De Hunsa's De Motorraces te Sappemeer o rii^f n :ns KOMT h ET âELUK Over Bloemen en Planten r H,JS Z.X S S VAN DE BOEKENPLANK FILMNIEUWS SPORT keuken tr Ergens ten Noorden van India, in de titel „Alle the beat in Holland" brengt. achaduw van de Himalaya woont eon hem in musea en buitenhotels, op de klein volk, de Hunsa's, dat meer aan- Limburgse heuvels en de Friese eilan- dacht van de wereld vraagt, dan er in ften, in Scheveningen. en op de grote het algemeen aan geschonken wordt, rivieren. Zijn bevindingen worden vast- omdat dit volkje de ziekten die het gelegd in notities om daama via zijn mensdom teisteren niet kent. Deze schrijfmachine naar zijn uitgever mensen wonen niet in een aards para- Dodd, Mead en Cie te New York te dfls, geenszins, er moet hard gewerkt verdwijnen. DE VLIEGENDE GROOTMOEDER. In de opschriften van de Franse- en zelfs van de internationale kran- ten heeft men in de maand Mei naast de Berlijnse kwestie de naam van een Franse pilote, Madame Dupey- ron, de vliegende grootmoeder, kun- nen lezen. Aile kranten noemen haar poging om het vrouweljjk afstands-record op de rechte lijn te verbeteren. Dit record stond op naam van drie Rus- worden en ondanka de nôeste' arbeid nTspreekt vanzelf, dat de A.N.V.V. sische vliegeniersters met hun près is er gedurende een gedeelte van het de V.v.V.'s, jaar niet voldoende voesel. Maar nie- mand klaagt daarover, niemand wordt ontevreden of prikkelbaar. Een Zwitserse geleerde, Dr. Ralph alsook hotelhoudera en restaurateurs zich beijveren om de heer en mevrouw Clark „AU the best" vap Nederland te laten zien, beleven, bewonen en proeven. In de Verenigde Bircher heeft zijn licht op dit volkje staten hecht men veel waarde aan het berichtten dat het afgelegde record laten schijnen, en heeft aile wetens- oordeel van deze „tourist-scout" die 0fficieel niet gold, daar de Fédération waardigheden, die hij heeft kunnen 1 een „land opdient" als een geïllusteer- tatie over een afstand van 5.908 K.M. De kranten wisten te vertel- len, dat Andrée Dupeyron in Jiwa- ni moest landen (Balouchistan) na 5.932 K.M. te hebben afgelegd zij verzamelen in boekvorm gepubliceerd. Door Hans de Vries is dit werkje in het Nederlands vertaald, en onder de titel „De Hunsa's, een volk dat geen ziekte kent" door de Uitgeverij „De Driehoek" te 's-Graveland uitgegeven. Dit werkje is een goed en leerzaam boekje, dat degenen die gaarne lezen over vreemde landen en vreemde vol- keren, zeer zekrfr zal bevredigen. Aan de inleiding ontlenen wjj het volgende In een afgelegen gebied woont een de roman en daarenboven om zijn tijd- schriftartikelen een geliefde gids yoor de Amerikaanse reiziger is. Het programma van de heer en me vrouw Clark voor Nederland is druk bezet. Zij hebben een spéciale techniek om zich door een lawine van indruk- ken heen te slaan. Dit week-end deden zij een deel van Den Haag en Dor- drecht. Logeren in Hôtel Du Vieux Doelen de stad bekijken, Indisch lunchen in „Bali", weer rondkijken en museum- klein volk, dat onze bijzondere belang- bezoek, wat historié en .couleur lo- stelling thans ten voile waard is. Af- stamming en taal van dit volk zijn een raadsel voor de onderzoekers. Men noemt het wel een „Griekenvolk aan de Himalaya". Levend in de eenzame afzondering van een machtig berg- landschap, onder het juk van zware veldarbeid, is het niet in staat uit zijn bodem voldoende voedsel te halen om tegen de honger, en voldoende kleding om tegen de koude waarlijk beschermd te zijn. In deze strijd om het bestaan is het onderworpen aan een noodlot, zoals wellicht geen tweede volk; en toch draagt het dat noodlot of het een heerlijk leven was, met opgewekte gratie. Het is een zeldzaam beminne- lijk volk, dat niettegenstaande zjjn boerenkarakter ridderdeugden beoe- fent: hoogstaande sport, edele dans- kunst en uitgelezen hoffelijkheid. Maar dit ailes is nog niet de reden, waarom dit volk ons moderne, door oorlog en crisis geschokte Europeanen zo zeer raakt. Tegenover de andere rassen en volkeren van de aardbol staan wij half aanmatigend en half schuldbewust en uit menige hoek be- dreigt ons iets als ,,Geel Gevaar',. Het zou ons zwaar vallen, deze volkerin onbevangen tegemoet te treden. Hier is echter een klein volk, dat welhaast tijd- en ruimteloos uit de grijze oud- heid in onze tijd opduikt. Hier hebben wij geen aanzien te verdedigen, geen erfzonde te verbergen. Hier kunnen wij ons eenvoudigweg van onze voor- oordelen ontdoen en direct terugkeren tôt de bron van Leven en Kennis, die er nog onvertroebeld vloeit, NIEUW AMERIKAANS BOEK OVER NEDERLAND De heer Sydney Clark is een Ame rikaanse schrijver wiens boeken milli- oenen grage lezers vinden. Hij is een ontdekkingsreiziger in de beschaafde wereld, want hij schrijft louter en al- leen over de toeristische aspecten van de landen, die hij bezoekt. Op het ogen- blik reist hij met zijn echtgenote door Nederland en over niet al te lange ttjd zal het reislustige Amerikaanse pu- bliek in 300 tôt 400 geïllustreerde pa- gina's kunnen lezen hoe men ons land het plezierigst kan ,,doen". Zijn na-oorlogse boeken behandelen Latijns en Zuid-Amerika, Mexico, En- geland, Frankrijk, de drie Scandina- vische landen en Hawaii. Nederland, België, Italie en Zwitserland zijn nog in de pen. Ons land is nu aan de beurt. Tôt dusver is dat, zo vertelde de heer Clark, -een onverdeeld genoegen on- danks het slechte weer van de vorlge week. De A.N.V.V. assisteert hem btf zijn werk, dgt zowel de historié van ons land die neergelegd is in land- en stedeschoon, als het volkseigene en de meer practische genoegens van de Nederlandse hôtels, keukens en kel- ders omvat. Zo kan het gebeuren, dat men de ene dag het lachende rode gezicht on der een spierwitte haardos van de schrijver in een van Nederlands beste hôtels tegenkomt. Hem de volgende dag koffie met koek in de koeienstal van een Friese boerderjj ziet savoure- ren, om hem daarna weer in een ge- renommeerd restaurant aan te treffen cale" opdoen, diner in „Trocadero" en de verdere avond doorbrengen met een degelijk onderzoek naar smaak en kwaliteit van Neerlandse „drinks". O neen, geen whiskey, we zijn in Neder land en we willen dit land op Neder landse manier beleven. Tijdens het volgend week-end is weer een andere serie hôtels en restaurants aan de beurt: hôtel Central, de Boulevard en „What Not?" „Verveelt dit rondreizend leven u nooit"? werd hem gevraagd. Dat doet het niet, integendeel, de heer Clark vindt het een prettig baan- tje „Tijdens de vacanties zijn we lm- mers thuis", zegt hij, „en dan lees ik mfln favoriete schrijver Sydney Clark om te zien of hij zijn best heeft ge- daan" aldus de schrijver van het voor- oorlogse „Holland on fifty dollars", Aéronautique Internationale eiste, dat het bestaande record met min- stens 100 K.M. werd overschreden. De terugtocht naar Frankrijk ging gepaard met vele noodlandingen wat de aandacht die de gehele wereld aan deze vrouw wijdt, nog sterker accentueerde. Wat Madame Dupeyron echter zo belangrijk maakt is niet haar laat- ste prestatie, noch haar dubbele ti tel van recordhoudster op de rechte lijn voor vliegtuigen met kleine cy- linderinhoud maar het is haar ge hele leven of beter het leven van het gezin Dupeyron, dat als een voor- beeld van wel bescheiden, maar vol- •hardende toewijding voor de zaak van de Franse vleugels genoemd moet worden. Andrée Dupeyron werd geborenop 19 October 1902 sn behaslde op 9 October 1983 haar toaristen-brevet. Na haar eerste record in 1937 te heb ben behaald, was zij gedurende de oorlog luitenant van het luchtleger. Steeds is Madame Dupeyron blij- ven vliegen; zij is in het bezit van een Norécrin en een Morane 571, waarmee zij haar laatste prestatie heeft volbracht. De uitrusting en het invliegen van dit toestel werd door Monsieur Dupeyron gedaan, die eveneens piloot is en garagehouder in Mont de Marsan (Landes), en zich al vele jaren aan de vliegsport wijdt. Mademe Dupeyron is grootmoeder. Haar kleinkinderen hebben allen de luchtdoop ondergaan. Het spreekt vanzelf dat dit vliegende gezin de ci- neasten interesseert, die met deze fa- milie als middelpunt een film maak- ten „Le ciel est vous" (De hemel behoort U), waarin Madeleine Re naud de hoofdrol speelt. Hun levenslange inspanning en nooit ontmoedigd initiatief werd ook officieel beloond Andrée Dupeyron is n.l. Ridder in het Legioen van Eer /ge worden. 50 MILLIOEN PESO SCHADE BIJ EEN BRAND In de gebouwen van de „Manufac- tura Algodonera Argentina" te Buenos Aires, de grootste katoenfa- briek van Argentinië, zjjn drie perso- nen om het leven gekomen en 20 ge- wond. Nagenoeg de gehele brandweer van Buenos Aires was met aile mate- riaal uitgerukt om over een opper- vlakte van 10.000 vierkante meter de strijd tegen het onheil aan te binden. De schade wordt op meer dan 50 mil- lioen Peso's geraamd. f Op de tweede Pinksterdag zijn door Bos uit Nijeberkoop op Eysink; 4. F. de Motorclub „De Tourist", in sa- de Boer uit Oudehorne op DKW; H. Gaastra uit Heerenveen op Batavus viel uit. 3c serie: H. H. Vos, Stadska- menwerking met de V.v.V. motor- grasbaanraces gehouden in het sport- park. Reeds in de ochtenduren kon men merken, dat dit, langzamerhand traditioneel geworden, motorfeest zou plaatsvinden, want. toen reeds ronkten de motoren. Nu niet op de baan, maar in de straten op weg naar de baan. Omstreeks 10 uur kwamen de ren- ners aan, en tôt 11 uur was men be- zig met de keuring der motoren. Van 11 tôt 12 uur was er gelegenheid tôt training. De wedstrijden begonnen om 2 uur, maar reeds lang voor dit aanvafiguur begon het publiek toe te stromen, en de stroom bleef aanhouden tôt over tweeën, toen er ongeveer 4000 toe- schouwers op het terrein aanwezig waren. De heer Boomsma hield een korte toespraak, waarin hij o.a. ver- tegepwoordigers van het gemeente- bestuur van HoogezandSappemeer welkom heette. 125 c.c. klasse. Afstand 3200 mete<\ le serie: 1. R. Koops, Assen, op I». K.W., 2. A. D. Woest, Groningen, op DKW; 3. M. v. d. Zwaag, Groningen op DKW; 4. L. Hoff, Heerenveen, op DKW; 5. J. Deekens, Zuidhorn op D KW. 2e serie: 1. K. Prummel, Stads- kanaal, op DKW; 2. P. Zaagman, Oosterhoogebrug op DKW; 3. C. BENNINGA'S FRIESCHE MARGARINEFABRIEKEN N.V. LEEUWARDEN de maand Juin zullen CAMP AN AL ACE AE. Bij de Campanalaceae treffen we prachtige tuin- en kamerplanten aan. Van de tuinplànten die nu gezaaid moeten worden, noemen we de twee- jarige Campanala Médium. Tweejarig wil zeggen dit jaar zaaien voor de bloei in het volgende jaar. Na de bloei zijn die planten waardeloos. De Campanula Médium is een plant van ongeveer 80 cm. hoogte in de kleuren wit, rose, lila en blauw. Het is een zeer mooie tuin- plant, die het op perken heel goed doet en als snijbloem voortreffelijk is. De teergekleurde klokjes doen het een hele pc os op 't water. Als ze 1hans gezaaid worden in een bakje onder glas, moeten ze dit jaar nog enige keren verspeend worden. Ze zijn niet tegen een strenge voj st bestand, dus dan dek- ken met sparre- of dennegroen. Het volgende voor jaar kunnen ze op de bestemde plaats worden uitgepoot, waar ze bloeien. De Campanula Persicifolia is een vaste plant die van Juni tôt Augus- tus bloeit met witte of blauwe bloe men. Als snijbloem is ze zeer ge- schikt De Campanula Portenschlagiana is een kruipende vaste plant van onge veer 10 cm. hoog, die ih de zomer en herfst bloeit met blauwe bloemen en zeer geschikt is voor de rotstuin. Van de vele soorten die er nog meer Zijn, wil ik nog noemen de Campanula Pyramidalis, die wel 2 m. hoog kan worden. Ze is niet vol- komen winterhard en kan ook als potplant gebruikt worden. Voor de kamer hebben we de Cam panula Isophylla, beter bekend als Ster van Bethlehem, met witte of blauwe bloemen. Het is een dank- bare kamerplant, die in 't voor- of' najaar gemakkelijk gestekt kan wor den. De ster verlangt zeer veel licht en zeer veel water. Een plaats op het Zuiden vlak voor 't raam, is al heel geschikt, doch ook op andere plaatsen doet ze 't goed. Op een warme plaats moet de ster tijdens de groei- en bloeitijd twee of drie keer per dag water hebben en eens NIEUWE GENEE S WIJZE VOOR TUBERCULOSE BEPLEIT Een nieuwe geneeswijze voor long- tuberculoze is te Atlantic City voor het Amerikaanse collège van borst- ner week een weinig kunstmest. kasspecialisten door dr. Gustav Mau- Bij te weinig water, te arme grond, rel van Davos (Zwitserland) uiteenge- 0f te donkere plaats zet. Maurer verklaarde, dat hij Iner te felle zon krijgt de plant gele bladeren. Daar' om tegen de zon in de middaguren een weinig schermen. De uitgebloeide bloempjes knippen we geregeld uit. Hierdoor bloeit de plant aanmerkelijk langer. Na de bloei snijden we de ster tôt op een paar cm. boven de pot terug en overwinteren de plant op een lichte vorstvrije plaats. In het voor jaar geven we geleidelijk meer water en als 't noodzakelijk is, een nieuwe pot. De stekjes plaatsen we langs de mee 38 gevallen, die als hopeloos wa ren opgegeven, heeft genezen. Volgens deze méthode wordt een tunnel naar de caverne geboord en met gaas volgestopt. Hierdoor giet men dan een mengsel van streptomy cine en para-adminosalicylzuur. Dr. Maurer verklaarde, dat de tu- bercelbacillen hierdoor binnen een ge- middelde tyd van 17 dagen worden „uitgezuiverd". (Van deskundige zijde vemeemt het A.N.P. dat de operatie, waarbij de ca verne geopend wordt, reeds meer >£r- richt is, doch dat het ingieten van het rund van de pot een viertal is reeds mengsel streptomycine een Ameri- voldoende. Ook kunnen we de oude kaans praeparaat, dat met succès te- scheuren Twee- en driejari- gen t.b.c. wordt gebruikt en het >t mooist. Zweedse middel para-adminosalicyl- K. zuur geheel nieuw is). plant ge planten zijn 147. Juist, toen hij een hoek omging, zag hij een wflde vlakte voor zich, en terwijl Rob voorzichtig het gevaarlijke pad volgde om die streek te berei- ken, werd zijn weg plotseling versperd door een Zijn reportage van Nederland onder de paar berggeiten, pie hem mjdlg aankeken. 148. Rob had wel voor gevaarlijker dieren gestaan en met een flinke steen joeg ht) de beesten op de vlucht, en Rob volgde ze onwillekeurig. De geiten vluchtten naar een bos en weer deed Rob een vreemde ontdekking. Aan een tak van een boom ontdekte ht) ni. een langwerpige hoom. 149. „Het wordt steeds geheimzinniger, ik zal maar eens op die hoom blazen, misschien komen de eigenaars wel" opduiken," dacht Rob, en de daad b(j het woord voegend, gaf ht) enige korte stoten op het instrument. Een diep hol geluid weerklonk, dat tôt ver in het woud weerklonk. FEUILLETON HENK VAN HEESWUK 6) „PtJnig jezelf niet", weerde ze luch- tig af, „je maakt 't jezelf maar moei- lijk. En geen dank. Je hebt je werk er voor gedaan en dat is voldoende! Htj liep langzaam naar de zaal, waar z'n regenjas nog op dezelfdo plaats hing, waar hij hem de vorige avond had neergehangen. Even bleef hij in gedachten verzonken, toen keek hij haar plotseling verschrikt aan: „M'n fiets! ik heb m'n fiets helemaal verge ten! Waar kan die ztjn?" „Daarvoor heb ik gisteravond ge- zorgd. Zt) staat achter in de boet. Jij hebt er zeker niet aan gedacht, hé9 Dat glas bier heeft wel heel wat op z'n kerfstok! WaCht, ik zal je fiets wel even halen". Nadat hij z'n jas achter op de fiets had gebonden, gaf hij haar een hand. „Nogmaals vriendelijk bedankt". „Geen dank, en als je weer eens op het eiland komt, dan mag je gerust weer hier overnachten". Ht) schudde het hoofd. „Dat zal wel niet meer gebeuren, denk ik. Wat moet ik nog op het eiland doen?" „Nu", ze knipoogde tegen hem, „je kunt nooit weten. Onthoud m'n woor- den maar. Goeie reis en tôt weer- ziens! de hem per slot van rekening op dat eenzame verre eiland? Je kon jezelf f"1 in Den Helder kunt u hem er wel weer immers beschouwen als kellner en in I CMC °P binden". Alkmaar behoefden ze niet te weten, N N Geert bleef aan de verachansing dat het maap een kroegje was. Ten noor. v,c* hprirUvitr wer- glotte wende je overal aan en over een half jaar had hij misschien niet beter geweten of het hoorde zo. Maar dat vrouwtjeHij wist 't niet, maar tocher ging iets van haar uit, dat aantrok en afstootte te- gelijk. Wât het was, kon hij niet de- finiëren. Ze had iets verleidelijks over zich, maar wat wist hij feitelijk van vrouwen af? Z'n zusters, nu ja, dat waren geheel anderen, dat waren be- kenden voor je met wie je was opge- groeid. Z'n moeder, die kon je met Nel helemaal niet vergelijken; moeder was een heilige Neen, van vreemde vrouwen wist hjj eigenlijk bitter weinig af en als je toch goed naging kwam je nu pas tôt de ontdekking, dat je de kinderschoenen al lang ontwassen was en dat Je met Je beide benen midden in het voile le ven stondeen wereld met mannen èn vrouwen. Hij was geen kind meer, geen knaap, geen jongeling, maar man. Gek, dat je dat op een zeker mo ment in je leven pas ten voile bewust werd, dat je dat zo opeens klaar be- sefte. Het was alsof je plotseling uit een donkere schuur buiten werd gezet, midden in de voile dag, waar de zon lag er begraven als een herinnering. gloeiend heet scheen en je met je als een intermezzo in z'n leven, een ogen moest knipperen voor het voile amusant incidentweggevaagd prachtige licht dat je bijna niet ver- en verge- dragen kon, zo plotseling, zo onver- z(jn regenjas er af en trok die aan, ,,'t is nog al fris op zee, mijnheer en in Den Helder kunt u hem er wel weer op binden". Geert bleef aan de verschansing staan en keek naar het bedrijvig wer- ken van de knechten, die de boot met allerlei stukgoed vol laadden. Af en toe liepen er enkele passagiers de smalle loopplank op, tôt de tjjd van vertrek gekomen was. Langzaam stoomde de „Dageraad" de smalle haven uit en hij bezag nog eens het zich verwijderende eiland, waar hfj in die enkele dag zoveel had beleefd. Hij was toch eigenlijk een eigenaar- dige sinjeur, want hij was toch naar Tèxel gegaan in de hoop er werk te vinden. Werk was hem ten slotte aan- geboden en toch had hij het niet aan- genomen. Onverricht ter zake keerde hij weer terug naar huis, wat zo ge- zellig behoorde te zijn en het niet wasWat zou vader er wel van zeggen, dat hij weer met lege handen thuis kwam? Zou hij vertellen, dat hij werk had kunnen krijgen in een kroeg? Wat zou er dan van gedacht worden, als hij uitvoerig vertelde, wat hij allemaal beleefd had. Vastberadhn klemde hij de lippen op elkaar. Neen, dat was een geheim en dat bleef diep verborgen in z'n hart, waaruit ht) zelf het nimmer meer zou opdiepen. Dat immers geen geheimen voor elkaar, boord. Hoeveel is dat samen? maar toch, als ze het dan wel eens „Zestig cent enkelereis en zeven hadden over een of ander meisje, dan stuivers voor de fiets wmmg&mrn sssHF naal op DKW; 2. A. Blaauw, Sappe meer op DKW; 3. D. de Vries, Gro ningen op DKW; J. H. v. Oosten, Stadskanaal op DKW maakte een slechte start, doch kwam toch aan de kop te rijden. Hij viel echter en gaf toen de strijd op.Herkansingsrit: 1. v. Oosten; 2. Bos; 3. de Boer; 4. v. d. Zwaag; 5. Gaastra; 6. L. Hoff; 7. Dee kens en 8. de Vries. Finale (2 van iedere serie en 2 van herkansingsrit). Uitslag 1. R. Koops op DKW in 2.39.6 2. K. Prummel op DKW in 2.43.1; 3. A. D. Woest op DKW in 2.45; 4. P. Zaagman op DKW in 2.52 en verder 5. C. Bos, 6. H. H. Vos, 7. J. H. v. Oosten en 8. A. Blaauw. 250 c.c. klasse. Hier werden 3 man ches gereden. Van iedere manche kreeg de eerstaankomende 1 punt, de tweede 2 punten, enz. Winnaar werd degene, die in de 3 manches het laagst aantal punten behaalde. Uit slag: le manche: 1. J. Gj alterna, Ma- rum op Jap (3.20.-); 2. M. v. d. Warf, Sappemeer op Jap (3.21.-); 3. W. Plet op Velocette (3.27.3); 4. H. Borkhuis, Groningen, op Velocette (2.32.4); A-, Hamster, Zuidlaren op Eysinck viel uit (5 pt.)2e manche: 1. J. G j alterna (3.18.2); 2. M. van der Warf, Sappemeer (3.18.8) 3. W. Plet (3.22.-); 4. A. Hamster (3.28) en 5 H. Borkhuis. 3e manche: 1. J. G j alterna (3.22.0); 2. W. Plet (3.22.1); 3. A. Hamster (3.27.0); 4. H. Bork huis M. v. d. Warf, die pech had, werd no. 5. De totaal uitslag luidt 1. J. G j alterna 3 punten; 2. W. Plet, 8 punten; 3. M. v. d. Warf 9 punten; 4. A. Hamster 12 punten; 5. H. Borkhuis 13 punten. 350 c.c. klasse. Gereden werden 2 sériés, le serie: 1. J. Gjaltema, Ma- rum op Jap; 2. A. v. d. Warf, Sap pemeer op Jap; 3. Rijkens op Ve locette en 4. Slagter, Westerbroek op Matchless. Visser viel uit. 2e serie: 1. G. v. Oosten, Stadskanaal op Tri- umph; 2. F. Kremer, Emmen op Matchless; 3. M. v. d. Warf, Sappe meer op Jap en 4. Heikens op Vul- caan. Herkansingsrit: 1. Visser van Wildervank op Matchless; 2. Slagter; 3. Heikens en 4. Rijkens. Finale: 1. J. Gjaltema op Jap in 3.51.6; 2. A. v. d. Warf op Jap in 3.52.-; 3. G. v. Oosten op Triumph in 3.55.3; 1. Slagter op Matchless in 4.04.7; Visser op Matcless. 500 c.c. klasse. Gereden werd in 2 sériés, le serie: 1. A. Koning, Oos- terwolde op Triumph; 2. H. Krans, Stadskanaal op Norton; 3. A. v. d. Warf op Matchless; 4. A. Snel, Mus- selkanaal op Raleigh; 5. L._ Engels, Veendam op DKW. 2e serie: 1. A. Heida, Gorredijk op Sarolea; 2. B. Kuipers, Scheemda op Norton; 3. F. Kremer, Stadskanaal op Rudge; 4. H. Swalve, Hoogezand op Norton. Herkansingsrit 1. H. Swalve; 2. A. v. d. Warf; 3. Kremer, Stadskanaal; 4. A. Snel, Musselkanaal; Engels viel uit. Finale I. A. Heida, Gorredijk in 3,28.6; 2 A. Koning, Oosterwolde in 3.29.4; 3 H; Swalve, Hoogezand in 3.47.5; 4 B. Kuipers, Scheemda in 3.50.2. A. v. d. Warf werd no. 5 en Krans, Stadskanaal viel uit. Opgemerkt moet worden dat Hei da en Koning op nieuwe fabrieksma- chines reden. Vandaar, dat hun tij- den aanmerkelijk beter zijn dan van de overige rijders. Onder elkaar le- verden zij een spannende race, en dat was ook het geval in de Handicap-raoe. Hierin startten de esrstaangekomen 2 rijders van aile klassen, doch de start had niet ge- 1:jktijdig plaats maar met een tus- senpoze van enkele seconden. De uitslag werd hier: 1. Plet; 2. Heida en 3. Koning. Deze motorraces kunnen als ge- slaagd worden beschouwd. Inciden- ten of ongelukken kwamen niet voor, de belangstelling was zoals reeds çezegd groot, en het weer was in aile opzichten gunstig. Een goede dag voor M.C. „De Tourist". kon het gedaan hebben, want de jas had de gehele nacht In de zaal gehan- gen. Zij wist natuurlijk, dat hij niet veel geld bezat en uit medelijden had dan was er toch zoiets als een kloof tussen hem en zfln makkers Wonderlijk was toch eigenlijk het le ven, wat wist hij er nog bitter weinig van „Uw kaartje alsjeblieft, mijnheer Ruw werd hij uit z'n mijmering op- geschrikt. De conducteur van de boot stond voor hem met de kaartjestrom- mel in de ene hand en de tas in de andere. De kniptang bungelde heen en weer over de glimmende knopen van zijn uniformjas. Verstrooid haalde ht) z'n portemon- naie voor de dag en gaf de man het vervoerbewijs. Deze bekeek het even en gaf het toen weer terug. „Het is niet meer geldlg, mijnheer. 't Is een dagretour van gisteren, re tours zijn alleen maar geldig op de dag van afgifte". Geert schrok. Hij had niet voldoen de geld bij zich om opnieuw de over- tocht te betalen. Wat moest hij nu doen? Lieve help, wat een verdraaid ellendig geval toch „Maar", trachtte hij de man te ver- murwen, „lk heb gisteravond door het onweer de laatste boot gemist. Zo- hij zoeken, hoewel hij wist, dat er geen geld in kon zitten. Z'n ganse bezit zat immers in z'n portemonnaie! Plotse ling voelde hij een paplertje in zijn re genjas. Stomverbaasd haalde hij er een zilverbon van een rijksdaalder uit en keek beurtelings de conducteur en het waardebiljet aan. „U schijnt nog een achterdeurtje te hebben, mijnheer", zei deze lachend. „In leder geval een meevallertje". Zonder te spreken overhandigde ht) het geld en nam werktuigelijk het kaartje en het wisselgeld in ontvangst. Hoe kwam die rijksdaalder nu in he- melsnaam in zijn jaszak? Tevergeefs pijnigde hij z'n hersen3 af. Met de beste wil van de wereld kon hij op 't moment maar niet begrtJpen, hoe dat zilverbonnetje in zijn regenjas was gekomen. Thuis had hij circa eer. daalder meegenomen en dat had hij immers in z'n portemonnaie, gestoken. Zou z'n moeder misschien? Neen, dat was uitgesloten. Wanneer zij hem een extraatje toestak, gaf ze 't hem altijd met de raad er zuinig op te zijn en 't niet te verllezen. Moeder was veel te secuur om het zo maar los in de doende was ik gedwongen om op het zak van zijn regenjas te stoppen. Bo- eiland te overnachten". i vendien was de jas al acîiterop de fiets De conducteur haalde de schouders gebonden, toen hij van l uis wilde ver- Dat is heus niet onze schuld, trekken en toen zat het er in geen ge- was het weer, voorbijen verge- dragen kon, zo plotseling, zo ten weldra. Het leven gaat zijn gang wacht, dat je er eerst geruime tijd aan op ""Zeifs gisteravond val in. De jas had hij pas aangetrok- h" Sfv"Zw iiTÏÏ de dOOTSlae OutochM. dan »aren -t nefer maar u. kaartj. la nu waardeloos ge- InjKt café van Blonde N.l opgehan- eigenaardig worden". Het was een met deze woorden stapte hij op de De vrouw zelf had de doorslag gege' fiets. Nog een korte handgroet en hij veu j^J^was nog wezen^'lH)'"wïst'riïët,~wat j'e°âânhaa"; Wanhopig haalde hij z'n portemop was om de hoek verdwenen. g j^en jongen, een kameraad op de naie uit de zak. „Ik vrees, dat ik met Bij de haven lag de boot al klaar. te doen geweest; per slot van reke- Hij bracht z'n fiets op het achterdek ning had ze gelijk: er stak geen kwaad en haalde op advies van de dekknëcht in, het was geen schande en wie ken- fabriek, nu ja, die kon je begrijpen, genoeg geld bezit om een kaartje te dat was een ci."egoncot en dan had je kopen. Ik heb oA z&g ot,n f-ets aan gen Blonde Nel Als een bliksemflits schoot het door z'n brein! Die had dat geld in zijn jas zak gedaan. Niemand anders dan zjj Natuurlijk zou hij die rijksdaalder terugsturen! Hij wilde geen aalmoe- zen. Zodra ht) werk had, zou hij het geld over sturen! Zodra hjj werk hadHoe lang kon dat nog durenHij zuchtte. Hoeveel weken was ht) nu al gedwon gen tôt leeglopen. Van de ene baas naar de andere, smekend om werk en overal afgewezen. Hoe lang nog Den Helder kwam in zicht. De tele- graaf rinkelde en de machines stop- ten. Langs de boot voeren een paar zeiïscheepjes met jongelui in fleurige kleding. De een vacantle, de ander werkloos Wanneer zou Blonde Nel dat geld in z'n zak gedaan hebben? Dat moest gisteravond gebeurd zijn, toen de zaak gesloten was en hij reeds op bed lag, ■onbewust van haar weldaad. Ondanks z'n sombere stemming moest hij toch even lachen. „Ze was een goed vrouw tje, maar tochook een gevaarlijk vrouwtje". De boot meerde aan en Geert van der Plas bond z'n regenjas achter op z'n fiets en liep de kade op. Maar gedurende zfln tocht langs het Noord-Hollands kanaal, huiswaarts rijdende, leek het alsof het beeld van Blonde Nel steeds maar voor heip uit op en neer danste. En ze keek hem als maar vragend aan. Het gaf niets, of hij voor een moment zijn ogen sloot. Als ht) ze weer opende, zag ht) op nieuw dat ronde, voile gelaat voor zich en het scheen hem toe, als vroeg ze: „Kom maar weer terug naar Texel, ik heb werk voor je, werk en eten (Wordt vervolgd)

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 3