Het volgende puntï VOOR DE KANTONRECHTER Gemeenteraadsvergadertng Oprichting van een Tehuis voor werkende Jongens WAARIN opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 te GRONINGEN i Vlerde Jaargang Zaterdag 11 Junl 1949 No. 46 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Buitenkmds Overzicht Enïg resultaat is op de Parijse conferentie echter bereikt. TRAMCONDUCTEUR WAS SLACHTOFFER. NAAR OPHEFFING DER TABAKSDISTRIBUTIE NU KOMEN DE VADËRST AAN DE BEURT S NEDERLANDSE SPITFIRES MAAKTEN NOODLANDING Ter Qverdenking ANTON VAN DER WAALS BEHOUDT DE DOODSTRAF A ABONNEMENTSPRIJS f 1.30 p. hwartaal. Franco p. post f Î.75 (bij vooruitbetaling1) FRIJS DER ADVERTENTIE8 12 cent per mm, Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) HET NIEUWSBLA VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZAÏERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverszaak ,,Het Nieuwsblacf" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hbogezand Telefoon 139 (b.g.g. 213 of 214) Postrekening No. 4358T83 t 850.000 BOETE Na een langdurig en ingewikkeld De conferentie te Far\js van de mi- nisters van buitenlandse zaken van de vier grote mogendheden blijft op het ogenblik de grootste belangsteUing vragen, ondanks het feit dat tôt nog toe weinig positieve resultaten waren bereikt en zelfs bij de gedelegeerden Zelf tekenen van ongeduld waarneem- baar waren. Dit contact tussen Oostel. en Westelijke mogendheden is echter van het grootste belang, omdat vele yan de conflicten in deze wereld ge- voed worden door de controverse Oost- West, of dat de oplossing er van door deze controverse wordt vertraagd of geheel onmogelijk gemaakt. Het opstellen van de agenda verliep vlot. Men was en dat is slechts zel- den gebeurd het over deze agenda spoedig met elkaar eens, en daardoor waren de verwachtingen hoog gespah- nen, juist omdat het initiatief tôt de bijeenkomst van Rusland is uitgegaan, waardoor men enige soepelheid van die zijde verwachtte. De bespreking van het eerste punt, het vormen van een economische een- heid tussen Oostelijke en Westelijke zônes in Duitsland, leverde echter al zoveel moeilijkheden op, dat men dit punt ter zijde heeft gelegd. Toch zijn er geen goocheltoeren nodig om deze economische eenheid te herstellen. West- en Oost-Duitsland zijn op elkan- 'ier aangewezen. In het Oosten is de landbouw voornaamste bedrijf en in het Westen de ii^ustrie. Een uitwisse- ling van producten zou het meest na- tuurlijke zijn, wat men zich kan voor stellen. Door de bezettende machten zijn aan deze handel echter allerlei moeilijkheden in de weg gelegd, en deze moeilijkheden werden geaccentu- eerd, toen in Westelijke en Oostelijke zônes verschillende muntsoorten wer den ingevoerd. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben Berlijn aanvankelijk niet be- trokken in het gebied waar de Weste lijke Mark werd ingevoerd, maar Rus land voerde in zijn zône wel dé Ooste lijke Mark in, waarop de Westelijke mogendheden de Westelijke Mark in Berlijn invoerden. Deze financiële maatregelen hebben ten slotte geleid tôt de thans opgeheven blokkade, sluiten en er op die dag rapport over uit te brengen. Vredesverdragen Het vredesverdrag met Duitsland, het vredesverdrag met Oostenrijk, de volgende punten van de agenda; men kan zich moeilijk voorstellen, dat hier over wel overeenstemming zou worden bereikt, indien over de economische eenheid en de Berlijnse kwestie geen overeenstemming kon worden bereikt. Acheson heeft voorgesteld de Ber- ltjnse Valutakwestie verder maar te laten rusten en over te gaan tôt de behandeling van één van deze vredes verdragen. Wysjinsky was daar vier- kant tegen. Bij de behandeling van deze vredesver dragen zal o.a. moeten worden gesproken over de Duitse Oostgrens, die een stuk naar het Westen is ver- legd, en die door de Russen als défini- tief wordt beschouwd, maar door de Westelijke mogendheden helemaal niet, en over het Duitse bezit in Oostenrijk, waarover lang geen eenstemmigheid heerst. Voor optimisten is er nog een gun- stig feit te vermelden: de Russen heb ben, ondanks hun waarschuwing dat er oefeningen zouden worden gehou- den in de lucht rondom Berlijn de luchtbrug niet gehinderd. SMOKKELAAR GEDOOD Ambtenaren, die surveilleerden in de verboden grensstrook nabi) Nieuw procès heeft de tuchtrechter voor de Schoonebeek, troffen daar tWee amok- prjjzen te Amsterdam de N.V. Ko- kelaars aan, die bij de nadering van ninklijke Papierfabrieken van Gelder van roofoverval Een Amsterdamse tramconducteur had Dinsdag een vrije dag genomen, in verband met een heuglijke gebeur- tenis in zijn gezin. In de avonduren ontvluchtte hij de tijdelijke eenzaam- heid van zijn woning en ging een flin- ke wandeling maken, die tôt de rand van de stad reikte. Twee mannen zagen daar de tram conducteur lopen. Zij dachten, dat hij van zijn werk kwam, en de dagop- brengst bij zich had. Daarom wierpen zij zich op hem, sloegen hem bewuste- loos en ontroefden hem van zijn horlo ge en zijn geld, dat echter uit slechts enkele guldens bestond. het slachtoffer wërd Wat erger was: die weer een volkomen stilleggen van zodanig toegetakeld, dat het in èen de handel tussen Oostelijke en Weste- lijke zônes van Duitsland tengevolge had. De blokkade is, zoals gezegd thans opgeheven, maar veel moeilijkheden zijn gebleven. Indien in een stad twee de ambtenaren de benen namen. Deze laatsten maakten gebruik van hun re volver. Eén der smokkelaars werd ge- troffen. In het ziekenhuis te Coevor- den is hij overleden. Nabij de plaats waar de smokke laars werden aangetroffen vond men later enige zakken met messen,die daar kennelijk door de smokkelaars waren achter gelaten. De tweede smokkelaar wist de dans te ontspringen. DIEREXMISHANDELING Een expéditeur uit Oldenbroek, die met zijn wagen op weg was naar Zwolle, was aan het tanken te Henge- lo. Het viel toen de politie op, dat er zo een erbarmelijk geblaat uit de wa gen opsteeg, en dat was oorzaak, dat men de lading eens gin g inspecterez Hetgeen men toen te zien kreeg was verschrikkelijk. Om zoveel moge- lijk nuchtere kalveren met de wagen te kunnen vervoeren, had men deze in twee boven elkander gelegen „dekken" verdeeld. Het bovenste was tijdens het transport ingezakt, en was met lading en al op de zich op de bodem van de wagen bevindende dieren komen te rusten. Eén der dieren was doodge- 'drukt. Anderen waren de verstikkings- dood nabij. Aan deze mishandeling der kalveren werd onmiddellijk een einde gemaakt. Brand in superfosfaatfabrlek. Een werkman van de Albatros Superfos- faatfabrieken N.V. te Pemis zag, dat er rook kwam uit het oude ketelhuls van de fabriek, en reed naar de por tier. Deze belde onmiddellijk de brand- weer te Pernis en de brandweer te Rotterdam op. Spoedig sloegen de vlammen uit het dak, en de brandweren zagen in dat het oude ketelhuis als verloren moest. worden beschouwd. Vandaar, dat zij zich gingen toeleggen op het behouden van de rest van het fabriekscomplex, waarin zij zijn geslaagd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. GEVAL VAN BRANDSTICHTÏNG Door brandstichting zijn een hooi- mijt alsmede ca. 400 takkebossen, welke stonden bij een boerderij nabij de Oranjesluizen, in vlammen opge- gaan. De Amsterdamse brandweer, die direct ter plaatse aanwezig was, wist uitbreiding van de brand te voorko- men. Xe SLOCHTEREN gehouden Dinsdag jl. ïngekomen stukken Bij de ingekomen stukken waren o.m. een schrijven van Ged. Staten be Zn. te Velsen veroordeeld tôt een vijftal boeten tezamen groot f 25.000 en terugbetaling van f 825.000 zijnde het geschatte onrechtmatig genoten treffende goedkeuring van het raads- besluit t.a.v. de beloning van de anib- tenaar woningdistributie en een Ko- ninklijk Besluit waarin goedkeuring werd ontvangen op het raadsbesluit tôt onteigening van een perceel bouw- terrein ten behoeve van de uitbreiding van een sportterrein te Schildwolde. De heer Hollander zou graag zien dat zo spoedig mogeljjk met de werk- zaamheden een aanvang werd ge maakt hetgeen door de Voorz. wordt onderstreept. Woningen Een voorstel van B. en W. om aan de Stichting Woningbouw een bouw- en grondvoorschot te verstrekken ten bedrage resp. van f 62130 en f 1500 ten behoeve van de bouw van drie dubbele woningen, wordt aangenomen. De heer Fokkens (A.R.) vindt het jammer dat deze woningen komen voor rekening van de Woningbouw; hij yoordeel uit de begane overtredingen. De N.V. heeft tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend. VEKDWAALD IN DE ZWITSERSE BERGEN Engelse geestelijke omgekomen Twee Engelse touristen, een 19-ja- rige jongeman en een 24-jarige geeste lijke, logeerden in Gruyeres (Zwitser- land). Bij een van hun tochten door de bergen raakten zij verdwaald. Lange tijd doolden zij rond. Bij een poging langs een helling naar beneden te klir.imen stortte de geestelijke in een kloof. De jongeman trok zich terug in een inham in de helling. Hij legde losse stenen tegen de kant, om te voorko- meu, dat hij tijdens het slapen naar beneden zou storten. Van de bladzijden vai; een boek, dat hij bij zich had vouwde hij bekertjes, om regen op te had liever gezien dat deze door parti - vangen, teneinde zijn dorst te kunhen culieren gebouwd werden. lesssn. Voorz. antwoordt dat B. en W. Drie dagen had de jongeman daar in Juli een tweede toewijzing verwach. gezeten, toen hij een herderin in het ten in verband met vier ingewaaide oog kreeg, wier aandacht hij wist te woningen en de door brand verwoestte trekken. Toch duurde het nog een dubbele woning te Scharmer. Ejeze nacht, waarin het verschrikkelijk on- moeten als huurwoningen gebouwd weerde, voordat redders hem konden worden. valuta's geldig zijn, waarvan de één stabieler schijnt te zijn dan de ander, kunnen moeilijkheden niet uitblijven. De mensen zullen hun lonen het liefst uitbetaald hebben in die muntsoort waâraan men het meeste heeft, en dat is de Westelijke Mark. Vandaar, dat bv, het spoorwegpersoneel geëist heeft dat de lonen geheel in Westelijke Marken moeten worden uitbetaald. Toen deze eis niet ingewilligd werd zijn de arbeiders tôt staking overge- gaan. De blokkade-misère is overge- gaan in een spoorwegstakingsmisère De luchtbrug, waarvan de intensitelt was afgenomen, moest weer in voiie omvang worden hersteld. De kwestie Berlijn is het tweede punt, dat de vier ministers te Parijs in behandeling hebben genomen. Over eenstemming was aanvankelijk ver te zoeken. Van beide zijden zjjn voorstel len ingediend, <joch men kon 't niet eens worden. Het herstel van de Komman- dantura (gevormd ult de vier bezet tende machten) wordt van belde kan- ten aanbevolen. De Russen willen ech ter, dat deze Kommandantura slechts met eenparigheid van stemmen beslui- ten kan nemen, zoals dat ook ls ge- weest In de Kommandantura welke een jaar geleden ls uiteengegaan, om dat er geen overeenstemming kon worden bereikt. De Westelijke mo gendheden zijn ulteraard niet zo zeer voor eenstemmigheid. Een ander punt van verschll is, dat de Westelijke mo gendheden de Duitsers grotere vrijheid willen toekennen dan de Russen. Drie dagen hebben de ministers ver- gaderd achter gesloten deuren. Er de den toen geruchten de ronde, dat men geen stap verder gekomen was, en toen de zittlngen weer openbaar wa ren, blflkt dat helaas het geval te zijn. Thans is de kwestie der blokkade weer ter tafel gebracht, en plotseling zijn de ministers het over een voorstel van Acheson eens geworden. Donder- dag besloten zij in te grijpen in de moeilijkheden te Berlijn door hun ver- tegenwoordigers aldaar op te dragen onderhandelingen over de Jessup Malik-overeenkomst Maandag af te bereiken. ZIJN TWEE EN TWINTIGSTE REDDING Op een schuit, die in een van de Am De heer Boerma (Alg. Bel.) vraagt bij een volgende toewijzing spéciale aandacht voor de bouwspaarders. Weihouder Ridderbos (P.v.d.A.) zegt dat hjj naast wethouder ook voor. ziekenhuis moest worden opgenomen De politie heeft de zaak in handen. 12 JAAR GEVANGENISSTKAF WEGENS MOORD Gisteren veroordeelde de rechtbànk te Assen de 29-jarige arbeider Imke (le J. uit Munnekemoer (Vlagtweddë) tôt een gevangenisstraf van 12 jaar. conform de eis. De J. moest terecht staan wegens moord op de landbouwer J. Stevens te Assen, die hij in de vroege morgen van 1 Augustus 1946 met twee revolver- schoten doodschoot, nadat hy bij zijn poging tôt diefstal in de boerderij van het slachtoffer door de boer was be- trapt. Een onderzoek van bijna twee jaar, dat de Asser recherche instelde, leidde tôt de arrestatie van De J., die tenslotte door de mand viel. Sinds enige maanden draait ae sigaretten en kerftabakindustrie op een verhoogd niveau, en wordt een productie verwacht, die binnenkort een voorziening van ongeveer 3Vi rantsoen per week mogelijk zal maken. Hieruit valt af te leiden, dat gestreefd wordt naar een rui- mere beschikbaarstelling en zelfs naar opheffing van de distributie van tabaksartikelen. Het département van economische zaken wenste echter nog geen da- tum waarop rantsoenverhoging of beëindiging der distributie zal in- gaan, te noemen. sterdamse grachten dreef speelde «en zitter is van de afd. Slochteren van de 7-iarig jongetje. Op een gegeven ogen- Bouwkas N. N. Gemeenten en dat het blik viel de knaap in het water, en collège, wanneer dit maar even moge- ra; kte bij zijn pogingen om naar de ljjk is, ook de belangen van de bouw- kait te komen vast onder het roer spaarders behartigt. van de schuit. Een werkloze expeditle- Aan de Stichting Woningbouw werd knecht, die het ongeluk zag gebeuren een bouwterrein verkocht van het sprong onmiddellijk te water, maakte voormalig Stationsemplacement Schar- de jongen los en bracht hem naar de mer-Harkstede tegen de prijs van kant. Deze expedltieknecht, Anton J. f 140 per are behoudens goedke Zentveld, heeft hlermede zijn 22e red ding volbracht. Hij is vader van 9 kin- dei'en. Het ergste voor de redder was ech ter, dat zijn pak en zijn overhemd de enige kledingstukken, die hij nog bezat door het water waren bedor- veo. De politie heeft er echter voor ge zôrgd, dat andere kledingstukken te ziiner beschikking zijn gesteld. HIJ PROFITEERDE 4* VAN DE WONINGNOOB „Een vrij huis bouwen wij voor U Voor f 2500, exclusief grond. Desge- wenst hypotheek beschikbaar. Inlich- tingen gratis en vrijblijvend. Houtbf- drijf „De Veluwe" E 36, Putten". Ziedaar een advertentie die de Put- tenaar H. C. J. R. in verschillende dag- balden plaatste, en die in het algemeen de aandacht trok van woningzoeken- den. Er werd door ruim 350 woning- lozen op geschreven. R. had echter geen houthandel en ook geen materialen, en bovendien was hij niet in staat een huis te bouwen. per are behoudens goedkeuring van het Prijzenbureau. De heer Wolt (P.v.d.A.) bracht na- mens de commissie van onderzoek ver- slag uit betreffende de verlies- en winstrekening van de Stichting wo ningbouw. De ontvangsten bedroegen over het boekjaar Oct. 1947/Oct. '48 f 397972.05 en de uitgaven f 397711.30. De Raad besloot: het bestuur der Chr. ULO school te Siddeburen f 2198.20 toe te kennen voor aanschaffing en enderhoud van leermiddelen; de van Ged. Staten ontvangen Jaar- wedderegeling voor Gem. Ontvangera goed te keuren; toe te treden als lid van de Ver. voor Gemeentebelangen f 1 per 1000 in- woners per jaar; de meubelen van het voorm. distri- butiekantoor aan te kopen voor f 812.52; het grasgewas aan ca. 100 gegadig- den te verhuren. Bezwaarschriften De heer Scheldema (CHU) bracht Hij wist met mooie smoesjes geld los namens de Comm. v. Onderzoek rap' te krijgen, zogenaamd om aan de bouw t uit Naar aanleiding van 12 i-1V. ATn/lnt Vt/-vf Vini a te kunnen beginnen. Nadat het huis klaar was zou de rest betaald moeten worden. Maar de huizen kwamen niet klaar; er werd niet eens aan begonnen. Thans is R. wegens oplichting gear- resteerd. moet worden gehaald en het toch niet de bedoeling mag zijn dat deze arbeid op Zondag moet worden verrlcht. Het bevreemdt hem tevens dat arbeiders uit Pekela en omgeving bij de D.U.W. in Appingedam tewerk kunnen worden gesteld en dat arbeiders uit deze ge- meen'e verder weg moeten. De discus- sie omtrent de Slikken breidde zich uit tôt D.U.W.werkloosheid, contract- loon en ailes wat hiermede samen- hangt waaraan door een groot gedeel- te van de raadsleden werd deelgeno- men. De Voorzitter onderschreef de bezwa- ren van de heer Hollander en zegde toe te zullen proberen een zo gunstig mogelijke regeling te zullen treffen, 19 Juni is het Vaderdag Zondag 19 Juni is het Vaderdag. Dat betekent niet slechts, dat aan de Vaders cadeautjes worden gegeven, neen, men moet er veel meer conse- quenties aan verbinden. Vaderdag be tekent dat de vaders op die dag pre- cies mogen doen waar ze zin in hebben. Ze mogen die dag in bed blijven liggen tôt het ze verveeld, ze mogen als ze daar zin in hebben de hele dag zonder stflf boordje blijven rondlopen, ze mogen naar hartelust as morsen, ze mogen in de gemakkelijkste stoel gaan zitten, die in huis aanwezig is, en hun benen op een andere stoel leg- gen. Kortom ze mogen al die dlngen doen, die ze zo graag willen, maar waar moeder de vrouw altijd een Stok- Je voor steekt! VOETGANGER GEDOOD Op de Woudseweg tussen Delft en De Lier moest eergistermlddag de be- stuurder van een personenauto krach- tlg remmen, doordat de 74-jarige heer F. Alsemgeest uit Schipluiden vlak Voor hem de weg overstak. Door het krachtig remmen sloeg de auto over de kop en kwam op de heerAlsem geest terecht, die vrijwel op slag werd gedood. FIRE FLY VERONGELUKT Donderdag geraakte een Fire Fly van de Tvtarine Luchtvaartdienst in moeilijkheden boven de duinen. De be- stuurder trachtte een noodlanding te maken in een pan bij de waterleiding, waarbi) het toestel volkomen werd vemield. De twee inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af. Jantje was een meisje van 16 jaar. Ze was aardig vlot en iJverig. Maar of het kwam door een samenloop van omstandigheden, of door het feit dat op ,een zeker moment de verleldtag t* groot was, se geraakte van het rechte pad en deed dingen, die niet toegestaan zijn. Daarom had ze zich voor de Kinderrechter te verantwoorden. Wat moest de rechter met haar doen om haar weer op het rechte pad te helpen? Een ander geval. Het betreft Piet, eea jongen van 15, die verstandelijk niet helemaal normaal ls, doch helemaal niet zwakzinnig. Piet is gederailleerd. Wat moet er nu met hem gebeuren? Hij is heel goed in staat een handwerk te leren. Ziedaar twee gevallen uit de vele uithalen, en indien zij niet gegrepen waarover de kinderrechter te oordelen worden voor galg en rad opgroeien, krijgt. In beide gevallen werden de die, indien de kinderrechter er zich delinquenten in een Tehuis voor Wer- niet mee bemoeit het verkeerde pad kende Jeugd geplaatst. Het meisje is bewandelen; die leeglopers, slampam- nu eerste operatieverpleegster in één pers, luiaards en zelfs beroepsdieven der grote ziekenhuizen. De jongen is of inbrekers zullen worden. Van die komen bezwaarschriften voor school- geld, konden 2 aangeslagenen van het kohier worden afgevoerd. Naar aan leiding van 40 ingekomen bezwaar schriften inzake hondenbelasting werd vastgesteld dat 28 personen van deze belasting konden worden vrygesteld, of dat hun aanslag kon worden ver- laagd. Brandweer Bij het punt comptabiliteitsbesluit drukte de heer Fokkens z(jn sp(jt er beide handen naar de genegenheld, die hun van boven af wordt geboden. Een tehuis voor jongens ln Groningen In de van Heemskerckstraat No. 54 aan de rand van de stad, gevat in een over ult dat de vergoeding voor de ,arcadlsche omltjsting van groen, staat brandweerlieden niet onbelangrjjk ls de AA-borg, het Observatiehuis van de verlaagd. Hjj verzoekt B. en W. er bfl vereniging Pro Juventute, en ln dit de betreffende autoriteiten op aan te weinig bekende gebouw in Groningen dringen om deze alsnog verhoogd te hebben de directeur, de heer P. A. Pois krijgen. De Voorzitter antwoordde dat dit erger Ijjkt dan het in werkeljjkheid la daar het aantal branden wordt ge- raamd, Van vier Nederlandse Spitfires, die van het vliegveld ,,Twente" waren op gestegen moest één wegens motorsto- ring een noodlanding maken. Het toestel kwam terecht op een weide in de buurtschap Usselo. De vleugels braken af en de romp schoof ongeveer 40 meter door op de grond. Onmiddellijk snelden omwonenden te hulp, en zij wisten met behulp van een ijzerzaag de piloot uit zijn benarde po- sitie te bevrijden. Het bleek, dat hij ernstige verwon dingen had opgelopen en is in een zie kenhuis te Enschede opgenomen. Een tweede man geworden. Hij heeft leren anker- wikkelen, is getrouwd en heeft nu een wikkelarij, waarin hij zelf met enige knechten werkt. De administratie ver- zorgen, waartoe hjj zelf niet in staat is, doet zijn vrouw. Indien er geen tehuizen waren ge- weest voor de werkende jeugd, tehui zen waar de verpleegden een beperkte vrijheid genieten, wat had er dan van Jantje en Piet tërecht gekomen? Mo- gelijk waren zij dan in een opvoedings- gesticht terecht gekomen, waarmede de banden met de maatschappij en mot de ouders hadden zijn verbroken. Ze zouden ergens midden op de heide in een opvoedingsgesticht terecht geko men zijn. En zodra hun straftijd ver- streken was, zouden zij naar de stad terug zijn gerend, en daar weer aile mogelijke vormen van verleiding heb ben moeten doorstaan. In een tehuis voor werkende jon gen of werkende meisjes wordt het contact met de maatschappij niet ver broken. Verpleegden doen hun werk of studeren overdag in voile vrijheid. Het tehuis is voor hen tijdelijk een groot gezin, waarin zij worden opgenomen, zonder dat de banden met het ouder- lijk huis worden verbroken. Voor wle Nederlandse Spltfire moest een noodlanding maken te Iser- lohn in de Britse sector van Duitslaisd. De vlieger werd licht gewond, doch het' zijn tehuizen voor werkende jongens. toestel werd ernstig beschadigd. I Voor jongens die ondeugende streken kinderen echter, die uit hun aard niet slecht zijn (en dat zijn er velen), doch die door omgeving, slechte opvoeding door hun ouders of iets dergelijks, worden beïnvloed. Een groot deel van die kinderen kan op het goede pad te rug gebracht worden, mits men ze in ,een andere omgeving brengt. En hier kunnen de tehuizen voor werkende jongens en werkende meisjes een be- langryke taak vervullen. Wat zijn dergelijke tehuizen? Wij zullen het zeggen met woorden van de bekende kinderrechter Mr. de Jongh: Zo'n te huis is feitelijk niets anders dan een groot ordelijk gezin. Het gewone ge- zinsleven moet daar zoveel mogelijk worden nagevolgd. Er moet ongeveer dezelfde sfeer zijn als tussen ouders en kinderen. Met enige woorden die met een V beginnen heb ik wel eens gezegd: Zo'n tehuis moet gebaseerd zijn op Vriendelijkheid, Vertrouwel'ijk- heid, Vriendschap, Vrede, Vroomheid en Verantwoordelijkheid. Er moet orde en regelmaat zijn, doch de kinderen moeten zich uit vrije wil aan die regel onderwerpen, niet uit vrees voor atraf, maar ult vrees, dat zij anders een stuk van de vriendschap verliezen van hen, die over hen gesteld zijn. Juist deze kinderen, die in-hun jeugd zoveel liefde hebben ontbeerd, grijpen met en de heer Mulack-Houwer van het Nationaal Bureau voor Kinderbescher- ming een en ander verteld over plan- nen om te komen tôt de oprichting van een Tehuis voor Jongens voor de Noordelijke Provlncies ln Groningen. Maar voor de uitwerking van die plan- nen is geld nodig. Een belangrjjk ge- deelte daarvan zal door de overheid worden verstrekt. Maar er moet een begin gemaakt worden met particuliè re bijdragen. Een ton moet er bijeenko men. In de stad Groningen zijn reeds diverse contactpunten. Op het platte- land zijn die echter moeilijker te vin- den. Er zullen 10.000 stenen en 10.000 pakjes kaarten aan particulieren te koop worden aangeboden. Voorts llgt het ln de bedoeling een be roep te doen op publiek en gemeenten. Het is de taak van de gemeenschap voor de gederallleerde elementen van Tewerkgestelden ln „De Slikken" „G&, lieer weder op uw weg" 1 Kon. 19 15a Velen wensen te kunnen emigreren naar Amerika, niet altijd omdat elders de bestaansvoorwaarden zoveel beter of gunstlger dan hier zouden zijn (dat was vroeger veel meer het geval), maar uit overweging, dat voor de toe- komst de veiligheid daar zoveel groter ls dan hier. De wens en het verlangen drijven om veilig te zijn, rust en ze- kerheld te hebben en geen angst voor dat, wat misschien kan gebeuren. Eeu verlangen, dat ook bij talloos vele an deren leeft, maar niet sterk genoeg is om tôt daden te komen gelijk bij de emigranten. Dat dit verlangen naar rust en veilligheid er ls, bewijzen de gesprekken met mensen wel, waarin zij hierover spreken. Gelijk ik mij van een gesprek herinner, dat iemand, die door de tijdsomstandigheden in moei lijkheden was geraakt, zei: „Ik kan zo naar de eenzaamheid verlangen en deze zoeken ver weg van de mensen en uit de wereld met al haar vraagstuk- ken en bedreigingen, Ik zou maar liefst vergeten te leven en met nlets meer te maken hebben". Hoewel deze laatste lets anders wil dan zij die emi greren, komt toch bij belden hetzelfde tôt uitdrukklng: een genoeg hebben van onze wereld en angst voor wat mogelijk gaat gebeuren. Omdat zij niet voldoende vertrouwen hebben, noch voldoende moed om het leven aan fe durven, zoals het over ons komt. Wel- licht dlep teleurgesteld door ailes wat er ln de laatste 15 jaar is gebeurd en De heer Hollander vraagt naar de thans de gevolgen zijn: een moeilijke, mogeiykheid om de mensen die lu de sombere en dreigende toekomst, waar- Slikken worden tewerkgesteld per auto te doen vervoeren. Hjj wenst de tjjd van véér de oorlog met tewerk- stelling ln Jipsinghuizen niet terug. De arbeiders behoren des avonds in hun gezin te zijn. Ze moeten dan hun tuin kunnen bewerken omdat hieruit een groot gedeelte van de gezinsinkomsten In de zaak Anton van der Waals ons volk te zorgen. Als die verzorglng heeft het Hof van Cassatie uitspraak op een wijze kan geschieden dat de de- gedaan. Van der Waals werd door de linquenten op het goede pad terugkor- Rotterdamse Kamer van het bijzonder ren, dan moeten w(j die wljze aangrij- gerechtshof tôt de doodstraf veroor- pen, in het belang van de delinquenten, deeld. en in het belang van de gemeenschap, Overeenkomstig de conclusie van de die een bruikbaar mens terug ont- procureur fiscaal verwierp de bjjzon- yangt. dere raad het beroep. In de zitting van 8 Junl werden de R. J., Kolham, f 5 b. of 3 d. h., H. B., volgende vonnissen uitgesproken: Zuidbroek, en R. S., Kielwlndeweer, A. H., Tripscompagnie, f 25 b. of b- 2 d- h-; D- L;' jCoJha™,' J'.Z,'* 10 d. h. wegens het in gevaar brengen Muntendam, f 3 b. of 1 d. h., allen w - van het verkeer en niet op het rechter- gens fietsen in donker zonder verlïch- gedeelte van de weg rijden; tlr^ aan het rijwiel e hebben, S. C., Hoogezand, f 3 b. of 1 d. h.. v, k™ f 7- 0 wegens het niet op het rechter gedeel- wegens het rijden met een auto zonder goed stuurtoestel T. D., Muntendam, f 10 b. of 4 d. h. wegens dronken op een flets zitten; H. H., Hoogezand f 7.50 b. of 3 d. h. en H. B., Hoogezand f 5 b. of 2 d. h., belden wegens openbare dronkenschap; W. M., Kielwlndeweer f 10 b. of 4 d. h. wegens verkeerd lnhalen; te van de weg ryden; T. t. H., Sappemeer, en D. R., Hoo gezand, f 3 b. of 1 d. h., wegens als chauffeur het werkboekje niet b(jhou- den. In ons volgend nummer geven wij enige snapshots van deze zi ting van I het Kantongerecht. ln misschien de ondergang van onze beschaving besloten ligt. Ailes dan ge zien door de donkere bril van de ten dele kennende mens, die op grond hier- van zijn berekeningen maakt, maar die te weinig geloof en vertrouwen Jieeft en vergeet, dat God nog altijd de Heer en ook de Heer der wereld is. En dat deze Heer de mens kan en wil gebruiken tôt zijn eigen heil, wanneer hij gehoorzaam ls aan Gods gebod. Doch hierover spreekt men niet en zeer velen denken hier niet over en Jtennen de ware aard van het leven niet. Weshalve zij rust, vrede en geluk als gaven verwachten en als zodanig willen aannemen en niet als een moei- Itjk te verworven rijkdom, die de voile inzet van de gehele oersoon vraagt* die wil strijden voor Gods zaak, door dat hij zich Gods medewerker weet. En nu dat ailes niet geschonken wordt, drelgt het gevaar in Elia's toestand van moedeloosheld te geraken, die ten slotte ook in de eenzaamheid weg- vluchtte en God om het levenseinde bad. En wat was Gods antwoord? „Ga, keer weder op uw weg. God had Jiern nodig en derhalve moest hij de moeilijke weg, welke hij ging, ten ein- ,de lopen. Zo klinkt het ook ons tegen: Ga en keer weder op uw weg. Wij allen hebben juist in deze moeilijke tijd niet weg te vluchten of te proberen de moeilijkheden te ontlopen. Neen, wij moeten onze plaatsen innemen, die ons worden gewezen om op deze Gods op- dracht te volbrengen. Wij hebben door een moedige houding uP geloof gebo- ren te werken aan onze wereld, opdat hun toekomst licht zij en zonder drei- ging. en er is rust, vrede en veiligheid. S. G. M. K.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1