Kamerleden teleurgesteld Een Nederlander ziet Amerika Wereldnieuws in Vogelvlucht waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Vierde Jaargang Woensdag 8 Junl 1949 No. 45 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Binnenlands Overzicht over het werk der Verenigde Naties op het gebied der Vredesordening. Amerika het land van onze dromen TELEGRAM VAN INTERNATIONA LE RAAD VAN JOODSE VROUWEN HET SKELET VAN FLORIS V GEVONDEN RADIO-REDE PRINSES WILHELMINA. HET NIEUWSBLAD ABONNEMENT SPRIJ8 s f 1.90 p. kwartaal. Franco p. post i 1.70 (b« vooruitbetaling) PRIJS DER AD VERTE NTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 eent (bij vooruitbetaling) VERSCHIJNT WOENSD'GS EN 2TATERDAG8 Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverszaak „Het NieuwsblacT C'.V. Kantoor Hoofdstraat 0, Hbogezand Telefoon 139 (B.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 4358*83 Op het gebied van het probleem van i verstarrlng ult voortgevloeid, een net de woningschaarste zijn twee feiten te vermelden. Het eerste en belangrjjkste 1s, dat het woningbouwprogramma van dit jaar, krachtens een ministeri- eel besluit met 6400 woningen zal wor- den verhoogd. De minister is van me. ning, dat de materiaal en arbeidspro- ductie toestaan dat er meer woningen in uitvoering worden genomen, dan aanvankelijk was vaatgesteld. Boven- dien neemt de productie van montage- woningen sneller toe, dan aanvanke lijk was gedacht. De verhoging van 6400 woningen zal verdeeld zijn in 3000 montage-woningen en 3400 tradi- tionele woningen, terwijl deze extra toewijzing, waarvan er aan de provin- cie Groningen 425 zjjn toegewezen in de eerste plaats gebruikt zal moeten worden voor de bevordering van de in dustriel ontwikkeling. Het tweede feit is, dat een aantal woningzoekenden het initiatief geno men heeft tôt de oprichting van een bond (Nederlandse Bond van Woning- lozen), met het doel mede te werkcn aan de oplossing van het woningpro- bleem, met als einddoel ieder Neder- lands gezin aan een eigen woning te helpen. (Volgens een recente medede- ling van het ministerie zou dit doel ging om op de overheid te gaan leu- nen. Men dient rekening te houden met het feit dat de na-oorlogse tijd anders is dan de vooroorlogse. Nu kunnen wij niet meer op de wereldmarkt kopen wat we nodig hebben, we moeten nu rekening houden met onze deviezen- positie. Indien wij 2.8 millioen stuks rundvee, 2 2% millioen varkens en 1518 millioen kippen willen onder- houden, dan zal onze landbouw zelf een belangrijk deel van het daarvoor benodigde voer moeten opbrengen. Het staat vast, dat onze landbouw de pro ductie van gras en ruwvoeder kan op- voeren. Dat is nadelig voor de handel, maar de deviezenpositie dwingt er toe. Internationale Ziekenhuisfederatie Ten dele in Amsterdam en ten dele in Groningen is het congres van de Internationale Ziekenhuisfederatie ge- houden, met het doel de statuten voor deze federatie vast te stellen. Er zijn ook verschillende lezingen gehouden. Mej. van Voorthuysen, die o.a. over de verhouding van het ziekenhuis tôt de gemeenschap sprak, achtte deze ver houding zeer gevarieerd. Het zieken huis is een opleidingsschool voor dolt- toren, verpleegsters en aangTenzende bereikt kunnen zijn in 1958, mits de medische beroepen. Het is het genees- gemeenten voldoende duplex-woningen kundig centrum en heeft tôt taak laten bouwen, die bij toewijzing door ziekten te voorkomen en genezing te Ee boerderij van de familie van EEN YERBODEN LEUZE „Indonesië, los van Holland nn De burgemeester van de hoofdstad, mr, Arn. J. d'Ailly, heeft door mid- del van de gemeentelijke politie de revolutionnair-communistische partij (R.C.P.) bevolen de leuze „Indone- sië los van Holland nu", waaronder deze partij haar verkiezingscampagne voert, van de op de Amsterdamse bruggen bevestigde borden te ver- wijderen. Aan het bevel werd toe- gevoegd, dat de borden in beslag zouden worden genomen, indien de leuze daarvan niet binnen een be- paalde tijd was verwijderd. Het bestuur de* R.C.P. dat dit in- grijpen van de burgemeester als een „aantasting van het democra- tisch recht tôt vrije meningsuiting" kwalificeert, heeft de borden daar- op met een laag rode verf laten be- dekken en deelt in een communiqué- mede, dat het besloten heeft „bij wij- ze van protest de borden voor de verkiezingen niet van andere leuzen te voorzien". Voorts heeft het bestuur protest- telegrammen verzonden aan burge meester d'Ailly en de minister van binnenlandse zaken, alsmede een adres aan de Amsterdamse gemeen- teraad. VROUW DOOR BLIKSEM GEDOOD. Zaterdagmiddag is te Liessel (gem. Deurne) tijdens hevige regenval een bliksemstraal de oorzaak gewor- den van de dood van de 28-jarige echtgenote van de landbouwer van Loon, mevr. L. van LoonMennen. de regering als één woning zullen wor- bevorderen. Maar bovenal heeft het den gerekend)een menslievende taak, die reeds in Op de oprichtingsvergadering van Bijbelse tijden het leidend beginsel is Lieshout werd vernietigd. De vrouw werd getroffen toen de bliksem op de schakelaar van het de bond wees het kamerlid mr. C. ten geweest en ook in zijn huidige uitge- electrisch licht sloeg. zjj viel op een Hagen er op, dat de bond in een be- breidheid wordt bepaald door het prin- BPÏ,jno pr, hoefte voorziet, maar dat het gewenst cipe van liefde voor het mensdom, is, dat bij woningbouwkwesties slechts een gefundeerde en opbouwende cri- tiek zal worden geleverd. Buitenlandse Zaken De Eerste Kamer heeft zich de af- Dr. Hoelen zei, dat doel en taak van de moderne ziekenhuizen is een roi te vervullen in het voortschrijden der medische wetenschap. De kleine zie kenhuizen zullen de niet-gespeciali- seerde artsen gelegenheid bieden çich gelopen week beziggehouden met de verder te ontwikkelen, terwijl de gro- begroting van minister Stikker (Bui- tere en grote ziekenhuizen hen in tenlandse Zaken). Vrijwel aile kamer-1 staat moeten stellen zich te speciali- leden, die aan het woord geweest zijn, seren op verschillend gebied. spraken hun teleurstelling ult over het werk der Verenigde Naties op het gebied der vredesordening. Gewezen werd op de onmacht van deze organi- satie o.a. inzake de Birmaanse en Pa- lestijnse moeilijkheden. Ook over het wereldfederalisme werd door enige sprekers het woord gevoerd. Over dit streven was de A.R. woordvoerder, Prof. Anema minder goed te spreken. Hij waarschuwde geen vaste voet te geven aan een on- rijp streven, opdat geen wereldorgani- satie zou ontstaan, die nog slapper is dan de volkerenunie, en dat er ook geen geweldregiem zou ontstaan, dat opstand, oorlog en ellende met zich zou slepen. De heer Wendelaar (WD) toonde zich een warm voorstander van Euro- pese samenwerking, doch maande tôt voorzichtigheid om bij samenwerking in groter verband, als klein land niet in de verdrukking te komen. Van het wereldfederalisme verklaarde de heer Wendelaar geen voorstander te zijn. doch wel van een West-Europese fede ratie. Vandaag zal minister Stikker de verschillende sprekers beantwoorden. mangelmachine en was onmiddellijk dood. In de nabij gelegen boerderij van de familie van Lieshout richtte de bliksem een ravage aan alsof een bom de woning getroffen had. Een der dochters viel bewusteloos en een paard werd gedood, doch per- soonlijke ongelukken deden zich ver der niet voor. Merkwaardig is, dat deze buurt vrijwel ieder jaar door blikseminslag geteisterd wordt. De internationale raad van Joodse vrouwen heeft heden te Parys mede- gedeeld, dat een telegram is gezonden aan het Nederlandse ministerie van justifie over de Joodse oorlogswezen in Nederland. In, het telegram wordt uiting gege- ven aan „de ernstige bezorgdheid over hun lot" en de hoop uitgespro- ken „dat al het mogelijke zal worden gedaan om hun de gelegenheid een Joods leven te leiden". „GOLD RUSH" IN ZUID-AFRIKA. Zakenlieden en zij die opties wil len verkrijgen, laten geen tijd verlo- ren gaan in de „gold rush", die ont- stond na het bekend worden van de buitengewoon rijke goudvondst op de boerderij „Erfdeel" nabij Odendaals- rust en zij onderhandelen met boeren en andere eigenaars in het dorp Hen- neman, dat op vijf mijlen van de boerderij gelegen is. Deze boerderij is het eigendom van een rijke boer die zich uit het bedrijf heeft teruggetrokken. Hij erfde de boerderij van zijn vâder en gaf haar daarom de naam „Erfdeel". De lei- ding berust thans reeds zes jaar bij zijn zoon. Onlangs gaf hij een optie op 4200 acres land voor ruim 2 millioen gul- den, maar tôt dusver is daarvan nog geen gebruik gemaakt. De beurswaar- de van het aandelenkapitaai der Free State Gold Areas c.a., die de optie heeft, is gisteren bij de handel ter beurze gestegen van 1.725.000 tôt meer dan 4.000.000 na het bekend worden van de goudvondst. ARRESTANTEN ONTSNÀPT. Agenten van het bureau Stadhou- derskade arresteerden in de middag ven 6 Juni twee jonge mannen, die zich door insluiping toegang hadden verschaft tôt een perceel aan de Ni- colaas Witsekade. Zij hadden een en ander klaar gezet om mee te nemen toen de agenten hen betrapten. Deze goede vangst bleef evenwel niet lang in de handen van de politiemannen. Op de weg naar het bureau wisten de airestanten te ontsnappen en sinds- dien zijn ze spoorloos. Amerika, er zit voor velen de magische, voor anderen den demo- nische kracht in die naam. Amerika, het land van de dollars, het land van de rijkdom, het land van de millionnairs, het land van de onbegrensde mogelijkheden. Hoeveel zouden er heen willen trekken, daar aan de overkant van de Oceaan een nieuw leven beginnen, een leven met nieuwe perspectieven. Hoevelen, die uit hun Vaderland verjaagd zijn hunkeren er niet naar om in dat verre vrjje land te komen de Verenigde Staten. Een van onze medewerkers, die naar Amerika gegaan is, vertelt in een reeks artikelen iets over dat land. Hier volgt zijn eerste artikel fjet ligt ons nog vers in het geheu- gen, welk een sensatie we voelden, wanneer we in de donkere oorlogs- jaren de stem van Amerika over de radio hoorden. Hoe dikwijls zijn we niet in een kleerkast gedoken of on- der de vloer gekropen om even weer dat verbodene en o zo opwindende te ervaren: verbonden te zijn met Nederland en de "Benelkx die vreemde, vrije wereld aan de an- De minister van economische zaken, dere zijde van het wijde water. Ze- Prof. van den Brink heeft de Neder- ker, het was goed naar de B.B.C. te landse economische positie bezien in luisteren, naar onze landgenoten over het licht van de Bénélux. Wat heeft i radio-Oranje, en hoe ontroerend het Nederland in vier jaar wederopbouw 1 was de stem van onze Koningin te bereikt De indusriële productie van on» land, sinds 1945 nog maar 50 van de vooroorlogse, bedroeg in 1948 113 daarvan en bereikte in de eer ste helft van dit jaar 120 De land- horen, maar de Voice of America had toch wel een heel bijzondere be- koring. A JJet was een stem uit een andere wereld. 'n Wereld, waar we alleen bouw-productie is nog onder de voor- j maar een vage voorstelling van had- ooriogse, doch gaat geregeld voorult t d maar die Qns de een of an. De uitvoer bedroeg in 1948 2% maal Hf,rp manier aan een snrookieswe. de voroorlogse, althans gemeten naar de waarde in guldens van de uitge. voerde producten, en was in 1948 55 hoger dan in 1947. Het dekkingsper- centage van de import door de export steeg van 43 in 1947 tôt 54 in 1948, en bedroeg in de eerste 4 maanden van dit jaar 62. In de loop van de jaren 1946 t.m. 1948 was een geregelde strjging te con- stateren in de handel tussen Neder land en België. Minister van den Brinlc vertrouwt, dat de afsluiting van de voor-unie, door hét geleidelijk opheffen van de thans nog bestaande restricties een belangrijke verruiming van het verkeer tussen de Benelux-partnera tengevolge zal hebben. De Bénélux is de eerste rijpende vruch van internationale samenwer king. Onze kleine landen aldus de minister hebben in deze wereld, die roept om samenwerking in het belang van de vrede, een grote taak. Landbouw De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, Z.Ex. Mansholt heeft de afgelopen week twee redevoe- ringen gehouden, waarin hij betoogd heeft, dat het landbouwbeleid moet worden gevoerd in het kader van de nationale économie, en dat het doel er van is: de bestaanszekerheid van de boer, de tuinder en de arbeider op een redelijk peil, ook in verhouding tôt andere groepen. Voorzichtig, stapje voor stapje moeten wij dit doel trach éen te verwezenlijken, daarbij rekening houdend met de wereldverhoudingen, de mark'en en de arbeidsverhoudingen Er is, ook na de oorlog, geen wezenlijk landbouwbeleid gevoerd. Er werden alleen maatregelen getroffen ten bate van d^ Nederlandse économie, als ge- volg van schaarste en armoede. Men weet, dat de resul'aten niet ongunstig zijn geweest, maar er is een -zekere dere manier aan een sprookjeswe- reld deed denken, met een goed le ven, gelukkige mensen en oneindige mogelijkheden. Al onze verwach- tingen waren gericht op deze verre wereld. Hoe blij waren we toen het ontstellende nieuws van Pearl Harbour ons bereikte. We tel- den de verliezen niet; het enige, waar aan we konden denken was: „Nu gaan ze eindelijk ook meedoen en zullen we wel gauw uit de narig- heid zijn". Voor allen, die leden in de bezette landen van West-Europa, was Amerika het land van belofte, het land van onze dromen, ver aan de andere zijde van de eindeloze Oce aan van de bezettingsjaren smolt weg als sneeuw voor de zon, oude problemen en moeilijkheden staken het hoofd weer op en van lieverlee keerden ve len terug in de wegen van weleer. Hoevelen van de besten onder onze landgenoten zijn juist daardoor niet teleurgesteld en moedeloos gewor- den Waarom zo weinig mogelijk heden voor de jongeren, waarom geen land voor de boeren, waarom alleen maar een schrale boterham voor vele arbeiders en 'n karig be- staan voor de doorsnee intellectu- eel En opnieuw begon men dromen te dromen over dat verre land aan de groet aan hen, die je lief zijn en plot- seling schiet er een brok in je keel 5 HTDRRTK OM EEN ARRESTATDE Incident te Marseille Een politle-agent werd gedood en minstens 10 personen werden ernstig gewond tengevolge van het ingrijpen van de politie in een hevige twist tus sen twee Senegalese soldaten en een gekleurde burger te Marseille. Toen namelijk één der soldaten door de politie werd gearresteerd gaf een Senegalese sergeant aile aanwezige kleurlingen, ongeveer 500 in getal, het sein de gearresteerde te bevryden. Een gevecht ontstond, de politie-auto wist te ontkomen en sioeg groot alarm waarop 300 gewapende politiemannen en leden van de Republikeinse garde te hulp kwamen. Met machinegeweren en revolvers werd het gevecht tussen politie en demonstranten gevoerd. 30 personen werden gearresteerd, onge veer 100 Senegalese soldaten onder- vraagd. De orde is hersteld. ARRESTANT SLA AT AGENT BEWUSTELOOS. Agenten van het politiebureau War- moesstraat arresteerden Maandag- middag een kolenwerker uit den Helder, die in Amsterdam de bloeme- tjes buiten had gezet en in beschon- ken toestand op zijn fiets zat. Hij werd naar het bureau overgebracht en heeft daar een agent zodanig in het gezicht geslagen, dat deze be wusteloos raakte. Ook later nog heeft de dronken man zich als een woeste- ling gedragen en getracht een inspec teur en een agent te molesteren. Hij is hierbij van een ttrap gevallen zon- der zich echter noemenswaardig te bezeren. Tenslotte wist men hem in een cel te werken waar hij zijn roes uit heeft geslapen. Dinsdagmorgen wist hij natuurlijk van niets, maar daarmede is hij er vermoedelijk niet van af. Onder leiding van het Rijksbureau voor Oudheidkundig bodemonder- zoek in Nederland worden op het ogenblik opgravingen verricht ach- ter de Nederlands Hervormde Kerk te Rijnsburg. De plaats waar vroe- ger een Abdijkerk heeft gestaan, die in 1574 tijdens het beleg van Leiden werd verwoest. Bij deze opgravin gen zijn belangwekkende vondsten gedaan. Men heeft elf skeletten op- die naar meri aanneemt Ten vervolge van haar Paas- boodschap zal H. K. H. Prinses Wilhelmina op Donderdag 9 Junl des avonds half acht over beide zenders een toespraak houden ter gelegenheid van de Pinkstertrjd. Deze rede zal worden gevolgd door een vertaling in het Hebreeuws. .De wereldomroep zal de rede uitzen- den in het Nederlands, Engels. Frans en Hebreeuws. H. K. H. zal de rede persoonlijk uitspreken in het Nederlands, Engels en Frans. en weet je, dat nu inderdaad het o ide achterblijft en iets geheel - 'uws gaat beginnen. ;De drukte van de Rotterdamse havens glijdt voorbij, de Nieuwe Wa- terweg, Hoek van Holland en dan is hef nacht en ben je op zee. Dagen van onstuimig water en grauwe luchten daarover een volgende maal meer en dan dan sta je op een zonnige en koude winter- morgen in New York, je knippert onwennig met je ogen dit is toch allemaal wel heel egr vreemd en het nieuwe leven is begonnen. A jolies is nu al weer meer dan een jaar geleden. Terwijl ik deze regels schrijf, schettert een radio in de buurt Amerikaanse swings en onder mijn raam glijden glanzende Ameri kaanse wagens voorbij. Op mijn bu-- reau staat de onafscheidelijke Coca- cola bottle en in de asbak is juist een Phillip Morrispeukje aan het uitgaan. Dromen zijn werkelijkheid gewor- den, heel alledaagse werkelijkheid. De eerste verbazing is gauw voorbij en de stroom van het snelle Ameri kaanse leven neemt je mee. Je gaat de stoffelijke resten zijn van elf le den van het graaflijke geslacht van Holland. Onder deze skeletten vond men er een, waarvan de schedel ern stig beschadigd was. Men acht het niet onmogelijk, dat men hier te doen heeft met het skelet van Floris V, EEN SPEELMANIE, Zullen injecties helpen 7 ]~)e 49-jarige mevrouw Sula Beel Stimson, moeder van zeven kinde- ren en grootmoeder van zeven klein- kinderen, is verzot op pokeren. In 1948 begon zij te spelen en verloor zij haar huishoudgeld binnen korte tijd, toen begon zij ongedekte chè ques te tekenen om haar schulden te betalen en verder te kunnen spe len. Het gerecht te Long Beach (Californië), waar zij woont, sprak haar in November vrij met 'n proef- tijd van drie jaar. Maar in April verscheen zij weer in het beklaag- denbankje wegens een nieuwe che- quevervalsing. Toen werd tôt een psychiatrisch onderzoek overgegaan. De Californische autoriteiten hebben thans echter een nieuw middei ver- zonnen: grootmoeder Stimson krijgt injecties van een bepaald soort zuur, die haar speelzucht moeten genesen. DE KERSENCAMPAGNE WORDT TEGEN 20 JUNI IN DE BETUWE VERWACHT Verscheidene publteke veilingen van kersen zijn de afgelopen week In de Betuwe gehouden en er zijn wel aan- zienlijk lagere prijzen besteed dan vo- rig jaar Zij varieerden van 14 tôt 24 cent per kilo op het hout tegen 30 tôt 45 cent per kilo in 1948. De daling van de prijzen wordt toegeschreven aan de verliezen die het vorig jaar zijn gele den en de hoge lonen die de plukkera en keerders vragen. Ook de sociale lasten, die de kopers moeten betalen zijn volgens deskundigen hieraan niet vreemd. Verwacht wordt, dat ca. 20 Juni met de kersencampagne in de Betuwe wordt begonnen. VALSE MTJNTERS GEARRESTEERD Enige weken geleden werd een com- dTeVmeTn de^omgeving1 van"hét P^"valse^munters ontdekt.^dat zijn vertakkingen over West-Europese landen uitstrekte. De Venlose recherche heeft toen enkele personen aangehouden. Thans heeft de recherche nadere bijzonderheden over het voortgezet onderzoek ver- strekt. Een krantenverkoper is de eerste geweest, die een vais marken- bankbiljet als zodanig herkende. Het Muiderslot werd vermoord. De ge- schiedkundige bronnen maakten er reeds eertijds melding van dat zich in Rijnsburg deze begraafplaats be- vond, maar daar was nooit een on derzoek ingesteld. ERNSTIG MOTORONGELUK In de Maastunnel reden eergister- avond, komende van het Zuiden, twee was uitgegeven door een Venlose za- motoren achter elkaar. De ene werd kenman, "die in Munchen met zijn bestuurd door de 19-jarige kleermaker vrouw in een hôtel logeerde. Het ecnt- J. van der burg uit Maassluis. Boven- paar werd aangehouden en de Venlose dien zaten er op de 17-jarige kleerma- politie werd op de hoogte gebracht. ker A. van der Burg en de 17-jarige De geallieerde autoriteiten hoopten Rina van den Berg, beiden eveneens hiermede eindelijk een spoor m hancien uit Maassluis. Op de andere motor zat te hebben, dat zou leiden naar de bron de 21-jarige monteur N. J. Jordijn uit vanwaar Duitsland met grote hoe- Maasland. veelheden nagemaakt geld werd over- De motor van Van der Burg raakte stroomd. bij het passeren van enkele auto's de De herkomst van het valse ge c andere motor, met het gevolg dat bel- werd nagegaan, waarbij bleek, dat de de motoren vielen en in brand vlogen. koopman het valse geld had on-van- kreeg ernstige brand- gen vân een boekhouder in Kaldenkir- leerde zien ondervond veertig minuten vertraging. £|n dan de bevrijdingsdagen. Van waar toch die onbéschrijfelijke op- A winding, die ons deed lachen en Ook had mîin dromen gedroomd schreien tegelijkertijd 7 Natuurlijk, over Amerika. Ik had geluisterd naar er liepen geen Duitse soldaten meer wat de soldaten vertelden over hun rond, we waren vrij, eindelijk ver- land, Amerikaanse films gezien en. en artikelen in de tija^ lost van de misère en kwellingen van de oorlogsjaren. Maar was 't ook niet dit, dat we eensklaps en eigenlijk toch wel onverwacht één waren met die wonderwereld, waar we al die trieste jaren van de bezetting van gedroomd hadden 7 Daar reden ze door de straten van onze steden en dorpen, de stoere en gebruinde Ca- nadezen en Amerikanen, we adem- den met welbehagen de geuren van de photo's schriften oefenden een grote aan- trekkingskracht op me uit. Maar het leek altijd zo heel ver en erg on- bereikbaar. Tôt op een goede dag iemand tegen me zei „Zou je er voor voelen voor een tijd naar Ame rika te gaan Ik was uitermate ver- rast, maar mijn antwoord was be paald ondubbelzinnig. Toch kon ik het eigenlijk nog maar amper gelo- - J. van der B. B de dingen nuchterder bekyken, je wonden en werd in zorgwekkende toe- chen, die het op zijn beurt van een krijgt oog voor het werkelijke Ame- stand in het Zuiderziekenhuis opgeno- chauffeur had en zo kwamen nu ver- rika. Aan hen, die achterbleven en men. Mej. van den Berg liep eveneens schillende tussen-personen tôt de bron nvprknnt van 't water Ruimte en met wie ik eerlang weer hoop samen zware brandwonden op en moest in een zekere H. in Blerik. Vader en zoon vriiheid wee van bekrompenheid en te ziin. aan hen die weleer met mij hetzelfde ziekenhuis worden opgeno- H. werden gearresteerd, terwijl d benerâ7 een Toed besTam en een dromen droomden, wijd ik deze arti- men. A. van der B. werd licht gewond. vrouw van de zoon, een Française die beperkuig, een goed Destaan en een kglen artikelen over het werkelijke De motorrijder uit Maasland kwam geregeld zg. familiereisjes naar Parrjs lokkende toekomst. Amerika, Cana- 'ik j Nederlander het met de schrik vrij. Het tunnelverkeer maakte, zorgvuldig werd nagegaan. Hierbij bleek, dat de vrouw, Odette H., in contact stond met zekere S. te Ven- lo. Na een bezoek aan Rotterdam op 22 April, toen Odette in gezelschap van S. aan de wielrenner M. voor en- De Parijse conferentie ning behaald. Wel hebben de Natlona- kele tienduizenden guldens aan valse Te Partis zijn de vier ministers van listen °P papier nog een sterk leger, marken overhandigde, werd zij gear- Buitenlandse Zaken nog steeds bezig ni. 1% millioen man waaryan 1 mil- resteerd tegelijkertijd met haar hand- met de bespreking van het tweede hoen op het vasteland en millioen punt van de agenda, de toestand te op Formosa, maar het zou voorname- Berlijn. De laatste zittingen werden «jk bestaan uit onwillige recrutem Do met gesloten deuren gehouden, zodat commurusten stellen daar eg er van hetgeen gezegd werd niets be- een geregeld leger van 1.400.0 kend is. Of er al dan geen resultaten Intussen heeft de wnd. président van s. werden nog tweeduizend valse werden bereikt wordt nu weer beoor- van China maarschalk Jen Hsi-Sjan dollars 0ntdekt. Het duurde enige we- deeld naar de gezichten van de minis- tôt minister-president benoemd en de ken voor Qdette ging praten. Zy be- ters als ze het Palais Rose verlaten. wetgevende Joean (parlement) heeft kende toeI1) dat Z1] valse bankbiljctten Wvsiinskv heeft niet eens geglim- deze benoeming goedgekeurd. Het is van 20,50 en 100 dollar en van 20 en lachtmen knoopt daaraan som- te verwachten dat de nieuwe premier 100 mark ^mg halen in Parijs bij een bere voorspellingen vast: dat de ml- zo spoedig mogelijk zijn ministers zal Arabier, die zich Vyoussef noemt er- nisters geen stap verder zijn gekomen. aanwljzen. Zelfs wordt er in Parijse diplomatieke kringen verteld, dat het te verwachten ZOON BESTAL ZIJN OTTDERS is, dat de conferentie binnenkort zal Door de Haagse politie ls de 14- da De geschiedenis herhaalt zich. Door de eeuwen heen is Amerika het land geweest, waarop de dromen van Europa zich richtten. Eerst de Span- jaarden en Portugezen, goudzoekers en piraten, paupers en rijke landhe- ren. Dan later de Engelsen en Hol- landers en de Fransen. De Pelgrim- vaders, uitgeweken ter wille van hun geloof, kooplieden, avonturiers en soldaten. Geloof svrijheid, rijkdom, avontuur en eerLater weer zijn het de Duitsers, die in groten getale op weg gaan naar de nieuwe wereld, Schotten en Ieren, nog la ter Italianen en Oost-Europeanen Een bonté mengeling van nationali- teiten, talen, klassen, belangen en idealen. En nog gaat de stroom voort tegelijkertijd langers S. en M. Het gezelschap in de gevangenis werd 'spoedig uitgebreid met M.'s vrouw, een zekere N. uit Venlo, en van vader en zoon K. uit Vierlingsbeek. Ten huize van de broer ons nieuwe wereld. mensen m een nieuwe sigaretten en benzine in, we voelden 1 ven en de eerste tijd spreek je er over op mysterieuze, half fluisterende toon. Na enkele weken echter weet je, dat het werkelijkheid gaat wor den. Dan is er de opwinding van de 1 voorbereidingen, visa, die maar niet los willen komen, herhaalde malen reis je naar het consulaat in Rotter dam en eindelijk sta je op een mis- worden verdaagd, zonder dat men tôt jarige jongen A. C. L. ult 's-Graven- resultaten is gekomen, omat Acheson hage aangehouden, die gedurende de niet van plan was langer dan onge- afgelopen maanden zijn ouders voor veer 2 weken in Parrjs te blijven. een bedrag van f 800 f 900 bestal. De spoorwegstaldng te Berlin Voor dit geld kocht hij een motorrjj- In Berlijn is het geallieerd bestuurs-fiel, terwijl hij een tweede motorfiets bureau (Kommandantura) weer bijeen jin bestelling ha.d De v geweest nadat het een jaar geleden tevoren moeilijkheden met zijn zoon uiteen gegaan is. Deze bijeenkomst hadl ondervonden, heeft ten einde raad moet echter niet beschouwd worden de hulP van de Poli.tle groepen. als een poging het bureau weer leven REPATRIëRENDE MXLITAIREN ln tft blazen, maar als een poging om een einde te maken aan de spoorweg- staking. Gemeld wordt dat men bei- derzijds zeer vriendelijk was, maar dat per troepentransportschip „Waterman" Met het troepentransportschip „Wa- terman", dat 19 dezer in Rotterdam geen enkel resultaat werd bereikt. De wordt verwacht, zullen de volgende Russen wensten, dat de Westelijke po- mllltairen uit ons rayon repatriëren: teruggetrokken T R Elemai Molenzicht A 5, XT jsjaderhand echter kwam de kater. We waren weliswaar bevrijd van de Duitsers, maar we ontdekten, dat een „oude" wereld niet zo maar in een paar maanden tôt een „nieuwe" wereld kan worden. De eendracht i tige morgen op de kade, een laatste litie uit de sta'Ions zou worden, hetgeen door de Westélij ke mogendheden werd gewelgerd. China Volgens de correspondent van Reu gens ln Montmartre. Aaqvankelijk smokkelde zij de biljetten in een kîu- wen wol in de trein. Later ging zij met een Venlose taxi, waarin zij het valse geld verborg. Zij had achtereenvolgens 60, 750, 2800 dollars, 10.000 mark, 25000 mark en nog eens 2000 dollar gesmokkeld, ailes aan vais geld. De affaire van deze Parijse vrouw, die in 1947 haar Hollandse echtgenoot naar het stille Blerik volgde, was begonnen met nylonkousen en foto-toestellen. Na deze bekentenis toog de Venlose commissaris Eissens met een ambte- naar van de criminele voorlichtings- dienst uit Den Haag naar Parijs, waar inmiddels op 6 Mei de Franse politie een inval gedaan had in een drukkerij, waar de 20 mark-biljetten in vellen van zes meter hoog stonden opgesta- peld. Youssef werd met zijn vrouw Yaml- na ingerekend. De Parijse politie hoopt Noord dijk' J H H Kruger, Siddeburen met deze twee handlangers thans ook A 216' W H Steenhuis, Kolham E 456 achter het geheim van de Venlose J S. Stoker, Hoofdstraat 155, Hooge- dollardrukkerij te komen. vUlscii„ zand; P. Vink, Woldweg A 852a, Sid- De politie speurt nog naar 45j000 ter te Hongkong zou de Chinese bur- deburen; W. Dijk, Kerkstraat 31, Hoo- valse marken en duizenden dollar geroorlog ten einde lopen. De Commu- gezand; L. Noordhoff, Damsterweg jetten, die nog in Nederland verspre nisten hebben bijna de eindoverwin- j 852, Siddeburen. moeten zrjn.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1