Waarsm is de Boter het Stiefkind P1AATSELIJK NIEUWS Gemeenteraadsvergadering SLOCHTEREN niet verstandig TER DOOD VEROORDEELDE S.S.ER GEGREPEN aanvaring op het ij LANDBOUW harkstede WAT GEEFT DE RADIO VRAGEN VAN LEZERS t HOOGEZAND Onze vroegere plaatsgenoot, Drs. A. Klasens, slaagde aan de Universi- teit te Leiden voor het doctoraal exa men Egyptische taal- en letterkunde. De heer A. Wever, vroeger alhier woonachtig, thans hoofd der school te Vrlezenveen, is benoemd tôt hoofd van een openbare lagere school te Amster dam. In de nacht van Vrydag op Za- terdag heeft J. T. R. uit Westerbroek een ruit ingegooid In de automatieli van slager BakkeT in de Meint Ve- ningastraat. De reden van deze balda- digheid is, dat R. iets uit de automaat wilde hebben, wat er op dat moment niet in zat. Er is proces-verbaal tegen de dader opgemaakt. Zaterdagavond tegen 12 uur is een op de Eendrachtsweg stilstaande auto van de Gebr. N., doordat niet de nodige veiligheidsmaatregelen getrof- fen waren, in het Kieldiep gereden. Een kraanwagen van de fa. Strating haalde de drenkeling op het droge. Vrydag had op de Foxhamster- hoofdweg een aanrijding plaats tussen een luxe auto en een wiclrijder, die zonder richting aan te geven naar links zwenkte. Auto en rijwiel kregen enige schade. Er deden zich geen per- soonlijke ongelukken voor. NIE l W-COMP AGNIE In een door de Coôp. Aankoop Ver. >,N.K.K." gehouden vergadering werd besloten onmiddellijk het bestel- KOLHAM Door dr. Kok werden aan de vol- gende personen E.H.B.O. diploma's uitgereikt: J, Brink, Hoogezand; R. v. Delden, Kolham; G. Zoutman, Hark- stede; Mej. G. Freije, Scharmer en mej. K. Venema, Kolham. Het diploma van de dames G. Bos, Kolham; H. Kruizinga, Kolham en L. v. d. Klei, Slochteren, werden verlengd. Aan de heer J. Swarts werd met ingang van een nader te bepalen da- tum eervol ontslag verleend als wo- ningambtenaar dezeT gemeente. De alhier gehouden reclasserings- collecte heeft opgebracht f 33.40. Het Ned. Herv. Kerkkoor maakte Zaterdag een reisje naar Apeldoorn en omgeving. O.m. werd een bezoek gebracht aan het prachtige Nationale Park „De Hoge Veluwe", De begrafenisver, Slochteren ver- gaderde Maandagavond o.l.V. voorz. J. v. Dijk in het café Hommes. In to- taal werden in 1948, 32 diensten ver- richt. Het batig saldo bedroeg f 171.47. De vereniging telt 454 leden. De heer J. A. Doornbos werd als bestuurslid herkozen, terwijl in de plaats van de heer J. v. Drjk, die zich niet herkies- baar stelde, werd gekozen de heer H. K. Noordhof. Besloten werd dat kinderen boven 18 jaar persoonlijk lid moeten worden. SOHILDWOLDE De heer O. Sietzema, alhier, de Thomasmeel op te nemen. De ver- slaagde voor het propaedeutisch exa cte inomafan .H f kunst- men voor civiel ingemeur aan de Tech- eniging is_ thansdefmitiefjils kunst Hogegchool te Delft. mesthandelaar bij het K,D,B. inge- schreven. Als vaste afgevaardigde naar nng- en streekvergaderingen werd aange- wezen de heer K. Niewold van Kallc- wijk. Er werd besloten een excursie te maken naar de proefboerderij te Bor- gercompagnie. Als aandeel in de huldeblijk aan het C.B., in verband met het 50-jarig be- staan zal f 5 worden uitgetrokken. FOXHOL Het kustvaartuig „Arnhem", ge- bouwd bij de Scheepswerf „Volhar- ding" Gebr. Bodewes, voor rekening van de heer C. A. Jansen te Arnhem, Het Waterschap „De Klooster- polder" vergaderde onder voorzitter- schap van de heer L. J, Boer, in café Kampen. Uit het financieel verslag bleek dat de boeken sloten met een nadelig saldo. In verband hiermede werd de omslag verhoogd en gebracht op f 10 per ha. HELLUM De Reisvereniging ,,De Zwaluw" vergaderde o.l.v. de voorz, de heer S. Meijer in café Hansen. Na een finan cieel verslag van de laatste reis werd een nieuwe kascommissie benoemd en werd de secretaris, de heer J. v. Ber gen met algemen stemmen herkozen. maakte een proefvaart op de Eems, jn fceginsel werd besloten het volgen- waarbij een snelheid werd bereikt van de jaar wederom een tweedaagse reis 10% mijl Bijzonderheden van het schip zijn: Draagvermogen 575 ton; type: Half- shelterdek; afmetingen 50.10 x 8.37 x 3.25/5.25 m; klasse: Scheepvaartin- spectie en Lloyds Register Atl. Vaart; Los- en Laadgerei: Een Mennesmann- mast met 2 laadbomen, Bodewes olie- badlaadlieren en Bodewes motoranker- lieren; voortstuwing: 360/400 p.k. 6 te organiseren. SIDDEBUREN Het schonen van de watergangen terwtfl indien mogeiyk aan gevordor- den een opleidlng zal worden gegeven ter verkryging van een zwemdlploma, o.l.v. gediplomeerd personeel. ZUIDBROEK Mej. B. Hommes, alhier, slaagde te Leiden voor de hoofdacte (B) kleu- teronderwfls. De collecte voor het houden van een autotocht voor ouden van dagen bracht f 800 op. De heer Sprik van Zuidwending is van plan in de goederenloods van de Spoorwegen een graansilo en scho- ningsbedrijf te vestigen. muntendam De N.V. 't Raedhuys te Amster dam organiseerde een teken- en kleur- wedstrijd, ter bevordering van de ken- nis van Nederlands fabrikaat. Onge- veer 2500 scholen met 100.000 leerlin- gen namen deel. De School m. d. Bij- bel, alhier, behoorde tôt de 50 scholen, die voor een prijs in aanmerking kwk- men. De prija bestaat uit een zelf uit te stippelen schoolreisje. De Herv. Reisvereniging heeft o.l.v. Ds. Haveman een driedaagse reis gemaakt. Men ging over de Grebbe- berg naar Wassenaar. Zondag a.s. zal voor de eerste maal in Muntendam een muziekfesti- val worden gehouden. Het is georgani- seerd door de muziekver. „Kunst en Strijd" aldaar. Een inwoner van Hengelo, die blijk- baar veel gehoord had over het gevaar van het bewaren van gevonden pro- jectielen, wilde zJeh van twee grana- ten ontdoen, en deponeerde deze in de vuilnisbak. Door de gemeentelijke reinigmgs- dienst werden de projectielen later ge vonden. Bij onderzoek bleken deze nog geheel ln tact te zijn, zodat het rtlo- gelijk was geweest, dat er emstige ongelukken hadden gebeurd. 13-JAKIGE JONGEN DOOR KOPPENSNELLERS GEROOFD In het heuvelgebied tussen Assam en Birma hebben koppensnellers de 13-jarige zoon van een spoorwegbe- ambte uit Margherita geroofd. HiJ werd meegesleurd de wildemis in en daar ergens aan een boom gehangen, waar hij bleef hangen, tôt hij bewus- teloos was. Toen de knaap weer bij kwam lag hij voor een afgodsbeeld. Om hem heen lagen vijf mensenhoofden, de overblijf selen van vorige slachtoffers. De koppensnellers begonnen de jon- van de Noordelijke Siddebuurster pol- gen de kleren van het lijf te rukken. der is gegund aan de gebr. Lenting jMaar to'en zagen zij, dat hij wonden voor f 600. op het lichaam had. Zij hadden er blijkbaar bezwaar tegen een gewonde te offeren, zij brachten hem daaroïW hem daar en STEENDAM Het voorlopige bestuur van de onlangs opgerichte zwemclub verga- naar een weg en legden cylinder Industrie scheepsdieselmotor. j der(je waarbij aanwezig was een afge- neer. De jongen is daar gevonden WESTERBROEK 1 vaardigde van de K.N.Z.B. Besloten werd naar zijn ouderlijke womng te- Zaterdag werd het driejaarlijks werd tôt aansluiting bij deze bond, ruggebracht. schul_ sohoolfeest eehouden Er werd een Een voorlopige contributieregeling De politie heeft gepoogd ae scnu grote optocht gehouden. Gecostumeëî- j werd vastgesteld. De bedoeling is om dige stam te vinden, maar de ruiters gingen voorafgevolgd door 1 beginnelingeh gratis zwemles te geven nog met geslaagd. een groot aantal versierde wagens en fietsen. De mooie stoet trok door aile delen van het dorp. Na afloop stond in het gymnastieklokaal een school tractatie klaar bestaande uit krenten- bollen en chocolade. Vervolgens gaf het gezelschap „Hart" uit Groningen een opvoering van ,,Roodkapje". Het muziekcorps .Kolham" luisterde het geheel op. S. L. H. Schwegter werd in 1903 te Putten geboren. In 1923 verhuisde hij naar België, waar hij werk had gevon den in de mjjnen. Later sloot hij zich aan bt) de parti) van Léon Degrelle, en nog later ging hij bij de S. S. Als zodanig heeft hij duchtig huisgehouilen in België, zo erg, dat de Krijgsraad te Hasselt hem tôt de doodstraf veroor- deelde, dochbij verstek, want Schwegter was eind 1944 uit een kamp gevlucht. Eerst leefde ht) in Duitsland, en ver- leden jaar verplaatste hij zijn domici lie naar Nederland. Een jaar heeft hij daar geleefd, verschillende namen aan- nemend, en verblijf houdend op ver schillende adressen. In Amsterdam liep hij echter tegen de lamp. Het staat nog niet vast of Schwegter aan België zal worden uitgeleverd, of dat hij voor een Nederlandse Bijzonder Gerechtshof zal.moeten verschijnen. Engelsman contra Belg Op het IJ ontmoetten elkaar de Bel- gische motorspits „Hardu" en het En- gelse m.s. „Goldfinch". Bij het uitwjj- ken maakte de „Hardu" een ongeluk- kige manoeuvre en kwam precies voor het Engelse schip te liggen, waardoor een botsing niet meer te vermijden was Het Belgische schip werd bijna gekraakt, en maakte onmiddellijk veel water. Het werd op de glooiende wal gesleept, om zihken te voorkomen. De „Goldfinch" bleef onbeschadigd. EEN BLINDE TDPPELAAR De heer C. de Boer, de blinde leider van het Nederl. Blindegeleidehonden- Instituut te Ermelo, heeft een wandel- tocht gemaakt met een hond, van Am sterdam naar Brussel, een afstand van een goede 300 kilometer. Hij heeft dit gedaan om aan te tonen, dat blin- den, mits in het bezit van een goede hond, zich de genoegens van de wan- delsport niet behoeven te onthouden. Naar de heer de Boer vertelde, werd hij overal hartelijk ontvangen, en ont- haald. Van Brussel is hij naar Gent vertrokken. Als teken van dankbaarheid voor de hem in België verleende hulp en gast- vrijheid, zal hij de hond aan een blinde Belg ten geschenke aanbleden. EEN DÏPLOMATIEKE BRIGADIER Hfl organiseerde een „Rondetafelconferentie" Twee Hilversumse burengezinnen leefden op voet van oorlog, en de laat ste dagen spitste de situatie zich zo danig toe, dat de politie te hulp werd geroepen. De brigadier, die er heengezonden werd, ging zeer diplomatiek te werk; hij vérenigde de beide gezinnen om een tafel en na breedvoerige besprekingen hebben beide families beloofd elkaar in de komende twee weken niet te hinde- ren. En na die twee weken gaat één van de beide gezinnen verhuizen, zo dat het dan voorgoed uit is met de herrie. Iedereen is er van overtuigd, dat minister Mansholt ailes doet om de bestaansvoorwaarden voor de boefen zo goed mogelijk te maken. En toch zijn in het bijzonder de veehouders niet content, tenminste niet die veehouders, die aangesloten zijn bij de ongeveer 250 zuivelfabrieken, die wel boter, maar geen kaas kunnen maken. De minister heeft immers de lnleverings- prijs voor boter zo gesteld, dat de op- brengst van melk, die tôt boter wordt verwerkt 0.6 cent lager is, dan wan- neer van de melk kaas wordt ge maakt. Meer kan ik niet betalen, zegt de minister, want ik moet een deel van de boter toch al met verlies naar Engeland verkopen. Door de prijs la ger te stellen, beperk ik in de eerste plaats de omvang van de verliezen, die door het Landbouw Egalisatie Fonds moeten worden bijgepast én krijg ik ten tweede een prikkel om meer kaas en minder boter te produ- ceren. Daarop antwoordt de zuivelindu- strie: wij begrijpen heel goed, dat de regering het hele verlies op de export van boter naar Engeland niet kan be talen, maar waarom wordt dit verlies dan niet omgeslagen over de gehele zuivelindustrie, of nog beter over de gehele landbouw? De boeren, die eige- naar zijn van de boterfabrieken, kun nen onmogelijk vandaag of mor- gen hun zuivelbedrijven kaas laten maken. De minister verlangt van ohs iets onmogelijks. Maar waarom staat hij niet toe, dat de botorproductie wordt verminderd door meer melkvet in andere producten te verwerken. Dat kan in de eerste plaats geschieden door het vetgehalte van de consumptiemelk te verhogen van 2% tôt 3 Op het ogenblik wordt ongeveer 1800 milli- oen kg melk jaarlijks voor de con- sumptie bestemd en wanneer men daarin een half procent vet meer op- neemt, betekent dat een vermindering van de boterproductie met niet minder dan ruim 10 millioen kg. Het is wel mogelijk, dat de melkconsumptle enlgszins zal dalen, omdat vetter): melk enkele centen meer zal moeten kosten. Ook zou men moeten toestaan om voile melkpoeder te verwerken in brood, e. d. Op het ogenblik is het na- drukkel\jk verboden iets anders dan magere melkpoeder daarvoor te ge- bruiken. Deze beide maatregelen, het handhaven van het lage vetgehalte van de melk en het verbod van ver- werking van voile melkpoeder zijn mede oorzaak van de grote boterpro ductie. Het gevolg daarvan is weer, dat de overschotten, die wij voor ex port beschikbaar krijgen toenemen, waardoor zij alleen met aanzienlijk verlies kunnen worden verkocht. De regering is dus zelf voor een deel de veroorzaker van de moeilijkheden met de boter en daarom kunnen de zuivel fabrieken, die niet anders dan boter kunnen maken, zich er niet bij neer- leggen, dat hun bedrflven met 15 cent per kg boter worden beboet. Ondermelk nodig als veevoeder Bovendien zou de minister in moei lijkheden komen, zowel met de door de regering aangemoedigde verbouw van aardappelen als met de mesterjj van varkens, wanneer de zuivelindu strie inderdaad zich afwendcje van de boter om over te gaan op kaas. Want daardoor zou juist in de streken, waar de voeraardappelen verbouwd en de baconvarkens gehouden worden, een tekort aan ondermelk ontstaan, waar door een goed varkensvoeder niet zou kunnen worden samengesteld. Op dit argument zal de regering antwoorden, dat die overgang op kaasproductie niet zo'n vaart zal lopen. Precies, maar dan heeft men ook geen recht om de boterbereiding in deze strekea te straffen met een prjjskorting. wy hebben de indruk, dat de minis ter op verschillende punten zal moe ten toegeven; de Tweede Kamer heeft zich tôt tolk van de zuivelindustrie gemaakt. zij een verantwoordelijke positie be- kleden, een langere vacantie gewenst is. Hij meent dat een door de heer Kiewiet gebruikt motief, dan harfTOr- en hoofdarbeiders om een bewfls UCIUCCX f V v* "Vw Toekenning der prijzen: Ruiters: opgenomen in ons blad van Zaterdag. vormt Mej. Zwaneveld en J. Wiltjer; Tr«n- Pfan de ingezonden stukken werd De heren KIEWIET en MULDER J ya 6 - - kunnen zich niet met hetgeen door Te HOOGEZAND—SAPPEMEER gehouden Vrydagavond Zoals gewoonlijk bij de Raadsverga deringen gehouden te Hoogezand-Sap- beiders om 6 pemeer, verwijzen wij naar de agenda 9 uur beginnen daarvoor tje Kerlien en Willy Nijdam; Wagens het verzoek om subsidie van „Juliana" kunnen zich niet met netgeen aoo van schoolklnderen: groep „bloemen- in handen gesteld van B. en W. om ad- wethouder Kampgg^ g meisjes", S. Huisman en R. Hoftf.ee; viea, het verzoek om subsidie van de De heer BENES (WD) is net eens grote wagens: Sanatorium -„Beatrix- gond tegen het schenden door het oord", Boot Westerbroek ,,De Jantjfes" yloeken van Gods Heilige Naam, werd en ,,Kennis is Macht"; versierde flet- afgewezen. Het door de heer Zwane- sen: Jantje Wiltjer, Lammie Zuur ert veid gevraagde ontslag als leraar aan Alie Vroom; groep fietsen: ,,Oma gaat de Ambachtsschool werd eervol kamperen" van mej. v. Dyken en boot verleend. ,,Sam" van Sammie Swier; Erebogen: Een later ingekomen verzoek om Joh. Grissen en K. Mulder. ontslag van Mevr. N. SchenkelNiir met zijn fractiegenoot, de heer Topper Er zijn dus op het artikel over va cantie 2 amendementen. dat van de heer Kiewiet (uniform 18 dagen) en dat van de heer Topper (12 dagen). Het eerste, in stemming gebraeht wordt met 125 stemmen aangeno- men, waarmede het tweede is verwor- denvergadering gehouden o.l.v. de heer A. ten Kate. De ontvangsten en ult- gaven over het boekjaar 1948/1949 bedroegen Westerbroekstermadepol- der (bemaling) f 8582.10 en f 7878 01 (batig saldo f 704,09); Westerbroek- stermadepolder (Pontonbrug) f 2432.48 en f 1521.50 (batig saldo f 910.98); Zuidermade f 2025.54 en f 996.40 (ba tig saldo f 1029.14); Wegen in de Westerbroekstermadepolder f 335 21 en f 929.95 (nadelig saldo f 594.74 De begrotingen voor het begonnen jaar en de omslag ha werden resp. vastgesteld op f 4889.65 en f 12; f 2648.74 en f 4; f 7307.80 en f 11: Wat betreft de Wegen in de Wester broekstermadepolder bedraagt het ao- tief per 1 Mel 1949 f 1928.39. Tôt leden van de comm. tôt het na t- j t i Trtorîpr^nls e-emeente vroedvrouw, werd pen. Het Algemeen Ambtenarenregle- - Dezer dagen werd een Ingelan- ^^ns bfhandeld en het ontslag ment (met geamendeerd artikel over eveneens uei a df) vacantie) werd daarna met 13—1 S6De overige ingekomen stukken wer- stemmen aangenomen (tegen CPNL den voor kennisgeving aangenomen. ontwerp Arbeidsovereenkom- aen voor ae e s s stenverordemng werd aangenomen De voorstellen van B. en W. aantekening dat de CPN wordt Aile (in ons blad van Zaterdag ge- geacht te hebben tegen gestemd, en noemde) voorstellen van het gemeen- datzelfde geldt voor het voorstel in- tebestuur werden door de raad aange- zake de toekenning van wachtgeld nomen alleen werd een kleine wijzi- aan het gemeentepersoneel. ging gebracht in het ontwerp Ambte- narenreglement. Wel werd over enige punten door de raadsleden van ge- dachten gewisseld. Omtrent het Ambtenarenreglement heer MULDER (CPN) Van de zijde der CPN-fractie jverd critiek uitgeoefend op het ontwerp sa'ariëring van het gemeente-perso- neel. De heer MELLENS noemde vooral de lonen van de laagste oate- gorieën te laag, naar sprekera oordeel merkte de heer MULDER (CRIN) op dat zfln fractie het ontwerp in zo kort moeten de weeklonen ten minste f 50 ttldsbestek niet grondig heeft kunnen bedragen. doornemen. Bij het doorkijken heeft hij De heer MULDER merkte op, dat niettemin enige punten gevonden, I geen van de raadsleden tegen deze waarmede hil zich niet kan verenigen. uurlonen, welke maximaal f 0.92 per zien van de boeken over het lopende Vroez dit punt aan te houden tôt uur bedragen, zal willen werken. ZclTs dienstjaar werden benoemd de heren volffende vergadering. I een klein gezin kan van een dergeljjk K. Bruining en L. Marrink. Ook de heer KIEWIET (Arb.) was loon niet rondkomen. ENGELBERT van mentng dat de tijd tamelijk kort De heer KIEWIET was van menlng, De Zaterdag en Zondag gehouden 1 geweest was. Hjj wenste art. 26 zo kermis trok veel belangstelling. Er danig te veranderen, dat voor het werden verschillende volksspelen ge- gehele gemeentepersoneel uniform houden, waarvan de uitslagen luiden: is dagen vacantie zal gelden (volgens Hardlopen met hindernlssen voor raan- I de voordracht lagere personeel 14, ah- deren 16 en 18 dagen) De heer TOPPER (WD) zag lie- ver 12 dagen vacantie (6 dagen en 0 snipperdagen). En 4 dagen vrfl Voor een huwelijk vond hij ook erg veel. De heer MULDER bracht naar vo- ren, dat de gemeente bij de vacantie- regeling het voorbeeld moet geven. Wethouder KLOK (Arb.) bracht naar voren, dat hij en wethouder Dijk niet met het voorstel van het gemeen- tebestuur accoord gingen. Zij schaar- den zich achter de heer Kiewiet. De BURGEMEESTER wees er op dat de voordrachten Maandag werden verzonden, zodat de tijd niet te kort was. Wel was het wenselijk gewéest deze voor de Zondag te verzenden. Wat huwelijken betreft; deze komen in de meeste levens slechts één maal voor en zij zijn van zo grote betekenis dat aan hen, die trouwen wel 4 vrije 2. D7GéertsrDeToco-bùrgeme*este7"dé dagen toekome:n Wat de vacanties heer Hoeksema, maakte de tocht mede hetreft gaat het voorstel van De famille van Hemmen handhaaf- verder dan door Centraal Overleg de een traditie door te Rode Haan aile aangenomen. Dat vraagt slechts 12 da- nen: 1. R. Knollema; 2. G. Tuinema; 3. R. Bakker; Heer en dame in zalt: 1. R. Knollema en mej. L. AldershofS'; 2. K. Schoonveld en mej. J. Mulder; 3. G. Wlekel en mej. J. Herst; 4. G. Tuinema en mej. J. v. d. Molen; Tal- leyhoh: 1. J, Oomkens, Borgweg; 2. G. v. d. Veen, Ten Post; 3. G. de Graaf, Oosterhoogebrug; 4. M. Uitham, Noor- derhoogebrug. Het vierjarig schoolfeest, dat al hier werd gehouden werd begunstigd door fraai weer. 's Morgens trok een prachtige optocht door het dorp; des middags waren er kinderspelen en de» avonds een ballonwedstrijd. Uitslagen: Versierde wagens: 1. In 't Bos; 2. Uit Kamperen; 3. Consultatie-bureaiL Paarden: 1. R. Mulder; 2. B. Fluks; Fietsen: I. A. Knollema 2. F. Blaauw; Erebogen: S. Nijborg; Gevels: J. Blaauw; Klederdrachten: 1. M. Bos; feestgangers op ranja te tracteren. De pl. afd. van de Ned. Landar- beidersbond vergaderde in „Ôns Dorpshuis". Een te houden propagan- dafeest werd besproken, terwijl oen reisclub werd opgericht. Het bestuur werd met twee leden ultgebreid, waartoe werden verkozen de heren J. Y; Djjkens en H. Brink, beiden van Harkstede. gen, B. en W. stellen voor 14 opdat men Zaterdag kan afreizen en des Maandags terugkomen. Een nog grce ter verschil te maken met andere ge- meenten en het rijk lijkt hem niet wejl- selijk. Wethouder KAMPS (WD), heeTt bezwaar tegen het door de heer Kie-, wiet naar voren gebrachte principe. Er moet verschil zijn, bv. tussen hoofd- en handwerkers. Hy ment, dat voor hoofdwerkers, vooral, wanneer dat de door de gemeente betaalde lo nen boven die van het particulière be- dryf liggen. Bovendien worden de ^je- noemde lonen verhoogd met loonby- slag en rywieltoelage. Wethouder KLOK wees er op, dat Georganiseerd Overleg met het ont werp accoord gaat. Cijfers en indeling zyn gebaseerd op de ryksregeling, en de ryksnormen zyn een afspiegeling van de normen geldend ln het parti culière bedryf. Wanneer daar de lonen stygen, zullen ook de overheidslonen stygen. En indien de overheid zo een slechte werkgeefster is, dan zou ze eigeniyk geen personeel moeten kun nen krygen. Wanneer er een onjulstheid in de classlflcatle mocht zyn, dan is, via de vakbond, altyd een beroep op B. en W, mogeiyk. De heer MULDER deelde mede, dat de CPN geen verantwoordeiykheid neemt voor hetgeen Georganiseerd Overleg doet, omdat zy niet accoord kan gaan met de samenstelling daar van. De CPN strydt in aile bldryven voor loonverhoging, en Is niet bang de stryd tegen de werkgever aan te binden. De Gemeente dient voor te gaan met een goede salariëring. De heer KIEWIET is het niet eens met de heer Mulder en oefent critiek uit op de EVC, welke critiek wordt weerlegd door de heer PRUISMAN (CPN). Wethouder KLOK onderstreept de woorden van de heer Kiewiet. Hy is van mening dat de acties van de EVC niet in het belang waren van de ar- belders, en dat de Jongste verkiezin- gen daarvan een afspiegeling vorm- den, waarop de heer MULDER ant woordt, dat de kem van de CPN on- veranderd is gebleven. Hy heeft cri tiek op het NW. Het voorstel salariëring wordt aan genomen, met aantekening, dat de CPN wordt geacht te hebben tegen gestemd. Uit een vraag van de heer KIE WIET inzake het aangevraagde cre- diet ten behoeve van de inrichtlng en uitbreidlng van de verlichting van het bureau gemeentewerken, biykt dat het in de bedoeling ligt by uitbreiding van het aantal tekenaars de voorm. raadszaal tôt" tekenkamer in te rich- ten- ..i Met betrekking tôt de aanschaffing van een projectielantaam voor de ULO-school, maakt de heer d. POEL (Arb.) een opmerking over de Inrich tlng van een filmzaaltje in „De Re- genboog", verder had hij gaame dat ook het bijzonder onderwijs van de lantaarn gebruik zou kunnen maken. Wethouder KAMPS deelde mede dat het de bedoeling was, dat evenals in Sappemeer ook in Hoogezand de lantaarn zal clrculeren. Om het byzon- der onderwys er mede van te laten proflteren zal het collège in welwillen- de overweging nemen. Dat de scholen naar een filmzaaltje in „De Regen- boog" zouden moeten gaan acht hy niet wenseiyk. Alcohol of geen alcohol De exploitçtle van het gebouw „De Regenboog" 'en in het byzonder de vraag of er al dan geen vergunning zou moeten worden verleend voor het schenkeh van zwak-alcoholische dran- ken, bracht heel wat tongen in bewe- ,ging. Bovendien was er een stuk in gekomen van de N.V. tôt afschaffing van alcoholhoudende dranken met ver zoek de vergunning niet te verlenen. Allereeerst was het woord aan de heer KUIPERS (Arb.), die mededeel- de als principiële tegenstander van het gebruik van sterke drank zyn stem niet aan het voorstel om aan „De Re genboog" een vergunning A te geven, te kunnen geven. De heer MELLENS wilde dit wel doen, omdat volgens het voorstel geen alcohollsche dranken aan de jeugd zullen worden verstrekt. Verder vroeg deze spreker of er geen mogeiykheid was aan het gezin van de heer Gruben wat meer woonruimte te geven. De heer PLINSINGA (Arb.) acht de drankbestryding nuttig. Indien ech ter waarborgen worden gegeven, dat aan de jeugd geen alcohollsche dran ken zullen worden verstrekt, dan heeft ,hy geen bezwaar tegen het voorstel, temeer omdat het verbod nadelig heeft gewerkt op de exploitatie van het ge bouw. Indien de exploitatie gunstiger wordt, zouden de tarieven nog meer omlaag kunnen dan zy volgens het voorstel reeds verlaagd zyn. De heer v. d. POEL is tegenstander. Hy vraagt zich ook af wat er ge- schledt op vergaderlngen waarby jonge en oudere personen aanwezig zyn. Nadat de heer KLIFHUIS verklaard heeft achter het voorstel van B. en W. te staan, zegt de heer SMIT (KVP) dat hy eveneens voor zal stemmen, omdat hy vreest dat de verenigingen anders naar een gelegenheid zullen gaan waar niet alleen zwak alcoho llsche dranken worden geschonken, maar waar men zelfs een volledige vergunning heeft. De heer KIEWIET vroeg naar de mogeiykheid om alleen alcohollsche dranken te schenken véér 19 uur, en de heer WIERINGA (CHU) vroeg de tarieven voor de zaaltjes nog meer te verlagen. Wethouder KLOK, eveneens een te genstander, hield een pleidooi voor de drankbestryding. Voor de kosten, cne aan alcohol worden besteed, kan men 40.000 huizen bouwen, was zyn con- clusie WèthoUder KAMPS zette uiteen, dat het in de bedoeling van het collège ligt het gebruik van de zalen van ,,De Regenboog" voor verenigingen van cultureel of sociaal doel zo aantrek- keiyk mogeiyk te maken. Uit die ver enigingen zijn wensen naar voren ge- komen om by vergaderingen eèn glaasje bier te kunnen drinken. Het deze verenigingen naar de zin te ma ken is hoofdzaak, niet het wegwerken van het exploitatietekort. Het gebouw is niet uitsluitend bestemd voor de jeugd. Aan de jeugd zullen geen alco hollsche dranken worden verstrekt. Bij gemengde vergaderingen zullen de ouderen de jongeren weerhouden alco hol te gebruiken. Wat betreft de slaapgelegenheld van de famille Gruben merkte spr. op dat er momenteel een tweede gezin in „De Regenboog" woont. Zodra dat mogeiyk is zal aan dat gezin een ah- dere woning worden toegewezen, waardoor het gezin Gruben meer ruimte zal krijgen. De tarieven voor de zalen zijn reeds belangrijk ver laagd. Men wil het op deze wyze eerst eens een jaar aanzien, voor event. tôt verdere verlaging over te gaan. De heer Kamps had geen bewonde- ring voor de door de heer Klok ge- maakte vergehjking met de woning- bouw, daar het toch duidebjk is dat voor de woningbouw niet geld zonde?) meer, maar een spedaal soort geld, deviezen, nodig zyn. In tweede instantle voerdan nog ver schillende sprekers het woord, waar van wy alleen aanhalen de heer KIE WIET, die opmerkte, dat men ver- wacht, dat door het schenken van zwak-alcoholische dranken het bezoek zal stygen, maar dat ook het omge- keerde mogeiyk is, dat dit zal dalen. De BURGEMEESTER zegt toe jdS# ,zo mogeiyk later nogmaals tôt verla ging van de tarieven zal worden oVer- gegaan. Een voorstel van de heer KUIPERS om geen vergunning A aan „De Re genboog" te verstrekken, werd ver- wofpen met 611 stemmen. Het ge hele voorstel van B. en W. werd daar na z.h.s. aangenomen. Ontslag en benoemlngTn Aile ambtenaren van de burgeriyke stand van Hoogezand en Sappemeer werden eervol ontslagen. Tôt leden van de burgeriyke stand voor de gem. .Hoogezand—-Sappemeer werden geko zen de heer Hellinga en mej. A. G. Quiryns (resp. met 17 en 15 stemmép; de heer Schwarz kreeg 2 stemmen). Tôt plaatsvervangend ambtenaar werd benoemd de heer K. C. Pot (met 16 stemmen, terwyi de heer v. Royen 1 stem kreeg). Tôt waamemérs van deze plaatsvervanger werden gekozen de heren B. J. Elkema, J. D. Bruins en J. v. d. Eerg (resp. 17, 17 en 12 stemmen, terwyi de heer H. M. Tuin 1 stem verkreeg en 4 blanco werden ultgebracht). Tôt ambtenaren van de burgerl. stand voor het voltrekken van huweiyken, voor zover zulks niet door de reeds genoemde ambtenaren ge- schiedt werden gekozen de heren H. de Wlt en A. Klok (resp. met 13 en 9 stemmen, terwyi de heer Kamps 4 stemmen verkreeg en 8 blanco wer den ultgebracht. Tôt tijdeiyk leraar in aardrykskun- de aan de G.H.B.S. werd benoemd de heer Drs. A, W, E. Dek uit Ryswyk. EEN GEVAARLIJKE LANDING Slecht zicht noopte de bestiflirder van een Amerikaans particulier vlieg- tuig een landing te maken, Toen de piloot naby de plaats Savannah (Kl.) een groot weiland onder zich zag, zet te hy zyn toestel veilig aan de grond. Binnen enkele minuten was hy echter omringd door een aantal legerautori- teiten. Het bleek dat hij was gelang op een terrein waar onder de grond een grote hoeveelheid munitie was op- geslagen. De zwaarte van het vfieg- tuig had deze springstoffen tôt explb- sle kunnen brengen, gelukkig Hep ech ter ailes goed af. Het vliegtuig werd voorzichtig naar de weg gesleept, vanwaar het weer kon starten. ONGEREGELDHEDEN BIJ FILM Zoals het in Den Haag tôt ongere- geldheden is gekomen by het vertonen van de film „Het IJzeren Gordyn", zo is het in Amsterdam tôt herrie geko men by het draaien van de rolprent „Het Geval Gouzenko", waarbij rake klappen zijn gevallen. In verschillende gevallen hebben echter onschuldige nieuwsgierigen de klappen opgelopen, PROGRAMMA R.O.N. Woensdag 13 Jull: 18.45—19.00 Landbouwkwartier. Joh. Eigenberg, Hoofdassistent R.L.V.D. voor Noorde- lijk Groningen: „Rantsoenbeweiding". Uitzending, voorbereid in samenwer- king met de Afd. Voorlichting van het ministerie van landbouw, vissery en voedselvoorziening; 19.1519.30 De stem van het Noorden. Donderdag 14 Jull: 19.0019.30 Optreden van de Arbeidersmuziekver- eniging „Kunst en Strijd" te Munten dam o.l.v. de heer Schaalma; 19.30 20.00 Grunneger programma, a. Dr. J. Elema sprekt over Jan Boer en Se keurbundel „Zummervaalg", aan dizze Grunneger dichter uut zien waark kôrs bie zien vieftigste verjoardag aanboden; b. Veurdracht van dé bé- kroonde gedichten uut de poëzle-wed- stried van 12 Maai. Vrydag 15 Jull: 18.45—19,00 Boek- bespreking door Willem Diemer: „Met het volk door het land" onder redactie van Dra. M. J. Schenk en J. B. Th. Spaan; 19.1519.30 De stem van het Noorden; 19.3020.00 Concert door de Groninger Orkest Vereniging o.l.v. Jan van 't Hoff (ultgestelde uitzen ding van 1 Juli jl.) a. Le rouet d'Omphale, symph. gedicht - Saint Saëns; b. Le tombeau de Couperin, suite - Ravel. Zaterdag 10 Jull: 18.1518.30 Groe- "ten uit Indonesië en Noordelijk Nlwln- nieuws; 19.0019.15 Fop. I. Brouwcr spreekt over ,,Midden in hooimaand"; 19.1519.30 Noor<?eiyk weekoverzicht. E. B, te Kolham schryft: Wanneer een mens gezond wil bhj- ven moet hy vitaminen hebben. Nu is myn vraag: Is aile rauwe groente en fruit nu wel goed om te gebruiken, alleen wanneer het afgewassen is? Daar vele groenten en fruitsoorten bestoven en bespoten worden met al- lerlei «oorten vergif, vraag ik me af of dat geen kwaad kan. Of moet er nog een bepaalde tijdsduur tussen be- spuiten en oonsumeren zijn? Onze medewerker antwoordt hierop: Als ik de vraag goed begryp, la het de bedoeling te horen of groenten en fruit, die bespoten of bestoven zijn met een Zwam- of insectendodend middel, schadelijk voor de gezondheid kunnen zyn en, zo ja, hoeveel tyd er verlopen moet tussen bespuiten of be- stuiven en het consumeren, Laat ik dan beginnen met er op te wijzen, dat lang niet aile bestrijdings- middelen glftig zyn, en verder, dat er ook bestrydingsmiddelen zyn, die voor verschillende koudbloedige dieren do- dend zyn, maar onschadeiyk voor warmbloedige. Voor de mens en het vee zyn deze laatste middelen dus on schadeiyk. Als voorbeeld van de laat ste noem ik de Derrispreparaten. Wel giftlg zyn de D.N.C.-preparaten en Nicotine. Men moet derhalve met deze giftl- ge middelen voorzichtig zyn en het spreekt vanzelf dat deze preparaten niet in of na de tyd van vruchtryplng worden gebruikt. Onze kwekers hebben wel zoveel kennis van de bestrydingsmiddelen en hun werking opgedaan, dat ze weten, dat men bij het gebruik van giftiga stoffen voorzichtig moet zyn. Men bespuit geen planten met giftige stof fen binnen 5 weken véér de tyd dat vruchten of andere delen der besproei- de planten genuttigd zullen worden. Deze tyd Is ruim genomen de Tuin- bouwgids zegt bv. dat met nicotine niet gespoten mag worden als delen van de bespoten planten binnen twee weken genuttigd zullen worden. Resumerende meeri ik te mogen zeg- gen, dat groente en fruit ook in deze tijd van bespuiten en bestuiven door ieder gerust genuttigd kunnen worden en overdreven vrees voor vergiftiging ons niet mag weerhouden zo veel als onze beurs dit toelaat te gebruiken. Dat het wassen van groente en fruit voor het gebruik sterk moet worden aanbevolen, spreekt vanzelf.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2