PLAATSELIJK NIËUWS De Finie School te Hoogezand wordt heden geopend Kiekjes van het Kantongerecht DE VARKENS WORDEN TE VIT NOORDBROEK SrwTMÏeZzetde heî? f1*" de St'cht^ Land" LANDBOUW A ENGELS BEZOEK AAN ROTTERDAM SAPPEMEER Wegens het plegen van ontuch' tige handellngen werd door de politie gearresteerd. D, alhier, De jaarlflkse feesteltjkheden, ge- organiseerd door de V.v.V. ztjn voor dit selzoen vastgesteld. Het program ma ziet er aie volgt uit: Donderdag 30 Junl zal de kermis worden geopend. Voorts zal de Gro- ningse Postharmonie hier een bezoek brengen. Zij zal van Hoogezand naar Sappemeer marcheren, en een concert geven, vermoedelijk op de renbaan. Vrfldag 1 Juli zal de dag zijn van de klnderfeesten. 's Avonds zal voor ouderen de V.v.V.-revue worden opge- voerd In het hôtel „Struvé". Zaterdag 2 Juli is er 's middags een Wielerwedstrijd in het Prinses Mar- grietpark. 's Avonds zal het gezel- schap van Joh. Kaart laten zien, hoe een „Model Echtgenoot" moet zijn. Zondag 3 Juli zijn er lange- en kortebaandraverijen met Toto, terwijl de feestelijkheden Zondagavond op de gebruikelijke Wijze zullen worden be- eindigd, ni. met vuurwerk. De heer H. R. Kliphuis, alhler, slaagde aan de Rijksuniversiteit te Groningen voor hét candidaatsexamen geneeskundè. In het café „De Gouden Zon" had Maandagavond ten overstaan van no- taris mr. P. H. Velsen en ten verzoeke van de heer R. Blaauw de publieke verkoop plaats van een huis met erf toekomst zal beperken tôt het ultruk- ken ter gelegenheld van wç.dstrfyden! KROPSWOLDE In de Ned. Hervormde Kerk, al hler, had Zondagmorgen de bevesti- glng plaats van candldaat G. Deneé, welke bevestlging geschiedde door zrjn Vader, ds. J. H. Denee uit Veghel. Ds. Denee had tôt onderwerp voor zrjn preek gekozen 2 Kor. 5 18 (En dit ailes is uit God, Die door Christùs ons verzoend heeft en ons de bediening der verzoening gegeven heeft). Na de preek had de bevestlging plaats. Aan de handoplegging namen naast Ds. Denee deel Ds. Tj. Alkema, voorihalig predikant te Kropswolde, thans te Klarenbeek en Ds. Meyering uit Noordlaren, die consulent geweest is. Na de handoplegging zong de gemeen- te de laatste 4 regels van gezang 94 In de middagdienst deed Ds, Denee zijn intrede. De tekst van de preek was gebaseerd op Efeze 5 14 (Ont- waakt, gij die slaapt en staat op uit de doden, en Christus zal over U lich- ten), Na de préek richtte de nleuwe voor- ganger zich tôt zijn Vader, en bracht hem dank voor de inleiding en beves- tiging, en voor zijn woorden van geloof en liefdê. Voorts dankte hij de consu lent, Ds. Meyering, de kerkeraadsle- den, voor hun bewijzen van vriend- schap en hulp, de kerkvoogden en no- tabelen voor hun activiteit bij het her- stel van de pastorie en de aanwezige collega's voor hun belangstelling, OVBRSCHILD Op de vergaderlng van h#t Wa- terschap „Oversohlld-TetJehorn" werd de rekenlng en verantwoordlng over ,het boekjaar 1948'49 goedgekeurd. De begrotlng 1949'80 werd goedge keurd naar een omslag van t 12 per ha. De heer L. Djjkema werd als be- stutirslid herkozen, terwfll de heer T. Smit als lid der contrôle-commissie werd benoemd. Het perceel van de heer D, Bahl- man, alhler, werd onderhands aange- kocht door de heer T. Hommes, Noord- broek. MUNTENDAM De voetbalvereniging „Munten- dam" vergaderde in haar clubhuis. Het jaarverslag van de penningmees- ter wees op een gunstig jaar, terwijl ook het verslag van de secretarls op een bevredigend jaar wees. De elftal- commissie werd als volgt samenge- steld: F, Abee, J, Schalen en A- Wen- tingh. Het bestuur werd herkozen en In de vacature Sterenborg werd benoemd de heer H. Veldman. Ten slotte werden training en clubblad ter tafel gebracht ZEESLAG BIJ HOEK VAN HOLLAND Maandag is er een zeeslag geleverd ln de monding van de Nieuwe Water- weg. Een school zeebliek raakte daar slaags met een armada van makrelen, De zeeblieken zagen dat ze het onder- spit zouden moeten delven en verzon- nen daarom een krijgslist, die kan en tuin groot 10.07 are en gelegen a^derl^S^ ^^UetliSp Brê- Noordbroeksterstraat 37. Koper werd de heer J. Kruyer, Si- hier voor een prfla van f 2050. HOOGEZAND Vrijdagmiddag omstreeks half vler had te Martenshoek, tegenover het perceel van de heer G. Bodewes, een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een luxe auto, waardoor aan de luxe auto schade ontstond. Tegen de bestuurder van de vracht auto is procesverbaal opgemaakt. Zaterdag tegen half twaalf had in de van Roijenstraat bij het hôtel „De Nieuwe Brug" een aanrijding plaats tussen een auto, bestuurd door de heer J. T. van Kropswolde en de motorrijder S. van Sappemeer. De mo- torrijder, die de auto aan zijn rechter- hand had, heeft deze vermoedelijk niet tijdig gemerkt. Hij kon niet tijdig tôt stilstand komen, slipte ën botste tegen de auto. Het motorrijwiel werd bescha- died en de berijder licht gewond. Hij was niet in het bezit van een rijbewtjs. Er is proces-verbaal tegen hem opge maakt. Het wegdek van de rijweg van de Groningerweg te Westerbroek wordt hersteld. In verband daarmede kan een gedeelte van deze weg nieÇ wor den bereden, en is voor het verkeer.af- gesloten. Deze afsluiting is 'a avonds voorzien van rood licht, Zaterdagavond tegen half twaalf werd aan de politie medegedeeld, dat Ds. Alkema. Ten slotte sprak hij orga- nist, koster en gemeente toe. De consulent, Ds, Meyering, tevens vertegenwoordiger van de ring deelde mede, dat er in verband met de be- groetingsavond, Woensdag (heden) geen verdere stemmen uit de gemeen te zouden worden gehoord. Hij verge- leek een gemeente zonder predikant met een stuk land zonder boer. Op zijn verzoek zong de gemeente de nieutoe predikant gez. 211 vers 1 toe. Naast de reeds genoemde predikan- ten Ds. Alkema en Ds. Meyering za gen wij onder de aanwezigen nog Dr. Glas van Westerbroek, Ds. Wasch van Kielwindeweer en de heer Pruysen van Sappemeer. Aan de dienst werd medewerking verleend door het kerkkoor, dat onder leiding stond van de heer G. W, Verver WESTERBROEK Door een onjulstheid ifl onze agenda van Zaterdag jl. hebben wiJ het doen voorkomen alsof de kermis en de spelen te Westerbroek op Zater dag 11 Junl en Zondag 12 Juni zouden hebben plaats gehad. Kermis en spelen zullen echter gehouden worden Zater dag en Zondag a.s. ENGELBERT In ons blad van Zaterdag werd mededeeld, dat alhler een zangverenl- da en het paard van Troje. Omdat ze zo klein zijn kunnen ze zich gemakkelijk in zeer ondiep water van hotelrekenmg, c Viqqv* v-\qcnnort on oon nol/lro VONNISSEN IN DU GOUDSTA VEN AFFAIRE Wegens diefatal van drie goudsta- ven, die in Juli 1948 door een bagger molen uit de Ni-iw® Waterweg naar boven werden gebracht, zijn door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld de 63-jarige A. K. uit Dordrecht, de 46-jarige A. van H. uit Sliedrecht, de 28-jarige D. van E. en de 39-jarige J. S., beiden uit Dordrecht, respectie- velijk tôt 12 maanden gevangenlsstraf met aftrek, waarvan acht maanden voorwaardelijk, 12 maanden met af trek, waarvan zes maanden voorwaar delijk, 10 maanden met aftrek, waar van zes maanden voorwaardelijk. De S9-jarlge machinist H. de B. uit Slie- drecht werd wegens het vervoeren en bewaren van een baar goud tôt zes maanden met aftrek veroordeeld, waarvan drie maanden voorwaarde lijk. Wegens bemoeiingen met de koop of verkoop van het goud werden ver oordeeld W. J. O., goudsmid te Rot terdam en H. A. de G., eveneens goud smid te Rotterdam, tôt resp. zes maanden voorwaardelijk met f 2000 boete subs. twee maanden hechtenis eh f 250 boete subs. 50 dagen hechte nis. De 39-jarige W. van den A. uit Rotterdam werd wegens heling ver oordeeld tôt zes maanden voorwaar delijk en een boete van honderd gul- den, subs. 20 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van aile in beslag genomen geld en een radiotoestel. WAAR IS JONKVROUWE JOANNA DE PESTERS? Op 26 Mei verliet Jonkvrouwe Jo- anna de Pesters, die sinds 1940 ln Nice woont, haar hôtel. In haar ka- mer liet zij geld achter voor de beta- verder pakketje voor haar paspoort en een haar vader. Sinds haar vertrek heeft men niets meer van haar vernomen. De polltle heeft thans de zaak in handen. GESLAAGDE NOODLANDING Een lesvllegtuig van de Rijkslucht- ging werd opgericht „Engelbert aan de kant van Groningen de lichten Vooruit", Meû leze echter eefl zwem- en de versperring waren Verdwenen. vereniging, Het bleek dat een auto door deze ver- SCHILDWOLDE sperring was heen gereden, dat de in café Reinders, alhier, vond de auto was beschadigd, dat een naast de aanbesteding plaats van het schonen bestuurder zittende dame was gewond van de kanalen en watergangen in het! van Landbouw, Visserij en Voed^el- on V»/"\U% nT-l/4/,1^4 /vnvi S- bewegen en daarom vluchtten ze in allerijl in de richting van het strand. De makrelen zagen ln haar blinde woede het gevaar niet. Zwommen ach ter de blieken aan, maar raakten vast aan het strand en verloren zo de slag. De kampeerders van Hoek van Hol- land hadden slechts te seheppen en z9„ op i, vl,..lozo dag- MP..adaE SSïïî njkelrjk van vis voorzien. Het aantal vissen dat ze konden bemachtigen liep in de duizenden. Natuurlijk zijn er onder de bliekjes ook slachtoffers te betreuren, maar de meesten zijn ont- komen en zwemmen nu met opgeheven kop als overwinnaar rond. MET DE MOED DER WANHOOF Maandagavond kreeg de 25-jarige M, van den B. bij een Vechtpartij te Rotterdam het zo benauwd, dat hij dwars door een spiegelruit van een café sprong en in het buffet terecht •kwam, waarvan de ruit eveneens sneu- velde. TOESLAG LICHTE GRONDEN EN BEPALING HOOFDBEROEP EXPLOITANT Op ochrlftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Vondeling, ïnzake de bepaling van het hoofdbe- roep van de exploitant bij de uitvoe- ring van de Beschikking Toeslag Lichte Gronden 1947, heeft de Minister en behandeld d°or een geneesheer te Waterschap „Duurswold" ln vijf per- Hoogezand en dat de bestuurder af» komstig was uit Pekela. Een terzake ingesteld onderzoek wees Uit, dat de auto bestuurd was door de R. uit Oude Pekela. Deze ver- klaarde ter plaatse wel bekend te zijn. Er is proces-verbaal tegen hem opge maakt. De dame is Zondagmorgen naar het ziekenhuis vervoerd, en is inmiddels weer naar haar woning teruggekeerd. FOXHOL De brandweerwedstrijden die Op 27 Mei te Appingedam werden gehou den voor corpsen, uitgerust met mo- torspuiten (klasse B) zijn Zaterdag 11 Juni jl. voortgezet met wedstrijden voor brandweerploegen uit klasse C. Deze werkten niet met eigen spjiiten maar met slangen aangesloten op de waterleiding, in dit geval een motor- spuit van de plaatselijke brandweer omdat Appingedam geen waterleiding rijk is. Wedstrjjdleider was de heer Dijkstra, commandant van de gemeen- telijke brandweer te Groningen. De ,,Chemische" had ingeschreven met twee ploegen, de seniores, oudgedien- celen, De Iaagste tnschrîjvers waren: Perceel I: E. Mulder, B. Mulder, H. Ridderbos en G. Scholtens te Harkste- voorzlenlng thans geantwoord, dat het hem bekend Is, dat naast de be paling van de grondsoorten, de bepa ling van het hoofdberoep b? de uit» de f 1024; perceel II: K. Boekhoudt en voering van deze beschikking enlge R Dekkema, Woltersum f 485; perceel moellijkheden medebrengt. Dat deze m: H. en P. Poort, Siddeburen f 853; perceel TV: W. Puister en J. Visser, hioeilijkheden groter zouden ztjn dan Siddeburen f 1065; perceel V: O, en K. die, welke zich hebben Voorgedaan -bij Blaauw, Woltersum f 449. de Ultvoering van vroegere, soortge- De heer A. Wold, besteller der lljke toeslagregelingen, dan wel ln an» P.T.T. alhier, is met ingang van 9 Juli dere gevallen, waarin aan het hoofd- jl. bevorderd tôt besteller le klasse. r De Begrafenisver. Schildwolde Ung-vlieger, geraakte bij Vogelenzang in een dikke mist. Bijna botste de machine tegen een fabrieksschoor- steen. Om verdere risico's te voorko men besloot de bestuurder een nood- landing te maken. Hij zette de machi ne onbeschadigd neer op een hooiland. Het hooiland werd echter wel be schadigd, want door de publieke be langstelling is veel Iras platgetrapt. DROEF EINDE VAN EEN SCHOOLREISJE Tijdens een schoolreisje is één van de leerlingen van een Haarlemse school, een 13-jarige jongen, uit een treinraampje gevallen. De snelrijdende trein had 2 km nodig om tôt stilstand te komen. Toen werd onmiddellijk een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de jongen zeer ernstig verminkt was, en dat de dood reeds was ingetreden. Het ongeluk gebeurde in de ge meente Amerongen, ETSEN VAN REMBRANDT VERDWENEN Uit een muséum in de plaats Prin ceton in de V.S. zijn drie etsen van Rembrandt en een pentekening van Degas gestolen. De totale waarde van de buit der dieven bedraagt 16,800, LEVERWORST WA8 VERGIFTIGT In Rijnsburg (Zuid-Holland) zijn on- geveer 300 mensen ziek geworden na het eten van leverworst. Het betreft hier 60 gezinnen. Vastgesteld is, dat men hier te doen heeft met een bacte- riologische v&rgiftiging. De toestand van aile patiënten is naar omstandig- heden redelijk goed. Ter voorkoming van besmetting heeft men de scholen tijdelijk gesloten, De doodsklok heeft geluld over de oude Komschool te Hoogezand, Jaren en jaren heeft zij dienst gedaan. Ge- slacht na geslacht werden er kinderen tôt mens gemaakt, en die mensen von- den hun plaats in de samenlevlng. Vele zijn de herinneringen van oud- leerlingen aan het schoolgebouw, dat eens „hun school" is geweest, waar zij van kind tôt mens zijn geworden. De school is oud geworden en ouder dom komt dikwijls met gebreken. De tijd is snel veranderd en men is an- dere eisen gaan stellen aan schoolge- bouwen. De Komschool voldeed niet meer aan deze eisen. Maar dat was niet de enige reden, die de gemeente- raad haar doodvonnis deed tekenen. Er was nog iets anders, en dat was, dat er een weg nodig was naar het uitbreidingsplan achter het gemeente- huis. Indien de komschool zou worden afgebroken, zou daar gelegenheid ko men voor een verbindingteweg tussen Hoofdstraat en het uitbreidingsplan. Ziedaar de beide trekpaarden van het plan de komschool te laten verdwijnen. En toen men dan ook in de gelegen heid was zich van de levering van een Finse school te verzekeren, werd deze gelegenheid aangegrepen. Het grote houten gebouw is thans gereed en is ook gemeubileerd. Hedenmlddag zal de offlciële opening van de Finse school plaats hebben. Het is de eerste Finse school in de provincio Groningen, welke in gebruik zal worden genomen. Wat zijn Finse scholen? Men moet zich de Finse scholen niet voorstellen als nood-scholen. Zij zijn niet iets primitiefs, dat vandaag nog juist kan dienen, maar morgen beter kan worden afgeschaft. Het is zelfs onjuist te denken aan een soort semi- permanente bouw. Zeer terecht heeft het minjsterie van wederopbouw aan Finse scholen het praedicaat „perma- nent gebouw" verleend. Bij de beoordeling van Finse scholen denke men er aan, dat niet overal buiten onze grenzen de baksteen het meest gebruikte bouwmateriaal is. Houten huizen komen in diverse lan- den veelvuldig voor, en Finland is het land van de houten scholen. In dat land komen zelfs houten scholen van enige verdiepingen voor. Indien houten scholen geschikt kun nen worden gemaakt voor de klimato- logische omstandigheden van het in het hoge Noorden liggende Finland, dan spreekt het vanzelf, dat ze ge schikt zijn voor het in ons land heer- sende klimaat. De wanden zijn dan ook van een spéciale constructie. De bul- tenste houten wand is aan de binnen- zijde bedekt met een vochtwerende laag teerpapier. Daarna volgt een laag bestaande uit golfboard en board en vervolgens de binnenbeschieting. Een en ander is van elkaar gescheiden door twee isolerende luchtlagen. In de Finse scholen is veel glas aangebracht. Ieder lokaal heeft 5 ra- men, die in de zomer grotendeels ge opend kunnen worden, Het vloerop- pervlak der lokalen bedraagt 6.20 x 8.35 m, de plafonds zijn wit en ver- deeld in omlijstç vlakken. De houten wanden zijn met celluloselak afge- dekt, De verlichting der scholen Is elec- trisch, en er is een spéciale gas-water verwarmingssysteem ln aangebracht, De lokalen liggen achter elkaar en zijn door deuren met elkaar verbonden, Langs de lokalen loopt in de gehele waren vergaderde onder voorzitterschap van de heer H. Kuipers. Het verslag van de secr. vermeldde een aantal leden van 600, terwijl 19 diensten waren ver- richt. De boeken van de penningm. beroep zekere consequentles verbonden, is niet gebleken, Overlgens werd de bepaling, dat voor de onderhavige toeslag slechts die exploitanten van landbouwbedrlj sloten met een nadelig saldo van ven ln aanmerking komen, wier hoofd- f 76.52. Voor de heer H, Kuipers die beroep boer is, op nadrukkelijk Ver» Grashuis. De heer J. Koers werd als bouw genoemde beschikking opge- lid v. d. contrôle-comm. benoemd. nomen. - De begrafenisvereniging verga- Bij het zoeken naar een nauwkeu- derde o.l.v. de heer G. Atzema. In rige omschrijving van de normen, aan den in het vak en een ploeg bestaande P^aa'-S van de heer J. Bennenga werd het hoofdberoep van landbouwer te uit pasgeïnstrueerden. De eersten hAi^LhiLT' stellen, bleek het niet mogelijk een stonden onder iGidins1 vrti hnnfdhraTid- Helm. Besloten W6rd belân^heDuen- meester Reinders en de junlores wpr- den biJ graven, die niet goed worden zodamge formulering te vinden, dat den aangevoerd door H, Wemijer onderhouden, aan te schrijven. Voorts geen onblllijkheden bij de toepassing (groepseommandant). Commandant was de heer Arendse, hoofdopzichter bij de Chemische fabriek. Onder lei ding van de laatste was reeds lange tijd geoefend met het oog op de ko- mende wedstrijden. Om in een milieu van goed-getrainde en regelmatig in accie komende gemeentelijke brand- weercorpsen, als enige mededingende bedrijfsbrandweer een eerste prijs te behalen (de seniores) en met een ploeg van nieuwelingen tevens nog een zeer verdienstelijke vierde, mag toch wel een opmerkelijk succès genoemd wor den. De opgaven waren dezelfde als destijds voor de ploegen uit de B-klas» se. Ze vergden grote behendigheid en vakmanschap van aile manschappen. De mannen van de „Chemische" toon- den zich er tegen opgewassen, snel en met zichtbaar zelfvertrouwen voerden ze hun opdrachten uit. Een gejuich steeg op toen de wedstrijdleider, de heer Dijkstra, de resultaten bekend maakte en even later weergalmde in het stille stadje het door de triom- fantelijke overwinnaars uit voile borst gezongen clublied: „Hoera, hoera, voor Chemica" zullen stappen worden genomen om verkochte en nog niet gebruikte gra- ven van de eigenaars terug te kopen. SIDDEBUREN De V.v.V., alhler, organiseerde Zaterdagavond een feestavond in ga rage Doornbos. Aan het programma werkten o.a. mede het Draaimolen Cabaret, André Bakker, de conféren cier Jack Venini en Pauline Wessel- man. Het muzikale gedeelte werd ver- zorgd door het Hawaiïan ensemble: The Tahiti's en het dansorkest: The Blue Birds. Des Zondagsavonds orga niseerde dezelfde ver. een avond. Als een mens honger krijgt, flan neemt hjj een boterham en eet. En aangezien een chauffeur een mens is, pleegt die dezelfde handeling te vol- brengen. Zo was het ook met de chauffeur, die zich voor de Kanton- rechter te Zuidbroek had te verant- woorden. Hij tufte van Wagenborgen naar Muntendam, en onderweg meldde zijn maag zich. Hij taste daarom even in zijn zak, maar de voering was ge- scheurd en daardoor zakte zijn hand helemaal naar beneden. De man moest dat eens even onderzoeken. Maar een ogenblik van onbedachtzaamheid Een berm en een boom werden er het slachtoffer van. De Groningsé politierechter had hem tôt f 10 boete veroordeeld, maar dat had de chauffeur te veel gevonden. En de ambtenaar van het O.M. te Zuidbroek eiste f 15 b. of 6 d. De kan-1 tonrechter wilde er echter rekenlng die uit hoofde van de andere in de mee houden dat hij ook nog schadever- beschikkine' e-esteldo voorwaarden Soeding had moeten betalen, en ver- beschikking gesteiae voorwaaraen oordeelde hem tot f 10 b. of 4 d. h. voor de toeslag in aanmerking zoj beschikking de desbetreffende zouden optreden. Daarom werd besloten bQ de bepa ling van het N hoofdberoep van de exploitant van een landbouwbedrjjf, komen, in eerste instantie uit te gaan van de door de exploitant zelf bij de inventarisaties van land- en tuinbouw Een venter uit Muntendam was enige maanden geleden aangehouden, omdat van zijn hondenkar de plank, waar zijn hond op moet rusten, niet grote dans- aan hef Centraal Bureau voor de Sta- in 0rde was. Hij gaf de storm de tistiek verstrekte opgave. schuld, en voerde aan, dat de honden Het gaat met de varkens als met de waar de welvaart toenam, of althans mensen; de eerste jaren na de bevrij- de levensstandaard steeg, de vraag ding waren ze magerder dan op het zich verplaatste van vette naar mage- ogenblik. Want ook voor de varkens re varkens. Het spreekt vanzelf, dat was het voedsel in die jaren nog maar onze varkenshouders daar rekening schaars en schraal, zodat de dieren mee moeten houden. geen gelegenheid kregen veel vet aan In het algemeen heeft Nederland De prijzen werden uitgereikt door! te zetten. Maar dat had ook zijn goede! zich ook vroeger nlet systematisch ge- de burgemeester van de gemeente Ap- zijde, want magere varkens zijn beter noe de productie van baconvar- pingedam. De eerste prijs, behaald voor bacon-productie. Ze hebben door-; keng toegelegd. Als men daarnaaat door de seniorenploeg, bestond uit een regen, mager spek en groeien meer in zette wat de Denen presteerden aan gouden médaillé met kleinere draag- de lengte dan in de dikte. Sinds we zo médaillé in brons voor elk der man- dik in de aardappelen zitten, zien we schappen afzonderlijk. De vierde prijs echter steeds zwaardere varkens aan was beschikbaar gesteld door het ge- de markt komen. De aanvoer is na- meentebestuur van Appingedam doch tuurlijk ook veel groter, maar het zal nog aan de 2e ploeg van Chemica worden Uitgereikt. Chemica I zal nu op Zaterdag 16 Juli a.s. uitkomen in de wedstrijden om het landskampioen- schap te Ede. De brandweer van de Chemische heeft getoond haar mannetje te staan. „Het is te zien, dat de manschappen goed geoefend zijn" aldus de heer Dijkstra, en ik acht ze volkomen voor hun taak berekend indien er op de Chemische eens werkelijk brand uit- breekt". We verheugen ons in deze prgzende woorden, maar hopen, dat groter, maar percentage baconvarkens daaronder is het laatste jaar op opmerkelijke schaal afgenomen. Dat is niet zoals het wezen moet. Het vorige jaar kon men nog zeggen, dat er een vettekort was, maar dat is nu het geval niet meer en het gevolg is dan ook, dat het vette spek heel moeilijk te plaatsen is. Vreemd is dat niet, want als de mar garine met f 1.38 per kg betaald wordt en het gesmolten vet weinig duurder, koopt men geen vet spek voor meer dan de dubbele prijs. Bovendien had men reeds lang voor de oorlog het hst optreden van dit corps zich in de verschijnsel waargenomen, dat overal uniformiteit en kwaliteit, dan kwamen twij een heel eind achterop. Zelfs Cana da vertoonde veel meer eenheid in de varkenshouderij dan ons land. Bjj bacon komt het aan op enorme aan- tallen varkens van zonder uitzonde- ring hetzelfde model en hetzelfde type mager spek. Iedere afwijking in het rugspek doet het varken dadelijk in waarde dalen. Nu konden vroeger de vette varkens nog al tijd weg naar Duitsland, maar het zou ons niet ver- bazen als ook daar de smaak zich ging wijzigen. Men wil die allerzwaarste kost nlet meer. Het Julste type en het Julste voer Daarom moeten wjj, ook al met het oog op de zo juist afgesloten overeen- komst om gedurende drie jaar bacon aan Engeland te leveren, de varkens houderij veel meer op het bacontype gaan richten. In de eerste plaats eist dat het fokken van het meest gewen- ste type, want van een slechte big kan men nooit een goed baconvarken ma ken. En daarna komt het aan op de voeding. Als men met verstand voert kan men heus ook wel baconvarkens groot brengen met een rantsoen, waar in heel veel aardappelen verwerkt zijn. Als er in de eerste plaats maar vol- doende eiwit in zit en als het dier maar de gelegenheid krijgt voldoende lengte te ontwikkelen. Daarvoor moe ten de jonge dieren een flinke uitloop hebben en liefst in het gras lopen. Ondermelk en groenvoer zijn de voor- naamste bouwstoffen, die voor het snelgroeiende varken nodig zijn. De aardappelen mogen echter nooit in zulke hoeveelheden gegeven worden, dat zij de eiwitverhouding in het voer verstoren. Verder moet men steeds nagaan of het rantsoen wel voldoende mineralen bevat. Ook in dit opzicht is ondermelk een uitkomst, omdat daar- in van nature de meest noodzakeljjke mineralen voorkomen. Wie met ver stand varkens houdt, zal er daardoor in kunnen slagen veel aardappelen en veel ondermelk om te zetter in het soort v&ykens, dat het meest gevraagd wordt er toch niet op willen liggen. „Maar het moet nu eenmaal Van hogerhand" zei de kantonrechter, waarop de Muntendammer repliceerde, dat die hoge heren nog nooit achter een hondenkar hadden gelopen. Toen het O.M. f 2 b. of 1 dag eiste zei de verdachte: „Din moutn le mie direct maor vasthollen, din zel ik dei dag wel zitt'n, Ik verdain ja niks, waor mout 'k dat van betaol'n? Ik ben waarkloos. Vrouger was 'k altied fabrieksarbei» der. Hij werd schuldig verklaard, doch zonder toepassing van straf. Een Hoogezandster was op een ver- jaardagsvisite geweest, en had daar enkele glaasjes met „koppig goed" gedronken, Maar hij vond het nog niet genoeg, en wipte het eerste het beste café binnen, dat hij passeerde, Toen het tweede, het derde, enz. Tot hij 20 borrels had gedronken, het bijna 12 uur was, en hij door de politie naar het bureau werd gebracht. f 7.50 boete of 3 d. h. eiste het O.M. En toen hij dat hoorde begon de ver dachte een klaaglied af te steken. Werkt bij de D.U.W....... heeft vrouw en 7 kinderen De Kantonrechter vroeg of de bor rels dan niets kosten, waarop verdach te antwoordde dat de een meer me- dicijn kan gebruiken dan een ander. Maar hij beloofde beterschap en daar om maakte de Kantonrechter er f 5 b. of 2 d. h. van. TEXTIEI.PRIJZEN EN -DISTRIBUTIE Het hoofdbestuur van de Nederland- se bond van detailhandelaren in tex- tiel- en modeartikelen „Demotex" heeft een telegram gezonden aan de minister van economische zaken, waarin het „met bijzondere nadruk de aandacht vestigt op de wijze, waarop de huidige prijzen- en distributiepoli- tiek achter de feiten aanloopt". ,,In de practijk van duizenden win- kelzaken is gebleken" aldus het te legram „dat bij tal van artikelen voor dagelijks gebruik de onderlinge concurrentie reeds automatisch tot prijsverlaging leidt. De bemoeiingen van de prijsbeheersing worden hier- door voor de overige luxe artikelen als volkomen overbodig aangevoerd. Voorts bhjkt, dat het publiek over grote puntenoverschotten beschikt, welke in geen verhouding staan tot de aanwezige koopkracht! Demotex verzoekt daarom, nogmaals met nadruk, om in het belang van een vrtje ontplooiing van de handel in tex. PJelgoederen thans op korte termtjn een eind te maken aan twee stelselr, die zichaelf hebben ov9rleefd". lengte van het gebouw een betegelde gang, waarin in het algemeen voor elk lokaal 2 w.e.'s zijn aangebracht. In de nissen bevinden zich kapstokken, ter wijl hier en daar wasbakken zijn aan gebracht. Buiten de lokalen bevatten de Finse scholen nog een kamer voor het hoofd der school en een bergruim- te voor leermiddelen. Naast de ingang, aan de voorztjde van de school, bevindt zich aan de achterkant nog een uitgang. Merk- waardig is nog, dat de schoolbel zich op het dak bevindt. Het Bpreekt vanzelf, dat het houten gebouw op een stenen fundering moet rusten. De Finse school te Hoogezand Nadat wij dit ailes verteld hebben over Finse scholen in het algemeen, valt er over de school te Hoogezand niet Veel meer te zeggen. Hier be draagt het aantal lokalen 8, die Ieder voorzien zijn van vler draaibare bor- den, volgens een systeem aangegeven door het hoofd dezer school. De ban- ken, gemaakt door „De Driehoek" te Wildervank, zijn van hout, gemonteerd op stalen buizen. De school loopt in de richting Oost- West. De lokalen bevinden zich langs de Zuidzijde, terwijl de gang langs de Noordkant loopt. Bij de school bevindt zich een ruim schoolplein, waarvan een gedeelte niet betegeld is, doch is opengelaten voor schooltuin. Wanneer de heer Nieboer en zijn staf morgen in de nieuwe school het werk hervatten, dat zij in de oude school hebben beëindigd, dan zullen zij zeker niet ontevreden zijn over de ver- andering. BOOTJE SLOEG OM 8 Jongens verdronken In het aan Nederland toegevoegde gebied onder de gemeente Ubbergen- Beek speelden 4 jongens langs de oever van het Wylermeer. De leeftlj- den der knapen varieerden tussen 11 en 14 jaar. Zij vonden een plat bootje toebehorende aan een visser. Drie van de jongens voeren het meer op, de vierde bleef aan de kant zitten kijken. Midden op het water sloeg het bootje om. Slechts één van de jongens kon zwemmen, doch hij werd door de ande- ren mee naar de diepte gesleurd. De jongen die had zitten kijken, is na het gebeurde naar huis gegaan, doch heeft niets verteld. Eerst toen de ouders van de verongelukte knapen ongerust werden en kwamen vragen of hij niets wist, heeft hij verteld wat er gebeurd was. De politie heeft de stoffelijke over- schotten van de verongelukte jongens opgehaald. EEN WILDE JAGUAR ONTSNAPTE Met een Belgisch schip werden enige nieuwe aanwinsten voor een dierentuin naar Antwerpen vervoerd. Eén van deze nieuwe aanwinsten, een wilde jaguar, wist tijdens de reis te ont- snappen. Het dier hergaf ook de vrij- heid aan enige andere dieren, ma|îr die konden niet lang van htm vrijheid genieten, want die werden met smaak opgepeuzeld. De bemannlng vertoonde zich niet aan dek. Wel werden een aantal stuk- ken vergiftigd vlees op het dek ge- gooid. De jaguar liet zich echter niet bedotten. Teneinde raad werd de jaguar, nadat hij gedurende twee da gen 't schip had geterroriseerd, dood- geschoten, JA EN NEEN. Een Duitse dame, programmaleid. Ster van de radio-omroep Leipzig, heeft naar het onder Britse contrôle staande dagblad ,,Telegraf" meldt, op staande voet ontslag gekregen. Er was een propagandarede gehou den voor de verkiezing van het Duitse Volkscongres, in de Sowjetzône. Aan de luisteraars was op het hart ge- drukt, vooral „ja" te stemmen. Direct hierop Ijet de omroepleidster een gra- mofoonplaat draaien met de foxtrott „Ja und netn, das kann dasselben sein(Ja en neen, dat kan het zelfde zijn). Ze kreeg op staande voet ontslag. ER WAS GEEN WATER! In een half uur tijd is een boerderij met schuur te Escharen (bij Grave) volkomen in as gelegd. Inboedel en vee glngen geheel verloren. Door deze brand zijn twaalf personen dakloos ge worden. De brandweer uit Grave, die welis- waar spoedig ter plaatse aanwezig was, stond machteloos, omdat er geen water was. Een Engelse werkeommissie voor de bestudering van het vraagstuk van de mechanisatie in de havens bracht Maandag een bezoek aan Rotterdam en werd in de namiddag ten stadhuize ontvangen. Het Engelse gezelschap stond onder leiding van mr. P. E. Millbourn, eerste adviseur van het „Mini8try of Transport". OFFÏCIëLE INHULDIGING BAO DAI TOT HOOFD VIETNAM Bao Dai, ex-keizer van Annam, is officiëel ingehuldigd als hoofd van de nieuwe ataat Vietnam, die Tonkin-, Annam- en Cochin-China omvat. Bij deze gelegenheid overhandigde de Franse Hoge Commissarsi voor Indo-China hem een afschrift van de 8 Maart 1949 tussen Frankrijk en Vietnam gesloten overeenkomst. Bij zjjn toespraak tot een gehoor van ongeveer 15.000 mensen gehouden vanaf het gemeentehuis te Saigoon uit zei Bao Dai onder meer: „Om een in ternationale rechtspositie te kunnen innemen, moet ik tijdelijk mijn titel „Keizer" behouden, doch ik verklaar plechtig, dat over de grondwet van het toekomstlge Vietnam het volk zal beslissen, dat heldhaftig vocht voor de onafhankelijkheld van z(jn land. De internationale toestand en de po- litieke omstandigheden zijn ongunstig voor het onmiddellijk houden van al- gemene verkiezingen", aldus Bao Dai. Hij legde de nadruk op het recht van de onafhankeltjke staat Vietnam tot het zenden en ontvangen van ambas sadeurs, het ondertekenen van inter nationale verdragen en eventusle aan- slulting .r»« crvanieatte .&r V.N.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2