OUD EN WERKLOOS Co-Co-Bro, een lelijlt woord voor goed werk PLAATSEL1JK NIEUWS tTSïï. ..nboC. de heer J, Hogenberg tôt «ècretaris- muntendam VERJAARDAQ VAN PR1NS BERNARD. Vandaag, Woensdag 29 Juni viert Prins Bernard zijn 38e verjaardag. Het is geen Na tionale feestdag, maar er is aile gelegenheid sympathie te betuigen jegens de ge- maal van onze Koningin, door allerwege de vlaggen uit te steken. HET WRAK VAN DE „ROERMOND". INVALIDEN RALLY NAAR ZUTPHEN LANDBOUW „U bent te oud, mijnheer". RECHTSZAKEN Bi) k.b. zijn met ingang van 1 Juli 1949 de BijzondeM Gerechtshoven te 'B-Gravenhage en Leeuwarden opge- heven en z§n b|j ae arrondissements- rechtbanken te 's-Gravenhage, Rotter dam, Dordrecht, Middelburg, Leeu- warben, Groningen en Aasen biJzon- dere strafkamers ingesteld, welke bi) uitslulting zijn belast met de berech- ting veux misdrijven waarop het be- sluit buitengewoon strafrecht van toe- passing is. KUNST V.V.H.S. Veilingsvereniging H.S. V erenigingsmededelingen SAPPEMEER Voorafgegaan door een autotooht over Assen, Veenhuizen, Norg, Eelde, jPaterswolde en Harkstede, werd de ouden-van-dagen van de Buurtver. „Zeldenruat" een gezelllge avond aan- beboden In het Parkhoteî, waaraan het zangkoor en de toneelver. „Zel- denrust" medewerklng verleenden. Van verschillende kanten arrive- ren in Sappemeer da kermisspullen. De zomerkermis ia er in wording. Nog een dag alechta, en de feestelijkheden ataan voor de deur. Dan zal het nog maar een kwestie van uren ztln. Want Donderdagmiddag vindt de opening van de kermia, die een onderdeel der feestelijkheden vormt, plaata. BORGERCOMPAGNIE Tengevolge van het omvallen van een gasstel ontstond brand in het café O. Kerlien, alhier. De schade is gering. HOOGEZAND—SAPPEMEER In de Maandagavond onder voor- zitterschap van de heer A. Muîder JWzn, gehouden algemena vergade- ring van de Coôp. Boerenleenbank Hoogezand te Sappemeer werden de jaarstukken over 1948 goedgekeurd. De winst bedroeg, na aftrek van het voor belastingen gereserveerde bedrag, f 27.959.56, waarmede de go wone reserve ia gestegen tôt f 211.768.26. Het aantal leden steeg in 1948 tôt 508. De omzet bedroeg m 1948 ruim f 52 millioen. Met ingang van 1 Januari 1948 werd de rente voor spaargelden enigszins verhoogd en wel tôt 2.16 De geblokkeerde gelden daalden door de afwikkeling van de geldsanering met I 1.326.000, penningmeeater, Door de Verenlging voor Kunat- matlge Inseminatle te Veendam werd van de heer A. de Haan, landbouwer, alhier, aangekocht de elgengefokte atler ,,Duurawolder Eduard" voor de De aftredende functlonaris, de heer prjfls van f 2000. Vader van deze atler kampioen-atier Piet W. Ntjborg, heeft de polder gedurende 34 jaar gedlend en heeft medegewerkt aan de vele verbeteringen welke tôt stand zijn gekomen. Mej. Brouwer voerde met haar jeugdclub in de kerk op het lekenspel „Mozes". fKOLHAM Aan de Chr. Kweekschool te Gro- ningen slaagde voor het eindexamen onderwijzer de heer T. Blaauw, alhier, «LOCHTEREN Mej. R. D. v. Diepen, benoemd onderwijzeres aan de Hervormde echool, alhier, slaagde voor het exa men nuttige handwerken. Uitgaande van de Ring Slochte- ren van het C.J.M.V. werd Zaterdag een gecombineerde jeugddag georga- niseerd. Des namiddags kwam men bijeen in het zg. Lutjebos waar men o. 1. v. de heer Boiten, zich vermaakte met sport en spel. O. 1. v. mevr. Schel- tens werden verschillende kamp- en ,trekkersliedjes ingestudeerd terwijl de middag werd besloten met een toe- spraak van de heer Janssen Klimp, Des avonds werd een bijeenkomst ge- er houden in concertzaal Degenhart. Door de afd. Veendam werd opge- voerd een blijspel in drie bedrjjven „Polly Perkins". ia de bekende Eduard. SCHILDWOLDE De Coôp. SEDDEBUREN Er beataan plannen tôt het op richten van een zwemclub. Op het badpaviljoen werden daartoe bespre- kingen gehouden. Een voorlopig comi té, bestaande uit de hereif Dr. Th. Kuiper, E. Stuut, W. Lamefler, H. Stam en H. Greving, werd benoenfa. Voor het houden van een tocht voor de Ouden v. Dagen, waartoe door het comité werd besloten, werd een lflstencollecte gehouden welke ruim f 1000 opbracht. Het Schildweekcomité heeft het programma voor de Schildweek, welke gehouden wordt van 30 Juli tôt 6 Aug. samengesteld. Het biedt elk wat wlls en ziet er zeer aantrekkelijk uit. Naast zeilwedstrijden worden zwem en wielerwedstrijden gehouden, terwijl het programma verder vermeld een wandeltocht rond het Schildmeer, Vuurwerk, een filmavond, een gecos- tumeerd waterballet en een wedstrijd op waterfietsen. Tijdens deze week wordt Steendam geïllumineerd terwijl dagelijks kermisvermakelijkheden zullen zijn. De week wordt besloten met een zwemprestatletocht en mo- torwedstrijden. De feestelijkheden te Muntendam kermis is liggen in het verleden. De geslaagd Exploitanten en caféhouders Landbouwver. „Ons - - Belang" vergaderde Vrijdag onder 'rinslaaxrd is ook de gymnastiek-de- terwijl de vrije gelden xn 1948 stegen y00rzitterschap van de heer J. A. Ra- t JF g-eorganiseerd door de ver- met f 602.000. demaker in café Veenhoven. Bij de in- o o s waarbH het corps De heren G. Dijkhuis Pzn. en J. gekomen stukken was o.m. een koop- PT1' «triid" medewerking ver- Steenbergen werden herkozen resp. bevestiging van het Centraal Bureau oigmede' een keurploeg heren als Lid van de Raad van Toezicht en van Thomas-Slakkenmeel en Kalizout. n keurploeg dames van de Turn- Lid van het Bestuur. (Hierna vond bestelling van stikstof Naar wij vernemen heeft Ds. J. voor het komende jaar plaats. Verde- F. de Wever van Deventer het bero'ep ling had plaats van de inmiddels aan- Kerk (Art. 31), alhier gekomen anthraciet. van de Geref. aangenomen. HOOGEZAND Vrijdag had de jaarlijkse rela plaats, welke door de directie van de H. E. Bodewes' Lierenfabrieken Fox- hol/Martenshoek aan haar personeel is aangeboden. Het reisdoel was de Hol- terberg en Nijverdal, terwijl de avond in feestelijke stemming werd doorge- bracht in hôtel Homan te Vries. Aan de directie werd dank gebracht voor deze reis. Ten overstaan van de notarissen mr. G. Ritzpma van Groningen en J. L. L. C. Hoogenboom te Hoogezand had Maandagavond in het café Smit te Martenshoek, ten verzoeke van de erven H. Teuben, te Groningen de ver- koop plaats van een dubbele behuizing aan de Jullanastraat No. 149 en 151. alhier. Koper de heer H. A. Teuben, Groningen voor f 6310. Hier ter plaatse werd gecolpor- teerd voor de samenstelling van een HELLUM Onder gunstige weersomstandlg- heden en uitstekende publieke belang- stelling werd Zaterdag en Zondag bij café van Dalen kermis gehouden. Vooral het dansen bij het orkest van Harry Dietrich met het lichtwon- der „Dansen onder de sterrenhemel van Hawaii" werd een succès. Zaterdagmiddag werden er kinder- spelen georganiseerd waarvan de ult- slagen luidden: Houtjesrapen: 1. H. Blik; 2. A. v. Dalen en 3. F. Moedt. Stoeltjesdans: 1. M. Stroobos; 2. G. Bontsema; 3. M. Bouwman. Zaklopen: 1. L. v. Bergen; 2. O. Hofstee en 3. J. Scheltens. Hardlopen met hindernissen: 1. G. Ribbers; 2. Chr. Bultje en 3. R. Spit- hof. kring Groningen Van de athletieknummers was de 3000 m met hindernissen een der fraaiste nummers. Woldhuis plaatste zich hier als nummer 1 en Kappen van Zuidbroek als no. 2. De verdere uit- slagen waren: 100 m. dames: 1. G. Lenting, S.V.N.; 2. N. Muurman, S.O.S. 100 m heren: 1. W. Reima, Veen dam; 2. W. Wiechers, Muntendam. Estafette dames: 4 x 125 m.: 1. S.V.Z.; 2. S.V.N. Estafette Heren: S.O.S.; 2. Veendam. Dames 800 m: 1. A. Mefler, S.V.Z. en 2. G. Klat, S.V.Z. Burgemeester Groenendaal reikte met een toepasselijk woord de médail lés uit. De feestelijkheden werden besloten met vuurwerk, waarvoor, zoals ge- bruikelijk, de belangstelling groot was De plaatselijke muziekvereniging „Kunst en Strijd" zal 14 Juli een. con- de R.O.N. zal 4 x 250 m.: 1. cert geven, dat door Door het Ned. Warmbloedpaar- worden uitgezonden. ,den Stamboek werd bij café van Da- De Alg_ Oranje Ver. heeft de adresboek, dat uitgegeven zou worden len de jaarlijkse premiekeuring voor feestel«kbeden ter gelegenheid van de door een firma in het Zuiden van ons veulens, enters en twenters gehouden. koperen bruiloft van het Koninklijk land. Eén der colporteurs, W. P. S. uit De volgende veulens ontvingen eén Gezin Juli) vastgesteld. Naast de Tilburg maakte zieh daarbij schuldig le premie: Nanny V. Tamboer, M. opening.s_ en feestrede van de burge- aan valse voorlichting. Wegens oplich- Tea, eig. Gebr. de Boer, Schildwolde; mees^er bevat het programma muziek tlng werd proces-verbaal tegen hem Mina, V. Goldenmar, M. Zonengolf, van j^unst en strijd", zang van ,,De opgemaakt, en hij zal voor de officier eig. J. Wolthuis Hzn., Overschild; gtem" des yolks" en het Vrijz. HeJ^. van justitie te Groningen worden ge- Navoria, V. Tamboer, M. Damorxa, r^erkkoor ryth. oef. van de dames leid. eig- R- Atzema, Schildwolde; Nimata, van g q g_ en het optreden van een Dinsdagmiddag was er een open- v- Tamboer, M Irmat^ exg^R Atze- to_eelver> met spreekkoor. les in de Huishoud- en Industrie- Centrale Keurlng te GroLx- - Vrijdag was het 40 jaar 1 /-I r. Wi OVirnAr voor ae ^entraxe tveuilllg US U-IUUIII T->r,ryir.V(... «H bare school voor Hoogezand en O. Hiervoor werden drie leslokalen en de keuken gebruikt. Het eerste lokaal gaf een overzicht van het Lager Onderwijs, dat aan de school gegeven wordt en het onder wijs in tekenen, beide afgestemd op de practijk. Voorts was er het een en ander te zien op het gebied van kin- derverzorging. Het tweede lokaal gaf een beeld van wat met wassen, strijken, huis- houdelijk werk, dlenen en dekken is te bereiken. Men kon er zien wat het resultaat is van wassen volgens ver schillende methoden, hoe de huls- vrouw gebroken aardewerk kan lij- men, en verder waren er eigenge- maakte versnaperingen. Er lag gerel- nigd leer, geschuurde aluminium, ge- poetst zilver, gespannen kleedjes, motvrij ingepakt bont enz. De meisjes waren bezig met het vouwen van kleedjes en lakens, het strijken vân gordynen enz. en het poetsen van zilver. Ten slotte was er in dit lokaal een expositle van leermiddelen. Lokaal nummer drie was het naailokaal, waar men een overzicht had gegeven van hetgeen door de meisjes met naald en draad wordt gedaan. Diverse aar- dige stukjes waren er te bezichtigen. In de keuken werd hard gekookt en gebakken. Dit was in het bijzonder voor de mannelijke bezoeker het interessantste gedeelte van het aar- dige geheel. Ergens was een tafel ge- dekt met een eenvoudige maaltfld, en verschillende versnaperingen waren geëxposeerd. Het zag er smakelijk uit 's Avonds was er ouderavond, na afloop waarvan de ouders een rond- gang maakten door de opgestelde ex positle. FOXHOL Vrijdagavond hield de voetbalver- eniging FW haar jaarvergadering in. het hôtel Ter Veer. De voorzittar de heer J. B. Schoolland en het bestuurs- lid, de heer Koning werden herkozen. Verder werden een aantal commissiez samengesteld, en wel: Elftalcomm. voor le en 2e elftal: D. Pot, E. v. Ralsbeek en E. Broekema; Elftalcom- missle voor de lagere elftallen: F. Bergman en E. Staal; Jeugdcommissie *H. Bentum Sr., S. ten Cate en A. Veentjer (allen herkozen); Kascom- mlssle: gekozen H. Hendrlks, terwijl ln deze commlssie reeds zittlng had- den H. Bentum en Huizlng. Tôt bodes werden aangesteld de Gebr. K. en M. van Sloten. NOORDDIJK De opbrengst van de Rode Kruts- collecte bedroeg f 120.50. MIDDELBERT De NIWIN had een tulnconcert georganiseerd, waaraan aile koren ult de gemeente Noorddtjk hebben mede-' gewerkt, alsmede de Mevr. Heisenbergv. GronWgen en Ds. van Hoogstraten met declamatle. De opbrengst bedroeg f 75.67. ENGELBERT geleden, dat de heer A. Rademaker zijn mede- werking ging verlenen aan het orga- jiiseren van volksfeesten, en het be stuur van de V.v.V. heeeft deze dag niet ongemerkt voorbij willen laten gaan. Bij een huldiging in intieme kring waren in het .café Visser aanwezig het bestuur van de V.v.V., burgemees ter Groenendaal en echtgenote en ver- tegenwoordigers der kermisexploitan- ten. Namens de V.v.V. voerde de voorzxt- ter, de heer Glas, het woord. Met en- kele waarderende woorden bood hij de jubilaris een ligstoel aan. De volgende spreker was burge meester Groenendaal, waarna de ker- misexploitant Orne Gijs en Kallenkoot het woord voerden, van wie de laatste G.J.M V. orgamseerae weuerom een jubilarls namens de kermisexploj- wolde. Spreker was de heer M. A. Voor de eerste maal is hier ter Jumelet, evangelist te Froombosch plaatse tijdens de kermis een tapver- met als onderwerp: ,,De reizende bod van kracht geweest. jeugd en de jeugdige reis". Ter afwis- Bij de heer B. Kram aan de seling zong het Kerkkoor van Schild- Ni'euweweg ontstond een kleine wolde enkele liederen. schoorsteenbrand, welke met eigen middelen kon worden geblust. De heer B. Tuxzenga, alhier, is benoemd to^ volontair ter gemeente- secretarie te Slochteren: gen: Lilian, V. Goldenmar, eig. J. Wolthuis, Overschild; Hiola, V. Arjo- lus, eig. Gebr. de Boer, Schildwolde. Twenters Idonna, V. Harro, eig. T. Jager, Stootshorn; Jirabella, V. Titus, eig. H. J. Rozeveld, Noordbroek; Jil- lina, V. Goldenmar, eig. W. Hagenouw Slochteren; Inivara, V. Arjolus, eig. K. J. Holtkamp, Schildwolde. Resefve Jirmie, V. Gulliver, eig. Gebr. de Boer, Schildwolde. Van de voorgebrachte rijpaarden werd de zeer bekende Zivara eig. K. J. Holtkamp te Schildwolde reisgeld toegekend terwijl Efienus van H. J. Rozeveld, Noordbroek, reserve werd. SCHILDWOLDE De Ring Slochteren C.J.M.V. organiseerde van wederom het een WOLKBREUK BOVEN EEN MARKTPLEIN Een wolkbreuk heeft zich ontlast boven de markt van de Mexicaanse si ad Pachuca. Reusachtige watermas. sa's plensten neer. Zelfs auto's werden volkomen door het water vernield. Er vielen vele slachtoffers, waaronder vooral vrouwen. Reddingsploegen, die onmiddellijk naar de geteisterde stad gedirigeerd weren troffen 40 lijken en 40 zwaar gewonde personen aan. Er worden echter nog velen vermist. EEN RUS DIE ENGELSMAN WERD Jerzy Maliniak werd in Rusland geboren. Op betrekkelijk jeugdige leeftijd ging hij naar Oostenrijk eh wist zich een plaats te verwerven bij de Weense Staatsopera, waar hij ten slotte repetitor werd. Later ging hij naar Engeland, waar hij werd gena- turaliseerd, en eerste repetitor werd van de The London Opéra Company. Nu The New London Opéra Company werd opgericht, had Maliniak er op gerekend tôt dirigent van die maat- schappij te worden aangesteld. Toen dat niet het geval bleek te zijn, was hij zo zeer teleurgesteld, dat hij door gasverstikking een einde aan zijn leven heeft gemaakt. Volgens medische verklaringen moest Maliniak in de laatste tijd niet meer als volkomen toerekeningsvat- baar worden beschouwd. EEN MOTEEF TOT ECHTSCHEIDING Een vrouw ult Hamilton (Ohio) maakte haar vrije avonden productief door op de kinderen van een harer vriendinnen te passen, terwijl deze af- wezig was. Ze kreeg daarvoor 2 per avond. Op zekere dag kwam de oppasster er achter, dat het haar eigen man was, met wie de moeder van de kin deren op stap ging. Ze vroeg en kreeg echtscheiding. Een duiker is er in geslaagd het wrak van de „Roermond", dat op on- geveer 25 meter diepte ligt, binnen te dringen. Hij vond echter geen ver- ongelukten. Naar men thans meent, zijn de stof- felijke resten van de tien, die men in de romp waande, door de sterke stro- men weggespoeld; NE GER S EN BLANKEN WERDEN HANDGEMEEN De politle te St. Louis (Ver. Staten) heeft zich op het ergete voorbereld. Er zfln versterkingen aangekomen en oVervalwagend patrouilleren door de stad. De oorzaak van deze maatregelen zfln vechtpartjjen, welke hebben pltfats gehad tussen de zwarte en de blanke bevolklng van de stad en welke z(jn ontstaan tengevolge van het felt dat de gemeentelijke zwembaden gelijktij- dig voor negers en blanken zijn ge- opend. Bij de vechtpartijen liep een 16- jarige jongen een schedelbasisfrac- tuur op en een evenoude negerjongen kreeg inwendige kneuzingen. Diverse personen werden licht gewond. Engelse invaliden in 'ons land Na gistermorgen uit Hoek van Hol land te zijn gestart, kwamen de 38 Engelse invaliden in hun motordrie- wielers omstreeks 9 uur op de Schie- damse weg bij het pompstation aan. Overal waar zij passeerden, zowel in Maassluis, Vlaardingen als Schiedam, trok de stoet veel belangstelling. Aan het pompstation stond de Rotterdalnse ipotorpolitie gereed om hen door do stad te begeleiden. Waar nodig werd het andere verkeer even stilgelegd. Om de invaliden gelegenheid te geven in de stoet te blijven. Omstreeks hait tien werd de weg naar Gouda bereikt en aan de grens afscheid genomen van de motorpolitie. Het lag in de bedoe- ling in de omgeving van Woudenberg te picniccen en daarna de reis naar Arnhem te vervolgen. POLITIEAGENT VERDWENEN EN TERUGGEKEERD Een Amsterdamse politie-agent, de 25-jarige W. H. Hartman is verdwe- nen. Zaterdagavond klaagde hij over hoofdpijn en verliet zijn woning om een fris luchtje te scheppen. Hij is echter niet teruggekeerd. Maandag kwam nij op het bureau, volkomen afwezig en zich niet herin- nerend van wat er gebeurd was. Ver- moedelijk hebben de overvliegende bommenwerpers de agent, die in het concentratiekamp Dachau heeft geze- ten, zo zeer van streek gebracht. Op dokters-advies moet hij enige rust nemen. AMSTERDAMS BURGEMEESTER ALS TELEFONIST „Taxi-CentraleStadhoxiderska- de 62we komme voor" en enkele ogenblikken later krijgt een taxichauf- feur op de standplaats Vijzelgraeht de bestelling door. Noch de Amsterdam- mer, die een wagen bestelde, noch de chauffeur, die de opdracht aaixnam zullen hebben geweten, dat niemand minder dan Amsterdams eerste bur- ger, mr. Arn. J. d'AiUy de telefoon bediende. De burgemeester fungeerde ni. gistermorgen een paar minuten als telefoniste op het nieuwe kantoor van de Amsterdamse taxi-centrale aan de Keizersgracht, dat toen officieel ln gebruik werd genomen. Hoe druk het in dit bedijjf kan zijn blijkt uit de sta- tistiek: In Januari van dit jaar was het gemiddelde per etmaal nog 4200 aanvragen. Voor het F.N.Z. examen Boter- Eén der jongste leden van „Kunst en Strijd", de heer Engbert Gruben zal hedenmiddag van 16.55 tôt 17.15 uur een concert geven voor de maker slaagde te Leeuwarden de hNer VARA-microfoon. Hij zal aan de vleu- R. Huizinga, alhier, werkzaam aan ae gel worden begeleid door mej. Nan- Coôp. Zuiverfabriek te Slochteren. ninga van Groningen. _l Bij de vele lelijke en onduidelijke moest het daarentegen opnemen te- woordafkortingen, waarmee wij meer gen het harde, droge en eiwitrijke pro- en meer gezegend worden, is weer een duct der Amerikaanse prairiën, waar- nieuwe gekomen. We moeten eigenlijk door ons eigen graan aan het kortste spreken van „woordverminkingen", eind trok. Slechts door de dwingende 1 werking van de crisiswetten slaagde men er in onze eigen tarwe in het brood te doen verwerken. o De mening had in Nederland post is van de Coôrdinatie Commissie voor gevat, dat onze tarwe eigenlijk onge S.O.S., Help ons!, die roep stijgt op, wordt overgenomen, plant zich voorr., Het is geen ontredderd schip, dat strijdt tegen de opgezweepte zeeën; het is geen vliegtuig dat een schier hopeloze strijd voert tegen de woeden- de elementen. Neen, deze roep is af- komstig van een groep arbeiders, af- komstig uit aile mogelijke bedrijven, er zijn goede werklui bij en minder goe- de, middelsoort en ook wel slechtere, maar één ding hebben zij allen ge- meen. Zij worden gerekend tôt de ouderen en het lot heeft hen werk- loos gemaakt. Eerst hebben velen van hen ijverig gesolliciteerd. Maar het succès bleef uit, hun gevorderde leef tijd vormde steeds een bezwaar. Wan- neer zij iii hun sollicitaties vermeldden hoe oud ze waren, dan kregen ze hâ- lemaal geen antwoord, en als ze die niet noemden en ze werden opgeroe- pen, dan was het resultaat: ,,U zult er wel nader van horen". Meestal hoorden zij niets of kregen een afwij- zend bericht. Langzamerhand verdween de solll- citatie-ijver. Het werd een dof berus- ten in het blijkbaar onvermijdelijke, de onvrijwillige werkloosheid, een pro cès van langzame afbraak der energie. Dat zij, die hun vak nooit goed ver- stonden, die twaalf ambachten en der- tien ongelukken gehad hebben of die want onze taal wordt er met deze maakwoorden zeker niet mooier op. Het nieuwe monster heer „Co-Co-Bro" welk neger-Nederlands de aanduiding Broodgranen. Deze lange naam kuix nen we ook al weer niet erg practisch vinden en wij zouden dan ook lie ver spreken van de Broodgraan Commis sie; dat is duidelijk, goed Nederlands en voor iedereen begrijpelijk. Deze commissie is ingesteld om de teelt, de afzet en de verwerking van in Neder land geteeld broodgraan te bevorde- ren. Het betreft dus tarwe en rogge. Zonder twtjfel ls dit een streven, dat de belangstelling en de steun van de gehele Nederlandse landbouw ver- dienf. Op zichzelf is het werken in die richting niets nieuws, want al sincl3 de landbouwcrisis van nu bjjna 20 jaar geleden wordt er gewerkt aan de ver- betering van de bakwaarde van de in- Resultaten zijn reeds schikt was voor de broodbereiding en dat heeft aan onze landbouw ontzag- gelljk veel kwaad gedaan. Het verwijt was volkomen ongerechtvaardigd, want men eet nergens lekkerder brood dan julst ln de dorpen, waar brood van eigen ongebuilde tarwe wordt ge bakken. Merkwaardig was om te con- stateren hoe onnadenkend het stads- publlek is, want verscheidene grote bakkertjen Mi de steden maken sinds jaren spéciale reclame met bljv. „Zeeuws tarwebrood", dat graag ge- kocht werd. Daarmee heeft men dus het bewtjs, dat van Nederlandse tarwe wel degelljk brood te bakken is, dat even voedzaam als smakelijk is. En als men dat nog niet wist, heeft do oorlogsttjd de stadsverbruikers die landse tarwe. Resultaten zijn zangeres (jaarbij behaald. Aan rogge heeft merx waarheid wel geleerd. De tijd is dus d. Ploeg van; toj. nu ^oe jn opzlcht minder aan- wel rijp om dat oude vooroordeel te- dacht besteed om de eenvoudige reden, gen de inlandse tarwe op te ruimen. dat rogge lang niet zoveel betekenis Het bezwaar, dat men tegen onze tar- heeft voor de broodgraanvoorziening we heeft, ligt op het terrein van de als tarwe en omdat rogge niet zo witbrood-bakkerjj. Het Amerikaanse De ingelanden van de Engelber- zwaar beconcurreerd wordt door bui- patentbloem neemt meer vocht op en| ter Westerbroakaterpolder benoemde', tenlands graan. De Nederlandse tarwe i 1b zulverder wlt dan on» Inlandse bloem. Het ls echter zeer de. vraag of de Amerikaanse bloem ln smaak en, voedingswaarde tegen het Nederland se product op kan. Mochten daar nog wensen zijn, dan moet de nieuwe stlch- tin g door veredeling van de tarwe-] rassen, door verbetering van de be-i mesting, enz. zorgen, dat aan aile eisen tegemoet gekomen wordt. De geschiedenis van de brouwgerst be-, wijst, dat men op die wijze veel kan bereiken. Voor 1930 gebruikten de Ne derlandse brouwerijen nooit binnen- landse gerst, die als ongeschikt voor de brouwerij werd beschouwd. Er heeft zich toen een brouwgerst-com- mlssie voorgespannen om onze gerst in dat opzicht te verbeteren met het gevolg, dat de brouwerijen thans uit- sluitend binnenlandse gerst verwerken en bovendjen nog brouwgerst wordt uitgevoerd: Als voor rogge blijkt, dat de broodgraan-voorultzichten voor dit koren niet gunstig zijn, dan zal de Stichting uitstekend werk kunnen doen door een tarweras tôt ontwikke- ling te brengen, dat op het zand de rogge met voordeel kan vervangen. Met dit werk zijn zeer grote belangen gemoeid. Onze landbouw verbouwt dit jaar 106.000 ha tarwe en 191.000 ha rogge, samen dus btjna 300.000 ha of bijna een derde van ons totale bouw- land. Het opvoeren van de waarde daarvan en het aankweken van meer waardering voor onze graanteelt, is een taak zo belangrtlk, dat wij de Stichting, die zich daarmee belast, haar lelijke naam van Co-Co-Bro wel willen vergeven. Maar toch houden wij ons zelf aan „Broodgraancommis- sle". door andere fouten op de keien zijn gezet niet meer aan de slag kunnen komen is te betreuren, maar het is ook begrijpelijk. Maar het lot van heu die buiten hun schuld werkloos zijn geworden op rijpere leeftijd en die geen kans meer kunnen krijgen aan de slag te komen is nog veel erger. Het zijn de vijftigers, de veertigers, en in vele gevallen helaas ook de dertl- gers. Nog zijn zij in de voile kracht van hun leven; zij bezitten ervaring en evenwichtigheid, voelen zich om zo te zeggen nog helemaal niet vergrijsd, maar steeds weer krijgen zij hetzelfdo te horen: ,,Uw leeftijd is een bezwaar Wie de advertentiepagina's van de kranten doorleest, die komt steeds weer oproepen om personeel tegen waarbij een leeftijdgrens is aange ;e- ven. Niet boven 25 jaar, niet boven 35 jaarWaarom? Wil men de ouderen geen kans geven of is die 11- miet een soort traditie of vooroordeel. Er zijn natuurlijk arbeidskrachten wler prestaties bij het ouder worden gaan dalen, maar dat is geen reden te generaliseren. Ook onder de jonge krachten zijn arbeiders die minder of helemaal niet geschikt zijn. Ook jonge arbeiders neemt men niet zonder meer aan. Ook van hen eist men in vele gevallen een proeve van hun kunnen het psychptech- niseh onderzoek komt steeds meer in zwang. Natuurlijk moet men oudero werkkrachten eveneens zorgvuldig se- lecteren. De maatschappi) is nu een- maal geen philantropische instelling, en arbeidskrachten die hun loon niet opbrengen kunnen we niet gebruiken. Maar men moet bedenken dat on der jonge arbeiders meer bedrijfsonge- vallen voorkomen dan onder ouderen, dat tempo en uithoudingsvermogen zeer voldoende zijn, en dat een oudere kracht in het algemeen meer ervaring, ruimer inzicht, en meer evenwichtigr heid, plichtsbesef en standvastigheld bezit,'-dan een jonge. Er is in ons land nog steeds een gebrek aan geschoolde arbeiders, en toch krijgen de ouderen zo weinig kan- sen. Dit is de reden, dat men deze kwestie thans tôt oplossing wenst te brengen, maar die oplossing kan alleen verkregen worden met medewerking van de werkgevers, op wie een tferoep wordt gedaan. Er wordt zelfs al ge- sproken van dwingende maatregelen, welke geïxomen zouden kunnen wor den. Wt) eindigen met 3 vragen te stellen: Wist U; dat chauffeurs tussen 50 en 60 jaar minder ongevallen veroorzaken dan hun Jongere collega's? dat bij Ford momenteel 30 van de werknepxers boven de 50 is tegen 15 voor de oorlog (1000 arbeiders zijn zelfs boven de 70 jaar) dat Stradivarius reeds over de 70 was toen hij zijn mooiste violon bouwde 7 S.O.S., Helpt ons. Een eroep ver- oordeelden vraagt om hulp. Mensen die tôt werkloosheid zfln gedoemd omhun gevorderde leeftijd. Deze bijzondere strafkamers zijn sa mengesteld: Te Leeuwarden: Voorzitter Mr. A. F. Steffen, rechter-plaatsvervanger. Leden: mr. D. H. Okma, rechter- plaatsvervanger; mr. C. H. Beekhuis, rechter-plaatsvervanger plaatsver- vangende leden mr. H. J. van Maanen, vice-president; mr. B. Dorhout, rech- ter; mr. J. K. D. Schônfeld, rechter; mr. P. S. de Gruyter, rechter-plaats vervanger. Te Groningen: Voorzitter: Jhr. mr. W. W. Feith, vlce-president; leden: mr. j. E. Mulder, rechter-plaatsver vanger; mr. N. Bolkestein, rechter- plaatsvervanger; plaatsvervangende leden: mr. H. J. H. Nàuta, rechter- plaatsvervanger; mr. Ch. J. J. van Groeningen, rechter. Te Assen: Voorzitter: mr. A. Maas- sen, vice-president; leden: mr. H. J. H. Nauta, rechter-plaatsvervanger; mr. W. P. Berghuis, rechter-plaatsvervan ger, plaatsvervanger; plaatsvervan gende leden: Mr. W. H. T. C. Baron Thoe Schwartzenberg en Hohenlans- berg, rechter; mr. A. Murman, rechter Eervol onUlag Bij K.B. is met ingang van 1 Juli 1949 eervol ontslag verleend als mi- jlltair-raadsheer ln het bijzonder ge- rechtshof te Leeuwarden aan D. A. Camerling Helmolt, L. C. van der Schee, J. Rotgans, mr. A. F. Steffen, A. J. van der Blom; als procureur- fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden afin mr. L. W. E. M. Lasonder; als advocaat-fiscaal bi) het bijzon der gerechtshof te Leeuwarden aan jhr. mr. J. E. de Ranitz, mr. G. R. Nube, jhr. mr. A. H. S. van der Wijck; als griffier van het bijzonder ge rechtshof te Leeuwarden, aan mr. F. A. Ebbinge; als subsituut-griffier by het bijzon der gerechtshof te Leeuwarden aan mr. E. Caalen, mr. A. Veenhoven, mr. M. Bo'ekhold, mr. A. H. Frankena; Met ingang van 1 Juli 1949 is inge- trokken de aanwijzing als: waarne- mend procureur-fiscaal bi) het bijzon der gerechtshof te Leeuwarden van mr. J. C. Louët Feisser. waarnemend advocaat-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Leeuwar den vaix mr. H. K. Schrage, mr. B. M. Wagenaar. „ABSOLUTE DROOGTE" Van Engelse ministeriële zijde is medegedeeld, dat practisch geheel En geland, Oost-Schotland en Wales, na zestien dagen zonder regen thans in een staat van „absolute droogte" ver- keren. De Maandagnacht was de warmste van dit jaar en Maandag de warmste dag sedert Juli 1948. DE KOMST VAN DE WEENSE STAATSOPERA De Weense Staatsopera, die van 1 tôt en met 5 Juli ln Amsterdam en Den Haag opvoeringen zal geven, komt op 30 Juli ën 1 Jxili a.s. uit België naar ons land. Het gezelschap bestaat uit 202 per sonen. Daaronder begrepen zijn 22 so- listen en het Weens Philharmonlsch orkest, dat een bezetting heeft van 85 man. Een deel van het gezelschap arri- veert op 30 Juni in Amsterdam. Het ander deel komt daags daarop met autobussen. De décors en requisieten worden in grote trucks vervoerd, waardoor een heel konvooi gevormd wordt. Met het gezelschap komen mede Dr. Egon Hilbert, leider van de Qqs- tenrijkse staatstheaters, prof. Franz Salmhofer, directeur van de Weense staatsopera, prof. Jozef Krips en prof, dr. Karl Bôhm, dirigenten. Met ingang van heden Woensdag 29 Jxxni wordt de export naar Duits- land weer hervat. Sappemeer, 28 Juni 1949. Maandag 27 Juni 1949 Kaskomkommers 1 f 3031; Idexn 2 f 27; Idem 3 f 20; Platglaskomkom- mers 1 f 714; Idem 2 f 611; Idem 3 f 6—8; Bloemkool IA f 11—21; Idem 1 f 9—14; Idem 2 f 68; Me- loenen f 72136; Perziken A, B, C f 522 per 100 stuks. Aardbeien f 6697; Andijvle f 18 23; Frambozen f 150; Kroten 1 f 7-10; Rabarber 1 f 917; Sav. kool groen f 78; Spinazie f 1121; Spitse kool 78; Stamslabonen m. dr. f 122132; Tomaten A f 7684; Idem B f 69 76; Idem C f 71—76; Idem CC f 58; Tuinbonen f 2527; Waspeen 1 f 26 31; Witte kool f 9—11; Sjalotten f 4.104.40; Ulen f 4—4.40 p. 100 kg. Kropsla 1 f 3.206 per 100 krop, Bospeen f 2122 per 100 bos. VOETBALVER. „H. S. C." Sportweekkampen te Nunspeet. Aile adsp., die deelnemen aan de Sportweekkampen te Nunspeet wor- den heden Woensdagavond om half acht prectes ln Hôtel „Struvê" ver- wacht voor bespreklng dezer reis. Mochten er nog enkelen zijn, dlo nog wensen deel te nemen, dan kan dit alsnog geschleden. Dit ls de aller- laatste gelegenheid I De Jeugd-Commlssle. GYMN. EN ATHL. VER. H.-S. Athletlek-wedstrijden Nleuwolda. Vertrek Zondagmorgen om 8 uur van- af de Gado-garage (dlenstbus). Terug uit Nleuwolda om 18.20 uur. Definltieve opgave voor de Zomer- relsjes van 9 en 10 Juli, uiterlijk t.e.m. Woensdag a.s. Vertrek Zaterdag om 1.30 uur vanaf de Turnhal. Tërug 's avonds plm. 7 u. Vertrek Zondag om 9 uur vanaf de Gado-garage, waar de fletsen kunnen worden gestald.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2