DE DESFDEtlDCED ID DEI PUAIS DISE HET VOLK VAN BIRMA Het wantrouwen aangewakkerd Deverhouding tussen Europeanen en Indiërs in Zuid-Afrika WAARIN opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 «m »«-•=". Yierde Jacrrgcmg Zaterdag 28 Mel 1949 No. 42 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN QMGBVIN© Ter Ovordonklng Buifenkmds Overzîckt en de huidige politieke problemen - ten van een vredesverdrag met Japan GENERAAL SPOOR f De opstand der Karens RËCHTSZÂKEN ABONNE MENTSPRIJS f 1.50 p. kwartaal. Franco p. post fû-75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER AD VERTE NTTE S 12 cent per non. Zogen. Kleintjes a$B te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 76 eent (bjj vooruitbetalïrrg) HET NIEUWSBLAD WOENSD AG8 EN Uîtgeefâar: Seggaxa' en Knemeos Uï „Het flîeuwsblaxf Kantoor Hoofds l^leîrron IS9 POsBefe IAGS var&zaak Opnieuw is door de Rijkspolitie een complot ontdekt, dat beoogde de ex-NSBers opnieuw te organiseren. De leiding was in handen b$] enige offi- cieren van de voormalige arbeidsdienst, o.a. Koelman uit Driebergen en Pauw uit Martensdijk. Er bestond contact met de beruchte Frans de Jong van de Leliegracht te Amsterdam, waar de destijds opgerolde „,Vereniging tôt hulp aan politieke delinquenten" haar hoofdkwartier had. Voor ta was er een zekere Dronkers bij betrokken. Toen enige tjjd geleden De Jong en Dronkers werden gearresteerd, werd de uitvoering der bestaande plannen uitgesteld, doch in de laatste we- ken is men weer aan het werk gegaan. Eén der voornaamste doelelnden van de op te rlchten verenlging sch^nt to zUn geweest het steunen van die ge- vluchte dellnquenten, met wie de justitie nog een appeltje te schillen heeft. Bt) Koelman en Pauw heeft de politie huiszoekingen verricht, daarbij bleek dat er weinig belangstelling voor de vereniging bestond; de kas bevatte slechts f 11.doch er waren portretten van Hitler en Mussert, alsmede een lijst van te ondersteunen personen, Deze lijst heeft de politie belangrijke diensten bewezen, want doordat de adressen vermeld waren, konden ver- schillende politieke delinquenten worden gearresteerd. Het is verheugend, dat voor de tweede maal een poging der voorm. NSBers om tôt een organisatie te komen is mislukt, en aile hulde voor do politie, die gelijk zij mededeelt nu de kiem van het kwaad volkomen heeft uitgeroeid. Uit het gebeurde blijkt echter, dat de verpestende in- vloed van Musserts theorieën nog nict geheel is geliquideerd. Maar dergelrjke samenzweerders bereiken steeds het tegenovergestelde van wat ze willen bereiken, want in plaats van de positie van de ex-poli- tieke delinquenten te verbeteren, hebben zij deze juist slechter gemaakt, want dit nieuwe voorval heeft het wantrouwen jegens hen, die met Mussert en consorten hebben samengewerkt weer aangewakkerd. NA DE BRAND EN HET ZEEKENHUIS TE HAKLTNGEN Enige tqd geleden was een verpleeg- ster, mej. Kolkman, In het ziekenhuis te Harlingen bezig gedistilleerd water te koken op een gasstel. Zij vroeg de huisknecht de J. gedistilleerd water te halen en gaf een fies, welke 5 1 kon bevatten mede. In plaats van het gevraagde haalde de man echter pe- troleum-aether. Toen de zuster deze vloeistof in de ketel had gegoten ont» stond er een sterke ontwikkeling van aetherdamp, welke door de glasvlam tôt ontbranding kwam. De verpleeg- ster Uep snel achteruit en viel waar- door de fies brak en de inhoud in brand vloog. De verpleegster is latfcr tengevolge van de brandwonden om het leven gekomen. In verband met het gebeurde had de huisknecht zich voor de Arrondis- sementsrechtbank te Leeuwarden te verantwoorden. Bij het onderzoek is gebléken, dat de Jpetrolemn-aether en ook andere ge- vaarhjke stoffen, op de meest gevaar- Ujke plek in het ziekenhuis waren op- geslagen. Indien de hinderwet behoor- Ujk was toegepast, dan zou dit onge- luk niet zijn gebeurd, aldus werd door het rapport vastgesteld. De officier achtte morele schuld bij het ziekenhuisbestuur aanwezig, doch eiste tegen verdachte f 150 b. of 50 d. h. plus 3 maanden voorw. gevange- nisstraf tegen de J. De verdediger verzocht nog enkele getuigen te mogen horen, in verband #waarmede de zitting werd verdaagd. GOD EN MAMMON Men hoort wel eens zeggen: Die en die heeft het ver gebracht, hij is met niets begonnen en nu is hij een geze- ten burger; een flihke kerel! En dan ziet men daar tegenop, en tegelijk is men in zijn hart afgunstig. Maar is het nu werkeUjk zo knap om op die manier „flirik" te zijn en het zogenaamd ver te brengen? In onze samenleving is het zô, dat het toeval toch ook een hartig woordje meespreekt. Sommigen zijn er boven- op gekomen doordat op het goede ogenblik een erfenis een handje kwam helpen, en zo zijn er talloze bijkomen- de omstandigheden die invloed hebben, of onze gaven tôt htm recht komen of niet. Maar ook al hebben wij de wind mee, dan kan men nog op heel ver- schiUende manieren een „flinke kerel" zijn. Aïs het hierbij alleen maar ging om de Mammon, dat is het verwisrvm van rrjkdom, dan zouden er niet veel moeilijkheden zijn. Het is heus niet zo moeilijk om gauw rijk te worden, mitsmen het met het geweten maar niet te nauw neemt. In de oorlogstijd was er in ons don) van ailes niet te krijgen. Maar ééni.- werden, door toevallige omstandighe den, de voorraden van één van de mid- denstanders eens grondig gecontro- leerd, en het gevolg was een ware uit- deling over het hele dorp van aller- hande huishoudelijke dingen waaraan dringend behoefte was. Dat had alle- maal onder de toonbank gewacht om Voor grof geld te worden verkocht. In die tijd was het niet moeilijk om gauw rijk te worden, ondanks het ri sico. Men moet natuurlijk wel „gesle MilUarden ogen zijn gevestigd opgelijk helpen. Het is gemakkelijker MOTORRENNER KWAM TUSSEN l'TJBI.IEK TERECHT In het sportpark te Geleen werden op Hemelvaartsdag speedway races gehouden tussen een Limburgia-team en de Hollandse Leeuwen. Eén der r» nners, de heer Roestenburg, vloog uit de baan en kwam tussen het pu- bliek terecht. Onder de zwaargewon- den bevonden zich twee militairen, van wie één een dubbele beenbreuk en de ander een zware hersenschudding op- liep. Een andere bezoeker Uep em- stige verwondingen aan het been op, terwjjl talr\jken licht gewond werden. De renner kreeg een diepe vlees- wonde aan de knie. ZO'N AARDIG FEESTJE! In de nacht van Woensdag op Don- derdag gaf een bewoner van de Stille Veerkade te Den Haag een feest ter gélegenheid van zijn huwelijk. Ongc- veer 30 personen familie en genodig- den waren aanwezig. Omstreeks 3 uur vcrkeerden enigen reeds enigszins on der de invloed van sterke drank en kregen de 28-jarige G. J. D. H. en de 26-jarige H. L. H. ruzie om één der aanwezige vrouwen en gingen elkan- der te lijf. De anderen bemoeiden zich eveneens met het geval en er ontstond een algemene vechtpartij waarbij met giazen werd gegooid en geslagen ter- Kregen verschillende aanwezigen mooi huis kopen, midden m een Euro schrammen en kleine verwondingen. pese wijk. Daarvoor willen ze graag De 2 genoemden evenwel werden naar, veel geld uitgeven. Waarom O het ziekenhuis vervoerd, waar ze wer- ze weten, dat de Europese buren on- oen verbonden. Nadien werden ze aan mtddellijk zullen vertrekken en dat ze esn bureau van politie ter ontnuchte- dan de eigendommen van die ring in bewaring gesteld. De 20-jarlge voor een appel en een ei kunnen over- H werd evenwel enige uren later nemen. - Nu zult ge u afvragen: waarom ver trekken die Europeanen dan; bestaat er haat, of rassenwaan? Een Europeaan vertelde aan Hoek dat hij de Indiërs ten voile waardeert, dat kleine, luxueus ingerichte paleis in de Franse hoofdstad, het Palais Rose, een eigendom van de Hertogin TaleyrandPérigord. Oorlog of vrede, koude oorlog of afnemende spanning, Europa te helpen, en daar heeft het een Westelijk blok kunnen stichten, al is aanvankelijk voorgesteld, zullrs wegens de minder gunstige econo- mische omstandigheden in de V.S., de de oplossing van vele problemen die de hulp aan Europa met 15 te ver wereld bezighouden; dat ailes hangt aî van het resultaat van de besprekingen, die thans gevoerd worden in dat pa leis door de minister van buitenlandse zaken van de vier grote mogendheden. De vier ministers zijn thans enige malen bijeen geweest en over de re- sultaten k'an men nog moeilijk een oordeel uitspreken. Gem'ald moet ech ter worden dat men het zeer spoedig eens was over de agenda, welke an- ucra gtv. ouulgk veéi struobelmgen geeft. AUereerst zuUen politieke en eco- nomische kwesties besproken worden. Hierbij heeft Wysjinsky laten blijkën, dat Moskou economische eenheid van Duitsland wenst. Er dreigt al weer een impassie. De verschiUen in de econo mische situatie in de Westelijke zônes en de OosteUjke zône vormen een moeilijkheid. Pessimisten zeggen nu reeds dat zij al blij zouden zijn wan neer een vrije handel tussen de zônea het resultaat van deze conferentie zal zijn. Het tweede punt van de agenda is Berlijn en het muntpro- bleem, dan komt het vredesverdrag met Duitsland ter sprake, en ten slot- te dat met Oostenrijk, terwjjl het slui- weer naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij ter observatie werd opgeno men. ONRUST IN TTJRKIJE NAAR A A Ni .F ID IN G VAN INCIDENT BIJ VOETBALWEDSTRIJD medewerklng zou verlenen aan de re-migratie van een deel der Natalse Indiërs. Ze kregen vrije overtocht en geld toe. Er maakten slechts 17.000 van dit aanbod gebruik, de anderen bevielen het veel te best in hun nieuwe vaderland. En binnen een minimum van tijd overtrof de natuurljjke bevoi- kingsaanwas de remigratie. Generaal Spoor, de bevelhebber der Nederlandse troepen in Indonesië is tengevolge van een hartaanval over- leden. Heden zal het stoffelijk overschot ter aarde worden besteld. HET DEMOBILISATIESCHEMA GAAT IN IEDER GEVAL DOOR Kolonel G. Pruys heeft verklaard, dat het onlangs gepubliceerde demobi- lisatieschema in ieder geval zal door- gaan. Hij noemde zijn verklaring niet een belofte als al die andere inzake demo- bilisatie en oflossing, welke door de dwang der omstandigheden niet kon den word nagekomen. De regering en de legerleiding zijn er vast van over- tuigd, dat de troepen, die nu reeds meer dan twee jaar in de tropen die- nen, naar huis moeten, en zij zullen demobiliseren. Technisch staat er niets in de weg om de komende 8 maanden 30.000 man naar Nederland over te brengen Er is voldoende scheepsrulm- te en de capaciteit van het demobill- satie-centrum is groot genoeg om de stroom van demobilisanten van Juli tôt December 2000 per maand en later meer te verwerken. Binnen- oat mjae xnuiers kort nabij AmerSfoort een nieuw en er bestaan tussen hem en in Indie (jemobilisatie-centrum worden ge- bouwd, een barakkenkamp, waardoor de demobllisatie nog vlotter en soepe- Eén van de problemen welke in de onlangs beëindigde derde zitting van de algemene vergadering der Verenig- de Naties niet tôt oplossing werd ge bracht, is de positie der Indiërs in Zuid-Afrika. Dit probleem bleek zo uitermate moeilijk, dat het niet werd verdaagd, en in de volgende zitting, welke in September zal worden ge- opend, opnieuw ter sprake zal komen, maar het probleem werd om zo te zeg gen op de lange baan geschoven. Ook in zijn boek „Zuid-Afrika, land van mogelijkheden en contrasten" roert Gérard H. Hoek dit vraagstuk aan. Daar omtrent het wezen van dit vraagstuk hier te lande weinig bekend is, menen wij, dat het niet onverdien- stelijk zou zijn even stil te staan, bij hetgeen Hoek hiervan zegt. In het hart van Durban, zo vertelt hij, is een Indische wijk, gegroepeerd om één hoofdwinkelstraat, waarin ook de Moskee staat. Die winkels zijn al- lemaal niet even mooi, doch stuk voor stuk zijn ze kapitalen waard, want de kooplui, die er in wonen zijn gewiekste zakenlui, en zetten kapitalen ,om. Dat het gewiekste zakenlui zijn lijke bijklank, juist daarom gebruik ik het hier. Ik wil ermee laten zien, dat er toch lets in ons is dat zich tegen zulke practijken verzet. Dit verzet -is de strijd in ons binnenste tussen God en Mammon. Kiezen wij de zijde van Mammon, dan zullen we wel succès hebben. En er zijn van die mensen die alleen maar vragen naar succès. Er zijn er genoeg die niet vragen naar het hoè als er maar wat te verdlenen valt. Ik ken iemand die de rrjkaard van zijn familie was, dank zij zijn voorspoedige en succesrijke loopbaan als vertegen- woordiger bij een wapenfabriek. Dat was in de tijd van de bewapeningswed- îoop, zoals die aan iedere oorlog voor- afgaat. Maar ik heb in een gesprek hierover eens gezegd, bUrj te zijn, niet in de verleiding te komen om op die manier rijk te worden. Want men moedigt dan eigenlijk aan tôt oorlog- voering, en oorlogvoering is de hoog- ste uiting van aile slechte hartstoch- ten en onzedelijkheden en onbekwaam- heden van de mensheid. Ik wil hiermee zeggen, dat God ons niet ailes zomaar toestaat. In ons geweten roept God ons een ,,halt" toe. Wie dit niet ver- staat, noemen wij gewetenloos. En laat ik er maar aan toevoegen, dat ieder van ons van tijd tôt tijd de streep overschrijdt, al is het bij de een meer in het oog lopend dan bij de ander. even werd aangeroerd. Europa en het Verre Oosten Is het verwonderlijk, dat Wysjinsky de kwestie Japan heeft aangesneden De omstandigheden wrjzen er op, dat Moskou het accent verlegd heeft van Europa naar het Verre Oosten. Euro pa heeft de Russen niet veel succès opgeleverd. Er werd een Oostelijk blok gesmeed, maar de hechtheid daarvan werd aanvankelijk wel wat overschat. Tito heeft te kennen gegeven dat hij niet naar Stalin's pijpen wil dansen: in Griekenland woedt nog steeds een burgeroorlog. Dat bewijst dat de Rus sen in de Balkan niet heel erg sterk staan. Het schijnt dat Moskou nu in Europa een adempauze wenst om zich meer op het Verre Oosten te kunnen concentreren. Het nam het initiatief tôt het bijleggen van de Berlijnse kwestie en het voeren van de viermi- nisterbesprekingen. De Berlijnse blokkade behoort nu tôt het verleden, maar incidenten heb ben het normaal worden van de toe- stand verhinderd. Daar zijn in de eer- ste plaats strubbelingen, die geleid hebben tôt de zgn. „kleine blokkade" en de staking van het Berlijnse spoor- wegpersoneel, omdat dit zijn loon in Westelijke Marken ui betaald wil heb ben, waartegen Communistische en spoorwegpolitie optreden, zodat het hard om hard gaat. Maar de Weste minderen, maar het huis van afge- vaardigden verwierp deze verminde- ring. Steun verlenen aan de Chinese Nationale Regering had gelijk gestaan met het werpen van millioenen in een bodemloze put. De enige tengenzet, die Amerika hier heeft kunnen doen is het stopzetten der ontmanteling van de Japanse industrie. Griekenland Ook wat betreft Griekenland besprekingen aan de gang. De guéril la's in dat land ontvingen de laatste tijd hoofdzakelijk steun van Albanie, en konden zich op het grondgebied van dat land hergroeperen. Joego Slavië heeft er mede opgehouden de guerilla's te steunen, omdat dat niet zou samen- gaan met Tito's sollicitatie naar een Amerikaanse lening. In New York heeft Gromyco, de Russische onderminister van buiten landse zaken, over de Griekse zaak gesproken, en stopzetting van aile buitenlandse hulp, amnestie en verkie- zingen onder contrôle voorgesteld. Washington heeft Londen over deze kwestie gepolst, en de Westelijke mo gendheden schrjnen geneigd deze zaak nu aan te pakken, met dien verstande, dat Amerika en Engeland niet zullen handelen achter de rug van Athene om. Palestina Ook in de Palestijnse kwestie, en wel met betrekking tôt het geschil tussen Israël en Syrië betreffende de ren vriendschapstournooi gehouden voetbalwedstrijd ItalieTurkije te Athene, die door een Griekse scheids- rechter geleid werd, zijn incidenten voorgevallen, die niet zonder gevolg zijn gebleven. Volgens Turkse persberichten zou den Griekse toeschouwers, soldaten in politieagenten Turkse spelers ge- aïolesteerd hebben. Daarna maakté de Griekse Voetbalbond bekend, dat 'furkse voetballers na afloop van de wedstrijd de kamer van de scheids- rechter binneudrongen „met de ken- bedoeling hem te mishande- len". Een andere Turk viel een Itali- aanse speler aan, sehopte hem en sloeg hem tegen de grond. Nadat de Turkse ambassadeur een bezoek gebracht had aan Tsaldaris, de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, om te protesteren tegen de houûlng van het publiek en van de Atheense politie, protesteerde Tsalda ris de volgende dag bij de ambassa deur tegen de anti-Griekse betogingen in Turkije naar aanleiding van het in cident. Het Franse persbureau AFP meldt thans uit Istanboel, dat aldaar heVige gevechten hebben plaats gehad na af loop van een betoging van bijna 40.000 personen uit protest tegen de houdlng der Griekse toeschouwers bij de voet balwedstrijd. Verschillende betogers, die een met de Griekse kleuren ver- j sierde ezel rondleidden, weren onmid- dellijk gearresteerd. DE DAMMER ROOZENBURG GESCHORST demarcatielrjn is een nieuw voorstel In de vergadering van de Ned. Dam- tôt bemiddeling gedaan en wel door de bond werd medegedeeld, dat twee le- bemiddelaar van de Verenigde Naties, den wegens handelingen in strijd met Dr. Bunche. Beide landen hebben het de belangen van de N.D.B. zijn ge- voorstel in studie genomen. De door schorst, en wel de bekende speler P. Egypte voorspelde opleving van de Roozenburg alsmede D. V. der Staay strijd heeft zich nog niet voorgedaan. I uit Rotterdam. beste en vriendschappelijke relaties; maar het is voor een Europeaan nu Bij de op 20 Mei in het kader van| eenmaal onmogeiijk in een omgeving te wonen, waar zonder ophouden, vanj de vroege morgen tôt de late avond de klagelijke Voorindische muziek ge- speeld wordt, terwijl je altijd in de geur zit van duizend-en-een kerry-ge- rechten, waarvan die mensen ver- schrikkelijk veel houden. En dan nog wat: als je links en rechts Indische buren hebt, dan betekent dit, dat de vele kinderen van deze buren over het hekje wippen, zonen en dochters van één vader maar elk voor zich van een andere moeder. Je wilt je eigen op- groeiende kinderen in hun puberteits- leeftijd liefst, niet. in aanraking bren gen met de geheimen van de poç. ga rnie. Aldus vertelde deze Europe an. Ziedaar een practisch voorbeeld'lan het samenwonen van twee rat «en. Het is een facet van het rassenvraag- stuk in Zuid-Afrika dat zeer acuut is, en dat geleid heeft tôt een breuk tus sen de nieuwe staten Hindustan en Pakistan en Zuid-Afrika. In eerstge- noemde landen worden goederen van de Unie geboycot en dat had tôt ge volg dat in Zuid-Afrika blanken nu geen goederen van Indiërs willen ko pen. De oorzaak van deze breuk was de wet inzake de rassen uitgevaardigd in 1946 door de regering Malan. gunne f 4 b. of 2 d. h. (bij verstek) Wij willen niet over de juistheid of Jan J., Scharmer, f 4 b. of 2 d. h. (bij noodzakelijkheid van deze wet praten, j verstek) Hendr. Nieboer, f 5 b. of 2 doch willen besluiten met te vermel-' d. h. en Jan V., Siddeburen f 10 b. of den, dat een in 1925 regerend kabinet 5 d. h. (bij verstek) Gérard S., Zuid- Malan reeds een dergelijk wetsont- broek, f 7.50 b. of 3 d. h._ (bij verstek) 1er zal verlopen. WAGON ONTSPOORD BIJ LISSE Van de D-trein Parijs-Amsterdam is nabij Lisse een wagon ontspoord. Toen de trein met voile snelheid Lisse passeerde geraakte de laatste goede- renwagen, die geheel ledig was, uit de rails. TREIN LOOPT OP TREKBOM Donderdagochtend is een gecombi- neerde personen- en goederentrein van Surabaja naar Malang en Djem- ber even buiten Bangil op een trekbom gelopen, waarbij drie passagiers wer den gcïood, zeven ?waar en vier licht gewond. PoUtlerechter Groningen De Groninger politierechter heeft zich beziggehouden met een aantal overtredingen inzake de betaling van weggeld voor paarden en belasting voor honden. Wegens overtreding van de weg- geldbepalingen werden de volgende straffen opgelegd: Geert P., Kielwindeweer, f 7.50 b. of 3 d. h. (bij verstek) Jelle R. L., Euvel- werp indiende, dat tôt een politieke crisis leidde. Malan stemde toen toe het ontwerp in te trekken, mits India ELECTRICITEITSPRIJS VERHOGJNG voor Uleinvcrbruikers Kars K., Kropswolde f 7.50 b. of 3 d. h. (bij verstek); Aalthe V., Foxham, 2 x f 2 b. of 2 x 2 d. h. Wegens overtreding van de verorde- ning inzake hondenbelasting werden veroordeeld: Hindr. Mulder, Engelbert, f 10 b. of De electriciteitsbedrijven hebben 5 d. h. (bij verstek) Jan K., Engelbert f 4 b. of 2 d. h. (bij verstek). Kantongerecht Zuidbroek Uitspraken gedaan bij de strafzit- ting van 25 Mei: J. K. Muntendam, f 25 b. of 10 d. h. .cmns neersen op wegens ln Btaat van dronkenschap de gebied nog verschnkkelijke toe a veilighei(j van een ander in gevaar den- brengen; toestemming verkregen de prijs voor kleinverbruikers met f 0.01 per kWu te verhogen. Voor grootverbruikers was de prijs reeds eerder verhoogd. Er Is in de wereldgeschiedenis ver schillende malen gesproken over het Aziatische land Birma. In de eerste plaats tijdens de Japanse ,,strafexpe- ditie" in China, toen een weg door Birma werd aangelegd, om het Chine se rijk van oorlogsmateriaal te kunnen blijven voorzien. Toen hoorden wij er van in de wereldoorlog, toen de Ja panse vloed ook Birma overspoelde, daarna in de diplomatieke besprekin gen tussen Birma en Engeland, ten- einde de positie in het Britse Imperi- um te bepalen. Nu vraagt Birma de aandacht door een opstand van één der minderheden, waaruit het volk is op gebouwd. de Karens. Maar waar ligt die streep dan pre- KT TTvT f t K Het is belangwekkend lets nader over cies? Het antwford is: daar waar de S^tbZf ^.netfonn^ tZTZ Z" ett Birmaanfe volk te vertellen. Het lueh brug functionneren, teneinde be- hoofbestanddeel er van bestaat uit Bir- hoorljjke voorraden aan te leggen. Het antwoord ls: daar waar de Mammon ls gekomen ln de plaats Van God. Dat iemand in de tfld van de kolennood eens ergens een boompje kaap e, Is te verontschuldigen. Dat iemand (het is historisch) een water- kraan aansloot aan een deel van het huis waarvoor de medebewoners vast- recht betaalden, zodat zijn eigen meter het gebruik hiervan niet registreer- dewat zegt uw geweten daarvan? Wat vindt u. als u goed nadenkt, eigenh'ik van al die moderne reclame, bijvoorbeeld de drankreclame, of die vaak persverse bioscoopreclame Is dat ook niet al te vaak een speeuh?- ren on de slechte harfstochten, net zo als bij de oorlogstoerusting Waar leiden die dingen toe? Is dit God die- nen of de Mammon? Ik gun het u dat u geld ln 't laadle krljgt, maar vergeet dE,arbij niet, onder wiens gunst u eigenlnk hier op aarde moogt leven: dat is degeen wiens naam hierboven staat. De Mammon is aanlokkelijk en mot, maar het ls een afgod. Eén Is hoger dan hij. Voor wie wilt u leven? G. MEIJER DREES. Terwijl zo het geharrewar om Ber- Ijjn blijft voortgaan is in Bonn, de hoofdstad van de Westduitse Staat de grondwet afgekondigd, hetgeen in houd c, dat deze staat werkelijkheid ls geworden. Maar bij haar ontstaan wordt deze staat al getroffen door economische moeilijkheden, want de. werkloosheid in West-Duitsland is stij- gende. Men schrijft dit toe aan de vele vluchtelingen uit de Oostelijke sector, die in het Westen aankomen, en de terugkeer van Duitse krqgsgevange- nen. China In China zien wij het zoveelste suc- ces der Communistische troepen. Sjanghai, het grootste handelscentrum van China is nu in hun handen. De te- genaanval der Nationalistische troe pen ls vruchteloos gebleken. Er Is Amerika al vele malen verweten, dat het hier blijft toezien, hoe Moskou hier gemakkeltJk zijn invloed kan verster- ken. Maar Amerika kan niet overal te- manen, maar daamaast leven er nog verschillende andere stammen, welke zich niet in 't geheel hebben opgelost. Daar zijn in de eerste plaats de Karens die eerder in Birma waren dan de Bir- manen. Zij zijn een bergvolk. De Bir- maanse koningen onderwierpen hen allen, behalve die in de Karenni-staten, en hebben hen sindsdien altijd als uit- vaagsei behandeld. De Karens waren zeer godsdienstig en hun mythologie geleek veel op die van de Jocîen. Maar toen de zending in dit gebied doordrong, bleken zij zeer ontvankelijk voor het Christendom, veel sterker dan de Bir- manen. Sedert die tijd zijn honderd- djuizenden Karens tôt het Christendom bekeerd, en momenteel kan men zeg gen, dat het Christendom hun nationa le godsdienst is geworden. De Karin-vrouwen zijn van nature vriendeltjk en zacht, en het is opval- lend dat de meeste verpleegsters in Birma Karens ziln. De Karens voelen zich verknocht en ziln trouw «nn de Engelsen. Kachins De Sjans j. A. K., Hoogezand, f 15 b. of 6 d, Onder de Sjans, de laatste bevol- h., wegens het rijden met een te lange kingsgroep, die wij bespreken, heersen auto; Als tweede groep willen wij lets ver- lang niet zo sterk de geslachtsziekten. tellen over de Kachins. Zij hebben een Maar toch heersen onder de Sjans gedrongen, laag onderstel en zjjn van misstanden, die dringend verbetering nature uit voorkeur struikrovers. Zij vragen. Zo is het heus geen uitzonde- ring, indien een vrouw 5 of meer man- nen heeft gehad. En ten slotte weet ze niet eens meer van wie zij de kinde ren heeft. waren het laatste volksdeel, dat naar Birma kwam, en zijn afkomstig van de Chinees-Thibetaanse grens. Met grote behendigheid bedienden zij zich van hun eenvoudige wapens, zo behendig waren zij daarin en zo bedreven, dat het hun niet veel moeite kostte zich in Zuidelijke richting een weg te banen, en indien de Britten het bestuur van Birma niet hadden overgenomen, dan zouden de Kachins nu onbetwist heer- sers van dat land zijn. Ook aqj zjjn H. H., Muntendam, P. G., Hooge zand en N. D., Zuidbroek, f 15 b. of 6 d. h.; K. S., Muntendam f 7.50 b. of 3 d. h., allen wegens openb. dronken schap; R. B., Hoogezand, f 10 b. of 4 d. h. en B. K., Hoogezand, f 5 b. of 2 d. h., wegens het in een café toelaten van Deze mensen leefden oorspronkelijk iemand, die door het gemeentebestuur op- de zwarte lijst is geplaatst; D. B., Sappemeer en H. G. J., Hoo gezand f 6 b. of 3 d. h., wegens het rijden met een auto zonder verlichting. B. H., Hoogezand, f 6 b. of 3 d. h., in Zuid-China. Verdreven door de Chi- nezen trokken zij naar het Westen en naar het Zuiden. Een tak kwam in Siam terecht en werd Siamees. Zij die naar Oost Birma kwamen werden de Sjans, die in West Birma de Hkamti, wegens het rijden met een bakfiets in - *-r rr/NM/1 /m» TTnvl 10Vl t" 1 VI O» en die in Assam de Assamezen. Hun trouw aan de Britten, en leveren de beschaving is wel 1000 jaar oud. Zij beste soldaten van aile Birmaansc- rassen. Daar zij hoog in de bergen wonen, waar het koud is een water moeilijk is te krijgen, nemen zij nooit een bad, tenzij iemand er hen toe dwingt, en .dat gebeurt driemaal in het leven van een Kachin: eenmaal als hij geboren wordt, eenmaal als hij trouwt en een maal als hij sterft. Dat betekent, dat een normaal Kachin uit de wildernis slechts eenmaal in zijn leven vrijwillig een bad neemt. Een zendeling vroeg eens aan een Kachin of hij nooit een bad nam en hij antwoordde: ,,Ja meest er, twintig jaar geleden heb ik een bad genomen en een maand later stierf mijn oom. Vijf jaar later heb ik weer een bad genomen en toen stierf mijn neef. Nadien heb ik het nooit meer gedurfd!" De verbreiding van het Christendom heeft aan vele misstanden, vooral daar waar het de verhouding van man tôt vrouw of jongen tôt meisje betreft, een einde gemaakt. Maar onder de hadden hun eigen Koningen en min- stens één van de dysastieën, die over Birma regeerden, kwam uit hun mid den. Zij bouwden ommuurde steden. Toen zij onderworpen werden door de Birmaanse koningen, werd hun het Boeddhisme opgedrongen, ofschoon zij nog altijd iets hebben overgehouden van hun oorspronkelijke geestesaan- bieding. Sjanvrouwen zijn de mooiste vrou wen in Birma. Zij zijn sierlijk van ge- stalte, hebben een fraaie lichte huid en, als zij gezond zijn, helderrose wan- gen. (Gegevens uit Birma Episode doo' Seagrave). OP WELKE ZONDAGEN HET AUTORIJDEN VRIJ ZAL ZIJN Ter voldoening aan de vele ingeko- r-.en verzoeken zal d-» minister op enige Zondagen in het komendereV zoen hat autor'jder toefltnon. Deza Zondagen waarcp dus het autorlj- verbod niet geldt zijn, 5 Juni, 26 Juni, 31 Juli en 28 Augustus. donker, zonder behoorlijke verlichting; J. F. en H.'G., Siddeburen, f 5 b. of 2 d. h., wegens niet tijdig blijk geven, dat men met een auto stopt; H. W., Schildwolde, f 4 b. of 2 d. h., wegens venten zonder vergunning; F. P., Hoogezand, f 2.50 b. of 1 d. h. wegens een opslagplaats hebben op een verboden plaats; K. H., Sappemeer, T. J. HoogezaTld, J. H., Muntendam, W. J., MuntenAam, J. B., Siddeburen; J. D., Hoogezand; F. W. J. F., Sappemeer; R. J. R., Sap pemeer en G. H., Muntendam, f 4 b. of 2 d. h.; A. B., Kolham; B. H., Mun tendam; J. K., Borgercompagnie; B. P., Hoogezand; G. M., Slochteren; S. H., Sappemeer; A. J. de R., Hooge zand; L. G., Sappemeer; J. S. R., Sap pemeer; A. V., Sappemeer, f 3 b, of 2 d. h., allen wegens fietsen in donker zonder verlichting aan het rijwlel; V. v. T., Slochteren, f 3 b. of 2 d. h., wegens fietsen op een voetpad; G. S., Noordbroek, f 2 b. cf 1 d. h., wegens fietsen zonder handen aan het stuur; K. W., Hoogezand en H. J., FoxhaTn f 2 b. of 1 d. h., wegens het vervoeren van een twesde persoon op een fieta.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1