Zeventig nillioen Boeren vragen de aandaoht PLAATSELIJK NIEUWS ONDiRWATER FOTOGRAPHIE Nederlands economische positie SLOCHTEREN NOORDBROEK. LANDBOUW NOORDBROEK muntendam BONNEN VOOR WERKKLEDING. Lezing van de Heer Windmeijer. Een populaire uiteenzetting VRAGEN VAN LEZERS Het plaatselijk NIwin-comité in onze gemeente organiseert in de SAPPEMEER De Lasclub „Hoogezand en Om- maanden Mei en Juni een zgn, Bui- Vriidaeavond vereaderde de afd. streken" maakte een excursie naar tenposten-actie. Deze actie is speei- ti a «ot, Ho Rnnri v Diidstriiders in Umuiden, teneinde een bezoek te bren- aal bedoeld voor onze jongens op af- het hotéT Groeneveld i). d Veiling, on- gen aan de Hoogovens aldaar. En gelegen posten en heeft tôt doel onze Ser voMzitterachap van de heer G. passant werd even verwjjld in Am- militairen daar geestelijke en lichÀ Pestman. Uit het jaarverslag van de sterdam, waar de dierentuin werd be- penntngmeester bleek, dat het batig zocht. saldo had bedragen f 194.25. In plaats Onder deskundige leiding werd een van de aftredende bestuursleden, heren D. v. d. Meer, J. Kerdijk, Q. Boekholt en W. Bakker, werden geko- zen de heren H. Breurken, A. Smit- tenberg, J. Stiekema en C, A. Thiecke, terwijl de heer G. Pestman werd her- kozen. Bij een later gehouden bestuursver- gadering werden de fimcties als volgt verdeeld: G. Pestman (voorz.); C. A. Thiecke (2e voorz.); H. Breurken (secr.); A. Smittenberg (2e secr.); A. J. van Haarlem (penn.); H. R. Kamp- huis (2e penn.) en J. Stiekema. Nadat een uiteenzetting was gege- ven over het werk van het hoofdbe- stuur, en er de nadruk op was gelegd dat het in de bedoeling ligt medewer- king te verlenen bij de totstandkoming van andere afdelingen in het Noorden, werd in principe besloten in de komen- de herfst over te gaan tôt de organi- satie van ontwikkelingsavonden voor de leden. Ds. Mefler Drees, predikant bfl de Hervormde Gemeente, alhier, slaagde te Den Haag voor het aldaar afgenomen examen koorleider. Maandagavond werd in het café Dijkhuis de jaarl. alg. ledenverg. ge houden van de Onderl. Begrafenis Verz., Sappemeer. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het leden- tal in 1948 met 29 was vooruit gegaan en 1 Jan. 1949 1630 bedroeg. Er wer den 60 begrafenissen door de vereni- ging verzorgd, waarvan 31 voor leden. Ondanks de stijgende kosten zijn de financiële uitkomsten gunstig te noe- men want tegen f 25.946.18 aan uitga- ven stond f 28.133.68 aan inkomsten, zodat er een batig saldo was van f 2187.50, welk bedrag aan de reserve zal worden toegevoegd, zodat deze dan f 44.175.79 bedraagt. De aftredende bestuursleden, de he ren K. H. de Haan, Ch. Meyer en A. J. C. de Wit werden herkozen. HOOGEZAND Door de politie zijn twee perso- nen aangehouden, die er van worden verdacht. in de Verlengde Kielster- straat heesters te hebben gestolen ten nadele van Provinciale Waterstaaï. In de Geref. Kerk (art. 31 K.O.) heeft Ds. B. Jongeling, na 4% Jaar de gemeente Hoogezand-Sappemeer te hebben gediend, Zondag afscheid van die gemeente genomen. Eerst had de gewone godsdienstoefening plaats, waarin Ds. Jongeling preekte naar aanleiding van 2 Petr. 3 17-18a (Gij dan, geliefden! zulks te voren weten- de, wacht u, dat gij niet door de ver- le'iding der gruwelijke mensen mede afgerukt wordt, en uitvalt van uw vastigheld; Maar wast op In de genade en ken- nis van onze Heere en Zaligmaker Jezus Christus). Na de dienst werd een vergadering belegd van kerkeraad en gemeente, onder voorzitterschap van de heer Kleefsman. Deze las een brief voor van de heer Koning, oudste ambtsdra- ger, welks inhoud hij verzocht te be- schouwen als een afscheidswoord van de kerkeraad. Zelf voegde hij er erike- le woorden aan toe gericht tôt Mevr. Jongeling. Namens de gemeente bood hij de scheidende predikant als herin- nering aan zijn eerste gemeente een boekwerk aan. Namens de classls Appingedam en mede namens de gemeente in Zuld- broek werd het woord gevoerd door ds. Plaatsman, terwijl Ds. van Dijk van Schildwolde sprak namens de buurgemeenten. De gemeente zong Ds. Jongeling daarop psalm 34 3 toe, waama deze een dankwoord sprak tôt de gemeente en de sprekers beantwoordde. Na afloop was er gelegenheid Ds. Jongeling en zijn echtgenote de hand te drukken. Zoals wij reeds eerder vermeldden vertrekt Ds. Jongeling naar Apeldoom Dezer dagen had de trekking plaats van de loteiï) ten bate van Het trainingsfonds, georganiseerd door de voetbalver. „Hoogezand". De le, 2e en 3e prijs vielen resp. op 1048, 1640 en 2135. Vrjjdag werd in „De Regenboog' de alg. ledenvergadering gehouden van ,,Het Groene Kruis" te Hooge- zand, onder voorzitterschap van de heer J. Tuin. Zoals gewoonlijk was de belangstelling voor deze alg. vergade ring gering. Uit het jaarverslag vàn dé secre- de prondgang gemaakt door de Hoog ovens. De cokesovens, ertsopslagplaat- pen, hete luchtinstallaties, smeltovens en ataalpletterijen werden bezichtigd. De deelnemers aan deze excursie heb ben heel wat kunnen leren. KEELWINDEWEEB In de vergadering van de Land- bouwvereniging werden verschillende bestellingen gedaan en wel 120 stel klàverruiters aan de „Ring Hooge- zand", en bij het C.B. 276000 kg kali- zout 40 178.000 kg thomasslakken- meel en 14.000 kg superfosfaat. Vragenlijsten van de V.B.B. over het sproeien en de sproeimiddelen wer den ter afdoening aan de werktuigen- commissie doorgegeven. Bij de rondvraag werd opgemerkt, dat het algemeen werd betreurd, flat de toegezegde stikstofmest waar- schijnlijk te laat zal worden geleverd. Tengevolge van het aanrijden van een hond, werd de manufacturier B. Flik, alhier, te Zuidwolde van zijn mo- tor geslingerd. De heer Flik, die zich op weg bevond naar Enschede, werd met een zware hersenschudding in het ziekenhuis te Hoogeveen opgenomen. NIEUWE COMPAGNIE Dezer dagen vergaderde de melijke ontspanning te schenken. Al deze posten zullen een zg. Rimboe- kist ontvangen. De inhoud van deze kisten zijn: 1 koffergramofoon met 25 platen, 3 gecombineerde dam- schaak- en dominospelen, 1 boek hersengymnastiek, 1 voetbal en 1 volleybal met extra binnenbal, 1 badmintonspel, 1 tafeltennis-set, 1 monopolyspel, 1 strategospel, 1 voet- balpomp met nippel en 1 gasoline- lamp. Weet u wat onze soldaten op de buitenposten hiervan zeggen? Dit: „Alles wat u hier nu ingevuld ziet staan is wat je noemt ons Fata Mor- gana. Heus het is niet lollig op zo'n buitenpost. Elkaars gezichten kun nen we uittekenen. Je tippelt pa trouille na patrouille en daar tussen heb je je verlangens. Je zou zo graag een spelletje doen, een brief schrijven zonder dat de kaars uit- waait of omvalt, een partijtje goal trappeneen stukkie muziek ho- renafijn vult u maar in. Maar je mist de spullen. En als dat zo is dan moeten we vechten om niet steeds u te benijden voor wie thuis, in Neder- land, al die ontspanning, die wij hier zo missen, zo heel gewoon is. Daarom is die Niwin-Rimboe-kist, waar aile spullen inzitten van ons Fata Mor- gana, een grote uitkomstTôt zover onze soldaat Onnodig hier nog iets aan toe te voegen. Het comité rekent dan ook weer, evenals voor- wonlngen met erf en grond groot 29.20 a, gelegen Polder Wyk B No. 105 en 165a en een tuin van 9 are. Er werd resp. geboden f 2100 en f 365. De koop werd niet gegund. Be- houdens nadere goedkeuring werden de percelen later uit de hand verkocht aan de heer H. Dijkhuis te Noordbroek Zondag j.l. is het nieuwe Gem. sportterrein in deze gemeente ge- opend. Ter gelegenheid daarvan had de Sportvereniging ..Noordbroek" een aantal feestelijkheden georga niseerd, welke begonnen met een op- tocht van de leden der vereniging, vergezeld door het Harmoniecorps „Noord- en Zuidbroek". Het programma werd vervolgd met turndemonstraties door twee keurcorpsen van de Tumkring Gro- ningen. Ten slotte konden voetballiefheb- bers hun hart ophalen. Een combina- tie van spelers uit Zuidbroek, Mun- tendam, Meeden, Veendam, Scheem- da en Noordbroek had de eerste klasser HSC uitgenodigd. De Sappe- meersters wonnen deze wedstrijd met 21. Na afloop van het sport- programma was er gelegenheid tôt dansen. ZUIDBROEK In de te Zwolle gehouden hoofd- bestuursvergadering van de Bond v. Staatspensionnering werd tôt Alg. Voorz. verkozen de heer L. Steenhuis, burgemeester van Zuidbroek. De afd. Zuidbroek van de Bond v. Staatspensionnering hield haar Landb. Ver. ,,Kielcompagnie". Van het jleen> 0p de voue medewerking van C.B. was bericht ingekomen, dat de gpoorvrachten aanzienlijk zijn ver- alle ingezetenen, ook wanneer een beroep op u wordt gedaan als collec- Jaagd. De vragenlijsten van de V.B.B. tant Laten wij met elkaar zorgen jnzake chemische onkruidbestrrjdmg onze jongens daar op die afgele- werden aan enkele leden_ ter beaYit- gen buitenposten krijgen waar zij woording gegeven. De levering van aardappelmanden werd opgedragen aan een firma te Hoogezand terwijl de bestellijsten op meststoffen seizoen 1949-'50, zowel betr. kali als fosfaat Jioudendo meststoffen aan het C.B. zullen worden ingezonden. Naast voor slakkenmeel be stond ook interesse voor Algiers fosfaat. Het bij de V.B.B. ingediend vraag* punt om de uurlonen voor vrouwen te verhogen vond geen bijval, omdat art. 9 van de C.A.O. juist vrouwenarbeid tracht te beperken. Geconcludeerd wérd, dat 8 bedrtjfs- vxerenigingen in de „top" reeds sa- mengaan, waardoor misscîiien straks pp het gebied der sociale maatregelen meer naar vereenvoudlging kan wor den gestreefd, KROPSWOLDD De heren K, Topper en H. Ho- ying Jzn. zijn beiden 30 jaar bestuurS' lid van het Waterschap Kropswolder buitenpolder. WESTERBROEK Het echtpaar J. Grissen en H. Grissen—-Koning, Oudeweg 29, Wes terbroek hoopt 20 dezer zijn gouden huwelijksfeest te herdenken. NOORDDIJK Tôt gezinsverzorgster in deze ge meente werd benoemd mej. J. de Boer yan Groningen. OOSTERHOOGEBRUG recht op hebben. SCHILDWOLDE Zaterdag hield de Red. Kamer „Duurswold" haar eerste gewone ver gadering in dit seizoen. Het bestuur werd voor 1949'50 als volgt samen- gesteld: Voorz. de heer J. N. de Lange, vice-voorz. de heer H. H. de Haan, secretaresse mej. H. F. Douwes, pen- ningm. de heer S. M. Boer, toneelcom- missie mej. J. Bredman en de heren N. B. Klimp en J. N. de Lange; cri- tiekcommissie mej. E. Begeman en de heren N. B. Klimp en J. van Nijen- huis. Afgevaardigde de heer H. H. de Haan. Verschillende vragen werden ter bespreking aan de kamer voorge- legd. Zo o.a. om één concoursdag te houden met twee juries (één voor to- neel en één voor voordrachten). Mej. E. Begeman hield een taak over „De Bloementuin", de heer De Lange over „Arbeidsvoorziening in de Landbouw". Mej. G. Janssens hield een intéressan te taak over „Tennissport", terwijl mej. J. Bredman voordroeg „Concen- tratiekamp" van Anton van Duinker- ken. SIDDEBUREN De afd. Siddeburen van de N.C. L.B. vergaderde onder voorzitterschap van de heer Emmelkamp in het ge- bouw ,,Rehoboth". Na afhandeling de huishoudelijke aangelegenhecLn werd verslag uitgebracht van de Dis- trictsbestuursvergadering. Er traden Tôt tfldelijk onderwijzeres alhier weer enkele nieuwe leden tôt de afd. werd benoemd mevr. HoekmanMe- toe. dema van Groningen. 0nder voorzitterschap van de ENGELBERT heer R. Bos vergaderde de afd. van De gracht om het kerkhof zal ge- de C.J.B.T.O. Na de gebruikelijke ope- deeltelijk gedempt worden, teneinde nmg hield de voorzitter een inleiding steeds actiever, maar is nog altjjd geen echte volksbeweging geworden. De gedachte leeft in leidende kringen, waar men inziet, dat een staatkimdig verdeeld Europa de grootste moeite zal hebben tôt welvaart en onafhan- kelijkheid te komen. Maar jammer genoeg is het gevoel van noodzaak nog steeds niet doorgedrongen tôt het brede publiek. Men is het er wel mee eens, maar het staat te ver van het volk af. En toch heeft ieder van ons er het grootste belang bij, dat op de een of andere wijze zo'n Verenigd Europa tôt stand komt. Voor de Ne- derlandse boeren geldt dit wel in het bijzonder, want onze landbouw is tôt armoede gedoemd, wanneer wij onze producten niet aan de Europese buur- landen kunnen verkopen. En de zeker- heid, dat wij aan hen zullen kunnen leveren, kan alleen gegeven worden wanneer er inderdaad zo'n Verenigd Europa een einde maakt aan de hin- dernissen, die thans nog door de na tionale grenzen worden opgeworpen. De Europese Beweging had tôt nu toe niet bijzonder veel aandacht be- steed aan de landbouw, doch daarin is gelukkig thans een wijziging ten goedo gekomen op het Economisch Congres, dat deze beweging van 20 tôt 25 April jl. hield in de Engelse stad Westmin ster. Vooral onze Nederlandse gede- legeerde voor landbouwzaken, Mr. J. - Linthorst Homan, heeft daar opbou- jaarvergadering in het hôtel Dost. Uit; wend werk verricht. Er is nu inder- de jaarverslagen bleek, dat de afdeling daad een uitgangspunt gevonden voor De Europese Beweging, die een dat het handhaven van deze intensie- Verenigd Europa voorstaat, wordt wel ve landbouw volstrekt onmisbaar" is toegang te verkrjjgen tôt het nieuwe kerkhof. KOLHAM over het onderwerp: „Reisindrukken uit Denemarken". Hierna werd be- sproken de Bondsdag te Ede waarvoor zich verschillende leden opgaven. Het De Geitenfokvereniging ,,Kolham was een leerzame en geslaagde verga- en Omstr." hield haar jaarvergadering dering. in café Braam. Uit de jaarverslagen De V.v.V., alhier, hield haar bleek om. ledental 86 be- jaarVergadering in café Wierenga. De draagt terwijl er een voordelig saldo verschillende iaarverslacen werden Was. De heren G. Bos en J. Iden wer den als bestuursleden herkozen terwijl in de vacature ontstaan door het be-1 danken van de heer Helderman. Be sloten werd het Hoofdbestuur te ver- zoeken over te gaan tôt het aankopen van enkele jonge geiten in Gelderland om deze dan weer te verkopen aan le den van de afd., waardoor men ook in Slochteren en Kolham tôt goed mate- riaal komt. Tevens werd besloten om in de maand Juni een plaatselijke keu- ring te organiserez KOLHAM De Coôp. Landb.ver. „Ons Be lang" vergaderde o.l.v. de heer R. Marring. Diverse ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangeno- men. Besloten werd omstreeks half Juli een autotocht voor leden met hun dames te organiseren. Er had uitke- ring van statiegeld plaats, terwijl di- taresse bleek, dat de vereniging 3696 verse betalingen werden gedaan. Bij leden telt (een vermeerdering van 90). Aan contributie werd ontvangen f 9831.derhalve een gemiddelde van f 2.66. Uitgeleend werden in Hooge zand 835 stuks materialen, in Kielwin- deweer 180, in Kropswolde 55 en in Westerbroek 52. Er werden 658 be- stralingen gegeven. Het aantal kraam- vrouwen bedroeg 60 en het aantal be- zoeken 872. Het consultatiebureau v. zuigelingen in Hoogezand hield 44 zlt- tingen waarin 1061 consulten werden gegeven, terwijl 112 nieuwe inschrij- vingen van zuigelingen plaats vonden. Voor Kielwindeweer luiden deze cijfers 22, 378 en 36; voor Foxhol en Wester- •broek 15, 325 -f 158 en 35 -j- 19. Aan- gedrongen werd op regelmatig bezoek. Het kleuterbureau te Hoogezand hield 18 zittingen met 429 consul ton. De aftredende bestuursleden mej. Quirijns en de heren Schreur en v. d. Werf werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de vacature J. Smit, Kiel windeweer werd gekozen de heer T. Lubbers, hoofd der Bjjz. School te Kielwindeweer. De aftredende leden van de t.b.c.- commissie de heren Klein en Schie- ving werden eveneens bfj acclamatie herkozen, terwijl de heer T. Staal de toezegging deed nog een jaar de func- tie van penningmeester te zullen ver- vullen. Tôt lid van de kascommissie werd benoemd de heer J. Bruinvoort. Ter vergadering werd opgemerkt dat nog niet aile in Hoogezand wonen- de personen boven 18 jaar lid zijn. Deze personen worden opgewekt zich aan de boden als lid op te geven. het C.B. werden kali en fosforzuur besteld voor lewering a.s. herfst en voorjaar. verschillende jaarverslagen werden goedgekeurd. Namens de kascommis sie werd door de heer H. Mulder ver slag uitgebracht. Als bestuursleden werden gekozen de heren A. B. Klimp, H. A. Kamminga, H. A. Meijer, D. Vegter en J. Sijtsema. Het organise ren van een Zomerfeest werd in han- den gegeven van het bestuur. De Middenstandsvereniging hield haar jaarvergadering in café Wieren ga. De heren G. Herder, H. Geertsema en J. Middel werden als bestuursleden herkozen. Als lid van de kascommissie werd benoemd de heer A. Pot. Beslo ten werd in de herfst een winkelweek en verkoopactie te organiseren. Twin- tig renteloze aandelen werden uitge- loot. Ten overstaan van notaris mr. P. H. Velsen van Sappemeer werd Za terdag in het hôtel Quarte Bras, al hier, publiek te koop gepresenteerd, ten verzoeke van de heer Hendrik Brouwer en cons.: Een huis waarin 2 rond 800 leden omvat. Er was een ba tig saldo. De heren H. Koerts, G. ten Kate en J. Kruyer werden als be stuursleden herkozen en de heer H. Engels werd herkozen als algemeen bestuurslid. Na afloop van het officiële gedeelte werden door de toneelver. „VIOS" ver schillende voordrachten gehouden. Door de afd. Muntendam van de Kindervacantiekoloniehuizen zijn dit voorjaar 8 kinderen uitgezonden, waarvan 7 naar Hoogeveen en één naar zee. Eén meisje kwam in aan- merking voor naverpleging, en één kind werd later uitgezonden. Boven- dien zullen in de maand Juni nog- maals 3 kinderen worden uitgezonden. Het ligt in de bedoeling van de af deling om ter bestrijding van de koa- ten een verloting te houden. De gezamenlijktje lijst van A.R. en C.H.U. voor de a.s. gemeenteraads- verkiezing ziet er als volgt uit: 1. H. A, Hartenhof, D.; de Wit, P. Panman, A. Ploeger, G. H. Swart, B. Velthuis, J. Salomons, R. H. Pronk, A. J. v. d. Veen, T. Bloupot en W. A. P. F. E. L. Horlings, In het hôtel „De Munte" hield de hengelsportvereniging „De Witte Dob ber" haar jaarvergadering. De contri butie werd vastgesteld. Vastgesteld werd, dat er wedstrijden zullen worden georganiseerd op het Zuidlaardermeer, Schildmeer en de Baggerput (in totaal 5) en een parenwedstrijd. De mogelijk- heid om een reis naar Friesland te maken om daar te vissen werd onder ogen gezien, evenals de vorming van een reiskas. Voorts ligt het in de be doeling vergunning aan. te vragen voor het houden van een verloting voor de aankoop van pootvis, voor de Europese welvaart. Wat Europa zal moeten invoeren aan broodgraan en veevoeder mag nooit aanleiding worden tôt het omlaag brengen van de Europese landbouw- producten tôt een prijspeil, waarvoor onze boeren redelijkerwijze niet kun nen werken. Op voorstel van de Ne derlandse gedelegeerde heeft het Con gres de richtlijnen der Beneluxlanden voor de landbouwpolitiek overgeno- men. In deze richtlijnen wordt met na druk gezegd, dat de regeringen tôt taak hebben er gezamenlijk voor te zorgen, dat de productie en de afzet van landbouwvoortbrengselen voor de samenwerkende landen als een geheel bezien, met elkander in evenwicht ge- bracht moeten worden. Deze gedachten zullen nu in de loop van het jaar verder worden uitge- werkt. Wanneer de Europese Bewe ging er in slaagt een aantal landbouw- maatregelen voo"r te stellen, waarvan iedere boer of tuinder kan zeggen: ,,Daar ben ik het mee eens, want die kant moet het uit", dan zal de Euro pese Beweging wortel kunnen schle- ten in ons lahdbouwende volk. een behandeling van de landbouw' vraagstukken op zodanige wijze, dat naar practische resultaten toe wordt gewerkt. Dit komt hierop neer, dat de belangen van aile West-Europese boe ren boerenarbeiders, wier aantal wij op omstreeks 70 millioen mogen schatten, thans door de Europese Be weging als één geheel zullen worden bestudeerd. Dat is geen kleinigheid, want de Nederlandse boer heeft heel andere zorgen dan bijv. de Italiaanse, en als men weet hoeveel moeite het al kost om de belangen van de Neder landse en de Belgische boeren te ver- zoenen, kan men zich voorstellen hoe moeilijk het is een aanvaardbare land bouwpolitiek voor geheel West-Euro- pa te ontwerpen. Op voorstel van de Landbouwsectie heeft het congres nu besloten tôt in- stelling van spéciale raden voor de onderscheiden producten, die geza menlijk een Europese landbouwpoli tiek moeten opstellen, waarbtj al die producten uit al die landen tôt hun recht komen. In de eerste plaats is daarvoor een Europese „taakv«rde- ling" nodig. Als Nederland bijv. bij uitstek geschikt is om de rest van Europa te voorzien van zuivel, poot- goed, zaaizaden, groenten, enz., dan moet bij deze landbouwpolitiek ver- klaard worden, dat de instandhouding van het intensieve Nederlanse land- bouwbedrijf een algemeen Europees belang is. Het doel van de landbouw politiek zal zijn de Europese markt in de eerste plaats te reserveren voor de Europese landbouwproducten. Men zal moeten toegeven, dat hier de levens- belangen van aile West-Europese boe ren aan de orde komen. De Landbouwsectie heeft daarbQ overwogen, dat de gemiddelde produc- ONS FEUILLETON Wij publiceren in dit nummer het slot van ons feuilleton. In ons volgend nummer beginnen wjj met een nieuw feuilleton, een verhaal van Henk van Heeswijk, dat zich afspeelt op het mooie eiland Texel, en dat getiteld is „Eens komt het Geluk". In de geldigheidsduur van de werk- kledingbonnen is een wijziging geko men. Bepaald is nu, dat de bonnen H 10, H 11, H 12, L 10, L 11 en L 12 geldig zullen blijven tôt en met 9 Juli a.s. De bonnen H 1 t.m. H 9 en L 1 t.m. L 9 zijn echter na 14 Mei niet meer geldig en zijn dus thans waar- deloos. EXPRESSE BESTELLING VAN POSTPAKKETTEN Ingaande 1 Juni zal de expresse be- stelling van postpakketten weer wor den opengesteld. Expresse bestelling zal echter alleen kunnen plaats vinden op verzoek van de afzender. VOOR NEDERLAND BESTEMDE ZUIDVRUCHTEN Zaterdag is in de Amsterdamse ha- ven een schip met 1800 ton fruit uit Valencia en Cartagena aangekomen, Deze 1800 ton bevatten 50.000 kisten, ten dele gevuld met sinaasappels en ten dele met citroenen. NIEUWE REGELING EXPORT POOTAARDAPPELEN ONTWORPEN Binnenkort zal aan het bedrijfschap zaaizaad en pootgoed een voorstel van de Stichting voor de Landbouw wor den gezonden inzake een regeling ten behoeve van de telers van pootaardap- pelen. Dit voorstel heeft ten doel bij een overschot aan pootaardappelen de tie per ha in West-Europa driemaal prijS Gp een redelijk peil te stabilise- zo hoog is als in Noord-Amerika en Zoals in ons blad van Zaterdag Toen de heer Windmetjer in 1946 reeds vermeld werd Donderdagavond aan de boorden van de Middellandse door de Afd. H.-S. van de Ned. Natuur Zee vertoefde en hij naar Frans voor- Hist Vereniging in samenwerking beeld, met een harpoen naar visjes van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen een wilde jagen, werd hij bij het duiken zo zeer getroffen door de schoonheid van hetgeen zich onder water bevond, dat hij besloot te trachten het werk, waarmede de jonge Oostenrijker was begonnen te completeren. Dit werk slaagde en in Juni 1947 werd dit heug- lijke feit gepubliceerd, en werden de lezing georganiseerd, waarbij de heer P. N. Windmeijer uit Delft sprak over onderwaterfotographie. Aan deze causerie ontlenen wij het volgende: Toen er nog geen toestel bestond om onder water te fotographeren, wa- - - reu er twee methoden om onderwa- plannen van de heer Wmdmeyer, om terfoto's en films te krijgen. De eerste naar de Noord-Afrikaanse kust te méthode is die welke werd toegepas'; gaan om onderwaterfoto's te maken voor het opnemen van onderwater- bekend gemaakt. J Aanvankelijk leek het als of de uit- voering van deze voornemens zou mls- lukken. Toen men in Noord-Afrlka was, bleken de duikerspakken niet te zijn aangekomen, zodat men verplicht was zonder deze noodzakelijke hulp- middelen foto's te maken. Toen de pakken eindelijk kwamen, werd de heer Wlndmeyer ziek, en na zijn her- stel waren de toegewezen deviezen bijna verteerd. Nog een klein aantal foto's werd ge en toen noopte deviezennood Het economisch herstel van ons kracht in het binnenland neemt de land vordert geleidelijk. In het dage- hoeveelheid voor de export beschik- lijks leven kan men heel goed mer- bare artikelen toe. En exporteren, ken, dat de toestand sinds de bevrij- steeds meer exporteren is nog steeds ding aanmerkelijk verbeterd is. Het de grote eis voor het econmisch her- aanbod van vele artikelen is zo sterk stel van ons land. toegenomen, dat de distributie van Thans is het nog zo, dat de impor- de meeste artikelen kon worden op- ten groter zijn dan de export. Die geheven. Ook vele prijsvoorschriften importen kunnen dus niet gedekt konden worden afgeschaft, omdat het worden met de opbrengst van de, aanbod zo ruim was, en niet voor export. Om dat importoverschot te prijsstijging behoefde te worden ge- betalen zouden wij kunnen lenen. vreesd. Vooral in de grote steden kan Maar dat zou slechts een schijnoplos- men weer een toenemende concur- sing zijn, want het tekort zou blijven scènes by speelfilms. Hier werd ge- bruik gemaakt van zeer grote aquaria. Het fotographeren geschiedde van buiten af, door de glazen wancl heen. Het publiek kreeg echter de in- druk, alsof werkelijk onder water ge- fotographeerd was. Voor wetenschappelijke foto's volg- de men een andere méthode. Dan wercl gefotographeerd door een duikersklok Reeds voor de oorlog legde eei. jonge Oostenrijker echter de grond- slag voor. een caméra waarmede zon- maakt, der meer onder water gefotographeerd om naar Nederland terug te keren, zou kunnen worden. I Daar zette de heer Winmeyer zich. aan het werk om een toestel te con- tiid strueren, waarmede onder water films - T. De Amerikaanse steun, algemeen vervaardigd zouden kunnen worden. Apeldoorn. De huidige voorzitter, Jhr. ren, een zeker inkomen aan de telers te garanderen en bovendien een zeke- re deviezenopbrengst voor ons land te bewerkstelligen. Men heeft het plan opgevat het pootgoed via een geza- menlijke verkoopcentrale onder be- paalde voorwaarden aan de handel ter beschikking te stellen. Détails van dit plan worden op het ogenblik uitge- werkt. VERORDENING OP DE HANDEL IN EIEREN 1949 In het voedselvocrrzieningsblad van 14 Mei is gepubliceerd de ,,verordening op de handel in eieren 1949", welke verordening de binnenlandse handel in eieren nader reglementeert en voorts aasluit op de binnenlandse kwalitelts- contrôle op eieren, die sinds 2 Januari jl. van kracht ie. Het vervoer van eieren van de pluimveehoudfer naar de pakplaats van de verzamelaar is vrijgelaten, evenals het vervoer van de detaillist naar de consument. Het overige vervoer is alleen toegestaan, wanneer de kisten voorzien zijn van een contrôle-label ,met aanduidingen omtrent de inhoud. Rechtstreekse leveringen van pluim- veehouder naar consument zijn toege staan, mits deze leveringen beperkt blijven tôt een maximum van 25 eieren per aflevering, en niet plaats hebben op een openbare eiermarkt. BOND VAN OUD STRIJDERS De Bond van Oud-Strflders verga derde te Utrecht. Tôt voorzitter werd gekozen Generaal b. d. Dwars te bekend onder „Plan Marshall" be- Ook deze opzet slaagde en in 1948 van Grotenhuis van Onstein werd staat uit leningen en schenkingen. trok genoemde heer opnieuw naar het vice-voorzitter. Leningen worden verstrekt voor de Zuiden, nu in gezelschap van twee aankoop van consumptie goederen, personen, een oude automobiel (met welke anders niet aangeschaft had- ouderdomsgebreken) en een hond. Het den kunnen worden. Schenkingen doel van de reis was de Middellandse Zee-kust in Frankrijk. rentie waamemen. Maar in de koopkracht is ook een wijziging gekomen. Direct na de be vrij ding speelde, om zo te zeggen, het geld geen roi. Iedereen wilde van ailes kopen wat er maar te krijgen was. Van daar dat distributie en prijsvoorschriften gedurende lange tijd gehandhaafd moesten blijven. Maar langzamerhand werd het geld schaarser, of populair gezegd, men kon een toenemende armoede con staterez De hoeveelheid beschikbare goederen was weliswaar toegenomen, maar de lust om te kopen was ver- minderd. Ook het uitgaan werd min- bestaan en de geleende bedragen, plus rente zouden terugbetaald moeten worden. Nu kan men zich afvragen hoe het mogelijk was, dat er voor de oorlog wel evenwicht was. Dat komt door- dat verschillende bronnen zijn opge- droogd, bv. de transito-handel en de handel met Indonesië, terwijl de op brengst van de industrieën, vooral die door de oorlog en bezetting zijn beschadigd, of waarbij niet tijdig de nodige vernieuwingen konden wor den aangebracht, nog niet gelijk is aan de vooroorlogse. Zonder steun van Amerika zou het economische leven in ons land, even der. Het aantal feesten dat georga niseerd werd nam af. Gedeeltelijk als van verschillende andere Euro- De heer B. Bischoff slaagde voor heeft de regering het schaarser wor- pese landen, volkomen ontwricht zijn het examen patroonsdiploma van vak- den van het geld in de hand gewerkt geworden, en zou het levenspeil van bekwaamheid ln het automobiel- en met behulp van het Marshall Plan, de bevolking zijn gedaald, misschien garagebedrijf. Want door het afnemen van de koop-' nog tôt onder dat in de bezettings- worden gedaan voor herbouw, her stel en verbetering van de industrie, opdat de algemene economische po sitie zal verbeteren. Door de Amerikaanse steun zijn de tekorten op de Nederlandse han- delsbalans verdwenen. Maar men dient er rekening mede te houden, dat het Europese Herstel Plan niet onbeperkte tijd kan duren. In enkele jaren moet het economisch leven zich in die mate hersteld hebben, dat de handelsbalans, zonder de steun van Amerika, sluit. Daarom is het noodzakelijk onze export steeds meer op te voeren. Eén der mogelijkheden om dat te berel- ken is verhoging der productie, het geen bereikt kan worden door ver betering der outillage van bestaande fabrieken, vestiging van nieuwe be- drijven, en opvoering van de arbeids- prestaties. De economische toestand van Ne derland was zeer ongunstig, maar de Marshall-hulp heeft veel verbetering gebracht. En al is er een geleidelijke verbetering in de toestand te consta terez toch kan men zich met be- zorgdheid afvragen: Hoe zal het gaan na afloop van het Europees Herstel Plan? De perspectieven zijn niet rooskleurig, en de taak van de rege ring is nog verre van gemakkelijk. Nadat men drie weken last had ge- had van wind, waardoor het water vertroebeld werd, ging men naar een andere plaats verhuizen, en daar werd een begin gemaakt met het vervaardl- gen van onderwater-films. De heer Windmeyer projecteerde z\jn vele uitstekend geslaagde foto's en films. De onderwaterfotographie geeft ver schillende moeilijkheden. In de eerste plaats het feit, dat het water helder .moet zijn. Helderder, dan het water in ons land in het algemeen is. Voor proeven kan men hetgeen de heer Windmeyer ook heeft gedaan ge- bruik maken van de overdekte zwem- baden. Het is nodig geweest daarin gedurende enige tijd te experimente- ren, omdat in water ailes groter Hjkt en dichterbiJ schijnt, dan het is. Er is enige oefening nodig om de juiste maten en de juiste afstanden te schat ten. Verder is het merkwaardig, dat, naarmate men dieper in het water gaat het aantal kleuren verminderd. Is men op een diepte van ongeveer 30 meter op welke diepte een filmpje is opgenomen dan bestaat alleen nog maar een blauwe kleur. Dit ailes heeft de heer Windmeyer vastgelogd op een zeer gesla&gd kleurenfilmpje. Plaznen tôt fusionnering van de Bond v. Oudstrfjders en „Het Mobilt- satiekruis" vonden geen doorgang. De regering is van plan oud-strjj- ders in de gelegenheid te stellen een mobilisatie-oorlogskruis te kopen. De Bond wil een reductie verlenen op de prijs en de distributie er van verzor- gen. Er zal gepoogd worden in de provin- cie Groningen meerdere afdelingen te stichten. Het hoofdbestuurslid, de heer G. Pestman van Hoogezand werd ver zocht eventueel als spreker te funge- ren, waartoe deze bereid was. Indien meerdere afdelingen zijn opgericht zullen deze samengevoegd worden tôt een district, waarover een districtsbe- stuurder zal worden aangesteld. Ten slotte werd gésproken over de viering van 1950, in welk jaar samen- vallen het eerste lustrum van de bond en de herdenking van het feit, dat ons land 10 jaar geleden in oorlog kwafti. Er is contact opgenomen met de heer Karel Briel, régisseur van de stadion- spelez Sch. te Z. vraagt: Wordt de maan evenals de aarde aan beide kanten door de zon besche- nen of is zt) steeds met één zjjde naar de zon gekeerd? Antwoord: De maan wordt aan aile kanten door de zon beschenen (doch is altijd met één zjjde naar de aarde gekeerd).

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2