DD PLAATSELUK NIEUWS IN DE VERDACHTENBANK GEMENGD SPORTNIEUWS 4 Gezinsverzorging en Gezinshulp IN DIT NUMMER begint ona nieuw feuille ton. Het verhaal, ge- schreven door Henk van Heeswijk speelt zich af op het eiland Texel. Een feuilleton, die ieder zal boeien I Loodg. btdrijf, Groningen 8808, laagste F. 0. Vogt, Appingedam 1 1688. Perc. C, de electriache instal- Het la de bedoellng in Beptember latle hoogste G. Pijper, Wagen- yan dit jaar een filiaal te openen in borgen t 299, laagste N. Mossel, Iia&t van zenuwen? FINANCIëN en ECONOMIE. Kietwindeweer. KHLWINDEWEEB, SAPPEMEEB. Vrijdag a.s. zullen W. Frey en M. Frey—Jager, wonende in de Jan ten Catestraat, alhier, het feit her- denken, dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk werden verbonden. Dinsdagavond vergaderde het Waterschap Kolham-Achterdiep in het café Deen, onder voorzitterschap van de heer R. Heeringa. De inkom- sten in het afgelopen boekjaar hadden bedragen f 1716.04 en de uitgaven f 1280.42, zodat er een batig saldo waa van f 435.62. De b'egroting voor het lopende jaar werd vastgesteld op f 1636, de omslag op f 6 per ha. Bij de bestuursverkiezing werd het aftredend bestuurslid, de heer H. Boer herkozen. HOOGEZAND-SAPPEMEER Uitslag van de wedvlucht vanaf Quiévrain (afstand 373 km) georga- .niseerd door de Postd. Ver. „De Lucht- stormers 1 2 9 21 22 26 37 T. Smit; 3 Prins; 4 11 17 K. Klasema; 5 L. de Haan; 6 Siddeburen I 206. Perc. D, glas- en verfwerken hoogste H. Kramer, Woensdag a.s. zal het echtpaar Groningen i 1775, laagste J. Bos en Eppe Nijborg en Berendina Nijborg- F. Drent, Siddeburen I 1505. Gun- Sluiter zijn 55-jarige echtvereniging ning in beraad. herdenken. Het echtpaar woont aan Woensdagavond vergaderde de de Pieter Venemakade 67. KROPSWOLDE afd. Slochteren van de Plattelands- vrouwen, onder leiding van mevr. Woensdagmiddag had bfl het café schrik, in café Smit. Na afhandeling Kloosterhuls de jaarlijkse keurlng van merrieën plaats. De merrie van de heer M. U. Topper, Kropswolde, ge- fokt door H. de Jonge, Drouwener- mond, Girenia 13 Dh 411 geb. 28 JJuni 1946 bruin Kol V; Titus 411 A. Pre- mie M: Direna 1903 Dh. werd in het stamboek opgenomen. Een Stamboek-sterverklarlng ver- kreeg de Merrie van de heer O. Mar- ring, Kalkwijk W. 54, gefokt door de eigenaar en genaamd Ginette 135 A 403 geboren 16 Maart 1946 zwart bles V Arjolus 403 A prem. M. Winette 7654 A ster M.V.: riddersl'ag 355 A.M.M. Weta 6902 A ster 1946, eerste veulenpremie 1947 Ille enter- premie 1948 Ille twentepremie. Stamboek de merrie Gekine 46 Ah 403 geb. 3 April 1946 bruin gebr. bies la WW: Arjolus 403 A. premie tyt: Miekine Eigenaar en fokker L. Olthof, Kropswolde. Stamboek de merrie Ferisia 222 A 403 geboren 10 Maart 1945 bruin E.W.H. V.H.H. V: Arjolus 403 A.M.: Werisia 7655 A.M.V.: Model 1344 A. Douma 1281 Ah. 1945 le veulen pre- der huishoudelijke zaken werd be- sloten om een excursie te maken naar Dedemsvaart en Giethoorn. Voor de te Veendam te houden Landdag gaven zich een 30-tal leden op. Mevr. MulderRademaker bracht verslag uit van de Provinciale vergadering. De vereniging voor K.I. verga derde in café Smit. De voorz., de heer Elema van Tjuchem gaf in zijn ope- ningswoord een kort overzicht van het afgelopen verenigingsjaar. Het bleek niet meer mogelijk te zijn de verenigingsstier Piet Eduard te ge- bruiken voor de K.I. Thans wordt sa- mengewerkt met de vereniging voor K.I. Zuid- en Noordbroek. De secr. werd herkozen. De insiminator, de heer Fluks, gaf een overzicht van zijn werkzaamheden. (K.I. Kunstmati- ge Inseminatie). SCHILDWOLDE. 1 Onder voorzitterschap van de heer H. Boven vergaderde de afd. Schildwolde van de N.C.L.B. in het lokaal achter de Geref. Kerk. Ver- schillende ingekomen stukken wer den behandeld in het bijzonder het schrijven betreffende het Bedrijfs- pensioen. Besloten werd in Juni een ATHIL-TENTOON9TELLING TE APPINGEDAM Geheel Appingedam staat thans in het teken van de A.T.H.I.L. Achter het postkantoor wordt de laatste hand gelegd aan de afwerking van de ter- reinen. Woensdag werd een aanvang ge- maakt met het plaatsen van de ten- ten, zodat het terrein thans een geheel ander aanzien heeft gekregen. Als een brjzonderheid kan nog ver- meld worden dat tijdens de tentoon- stelling een Auster Artillerie Verken- ningsvliegtuig geëxposeerd zal wor den. Dit type vliegtuig gebruikte de Geallieerde Luchtmacht tijdens de laatste oorlog als vliegende comman- do-post b(j het leiden van de operaties te velde. OOK 'N LOOZE Geert het drel appels van Grootmoeke kreeg'n Dei mozze mor dail'n mit zien zuske en zien Moe, In huus hedde daodelk aan elk aine geev'm „Dei is veur zuske en dei ls veur joe." Mor moeke zegt: „Geertman, bist nou al vergeet'n Wa'k die guster nog leert heb? 't heurt zo ja nait Kiek nou es aan, olst ja zulf weer de dikste En 'k heb die ja uutlegt hou lelek dat stait „Och jao, dat is waor 00k", zegt Geertman verleeg'n 'k Haar d'r nait weer aan dccht or, mor 't kin nog wel goud! Dail ie nou din dizze drei appels ais eev'm Din kin'k nou ja zulf 00k es zain hou dat moût!" S. mie eigenaar H. Broekema, Een- 31 33 F. Romp; 7 10 32 H. Scheen; 8 drachtsweg, Hoogezand, Fokker A. 12 34 G. Velthuis; 13 35 R. de Vries, yeninga Kalkwijk, Hoogezand. 14 28 J. BlââiUW 15 16 20 24 30 38 W. R Ln.Tnlioplç-stprvGrklfirinEr Vêdonâ i i K. Limberger; 18 J. Schomaker; 19 39 7600 A 8532 geboren 9 Juni 1941 Kol. autotocht te H. Seif23 25 J. Woldring; 27 J. Bos- Ia gevl binn s2a gevl sokje V: Gambo den en hun dames Bij de rondvrdag ma; 29 A. Pietersen; 36 Hayer. 325. A. Pref. premie M: Zelwine 1276 werd ?-m- opgemerkt dat het met Snelheid eerst aangekomen duif Ah My Rudolfroon 296A, Eigenaar Julst ls dat arbeiders die vacantie- 1147.7 m per min., 39e duif 1051.1 m q Kloosterhuis, Kropswolde, fdkker bonnen ontvangen geen vacantie ne- per min.; aangewezen duif T. Smit no. 9 ringno. 731478. Afd. Jeugd: 1 4 5 9 A. Smittenberg; 2 8 10 S. Staal; 3 6 E. Bakema en 7 Kruier. Snelheid le duif 1121.4 m per min.; 10e duif 1023.2 m per min.; aan gewezen duif no. 1 ringno. 3682.51 (A. Smittenberg). Woensdagavond hield de Prijzen- commissie H.-S. haar maandeiykse vergadering onder voorzitterschap van de heer Siems, in het Gemeente- huis, waarbj; aanwezig was de heer Fijnvandraad, contactambtenaar van de prijsbeheersing. Ter vergadering werden twee klachten ingediend. De eerste was van een kermisexploitant en betrof de reparatiekosten van een aanhangwagen, welke klacht door de prijsbeheersing nader zal worden on- derzocht. De tweede was een oude huurkwestie. De lopende zaken betroffen in het algemeen huurkwesties, die goeddeels konden worden geregeld. Door de be- middeling van de commissie werden reeds verscheidene huren vastgesteia en werd teveel betaalde huur terug- vergoed. Klachten over textielgoederen en de aanleg van een electrische leiding bie- ken ongegrond, terwijl bij bemiddeling inzake schilderskosten f 56 kon wor den terugbetaald. HOOGEZAND Inspecteur J, Hut van de R. v. P. W. Heidema, Baflo. WESTERBROEK. Eergistermiddag gleden bij het opladen van bomen op een wagen enige bomen eraf. De arbeider H. Groenbroek uit Westerbroek geraak- men. HELLUM Donderdagmiddag werd bij het café Van Dalen, alhier, een stamboek- keuring gehouden vanwege de Vereni ging van Warmbloedfokkers in de Woldstreek. Bij deze paardenkeuring te hier onder bekneld, en bekwam wer(j jn bet hulpstamboek opgenomen zware inwendige kneuzingen. Des merrie, eig. B. Bouwman, Ten Post. avonds is het slachtoffer naar zijn jn ket' stamboek werden opgeno- woning vervoerd. j men: Dorotha, V. Torias, eig. L. SLOCHTEREN Geertsema, 't Waar; Gamatia, V. De 81-jarige F. Kostwinder, al- Griffier, eig. Wed. Sterenberg, Ten hier, begaf zich Dinsdagmorgen naar Post; Gamberta, V. Gambino, eig. F. een op een 300 m van zijn woning ge- Jager, Stootshom; Alena, V. Rinko, legen sloot teneinde wat wier te zoe- eig. A. v. d- Helm, Hélium; N. N., V. ken als voer voor zijn kippen. Toen Bliicher, eig. E. J. Doombos, Sappe- de man wat lang uitbleef, en zÇJn meer. vrouw ongerust werd, ging men zoe- Tôt stermerries werden verklaard: ken, waarbij men tôt de ontstellende Darilla, V. Arjolus, eig. J. Wolthuis, ontdekking kwam dat K., vermoede- Overschild; Henna, V. Tjardinus, eig. lijk in verband met zijn hoge leeftijd J. M. Rozeveld, Noordbroek; Gadama, door een duizeligheid bevangen, voor- V. Zonnevorst, eig. H. J. Rozeveld, over met zijn gezicht in de sloot was Noordbroek; Gebara, V. Gulliver, eig. gevallen, terwijl hij met zijn benen nog J. v. d. Broek, Slochteren. op de wal lag. Nadat men hem op het En tenslott'e werd nog Modelmerrie: droge had gebracht bleken geen teke- Giola, V. Gouverneur, eig. Gebr. de nen van leven meer aanwezig te zijn Boer, Schildwolde, terwijl dr. Kok, die inmiddels was ge- arriveerd, slechts de dood kon consta- terën. Maandagmïddag werd de brand- weer gealarmeerd voor een uitsiaan- de brand te Scharmer, in een kleine boerderij, bewoond door de gezinnen De Ned. Herv. Gemeente, al hier, heeft een beroep uitgebracht op Ds. G. L. L. Stockmann te Garsthui- zen. v SIDDEBUREN De onderafd. Siddeburen van de afd. Duurswold van de Ned. Vereni van H. Boskamp en H. Tammeling. De vrouw van Boskamp hoorde lawaai SlnS E.H.B.O. nam deel aan de Dis- Arbeid, gaat na een 30-jarige arbeid in het gedeelte van Tammeling, waar rtrictswedstrijden van eenoemde ver- op 1 Juni a.s. op pensioen, en zal wor- niemand aanwezig was. Zij begaf zich enigmg in hôtel „Het Oude Raadhu s den opgevolgd door de heer E. J. Kie- naar de keuken en kwam tôt de ont- te Ten_ Boer- De PloeS legde thans wiet uit Winschoten. dekking dat er iets brandde. Hierna m De heer Hut zal zich te Heilo ves- nam zij haar kind op, dat lag te sla- pen, en bracht dit nàar de buren. By haar terugkomst, om te pogen nog iets van de inboedel te redden, bleek dit niet mogelijk te zijn door de ver- tigen. Door de politle alhier is aange- houden E. N. uit Groningen, die wordt verdacht van diefstal van een her*-»- polshorloge. Na verhoord te zijn ls hij heengezonden. In de Hoofdstraat, nabij de GADO-garage had een botsing plaats tussen een motorrijder, S., uit Sap- pemeer en een wielrjjder S. De motorrijder liep een llcha- melijk letsel op. Er ontstond mate- riële schade. Woensdagavond vergaderde het bestuur van de in de van Royenstraat in te richten speeltuin in het hôtel ,,De Nieuwe Brug". Uit de bespre- kingen bleek, dat de zandbak gereed is en dat de stiepen zijn geplaatst; de toestellen staan gereed, en kunnen geplaatst worden, zodra van gemeen- tewege de afrastering is aangebracht Dan zal ook begonnen kunnen worden met de bouw van een portiersloge en toiletten, de aanleg van een bloemen- hoekje, dat door de jeugd verzorgd zal moeten worden en het plaatsen van de gereedstaande goalpalen. Er is een werkcommissie benoemd bestaan- de uit de heren B. Pestman, K. Nie- meijer en H. Knip. yoor de tweede maal beslag op de Dr. Melles wisselbeker en won even- eens een zilveren médaillé aangeboden door het Districts Bestuur. Tôt onderwijzer in vaste dienst aan de Chr. ULO-school, alhier, is be' stikkende rookontwikkeling. De ln- noemd de heer J. Kamp thans tijde lijk onderwijzer aan de Chr. ULO- school te Smilde. ZUIDBROEK Zuidbroek gaat een feestweek te- gemoet, die Donderdag a.s. zal begin- nen. Het betreft de viering van het 50-jarig bestaan van de V.v.V. dat met een reeks festiviteiten zal worden school. Het uitvoerige jaarverslag gevierd. Op het programma staat o.a. van de secretaresse, mej. Schuring, /nuziek, voetbal, athletiek, tumen, middels uit Slochteren versehenen brandweer kon van de woning niets meer redden; het huis brandde dan ook tôt de grond af. Het Ned. Herv. Kerkkoor, alhier, hield Dinsdagavond, onder voorzitter schap van de heer W. Scheerînga, haar jaarvergadering in de Herv. gaf getuigenis van een goed vereni- •gingsjaar terwijl de boeken van de penningm., de heer B. Bos, een voor- delig saldo aanwezen. De aftredende bestuursleden, de dames Krulzinga en Schuring alsmede de heer W. Tam- minga, werden herkozen. Het pro paardensport en een grote kermis. De winkelweek, welke door de Han- delsvefeniging zal wojrden georganl- seerd, ter gelegenheid van het jubl- 'leum van de V.v.V. zal zeker bijdragen in de ,,sfeer" van de feestweek. Uitslag wedvlucht Postd. Ver. gramma voor het zomerseizoen werd De snip", vlucht vanaf Quiévrain besproken en voorlopig vastgesteld. (370 km) 1 5 11 13 16 J. Smit; 2 4 De directeur, de heer H. Bakker, en 17 jg 23 29 30 32 H. Zuidema; 3 6 H. de régisseur, de heer J. Krulzinga, ontvingen een cadeau, terwtjl mej. Bakker een plant in ontvangst mocht nemen als dank voor het beschikbaar stellen van haar woning voor het hou den van toneelrepetities. Donderdagmiddag werd door de Het ligt in de bedoeling om de tuin Gem_ de heer Joh. v. Tim- zo mogelijk op 2 Juli a.s. te meren het Hoogehuis, alhier, aan- de Vries; 7 14 21 22 B. Zuidema; 8 9 10 26 31 35 36 J. V. d. Wijk; 12 D. Venema; 15 H. Mulder; 19 33 B. Vos; 20 K. Brouwer; 24 25 D. Munneke; 27 J. Zuidema; 28 H. Schipper; 34 G. Geertsema en 37 G. Bakker. De afd. Zuidbroek van de Bond v. Plattelandsvrouwen hield de laat ste bijeenkomst van het selzoen. Een zomerreisje naar Dedemsvaart en Holterberg werd geregeld. Een aantal dames gaf zich op voor openen, welke opening op plechtige besteed het bouwen van een drie- wrjze zal geschieden en worden ge- klassi semipermanent schoolgebouw V0^î' «Zai^Hn ^enteiiiUheid uit *e Slochteren, voor rekening van de tegenover hen van wfe steun was gemeente Slochteren. Ingeschreven de landdag te Veendam. ontvangen o.a. door de beschikbaar- werd als volgt MUNTENDAM stelliner van materiaal, en ook tegen- Perc. A, de hoofdbouw Hoogste Vandaag is het 25 jaar geleden H. Nicolai, Farmsum f 35225. Laag- dat de heer J. Drewes in dienst trad ste G. Sijtsema en Zn., Siddeburen bij de heer D. Bultena, bakker alhier, f 27963. Perc. B, de lood-, zink- en en hij is gedurende die 25 jaar onafge- sanitaire werken; hoogste: Mulder's broken in dienst geweest. Econ. Politierechter Groningen Een tweetal ingezetenen van Hooge zand had zich te verantwoorden we- gens overtreding van het Bijzonder Besluit Arbeidsvoorwaarden. Zij had den te hoge lonen betaald. Sigfr. S. heeft reeds het vorige jaar terecht gestaan, maar de zaak is toen uitgesteld om inlichtingen in te winnen. Hij werd veroordeeld tôt 2 x f 75 b. of 2 x 25 d. h. G. t. V. heeft vanaf 2 Oct. 1948 tôt 26 November 1948 te hoge lonen aan zijn personeel betaald. De officier eis- te tegen V., die niet aanwezig was f 750 b. of 3 mnd. hechtenis. De zaak werd aangehouden. Politierechter Groningen Mishandeling. R. H. te Zuidbroek had er last van, dat er dikwijls kinde- ren voor zijn huis speelden en daar lawaai maakten. Zijn vrouw had ze_al enige malen gewaarschuwd, maar de kinderen trokken zich daar niets van aan. Op een keer kwam er één dit- maal niet figuurlflk, maar heus let- terlijk met de deur in huis vallen. Dat was H. toch al te bar. Op zijn .toffels rende hij naar buiten, waar een leerling kellner stond. H. gaf deze een trap tegen het been. De straf luidde f 10 b. of 10 d. h. Beledigtng. Harmke Z. Hgz. moet goed op haar woorden passen, want anders gebruikt ze wel eens woorden die men niet ongrestraft kan uiten. Dat heeft ze in 1946 ondervonden, toen ze we- gens belediging tôt f 10 b. of 10 d. h. werd veroordeeld. De les was echter niet hard genoee. want Woensdag stond Harmke weer terecht nu omdat ze woorden had gebruikt als „hoer", „wanbetaler", terwill ze een ander had ultgescholden voor ..rotmof". DE MOORD TE HEEMSKERK. Enige tijd geleden werd een echt paar gearesteerd, dat verdacht werd van moord. De vrouw was aanvan- kelijk getrouwd met C. Welp, maar ze had reeds omgang met haar hui- dige echtgenoot. Men besloot Welp van het leven te beroven. Er werd een spelletje gespeeld, waarbij W. op zijn stoel werd gebonden. Toen hij stevig vastgesnoerd was werd hij geworgd en daarna opgehangen, als- uof hij zelfmoord had gepleegd. De "politie stelde inderdaad zelfmoord vast. Twaalf jaar lang bleef de moord een geheim. Toen kregen de echtelieden in een café ruzie, en ze verweten elkaar Welp te hebben vermoord. Donderdag werden beiden door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tôt 12 jaar gevangenisstraf. DUUR GEKOCHTE VRIJHEID. Een thans 47-jarige Amsterdam- se vrouw en haar Joodse echtgenoot waren in 1944 gearresteerd. De Duit- sers wilden hen wel weer in vrij- heid stellen, mits de vrouw bereid was Joodse onderduikers op te spo- ren en aan te brengen. Ze accepteer- de dit voorstel. Eerst bracht ze twee Joodse kinderen aan, en later een man van Joodsen bloede, welke laat ste is omgekomen. Diverse getuigen beschuldigden haar ook nog andere zaak j es aan het rol- len te hebben gebracht, maar de vrouw ontkent, en er zijn geen be- wijzen, dat zij het gedaan heeft. Er werd 6 jaar met aftrek tegen haar geëist. ONEERLIJK GEMEENTEAMBTENAAR Een gemeenteanjbtenaar van Put- ten was belast met het uitkeren van ondersteuning aan de oorlogsweduwen van die gemeente. Hij was echter slor- dig, vandaar dat na verloop van enige tijd de boekhouding niet meer klopte, en die boekhouding wees een nadelig saldo aan. De ambtenaar zette toen valse handtekeningen en eigende zich het voor de oorlogsweduwen bestemde geld toe, teneinde het gat te dichten. De zaak lekte echter uit en een de- zer dagen hoorde de oneerlijke ambte naar een jaar en 3 maanden tegen HET HEILIG JAAR 1950. Op Hemelvaartsdag, de volgende week Donderdag, zal de paus offici- eel het heilig jaar 1950 aankondigen. In de morgen zal de paus voor een groep kerkelijke hoogwaardigheids- bekleders in het Vaticaan de pause- lijke bul voorlezen, waarin 1950 tôt heilig jaar wordt verklaard. Later op de dag zal de bul in de vier voor- naamste kerken van rome tijdens de mis worden voorgelezeh. In deze kerken zullen afschriften van de bul worden uitgedeeld. Verder ontvangt iedere Rooms-Katholieke bisschop ter wereld een afschrift. PLOTSELING RIJK GEÏWORDEN Mevrouw Maggie Baker uit Willi ams in Arizona had tôt gewoonte in haar vrije tijd stukjes fossiel hout te polijsten, waarvoor die streek een be- kendheid heeft en welke als souvenirs aan de touristen verkocht worden. Stukjes, die zij in een afgelegen diep rivierdal gevonden had bleken moeilijk polijstbaar, daar er gele schilfers af- braken. Mevrouw Barker, die er niets van begreep, ging met een paar stuk jes naar een kantoor van het Mijn- bureau van Arizona om daar haar licht op te steken. De gele delfstof was geen goud maar iets veel kost- baarders. Het was camotiet, een ura nium erts met ïeer bocg gehalte. Mevrouw Baker kwam tôt de ontdek king, dat zij eigenaresse was van een van de rijkste vinaplaatsen van camotiet, die tôt dusverre in de Ver- enigde Staten ontdekt ZiJn. (USIS) Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de huidweef sels. over de ambachtsschool voor de ver- leende medewerking. Er zijn thans 85 90 leden en plm. 50 donateurs. Er werd nogmaals met klem de nadruk op gelegd, dat het niet de bedoeling is, dat de deelname beperkt blijft tôt een bepaale buurt. Onder voorzitterschap van Dr. H. C. M. van Dijk had in het Nutsge- bouw de algemene ledenvergadering plaats van de Openb. Leeszaal en Bi- bliotheek H.-S. Uit het verslag van de secretaris, de heer J. H. Brand, bleek, dat het ledental 1279 bedroeg (v. j. 1334). De leeszaal was bezocht door 1398 (1221) personen; in totaal waren 51023 banden uitgeleend (48794); het aantal banden bedroeg 13896. Inge-j schreven werden 712, afgeschreven 216 stuks. Het correspondentschap Scharmer-Harkstede ontving 5159 banden, dat te Slochteren 3156. De exploitatierekening sloot met f 13830, w.o. een voordelig saldo van f 37.58. Aan subsidies werd f 9374 ont vangen, aan contributies f 3064.55. De heer F. Jansma werd als be stuurslid herkozen, terwijl gekozen werd in de plaats van Ds. W. Tom, die naar elders vertrokken is, de heer G. Velthuis. De heer Wolthuis werd benoemd tôt lid van de kascommissie. Nederlanders, wonende in de Kreis Kleef, ontvingen een voorraad afge schreven romans, kinderboeken en ttjdschriften. VOETBAL Na hun voetbalmatch tegen de opvoeders van Hoogezand-Sappemeer, hebben de ordebewaarders (Politie- sportvereniging T.O.G.) Donderdag de strijd aangebonden met hun colle- ga's uit een meer Oostelijk gelegen delen van onze provincie, ni. S.V.O.G. van Winschoten. Het werd een pret- tige en sportieve wedstrijd, die eindig- de in een 04 overwinning voor cle gasten. Aan het voetbaltoumooi, dat te Zuidbroek zal worden georganiseérd op Hemelvaartsdag zullen de volgen de verenlgingen deelnemen: Munten- dam, Zwaagwesteinde, Nicator en Zuidbroek. Momenteel ls Nicator hou- der van de wisselbeker welke door de V.v.V. te Zuidbroek is beschikbaar gesteld. KEGELEN. 't 86e Bondsconcours ln 't hôtel Faber Het drievierde gedeelte van deze wedstrijden is achter de rug en „T.A.V.E.N.U." heeft over belang- Dinsdagavond heeft de Stichting Protestantse Gezinszorg Hoogezand- Sappemeer een bijeenkomst belegd in het gebouw „De Regenboog", welke onder leiding stond van de heer H. Groeneveld. Als spreker was uitgeno- digd de heer B. te Winkel van Mep- pel, Rijksconsulent Sociale Zaken, die sprak over het onderwerp „Gezins- zorg". Gezinszorg, aldus de spreker, wil zeggen het verstrekken van hulp in gezinnen, waar door ziekte of andere tiijdelijke ongeschiktbeid, de huis- vrouw tijdelijk de teugels uit handen moet geven. Dergelijke assistentie kan in twee vormen worden gegeven. In de eerste plaats in de vorm van /.ge zinshulp", waaronder wordt verstaan de hulp, die geboden kan worden door een dienstmeisje, een naaister, enz. In de tweede plaats kan de nodige hulp worden verstrekt ln de vorm van ge- zinsverzorging, en deze laatste hulp reikt veel verder. De dames, die de functie van gezinsverzorgster willen vervullen moeten niet alleen technisch geschoold zijn, maar ook moreel en geestelijk daartoe in staat, want het gaat er dikwijls om het ontwrichte gezinsleven te herstellen. Verpleging .staat los van gezinsverzorging, maar de gezinsverzorester moet toeh met de beginselen der verpleging op de hoogte zijn. Teneinde een wilde groei van het aantal gezinsverzorgsters te vooi'ko- ,men is het gewenst. dat deze in dienst zijn van oreanisaties. Deze organisâ mes ontvangen van RijK, Provincie en Gemeente subsidie, waardoor ze in staat zijn hulp te verlenen, daar, waar die hulp inderdaad nodig is, ongeacht boe de financiële positie van het be- trokken grezin is. Waren de organisâ mes er niet. dan zouden alleen de meer gegoeden zich de weelde kunnen ver- oorloven de hulp in te roepen van een gezinsverzorgster. Wie zich tôt een organisatie wendt om gezinsverzorging die moet in ge- val van ziekte in het bezit zijn van een doktersattest hetwelk echter nog niet door aile artsen wordt ver strekt en indien het een a-sociaal gezin betreft een rannort van een sociaal werkster. een ambtenaar van de dienst van sociale zaken der ge-i meente van inwonlng. of van een gees- telijke. De functie gezinsverzorgster De functie van gezinsverzorgster moet door hen, die dat willen worden, worden beschouwd als een roeping. De salariërlng ls als volgt: ongediplo- meerden f 125 per maand, gediplo- meerden f 135 per maand en leldsters f 150 per maand. Eventueel kan op het loon een toeslag worden verleend voor kamerhuur, want gezinsverzorg sters slapen niet in het gezin, dat z(j hebben te verzorgen. Wel is het ge- bruikelijk, dat zij daar de maaltijden gebruiken. Het jaar mag 278 werkda- gen bevatten, hetgeen neerkomt op 5 Va dag per week. Vragen Na de inleiding van de heer te Win kel was er gelegenheid hem vragen te stellen. Hierbij werd naar voren ge bracht, dat de dokters van Hoogezand en Sappemeer in het algemeen geen attesten voor gezinshulp verstrekken, omdat zij zich op het standpunt stel len, dat zij wel een medisch advies kunnen geven, maar geen sociaal ad vies, In deze gemeenten baseert men zich derhalve op adviezen van de so ciale werkster en de ambtenaar van sociale zaken. stelling niet te klagen gehad. Telken avond is de beschikbare ruimte voor kegelaars en publiek geheel gevuld en de banen liggen vanaf de opening tôt het sluitingsuur geen moment stil Over 't algemeen vindt men de banen niet gemakkelijk, maar be- kijkt men het geworpen hout, dan is het toch niet zo erg als men doet voorkomen. Dat er op de Vrije Baan in de eer ste helft van de wedstrijd reeds tal van keren 5 x 9 is gegooid (terwijl de cracks nog steeds een afwachtende houding aannemen) is toch niet slecht. De heer L. Vos te Borgercom- pagnie gaat aan de kop met 4 x 45, gevolgd door de heer H. Bakker met 3 x 45, terwijl ander en als Messen- dorp, Roelfsema en anderen met 2 x 45 en 1 x 45 hierna komen. Op de Kropsbaan is het hoogste gegooid door „Anko" van Ter Apel, 310. Het 2e vijftal van Veendam heeft de leiding in klasse B met 303. Zeer behoorlijk hout wordt er ook op de Personele baan gegooid, even- als op de Jubileumbaan (80 ht. in 10 ballen). Wij verwachten echter nog wel een grondige verandering in de hierna volgende standen van Donderdag- avond. Kropswedstrijd Heren. Klasse A: 310 293 289 285 284 283 278 Klasse B: 303 293 274 267 264. Klasse C: 284 273-270 268 260. Klasse D: 183 156 144. Twee vijffallen 603. Drie vijftallen 873. Korpswedstrijd Daines. Klasse A 243 242. Klasse B 259. Drietal 131. Jubileumbaan 80 77 72 70 70 67 65. Personeel (serie) 15 ballen. Klasse A 104 99. Klasse B: 119 110 108. Klasse C: 107 101 98. Personeel (Ekel 5 ballen). Klasse A 40 36. Klasse B: 43 42 40. Klasse C 42 42 42 41 41. Vrije baan Heren. Klasse A 4 x 45, 3 x 45, 2 x 45, 2 x 45, 45, 45. Klasse B 2 x 45, 45, 45, 45, 45, 45. Klasse C 42, 42, 42, 41, 41. Vrije baan Dames. Klasse B 42, 41, 40, 40, 2 x 39. Klasse C: 39, 37, 37, 2 x 36, 36. ADVERTENTIE I.M. Mijflhardt's Zenuwtablettôu helpen U er overheen. SMOKKELAAR GEARRESTEERD. De politie te Vlissingen heeft een motorrijder gearresteerd die, toen hij een lekke band kreeg betrapt werd op het vervoer van een grote hoe- veelheid Belgische cigaretten. Toen de betrokken agent infor- meerde, waar dit rokersmateriaal vandaan kwam, kreeg hij geen af- doend antwoord, maar in plaats daar- van vroeg de motorrijder of hij soms geen zaken met de agent kon doen. Deze ging hierop niet in en sommeer- de de man naar het politiebureau te gaan. Deze trachtte toen de agent op de grond te werpen. De agent trok zijn revolver en wist hem naar het bu reau over te brengen. Bij nader on- derzoek bleek, dat men een bekende figuur uit Zeeuws-Vlaamse smokke- laarskringen had geaçresteerd. DEMON STRATIE BIJ VEILING VAN PéTAINS BEZITTINGEN Eergisteren is te Parijs de veiling van een aantal roerende goederen uit het bezit van maarschalk Pétain we- gens Petainistisehe demonstraties door de politie gesloten, zo meldt het Londense blad „De Times". De bezittingen van maarschalk Pétain, die tijdens de oorlog aan het hoofd stond van de met de Duitsers samenwerkende Vichy-regering, wer den na de bevrijding door een Parijs gerechtshof verbeurd verklaard. De veiling was nauwelijks begon nen, toen de markies de Belleval, een gepensionneerd cavalerie-officier eis- te, dat de veiling zou worden geslo ten, of dat de opbrengst er van ten goede zou komen aan Pétains erfge- namen. Hij werd in deze eis gesteund door generaal Serrigny, lid van Pétains s af bij Verdun, en door een groot aantal aanwezigen, dat „Vive Pétain" (Leve Pétain) riep. Een sterke poJitiemacht verscheen en deed de zaal ontruimen, waarop de veiling gesloten werd. De demonstran- ten verlieten het gebouw onder het zingen van de Marseillaise en „"Vive Pétain" roepende. ALLEENREIZENDE BABY De heer Hultercrantz uit Stockholm had de Zweedse Staatspr(js voor schilderen gewonnen, en deze prija be- stond ult een gratis reis voor hem, zijn echtgenote en zijn kinderen naar de Rivièra, te maken voor 1 Juni. Daar de baby het enige kind, dat het gezin Hultercrantz bezit is een 10 maanden oude baby niet erg lekker was, werd de reis uitgesteld. Maar ln deze maand moest het toch gebeuren, wilde men de prijs niet la- ten verlopen. De baby knapte wel op, maar mocht toch nog niet reizen. Zo vertrokken op een dag de heer en mevr. Hultercrantz naar het Zuideu en lieten de babij aan de goede zorgen van de dokter over, die haar zou la- ten reizen, zodra dat verantwoord was. Dinsdag werd voor de baby passage geboekt van Stockholm naar Nice. Met de benen van de dokter stapte zj in een vliegtuig en werd in de armen van de blonde Zweedse stewardess naar Schiphol gebracht. Hier nam een Nederlandse jongedame haar over, presenteerde haar in het stationsge- bouw een fies melk, en gaf haar ver- volgens over aan een K.L.M.-stewar- dess, die op haar zal passen tôt Nice. N.V. Veenkoloniale Bank voor Hypotheek en Scheepsverbatnd, Sappemeer. In het verslag over het boekjaar 1948 is vermeld, dat de opleving, welke in 1947 inzette, zich in 1948 handhaafde. De bedrijfsresultaten stemmen tôt tevredenheid. Hoge prijzen en gebrek aan materiaal be- lemmeren de aanbouw van nieuwe schepen voor de binnenvaart, en de aflevering van de bestelde zeesche- pen wordt er door vertraagd. Van de in 1947 ingekomen aan- leningen tôt een bedrag van f 703.500 vragen werden in 1948 afgesloten 11 met een getaxeerde waarde van f 1.756.000. Gedurende het afgelopen jaar kwa- men 145 aanvragen binnen tôt een bedrag van f 3.643.050, waarvan 130 aanvragen voor de binnenvaart ad f 1.203.050 en 15 aanvragen voor zeeschepen ad f 2.440.000. Hiervan werden toegestaan 65 le- ningen voor de binnenvaart tôt een bedrag van f 424.050 met een geta xeerde waarde van f 1.102.750 en 4 leningen voor de buitenvaart ad f 340.000 met een taxatiewaarde van f 696.600. Afgewezen 47 leningen tôt een aangevraagd bedrag van f 952.200, terwijl 30 aanvragen tôt een bedrag van f 2.058.300 op 1 Januari 1949 nog in behandeling waren. Door de directie werd voorgesteld uit het winstsaldo ad f 79.668.89 5 dividend uit te keren, waarvoor be- nodigd is f 57.146 en het restant ad f 22.522.89 op nieuwe rekening over te boeken om daaruit de nog te be- talen belastingen over 1948 te be- strijden. In de Vrijdag gehouden aandeelhou- dersvergadering werd het jaarverslag goedgekeurd, de verlies- en winstre- kening vastgesteld en het dividend bepaald op 5 De commissarissen D. H. Botje en D. J. Wever werden herkozen. y l i

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2