SBMBERE100SPELLIKG VU CEKEIUL CUV IN DE VERDACHTENBANK waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Verplaatsing der Regering naar Londen was een daad van eminent historîsch en polîtiek belang Een standwerker werd Koning Vlerde Jaargang OH ntumner bestaat 6 patfzuil Zaterdog 4 Junl 1949 No. 44 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING Duitsland zal de eerstvolgende jaren het toneel van een strijd zijn. Meisje werd vermoord Reusachtige brand te Amsterdam De Enquête Commissie Regeringsbeleid 19401945 stelt vast: Hulde voor de Britse Marine Ter Overdenking En steeds weer laat men zich bedriegen. Men schijnt het nooit te leren ABONNE ME NTSPRIJS f1.80 p. kwartaal. Franco p. post f 1.78 (by vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te ko.op, te huur, gevraagd enz. mini- mxnn 75 eent (bij vooruitbetaling) NIEUWSBLAD VERSCHUNT WOENSD GS EN ZATERDAG8 Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeyerszaak ,,Het NieuwsblacT' C.V. Kantoor Hoofdstraat 0, Hoogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekenîng No. 435ÏÏ83 Het stemt tôt voldoening, dat de op-i leider verklaarde dat er zou gestaakt stand in Ethiopie, welke door de Ita-| worden totdat de eisen der stakers liaanse biaden is aangekondigd, en zijn ingewilligd (betaiing der lonen in welke door middel van de Italiaanse Westelijke Marken). De spoorweg- radio is bekend gemaakt, in feite niet autoriteiten hebben voorgesteld 60 heeft plaats gehad. De Italiaanse der lonen in Westelijke Marken uit te betalen. De luchtbrug draait in verband met. de staking weer op voile touren. Cyrenaica wenst onafhankeiykheid Het Oostelijk deel van Lybië, dat aan Egypte grenst wordt bewoond door een kwart millioen Senoessi's, die plm. 100 jaar geleden verenigd werden tôt een machtige Mohammedaanse ge- meenschap. In 1923 kwamen deze mensen onder Italiaans bestuur. Na de oorlog jtreeg Engeland over dit stuk land, bekend kranten hadden blijkbaar wat sensa- tie-cople nodig. Zelfs de gemelde aan- slag op de kroonprins blijkt uit de duimen van Italiaanse joumalisten te zijn gezogen. Maar zo niet in Ethiopië, dan is het toch wel tôt opstand gekomen in een land, dat aan de andere zijde van de aardbol ligt, Bolivia, een der Zuid- Amerikaanse republieken. Het begon daar met een incident door stakende mijnwerkers van het in de bergen ge- legen gebied van Catavi, waar men tinmijnen vindt. De stakende mqnwer- Rers sloten 15 ingénieurs op. Later werden deze mensen vermoord. Toen troepen arriveerden om de orde te herstellen wierpen de stakende mijn werkers stellingen op. De regering in La Paz heeft nu algemene mobilisa-, tie bevolen en heeft de staat van beleg afgekondigd. Inmiddels zijn de ge- vechten tussen de mijnwerkers en de troepen der regering in omvang toe- genomen. Bolivia schijnt aan de rand van een burgeroorlog te staan. En nu wij het dan toch over burger oorlog hebben moeten wij nog twee landen noemen: Griekenland en China. Wat dat eerste land betreft werden onlangs cijfers gepubliceerd over het aantal mensen, dat, tengevolge van de burgerkrijg het leven verloor. Tôt Maart van dit jaar sneuvelden aan de KIJKE GOTJDVONDST IN DE V RI J STAAT Bljjkens een mededeling op de ef- fectenbeurs te Johannesburg heeft men op de boerderjj „Erfdeel", 20 Ion ten Zuid-Oosten van Odendaalsrust, een zeer rijke goudader aangeboord. Volgens gouddeskundigen te Johan nesburg zou de Vrijstaat, wanneer de berichten over deze goudvondst beves- tigd worden, ongetwijfeld het rijkste goudgebied in de wereld worden. FANTASIE-AARDAPPELEN Door de Haagse recherche werd pro- ces-verbaal opgemaakt tegen een groentehandelaar, F. L. M., die aan een drietal groentehandelaren een partij aardappelen had verkocht van een waarde van f 7500. Hij liet deze aardappelen vooruit betalen en zeide, dat ze waren ingekuild op het eiland Tiengemeten. Toen de levering op zich liet wachten, gingen de opkopers op onderzoek ult, maar op het eiland was niets van ingekuilde aardappelen be kend. Het bleek, dat M. het verhaal als Cyrenaica, het bestuur. En terwijl had verzonnen. Hij verkeerde in gel- wnnilîi'lrVioHûn an rro nnTTû er druk gepraat wordt over de toe- komst der voormalige Italiaanse ko- loniën heeft de Groot Senoessi, Emir Idriss een proclamatie van onafhanke- lijkheid uitgevaardigd en heeft om Britse erkennen daarvan gevraagd. De Britse beheerder verklaarde dat Engeland de Groot Senoessi als leider van een regering, die alleen verant- woordelijk is voor binnenlandse aange- legenheden zou erkennen. Emir Idriss zou binnenkort uitgenodigd worden naar Engeland te komen tôt het voe- ren van besprekingen. delijke moeilijkheden en trachtte hier- in veranderlng te brengen. Een 22-jarige landbouwersdochter uit Dldam (Gld.) werkte in Amhem zijde der regeringstroepen 826 officie-1 en had daar omgang met de 30-jarige ren en 10.101 manschappen. Van rege- g. b. Dezer dagen verbrak het meisje, ringszijde wordt het aantal doden bij1 mej. Freriks, deze omgang. De afge- de guerilla's geschat op 29.000, terwijl wezen minnaar heeft haar toen des ruim 3500 burgers door de guérilla- avonds op straat doodgeschoten. Hij strijders zouden zijn terechtgesteld. werd op de plaats van het misdrijf ge- In China heeft de wnd. président, arresteerd en is opgesloten. Li Tsjoeng Jen de ontslagaanvrage De politie onderzoekt momenteel of van de regering ingewilligd. Gemak- het verbreken van de verloving Met kelijk is dat niet gegaan, want door enige motief tôt de moord is geweest. het aftreden van het kabinet zouden de moeilijkheden nog sterk worden vergroot. De wnd. président heeft dan ook verscheidene malen gedreigd, dat hij zich van het leven zou beroven in dien het kabinet aftrad. Maar dat laatste is gebeurd en Li Tsjoeng Jen leeft nog. Hij heeft generaal Tsjoe Tsjeng aangewezen als formateur, -isar het. Chinese parlement, de wet- gevende Jouan, heeft zich daarmede niet accoord verklaard, en nu hebben zij de wnd. président opgedragen bin- nen 3 dagen met een nieuwe leider voor de regering op de proppen te ko men. De vierministerconferentle Als we gaan spreken over de co'nfe- rentie van de ministers van buiten- landse zaken te Parijs, dan doen we dat met een zucht, en met het aanha- len van woorden die generaal L. Clay, de voormalige Amerikaanse gouver neur in Duitsland heeft gezegd. Clay heeft gezegd: „Duitsland zal het schouwtoneel van een strijd zijn zon- der einde in de komende jaren". Clay voegde daaraan toe >„Wij moeten niet uit het oog verliezen, dat hoe wense- lijk een overeenkomst tussen de minis ters te Parijs ook is, de strijd tussen pleitbezorgers en vijanden van de dé mocratie zal voortduren. Een sombere voorspelling, die, naar wij van harte SANATORIUM BEATRIXOORD Het Sanatorium Beatrixoord te Ap pelscha heeft te kampen met gebrek aan verpleegsters, dat zo nijpend 1s, dat de mogelrjkheid bestaat dat pa- tiënten, die nog niet geheel geneten zijn, naar huis gestuurd zullen moeten worden. Niet minder- d&n 117 aanvra gen voor opname van nieuwe t.b.c.- patiënten moesten worden afgewezen. Drie pakhuizen in as gelegd In Amsterdam heeft in de nacht van Donderdag op Vrijdag een brand ge- woed, zo erg als na de bevrijding nog voorgekomen. Drie Ir, zijn „Overzicht van de Gebeurtenissen tijdens de Oorlogsdagen van 10-14 Mei 1940" maakt de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken, Mr. van Kleffens melding van het in de vroëge ochtenduren van Vrijdag 10 Mei 1940 neerschieten van een Duits vliegtuig, .waarin zich een generaal bevond, die gedood werd. Zijn instructies, zo zegt de heer van Kleffens werden op hem gevonden. Deze bewezen, dat generaal von Sponeck dit was zijn naam orders had om Den Haag op de eerste dag van de invasie te veroveren. Wanneer de Hollanders zich overgaven, moest hij hen behandelen zoals de Denen een maand te voren behandeld waren. In dat geval moesten zorgvul- dige voorzieningen worden getroffen voor het plaatsen van een erewacht voor het Koninklijk Paleis. Indien de Hollanders echter volhardden in de verdediging van hun land, moesten de Koningin en haar ministers zo spoe- dig mogelijk per transportvliegtuig naar Berlijn worden gebracht, waar zij, zoals bepaald was, behandeld zouden worden in overeenstemming met hun weigering om zich over te geven. Deze plannen werden verijdeld. Op het uur, dat volgens de Duitse berekening Den Haag in hun handen moest vallen, lag generaal von Sponeck dood. Als pikante bijzonderheid vermeldt de heer van Kleffens nog, dat het paard, waarop deze generaal van plan was geweest zijn triomfantelijke intocht in Den Haag te doen plaats vinden, het lot van zijn meester had gedeeld. Zelfs de paradeuniformen waren voor deze gelegenheid al vast meegenomen. De enquête-commissie regeringsbe- slechts in, wat het lot van Nederland leid 19401945 kan volgens haar zo geweest zou zijn, indien dit besluit juist verschenen tweede publicatie, niet genomen en de regering in han Su£eerz!jn volkVom?n mlTgelegd" weïke handëlt over de neutr'aliteitspo- den der Duitsers gevallen zou zijn. Toen om 1.15 uur de eerste brand-' Htiek, het vertrek van de regenng en - - - weerlieden in de brandende pakhuizen de eerste maanden, welke de regering kwamen hoorden zij explosies, terwfjl ta Londen doorbracht, in de door haar brandende plaatjes kurk werden rond- geraadpleegde stukken niet de bijzon- geslingerd. Deze explosies hebben de derheden over de behandeling van de sterke uitbreiding van de brand ten- Koningin en de ministers vinden, die gevolge gehad. de heer van Kleffens in zijn boek ver- De vuurgloed was door de gehele meldt, stad zichtbaar. De brandweer was wy willen echter spoedig met groot materiaal aanwezig, stilstaan b« de maar het duurde tôt kwart voor vler, voordat de commandant van de brand weer aan de centrale seinzaal kon mel- den, dat men de brand meester was. In de pakhuizen zijn verschillendo bedrijven gevestigd. Er zijn o.a. meu- bels, huiden, lompen en cartonnen do- zen in opgeslagen. Tijdens de brand stortte één der ge- vels in, waardoor een der aanwezige brandweermeesters werd getroffen, hij viel in het langs de pakhuizen lopen- allereerst even Het wll de commissie dan ook voorkomen, dat het tijdig ver- plaatsen van de zetel van de regering een daad is geweest van eminent historîsch en poli- tiek belang, zodat het besluit daartoe als een van de belang- rjjkste creditposten op de ba- lans van de verrlchtingen van het kabinet moet worden be- schouwd. Vervolgens willen wij enkele Bijzonderheden deskundlgen zijn echter van mening, dat dit technisch onmogelflk was. De Capitulatle Ten aanzlen van het in de middag van 14 Mei door generaal Winkelman genomen besluit om met uitzondering van Zeeland de wapens neer te leggen, is de commissie van oordeel, dat dit op dat moment onvermijdelijk was teneinde land en volk te sparen voor een onoverzlenbare catastrophe, die militair beschouwd van geen beteke- nis geweest zou zijn. Prof. Gerbrandy vervangt De Geer Na een aanvankelijk aarzelende hou- ding van het kabinet, werd later de opvatting, dat de strjjd tôt het blttere einde, tôt Duitslands nederlaag, moest worden voortgezet, gemeengoed der ministers. De kentering was gekomen, toen de luchtaanval op Engeland was afge3la- gen, het vertrouwen begon te groeien en de kracht en de vastberadenheid van het Engelse volk aan de dag was gelegd. Toen de heer De Geer eenmaal was vervangen door Prof. Gerbrandy, een voorstander van de strijd tôt het uitër. ste, kon dit inzicht. ook sneller rijpen. ONGEREGELD PERSONEN- VERVOER MET BUSSEN Ingaande 8 Junl zijn de prijzen van toerwagenritten en van ongeregeld personenvervoer met autobussen vrij- gelaten. Voor het vervoer van arbeiders per autobus van en naar hun werk blijven de prijsvoorschriften echter van kracht. „Maar gij zult ontvangen de kracht des Heiligen Geestes die over u komen zal en gij zult Mjjne getuigen zijn". (Hand. 1 8a) GETUIGEN VAN JEZUS Ook op het persoonlijk doorleefd Slotbeschouwing waartoe de commissie in deze tweede publicatie komt. In deze slotbeschou wing concludeert zij, dat de période, waarvan zij thans het onderzoek heeft beëindigd voor een belangrijk gedeelte mede bepaald is door de persoon van uit het zeer lijvige rapport releverer, de toenmalige minister-president Jhr. I waarin er in het begin reeds op wordt Mr. D. J. de Geer. gewezen, dat de lakse houding van de Het spreekt vanzelf, dat het in heer De Geer, toen deze in de spannen- T4W. 0_ xAugustus 1939 gevormde kabinet-De de dagen van Augustus 1939 met va- Pinksterfeest heeft het kind van God de water. Hoewel twee brandweerlie- Geer tôt op zekere hoogte het stem- cantie naar Duitsland ging, en daarna nog niet het einstation bereikt. Achter den bij hun reddingspoging licht wer- ptl droeg van zijn formateur. Van de nog enige tijd in Amhem bleef, symp- Pinksteren ligt niet de hemel, doch den gewond, werd de brandmeester r- ?rgang van deze, voorheen alom ge- tomatisch mag heten voor het later een arbeidsveld. Daarom heeft de Hei- toch spoedig op net aroge gebracht re'tpecteerde, staatsman, onderging zowel voor hemzelf als voor het lands- land gezegd, dat Zijn discipelen niet Het bleek, dat zijn been was verbrij- het kabinet echter later evenzeer de belang zo noodlottig gebleken onver- Jeruzalem moesten verlaten vôôrdat zeld. Hij is in het ziekenhuis overleden weerslag. De moeilijkheden, die de mogen zich aan te passen aan niet zij ontvangen hadden de kracht des minister-president had met de door de met zijn denkbeelden strokende inter- Heiligen Geestes. oorlog ontstane situatie, weren daar- nationale verhoudingen, doch er wordt Wat zou hun getuigems bat en, wan- door ook de moeilijkheden van het ge- geconcludeerd dat het gewenst ge- neer zij dat met konden brengen in hele. kabinet. Het kon niet uitblijven, weest was een missie naar Portugal te betonmg des Geestes en der kracht. dat, waar de leiding faalde, ook de sturen om. hem van zijn noodlottig Vroeger waren zij ook reeds uitgegaan ministerraad grote moeilijkheden on- voomemen, naar Nederland terug te om te getuigen in 35 groepen van dervond bij het bepalen van het poli- keren, af te brengen. twee, doch wa had dat gebaatJa, (Van onze Parijse correspondent) Indien ge ooit in Parijs zijt geweest, moet ge ze gezien hebben, want indien ge niet oppast valt ge er over. Straatventers-standwerkers hel- pen immers in ruime mate mede om Parijs dat afwisselende, char mante, doch ook geraffineerde karakter te geven, dat vooral op de vreemdeling steeds opnieuw grote indruk maakt. Op de boulevards en avenues, op pleinen en op de hoeken, in restaurants en op terras- Jt:A/Nmnnmf nn Irnnt fTO flOnfilll» sen, in metrogangen en op stationsemplacementen kunt ge de tiendui- zenden Parijse standwerkers bewonderen. Als ze veel succès hebben zoals Georges Ghurieges kort geleden, geraakt een metrogang ver- stopt en mlst ge uw verbinding. Hun Frans-Bargoens 1s moeilijk to de man van de chemlsche middelen, - mMr verstaan, doch hun mlmiek en geba- heeft dit jaar Georges Ghurieges de ti- hopen onjuist zal blijken te zijn maar rgn klQ Q u desainiettemin de pa- tel en de daaraan verbonden pnjs van als we naar de tôt nu toe behaalde uit de beurs Hun han. Frg 15.000 gewonnen. resultaten van de Parijse conferentie begtaa(. ui(. allerlei dingen: wonder- Met de kroon op zijn oude hoofd, een kijken, dan kunnen we niet optimis- die atuk kunnen val- echte koningskroon, met de konihgs- tlsch zjjn. len egQ chemisch middeltje om foto'a staf in zijn handen, maar met dezelfde het heeft de invloed van Nederland in Over het eerste punt van de agen- 'llnnen te reproduceren, ballons, die gerafelde jas van gister, hetzelfde de bondgeneotschappelijke beraasla- i, de eenheid van Duitsland, is men t worden dan tien mensenhoof-l hoedje, dat htj al vierentwintig jaar gingen verzekerd; het heeft het inter. a a. avi I In \A/ UC- n i a i _i. -i i. 1 tieke beleid. Zoals uit de verschillende hoofdstukken van dit verslag gebleken is, is de koers ^an dit beleid niet al- tijd even vast en doelbewust geweest. Uiteindelijk draagt daarvoor natuur- lijk niet slechts de minister-president zorë door de Nederlandse regering ge doch het gehele kabinet de verant- voerde neutraliteitspolitiek zijn niette- woordelijkheld. min later van Nederlandse zijde beden- Wanneer de commissie tracht uit de kingen en van Duitse zijde zware be- veelheid van gebeurtenissen hoofd- en jpchuldigingen inzake onze neutrali- nevenzaken te scheiden, dan wil zij als teitshandhaving ingebracht de discipelen hadden kranken genezen Nederlands Neutrallteit en duiveien uitgeworpen, doch wij le- Is de neutraliteitspolitiek wel strikt zen niet, dat er zielen bekeerd waren. vôôrdat de de Heilige eerst op doorgevoerd, kan men zich afvragen, want ondanks de met angstvallige een der belangrijkste beslissingen van de gehele oorlogsperiode naar voren brengen het op 13 Mei 1940 te Hoek van Holland genomen besluit de zetel van de regering naar Engeland te ver- waarde hebben. plaatsen. Dit feit heeft de gehele verdere oor- logvoering van Nederland beheerst; De Duitsers hebben daarvoor ver schillende bewijzen aangevoerd. Het onderzoek heeft echter uitgewezen, dat deze Duitse bewijzen geen enkele da, het niet eens kunnen worden. De Wes- zelfbinders "die nimmer kreuken, draagt, en hetzelfde vest, dat al zo- nationale prestige van Nederland hoog hecht aan de enigen met de voorstellen van Rus- Samenwerking regering en Staten Generaal De commissie kan het niet anders zien, dan dat In die kritieke dagen de regering te weinig waarde heeft ge- uen ïcuuiiiucio 0-,oo samenwerking met de telijke ministers konden zich niet ver- Nimmer vlekken kunnen ko-, vele jaren het blijvende bewijs vormt, gehouden; het heeft aan het verzet in Staten-Generaal, een tekortkoming, Aïo ■.rr.r.rotoiipn van Rus- witte muizen, zo echt, zo be-l dat Georges iedere dag soep eet, stond het bezette gebied een onontbeerlijke ,die zich ook u' v rrien A land, en de Russische minister Wys- we'jbk dat de dames wegrennen, hij de volgende dag weer op de Bou- morele en daadwerkelijke steun ver jinsky zei op de Westelijke voorstei- TYfTT^ifl' konijntjes, die capriolen ma- levard d' Italie, weer met zrjn muisjes, îeend en tenslotte heeft het de moge- len: „neen!" Men heeft dat eerste punt van iewelste wonderzalven, lief- die weer sprongen, dat het een lieve Hjkheid geschapen tôt een effectieve *- ni-ÎÂIn on Viooft BIlTlf ..Il TTT 111. M mAl-nnVlt hierin heeft gedemon- maar ter zijde gelegd en heeft punt twee in bespreking gebracht: Berlijn. Ook met betrekking tôt deze kwesti? is echter nog geen overeenstemming bereikt. Zowel van Westelijke als van Oostelijke zijde wordt een geallieerde Kommandantura gewenst, maar ter wijl de Westelijke ministers wensen dat daarin besluiten kunnen worden desdrankjes, middeltjes om van 1 kg boter twee kg te maken, echte dia- manten ringen voor Frs. 100 (f 1. vulpennen met 10 jaar garantie, zil- veren vulpotloden voor minder dan een appel en een el, enz. enz. Beter kunt ge vragen: wat verkopen ze niet, Ze zingen, maken muziek, declameren, streerd, dat blijkbaar nimmer overwo- gen is een representatief gedeelte van dit collège mede te doen uitwjjken lust was. Weer heb ik er een gekocht voorbereiding van de bevrijding en het naar Engeland, waardoor althans be en weerging het ding niet. herstel van Nederland. Men denke zich Politierechter Groningen Lode S. van Muntendam had zich Dlefstal. Albert v. P. te Oosterhoo- in verband met dezelfde overtreding °T1, gebaren, vertellen goede moppen om g-ebruE had in de oorlogstijd aan L. te te verantwoorden. Hij werd bij verstek genomen met meerderheid van ste - een standje bij elkaar te krijgen en Groningen 5 iepen bomen -verkocht. veroordeeld tôt f 10 b. of 10 d. h. prijzen dan hun waren aan. De koper liet deze bomen bij v. P. in Ge weet, dat ge door hen bedrogen de si00t liggen en wilde ze daar later wordt. Uw buurman weet dat even- weghalen. men, wenst Wysjinsky, dat alleen met algemene stemmen besluiten genomen kunnen worden. En terwijl de ministers te Parijs over Berlijn praten, duurt daar de spoorwegstaking voort. De stakings- Weer eiste een ontploffend projectiel slachtoffers Alweer heeU de explosie van een gevonden projectiel slachtoffers ge- eist. Steeds weer is het grove onvoor- zichtigheid, welke slachtoffers eist. Er is genoeg gewaarschuwd, dat gevon den projectielen dood en verderf kun nen brengen. En nog steeds zijn er mensen die met granaten, enz. spelen, of ze hier of daar in hun woning als sieraad neerzetten. Nog steeds zijn er ouders, die toelaten, dat hun kinderen dit oorlogstuig als speelgoed gebrui- ken. Dat is dezer dagen ook weer ln Tilburg gebeurd, waar twee broers, een van 17 en de ander van 13 jaar op de zolder van hun woning met een granaat aan het spelen waren. Ten slotte besloten zij het projectiel te de- monteren. Het gevolg was een explo sie, waardoor een van hen, de oudste, op slag werd gedood, terwijl de andere iongen zo ernstig werd gewond, dat zijn ^ocstand zorgwekkend wordt ge- acht. goed, en ledereen weet het. Toch koopt ge; ook uw buurman koopt en vrijwel iedereen tast in zijn beurs en komt thuis met een of ander wonder. Maar als de pijp valt is ze in gruze- lementen, het muisje beweegt niet, en het vlekkewater maakt uw revers smeriger dan ze ooit waren. Ge wist het! Sportieve wedstrjjd En omdat de straatventers-stand werkers zo goed weten, dat het pu- bliek er van doordrongen is bedot te worden, is hun verkoop een sportieve wedstrijd in bedreigerijtjes geworden. Ze zijn georganiseerd enkiezen zelfs jaarlijks hun kampioen, de Ko ning der bedriegers. Onder elkaar maken zij uit wie dat jaar de beste pijlen op hun booç heb ben. Deze candidaten leggen in de vergadering der standwerkers een soort vaardigheidsproef af. De beste zes candidaten worden dan twee da gen later uitgenodigd door een van de meest selecte Parijse nachtclubs, om elkaar daar de titel van koning der standwerkers te betwisten. Onder enorme concurrentie van Raymond .Musset, de specialist in zelfbinders, .Jacques, de man van de luchtballons T0 maal groter dan een mensenhoofd, Pierre la Pipe (vertaald Piet de Pijp i wiens naam de speciali eit aangeeft, de senior der kooplieden Pacta Fablar, In Augustus 1948 lagen de bomen daar nog en v. P. heeft toen zijn zoon opdracht gegeven de bomen uit de sloot te halen en naar de houtzagerij te brengen. De zoon deed wat zijn va- der hem vroeg en toen L. kwam, wa ren de bomen verdwenen. Aanvanke lijk wilde v. P. geen volledige bekente- nis afleggen; hij beweerde, dat er maar twee en een stuk boom in de, sloot hadden gelegen. Later heeft hij Mishandeling. Jacob H., werkzaam bij een scheepswerf te Hoogezand is er van beschuldigd de machinebank- werker K. uit Haren te hebben mis- handeld. Eerst heeft hij K. de tanden door de lip geslagen en heeft hem la ter bedreigd met een bajonet en een- stuk plaatijzer. H. werd veroordeeld tôt f 30 b. of 30 d. h. Jacob O. te Hoogezand, die eveneens wegens mishandeling terecht s'ond werd veroordeeld tôt f 20 b. of 10 d. h Belediging. Grietje H. te Foxham, reikt had kunnen worden, dat het al- daar gevoerde beleid en de aldaar tôt stand gekomen wetgeving op breder basis waren komen te berusten dan thans het geval is geweest. Het vertrek van de Koningin en het Prinseiyk Gezln. Met betrekking tôt het vertrek van het Prinselijk gezin moet geconsta- teerd worden, dat dit geheel buiten het kabinet is omgegaan en dat dit in deze ook geen enkel initiatief heeft ontwik- keld. Slechts de heer van Kleffens heeft er enige bemoeienis mee gehad. coordinatie van het beleid van he Dat kon ook haast niet boodschappers zelf met Geerst waren vervukl. Daarom moesten zij ook Pinksteren wachten. Na Pinksteren moesten zij echter er op uit en gaan getuigen. Niet alleen de Apostelen, doch allen. Dat getuigen werd aller levenstaak, want nooit wordt iemand met de Heilige Geest vervuld, dan alleen om bekwaam gemaakt te worden in het winnen van zielen. Of men Apostel, ouderling, diaken of gewoon Christen was, men moes^ er 'op uit om te ge tuigen wat de ogen hadden gezien, de oren hadden gehoord en de handen hadden getast van het Woord des le- vens. En dat is nu nog zo. Men werd gered om anderen te redden; men leerde Jezus kennen om anderen tôt Hem te leiden en als men persoonlijk Pinkster- fees mocht vieren, dan was dit met dat doel. Jezus heeft eens getuigd: „Hierin is Mijn Vader verheerlijkt, dat gij veel vrucht draagt en gij zult Mijne getuigen zqn". Discipel of getuige is hetzelfde, evenals ook ge uige en martelaar het zelfde is. Wie discipel is, die getuigt en wie getuigt. die zal ook martelaar worden voor de naam en de zaak des Heeren, ook al wil dat natuurlijk niet zeggen, dat iedere getuige daarom op een brandstapel of op een schavot zal sterven. Men kan toch wel martelaar wezen al sterft men niet op een schavot. Er is allerlei soort van martelaarschap. In ieder geval staat vast dat op het bekend, en de kwestie tussen koper die reeds eerder is veroordeeld tôt f 30 'seliJk gezin voor wat betreft het be- b. of 30 d. h., stond nu weer terecht 'an& van de voortzetting van de dy- wegens belediging. Tegen haar buur- nastie. Het is gebleken, dat ae Britse Marine een zeer belangrijke taak heeft vervuld bij het over- brengen van de Koningin en het Prinselijk Gezin naar Engeland. Met name de commandanten en bemanningen van de Engelse oorlogsschepen Hereward, Cod- rington en Windsor hebben kabinet van het k.njnkbjk huis jgfg ™rde» h« gtnig» vojjg ten aanzien van de Koningin met be trekking tôt haar persoon en de taak, welke zij in het staatsbestel heeft te vervullen en ten aanzien van het prin- en verkoper is thans geregeld Vader en zoon v. P. werden beiden conform de eis veroordeeld tôt f 100 b. of 1 mnd. hechtenis. Verduistering. Theodorus C. M. van Hoogezand was in een café te Delfzijl. Daar het regende vroeg hij een jas ter leen. In plaats van die terug te brengen verkocht hij haar in Gronin gen voor f 22.50. De caféhouder had f 20 gevraagd, waarmede hij dan ailes geregeld achtte. De politierechter was echter duurder; hij veroordeelde M. tôt f 30 b. of 30 d. h. Overtr. Bedrflfsverg. besluit. Geert M. van Muntendam is een handel in afvalstoffen begonnen, zonder dat hij daartoe vergunning had. Wel had hij vrouw E. B. had ze lelijke woorden en lelijke dingen gezegd. Uit de bloemle- zing halen wij het volgende aan: „swien, slet, belle, doe hest de ge- dienen ja aa-n de kop tou dicht man, dat ze bie die niks zain kinnen". In de rechtszaal ontstond weer een woor- denwisseling, en plotseling riep Griet je uit: ,,Ik ben een mens maar geen dier!" waarop de politierechter ant- woordde: Juist, en daarom moet u zich nu stilhouden". De straf luidde f 25 b. of 25 d. h. Dan was er nog een ander geval van belediging. B. te Hoogezand zou een dame hebben toegevoegd: ,,Je maar ook toe bekwamen. Het kind van God, da zo traag is in het getui gen, toont daarmede al heel weinig van de Heilige Geest te bezitten, althans er niet vol van te zijn. Een gfheiligd leven is een geofferd leven. een leven, dat voor de Heer is, dat alleen de verheerlijking van Zijn Naam bedoelt en dat er ook ailes op zetten zal om de kennis van die Naam alom te verspreiden. Lezer, lezeres! Kent gij Pinksteren alleen als een feestdag, of feestdagen, die u vrijstellen van de arbeid, en die gii tôt heden alleen gebruikt hebt om uit te gaan enz., dan verstaat gij nog niets van de Heilige Geest en Zijn komst voor de wereld en de Gemeente. een vergunning aangevraagd, en heeft gaat met drie kerels op siap". Er wa- deze intussen voor het eerste half jaar ren echter geen bewijzen in verband on vangen. Hij werd veroordeeld tôt waarmede de verdachte werd vrijge- f 5 b. of 5 d. h. sproken. Ken gij echter iets van dat Pink- daarvoor grote persoonlijke rl- stervuur. om te getuigen van Jezus' sico's gelopen. Het is op zijn d°od, opstanding en hemelvaart; laat Hem dan vanaf dit ogenblik toe, om plaats hun hiervoor lof te bren- besjag te leggen op ieder vezeltje van gen. uw leven, en beljjdt het biddende met Het ware wellicht aantrekkelijker de ^gg^rmi1n j j t h t Heer; geweest, indien de Nederlandse manne ^eemmfln^even, laat het Heer. zich van deze gevaarlyke doch eervol- j j i le taak had kunnen kw\jten. Marine-1 Muntendam. J. HEKHUIS.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1