Weer staat de Groentenexport naar Duitsland stil DieseSireirt ult het Noorden reed op auto met steneu Een Nederlander ziet Amerika Wereldnieuws in Vogelvlucht Vlerds Jaargcmg Woemderç 15 Junl I9W No. 47 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVfNG EN het NIEUWS- EN ADVERTENÎÎEBLAD VAN 1888 Binnenlands Overzicht Schepen komen terug Emstig treinongeluk bij Meppel, Twee ireinbestuurders emstig gewond. RECHT8ZAKEN INDONESB Geraffineerde ©plieht^r gevat Storm, landverhuizers en een kapotte schoen. Duitss coester raakt® in nood DOOR LACHEN IN MOEILIJKHEDEN GEBRACHT t HET NIEUWSBLAD ABONNEMENT SPRIJS s f 1.56 p. ïrwartaal Franco p. postd!1.75 CBij vooruitbetaling) FRIJS DER ABVERTENTIES) 12 cent per mm Zogen. Kleintjes als te koop, te buuu, gevraagd enz. mini mum 75 «ent fby vooruitbetaling) VKRSOHÏ.TNT WOEî^SBAGS EN 2&EEKDAGS Uïtgeefster: Seggewf en Kremers Ultgayexszaak „Het Nieuwsblacf CTV. Kantoor HoofdstfSa't 8, tftbgezand 'ifeleîoun 139 (B.g.g. 213 of 214) Postrekenîng No. 43-58'33 Wij moeten het binnenlands over zicht beginnen met de vermelding van twee feiten. Het eerste is, dat minis- ter van Maarseveen, die de porte feuille van binnenlandse zaken had, en ad intérim de functie van minister van overzeese gebiedsdelen vervulde, thans definitief minister van Overzeese Ge biedsdelen is geworden. Een nieuwe minister van Binnenlandse Zaken zal zo spoedig mogelijk worden benoemd. Het tweede feit is dat de Eerste Kamer de begroting van minister Stikker (Buitenlandse Zaken) heeft goedgekeurd. Op desbetreffende vra- gen heeft de bewindsman geantwoord, dat het weliswaar druk is op het dé partement, maar dat hy het nog niet nodig oordeelt zich te laten by staan door een staatssecretaris. Na regeling van de Indonesische kwestie zal hy die mogelijkheid nader overwegen. Voorlopig geen groente meer naar Duitsland Ingaande Maandag jl. is de export van Nederlandse groente naar Duits land stopgezet. Oorzaak hiervan is, dat het beschikbare contingent van drie millioen dollar is uitgeput, en men nog niet tôt vaststelling van een nieuwe overeenkomst is gekomen. Het ministerie van Landbouw, ViS' serij en Voedselvoorziening wijst er op, dat de enorme vraag van Duitse zijde naar Nederlandse producten een buitengewoon snelle uitputting van het overeengekomen betalingscontin- gent teweeg bracht, hetgeen niet was land-Australië-lijn, Engelse schepen en Engelse vliegtuigen, die gezamenlijk ruim 50 personen per maand kunnen vervoeren. De „Volendam", die on- langs als emigrantenschip naar Aus tralie voer, bracht ongeveer 350 per sonen daarheen. Van Australische zijde hoopt. men, dat de Nederlandse regering weer een schip beschikbaar zal kunnen stellen, om wederom enige honderden emi- granten tegelijk naar hun nieuw Va- derlan<j te kunnen brengen. Bénélux en economlsche integratie van Europa In een te Amsterdam gehouden le- zing heeft prof. Collin van de univer- siteit te Leuven als zrjn mening te kennen gegeven, dat de Bénélux niet beschouwd moet worden als een doel op zichzelf, doch als een schakel in de toekomstige organisatie van Europa. Het herstel van ons werelddeel is vol- gens prof. Collin niet mogelijk, zolang de economische grenzen blijven be- staan. De integratie van Europa acht hij dringend noodzakelijk, want alleen, wanneer een grote economische ruim' te wordt geschapen zullen de onderne- mingen zich rationeel kunnen ontwik kelen, en een productiepeil bereiken, dat hun weer toegang verleent tôt de wereldmarkt. De kern van het vraagstuk ligt in het produceren en verkopen. Daartoe is nodig: soepelheid in de productie, stijgende rentabiliteit per man-uur, een relatieve verlaging van de kost- prijzen en een streven naar steeda nieuwere en betere producten. De spreker achtte het dringenst een snel- DEPARTEMENTEN VAN h:k.'x,h:h:SX, fjmnb ri.i rti.k .ki. M EN BINNENLANDSE ZAKEN Dezer dagen is, aldus deelt de R.V.D., in een officiëel communique mede, de officiële benoeming te verwachten van mr. J. H. van Maarseveen, tôt minister van Over zeese Gebiedsdelen. H.M. de Koningin zal de minister zonder portefeuille, mr. J. R. H. van Schaik tijdelijk het beheer op- dragen van het Département van Binnenlandse Zaken. Het ligt in het voornemen van de minister van Overzeese Gebiedsde len zeer spoedig naar Indonésie te vertrekken, ten einde zich op ver- schillend gebied een algemene in- druk te kunnen vormen. De minister zonder portefeuille de heer L. Gôtzen zal tijdens de af- wezigheid van minister van Maar seveen als minister van Overzeese Gebiedsdelen a.i. optreden. De reis van minister van Maar seveen naar Indonésie zal de eerste reis van die minister naar de Over zeese Gebiedsdelen zijn. evenwicht. Eerst daarna zal men kun naar Nederlandse groenten van West- Duitsland niet vooraf gepeild kon wor. den. Aangezien Nederland verant- woordelijk is voor het beheer over het contingent werd het noodzakelijk, in afwachting van het resultaat van op- nieuw geopende onderhandelingen over aanvullende contingenten de export van groenten naar Duitsland stop te zetten. Omdat in de komende weken de aanvoer van bepaalde groenten op de veilingen zeer groot dreigt te wor den, is het te hopen, dat de besprekin- gen spoedig tôt resultaat zullen leiden. Achtjarige leerverplichting Bij de Tweede Kamer is ingediend een v. etsontv/erp tôt wijziging van de Lagere Onderwijswet 1920. Uit het ontwerp blijkt, dat het in de bedoeling ligt ingaande 1950 de 8-jari- ge leerverplichting weer van kracht te làten worden. De minister, Z. Ex. Rutten, stelt voor het aantal leerjaren van de ge- wone lagere school op acht te brengen, welk getal dan gelijk zal zrjn aan de duur der leerverplichting. Indien de voorgestelde wijziging door de kamers wordt aanvaard, dan zullen zich bij de overgang na zes of zeven leerjaren van de school voor gewoon lager ondcrwijs naar een andere onderwijsinrichting, geen bezwaren meer voordoen, terwijl de ouders, die hun kinderen na het zesde leerjaar verder onderwijs willen laten genieten, hun kinderen het on derwijs in de 7e of 8e klas kunnen la ten volgen. Naast deze gewone lagere school met 8 leerjaren wenst de minister de scholen voor voortgezet lager onder wijs te handhaven. nen denken aan geleidelijke opheffing der andere handelsbelemmeringen. Schepen ult Duitsland terug' Vier voor trawler bestemde schepen, die op Nederlandse werven werden ge- bouwd" werden in de bezettingstijd op last van de Duitsers omgebouwd tôt mijnenvegers en mijnenleggers. Na de invasie werden de schepen naar Duits land gebracht, en werden na de bevrij- ding door een Hamburgse rederq ge- bruikt voor de visvangst. Het was niet gemakkelijk voor onze regering om de Britten aan te tonen det de schepen kracbtens le restitu- tieregeling aan ons land behoren. Na ruim twee jaar is dat echter gelukt. Maartoen waren de schepen weg. De reder had ze namelijk tijdig naar Bremen gedirigeerd en ze daar laten registreren. Daar Bremen geen Britse, maar Amerikaanse bezettingszône is, bleven de schepen tijdelijk voor Duits land behouden. Na onderhandelingen tussen Engelsen en Amerikanen zijn de schepen thans definitief aan Neder land toegewezen. Drie zijn reeds hier gearriveerd, en de vierde is op komst. TREIN LIEP DIT DE RAILS TUSSEN AMERSFOORT EN AMSTERDAM Geen slachtoffers De trein uit de Noordelijke provin- cies, welke even na middernacht te Amsterdam moet aankomen is Zondag nabij Hilversum uit de reils gelopen. De locomotief werd grotendeels verwoest; aile 10 wagons liepen uit de rails en werden aile zwaar beschadigd. Het was een grote ravage, en het mag een wonder heten dat er geen doden te be- treuren zijn. De machinist en de sto- ker werden gewond en één der passa' giers kreeg een lichte hoofdwonde. De eerste aanblik deed het ergste vermoeden. De grote locomotief was omgeslagen. De voorste assen van het onderstel vlogen meters ver weg en de cabine werd verwrongen. Het ge- hele gevaarte boorde zich naast de rails in de grond. Het eerste rijtuig, ontspoord en scheef hangend, bleef aan de locomotief bevestigd. Daarna kvam met een gaping van een tiental meters' de rest van de trein, 9 wagens, schots en scheef hangend naar beide kanten, aile uit de omgebogen rails ge- sprongen. Stukken rails en ander ijzer brokken en splinters hout vlogen naar aile richtingen. Diverse sporen met vele wissels werden verwrongen. Deze grote materiële schade in aan- merking genomen mag het een won der heten dat er geen doden en weinlg gewonden zijn. De passagiers werden met een extra trein naar Amsterdam gebracht. AMSTERDAMSE AANGERAND ïa Amsterdamse kleermaker, die na -en drukke dag op een avond een fris luchtje ging scheppen, wandelde orru treeks middernacht in het Vondel- par t. Hij bntmoette daar een jonge- mai',, er volgde een praatje en samen wandelden zij een eindje op. Toen ze lan;;s de oever van de Schinkel liepen, vieï de jongeman de kleermaker plot- seling aan, sloeg hem tegen de grond, trapte hem tegen hoofd en lichaam en nar,i portemonnaie en portefeuille weg Dar.rna wierp hij het lichaam van zijn slaehtoffer in de Schinkel. De kleermaker, door het koele wa- ter tôt bezinning gekomen, krabbelde naar de kant, en strompelde naar huis. Na, droge kleren te hebben aangetrok- ken deed hij aangifte van het gebeur- de. Hy had niet veel geld by zich ge- hal. TRIEST EINDE AN WELDADÏGHEIDSVLUCHT i jen Italiaans vliegtuig, genaamd „E..gel der Kinderen" maakte een be- delrondreis door Zuid-Amerika, ten bate van de Italiaanse jeugd. De vlucht had echter een triest einde toen Zaterdag het vliegtuig neersortte en de beide inzittenden om het leven kw amen. NEDERLANDS SFORTVLÏEGTUÏG IN FRANKRIJK VERONGELUKT Een Nederlands sportvliegtuig, een „Super Cruiser", bestuurd door de heer P. van der Drift uit Voorburg, en met als passagiers aan bcord de heer en mevr. Versteeg uit Nootdorp heeft bij Lens (Frankrijk) een nood- landing moeten maken. Het toestel werd zwaar beschadigd; de inzittenden werden licht gewond. De bestuurder is er het ergste aan toe. Gistermorgen omstreeks kwart voor twaalf heeft de uit het Noorden ko mende diesel-electrische trein op de .onbewaakte overweg over de Lank- horsterweg, even voorby het station Meppel, een met stenen geladen vrachtauto aangereden. De chauffeur van deze vrachtauto, L. uit Zwolle, had gewacht voor een stoorntrein, maar heeft, toen hy na het passeren van deze trein de overweg over Wil de, de diesel biykbaar niet gezien. De vrachtauto werd in het midden getrof fen. L. werd uit de cabine geslingerd maar schynt geen letsel te hebben op- gelopen. Ernstiger waren de inzitten den van de stuurcabine van de diesel- trein er aan toe. Met behulp van sny- branders moesten zij uit de geheel in- gedrukte cabine bevryd worden. De trein-bestuurder P. Stuut uit Utrecht werd zeer emstig, de treinbestuurder M. J. A. Achterberg uit Utrecht, dis BUZONDER GERECHTSHOF Kamer Gronlngen De Groningse kamer van het Byzon- der Gerechtshof heeft zich weer bezig gehouden met twee „heren" van het Scholtenshuis. In de eerste plaats met B( limer, het procès tegen wie al be- gonnen was, maar dat thans werd voortgezet. De advocaat fiscaal noemde Bellmer „iîiet zo erg" als Lehnhoff, maar er- ger dan Haase. Hij eiste levenslang. De tweede was Haase, de chef. Maar er is altyd een baas boven baas. En zelfs deze Haase zag kans zich op „Befehl ist Befehl" te beroepen. ZES JAAR MET AFTREK VOOR „DE JORDANER" Het Amsterdams Bijzonaer Gerechts hof veroordeelde de 61-jarige Gode- friedus Petrus Smis uit Amsterdam, beter bekend als de radiospreker „De Jordaner" (in de bezettingstyd), tôt zes jaar gevangenisstraf met aftrek, ontzetting uit de burgerrechten voor het leven en ter beschikking stelling van de regering. 14 dagen geleden had de advocaat- fiscaal, met om de lichamelijke toe- stand van de verdachte, zeven jaar met aftrek geëist. VERKLARINGEN VAN DR. VAN ROUEN In een onderhoud, dat een vertegen- woordiger van het Republikeinse blad „Merdeka" met Dr. van Royen heeft gehad, heeft deze zich in tameiyk op- timistische zin uitgelaten. Wat betreft de datum van de terug- keer van de Republikeinse regering in Djocja noemde hy 20 dezer. Als datum, waarop de Rondetafel- Conferentie in Den Haag zou kunnen beginnen, noemde hy medio Juli, EXTRA TOELAGEN VOOR DE OPLEIDING TOT ONDERWIJZER De regering heeft besloten een aan- 'tal extra toelagen voor de opleidtng £ot onderwijzer beschikbaar te stellen. Deze toelagen, welke niet behoeven te worden terugbetaald, zijn bestemd voor jonge vrouwen en jonge mannen, die een Gymnasium, een Hogere Bur- gerschool met vyfjarige cursus, een Handelsschool met vyfjarige cursus of meereed om de weg te leren kennen, ernstig gewortd. Beiden werden in het Diaconessenhuis te Meppel opgenomen De vrachtauto werd naar de kant van de bsan geslingerd. De om 12.22 uit Meppel in de rlchting Zwolle ver- trekkende stoorntrein is over verkeerd spoor geleid en heeft op de plaats van het ongevai de passagiers van de dié- seltrein opgenomen. De dieseltrein 13 naar het station Meppel teruggesleept, doordat de stoorntrein op het traject Meppel—Zwolle over verkeerd spoor reed hadden de dieselrein, die om 12.57 en 13.03 uur ult Zwolle resp. naar Gronlngen en Leeuwarden vertrokken, een kwartier vertraging. H\) goochelde met duizendje» De Rotterdamse recherche heeft een fantast gearresteerd, de 25-jarige ..directeur" J. M. W. P. D., die er van verdacht wordt op geraffineerde wtjze en door groo'cdoenerij verscheidenfl personen hun geld afliandig te hebban gemaakt. Hy ia thans opgesloten. B. die zich aanvankelijk makelaar noemde ging enkele commanditaire en naamloss vesinootschappen (i.o.), formeren. Dese firma's, waarvan hij beherend vennoot was, richtten op haar beurt een stichting op. De „Ne- derlandse Stichting tôt bevorderlng van het eigen huis bezit". Hiervan werd D. directeur, terwijl hij tevana afwisselend het voorzltterschap be- kleedde en tezamen met zyn perso- neelsleden het dageîijks bestuur vorm- de. De stichting heette ten doel te hebben voor de leden of deelnemers tegen betaling van honderd gulden m totaal, welk bedrag In termijnen kon worden voldaan, aile formaliteiten te ▼erzorgen, vereist om tôt de bouw van een eigen woning te geraken en het samenbundelen van verschilieade aa»- staande eigen-huis-bezitters. Mensen, die in het bezit waren V» f 3000 of desnoods minder, konden 1B het bezit van een eigen huis van X 23C00 komen. Verscheidene personen gaven zlck een Middelbare Meisjesschool volledig en met goed gevolg hebben doorlopen 0p als lid, totaal ongeveer tachtlg. In en die tôt dusverre geen Kweek- den beginne werd slechts f 25 ge- school bezochten m.i.v. 1 September vraagd voor lidmaatschapageld en a.s. in de derde klasse van een derge-; f 2.50 voor actekosten, I.ater werden îyke (vier leerjaren tellende) school echter voorlopige koopacten getekend willen aanvangen om zich te bekwa men voor het onderwijzersambt. De grootte der toelagen is afhanke- lijk van de financiële draagkracht der ouders of verzorgers, het maximum bedraagt f 300 's jaars. Bovendien wordt een beperkt aantal toelagen van maximaal f 800 's jaars beschik baar geateld voor hen, die op esn zo- Je weet niet wat de zee is, voordat je in een storm hebt gezeten. En dan niet zomaar een stormpje, maar een echte ouderwetse, waarby je je aan de (vastgeschroefde) tafel vast moet grypen om niet pardoes tegen het pla fond aangeploft te worden. Je weet Emigratie naar Australiê niet wat de zee is, voordat je negen De heer Stoyles, die sinds een half tien passagiers akelig wit in jaar in Den Haag gevestigd is, en daar dekstoelen weggezakt hebt zien hggen is belast met de behartiging van de en je met nog enkele getrouwen m de verzorging der emigratie naar Aus-| eetzaal naar al de verdrietig-lege tralië van de daarvoor in aanmerking plaatsen hebt zitten kijken. En mis- komende Nederlanders, Belgen, Noren, schien weet je niet wat de zee is, Denen en Zweden, heeft iets verteld voordat je zelf met zwartgalhge zelf- over zijn ervanngen. Terwyi er helemaal geen propagan- da is gemaakt voor emigratie naar Australie, aldus de heer Stoyles, zijn er toch veel liefhebbers onder de Ne derlanders. Het laatste halve jaar zijn 1000 naar Australie getrokken, en op de iqst staan nog ongeveer 2500. Wel- nig vervoersmogelijkheden remmen de emigratie. Voor het vervoer is men aangewezen op schepen van de Hol- wat ik daarginds ga bebinnenValt borden van de hele tafel schots en niet mee opnieuw te beginnen op mijn scheef voor je staan. Wanneer er geen leeftyd hoge randen om de tafels waren, zou Eén ding hebben al deze mensen gc- er geen stuk aardewerk ongebroken. meen: hun verlangen naar het verre bll;jVen. land aan de andere kant van dit woe- Op Zondagmorgen onder de preek; lige water en tegelijkertijd zorg......... worden verschillende mensen onpasse-j En de ..Veendam" vaart door, schok- erbarmeiyk gezicht. kend en stampend in het kolkende water, door de grauwe dagen en de inktzwarte naohten heel goede baanbaan er aan ge- eevenm'n zoon en m'n dochter... geen toekomst voor de jongelui in ons danige afstand van de door hen ge- benauwde landjeweet nog niet, aan de Nederlandse lrust De bijna 400 ton metende Duitse coaster „Klaus Bischoff afkomstig uit Hamburg, geraakte by de Wasse- naarse slag in moeilijkheden. Vier le den van de bemanning kwamen in 'n rubberboot naar de kust om assistentie te vragen. Zy deelden mede, datde machine defect was, en dat het schip water maakte. De Schevenlngse red- dingsboot „Arthur" en de sjeepboot „Maas" voeren uit. De „Maas" maakte spoedig contact. De machinist klom over naar de sleepboot. De kapitein en twee leden van de bemanning ble ven aan boord, en de rest van de be manning van de „Klaus" ging over op de reddingsboot. Men ging in de rlchting van de Nieuwe Waterweg. Het schip helde ver over een zijde, hetgeen het gevolg was van het feit, dat door het binnen- lopende water de lading was gaan werken. De reddingsboot bleef achter de sleep varen. Zo bereikte men de Nieuwe Waterweg, waar ,,Maas" as sistentie kreeg van Argus". Te Hoek van Holland gaf de „Arthur" de be manning van de Klaus" over aan een van de sleepboten en keerde terug naar Scheveningen, De Klaus Bischoff' was een nieuw schip, dat zijn tweede reis maakte. Naar gemeld wordt, moet een con- structiefout oorzaak zijn van de moei- lykheden waarin het schip is geraakt. ;moord-gedachten en maagkrampen in je kooi hebt liggen woelen. Zover héeft uw verslaggever het echter niet ge bracht. Nog niet J* De „Veendam" vertrok met een dag vertraging uit Rotterdam. En toen we in New York aankwamen, waren we Vier dagen te laat. Oorzaak: storm- achtig, ruw weer en een onstuimige zee van vlak onder de Engelse kust kant van de smokeroom tegen een ta- tot dicht by Noord-Amerika. De eerste fel tôt stilstand komt. Hoe snel ver- twee dagen lqkt het nog niet zo gek. yliegt aardse glorieMoeizaam De Noordzee en het Kanaal zijn tame- staat hy op, z'n sigaar nog in z'n hand lijk rustig, het is zonnig en niet al te en voor enige tyd is hy ongewoon stil. koud en er heerst een opgewektej etemming aan boord. Overdag wan-1 De meest uiteenlopende mensen zie delt men aan dek met phototoestellep je bij elkaar op deze boot. Welgedane en wapperende jassen, men lacht en Amerikanen, die Europa hebben be- lijk. Het is een m- o Sommige voorvalleii waren allerpot- sierlijkst en bhjven je by. Zo hadden we een bakkertje aan boord, afkom stig uit het Noorden van ons land. Levenslustig, zelfverzekerd en praats voor tien. Het weer was ontzettend. Wij hielden ons aan de tafel vast om niet van onze stoelen geslingerd te worden. Alleen ons bakkertje tarttë manhaftig de elementen. Op één been gebalanceerd fltond htj uitvoerig zijn onafscheideiyke sigaar in de brand te steken. Hy zag glimlachend neer op al die bange mensenPlotseling een hevige stootOns bakkertje verliest zijn evenwicht, tuimelt, valt •n rolt tôt hij ergens aan de andere praat en er worden vele handen ge- schud. 's Avonds viert de genoegiyk- heid hoogty rond de piano in de loun- ge of by het haardvuur in de smo keroom. Een opgewonden stel komt het dek opgehotst: „We gaan nog niet naar huis, nog lange niet, nog lange nieten het 1s laat voordat het eindeiyk rustig is aan boord, A Kom echter een paar dagen later. De lucht is grauw en het water uiter- mate woelig. Schuimend spoelt het zeewater over het dek; je hoort alleen het razen van de wind en het gestamp van de machines, die het schip tegen de storm in trachten te stuwen. De eetzaal vertoont elke dag meer lege plekken, de gezichten worden steeds bleker, by groen af en de stemming is gedruktEr zou een boek te schrij- ven zijn over het leven aan boord bij stormweer. Er gebeuren de raarste dingen. Je staat met iemand te pra- ten, plotseling krygt het schip een stoot-en voordat je het in de gaten hebt, 11g je in elkaars armen, hetgeen niet in aile gevallen aanbevelings- Waardlg is. Je zit aan tafel, je let een ogenblik niet op je bord en ruts daar zeilt het naar het andere eind van de tafel. En voordat je van de sehrile beat bekomea, daar heb je de zocht, Hollanders, die familieleden in de U.S.A. of Canada gaan bezoeken, er zqn verschillende Joden uit Tsjecho- Slowakye en Duitsland, een paar Slo- waakse boerenvrouwen, die niemand kan verstaan, Belgen, Fransen en an dere buitenlanders, allen op weg naar Dan op een avond ls daar het grote ogenblik. De lichten van Long Island. Iedereen haast zich aan dek en kijkt, kqktDe hele kust ls vol met lich ten. Er liggen allerlei schepen om ons heen, en hel-verlichte veerboten varen af en aan. In het schijnsel van de lan- taarns kun je de auto's over de bou levards zien ryden In lange rijen. Er gaat 'n schok door me heen en voor 'n ogenblik ben ik opgewonden. Hier is nu eindeiyk 't land van belofte. Hoe geweldig lijkt dit, licht en bruisend le ven. Die nacht wordt er niet veel ge- slapen. De opwinding is té groot... De volgende morgen is er de heel nuchtere drukte van immigratiepaple- ren en douane. Uw verslaggever pakte z'n schamele bezittingen bijeen en ging de valreep af. En terwijl hy zyn eerste stappen deed op Amerikaanse bodem, brak o ironie z'n ene schoen. En zo sleep-stapte hy de Nieuwe Wereld in. wenste Kweekschool wonen, dat zy gedwongen zqn elders in pension te gaan. De helft van deze laatste toe lagen moet later worden terugbetaald, Indien de toelage minder dan f 600 bedraagt. De leerlingen, aan wie een toelage is toegekend, zijn, ongeacht de grootte daarvan, vrijgestelfl van het betalen van schoolgeld. Boeken en leermidde- len biyven voor eigen rekening. De regeling der aanvragen is in handen van het bureau voor Rijksstn- dietoelagen van het ministerie van on- derwys, K. en W. Toen dezer dagen een ambtenaar van de Handelskamer te Leipzig in een Bioscoopjournaal een Sowjetrus- sische textielfabriek zag, waarvan een „nieuwe machine" byzonder geprezen werd, moest hy hardop lachen, omdat hij er een Duits type uit 1920 in her- kende. De ouvreuse bracht hem daar- op naar het kantoor waar hy door twee politiemannen ondervraagd werd. Toen hy protesteerde, dat zijn per- soonsbewijs hem werd afgenomen, werd hq gearresteerd en in voorarrest gesteld. Na vier dagen werd hy ver- hoord. Toen men hem vroeg, waarom en geld gestort voor de aankoop van grond, welke voorlopige koopacten weer, onder het opnieuw storten van geldsbedragén, in een bouwovereen- komst werden overgeheveld. Er wer den zelfs vergunningen aangeyraagd. In andere gemeenten werden afdelin- gen opgericht «n daar wonende lede* aangeworven, maar er werd ni«t ge- bouwd. Integendeel, er werd op aatfi- gedrongen meer geld beschikbaar te stellen, daar het eerste bedrag niet voldoende was. Wel volgden hierop weer nieuwe beloften en de goedkeu- ring van de by de overheld ingelever- de tekenhigen, doch de kapitaalstoena- me hield geen gelijke tred met de ge, wekte voorstellingen. Zelfs toen tea- slotte werkelijk vergunningen om te bouwen loa kwamen, kon hier niets mee worden aangevangen, omdat de bouwmaatschappij, zonder geld «n ma- teriaal niet kon bouwen en de finan- cieringsmaatschappij geen financiën beschikbaar kon stellen en dus de stichting haar voorspellingen niet waar kon maken. Inmiddels bleek het gehele bedrag, ongeveer f 84.000, dat de deelnemers gestort hadden, verdwenen te zijn. Hiervoor had D., deels op eigen naam, deela op naam van de stichting, grond gekocht, waarop weer hypotbeek was opgenomen, terwql de rest van het geld aan allerlei bijkomstigheden als actekosten, rente, transportkosten, het maken van tekeningen, salaria van het personeel en de directeuren der diverse firma's was verdwenen, terwijl nog lang niet aile schuldeisers waren betaald. Nochtans werden steeds weer nieuw© hij gelachen had, vertelde hy da reden gegadigden als stichtingslid ingeschre- am ono-om o o Irr nii en wilde weten, of laehen dan verbo- den was. De ondervrager noemde dit lachen ongepast, doch liet de ambte- naar vry. Zaterdag was de dag der officieuzo Nieuwe" Wereld. Maar het"groôtste bespreklngen b(J de Parijse vier-minis- i.n i rvtnvilrnan A nno. De Conferentle te Par(js spoorweg-directie, om 60 van het loon ln Westeiyke marken uit te be^ deel van de passagiers bestaat toch uit Nederlandse emigranten. Er ls «©n fa mille ergens ult Friesland, een lange terconferentie. De Amerikaan Ache- son heeft gegeten met de Rus Wys- jinsky, en er zal gedurende de maaltyd jaillir- u V/iÀU Utv WM O m magere landarbeider en zijn nog jong© wel het,eœjander gezegd zyn er- ▼rouw, met ean stel kleine kindertjes. Ze zien er schamel uit. hebben het in het vaderland niet te breed gehad. Ze hebben een oude vader en moeder by zich. De oude man is zo kromgewerkt, dat zyn handen de grond haast raken, wanneer hij op zyn pantoffels over het dek schuifelt. Het oude vrouwtje heeft een mummelmondje en zit meestal ln haar stoel stil voor zich heen te kijken. Ze hebben zo'n lang leven achter zich,' vol van stille zorgen en sloven van de vroege morgen tôt de late avond. Nu zitten ze daar temidden van al die mensen...... Er is ©en keurlge famille ùlt het Zuiden van het land. Meneer is erg spraakzaam en joviaal, maar er is zorg in zyn stem en je kunt heel goed merken, dat hy zenuwachtig is en on' rustig: „Ziet u, meneer, ik* had een jjer is Bevin by Wysjinsky op bezoek geweest. En na al deze onder-onsjes ls men Zondag weer aan het confereren ge- gaan, waarbij men van Duitse proble- men ten slotte op een vlooien-praatje kwam. Nadat de vergadering ruim 4 uur geduurd had, ging men in ge- heime vergadering, welke 1)4 uur duurde. Diverse geruchten over het bespro- kene doen de ronde, maar er heerst in ieder geval weer enig optimisme, Gisteren zouden de ministère op nieuw byeenkomen. Duitsland Onderwyi vragen diverse Duitse problemen de aandacht. Daar is in de eerste plaats de Beriynse spoorweg- staking. De Amerikaanse comman dant noemde het voorstel van de ven, werden koopacten opgemaakt en geldsbedragen ontvangen, welke ech ter niet bestemd werden voor de bouw van de beloofde woningen, doch die dienden om een of aner gat te stoppen, Terwql de belastingen op het punt stonden zqn kantoorinboedel te verko- pen, was D. bezig met een „object" voor Suriname voor de bouw van 160 huizen, waartoe hij inlichtingen vroeg aan de K.L.M. in ver'oand met defini- tieve plannen voor een overtoeht a Juli a.s. Zijn oude personeel was weggelo- pen, omdat het niet betaald werd. Nu schreef hy aan sollicitanten op een door hem geplaatate advertentie, dat speciaal zou worden gelet op „het geen hinder hebben van luchtziektç". FAARD SLOEG OP HOL Meisje gewond Een voor een sjees gespannen paard gleed voor een der ingangen van het Amsterdamse Vonderpark uit, trapte op de disselboom, brak uit zyn tuig en sloeg op hol. Het dier rende het park in, en werd na ca. 200 m te hebben gelopen door een agent tôt stilstand gebracht. Een tweejarig meisje, dat met haar moeder in het Park wandelde werd door het hollend paard omver gelopen. talen, terwyi nog 15 door het ge- meentebestuur van West-Berlijn ln Westmarken zal worden omgezet te gen een koers van 1 Oostmark e= 1 Weatmark, redeiyk. De stakers zyn echter bang voor represaille maatregelen. Eer'ât heb ben ze bepaalde garanties aan de Westeiyke mogendheden willen vra gen. Later is besloten dat over het al dan niet beëindigen van de staking zal worden gestemd. De stemming zou de eerste helft van deze week plaats vinden. Een ander probleem, dat momenteel acuut is, is de kwestie der ontmante- ling der Duitse fabrieken. De Duitsers zqn hiertegen in verzet gekomen. In verschillende plaatsen is het tôt dc- monstraties gekomen, en de ontman- telingsploegen hebben geweigerd aan het werk te gaan. In enkele gevallen moest er toe worden ovexg'egaan de te ontmantelen Met een gebroken dijbeen moest het fabrieken door militairen te laten be- j kind in het kinderziekenhuis worden zetten. 1 opgenomen. 0

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1