i 4 PLAÂTSEUJK NIEUWS Gemeenteraadsvergadering VandaagBopening van de ATHIL Over Bloemen en Planten ONTAARDE MOEDER VEROORDEELD Veemcrrkt Groningen Overzicht Veemarkt V erenigingsmededelingen GYMN. EN ATHL. VER. H.-S. V.V.H.S. Veilingvereniging H.S. SAPPEMEER I Maandagavond had ln het hôtel „Struvè" de lngelandenvergaderlng plaats van het waterschap „NoordzJj- ,de", o.l.v. de heer G. R. Heerea. De ontvangsten over het boekjaar 1948/1949 bedroegen f 4754.20 en de uitgaven f 5550.17, zodat er een nade lig saldo was van f 795.97. Inkomsten en uitgaven voor het lo- pende dienstjaar werden begroot op f 4800; de omelag werd vastgesteld op f 7 per ha. Het periodiek aftredend bestuurslid, de heer E. Begeman, werd herkozen. HOOGEZAND—SAPPEMEER Door de Geref. Kerk alhier ta beroepen De. S. V. Bloem van Hoog- kerk. HOOGEZAND Vrjjdag a.a. zal het echtpaar Nanne Spiekman en Cornelia G. SpiekmanVenema, Hoofdstraat 91, Hoogezand, zijn 50-jarige echtvereni- ging vieren. De schade, die de storm aan de bad- en zweminrichting Foxholster- meer had aangericht, is herateld; er is bovendien een fris verfje overheen gestreken, zodat de inrichting er weer ^oonbaar uitziet. Dezer dagen heeft de inrichting zfln deuren weer voor de zwemlustigen opengezet. Maandag zijn de grootste tôt nog toe in Hoogezand gebouwde bussen aan de opdrachtgevers afgeleverd. Het betreft twee 46 persoons Volvo-bussen gebouwd door Groenewold's Carros- seriefabriek met een lengte van 10.5 meter en een breedte van resp. 2.25 en 2.35 meter. De eerste, bestemd voor de fa. Lan- ting te Klazinaveen, is speciaal inge- richt voor vervoer over bergtrajecten, in verband waarmede glas in de kap is gezet. De wagen is uitgerust met fauteuils en rooktafels, terwijl een Philips Radiotoestel is ingebouwd. De andere bus is bestemd voor de fa. Pieters te Hoogeveen. In de fabriek zijn thans enige klei- •nere bussen in aanbouw. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der N.V. Cartonfabriek Beu- kema Co. heeft het personeel van het bedrijf de aardige gedachte gehad, de nagedachtenis van de eerste twee directeuren der fabriek. de heren D. J. Sikkema en Mr. F. F. Beukema te huldigen. door een krans te leggen cp hun graven. In tegenwoordigheid van vele leden der îamilies Beukema on Sikkema werden respectieveljjk de graven op het Oude Kerkhof te Hoo gezand en op de Noorderbegraafplaats te Groningen bezocht. waar de heer A. J. Wever namens de personeelsver- eniging het woord voerde. Met een hartelijk dankwoord van de zgde der familieleden, die de hulde zeer op prijs stelden, eindigde deze plechtige bijeen- komst. NIEUW-COMPAGME Dezer dagen vergaderde het Wa terschap Nw. Compagniesterdiep Noord Einde. De inkomsten over het boekjaar 1948/1949 bedroegen f 157.50, de uitgaven f 190.95 (nadelig saldo f 33.45). De omslag over het dienst- jaar 1949/1950 werd bepaald op f 2. per ha. Het aftredend bestuurslid, de heer M. Sluis van Kropswolde werd met algemene stemmen herkozen, en aanvaardde zijn benoeming. WATERHUIZEN In het Helperzwembad slaagde onze plaatsgenote mej. Bertha Schut- ter voor het diploma zwemlerares. NOORDDIJK Hedenavond te 7 uur zal de raad var. deze gemeente voor de eerste maal bijeen komen in het geheel ge- restaureerde gemeentehuis. RUISCHERBRUG Op de Damstertrekvveg geraak- te het paard van de heer V. tengevol- ge van het schrikken van een passe- rende auto op hol. Paard en wagen kwamen in het Damsterdiep terecht, en konden met moeite weer op het droge worden gebracht. De bestuurder kwam met de schrik vrij. ENGELBERT Tôt badmeester in het zwembad, alhier, werd benoemd de heer K. Louwes van Groningen. De pluimveevereniging heeft haar jaarlijks uitstapje gemaakt. Het reisdoçl was Tolbert. Onder geringe belangstelling werd het bad der N.V. ,,Engelbert Vooruit" Zaterdagmiddag geopend. KOLHAM Kolham is in het gelukkige bezit gekomen van een speeltuin, en dat heeft kunnen plaats vinden dank zjj de activiteit van een comité. Zater dagmiddag is de tuin opengesteld. Er komt een woord van lof toe aan de dames en heren, die het voorberel- dende werk, de organisatie en de in richting op zich hebben genomen. Om aan voldoende geld te komen is na- tuurlijk een moeilijke opgave. Men vond hiervoor een oplossing; de heren gingen in hun vrije tijd aardappels rooien, waarmede zij twee goede din- gen deden. In de eerste plaats droe- gen zij er toe bij, dat ondanks het tekort aan rooiers de aardappels uit de grond kwamen, en in de tweede plaats legden zjj, doordat zij het ver- diende geld aan de op te richten speel tuin schonken, een financiële basis voor de oprichting van de tuin. Ook werd een bazar gehouden. Toen men zover was, dat een stuk grond gekocht was werd door de he ren de inrichting er van tôt speeltuin ter hand genomen. Er werden speel- werktuigen gemaakt, een zandbak, en een stuk grond ingericht tôt voetbal- veld. Toen Zaterdagmiddag de voorzitter van de speeltuincommissie, de heer Huisman het woord nam, was het plechtige moment van de opening aan. gebroken. Nadat de heer P. Smit nog het woord gevoerd had overhandigde Henny Oeseman de dames van de commissie bloemen en de heren siga- ren. Daarna waren er spelen voor jonge- ren en ouderen, terwijl de vrolijka mu- ziek van de muziekvereniging ,,Voor- waarts" tôt de goede stemming bij- droeg. SLOCHTEREN Door de Rljkspolitie, alhier, is proces-verbaal opgemaakt tegen een aantal winkeliers in Slochteren, Kol ham en Harkstede in verband met het verkopen van dranken met een hoger alcohol percentage dan toegestaan en van sterke drank. De door het Hoofdstembureau gehouden loting voor de nummering van de candidatenlijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen had de volgene uitslag: 1. P.v.d.Arb.; 2. A.R.; 3. C.P.N.; 4. C.H.U. en 6. V.V.D. en Algemeen Belang. mnf.T.TTM Bij het baggeren vàn de Schip- sloot werd in de omgeving van de brug een kist opgehaald met springstof welke waarschijnlijk een onderdeel heeft gevormd van de lading die onder de brug heeft gezeten om deze op te blazen. De politie heeft ter waarschu- wing de omgeving afgebakend. SIDDEBUREN Voor het diploma B.O.V.A.G., pa- troon-garagehouder slaagde onze plaatsgenoot de heer B. Hommes. In een in café Wierenga gehou den vergadering van de Voetbalvereni- ging Actief werd besloten nog enige verbeteringen aan het speelveld aan te brengen. Om het veld goed effen te krijgen zal dit eerst gemaaid en daar na gerold worden. In een gehouden jaarvergadering van de Vereniging Kleuterzorg werd de heer Lameijer als bestuurslid her kozen. Het jaarverslag van de pen- ningm. sloot met een nadelig saldo, Besloten werd het meubilair te ver- nieuwen. N OORDBROEK Op de hoek van de Parallelweg en de Scheemderweg had een botsing plaats tussen de wielrijder, de bejaar- de B. Muurman en een luxe auto. De fiets werd vernield, doch de berijder kwam met de schrik vrij. Dr. Wierin- ga was spoedig ter plaatse. ZUIDBROEK De nummering van de ingedlende candidatenlijsten voor de Gemeente raadsverkiezingen is als volgt: 1. P.v. d.A.; 2. C.P.N.; 3. Gemeentebelangen en 4 A.R. HEIDEBRAND IN TWENTE Op een met heide en dennen be- groeid terrein onder de buurtschap Beckum tussen Hengelo en Haaksber- gen brak gistermiddag brand uit. Door de grote droogte breidde deze brand zich zo snel uit, dat groot alarm werd gemaakt. Personeel van de bos- brand weer en van de vrijwillige ge- meentebrandweer uit Hengelo, politie. mensen en andere hulpkrachten pak- ten het vuur aan. Met man en macht werd getracht uitbreiding te voorko- men. De brandweer spoot water uit een naburige sloot op de rand van het terrein. Desondanks scheen men het vuur niet te zullen bedwingen, zodat groepen gemeentewerklieden uit Hen gelo werden gerequireerd. Toen deze arriveerden, was men het gevaar voor uitbreiding echter meester, overigens op het nippertje, want in de onmiddel- lijke nabijheid van de plek, waar het vuur tôt staan werd gebracht strekt zich een groot dennebos uit, dat dank zij het zwoegen van velen gespaard bleef. WEER BRANDT HET IN HET REICHSWALD Ten Zuid Oosten van Groesbeek woedt een brand in het ReichsJ /ald. Het vuur woedt over een oppervjakte van 5 km in een bebossing van'jong dennenhout. MOTOR TEGEN AUTO In Breda botste een motor tegen een auto. De motorrijder, een iïiwoner van Breda werd op slag gedood. De duo-passagier, eveneens een inwoner van Breda, werd zwaar gewond. Z\jn toestand la vooruitgaande. BRAND IN LEDIKANTEN- EN MEUBELFABRIEK J Dinsdagmorgen ontstond brand in de ledikanten- en meubelfabriek van F. J. Koot en Zn. te Deventer. De eigenaar der zaak had oude papieren, die tegen een fabrieksloods aan lagen, in brand gestoken, ten gevolge waar- van deze loods met waardevolle in- houd grotendeels door het vuur is ver- woest. De brandweer voorkwam erger. De schade kon nog niet geraamd wor den. De fabriekseigenaar kreeg een proces-verbaal. De Rotterdamse rechtbank heeft de 29-jarige vrouw C. H. U.Den H. ver- oordeeld tôt één jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest en met een proeftijd van drie jaar, alsmede onder toezichtstelling van de reclassering en van een zenuwarts. Zij was verdacht van het dusdanig verwaarlozen van haar zes maanden oude baby, dat het kind overleed. VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN Een 69-jarige Amsterdammer had zijn onderhuurder en buren verscliei- dene malen aangeraden een hoge ver- zekering af te sluiten tegen brand- schade. Zondagavond, toen deze Am sterdammer juist zijn woning had ver- laten, constateerden de buren brand in de keuken. De brandweer, die ter- stond gewaarschuwd werd doofde het vuur met één straal. Het bleek dat de brand was ontstaan in een kast waarin brandbaar materiaal was op- geslagen. De bewoner is aangehouden, en zal aan de tand gevoeld worden. Merkwaardig is dat zijn eigen in- boedel helemaal niet verzekerd is. ENGELSE MHJTAIREN mogen te Berljjn weer gearmd lopen Engelse soldaten mogen te Berlin thans weer met dames gearmd lopen, mits zij zich gedragen op een wijze, die een soldaat betaamt en hun meer- deren groeten. De Engelse generaal Boume, vaar- digde drie weken geleden een verbod uit, in het openbaar in uniform ge armd met dames of met de arm om hen heen te lopen. De order verwekte een storm van protest, in het bqzonder van gehuwde soldaten, en is thans in- getrokkm. WILLY SLUITERS OVERLEDEN De bekende kunstschilder Jan Wil lem Sluiters (meer bekend als Wllly Sluiters) overleed Zondagmorgen te 's-Gravenhage. Willy Sluiters zou gis- teren 76 jaar geworden zijn. Dinsdag 24 Mei 1949 Kalf- en melkkoeien f 825900, f 675750, f 475625; kalfvaarzen f 625—725, f 375—450; Vroegm. koeien f 625—725, f 524475; Vare koeien f 525—575, f 375—150; Kalve- ren en pinken f 140400; Weidescha- pen f 7080, f 45—65; Weide lamme- ren f 15—24; Biggen f 55—62, f 40-50 Aanvoer: 654 runderen, 720 kalve- ren, 466 schapen, 2101 lammeren, 2 varkens, 709 biggen, 69 bokken en geiten. Totaal 4721. Van het gebruiksvee was het aan- bod minder vlot. Zowel in het melkvei alsmede in de kalfkoeien was de vlug- heid van de handel zoek. Ook in het exportvee was de handel kalm ge- stemd, hoewel van lagere prijzen nog niets was te merken, zijn er toch te- kenen, die er op wijzen, dat de hoog opgedreven prijzen van de laatste tijd hun hoogtepunt voorlopig weer héb- ben bereikt. Door de veehouderij cen trale werden de aangevoerde kalveren en ongeveer 25 runderen overgenomen. Op de afdeling wolvee had de handel in weideschapen een prijshoudend ver-1 loop. Voor de weidelammeren, welke van week tôt week in kwaliteit voor uit gaan, bleven, mede voor de weide schapen, de prijzen onveranderd. Al- leen voor een klein aantal vette, zwars zuiglammeren wa» goede be langstelling. De prflzen lagen boven de notering. Op de biggenmarkt heersto een trage stemming, waardoor de ge- noteerde prijzen zich met moeite staande hielden. Door de paarden- markt te Norg waren geen paarden aangevoerd. Vertrek van de deelnemers(sters) naar Zuidbroek op a.s. Zaterdag om 1 uur precies van 't hôtel Faber. D. O. 8. De start per fiets naar Appingedam is morgenvroeg om 9.45 uur vanaf het Parkhotel, Slochterstraat. Men verge- te niet clubcostuum en brood mede te nemen. Terug te Hoogezand plm. 9.30 uur. VOETBALVER. „H. S. C." Wedstrijdprogramma voor Zondag 29 Mei 1949. HSC 3Bareveld aanvang 10 uur, terrein Sportpark. Opstelling: A. Hiddinga, R. Klip- huis, P. Oosterwijk, L. J. Kortholt, P. Oostland, J. de Haan, H. van Biessum, J. Smittenberg, J. Brink, J. Pronk, J. Bootsman. Res. Jan Schut, H. Vegteh, G. Hekert, Jan Bakema. Aanv. R. Kliphuis. Jeugdafdellng; Jeugdtoumool Westerbroek. Donder- dag 26 Mei. Al: HSCFW Aanvang 1 uur Opstelling HSC I; E. Luiken, W. Schut (aanv.), D. Deuntje, H. J. Smit, T. Zwaneveld, H. Kolhek, A. Blijham, C. Wever, J. v. d. Meer, H. Huizing, T. van Dam. Res.: A. Remkes, R. Knip, S. Jager, A. Overmars. Leider A.s. Zaterdag ook veiling. Sappemeer, 24 Mei 1949. In het Noorden van onze provincie ligt een oud en intiem stadje, het stadje Appingedam, als men zo in de binnenstad van dit oude plaatsje met zijn karakteristieke grachtjes loopt, zou men niet zeggen, dat er in dit plaatsje een zo grote activiteit ont- plooid kan worden. Kijkt men echter goed, dan ziet men overal industrieën, vooral langs de rand van de plaats. Het is dit industriecentrum, dat Ap pingedam de kracht heeft gegeven een tentoonstelling te durven opzetten, en wat voor een tentoonstelling. Men zou gemakkelijk geneigd zijn te denken dat zo kort na de tentoonstelling Gro ningen 1948 een tentoonstelling in een andere plaats in de provincie geheel in het niet zou vallen. Niets is echter minder waar, de tentoonstelling welke Appingedam heeft opgebouwd, en wel ke hedenmorgen haar poorten opént, mag dan niet zo groots opgezet zijn als Groningen 1948, toch is het een tentoonstelling welke zich mag laten zien. Toen wij er gistermorgen kwamen om alvast eens een kijkje te nemen en eens te zien of het zaakje wel op tijd voor elkaar zou komen, bleek ons dat de organisatoren onder voorzitter- schap van burgemeester Welleman niets teveel hadden gezegd. In de plaats zelf waren aile straten ver- sierd, terwijl een keurige entrée naar het tentoonstellingsterrein was aange- legd. Er waren een viertal grote ten- ten opgeslagen waarin de normale stands waren ondergebracht terwijl er voor de buitenstand een groot terrein was gereserveerd. Direct op het ten toonstellingsterrein sluit het sportter- rein aan, waar de diverse paardenda- gen etc. worden gehouden. Op het ter rein voor de tenten staat een vliegtuig van de legerluchtmacht opgesteld, dit i in verband met het in Appingedam ge- legerde détachement van de leger luchtmacht. Bijzondere aandacht trok de stand van het Indisch Instltuut te Amster dam met een diorama van het Toba- meer op Sumatra en enige typen van woningen der Indoneslërs. De bedoe- ling van deze stand is het Nederlandse volk bekend te maken met de zeden en gebruiken van het Indonesisch volk. Voor de paardendag zijn 118 trek- paarden en 136 warmbloedpaarden aangemeld, terwijl op de Hippos-dag een groot Concours Hippique zal wor den gehouden, waarbij als bijzonder- heid te zien zal zijn een driespan en een vierspan voor boerenwagen, in hoogst moderne aanspanning. Ook wordt voorgereden de Hongaarse post, een span van zes paarden, twee aan twee, staande vanaf het achterste paard bestuurd. Buiten de expositieruimte is er op het terrein een feesttent voor 1060 personen en een aardig restaurant met bar. Het terrein is door een aantal beekjes doorsneden, waarbij waterval- letjes en fonteinen voor aardige effec- ten zorgen. Hedenmorgen 11 uur zal de tentoon stelling officieel door de Commissaris der Koningin in de provincie Gronin gen, de heer E. H. Ebels, worden ge opend, terwijl het terren om 1 uur voor het publiek wordt opengesteld. De commissie heeft gemeend de ten toonstelling nu te moeten houden, daar het thans samenvalt met het 100-jarig bestaan van de Afdeling Ap pingedam van de Groninge'r Maat- schappjj van Landbouw. Maandag 23 Mei 1949 Kaskomkommers 1 f 5153; Idem 2 f 4142; Idem 3 f 35; Platglaskom- kommers 1 f 4151; Idem 2 f 3543; Idem 3 f 2937; Bloemkool 1A f 60— 67; Idem 1 f 48—60; Idem 2 f 32—50; Perziken A f 2224; Idem B f 16 20; Idem C f 78 per 100 stuks. Aardbeien f 167185; Andijvie f 32- 42; Komkommerstek f 2229; Poste- lein f 3942; Prei 1 f 9.30—10.70; Rabarber 1 f 1018; Snijmoes f 11 19; Spinazie f 2231; Spitse kool f 30—35; Tomaten A f 132—164; Idem B f 117—140; Idem C f 128— 161; Idem CC f 128 per 100 kg. Kropsla 1 f 4.309.40 per 100 krop. TE HOOGEZAND—SAPPEMEER gehouden op 20 Mei Een verslag van de Vrijdagavond gehouden vergadering van de raad der gemeente Hoogezand-Sappemec-r kunnen wij beginnen met mede te de- len, dat aile in ons blad van Zaterdag genoemde ingekomen stukken voor kennisgeving werden aangenomen, en dat aile voorstellen van het gemeen- tebestuur eveneens genoemd in ons blad van Zaterdag werden aange nomen, evenals een nagekomen voor- stel, dat en zulks op verzoek van Ged. Staten een kleine technische wijziging inhoudt van de verordening op de heffing en vordering van een belasting op vermakelijkheden. Maar dat aannemen der voorstellen is niet zonder discussies gegaan, en één der raadsleden werd zelfs zo wel- sprekend, dat hij niet meer tôt zwijgen kon komen, toen de burgemeester hem het woord ontnam, tengevolge waar van deze laatste de vergadering gedu- rende enkele minuten schorste. Het eerste punt van de voorstellen van B. en W. bracht de tongen reeds in beweging. Voorgesteld was het vermenigvuldigingscijfer voor het schoolgeld voor gewoon l.o. en voort- gezet gewoon l.o. te stellen op 2. De heer BALLEMA (C.P.N.) zag Jiever een progressief vermenigvpldi^ gingscijfer, hetgeen de heer PRUIS- MAN (C.P.N.) als volgt toelichtte: bij een inkomen tôt f 2500 vermenigvul digingscijfer 1; tôt f 5000 vermenig vuldigingscijfer 2, en boven f 5000 vermenigvuldigingscijfer 3. Zowel de heer KOLTHOF (A.R.) als de BURGEMEESTER wezen er op, dat het hier het vermenigvuldigings cijfer van heffing betreft, die progres sief geheven wordt. De heer PRUISMAN wilde zijn voorstel toch in stemming brengen; het werd verworpen met 14 tegen 5 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s. aangenomen. Met het prae-advies van B. en W. betreffende het voorstel van de C.P.N.-fractie tôt het plaatsen van houten banken aan de Verl. Hoofd straat bij de begraafplaats kon de heer MELLENS (C.P.N.) zich niet verenigen. Hij merkte nog op, dat het voorstel was gedaan op verzoek vail enige ouden van dagen. De heer KIEWIET (Arb.) vroeg het voorstel aan te houden tôt de nieuwe verbindingsweg tegenover de Hooge- zandster brug gereed is, waardoor de Knijpslaan ontlast zal worden, en dan; te overwegen of wellicht ook nog op andere plaatsen in de gemeente ban ken kunnen worden geplaatst, waar mede de BURGEMEESTER accoorcl, ging. Het voorstel van de C.P.N., ln stem- ming gebracht, werd verworpen met. 155 stemmen. Het verhogen van het crediet voor het treffen van voorzieningen in het voorm. politiebureau te Hoogezanc van f 2225 tôt f 2960 deed de heer SMIT (K.V.P.) de hoop uitsprêken, dat er in het vervolg serieus begroot zou worden, zodat de credieten niet naderhand vergroot moeten worden. De heer BENES (V.V.D.) sloot zich hierbij aan, maar de heer KIEWIET wees er op, dat men momenteel in de practijk dikwijls niet uitkomt met be- dragen, welke naar schatting nieuw- bouw of herstel moesten dekken. De BURGEMEESTER deelde mede, dat met betrekking tôt het voorm. po- litie-bureau inderdaad iets op de be- groting vergeten was. Met betrekking tôt het crediet van f 1550 voor het doen ontwerpen van DE GLOXINIA Deze plant kunnen we thans bij vele bloemenliefhebbers op de vensterbank zien staan. Ze geeft enige moeilijkhe- den, waarop we even zullen wijzen. Het best is een knol met een dub- bele vertakking te kopen, dus met twee of meer stengels. Deze planten bloeien rijker en langer. Dan moeten we er op letten de Gloxinia niet in de zon te plaatsen. Wel op een warme plaats in een niet te droge omgeving. Hieruit volgt al dat ze niet te dichr by de kachel moet staan, Daar staat ze te droog. Ze moet tamelijk veel wa- ,ter hebben. Niet koud natuurlijk, niet zo uit de kraan of pomp. Dat koude wa er is voor aile planten verkeerd. Het beste is al tijd lauwwarm regen- water met hierin opgelost eens per week een Aseftabletje of 1 theelepel .andere goede kunstmest per lker wa ter. We moeten oppassen dat het mestwater niet op de bladeren of bloemen komt. Ook mag er geen wa- ,ter in het schoteltje blijven staan. Op deze manier behandeld kan men een hele poos van de mooie rode, witte, blauwe, rood-met-witte of blauw-witte Gloxinia's genieten. Na de bloei mag ze wel in de zon staan en wordt de watergift vermin- derd. De bladeren verschrompelen ge heel en nu kan men de knol uit de pot nemen en na van de aarde gerei- nigd te zijn, wordt deze in droog turf- strooisel bewaard op een vorstvrije plaats. In Februari legt men de knol in vochMg turfmolm in een schotel op een warme plaats (bv. op de schoor- steenmantel)Dan komen al spoedig; de groene spruitjes te voorschijn en hieraan kan men zien wat de boven- kant is. Deze manier is voor de lïef- hebber practischer dan de bol dade- lijk in een pot te zetten. Het is ni. soms moeilijk te zien wat de onder- of bovenkant is. De knol verrot als ze verkeerd in de pot is gezet. Na de hergroei wordt de knol in zeer voedzame gronu opgepot. Jonge planten verlangen een vrtj hoge tem- peratuur. Ook mogen ze wel eens per dag besproeid worden. Als het blad volgroeid is en de knoppen kleuren, is besproeien taboe. Gloxinia's zijn moeilijk in te pakken. De grote broze bladeren breken gauw, terwijl de open bloemen spoedig smet- ten. Bloemisten zaaien in Februari ook yvel Gloxinia's. Deze gezaaide planten krijgen kleine knollen, die men op de boven beschreven manier kan behan- delen. Eigenlijk heet de plant Sinningi.a, doch de naam Gloxinia is zo ingebur- gerd, dat de plant als zodanig overbe- kend is. Van een abonné in Westerbroek kreeg ik bericht dat ze een Amaryllis in bloei had met twee stengels van 60 cm hoogte, beide met vier kelken bloeiende. Ik heb de plant gezien. Het was de moeite waard. Een pracht plant die men bij ervaren kwekers niet mooier ziet. Aile eer voor deze reeds bejaarde dame. K. een dubbele middenstandswoning, merkt de heer MELLENS (C.P.N.) op dat hij bezwaren heeft tegen het inroe- pen van de hulp van een particulière architect, hij informeerde naar de mo- gelijkheid een aankomende kracht aan to stellen. De heer VAN DE POEL (Arb.) ver- klaarde geen voorstander te zijn van het bouwen van middenstandswonin- gen, terwijl de nood aan arbeiderswo- ningen zo hoog is. In dit geval zou hij er geen bezwaar tegen maken, omdat het slechts één perceel betreft. De BURGEMEESTER deelde mede dat de architecten reeds overbelast zijn, terwijl aankomende krachten niet bevoegd zijn dergelijk werk te doen. Ook spr. is voorstander van de bouw van arbeiderswoningen. Het volume voor de te bouwen woning is echter een extra toewijzing, verkregen van het Dep. v. Financiën ter huisvesting van belastingambtenaren. Met de instelling van een commissie v. georganiseerd overleg op door de gemeente vastgestelde voorwaarden, kan de C.P.N.-fractie aldus deelde de heer MULDER mede zich niet ver enigen, omdat in de commissie slechts zitting mogen hebben afgevaardigden yan vakverenigingen waarvan de sta- tuten Koninklijk zijn goedgekeurd. Hij wenste dat zijn fractie zou worden geachj; als te hebben tegen het voor- stel gèstemd. Naar aanleiding van het voorstel om de vereniging ,,Volksbelang" een voorschot te verlenen van f 100.772 vroeg de heer PRUISMAN (C.P.N.)- het woord. Hoewel de woningnood steeds stijgende is, zo zei hij, wordt er steeds minder gebouwd. Drie huizen noemde hij een druppel water op een gloeiende plaat. De woningbouw wordt op de lange baan geschoven, waardoor de volksgezondheid wordt geschaad. Toen de spreker het Indo- nesische probleem er bij haalde, vcr- zoch*: de BURGEMEESTER hem ter zake te blijven. Toen de spreker door praatte ontnam hij hem het woord, en toen deze nog doorsprak, schorste hij de vergadering gedurende enige minu ten. Na hervatlng deelde de heer MEL LENS (C.P.N.) mede dat zij zich met. het voorstel van B. en W. kon vereni gen. Hij informeerde naar de moge-j lijkheid te blijven aandringen op een hoger bouwvolume. Wanneer de heer KIEWIET vervol- gens verklaart dat het aan de Noor- delijke provincies toegewezen bouwvo- lume dit jaar niet groot is, maar dat de regering ailes in het werk stelt om de woningnood op te lossen, interum- peert de heer PRUISMAN enkele ma len. Wethouder DIJK betoogt, dat de woningnood groot is, maar dat noch ons land noch onze gemeente een slechte figuur slaat. Ht) vroeg de heer Pruisman de middelen aan te geven om uit de misère te komen. In Am sterdam, zo zegt spr. heeft een com- munistische wethouder weinig kunnen doen. Hij bracht een saluut aan minis- ter In 't Veld, die in 1948 40.000 wo ningen klaar heeft kunnen krijgen en ln dit jaar wellicht nog meer. De BURGEMEESTER antwoordde de heer Mellens, dat het geen zin hâd op vergroting van het bouwvolume aan te dringen omdat reeds ailes was gedaan, wat mogelijk was. De heer MELLENS wilde in een der volgende vergaderingen met voorbeel- den komen hoe de woningnood in Fin- sterwolde wordt opgelost. Thans reeds gaf hij een enkel voorbeeld, terwijl wethouder DIJK dan met concrète feiten uit die gemeente voor de dag zou komen. Benoemlngen De heer J. J. Prins werd met alge mene stemmen tôt gemeente-secreta- ris gekozen, en de heer H. Viening met algemene stemmen tôt gemeente-o'nt- vanger. Het gemeentebestuur benoem- de de heer J. D. Bruins tôt loco-secre- taris, waama deze drie functionnaris- sen werden beëdigd. Aan de heren J. J. Perdon, vroeger gem. secretaris van Sappemeer; J. J. Prins, vroeger gem. secretaris van Hoogezand; H. Viening, vroeger gem.- ontvanger van Sappemeer en P. Ho- ving, vroeger gem. ontvanger van Hoogezand werd als zodanig eervol ontslag verleend. De BURGEMEES TER dankte hen voor de in die func- ties bewezen diensten. Moeilijker dan de voorgenoemde ver- kiezingen was de verkiezing van twee leden en twee plv. leden (allen leden der gemeenteraad) van de Comm. v. Georg. Overleg. De eerste stemming, welke twee leden betrof, had het vol gende résultant: Mulder 6, Benes 7, Eenjes 12, Ballema 5. Kolthof 6, Plin- singa 1, van onwaarde 1, waarmede alleen de heer Eenjes gekozen was. T. Bakema. Vertrek per fiet» om 12 uur vanaf „Struvé", Zaterdag 28 Mei, aanvang 2.30 uur: Al: AppingedamHSC 1. Opstelling: HSC 1: E. Luiken, W. Schut (aanv.), H. J. Smit, C. Huizing, T. Zwaneveld, H. Kolhek, A. Blijham, C. Wever, J. v. d. Meer, H. Huizing, J. Smedes. Res.: D. Deuntje, T. van Dam, A. Overmars. Leiders: Jac. Hel- mens en H. Barelds. Vertrek per bue om 1.30 uur vanaf Hôtel ,,Struvé". Jeugdtoumool Zwartemeer op Zon dag 29 Mei. Al: HSC 1 opstelling: E. Luiken, W. Schut (aanv.), C. Huizing, H. J. Smit, T. Zwaneveld, H. Kolhek, A. Blijham, C. Wever, R. Knip, T. van Dam, J. Smedes. Res.: A. Overmars, A. Ham- minga, A. Jager. Leider Joh. C. La- kenvelt. Vertrek wordt nader bekend gemaakt. Brood meenemen. VOETBALVER. ..HOOGEZAND" De wedstrijd Hoogezand IVSPW II wordt niet Hemelvaartsdag, doch a.s. Zondag gespeeld. Voor aanvangs- uur zie off. Med. voor de ramen. S. V. H. Vrijdagavond a.s. moeten de navol- gende leden in verband met een te houden wandeltocht om 5 uur 15 min. in sportkleren, doch gewone schoenen bij de Turnhal aanwezig zijn. Zij zijn tegen plm. 7.15 uur terug bij de Turn hal: Kleine Meisjes en Jongens; Meis- jes I, Meisjes II, Meisjes III, Jongens II en Jongens III. De leden die Zaterdag a.s. meegaan naar Zuidbroek moeten om 1 uur met de fiets bij de Turnhal zijn. Zij die niet zo vroeg kunnen, moeten zorgen dat zij uiterlijk om 2.15 uur bij het Sportterrein te Zuidbroek aanwezig zijn. Een stemming voor het tweede lid had tôt resultaat Mulder 5, Benes 9, Kolt hof 5, hetgeen geen absolute meerder- heid voor één der candidaten was, zo dat gestemd moest worden tussen de heren Mulder en Kolthof wie naast de heer Benes canidaat zou zijn; dit won de heer Kolthof met 126. De stem ming bracht toen Benes 9, Kolthof 5, blanco 5, hetgeen betekende dat naast de heer Eenjes ntf de heer Benes tôt lid der commissie gekozen was. De verkiezing van 2 plv. leden verliep vlotter. Hier kregen de heren Kolthof en Kuipers resp. 14 en 12 stemmen, zodat zij verkozen waren. Op de voordracht betreffde de be noeming van leden voor de Comm. v. Sociale Zaken verzocht de heer KOLT HOF om H. Bontkes te vervangen door R. Suk, terwijl de C.P.N. tegen- candidaten stelde. De commissie werd als volgt samengesteld: plv. voorzit ter J. Wieringa, Sappemeer; leden Mevr. H. E. de BoerFurda, Wester broek; J. Marring, Kropswolde; H. Veerkamp, Kielwindeweer; Mevr. Ad- densDe Grooth, Sappemeer; R. Suk, Sappemeer; M. Hut, Hoogezand en Mevr. v. DijkDeurholt, Hqogezand. Ook met betrekking tôt de benoe ming van de Comm. v. Toez. op het Middelbaar Onderwijs werden door de C.P.N. tegencandidaten gesteld. Geito- zen werdën de heren A. Kamps, Sap pemeer; H. W. Plinsinga, Hoogezand en H. A. Beekhuis, Sappemeer. Tôt Ieraar Duits aân de G.H.B.S. werd gekozen de heer J. Brinks. TE ZUIDBROEK gehouden Maandagavond Voor de behandeling der agenda herdenkt burgemeester Steenhuis de overleden gemeente-architect, de heer Kruize, die hjj een plichtsgetrouw ambtenaar noemde. De ontwerp regeling jaarwedden voor gemeeme-ontvangers, welke van Ged. Staten is ontvangen wordt be- handeld. Men besluit met het ontwerp accoord te gaan. Ten behoeve van de Exportslagerij wordt een wijziging in de heffing van de keurlonen aangenomen. Overeenkoms ag het voorstel van B. en W. wordt besloten de overeen- komst Bouw- en Woningtoezicht, aan- gegaan met verschillende gemeenten, op te zeggen en een overeenkomst aan te gaan, alleen met Noordbroek. Enige percelen grond zullen weder- om aan de tegenwoordige huurders worden verpacht. Naar aanleiding van een voorstel om de salarissen van het secretarie personeel op dezelfde hoogte te bren gen als van rijksambtenaren, vraagt de heer NIEHOFF of het lager per soneel daarvan ook profiteert, waarop de BURGEMEESTER antwoordt dat de salarissen reeds op het peil van rijksambtenaren zqn gebracht. De he ren PRINS en KOERTS kunnen zich weliswaar met het voorstel verenigen, doch menen dat geen salarisverhogin- gen meer mogen worden gegeven. De heer BEERTA kan zich niet met het voorstel verenigen, en vraagt stemming waarna het voorstel van B. en W. met 52 stemmen (tegen C.P.N.) wordt aangenpmen. Bij de behandeling van het punt compatibiliteit komt de Klaas Wol- tjerweg ter sprake. De he«r PRINS had gaame gezien, dat de verbetering als agendapunt zou zijn opgenomen en niet zou zijn vermeld onder compati biliteit. De BURGEMEESTER wjjst er op, dat de verbetering van de Kl. Woltjer- weg voldoçnde in een besloten verga dering is besproken. B. en W. zijn ge- machtigd deze zaak af te werken en om dat te bespoedigen is dit punt on der compatibiliteit geplaatst. Bij de rondvraag wijst de heer KAPPEN op de slechte staat van on- derhoud waarin de school Groen ver- keerti Hierop antwoord de BURGEMEES TER, dat de schilderspatroons steeds het werk van particulieren laten voor- gaan bij objecten van de gemeente. Wat de afrastering betreft, voor het herstel daarvan is een som uitgetrok- ken, en het herstel zal zo spoedig mo gelijk ter hand worden genomen. De heer KUITERS merkt op, dat het gewenst is, dat B. en W. maatre- gelen nemen indien de schilders blijven voortgaan particulier werk voor het gemeentewerk te doen, des- noods door het aanstellen in gemeen- tedienst van een schilder. Ten slotte vraagt de heer NIE HOFF hoe het staat met de huisves ting in een woning waarin 3 gezinhen wonen, en waarin thans een emstige ziekte is uitgebroken. De BURGEMEESTER antwoordt, dat aan het betrokken gezin een an dere woning is aangeboden, maar dat deze niet werd geaccepteerd, Als er zich een andere gelegenheid voordoet zal het gezin worden gebclpen.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2