I Eens PLAATSELIJK NIEUWS BURGERUJKE STAND KOMT HET GELUK SPORT KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA WAT QEEFT DE RADIO PREDIKBEUHTEN y SAPPEMEER Tengevolge van de regen, welke vooral op Hemelvaartsdag is gevallen, is hier en daar het koren op het land plat gaan liggen. Naar ons van de zjj- de van de boeren werd medegedeeld, moet als oorzaak hiervan worden ge- zien het feit, dat Aprll een te vrucht- bare maand la geweest. Evenala verleden jaar zullen ook dit Jaar op de tweede Pinksterdag mc- torracea worden gehouden te Sappe meer. Het zwembad „NERO" zal heden voor het publiek worden geopend. Dinsdagavond had in het hôtel „Struvé" de feestelijke jaarvergade- ring plaata van de Buurtver. „Het Centrum" o.l.v. de heer J. A. Boelkes. Tôt lid van de kascomm. werd be- noemd, wegens het aftreden van de heer J. Woltjer, de heer W. Landman. De aftredende bestuursleden, de heren J. A. Boelkes, W. J. Kliphuis en G. Londeman werden herkozen. In zijn openingswoord tôt het fees- telijk gedeelte van de avond wees de heer Boelkes op het economisch nut, dat een buurtvereniging kan afwer- pen. Verder werkten aan het feestpro- gramma mede de heer J. Fledderman 6 uitvoerende van revueflitsen, prof. Hakaninl en het ensemble Novacek De algehele leiding was bij de heer A. Meijer. A.s. Maandag herdenkt de heer E. Kok, Jagerswijk 35, alhier, de dag dat hij 40 jaar geleden in dienst is getreden bij de Strocartonfabriek W. A. Scholten, alhier. Het zal de jubila- ris die dag niet aan belangstelling ont- breken. HOOGEZAND- SAPPEMEER Uitslag wedvlucht georganiseerd door Postd. Ver. „De Luchtstormers" H.-S. vanaf Quievrain (373 km). Snel- heid le duif 952.82 m per min.; 37e duif 870.65 m per min. 1 9 16 28 31 37 T. Smit; 2 H. Fey- ken; 3 H. Scheen; 4 de Vries; 5 14 15 19 K Klasema; 6 20 23 24 32 33 R. de Vries; 7 L. de Haan; 8 J. Blaauw; 10 12 17 22 J. Bosma; 11 34 36 H. Seif; 13 18 J. Schomaker; 21 26 27 G. Velt- huis; 25 Bouman; 29 Hayer; 30 J. Woldring; 35 W. K. Limberger. Aan- gew. duif; De Vries no. 4, ringno. 121860; afd. jeugd: snelheid le duif 908.33 m. p. min., 9e duif 837.90 m. p. min. 1 3 7 S. Staal; 2 4 E. Bakema; 5 6 8 9 A. Smittenberg. Donderdagmorgen overleed te Groningen op 87-jarige leeftijd de heer Tj. Jansma, die jarenlang hoofd is geweest van de komschool Hoogezand en sedert 1927 gepensionneerd. "De laatste jaren verbleef de heer Jansma in een rusthuis van de Doopsgezinde Broederschap te Groningen. De overledene was op één na de oudste van de vijf gebroeders Jansma, die tezamen 424 jaar zijn. De begrafenis zal plaats vinden op de Nieuwe Begraafplaats te Hooge zand. HOOGEZAND De motorcoaster „Curaçao", groot ongeveer 450 ton DW, gebouwd door de scheepswerf „Voorwaarts" E J. Hylkema, voor rekening van de heer A. P. A. Bonninga te Groningen, liep met goed gevolg van stapel. De afmetingen van het schip zijn lengte 46.40 m, breedte 7.37 m en hoogte 2.90 m. Het schip zal worden uitgerust met een 240 p.k. Brons mo- tor. Op de werf is de kiel gelegd voor een coaster bestemd voor de heer L. Davids te Delfzijl. Naar wij vememen zal niet tôt opheffing van het Guitpad worden overgegaan. Aan de eigenaren zal worden verzocht tôt verbetering van het pad over te gaan. „Houdt de brand er maar in!" onder dat motto werkt blijkbaar de heer J. P. Huizing, want na 7 jaar werkzaam te zijn geweest als contrô leur bij het Rijkskolenbureau, heeft hij nu een sigarenzaak overgenomen. Het betreft hier één der oudste sigaren- zaken van Hoogezand, en wel de win- kel van de heer Bodewes, Hoofdstraat 136 (bij het gemeentehuis)En zoals het bij ovemame van winkelbedrijven gewoonlijk gaat is het uiterlijk eerst grondig onder handen genomen. I.)e zaak is om zo te zeggen in een fris en nieuw pakje gestoken. Zaterdag zal de geheel gerestau- reerde zaak voor het publiek worden geopend. Woensdag botsten op de hoek van de Knijpslaan en de Hoofdstraat een wielrijder en een wielrijdster tegen elkander. Er ontstond materiële scha- de, terwijl de wielrijder gewond werd boven het oog. Door loslopende honden zjjn Don- derdag in het plantsoën eenden dood- In deze gemeente werd de vol- gende commissie samengesteld voor het organiseren van tochten voor oud-van-dagen: Ds. Hoekzema (voor- zitter); W. Swart (secr.-penn.), F. de Vries, J. Slijtmars en F. v. d. Heide. In verband met dit jubileum werd Vrijdagavond voor het personeel een feestavond georganiseerd in het hôtel Faber. Op deze feestavond komen wij in ons nummer van Woensdag terug. HAKK STEDE Tôt koster bij de Nederlandse Hervormde Kerk, alhier, werd be- noemd de heer C. Meijer van Hamweg. Door onderhandse koop van de heer H. van Leggelo van Hoogezand, werd de heer H. Bos eigenaar van de door hem bewoonde renteniersbehui- zing. SLOCHTEREN Onder voorzitterschep van de heer J. de Boer te Schildwolde werd in Hôtel Wijchgelsheim een algemene vergadering gehouden van de Onder- linge Veeverzekering in de gemeente Slochteren. Van 12 Nov. '48 tôt 12 Mei j.l. werd voor 18 koeien een bedrag uitgekeerd van f 7968.45, terwijl deze en°15 P schut. opbrachten f 950.48. Voor 21 paarden „lmnNnAM werd f 10540 uitgekeerd en zij brach- MUNTENDAM ten op f 2779. Het verzekerd bedrag voor koeien bedraagt f 513750 en voor paarden f 53055. De premie voor koeien per f 100 werd vastgesteld op f 1.50 en voor paarden f 1.60. Tôt leden van de kascommissie wer den benoemd de heren H. Janssens, Slochteren en J. Begeman, Schild wolde. Ds secre taris, de heer J. Jager te Slochteren, deed voorlezlng van de voorgestelde statuten-wjjziglng en wij- ziging Huishoudelijk Règlement, wel ke wijzigingen met algemene stemmen werden goedgekeurd. Het aantal ult te geven aandelen werd uitgebreid tôt 1400. SCHILDWOLDE C.B.T.B. afd. Schildwolde verga- derde o.l.v. de voorz., de heer J. J. Doombos J.Ezn. in één der lokalen achter de Geref. Kerk. De heer Ren- kema behandelde het vraagstuk „Aanpassen van het bedrfjfsleven aan de gewijzigde omstandigheden", waar- op enige bespreking volgde. Uitvoerig werd besproken de C.A.O. voor de landbouw voor 1949/'50, alsmede de definitief in werking getreden be- drijfspensioen. TJUCHEM Ds. S. Boersma, Gereformeerd predikant, alhier, heeft een beroep ontvangen naar Oudehome. ZUIDBROEK Uitslag P.V. „De Snip", vlucht vanaf Quievrain (370 km). 1 2 9 20 H. Zuidema; 3 8 17 J. v. d. Wijk; 4 16 18 H. de Vries; 5 14 19 A. Keizer; 6 R. v. d. Woude; 7 B. Zuidema; 10 J. Jager; 11 13 J. Zuidema; 12 B. Vos Hemelvaartsdag werd door de Bond van Chr. Harmonie en Fanfare- corpsen in de Prov. Groningen een mu- ziekfeest georganiseerd in het Sloch- terbos. Tegen het aanvangsuur was het al niet geheel droog meer en zagen de organisatoren met bezorgd- heid naar de steeds grauwer en don- kerder wordende lucht. De publieke belangstelling was, waarschijnlijk door de ongunstige weerberichten, riiet zo groot als voorgaande jaren. Het be- stuur besloot met veel optimisme het feest door te laten gaan en zo opende de voorz. deze bijeenkomst tijdens een neerplensende regenbui. Nadat een aantal corpsen hun nummer hadden gespeeld bleek het in het bos toch on- houdbaar te worden en nam men het wjjseltjke besluit te eindigen. Zo werd het voor de Bond en bovenal voor de pachter van de consumptietent een financiële strop. In hôtel Degenhart werd een Buitengewone Algemene vergadering gehouden van Aandeelhouders van de! Coop. Aardappelmeelfabriek „Woud- j bloem" G.A., onder voorzitterschap van de heer H. H. de Haan te Hélium. Een schaap van de arbeider K. van Tripscompagnie werd gevonden met ingedrukte schedel. Vermoed wordt, dat onbevoegden het dier heb- ben willed ontvreemden en bij dit werk zijn gestoord. BEZOLDIGING KON. LANDMACHT Tijdelijk is van toepassing verklaard, een voorlopige regeling van de bezol- diging van het militaire personeel der Koninklijke Landmacht. In de loop van 1949 zal een nieuwe bezoldigingsregeling voor het perso neel der Koninklijke Landmacht wor den vastgesteld. VOETBAL Itampioenschap van Nederland. De uitslagen van de Hemelvaartsdag om het kampioenschap van Nederlnd ge- speelde wedstrijden luiden: AGOVV BVV 1—2; VSV—SVV 1—3; Heeren veenNOAD 72. Wanneer men de standenljjst bekijkt, dan ziet men, dat AGOVV danig aan het zakken is, ter wijl Heerenveen stijgt. De Friezen hebben nog slechts 1 wedstrijd te spe- len, terwijl BVV en SVV, die evenveel punten als Heerenveen hebben, nog twee wedstrijden te spelen hebben. De standenlijst luidt: BVV 8 4 3 1 11 12—7 SVV 8 4 3 1 11 15—11 Heerenveen 9 5 1 3 11 27—18 AGOVV 9 3 3 3 9 11—8 VSV 10 4 0 6 8 16—18 NOAD 8 0 2 6 2 Achille* blflft eente klasser. In do te Exlo gespeelde besllsslngswedstriJd heeft Achilles door het behalen van een 20 overwinnlng op Zwartemeer zijn eerste klasserschap behouden. Een felicitatie voor de sympathieke Asser eerste klasser is zeker op zijn plaata. Zwartemeer heeft voor de zoveelste maal niet geboft. De Zwartemeersters weten het steeds tôt de hoogste régi onen van de 2e klasse te brengen, spe len een roi van betekenis in de promo- tiewedstrijden, maar wanneer het op promoveren aankomt, dan blijft de eerste klasse voor hen gesloten. JuniorefjtoumooL Het is wel een beetje nattig geweest, maar toch heeft het Juniorestoumooi van de v.v. „Hoo- gezand" doorgang gevonden. In groep I waren de uitslagen: Be QuickVe- locitas 01; EmmenBe Quick 30 en VelocitasEmmen 02, zodat hier het resultaat werd: 1. Emmen; 2. Ve locitas; 3. Be Quick. Groep 2: HoogezandGVAV 23; GVAVFriesland 20; Friesland Hoogezand 4—1. 1. GVAV; 2. Fries land; 3. Hoogezand. Om de eerste en tweede prijs speel- den dus GVAV en Emmen. De uitslag was 11, doch na strafschoppen won GVAV, zodat GVAV de eerste en Em men de 2e prijs kreeg. De wedstrijd om de derde en 4e prijs VeloFries land werd met 20 door Velo gewon- nen. Wedstrijden te Zuidbroek. Om de wisselbeker, welke dit jaar in handen was van Nicator, werd Hemelvaarts dag een toumooi gehouden. De uitsla gen luiden: ZuidbroekZwaagwest- einde 10; MuntendamNicator 3—1; verliezersronde: NicatorZwaagwesU einde 02; finale: ZuidbroekMun tendam 2—0. Nicator moest daarmede de beker aan Zuidbroek afstaan. PAARDEN SPORT Aan de paardenrennen, welke ter gelegenheid van het 50-jarig jubileurn van de V.v.V. te Zuidbroek zullen wor den gehouden, zullen o.a. de volgende paarden deelnemen: Ester en Levante van H. Weijer te Groningen; Aima en Koosje van B. Verhoef te Groningen; Loof Mij van H. Gerdes, Ter Apelka- naal; Jelie en Blesje van L. Middel te Mussel; Brunette en Lemmie van J. H. Thole, 2e Valthermond; Elina en Em ma van A. Huberts, Den Horn; Mer cedes en Henk van H. Huberts, Den Horn. KEGELEN Woensdagavond eindigde het goed- geslaagde kegeltournooi, georgani seerd door de kegelclub „TAVENU" ter gelegenheid van haar 50-jarig be- staan. De offlciële uitslagen van deze 86e bondskegelwedstrijd zijn nog niet be- kend. Zodra deze bekend zijn, zullen TENNIS Uitslag Tennisclub Wijchgelshë: 423 Winschoten 35. 141. Maar in de top aangekomen uitte Rob een verbaasde kreet. De boom bleek geheel hol. En En het vreemde was, dat een ladder van ijzeren treden naar beneden voerde, waar hij in de scha- duwachtige diepten onziohtbaar werd. Met gespan- nen zenuwen waagde Rob zich omlaag. 142, En terwijl de rinoceros stond te briesen van woede, daalde Rob aan de binnenkant naar bene den. Eindelijk bereikte hi) de grond weer, en toen zag Rob dat hij zich bevond aan de ingang van een tunnel. Een menigte paddenstoelen groeide op de bodem. Het rook er benauwd en muf. HOOGEZAND—SAPPEMEER 19 t.m. 25 Mel 1949 Geboren: Arend, z. v. Hermanus Sloot en Helena Babiena Venema, Martenshoek; Agina Jantina, d. v. Wilko Hesselink en Annechien Ploe- ger, Sappemeer; Bemardus Harman- nus, z. v. Georgius Nicolaas Mulder en Anna Cath. Bulder, Sappemeer; Ko»- nelis, z. v. Jakob Heeringa en Helena Agnesa L. U. Pruis, Kalkwjjk. Ondertronwd: Daniël van Wijk, 30 j., Schaesberg en Siemkje Dupon, 28 j., Sappemeer; Luppo Oldenburger, 20 j., Muntendam en Catharina Trijn- tje Boekholt, Sappemeer; Engelbertus Wilthof, 24 j., Kolham en Siementje Scholtens, 19 j., Hoogezand; Johan Groen, 18 j., Froombosch en Pietertje Wilkens, 18 j., Martenshoek; Roelof Smalbil, 27 j., Hoogezand-Sappemeer en Anje Niekamp, 25 j., Muntendaih; Getrouwd: Heijo Meedendorp, 22 J., Kiel-Windeweer en Elizabeth de Vries, 19 j., Kiel-Windeweer; Jan Jager, 25 j., Hoogezand en Koossien Sloot, 22 j., Hoogezand; Jakob Derk Hulshof, 25 j. Sappemeer en Anke Spieker, 23 j., Sappemeer; Wigbolt Thomas Hazen- hoek, 29 j., Siddeburen en Trijntje Steen, 31 j., Westerbroek; Johan Klaas Hartman, 27 j., Hoogezand en Hindrikje Tepper, 22 j., Sappemeer; Jan Reefman, 27 j., Amsterdam en Jetje Annechien Schuit, 24 j., Hooge zand; Mattheus Klopstra, 25 j., Hoo gezand en Foktje Sloots, 22 j., Sappe meer. SLOCHTEREN De burgelijke stand volgt Woensdag ZUIDBROEK 18 t.m. 25 Mei 1949 Geboren: Gerhardus, z. v. Hendrik Klat en Arendina van der Tuuk. Ondertrouwd: Christiaan Melgers, 19 j., Zuidbroek en Trijntje Reitsma, 18 j., Tietjerksteradeel. MUNTENDAM 18 t.m. 25 Mel 1949 Ondertrouwd: D. Fekkens, 26 J.. Groningen en M. Scholtens, 20 j., Mun tendam; R. Smalbil, 27 j., Hoogezand- Sappemeer en A. Niekamp, 25 j., Mun tendam; J. Loots, 25 j., Muntendam t*n M. Siefkes, 23 j., Wildervank; J. Abee, 22 j., Muntendam en S. Huizinga, 20 j., Noordbroek; L. Oldenburger, 20 J.. Muntendam en C. T. Boekholt, Hooge zandSappemeer. Zaterdag: Hoogezand: Bioscoop 6.45 u. „De Man met de Zweep"; 9 u. „Vrouwen in de Nacht". Zondag: Hoogezand: Bioscoop 4 en 6.45 u. „De man met de Zweep"; 9 u. „Vrouwen in de Nacht". Maandag en Dlnsdag: Hoogezand: Bioscoop 8.30 u. „Vrou- wen in de Nacht". Getrouwd: H. J. Jansingh, 28 J., Winschoten en G. de Boer, 25 j., Mun tendam; H. Meijer, 27 j., Veendam en Smit, 26 j., Muntendam. Overleden: L. Ziebering, 80 J., wed. v. B. Gemaat. VEENDAM 18 t.m. 24 Mel 1949 Geboren: Adriana Josephina, d. v. R. B. Wind en J. M. P. C. Maas; Jendtien, d. v. P. Weisenbach en J. G. Prummel; Wiebo, z v. A. Groen en E. A. Steenhuls; Mensien Henderika Ja- coba, d. v. B. Westhof en G. Winter; Hinderikus, z. v. J. de Vries en A. Middel, Wildervank; Harmannus Cor- nelis, z. v. H. J. Wind en H. G. M. Limberger. Ondertrouwd: F. Daanje, 22 J., Zuidbroek en G. Kruize, 19 j., Veen dam. Getrouwd: H. Bruining en J. H. L. Pals, b. v. Veendam; B. Metjering, Wildervank en F. Stel, Veendam; C. W. Drenth, Muntendam en R. v. d. Veen, Veendam; A. Loorbach en P. Venema, b. v. Veendam; R. C. Slim en H. Kerklein, b. v. Veendam; R. S. Ja ger en D. Schaafstal, b. v. Veendam. Overleden: H. Koster, 74 j., vr. v. P. Kleinhuis. BrÔGRAMMA R.O.N. Zondag 2^ Mei: 18.30—18.55 Het Groninger Strijkkwartet: Louis Somer en Chris Stjietzer, viool; Dick Blom, altviool; Klaas Kueter, cello m.m.v. Koos Meekers, clarinet: Kwintet in A gr. terts voor klarinet en strijkers van W. A. Mozart; 18.5519.15 Sport van vandaag (uitslagen en commentaar). Maandag 30 Mei: 18.30-18.45 Sport- praatje; 18.4519.00 De Stem van het Noorden. Dlnsdag 31 Mel: 18.30—19.00 Frysk programma (le diel). a. Eamstich wurd fan Ds. J. Rienstra fan Inglum; b. Stimmen ût it Heitelân; 19.15-19.45 (2e diel). It Snitser Kantatekoar ûn- der lieding fan Gezinus Schrik sjongt „Wer binn' de fjilden grien", in deadebetinkingskantate fan Paulus Folkertsma op teksten fan D. A. Tam- minga en Fedde Schurer (opn. fan in ûtfiering by gelegenheit fan de Nas- jonale Roudei op 4 Maeije yn de Greate Tsjerke to Snits). JP'JE un J.F.TQN HENK VAN HEESWIJK 3) ,,Maak je daarover maar niet be- 's avonds het eerste wat ze doen: hun ik niet voor kellner in de wieg gelegd schuld betalen." „Aanneme. Nel, nog een rondje!" klonk de stem van een der bezoekers. ben. 't Is de vraag, of 't mij zo handig zal afgaan als u." „Alle begin is moeilijk, maar 't be- ,,'k Zal je scheren, Gerrit. Even ge-1 rUst alleen maar op routine. En de; duld. Afijn, denk er maar eens over klanten zien hier niet zo nauw als in na. Maar ik geloof, dat je 't wel zult doen. Ik zal gelijk maar een glas bier bij je neerzetten". Met deze woorden stond Blonde Nel op om haar klanten het verlangde te zorgd. Er is hier genoeg te doen voor brengen. een sterke jonge kerel. Het huis moet Hij keek haar na, terwijl ze, ondanks hoognodig rondom geschilderd worden' haar flinke postuur, met lichte tred en van binnen ook. Er zijn genoeg tim- naar de tapkast liep en met een han- merkarweitjes ook in huis te verrich- dige slag achter elkaar de glazen vul- ten. Dan komt daarbi) nog, als ik een3 de met het goud-gele vocht. Eigenaar- een geschikt iemand heb voor de zaak dig, dacht de jongeman, dat ze hier hier, ik meer aandacht aan m'n huis- alleen bedient. Zou ze niet getrouwd gebeten. In verband hiermede wjjst de houden kan besteden en het meisje zijn? Of weduwe misschien? In ieder politie er op, dat het verboden is hon- uitsparen, dat ik nu heb. Daarom wil geval was er geen man in huis, want den los in het plantsoën te laten lopen. ik ook liever geen eilander, maar een ze had immers, iemand nodig om het Indien daar loslopende honden worden vreemdeling. De eilanders zouden mij werk te doen in de woning, karweitjes, aangetroffen, zal tegen de eigenaars worden opgetreden. KROPSWOLDE Zondag 12 Juni zal Cand. G. Denee in de Ned. Herv. Kerk bevestigd worden door Ds. Denee van Veghel. In de middagdienst zal Cand. Denee zijn intrede doen. NOORDDIJK De candidatenlijst voor de ge- meenteraadsverkiezingen van Gemeen- te-Belangen, ziet er als volgt uit: 1. J. A. Akkerman, Oosterhoogebrug; 2. S. Nijborg, Engelbert; 3. T. Schoon- veld, Noorddijk; 4. A. H. J. Hommes, Oosterhogebrug; 5. J. Ritzema, Mid- delbert; 6. J. Heukers, Roodehaan, 7. J. Zuidland, Ruischerbrug; 8. Mej. J. Brouwer, Engelbert; 9. R. G. Hut, Oosterhoogebrug. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van' de N.V. Cartonfabriek Beukema Co. werd Vrijdagmorgen een bronzen gedenkplaat door het per soneel aan de directie aangeboden. De voorzitter der personeelsvereniglng, de heer A. Wever herdacht in zijn toespraak de traditionele goede ver- standhouding tussen directie en perso neel der N.V. In zijn antwoord dankte Dr. T. Beu kema voor de attentie en beloofde Van zijn kant al het mogelijke te zullen doen om deze goede verstandhouding te handhaven. Hierna werd van het personeel dat in grote getale opgekomen was tezamen met de directie, een groeps- foto gemaakt. Carlton in Amsterdam. En wat jouv vrees betreft ten opzichte van het feit, of je al dan niet voor kellner bent. geboren, doet niets terzake. Er zijn zoveel mensen, die heel wat anders worden, dan ze oorspronkelijk var plan waren. Ik had tien jaren geleden evenmin kunnen dromen, dat ik thans waardin zou zijn. En toch heb ik op het ogenblik de drukste zaak van het Skil. Maar apropos. Je glas s'taat voor je. Hoe denk je er over?" Ze keek hem met een lachende, on- deugende blik aan. De jongeman staarde in gedachten naar het glas met z'n goudgele inhoud. Wat kon het hem ook feitelijk sche- len? En per slot van rekening moest hij toch onderdak hebben voor de nacht. De prijs was niet duur. Vooruit, 't zou» wel niet lekker smaken, maar dat ene glas zou hem ook geen kwaad doen. Resoluut nam hij het op en keek haar eveneens lachend aan. „Top!" zei hij. „Aangenomen. Ik zwicht. Maar als ik later een dronk- aard word, dan is het jouw schuld, Prosit!" „Proost". Ze stootten de glazen te- een vies gezicht. Een daverend gelach ging er in de te vrij zijn, en dat wil ik ook niet". die zij als vrouw niet kon verrichten. „Maar veronderstel, dat ik hier kom Het was hem vreemd te moede. De als knecht; zullen je klanten er dan gehele dag had hij over het eiland ge- geen bezwaar tegen maken, dat je een zworven en nergens werk kunnen vin- vreemde achter de toonbank hebt den en thans werd het hem hier zij staan Ik kreeg zo vandaag de indruk, het dan ook onder voorbehoud in dat ze het niet erg voorzien hebben op zekere zin in de schoot geworpen. iedereen, die geen Texelaar is." Maar wat voor werk! Inwendig moest „Daarin heb je gelijk. Maar gesteld, hij lachen en keek naar de waardin, dat je Je mondje wel zult roeren dan die handig tussen de mannen doorliep ik je hier als knecht aanneem en ik met een blad met glazen bier. Dan zou blijf de eerste weken zelf mee bedie- hij in haar plaats de gevraagde dran- nen in de zaak; jij maakt eens met ken moeten tappen en brengen. Dan gen elkaar en met snelle teugen dronk deze of gene een praatje je lijkt me zou hij met de vissera een praatje moe- hij het glas leeg, zij het dan ook met niet verlegen toe, dus ik veronderstel, ten maken over het weer en de vangst dat je jemondje wel zult roeren dan 't Zou wat worden. Hij had niet 't min- raken de klanten aan je gewend en ste verstand van vis. Wist amper het. zaal op. Verstoord keek hij om zich kan ik van lieverlee meer aandacht verschil tussen kabeljouw en schelvis. ,heen en hij bemerkte, dat aller blikken aan m'n huishouden besteden. Na en- Dan zou men roepen: „Aanneme, op hen beiden waren gevestigd. kele weken weten ze dan niet beter of Geert, een pilsie!" Hij schoot in een „Zie je wel, jongens", zei Nel, over- het hoort zo. Als je een beetje ver-i lach om het humoristische van het ge- moedig lachend, ,,dat mjjnheer nog stand krijgt van vis en van schepen, val. wel wat anders lust dan melk Hij praat je wat met de mannen mee,| Blonde Nel, die haar bestelling had kan ze nog beter verslaan dan jij, want dat willen ze hier graag. De' afgeleverd en juist naar hem toeging Aris, hij drinkt je finaal van de sok- eerste weken luister je maar goed; met de resterende twee glazen, die ze ken!" waar ze over praten en dat knoop je op het blad had, zag hem lachen. Ze De mannen lachten nog luid na over in je oor. Je legt eens een kaartje met zette een glas bier voor hem neer en de malle grimassen, die de jongeman de lui, als ze een vierde man missen en ging weer zitten op de stoel tegenover gemaakt had tijdens het bierdrinken, dan zul je zien, dat je zo ongemerkt hem, terwijl ze het laatste glas voor Hij lachte maar wat mee en om de hier thuis raakt. En daarom moet je zichzelf hield. Met de handen onder de nare smaak weg te krijgen, stak hi) van tijd tôt tijd een glaasje meedrin- kin en een spottende blik in haar ogen een sigaret op en begon verwoed te ken. Dat hoort zo. Wie appelen vaart, zag ze hem aan. die appelen eet en 't komt er bij mij „Waarom lachte je zoëven?" vroeg niet op een glaasje op aan. In 't veen ze, terwijl ze hem scherp opnam. moet je per slot van rekening niet op „Omdat ik u zoëven zag lopen met een turfje zien. En de vissers van dat bier en toen dacht ik mezelf een 't Skil zijn doodeerljjke lui: ze zullen ogenblik in uw plaats. Dat leek me zo je geen cent tekort doen. Al hebben vreemd." ze eens een paar dagen geen geld, als, „En een kellner dan?" ze met de vangst thuis komen, is| „Ja, dat is zo. Maar ik vrees, dat. roken. „Ik dacht, dat je me voor de gek hield, toen je zeide, dat Je nog nooit bier had gedronken, maar aan de ma nier, hoe je 't dronk, zag ik wel, dat je de waarheid sprak." „Ik ben niet gewend om te liegen," antwoordde ht) nors, want ht) besefte nu pas, dat ze haar klanten vermaalt- te, ten koste van hem en dat stond hem tegen. „Dat doet me plezier, Maar vertel me je naam eens. Ik weet niet eens, hoe je heet." ,,Noem me maar Geert. Hoe ik meer heet, doet er voorlopig niet toe. En als u er geen bezwaar tegen maakt, zou ik nu wel graag naar bed gaan." „Moet je nog geen glas bier heb ben?" vroeg ze olijk. Z'n gezicht verduisterde. „Ik meen, dat er gesproken was van één glas bier en „A1 goed, hoor!" suste ze lachend, „ik wilde je alleen maar plagen. Hoe oud ben je eigenltjk, Geert?" „Hoe oud? Wat geeft dat nu? Mis schien 25, misschien ouder, 't doet er niet toe." Nel haalde de schouders op. „Erg vriendelijk ben je nu juist niet." ,,In ieder geval heb ik voor heden m'n belofte gestand gedaan. En nu wil ik graag gaan slapen". „Goed. Ga maar mee, dan zal ik Je bed wijzen. Morgenochtend zul je wel in een betere stemming verkeren." H. Die nacht sliepen twee mensen dicht bij elkander, slechts door een kamer- wand gescheiden en ieder had z'n eigen gedachten voor ze gingen slapen. Geert was meteen naar bed gegaan en viel in een onrustige sluimering, telkens wakker schrikkend, niet in staat zijnde in een diepe slaap te ge- raken. HIJ had hoofdpijn gekregen waarschijnlijk door het, hem ongewone glas bier. En hij weet het ook daaraan, dat hij niet de slaap kon vatten. Gere- geld moest hij denken aan de stoere, blozende waardin en het aanbod, dat ze hem gedaan had om bij haar m dienst te komen. Tôt zijn grote ver- wondering moest hij zichzelf beken- nen, dat ze een vreemde indruk op hem had gemaakt. De stille, stugge bankwerker, die in z'n leven weinig met vrouwen in aanraking was ge weest, onderging een gewaarwording, die hij niet goed kon verklaren en hij schreef het toe aan de drank, die hij in zekere zin tegen wil en dank had gebruikt. Daarom schreef hij dat vreemde gevoel aan het glas bier toe. Onrustig wentelde hij zich keer op keer in het grote zachte bed, tôt hij, kort voor de morgen, eindelijk in een kalme slaap viel, waaruit ht) ontwaak- te, toen de zon al een flink eind boven de horizon stond. (Wordt vervolgd) voor morgen Zondag NED. HERV. KERK Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees, bev. lidm., extra coll. Hoogezand: 10 u. ds. v. d. Meiden; 11.30 u. Kinderkerk. Westerbroek: 7 u. dr. Glas; 11.15 u. Zondagsschool. Kropswolde: 10 u. cand. Btjleveld van Groningen. Kielwindeweer 10.30 u. dr. Glas van Westerbroek. Zuidbroek: Geen dienst. Noordbroek: 10 u. ds. Strating. Engelbert: 10 u. mej. Brouwer. Middelbert: 10 u. cand. v. Oyen. Muntendam: 3 u. ds. Haveman. Veendam: 10 u. ds. Kapteyn (Doop) Slochteren: 9.30 u. ds. Vermeer. Schaaphok: 10 u. ev. Jumelet. Froombosch: 7 u. ev. Jumelet. Kolham: 9.30 u. ds. Huisman. Harkstede: 9.30 en 11 u. ds. v. Hoog- straten; 7 u. Contactavond Hark stede. Schildwolde: 9.30 u. ds. Hulstijn. Hélium: 9.30 u. ds. Politiek. Siddeburen: 2 u. ds. Hulstijn. Overschild: 2 u. ds. Huisman. Tjuchem: 9.30 u. ev. Velthuysen. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 en 4.30 u. ev. Pruysen. Noordbroek: 9.30 u. ev. Bergmans. Stootshom: 11 u. ev. Bergmans. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. Kosters. Veendam: 10 u. ds. Onnes. GEREF. KERK Sappemeer: 9.30 u. ds. v. d. Bom van Groningen; 4.30 u. ds. Klapwijk. Martenshoek: 9.30 u. ds. Klapwijk; 2.30 u. ds. v. d. Bom v. Groningen. Tjuchem: 9 en 2.45 u. ds. Boersma. Schildwolde: 10 en 3 u. Dienst. Siddeburen: 10.30 en 7 u. ds. Haarsen van Wagenborgen. GEREF. KERK (Art. 31) Hoogezand: 8.45 en 3.45 u. ds. Smelik v. Groningen. Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. den Ouden. Overschild: 9 en 2.30 u. ds. Houtman. Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. ds. van m Dijk. 9 BAPT. GEM. Hoogezand: 10 en 4 u. ds. J. Reiling v. Winterswijk, na dienst 4 u. H.A. Muntendam: 9.30 en 4 u. ds. Hekhuis; 7.30 u. Jongeliedenverg. Foxhol: 10 u. de hr. Reinholtd; 7- u. ds. Vegter. VRIJE EV. KERK Veendam: 9.30 en 4,30 u. ds. de Zeeuw LEGER DES HEILS Hoogezand: 10 en 7.30 u. Luit. Stap. EEN KWART EEUW N.C.R.V. Na de AVRO heeft thans de NCRV zich in een zilveren gewaad gestoken. Dit 25-jarig bestaan zal in de eerste plaats gevierd worden met een jubi leum ontmoeting op de Tweede Pink sterdag in het Park Sonsbeek te Am- hem. Bij gunstig weer worden daar meer dan 100.000 bezoekers verwacht. Met medewerking van de Nederl. Spoorwegen zijn 20 extra treinen inge- legd, die pendeldiepsten zullen houden uit nabijgelegen steden naar Arnhem. Bovendien zijn circa 1000 bussen ge- huurd. Aan de bezoekers zal een gevarieerd programma worden voorgezet, dat culmineert in de opvoering van het openluchtspel „Groter dan Koningen", geschreven door en onder regie van Dirk Verèl. Op de Sonsbekerweide zal een décor worden geplaatst van 120 m lengte, voorstellende een Assyrische tempel. De morgenbtjeenkomst en enkele gedeelten van de middag demonstratie zullen door de radio worden uitgezon- den. In het kader van het jubileum- programma zal op 18 November nog een uitzending plaats hebben uit het Concertgebouw te Amsterdam, waarin naast het Concertgebouworkest beken- de zangeressen en zangers zullen me- dewerken. NAGEKOMEN AD VERTE NTIE'S Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve Vader, Behuwd, Groot- en Overgrootvader TAEKE JANSMA sedert 14 Maart 1948 weduwnaar van Janneke Dijkstra, in de ouder- dom van ruim 87 jaar. Groningen, 26 Mei 1949 S av. Lohmanlaan 11 Doopsgezind Rusthuis. W. G. JansmaMolenaar Hoogezand: J. A. Jansma B. P. JansmaLodewijks Kleinkinderen en Achterkleinkind. De begrafenis zal plaats hebben Maandag a.s. op de Nieuwe Be graafplaats te Hoogezand des nam. om 2.30 uur. Vertrek vanaf het Doopsgezind Rusthuis om 2 uur. Zjj die de overledene de laatste eer willen bewijzen,' worden ver zocht samen te komen in de Wacht- kamer van „De Stille Hof".

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2