mmm waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Wat bracht de derde zitting van de Alg. Vergadering der V. N. tôt stand Duitse verstekeling in vliegtuig beweerde een Pool te zijn Nieuws over en uit Indonesië Vereniging tôt Plaatselljk Nut yjLgat'gagyg rtsa mr MM Vîerde Jaurgcnig rai bb« an a pagtmt Zaterdag 21 Me! 1319 No. 40 ABONNBMENTSPKIJS1 f 1.90 p. kwa»fer&l. T^apco pi posti 4.78 (by vobruUbbtalimg) VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK EN H ET NIEUWS- EN VEENDAM EN OMGEVING MUNTENDAM Binnen een halve eeuw nadat de eerste vre- descnlerentie 1s gehouden hebben 2 wereld- oorlgen de aarde geteisterd. EEN REVOLVER IS GEEN SPEELGOED Algemene Ledenvergadering van de HoogezandSappemeer BONNEN VOOR WERKKLEDING. Ter Overdenking PRTJ8 DER ADVERTENTÏES 12 cent per mm. Zogen. Kleines als te Sùopj te hùUT) gevraagd eriz. inini- mune ?S êent (bij vooruitbetallng) VERSCHETNi; WOBN8DAGS EN ZATERDAG8 iversaaak id Uitgeefster: Sfeggets' en Çxemers 171 „Het Nieuwsblad" Kantoor Hoofdstraàt 0, Telefoon 139 (b.g.gî 2|a Qt 2 Poslsekening NÎX 435883 Op 18 Met was het 50 jaar geleden, toond, wat er door noeste arbeid van dat in het Huis Ten Bosch in Den de dorre Palestijnse bodem te maken Haag de eerste wereld-vredesconfe- is. Bovendien bezit het Midden Oosten rentie werd belegd. 'Het initiatief er een grote rijkdom aan petroleum. Vol- toe was uitgegaan van Rusland, en gens de wereldbank zou er geen geza- het presidium van de vergadering, waar 22 Europese landen en voorts de Verenigde Staten, Mexico en Siam vertegenwoordigd waren, berustte bjj een vertegenwoordiger van de Rus- sische Tsaar. Sinds die conferentie heeft het vuur der oorlogen de aarde geschroeid. Kleine en grote oorlogen hebben ge- woed. Twee wereldbranden hebben de cultuur geteisterd. Er z(jn na die eerste vredesconferentie vele andere gehouden. Toen de eerste wereldoor- log was uitgewoed heeft men een Voikenbond opgericht. Ook de Volken- bond is niet in staat gebleken oorlo gen tegen te houden. Na de tweede wereldoorlog stichtte men een ander tnstituut de Organisatie der Verenig de Naties. Zal die een oorlog kunnen voorkomen? Zr zullen waarschijnlijk maar weinigen zijn, die dat geloven. Kijk eens rond in de wereld, naar de spanning tussen Oost en West, die de kiem van wereldoorlog nummer 3 in zich opgesloten houdt, naar China, dat na jaren en jaren van strijd nog niet tôt rust gekomen is, naar Griekenland, naar het Midden Oosten, naar Berlijn, dat door de tegenstellingen tussen het Oostelijk en het Westelijk blok vele maanden heeft moeten leven van het- geen per vliegtuig kon worden aange- voerd. De internationale menlijk plan op stapel staan, maar zouden de verschillende landen afzon- derlijk worden geholpen. Engeland In Engeland zijn gemeenteraadsver- kiezingen gehouden, en we hebben hetzelfde kunnen waarnemen als 2 jaar geleden bij de plaatselijke ver- kiezingen en bij de verkiezing van de graafschapsraden een maand geleden. Langzaam slaat de stemming om naar rechts. Labour heeft wederom een verlies geleden. Geen verlies van ca- tastrophale afmetingen, maar een ver lies dat er op wijst dat groepen men- sen zich van Labour gaan afwenden. Daarom heeft Attlee de hand in eigen YECHTPARTIJ IN PARLEMENT, la bel Japanse parlement raakte een van de sprekers, die over financi- ële aangelegenheden sprak, zo in vuur over dit onderwerp, dat hy een buurman per ongeluk een slag in het gezicbt gaf. De bunrman liet bet er niet by zitten, en ging de en thousiaste spreker te lyf. Nu wilde het toeval, dat de vechtenden po- litieke tegenstanders waren. De een was een communist en de ander een liberaaldemocraat. Voor beide zijden rukte versterking aan en spoedig waren een kleine 100 parlementsle- den aan het jiu-jitsuen, en rolden al vechtende over de vloer. EEN BOFFER Het overleden fainilielid in Amerika De familie Riesewijk te Losser be- staat uit 14 personen, waarvan de helft ni. de vader en 6 zoons werkt op een textielfabriek. Voor deze arbeidersfamilie heeft dezer da- gen een heugelijk bericht het gemeen- tehuis te Losser bereikt. Ruim een halve eeuw gëleden ver- trok ëen zuster van de grootmoeder van mevr. Riesewijk naar Amerika. Ze had geluk; de dollars vloeiden bin nen, en toen zij onlangs op 92-jarige leeftijd overleed, bedroeg haar vermo- gen 3 millioen. Het testament ver- meldde, dat d^ erfenis diende te wor den verdeeld tussen 8 neven en nich- ten, van wie echter de meesten reeds boezem gestoken, en is begormen met waren overleden, zodat hun kinderen waarin de eerste vredesconferentie is herdacht is weinig rooskleurig. Algemene Vergadering der V.N. Juist op dezelfde dag dat de her- denking van de eerste vredesconfe rentie in Den Haag plaats had, werd te Flushing Meadows de derde zitting van de algemene vergadering der Verenigde Naties, die twee maanden geduurd heeft, gesloten, en in zijn sluitingswoord toonde de algemene secretaris, Trygve Lie, zich optimis- tisch. Hij zei: „De hoop op vrede en het vertrouwen in de V.N. is sterker dan lange tijd het geval is geweeat. De afgevaardigden der V.N. hebben een „grote schoonmaak" in de partij uit te voeren. Het volgend jaar worden in Enge land algemene verkiezingen gehouden. De uitslag daarvan zal beslissend zijn of Engeland door socialisten of door conservatieven zal worden bestuurd. Een jeugdige Chinees, die aan de Hogeschool te Delft studeert, toonde in zijn kamer een revolver aan enige makkers. Hij liet de verschillende mo- toestand gelijkheden van het wapen zien. Plot- ARRESTANT SPRONG TJIT DE TREIN Donderdagmiddag is een arrestant, die van Assen, waar hij voor de rech- ter van instructie was verschenen, naar Lieeuwarden werd overgebracht, bij Hardergarijp uit de trein gespron- gen. De man, de beruchte inbreker P. 3., die o.a. te Zuidlaren enkele In- braken heeft gepleegd en door do politie van verscheidene Nederlandse gemeenten werd gezocht, sprong in een zg. spoorsloot. Zijn begeleider, de warhtmeester der rijkspolitie H. S. uit Assen sprong hem onmiddellijk na en schoot na te hebben gewaarschuwd, op de vluchteling. De man werd naar het ziekenhuis te Leeuwarden overge bracht. Daar bleek dat hij in de buik was getroffen en dat operatief ingrij- per nodig was, hoewel men aanvanke- lijk voor zijn leven vreesde, is zijA teestand vrij gunstig. f.!. was lid van een bende onder aan- voering van „Nelis de Schutter". Tôt dei.e bende behoorden o.a. „revolver- Henkie" en „Drent.se Wim", die enige tijd geleden te Assen werden veroor deeld. NEDERLANDSE VLIEGERS VOLGENS PORTTJGEZEN DE MEEST HOFFELIJKE TER WERELD Enkele dagen geleden vloog een K.L.M.-toestel van de Zuid-Amerika- route, dat in Dakar was gestart over het vliegveld Porto Alegre van Lissa- bon op weg naar Holland. Het is ge- met het geld gelukkig gemaakt zullen bruikelijk, dat de gezagvoerder con- seling gin g 'een schot af. De student, die de loop op zijn hoofd had gericht werd getroffen, en moest in zeer ern- stig gewonde toestand naar een zie kenhuis worden overgebracht. Later is hij aan de bekomen verwondingen overleden. NIEZEN KAN GEVAARLIJK ZIJN. De bestuurder van een auto, die door Amsterdam reed, moest niezen. Even raakte de man de macht over het stuur kwijt, maar dat ogenblik was voldoende om een ongeluk te veroorzaken. Want een weilrijder i werd door de" auto gegrepEn en te ten de straat gesmakt. Het slachtoffer de besprekingen over het opheffen jjep een schedelbasisfractuur op, en van de Berlijnse blokkade tôt een suc cesvolle afsluiting gebracht. Wij vragen ons af welke practische resultaten zijn in deze 3e zitting be reikt? Het lijstje is niet heel lang. In de eerste plaats werd de nleuwe staat Israël als 59e lid tôt de V.N. toege- laten. Verder werd er een commissie gevormd; waarin afgevaardigden van 14 landen zitting hebben en welke tôt taak heeft de mogelijkheid te bestu- deren van de oprichting van een spé ciale garde ter bescherming van het personeel van de V.N. Na veel discussies is het lang niet gemakkelijk zijnde vraagstuk van het beheer over de voormalige Italiaanse koloniën naar de volgende zitting ver- schoven, welke zitting in September zal beginnen. Datzelfde is het geval met de Indonesische kwestie. Er werd besloten de verdere behandeling van die kwestie uit te stellen tôt de be sprekingen tussen de Nederlandse en de Republikeinse delegatie in Batavia ten einde waren. Véér de nieuwe zit ting in September zal het vraagstuk nu niet meer bekeken kunnen worden. Het vraagstuk inzake de behande ling van de Indiërs in Zuid-Afrika schijnt een zo moeilijke kwestie te is in het ziekenhuis overleden. HET GEVAAR IS GEWEKEN Er worden momenteel in Amster dam geen meisjes meer doorgezaagd. De kwestie is dat in het theater Carré een illusionistengezelschap voorstellingen gaf. De leider van het gezelschap, zekere Lyle spijkerde iedere avond een meisje in een kist, en zaagde de kist, waarin het meisje precies paste, door, waarna het meis je er in levenden lijve uit kwam, ge- heel ongedeerd. Voorlopig zullen er echter geen meisjes meer worden doorgezaagd, aangezien de heer Lyle ziek is, en voorlopig rust zal moeten houden. EEN STOMATITEIT. In een muséum in Frankfort miste men in 1945 een 100-tal schilderijen, aile meesterwerken. De politie in verschillende landen werd gewaar schuwd, en er werden 6000 catalo- gussen gedrukt, waarin reproducties van de gestolen schilderijen voor- kwamen, en deze werden over de gehele wereld verspreid, opdat kunst- handelaren de gestolen schilderijen niet zouden kopen, maar de verko- zijn, dat de algemene vergadering het1 pers zouden aangeven. zelfs niet tôt de volgende zitting heeft I Gedurende de vier jaar dat de durven uitstellen, maar haar om het schilderijen nu al zoek zijn werd in deren populair te zeggen, op de lange baan geen enkel land een spoor van de wakker heeft geschoven. vermiste doeken gevonden, totdat de- haar bed. Onmiddellijk wekte zij de zer worden. De moeder van mevr. van Riesewijk had 7 kinderen, van wie 1 in Nederland, 1 in België en 5 in Duitsland wonen. De Losserse famille zal derhalve een zesenvijftigste ge- deelte van de 3 millioen dollar ont- vangen, dus geen kapitaal om van te kunnen gaan rentenieren, maar toch ,een meevallertje, dat zij wel zal kun nen gebruiken. DUITSE SPIONNE. Gertrud Mittenzwei, een Duits meisje, dat bij de Amerikaanse be- zettingsautoriteiten heeft gewerkt, wordt ervan beschuldigd bij de Ame- rikanen papieren te hebben gestolen en deze aan de Russen te hebben verkocht. Hoewel er geen bewijzen zyn voor deze feiten werd zij toch veroordeeld tôt 2% jaar gevange- nisstraf, onder mededeling dat die straf verhoogd zou worden, indien de bewijzen alsnog kunnen worden ver- kregen. Nu wil het toeval, dat het meisje volgende maand een baby verwacht. De straf zal in verband daarmede dan tijdelijk worden geschorst. BEJAAÏtDE RIJ W1ELDLEF. Enige personen, die 's avonds door Tuindorpoostzaan (Amsterdam-N.) wandelden, bemerkten, dat een man een aldaar geparkeerd staande fiets stal. Zij grepen de dief beet en le- verden hem over aan de politie. Het bleek een 68-jarige te zijn, een goe- de bekende van de politie, die al verscheidene keren wegens dief- stal van rijwielen was veroordeeld. ZONDERLING VERKEERS ONGEVAL. Toch nog goed afgelopen. Donderdagavond reed een wielrij-1 der te Amsterdam vanuit een zij-1 straat de hoofdweg op, en stak deze zonder uit te kijken over. Op het zelfde moment naderde een luxe auto. De bestuurder trachtte een aanrijding te voorkomen, reed het trottoir op en botste tegen een uri noir, die volkomen werd vernield. Nu wilde het toeval, dat zich juist een man in de urinoir bevond. Hij kon met enige moeite uit de brok- stukken worden bevrijd, doch bleek ongedeerd te zijn. JUIST ONTSNAPT. In een bakkerswinkel te Amster dam heeft een ernstige brand ge- woed. In een kamer boven de win- kel lagen 4 volwassenen en 2 kin- te slapen. Een vrouw werd door het knetteren onder Tien minuten voor het toestel van f™ pe™erkt de American Overseas Airlines, dat tulS zlck 111 de \uch\ bevond...Hy gaf gisterochtend met bestemming New York van Frankfurt uit opsteeg, op Waarschijnlijk is de Duitse verste keling geen politiek geval en zal hij Zondagavond met een A. O. A.-vlieg tuig naar Frankfurt worden terug gevlogen. Het identiteitsbe wij s was afgegeven door de Amerikaanse bezettingsauto- riteiten in Duitsland. DE WRAAK Een onderwijzeres in Détroit kreeg ,een proces-verbaal, omdat zij met haar auto door een rood stoplicht gè- reden was. Enkele dagen later kreeg ze bericht, dat zij dan en dan voor de rechter moest verschijnen. Op die be- wuste dag was ze echter druk bezet met lesgeven en daarom begaf ze zich vooraf naar de rechter om hem te vragen haar zaak onmiddellijk te be- handelen. „Dus u bent onderwijzeres," zei de rechter. „Wel, juffrouw, uw aanwe- zigheid hier stelt mij ln de gelegen- heid een jarenlang gekoesterde wens in vervulling te doen gaan. U gaat daar aan die tafel zitten en schrijft 500 maal: ,,Ik ben door een rood stoplicht gereden." (Ons Vrije Nederland). MIJNONTPLOFFING TE ULFT Gistermorgen is te Ulft een mijn ontploft. Er is een dode te betreuren, terwijl één persoon zwaar en één licht van het A. O. A.-vliegtuig, verklaarde werden gewond. Aan huizen in de om- de verstekeling aanvankelijk van' geving werd grote schade toegebracht Poolse nationaliteit te zijn. Hij zeide Nader vernemen wij dat de fa. van geboren te zijn in Lomzau bij War- Hees te Ulft, waar een nieuwe brug schau, doch later vertelde hij uit over de Oude IJssel zal worden ge- Tropau afkomstig te zijn. Bij visitatie bouwd, bezig is de nog in het rivier- kwam echter een identiteitsbewijs te tje staande resten van de indertijd voorschijn, waaruit bleek, dat de man d00r de Duitsers opgeblazen oude Schiphol landde, ontwaarde de navi- gator van het toestel een plukje zwart haar, dat boven een zetel in de be- manningafdeling achter de cockpit uitstak. Onmiddellijk ging hij een kijkje nemen, aan wie dit haar wel mocht toebehoren en tôt zijn grote verwondering vond hij een kleine man, weggedoken in de stoel. Twee uur lang heeft deze van Frankfurt af in het toestel kunnen zitten zonder dat iemand hem heeft opgemerkt. Zonder enige twijfel is dit te wijten aan het kleine postuur van de man, die niet meer dan 1.60 meter meet. De navi- gator waarschuwde onmiddellijk de overige leden van de bemanning, die kfeze vreemdsoortige passagier kwa- men bekijken. Hij vertelde in gebroken Duits een Pool te zijn, die voor de Russen gevlucht was. Hij zou ergens in de nabijheid van de Russische grens gewoond hebben. Hij had willen trach- ten naar Amerika te komen. De "ge zagvoerder van het toestel liet onmid- (dellijk telegrafisch de politie-autori- feiten op Schiphol waarschuwen, die op het vliegveld gereed stonden om de Pool in ontvangst te nemen. On middellijk werd hij aan een streng twee Evenals tegenover de bemanning tact opneemt met de verkeerstoren V a n grote vliegvelden, waar hij over- .verhoor onderworpen, dat ruim heen vliegt. Zo gaf ook de gezagvoe.r-uur in beslag nam, der van dit Nederlandse toestel zijn pesitie en andere technische bijzonder- beden op. Dit gebeurde in het Portu- gees. De dienstdoende sergeant op Port Alegre was zo geïmponeerd door het feit, dat dit in zijn landstaal ge- schiedde, dat hij direct de Nederlandse consul opbelde en hem vroeg hoe hij in het Nederlands kon antwoorden. Helaas bleek de uitspraak van onze Duitser is, genaamd Mattheus Rinner brug te verwijderen. Hiertoe is een taal voor deze hoffelijke Portugees en geboren op 17 Augustus 1915 te zoveel moeilijkheden met zich mee te brengen, dat hij noodgedwongen moest teruggrijpen op zijn eigen taal. De K.L.M.-piloten staan er in Por tugal voor bekend, dat zij de Portu- gese taal spreken en de meest hoffe lijke vliegers ter wereld zijn. Weisbrunn in Duitsland. Na deze vondst hing hij een verhaal op, dat er op neerkwam, dat hij om zeven uur gisterenochtend op het vliegveld Rhein-Main bij Frankfurt rondliep, hij erg moe was en in het vliegtuig ge- stapt was om uit te rusten. Plotseling Nieuwe Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon. Op voordracht van de minister- r raad heeft H.M. de Koningin op zijn verzoek eervol ontclag ver- leend aan Dr. Beel als Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon in Indonesië. Als opvolger van Dr. Beel is tôt Hoge vertegenwoor diger van de Kroon benoemd de buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur Dr. A. H. J. Lovink Het eervol ontslag verleend aan Lr. Beel gaat in op het tijdstip, waarop de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon het bestuur zal hebben overgedragen. Dr. Lovink zal zo spoedig mogelijk naar Batavia vertrekken. Indonesische kwestie en Verenigde Naties. Zoals bekend heeft de algemene vergadering der Verenigde Naties onlangs besloten de debatten over de Indonesische kwestie uit te stel len in afwachting van het verloop van de besprekingen tussen de Ne derlandse- en de Indonesische dele gatie te Batavia. Deze debatten zul len echter eerst hervat kunnen wor den in September, omdat de algemene vergadering van de derde zitting der V.N. Woensdag is geslo ten, Eerst in September zal de alge mene vergadering in een nieuwe zitting bijeenkomen. een verrassing aan- meentebestuur geboden. Nederlanders in Indonesië. In een hoofdartikel doet het „Nieuwsblad voor Sumatra" een ernstig beroep op de Nederlandse regering om door een krachtige en overtuigende verklaring omtrent de bescherming der toekomstige positie van de Nederlanders in Indonesië een einde te maken aan de snel toe- nemende gevoelens van bezorgdheid onzekerheid en défaitisme onder dt Nederlandse bevolkingsgroepen ir. Indonesië, waardoor volgens het blad vele handen en geesten, dit voor de opbouw zo dringend nodif. zijn, dreigen te verslappen, Het blad betoogt, dat door het overal te constateren wantrouwen il de toekomst en het défaitisme van d( Nederlandse bevolkingsgroep in In donesië de verwezenlijking van dt uniegedachte ernstig gevaar loopt aangezien de realiteit van een unie- statuut en de toekomstige samen werking tussen een zelfstandig In donesië en Nederland geheel afhan- kelijk is van een krachtige en met optimisme arbeidende Nederlandse bevolkingsgroep in Indonesië. Het systematisch zwijgen der re gering over de rechten en bescher ming van lijf en goed van de Ne derlanders in Indonesië heeft tôt ge- volg, dat velen de naaste toekomst met vrees, of ten minste apathie te- Surabaja heeft een half millioen gemoet zien en zich afvragen: „Waar Inwonera. werk eigenlijk voor Deze gevoelens mogen overdre- Zaterdag yl. werd m de r S ven zjjn 0f onjuist, het feit bestaat, springlading aangebracht, die elec- trisch wordt ontstoken. Over de oorzaak van de ontploffing is nog niets met zekerheid bekend. Het is mogelijk dat de lading ontijdig is ontploft, terwijl ook de mogelijkheid bestaat dat één van de slachtoffers op een ijzeren plaat is gesprongen waar- onder zich nog een projectiel bevond, dat daardoor tôt ontploffing is geko men. Illlu Lvf UUcaciI gcVUllUcll) lULUak UC" iiaai j 1 *1 Ci i t*o veu Palestina zer dagen, in Duitsland zelf, de schil- anderen. Door het stukslaan van een van de burgerlyke stand d dat zij in brede kring snel toene- De besprekingen in het Midden derijen te voorschijn kwamen. Toen ruit wist jnen in nachtgwaad te baja de 5 OT< ic men> hetgeen bevorderd wordt door Oosten vlotten niet heel erg goed. iemand n.l. in de kelder van het mu- ontkomen. Twee personen liepen ven. Deze ouu.uuue mw voikomen onbekendheid met de Israël en Syrie kunnen het niet eens seum kwam vond hij daar, keurig snijwonden op. De winkel brandde Chinees meisje, genaama ij0^1 verantwoordelijkheden, welke de Ne- worden over een wapenstilstand. verpakt, de vermiste schilderijen. uit, doch de bakkerij bleef gespaard. Tjoe. Er is haar namens 6 - derlandse regering t.a.v. de hier Israël wenst dat Syrië zijn troepen 3ging^ thang een middelbare handels-1 werkende Nederlanders voor de heer T. Albronda naar voren bracht, dat hij gaarne zou zien dat een gïoot een belangrijke stijging in de kosten aantal donateurs leden zouden worden. voor. De gemeentebesturen van Hoo- Tenslotte nam de voorzitter het gezand en Sappemeer waren bereid de woord, en wees er op dat in de laatstej subsidie te verhogen, maar het was tijd geen lezingen zijn georganiseerd, toch nodig het schoolgeld voor leerlin- behoudens een lezing over Java's gen van de kleuterscholen te brengen Pracht en Praal, met kleurenfilm, ver- op f 0.20 per week. Het schoolgeld zijn zal terugtrekken tôt buiten het ge- bied, dat de Joodse regering onder de staat Israël rekent, en de Syriërs wil len hun troepen handhaven waar deze momenteel liggen. Uit Egypte duiken brrichten op, die wijzen op de moge lijkheid van een hervatting der vjjan- delijkheden. En erwijl Joden en Arabieren aan het onderhandelen en aan het herrie maken zijn, is men in Amerika bezig aan het uitwerken van een plan om het Midden Oosten tôt groter ontwik- keling te brengen. Landbouw en vee- teelt zouden er beoefend kunnen wor den, mits de grond, die eeuwenlang Ver- waarloosd is, opnieuw wordt ontgon- nen. De Joodse kolonisten hebben ge- Het Centraal Distributiekantoor deelt inpde, dat de bonnen voor werk- kleding H 14 en L 14 tôt nader order geldig zijn voor het kopen van werk- kleding. Op de bonnen H 14 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of sattjn, een lange stofjas, een lange wltte jas, een labo- ratoriumjas of een mouwschort; op de bonnen L 14 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, manchester of pilow, een korte wit e jas. een koksbuis of een korte stofias. De bonnen H 10 t.m. 12 en L 10 t.m. 12 zijn geldig t.m. 9 Juli a.s.. De bon nen H 13, H 14 en L 13 en L 14 en De heer Hartlief wees er op, dat Beneden Kalkwjjk werd enigszins ver- de ran soenbonnen FC en FD blijven piannen omtrent de uitbreiding van de beterd. voorlopig geldig. leeszaal ln behandeling zfln, terwijl det De Handelaavondsohool der Verenl- Ik ben de goede herder. De goede herder zet z(jn leven ln voor zijn schapen. Joh. 10 11 Dit wordt gezegd in tegenstelling met de slechte herders, wie het niet om het welzijn van de schapen is te doen, maar om hun eigen voordeel en hun eigen eer. Gedacht moet worden aan beschrijvingen, zoals men die bij enkele profeten in het Oude Testa ment vindt. Aldus spreekt één van hen, Ezechiël, die herders aan: He: zwakke hebt gij niet gesterkt, het zieke niet genezen, het gebrokene niet verbonden, het verjaagde niet terug- gebracht, het verdwaalde niet opge- zocht, en het krachtvolle hebt gij tôt harde arbeid gedwongen. Trouwens, het gaat hier niet alleen over de onwaarachtige, de plichtver- geten, kortom de valse herder, maar t is het beeld van elke herder, die een mèns is en meer niet. Wij spre ken in de goede tijden van het leven, als de hemel helder is, misschien woorden van kracht en durf en moed maar als de moeilijkheden komen ^;iet, dan worden wij bevreesd en klein en laf wij zinken in elkaar. eh onze moed gaat op de vlucht, Misschien heeft niemand scherper dat in beeld gebracht dari Hendril' Ibsen, de beroemde Noorse schrijver in zijn „Brand", 't dramatische go dicht, dat speelt rondom de fjorden van zijn land. Hoe sterk en hoe gewei- dig is de hoofdpersoon, echter als zijn geliefden zijn gestorven, als allen hem verlaten hebben, dan vreet de wijfel aan zijn ziel, en 't ergst van ailes is misschien nog, dat hij meent. dat Je- zus hem verlaten heeft. De schuld, in dit geval, ligt bij Brand zelf. Immers, de goede herder, ook voor hedeu- daags geslacht, wil Jezus zijn. Zijn le ven gaf hij over aan de dood, opdat er voor de zijnen vrijheid, rust, geluk DOORBEREKENING Dinsdagavond vergaderde de Ver eniging tôt Plaatselijk Nut in het Nutsgebouw. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer H. A. Beekhuis mede, dat de secretaris, Mr. Dr. Bast in de loop van het jaar we gens ziekte als secretaris en bestuurs- lid heeft bedankt, na 20 jaar bestuurs- lid te zijn geweest. De functie van secretaris werd toen tijdelijk overge- nomen door Mr. R. Smit. Bij de bestuursverkiezing werd in plaats van Mr. Dr. Bast gekozen Mr. R. Smit. In de plaats van de heer G. Boer, die aftrad en niet herkies- baar was, werd gekozen Ir. Tj. Edzes. De functie van de heer Boer als lei der van de kleuterschool van de ver eniging werd overgedragen aan Dr. J. Beukema. avon'dschool met 5-jarige cursus, was naaste toekomst op zich wil nemen, zou komen. Men kan dat misschien in 1948 goed met leerlingen bezet; op aldus genoemd blad. 1 Januari 1948 bedroeg het aantal leerlingen 125. Over de examens, ge-| jioemd in het verslag, spraken wij in LOONBIJSLAG. ons blad reeds eerder. De prijsbeschikking „niet doorbe- toe, dat de loonbyslag van een gul- den, welke met ingang van 1 Novem- toond in samenwerking met de Band Ned.-Ind. Deze materie heeft echter de volledige aandacht van het bestuur, en het ligt in de bedoeling in de toe komst weer lezingen te organiseren. Wij vermelden nog enkele punten uit het jaarverslag der Vereniging tôt Plaatselijk Nut Hoogezand-Sappemeer over 1948. Onderwijs Bij het kleuteronderwijs bleef het gebrek aan schoolruimte en noodza- Bij de bespreking der belangen j^eljjk hulpmateriaal nog zijn invloed «Tnn «TAwnm rvmiv Kwn nVir 1 lr I doen gevoelen. Er kon worden overge- gaan tôt de benoeming van leerkrach- ten met diploma A tôt hoofden van de scholen te Sappemeer (Mej. A. F. Oomkens, Noordbroek) en te Mar- ,rr tenshoek (Mej. G. v. Duinen te Sap- e.d. (Het Nieuwsblad is gaarne pemeer)i Làatstgenoemde school, die bereid event. wensen aan het' eind 1947 werd gesioten, werd op bestuur der vereniging over te 30 Maart ,48 heropend in een meer ge- brengen). schikt lokaliteit. De kleuterschool te van de vereniging bracht Dr, Beukema de wenseiykheid naar voren, dat uit het denkende ge- deelte van de jeugd voorstellen naar voren zouden komen over te houden cursussen, lezingén voor de Handelsavondschool is ge bracht op f 30 per cursus, terwijl is aangedrongen op verhoging van de rijkssubsidie. De Spaarbarik De ontwikkeling der werkzaamhe- ber aan werknemers moet worden betaald, in de prijs van bouwwerken wordt berekend. De minister van economische zaken heeft echter thans toegestaan, dat bij werken, die worden aanbesteed na 1 Mei 1949, de bij slag in de aanneemsom van elk werk wordt begrepen. Voorts zal bij werken, aanbesteed voor 1 Nov. 1948 de gulden bij slag den van de spaarbank in 1948 worden alsnog worden doorberekend. Indien bevredigend geacht. In de vacature, door het overlijden van de heer E. Benes in de directie ontstaan, werd voorzien door de benoeming van de heer G. Benes. Met betrekking tôt de spaarbank noemen wij ten slotte nog enkele clj- fers, waarachter wij in sommigé ge- vallen, tussen haakjes, de cijfers van een jaar eerder hebben geplaatst. Per 31 Dec 1948 bedroeg het aantal inleggers 3605 (3459) voor samen f 2.813.637.25 (f 2.708.365.661 en het aantal inleggers van de jeugdspaar- bank 903 (932) voor samen f 34.299.61 (f 33.744.58). De reserve werd na btjvoeging va.n in het bestek van het betrokken werk door opneming van de risicoregeling werd bedongen, dat loonsverhogin- gen, opgekomen na de datum van in- schrijving, voor rekening komen van de opdrachtgever. Het Collège van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan eeri verhoging van de waarde van de vacantiebons en risico-coupons met ingang van 5 Februari 1949. Bij ai le op 5 Februari in aanbouw zijnde werken, waar de risicoregeling in het bestek van toepassing is ver- klaard, zullen de verhoogde vacantie- bonnen en risicocoupons voor verre- een bedrag van f 5504.15 verhoogd tôt kening in aanmerking komen, hetzij f 627.118.86 en bedran<*t tbars ruim in de correctiefactor, hetzy op de 22 van het ingelegde kapitaal. i meerwerkrekening. moeilijk geloven, véér men het er- vaart. Wij denken aan een klein ver haal van Léo Tolstoi, dat hij na zijn bekering schreef. Het circus van Berditchef s'aat in brand. Voor de enige uitgang, een deur, welke naar binnen opengaat, verdringen velen zich, zodat de dood van de verstikking dreigt. Daar doet te midden van de menigte zich plotse ling de s'em vernemen van een red- der. ,,Maakt plaats", roept hij. ,,Hoe meer gij dringt tegen de deur, juist des te minder hoop op uitkomst is er''. En Tolstoi schrijft: Wa kan ik an- ders doen dan van de deur vandaan gaan en iedereen oplettend maken op de woorden van de Redder Ik kan niet anders handelen. Want Jezus is de deur. Alleen door Hem is 't moge lijk, dat de mensheid wordt gered. Zietdaar, wat een er groo'ste schrij- vers van de vorige en 't begin van deze eeuw in het jaar 1884 schreef. Modh- ten oo1- wij de Goede Herder uit 't Evangrlie-wan Johannes als de be- '"ouwbare, de enige uitkomst voor de wereld en onszelf zien. Of, om 't te zeggen met een vers, dat dikwijls in de Jeugdbeweging wordt gezongen: Ja wjj kennen de Redder der wereld, Die eens ring de kruisweg van smart, Dat de volken der aard mochten komen Door Hem tôt het Vaderhart. Na donkere nacht komt schemer En na schemer het morgenrood, Als Christus komt ln Zjjn heerlijkheid, Zijn liefde, onelndig groot. Westerbroek. P. GLAS

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1