(6.000 Nedirlmdse Emigranten in I948 Nederlandse Luchlvaart 44 doden Een Nederlander ziet Amerika De moeilijkheden in Engeland waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 opnieuw in rouw gedompeld Vierde Jaargang Woensdag 13 Juli 1949 No. 85 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVtNG Binnenlands Overzîcht Wet voorlopige voorzîening Bouwkassen KOUSENFABRIEK PROOI DER VLAMMEN De constellation Franeker bij Bombay neergestort Opnieuw heeft een grote ramp de K.L.M. getroffen. Wederom is een van haar vogels, ver van het nest, vleugellam neergestort. Wederom zijn er doden te be- treuren. Het is de „Franeker", een Constellation, die bij Ghatkopar, 5 km. van het vliegveld Santa Bruz, bij Bombay, is neergestort. Aan boord bevonden zich 34 passagiers, waaronder 13 van de Amerikaanse jouma- listen, die op uitnodiging van de Nederlandse regering Indonesië hadden bezocht, terwijl de bemanning uit 10 koppen bestond. Allen zijn om het leven gekomen. Na de tweede Politionele actie bestond er een ver- bod in India voor Nederlandse vliegtuigen om te lan- den, vandaar, dat op de geregelde dienst langs een andere route werd gevlogen. Voor deze maal had In dia echter toestemming verleend om van haar vlieg- velden gebruik te maken, omdat zich de Amerikaanse journalisten aan boord bevonden, die een onderhoud wilden hebben met de minister-president van India, Pandit Nehroe. Voor dit onderhoud was het toestel in New Delhi ge weest, waar Nehroe zich bevindt vanaf New Delhi vloog het naar Bombay. Jeugd zonder zorgen GENERAAL PARDON OT ARGENTIN» W®reldfl.lèuw$ in Vog*lvlucht SCHEEPSBRAND MET ERN8TIGE GEVOLGBN HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS f 1.50 p- kwartaal. Franco p. post f 1.75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIE S 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2351 en 2361) Postrekening No. 435883 De afgelopen week stond vanzelf- op korte termijn kunnen worden ge- sprekend in het teken van Oranje, want Donderdag vierde het Koninklijk Gezin zijn 12V2-jarig huwelijksfeest. Er zijn geen luidruchtige feesten ge- vierd. Slechts hier en daar is een bij- eenkomst geweest en daar hebben dwongen. De tweede memorie van antwoord betreft de goedkeuring van het Noord- Atlantisch verdrag, getekend te Washington op 4 April 1949. De minister legt er de nadruk op, sprekers iets verteld over Nederland dat het verdrag tôt stand gekomen is en Oranje, en de band waardoor deze als uitvloeisel van de politieke ont- worden samengebonden. Wij hebben wikkeling, welke heeft plaats gehad. de kranten gelezen, we hebben naar de radio geluisterd, en onze herinne- ringen gleden terug naar de ver- schrikkelijke jaren die achter ons lig- gen, waarin regering en vorstin in het buitenland hun taak moesten vervul- len, naar de terugkeer, naar de abdi- catie van Koningin Wilhelmina en de troonsbestijging van Koningin Juliana. De gebeurtenissen van de laatste jaren hebben de sympathie van het volk je- gens het Kôningshuis doen toenemen, en in gedachten hebben wij even ver- wijld in dat Paleis te Soestdjjk, waar een gelukkig gezin woont. Tweede Kamer In zijn vergadering van Dinsdag is de Tweede Kamer begonnen, daar waar zij verleden week is opgehouden, en dat was de begroting van het land- bouwegalisatiefonds, die thans werd nadat de organisatie der verenigde naties tôt stand was gekomen. De militaire samenwerking is slechts middel, en het doel van het verdrag dient ook met andere middelen te wor den nagestreefd. De minister ontkent ten sterkste, dat het verdrag geheime clausules zou bevatten. De ondertekenaars zijn niet meer overeengekomen, dan is neerge- legd in de 14 artikelen, welke het ont- werp uitmaken. Reeds kan worden medegedeeld, dat de Président der V.S. voornemens is terstond na de goedkeuring van het verdrag door de senaat, aan deze een wetsontwerp voor te leggen, houdende een program ma van militaire en materiële bijstand aan de andere verdragsstaten. Nederlandse emigranten in 1948 In haar jaarverslag maakt de Cen- goedgekeurd met aantekening, dat de I traie Stichting Landbouw-Emigratie C.P.N.-fractie wenst geacht te worden bekend, dat in 1948 ruim 16.000 men te hebben tegen gestemd. i sen naar het buitenland vertrokken Vervolgens werd in behandeling ge- Z\jn, met de bedoeling zich daar blij- nomen het wetsontwerp tôt goedkeU- vend te vestigen. Zij gingen naar Ca- ring van het statuut van de Raad van nada, de V.S., Zuid-Afrika, Australie, Europa, ondertekend te Londen op Frankrijk, Brazilië en Argentinië. Ca- 5 Mei jl. nada trekt het grootste deel van de Mej. Klompe (KVP) zei dat de (emigrerende landbouwkrachten. Er basis, waarop de Raad van Europa kwamen 9.866 Nederlanders in dit land rust is de nuchtere overweging, dat men niet zonder elkander kan. Vol- gens haar moest het ledental zoveel mogelijk worden uitgebreid. De kwes- tie Spanje moest men niet te veel uit eigen gezichtspunt bekijken, en verder zou Turkije kunnen worden opgOho- men. De heer van der Goes van Naters (Arb.) kwam daartegen in het ge- weer. Door het pikzwarte schaap, Spanje, toe te laten zou men naar zijn mening de zaak infecteren. Hierop antwoordde Mej. Klompe dat de situatie op het ogenblik in Spanje zo is, dat het als lid van de Raad van Europa niet aanvaardbaar is. Het ontwerp werd zonder hoofdeljj- ,'t® .iternming aangenomen. Vandaag zal door de regering een verklaring in de kamer wor den afgelegd over Indonesië. Deze regeringsverklaring zal in comité generaal worden afge legd (met gesloten deuren). Memories van antwoord Op de voorlopige verslagen van de Tweede Kamer, inzake twee wetsont- werpen zijn memories van antwoord verschenen. De eerste betreft de wet voorlopige voorzieningen bouwkassen. Hierin wordt o.m. gezegd, dat het aan. Door de V.S. is een aantal van 3153 immigranten afkomstig uit Ne derland vastgesteld. Hoewel in Zuid- Afrika plaats is voor vaklui en téeh- nici loopt de emigratie daarheen nog stroef. Australië vraagt landbouw krachten, alsmede arbeiders voor in de steden. In Brazilië kwam een be- langrijke kolonisatie van Katholieke Nederlanders tôt stand. Er wordt de nadruk op gelegd, dat VKMSTELIJNG WEGENS BROEDERDIENST Inzake vrijstelling wegens broeder- dienst voor de lichting 1950 is een re- geling vastgesteld, waaraan het vol- gende is ontleend: De vrijstelling wordt verleend aan de ingeschrevene, die ten minste drie broeders heeft of gehad heeft, die dienen of gediend hebben bij de land- macht, bij de zeemacht of bij de over- zeese krijgsmacht. In een van deze gevallen wordt ge acht te verkeren de broeder, die v<56r 1 November 1949: a. ten minste 30 dagen in werke- lflke dienst is geweest, of b. ten gevolge van een na 31 De- cember 1945 verleend uitstel van eer ste oefening nog niet of nog geen 30 dagen in werkelijke dienst is geweest, of d. gedurende zijn verblijf in werke lijke dienst is overleden. Als broederdienst blijft buiten aan- merking: a. dienst als vrijwilliger bij de na tionale reserve; b. dienst als vrijwilliger bij de re serve grensbewaking. Voor vrijstelling wegens broeder dienst worden onder broeders verstaan wettige broeders en wettige halfbroe- ders. Door of vanwege de ingeschre vene, die voor vrijstelling in aanmer- king wenst te komen, wordt daartoe aanvraag gedaan bij de burgemeester van de gemeente, voor welke hij voor de dienstplicht is ingeschreven. Deze aanvraag moet gedaan worden véér 15 Augustus 1949. Onstaat het recht eerst na 14 Augustus 1949 dan moet de aanvraag binnen veertien na het ontstaan worden gedaan. MODERNE DIOGENESSEN Met een vat op stap Drie Berlijners willen de Griekse wijsgeer Diogenes imiteren. Zij zijn er op uitgetrokken met een vat, om een tocht te maken van 3650 km. Het vat voor zich uit rollend menen zij 20 km per dag te kunnen afleggen. In het vat hebben zij hun bagage op- geborgen, maar het is zo groot, dat ze er ook in kunnen ovemachten. BIJ ZWEMLES VERDRONKEN Een 19-jarige coupeuse uit Rotter dam, mej. Baks, vertoefde in Hoek van emigratie grondig moet woren voor- Holland, waar een vriendin haar .zou bereid; men dient de taal van het- im- leren zwemmen. Vermoedelijk heeft migratieland te kennen, en wie _de het meisje te veel water binnengekre- landbouw daar gaat beoefenen, dient gen. Op een zeker moment zag men knaapje kwam er goed af maar de op de hoogte te zijn van de gemechanil haar althans in de diepte verdwijnen. beide dames moesten in het ziekenKuis seerde landbouw en de heersende toe- Toen men haar een kwartier later worden opgenomen. Vooral de moeder BRAND AAN ROTTERDAMSE SPOORWEGHAV EN Aan de Rotterdamse spoorweghaven is een loods van 150 m lengte en 12 meter breedte, welke voor drie kwart met goederen was gevuld, door brand verwoest. Van de goederen kon slechts een zeer klein gedeelte in veiligheid woiden gebracht. Schilders waren bezig met het af- brsnden van de verflaag van de loods. Het staat echter niet vast, dat dit de oorzaak van de brand is geweest. V£st staat, dat de schade zeer groot is. Het juiste bedrag kon nog niet wovden vastgesteld. VRIJLATING VAN PRIJZEN VAN GEMERKTE HANDGEBREIDE, GEHAAKTE EN HANDGEKNOOPTE GOEDEREN In de Staatscourant is gepubliceerd een prijzenbeschikking vrijlating van prijzen voor gemerkte handgebreide, gehaakte en handgeknoopte goederen 19-: 9, en een derde wijziging prijzen beschikking handgebreide en gehaakte goederen 1947. dierdoor zullen de prijzen van die handgebreide-, gehaakte en -geknoop- te goederen, welke voorzien zijn van een etiket, waarop één der woorden „handgebreid", „handgehaakt", onder- scheidenlijk „handgeknoopt" is ver- meld, worden vrijgelaten. Indien deze goederen niet van voor- noemd etiket zijn voorzien dienen de prijzen als voorheen te worden bere- kend op grond van de „prijzenbeschik- kifig handgebreide en -gehaakte goe deren 1947", respectievelijk „prij4en- beschikking voor fabrikanten 1947". De kousenfabriek „Salvo" te Hilver- sum is in de nacht van Maandag op Dinsdag een prooi der vlammen ge- worden. In verband met exportorders waren er zeer grote voorraden, welke gcheel veloren gingen evenals divese kostbare machines. De eigenaars wa ren slechts gedeeltelijk verzekerd. Doordat het vrijwel windstil was konden de belendende fabrieksgebou- wen behouden blijven. TWEE DAMES WERDEN AAN GEREDEN In Amsterdam weifelde een wielrijd- ster op een druk punt, met als ge- volg, dat zij door een auto werd aan- gereden. Na het gebeurde verloor de automobilist de macht over het stuur, waardoor ook een jongetje en zijn moeder werden aangereden. Het New York Herald Tribune en W. R. Matthews van de Arizona Star. standen in het betreffende land. vond, was het leven reeds geweken. wjyrd zeer ernstig gewond. In een vorig artikel beweerde ik, dat ga je naar de Collège", een school, Amerika ânders isAnders dan de die tussen onze middelbare scholen en voorstellingen, die wij ons meestal van universiteiten in staat. En zij, die zich dit land maken, maar vooral anders voor een speciaal beroep bekwamen, dan Europa en ons eigen landje. Dit dokter, advocaat of predikant, moeten geldt wel heel in het bijzonder voor daama nog een jaar of drie,vier in de jeugd. Wij groeiden op in de donke- hun spéciale vak aan een Universiteit re jaren van de oorlog, omringd door of een Seminarie studeren. Het alge- ellende en wreedheid, bitterheid en be- mene peil van ontwikkeling is hoog in reeds in de bedoeling van de regering drog. Daarom valt het ons vaak moei- dit land. In 1940 ging 48 van de lag op grond van de in het ontwerp Ujk onbezorgd en fleurig te leven. Ve- jongelui tussen 14 en 19 jaar naar1 vervatte regeling, in te grijpen, indien len van ons zijn te vroeg oud gewor- school, terwijl in 15 staten het percen- denItage hoger is dan 50 Het laagste Dan moet je in dit land komen. Met 'percentage wordt gevonden in de uitzondering van de jongens, die in Zuidelijke staten, hetgeen voor een het vuur zijn geweest, heeft men hier niet zo heel veel van de oorlog ge- merkt. Integendeel, er werd geld ver- en er wordt veel tijd en aandacht be- steed aan toneel en muziek. Dit laat ste vooral is wel een grondig verschil met onze Nederlandse scholen. Pràc- tisch aile Highscholen en Collèges hebben hun orkest en fanfarecorps, Vanmorgen om 7 uur was de Fra neker" uit New Delhi vertrokken en werd 10 u. 10 (pl. tijd) op 't vliegveld Santa Cruz, nabij Bombay verwacht. Het weer was daar zeer slecht, zo slecht dat zelfs 't radio-contact met de „Franeker", die door de slechte weers- omstandigheden niet kon landen, werd verbroken. Enige tjjd later, ni. om 11.30 uur deed de bestuurder enige pogingen om te landen op 'n heuvelrug, die zich op ongeveer 5 km ten Noord Oosten van het vliegveld bevindt, zo verkla- ren ooggetuigen, daarna stortte het toestel neer. Het toestel kwam terecht ongeveer 15 meter onder de top van de 120 meter hoge heuvel, en buitelde de steile helling af. In het dal vloog de machine in brand, en brandde zo he- vig, dat 200 hoge bomen, die in de om- geving etonden geheel zijn verkoold, Ooggetuigen Enige arbeiders, die op de rijstvelden aan het werk waren verklaren, dat zij het toestel plotseling te voorschijn za- Een definitieve passagierslijst is nog niet beschikbaar. Wel is bekend dat de volgende passagiers buiten de Ame- rikanen in Batavia zijn ingestapt. (Het is niet uitgesloten dat enkelen van hen reeds in een tussenstation het vliegtuig verlaten hadden) De heer H. van Merle, mevr. S. D. J. van MerleSelderbéek, de heer M. Kinsbergen, Amsterdam; de heer G. A. Rincker, Voorburg; mevr. A. van OphuysenMuller, Rotterdam cîe heer C. S. Stelling; de heer F. L. J. M. Scheepens, dir. Ind.Handel Mij; de heer H. R. Lansman; de heer H. II. van der Vegt (bekend musicus) mevr. W, F. van. der Vegtvan Unen; mevr. N. J. S. Kooyman, Valkenbufg; de beer H. C. Milius, Utrecht; de heer Jan Stuart, gen. manager Java Mo tors; mevr. G. M. van Leeuwenten Doeschate; de heer A. Harteveld, 's-Gravenhage; de heer H. van Ginkel, Haarlem; de heer J. E. Bloemink, Aalsmeer; de heer Roman Show en de wachttijd bij bouwkassen, die ont heffing van het productieverbod heb ben verkregen, zich in zo ongunstige zin zou ontwikkelen, dat deze wacht tijd de grsnzen van de redeljjkheid zouden overschrijden. De regering is ▼an mening, dat het van essentieel belang is, dat aile bouwkassen, dus ook de werkende, op grond van een onredelijk lang worden wachttijd on der een noodregeling kunnen worden gebracht. Zij is eventueel bereid de grenzen te fixeren op het tijdstip, waarop de deelnemers gemiddeld ten minste 30 van hun bouwkapitaal zouden hebben gespaard alvorens de bouwkas aan haar verplichtingen tôt toekenning yan het bouwkapitaal kan voldoen. T.a.v. bouwkassen, die geeiî ontheffing van het productieverbod hebben verkregen, of welker onthef fing is ingetrokken staat de zaak aû- ders. Deze moeten ter voorkoming van onontkoombaar nadeel voor de spaarders, tôt afdoende maatregelen die aan aile mogelijke feestelijkheden vart school en community deelnemen. Om nog niet eens te spreken van de gen komen uit een dichte regenbui bij j mevr. Roman Show, beiden uit Kan- verschillende koren, die elke school er laag hangend wolkendek. Het vloog ton; de heer A. E. Pilgrams, K.L.M.- op na houdt. Werkelijk, men doet hier met een geweldig lawaai over hun in de eerste plaats z'n best om de hoofden, en viel later op de helling jeugd voor het leven klaar te maken neer. en hen tôt ,,all-round" per^oonlijkhe- Een aantal van de arbeiders snelden den te vormen. Soms gaat dat ten naar het wrak, anderen gingen naar koste van het academische peil: wat een nabijgelegen contrôlepost van het dit betreft kan men hier beslist niet waterleidingsstation. De op deze post deel is toe te schrijven aan het grote aantal negers, dat men daar vindt. In het overgrote deel der staten is men diend, gedurende de oorlogsjaren. Men leerplichtig tôt 16 jaar. Slechts in vier was eindelijk definitief verlost van de staten geldt de leerpllchtwet tôt misère van de depressie-jaren. En na 14 jaar, terwijl men in enkele staten de oorlog was er spoedig overvloed, zelfs naar school moe gaan tôt men met onze scholen wedijveren. Maar om onvoorbereid ergens een speech te ge- ven, een feest te organiseren of een 'officiële gelegenheid te leiden, dan moet je de Amerikaanse H.B.S.-er hebben. Hij weet er zich door heen te slaan, ht) heeft flair en dat is voor een goed deel aan het Amerikaanse opvoedings-systeem te danken. A Het allerbelangrijkste in de wereld van de jeugd hier is waarschijnlijk wel de sport. Nergens vind je een verering van de sporthelden als in dit land. De kleinste jongen op straat kan je de namen geven van de beroemde aanwezige ingénieur stelde het vlieg veld telefonisch van het gebeurde op de hoogte. Daarna stelde hij een red- dingsexpeditie samen, die met draag- baren naar de plaats van de ramp trok. Verder werd telefonisch om medische assistentie gevraagd. Oorzaak van de ramp? Volgens luchtvaartautorlteiten té Bombay zou de linkervleugeltip' een heuvel hebben geraakt. Het toestel zou daardoor hevig zijn begonnen te slin- geren, en in tweeën gebroken, waama het neerstortte. De doden Onder de Amerikaanse journalisten, die om het leven gekomen zijn bevifi- den zich enkele van internationale be- KEBVATTING GROENTEN- JEM FRUITERPORT NAAR DUIT6LAND De voortgezette besprekirjgen omtrent de export van Nederland»"? groenten en Nederland» fruit naar Duitsland hebben een bevredigend résultant gehad. Voor deze maand is een regeling getroffen. In ver band daarmede aal faedwi de «port worden hervat. Naar w(J rememen cal tôt «ind Juli voor een waarde van 1V4 mll- lioen dollar aan groenten In Duits- land mogen worden Ingevoerd «n voor een half mllltoea dollar fruit. In Argentin!# »ljn naar cchatting 100.000 personen op illégale wijze bin- nengekomen. Teneinde aan de bestaan- de chaoc een einde te maken heeft d» Argentine regering nu be»loten dat e»n generaal pardon zal gelden voor allen, dl* Argentinië op clandestien» wijze ajjn binnangekomen, mita zij aan de burgerlijke stand voor 1 October de voor de administrât» benodigde gega- v«n» verstrekken. het geld rolde en de levensstandaard 18 jaar oud is. steeg. Wie doet je wat? De jeugd in dit land leidt een onbezorgd levenA A Men hecht hier grote waarde aan Dat is 1e duidelijk zodra je hier een 'school en ontwikkeling. Je krijgt soms baseballspeler, en welke club aan de noosie hebt rondgekeken in de steden 'de indruk, dat de Amerikaan ontwlk- winnende hand is hoewel hij misschlen en dorpen, de scholen en amusements- keling en educatie als het middel te- nauwelijks weet, hoe de président vail e'plee'enheden Quasi-nonchalant ge- gen aile kwalen beschouwt. Als de de U.S.A. heet. s Winters wordt er kleed sportief en met bravour gaan ze mensen maar beter ontwikkeld waren, basket-ball gespeeld, een spel, dat aan kendheid. Wij noemen de radio-com- door hetleven I»mei s j es me t hun zouden we In een volmaakte wereld korfbal doet denken, maar dat binnen mentator H. R. Knlckerbocker Char- new look"-lange "okken - en de leven, zo zeggen velen. Er is een diep- wordt gespeeld, in het voorjaar en de les Gratke van de „Christian Science ioniens in vlotte sweaters en helkleu- gaand verschil tussen het Amerikaan- zomer is base-bail de favoriet, een Momtor" en William Newton van het riee shirts zo Hanlren ze door de se opvoedings-systeem en ons systeem. spel dat met ons slagbal verwant is perssyndicaat „Scnpps-Howard". ctraten Stel je voor dat je 15 jaar Hier legt men de nadruk op een goed en het najaar is de. tijd voor football, Bovendien was de leider van het bent eii er al een eigen wagen op na igemiddilde, wat ontwikkeling betreft, een spel, dat veel op rugby lijkt. gezelschap aan boord. houdt Het gebeurt in dït^and je ziet terwijl men in Europa meer belang Ons voetbal is hier nauwelijks be- Twee der Amerikaanse journalisten massa's teenagers' in een auto rond stelt in een bijzonder hoog peil van een kend. Maar drie verschillende nationa- bevonden zich met m het vliegtuig, Sd« En als jfzelf geen wagen hebt, betrekkelijk kleine groep. Hier zijn le sports is dan ook wel genoeghet zijn Mrs. Dorothy Brandon, van de neem je papa'® car. Of je koopt jezelf de school-programma's besterad voor een motorscooter of een motorfieta. de gemiddelde leerling. Bij ons zrjn ze I3n dan maar rondkarren en plezier maar al te vaak afgestéld op de be- frebben. Geregeld een „date", een gaafde leerlingen, zodat ae rest wel avond uit met een of ander meisje - moet achterblgven. De scholier in dit de eewone gans1 van zaken in Amerî- land behoeft zich als regel niet te ira rolschaatsen of kegelen naar overwerken. Het gaat allemaal nogal De flnanclële moeilijkheden, waar- maatregelen genomen om te zorgen een basketball baseball of football- gemakkelijk. Wanneer ik vertel, dat ik mede Engeland te kampen heeft zijn van voedsel- en drinkwatervoorziening match naar de movies" de biou- j ln mijn gymnasiumjaren een gemld- door de Britse minister Cripps be- blijven functionneren. pnon •fwiiRfbng' rumoer en temoo delde htd van 33 lesuren per week sproken met zfln Amerikaanse en Ca- Intussen hebben een kleine tweedui- De leued heeft het hier zo gemak-' met een gemiddelde van 4 uur huis- nadese collega's Snyder en Abbott. In zend militairen het lossen der schepen j voortreffelijke werkers, kelijk Niet dat se niet werkt Wij werk per dag, dan kan men dat nau- het uitgegeven communiqué wordt er aangepakt, Allereeerst worden de functionarissen, zij allèn, denken wel eent dat iedereen hier I welijks geloven. Wanneer de Hig'h-|de nadruk op gelegd, dat devaluatie schepen, die aan bederf onderhevlge zonder werken aan de kost komt. schoolstudent hier een 20 lesuren per van het Pond niet is voorgesteld. goederen bevatten gelost. Maar dat is niet het geval. Wanneer week heeft, dan meent hfl, dat hjj al i Intussen houden de geruchten om- Vandaag zal het ultroepen van de ze geld nodig hebben, nemen ze er- heel hard moet werken en van huis- trent een waardevermindering van het noodtoestand ln het parlement worden - werk is dan nog meestal niet een» zo j Engelae geld aan, en er wordt zelfs besproken. gen» een baantje voor een paar uur per dag of per week, dat hun de no- dige zakeenten verschaft. Een greot deel van de Highschool en Collegestu- dent» heeft een dergelijk baantje. De meegten werken ook een deel van hun vacantie, zodat ze financleel niet ge heel van hun ouder» afhankelijk be- hoeven te zijn. Natuurlijk gaan ze naar school, maar zelfs daar hebben ze het nogal heel veel te bespeuren. De Collège- j een waardevermindering van het Ne students moeten zich wat meer in- derlandse geld aan vast geknoopt. _De S spannen, maar hun gemiddelde aantal i fantasie gaat nog verder. Er wordt j Met Verre Ooatem Tsjang Kai Sjek, de Chlnese Gene- uren per week overschrijdt meestal de twintig evenmin. Daarbij komt, dat men in Highschool reeds zelf zijn vak- ken mag uitkiezen, mit» men slechts een zeker aantal uren naar school gaat. En je kieat vanzelfsprekend de ▼akken die je het meest liggen. Grote nadruk wordt gelegd op de gezegd, dat Nederland zich van de I ralissimus, heeft een bezoek gebracht Bénélux zou willen terugtrekken en i aan de Philippijnen, en heeft er ge- nauwere economische relaties aankno-durende 2% uur gesproken met de De „Corum" een Turk» schlp voor het vervoer van vracht en passagiers, kreeg brand in de chemische lading. Ongeveer 60 personen werden ge- pen met Engeland. Van officiële zijde ls daarvan de ont- kennlng gekomen. Van Belgische zijde wordt verklaard, dat ondanks de be- staande moeilijkheden de besprekingen omtrent de Bénélux intensief zullen woren voortgezet. Engeland zlt niet alleen met zijn economische moeilijkheden maar ook met stakingsmoeilijkheden. In de ha- practische kant van de studie. Men gemakkelijk, gemeten naar Europese wil hier niet in de eerste plaats ge- maatstaven. Eerst ga je naar de i leerden kweken, maar men wll jon- ..Elementaryschool", de lagere school. gelul voor het leven klaar maken. Er Na zes jaar ga je naar de ..Junior ls een overvloed van activiteiten, die Highschool", een soort overgangs- i maar zeer zijdelinga met de studie al» vens staken bijna 10.000 arbeiders. school tussen lagere school «n H.B.S., zodanlg te maken hebben. De High- Hoewel de bonden geadviseerd hebbèn voor twee jaar. De volgende vier jaar school heeft z'n ,,mayor" en z'n rasd de staking te beëindigen houden de Fga je naar de Highschool", de H.B.S. en een groot aantal andere functies. stakers vol. In verband met de moel- dood, 14 worden vermiat an 35 eroatig en dan ben je door de twaalf grades" De meeste scholen hebben hun school- lijkheden heeft de Engelse regering gewond. I heen. Wll je nog verder studeren, dan krant en hun Jaarboek, allerlei clubs i de noodtoestand afgekondigd. Er zijn président Elpidio Quirido. Na afloop verklaarde men het eens te zijn ge- worden over een Unie van landen in het Verre Oosten. Er zal ln het ver- volg een nauwe samenwerking zijn te verwachten tussen de Philippijnen en het Nationalistische China, deze sa menwerking zal op cultureel, econo- misch en politiek gebied zijn. Président Quirido ontkent, dat er een geheim militair verdrag zou ge sloten zijn, maar van verschillende zij- den wordt gemeld, dat de overeen- komst van groter draagwijdte zou zijn, dan in het communiqué 1s medege deeld. vertegenwoordiger ult Singàpore. De bemanning De namen van de omgekomen be manning zijn: M. v. d. Vaart, gezag- voerder, C. L. van Kooy, 2e bestuur der, P. Zeeman, 3e bestuurder, J. W. Hoogland, le telegrafist, P. den Daas, 2e telegrafist, H. H. R. J. Fronczek, le boordwerktuigkundige, J. W. Dal- man, 2e boordwerktuigkundige en de Stewart Verhagen en de stewardessen Graf en Bruce. De gezagvoerder was ongeveer vijf maanden geleden in het huwelijk ge- treden met de stewardess Cytha van Eesteren. Medeleven van Kamer en Regering Gistermiddag bij de aanvang van de vergadering van de tweede kamer heeft de voorzitter, dr. Kortenhorst, namens de kamer zijn diepe medeleven betuigd met het ontstellende vlieg- tuigongeluk met de „Franeker". Als een bijzonder tragische omstandigheid noemde hij de dood van de Amerikaan se journalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een orlënta- tlereis door Indonesië maakten. Dr. Kortenhorst noemde deze ramp een nationale ramp. Het gehele Ne derlandse volk, zo zel hij, beschouwt de K.L.M. als een nationale instelling. Haar trots is onze trots, haar leed is ons leed. Spr. bracht een eerbiedige gToet aan al degenen, die door deze ramp tijdens het vervullen van hun plicht het leven lieten en sprak de hoop uit, dat God de achtergebleven betrekkingen zou sterken in hun ver- driet. De minister-president, dr. W. Drees sloot zich namens de regering bij deiT woorden aan. De Amerikaanse joui nalisten, het personeel van de K.L.M die wij uit eigen ervaring kennen als Nederlandse zo zei dr. Drees, zjjn het slachtoffers van hun plichtsbetrachting geworden. Onze ge dachten gaan uit naar hen. die zijn achtergebleven en naar de K.L.M.- Heel ons volk leeft mee bt) deze ramp. Voor de aanvang van de vergade ring der eerste kamer van gisteren heeft de voorzitter prof. mr. R. Kra- nenburg, met een kort woord de ramp van het vliegtuig van de K.L.M. her- dacht, dat door aile leden staande werd aangehoord. Hy merkte op, dat ons volk weder om is opgeschrikt door een vllegtulg- ramp zo spoedig na de K.L.M.-ramp te Bari. Hij zei diep geschokt te zijn en uitte een gevoel van diepe deernis met de slachtoffers en hun famlliele,- den en medegevoelen met de K.L.M.. die door deze ramp opnieuw zo ern stig getroffen is. Namens de regering sloot minister Wflers zich bij dit woord aan. De ramp heeft de Nederlandse regering met droefenis vervuîd en met deelne- ming met hen, die daarvan het slaciit- I offer werden.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1