De Franse Landbouw (lient te woiden gemodemiseard en gamechanisaerd f Ee f NS KOMT HET GELUK Ik doe boete PREDIKBEURTEN TWEEDE BLAD van „HET NIEUWSBLAD" Landarbeiders hebben in Frankrijk een kommervol bestaan Zaterdag 16 Juli 1949 No. 86 DRIE PERSONEN AANGEREDEN voor morgen Zondag 17 Juli (Wordt vervolgd) (Van onze Franse correspondent) enkele honderden kllo's aardappelen, TU hnh het pprst p-pnrobeerd met doch verder moeten ze ailes kopen, 11 CîsS daar Ook groenten, brood, melk enz. Vry- ner dl* 23^iter melk In acht weken wel steeds staat zo'n „ferme" ln of per dag 23 llter melk. in acn^weiton by kleJn dorpje Qf gehuohtje> waar was ze hier terug gelopen tôt 1(5 liter per dag. Daarna kocht ik een Holland- se koe. Het resultaat was precies het- zelfde". Op mijn vraag waaraan dat grote versehll in melkproductle dan zat, antwoordde deze Franse boer in het département Seine et Oise: „Aan de kwaliteit van het gras". Hij boerde hier al twintig jaren, doch nog nimmer was het in zyn hoofd opgekomen een poging te doen de voedingswaarde van het gras te verbeteren. En deze vriend staat helaas niet alleen. Er zijn er tiendui- zenden in Frankrijk die boeren zoals hun overgrootvader boerde. De sieur en de angst om wat geld te investeren zijn twee boze demonen voor de landbouw in Frankrijk. De bo- venstaande regels duiden dan ook ze- ker niet op een exceptioneel geval. Men kan dergelijke verhalen in dui- zend variaties op tienduizenden boer- derijen beluisteren. De Nederlander, die Franse boerderijen gaat bezichti- gen, misschien om een gedoetje te huren, doet dan ook goed niet onmld- dellijk te gaan vergelijken, want dan zou de moed hem in de schoenen zin- ken. Er is hier een landbouwwe- tenschap, er zijn landbouwscho- len, voorlichtingsbureaux en b1- bliotheken vol, voor een ieder bevat- telijke vakliteratuur, doch dit ailes staat in vele gevallen nog (te) ver de ene bakker, de ene groenFeboer, de ene slager geen concurrentie te vre- zen hebben, waardoor de prijzen der noodzakelijke levensmiddelen hoger zijn dan in Partjs of Nice. Bij my in de buurt wonen ook twaalf van die minimumiyders. Hun leven is eentonig, grauw en uiterst zorgvol. De vreugde van de arbeid is goeddeels verdwenen, weggevaagd door de slechte huisves- ting, door het ontbreken van het ,,eigen tuintje", door het gémis aan ontspanning, levenszekerheid enz. Ze zijn arm. Het merendeel bezit slechts één pantalon, die met aile kleuren der regenboog is versteld, en een versleten shirt. Een echte sigaret is een tracta- tie. Hun arbeidsproductiviteit is ge- echter opnleuw om het woord. Het ru-1 moer had nu bijna een uur geduurd, en opnleuw schorste de voorzltter de vergadering. Na onderlinge besprekingen besloot de C.P.N.-fractie vervolgens de raads- zaal te verlaten. ZBXDZAAM BRUTAAL STAALTJE van voormalige S.S.er Tijdens de bezettingstijd meldde een zekere Elburg uit de grensplaats Dinxperlo zich bij de S.S. Dat hij als zodanig weinig goed werk heeft ge- daan spreekt vanzelf. Bij de capitula- tie van de Duitse légers nam hij de benen naar Dultsland, en gedurende vier jaar slaagde de procureur fiscaal van het Bijz. Qerechtshof te Arnhem er niet in Elburg te vinden. Hy was echter intussen in ons land teruggekeerd, en wel reeds in 1945. Hij had toen een andere naam aange- nomen, ni. Blom, en vestigde zich in Goes, waar hij in losse dienst kwam bi) de Ned. Spoorwegen. Hij knoopte er een verhouding aan met een jonge dame, en huwde haar. Weldra bloeiden er jonge „Blommetjes". Ailes zou goed gegaan zijn, voorlo- pig althans, indien, de man bij de Spoorwegen geen promotie had ge- VECHTPAKTIJ AAN BOORD VAN EEN VLIEGTUIG De machine stortte neer Een Amerikaans vliegtuig was uit New York opgestegen, om naar San Francisco te vliegen. Onderweg werd het weer slecht. Het begon te stormen en de regen stroomde neer. Eén van de passagiers werd het te machtig, hi) kon zijn zenuwen niet langer de baas bltjven en werd hysterisch. Dat werkte aanstekeljjk: nog meer passagiers ver- loren hun zinnen. De andere passagiers wilden deze mensen in bedwang hou- den, met het gevolg, dat er een ver- schrikkeltjke vechtpartij aan boord ontstond. De piloot gaf noodseinen, en meldde dat hij van koers zou veran- deren en in het nabijgelegen Burbank zou landen. Hij verzocht er voor te zorgen, dat er politie op het vliegveld aanwezig zou ziln. teneinde de vech- ténden te scheiden. Voordat het vliegveld werd bereikt verongelukte het vliegtuig echter, waarbij 34 van de 46 inzittenden om het leven kwamen. en de overigen ernstig werden gewond. De lezing van een der overlevenden De automatisering van de telefoon i Van de norse, barse mannen, te HoogezandSappemeer is inge- 1 Die soms ongeduldig werden, gaan. We hebben allemaal een nieuw telefoonnummer gekregen, plus een nieuw telefoonboekje. Voorlopig zullen we bij iedere aansluiting, die we wen- sen de gids moeten gebruiken, en dan geldt het motto „Helpt Uzelf!" De telefoonistes zijn niet meer no- dlg. Z(j gaan van ons scheiden. En op dit moment van scheiden hebben velen wroeging van de harde woorden die zij wel eens tôt de telefonistes hebben gezegd. Een onzer lezers vraagt hun in rijmvorm vergeving: Aan dat lieve telefonistje Want ik vond je en dat wist je Altijd toch zo vrees'Hjk lief Schrtjf ik nu een afscheidsbrief. Dat je in je verder leven, Wat je ook nog worden zult, Heel veel moois mag zijn gegeven, Loon voor engelengeduld. Dat je, wat je ook zult worden, Steeds mag blijven vrolijk, fris; Hoe er velen op je morden, luidt anders. Zij vertelde, dat een man maakt, en in aanmerking kwam voor voortdurend zat te roken, toen een van een vaste aanstelling. Toen moest er (je andere passagiers zich tôt hem een rapport worden samengesteld over wendde diende de roker hem een Ben je dan vergeten, wis. zijn gedragingen in oorlogstjjd, welk stomp tegen het oog toe, en dat was j ring. Hoe zonnig en gelukkig is het rapp0rt geverifieerd moest worden het begin van een grote vechtpartij. Of je dan nog wel zult weten leven der Nederlandse landarbeiders ,joor çje politie. „Blom" loog er op los. AT/Vt?_9 j Van het zoemen en het fluiten, als ge beide groepen met elkaar gaat Hij vertelde dat hij in een concentra- RODE BLOEMEN OP maks y |Van veel uren stu gezeten vergelijken. tiekamp in Duitsland had gezeten, en Reeds eeuwenlang hebben de astro- En van oren, die zo tuitten? Ook hierin zullen doeltreffende ver- I daaruit bevrtjd was door Amerikaan- nomen zich beziggehouden met de be- l beteringen moeten worden aange- se troepen. Bij Venlo was hij over de studering van onze buurplaneet, Mars. I bracht wil de Franse landbouw gezond I Nederlandse grens gekomen, en was Maar nog steeds heeft Mars gehei- j Goes gaan wonen. men, die wij niet vermogen op te los- I Het verhaal, dat de man vertelde sen. Men denke slechts aan het net- kwam de politie een beetje onwaar- werk van blauwe strepen, dat Mars schijnlijk voor, vandaar dat men hem omhult. aan een verhoor onderwierp. Toen kwamen er hiaten in het verhaal. Er werden nasporingen gedaan, en toen bleek dat „Blom" S.S.er was geweest. Toen de politie met het onderzoek zo worden. Want nu leeft de doorsnee landarbeider van zijn gelukkig zeer hoge kindertoeslag. GEMEENTERAADSLEDEN VLOGEN ELKAAR IN DE HAREN Rechercheurs maakten gebruik van gummlknuppels en revolvers o v--' --- In de warmte is het in de Amster varT de"*gemîddeld'e" boer in° Frankrijk. damse gemeenteraad warm toegegaan. Ver was gevorderd bekende hy, dat hy Hij weet dat ze er zy'n. In negen van De raadsfractie van de C.P.N. had een Elburg heette en uit Dinxperlo kwam. de tien gevallen beredeneert hij ver- I stuk ingezonden waarin zij sprak over standelijk, dat het gewenst zou zyn het beestachtig optreden van de poli- om er gebruik van te maken, maar de tie bij de relletjes, die hadden plaats gehad by de vertoning van de film laatste stap: er inderdaad gebruik van maken, zet hij moeilijk, aarzelend, schoorvoetend. Mocht hij al advies in- winnen en mocht dat consult bv. het gebruik van grote hoeveelheden kunst- mest aanraden dan probeert hij het eens met misschien 10 der voorge- schreven kwantiteit, met als gevolg, .dat hij geen direct resultaat kan con- stateren en een volgende maal nog moeilijker is over te halen een deskan- dig advies op te volgen. In negen van de tien gevallen is het een „zuinig- heid" die de wijsheid bedriegt. Een kentering ten goede is er al se- dert enige jaren, doch de vorderingen zyn te gering. Uw correspondent heeft de laatste Weken tal van Franse boerderijen be- zocht alsmede vele Nederlanders, die momenteel in Frankrijk boeren. Zeer duideiyk is er een dlep respect te con- stateren voor de vakmanschap van de Nederlandse boer, die per ha gemld- deld betere opbrengsten haalt dan zijn Franse collega. De betere resultaten, de meer economische werkmethoden der Nederlanders stimuleren zelfs de Fransen in de richting van mechan",- satie en modernisering, twee dingen die dringend noodzakeiyk zyn. Zeer duideiyk ia deze stimulans te constateren in streken waar betrekke- îyk veel Nederlanders zitten, zoals by- voorbeeld in het Yonnedal en omge- ving. Het is dan ook geen wonder, dat de Franse regering met aile mlddelen de immigratle van Nederlandse boeren aanmoedigt. Weliswaar is de opname- capaciteit van Frankryk gerlnger dan bv. van Canada, doch volgens land- bouwautoriteiten te Parljs kunnen er hier nog minstens tienduizend Neder landers een goede plaats vinden. De landarbeider leeft veelal een kommervol bestaan. Indien men zich even verdiept in de omstandigheden waarin vele landarbeiders verkeren, dan moet men zich verwonderen over de betrekkeiyke rust die er nochtans heerst, Ge kunt in het uitgestrekte Franse land enorme boerderijen vinden van bv. 500 ha waar men voor iedere 50 ha een arbeider in dienst heeft. Zpn loon is aan de lage kant. Onge- veer 25 gulden per week. Op het erf of in de onmiddellijke nabijheid staan de ,,huizen" der vaste arbeiders. Niet zelden bestaan de woningen uit twee vertrekken, waarin men zo goed en zo kwaad als het gaat met çjrie of vier kinderen huist. Per jaar krijgen ze „Het geval Gouzenko". De burgemeester wilde hierover geen discussies toelaten, waarop de heer Seegers schreeuwde: „Daartoe hebt u het recht niet, u overschrydt uw bevoegdheid" terwyi hij met zijn vuisten op de tafel hamerde. Toen de heer Seegers zich het woord niet liet ontnemen, schorste de voorzltter de vergadering. Nadat de vergadering enige malen geschorst en weer ge- opend was bracht de voorz. het voor- stel om het stuk niet in behandeling te nemen in stemming. Het werd aan- genomen, maar het rumoer verstomde niet. Toen verscheen er een tiental re chercheurs in de zaal. Dat. was de aanleiding voor een vechtpartij, waar aan aile leden van de C.P.N.-fractie, inclusief de vrouweiyke, medededen. Stoelen vlogen door de zaal. De re chercheurs sloegen met hun gumml knuppels, en dreigden met hun revol vers. De publieke tribune werd ge- sloten. Toen zy weer geopend werd waren de rechercheurs vertrokken, en was de heer Seegers uit de zaal ver- men. Hij is thans voor de Procureur Fis caal te Arnhem geleid. DRIEMAAL IS SCHEEPSRECHT Tengevolge van hooibroei ontstond brand in een boerdery te Nyverdal. De brandweren van verschillende om- liggende plaatsen waren spoedig ter plaatse, doch zy konden wegens ge- brek aan water niets uitrichten, zo- dat de boerderij en de schuur met ai les wat er in was in vlammen opgin-, gappemeer: Geen dienst. Hoogezand: 10 u. ds. v. Onlangs heeft een Russische geleer- de prof. G. A. Tikhof, die al geduren de 40 jaar Mars bestudeert, een ver- rassende ontdekking gedaan, ni. dat een vlakte gedurende een bepaalde pé riode per jaar van kleur verandert, en dan een roodachtige tint krijgt. Prof. Tikhof is van mening, dat deze kleur- verandering veroorzaakt zou kunnen worden door het bloeien van rode bloe* Toen een vrachtauto over een brug te Almelo reed, weigerden de remmen. Tengevolge hiervan werd eerst een wielrydster aangereden. De mensen die zich op de brug bevonden zochten yiings een goed heenkomen. Een aan- tal ging aan de brugleuning hangen. Twee voetgangers zagen echter het gevaar te laat, ook zy werden aange reden. De wielrijdster overleed ter plaatse. De beide voetgangers werden ernstig gewond. De auto kwam 20 meter voorby de brug tôt stilstand. De politie zal de zaak onderzoeken. Hoe je ogen, ingespannen, Soms van moeheld opensperden? Hoe Je soms werd toegesproken Met vertederende woorden, Hoe idyllen soms ontloken En gedachten soms ontspoorden. Hoe je wel eens weten wilde, Wat er wel van je gedacht werd; Hoe je stem van woede trilde, Als 't gesprek niet snel gebracht werd. Hoe je hoorde zaken, zaken, Elke dag en vele uren; „Kunt u het niet korter maken? 't Was haast niet om te verduren. O, wat leed je. O, wat deed je Elke dag opnieuw je best. En je loon was maar een beetje En wat werd je veel gepest. En nu wil ik je slechts vragen Om me ailes te vergeven En ik wens voor aile dagen Jou een heel gelukkig leven. B. NED. HERV. KERK gen. Niets was verzekerd. d. Meiden (coll. Kerkvoogdij). Het is merkwaardig, dat dit voor Westerbroek: 2.30 u. dr. Glas (af- de derde maal is, dat deze boerdery aan de rode haan ten offer valt. MEER VRIJHEID IN DE KO UWNI,J VERHEID Voor bouwwerken, die geen f 500 kosten, geen vergunning meer nodig Er is vastgesteld dat voortaan bouw werken, waarmede een bedrag van f 500 of minder is gemoeid (dus met andere woorden die bouwwerken waarvan de gezamenlijke kosten van materiaal en arbeid niet meer dan scheid) coll. studiekas Vryz. Herv. Kropswolde: 10 u. ds. G. Denee. Kielwindeweer 10.30 u. dr. Glas van Westerbroek, Zuidbroek: 10 u. ds. Strating v. Noord- broek. Noordbroek: Geen dienst. Engelbert 7 u. mej. Brouwer. Middelbert: 7.30 u. ds. Denee. Muntendam: 9.30 u. ds. Haveman. Veendam: 10 u. ds. Kapteyn. Kolham: 9.30 u. ds. Huisman (H.A.); 2.30 u. ds. Huisman (dankz. H.A.). dwenen. zyn fractiegenoten riepen Ryksgoedkeurlng voorgeschreven. f 500 bedragen) mogen worden uitge- Slochteren: 9.30 u. ev. Bergmans van voerd zonder dat voor ieder van die Noordbroek. werken een rijksvergunning is ver- Schaaphok: 9.30 u. ev. Jumelet. leend. Voor bouwwerken, welke hog^ Froombosch: 7 u. ev. Jumelet, in prifs zyn, biyft een afzonderltjke Harkstede: 9.30 u. ds. v. Hoogstraten voorber. H.A.; 11.30 u. ds. v. Hoog- 167. Toen hij klaar was, beduidde het meisje hem dat hy in een van de kruiken moest kruipen. Rob begreep wat zij bedoelde en deed wat zij verlangde. 168. Toen hy goed verborgen zat, deed het meisje de deksel op de kruik en maakte een teken aan de buitenkant, wat beduidde dat de kruik gevuld was met specerijen, evenals enige anderen. Toen verdween ze haastig. straten, Jeugddienst. Schildwolde: 9.30 u. ds. Hulstyn. Hélium: 9.30 u. d8- Politiek. Siddeburen: 7 u. ds, Beyer, voorber, H.A. Tjuchem: 9.30 u. ev. Velthuysen. Overschild: 9-30 u. ds. Molenaar; 2 u ds. Hulstyn. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 u. dr. A. J. Rasker v. Groningen (H.A.) 4.30 U. ev, Pruysen (dankz. H.A.) Noordbroek: 3 u. ev, Bergmans. Stootshom: 10 u. de heer Swarta van Slochteren. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. Kosters. Veendam: 10 u. ds. Onnes. GEREF, KERK Sappemeer: 9.30 u. Leesdienst; 4.30 u. ds. Delleman. Hoogezand: 9.30 u. ds. Delleman; 5 u. ds. Klapwflk; 20 u. Evang. Byeenk. te Martenshoek. Siddeburen: 9.30 en 2.30 u. d». Hazen- berg. Voorb. H.A. Tjuchem: 9.30 u. Leesdienst; 7 u. ds- Nawyn. Schildwolde: 777 GEREF. KERK (Art. 31) Hoogezand: 9.30 en 4.30 u. ds, Dox- man van Ten Boer (H.A.) Harkstede: 9 en 2 u. ds. den Ouden. Overschild: 9 en 2.30 u. ds, Houtman. Schildwolde; 9.30 en 2.30 U. ds. V, Dyk BAPT. GEM. Hoogezand: 10 en 4 u. ds. Reiling. Muntendam: 9.30 en 4 u. ds. Hekhuls; 7.30 u. Jongelledenverg. Foxhol: 10 u. d« heer Zuidersma; 7 u ds. Vegter. VRIJE EV. KERK Veendam: 9.30 en 4.30 u. ds. de Zeeuw ALG. EV. GEM. Veendam: 10 en 4.30 u. d8- HetebriJ van Steenwyk. LEGER DES HEILS Hoogezand: 10 u. HeiUgingsdienst; 6.30 u. Openl. samenk. v. Gem.huis; 7.30 u. Verlossingssamerik. 21 Juli: 20 u. Soldaten samenkomst Leider: Kapt. Eikenaar. HEEFT U LAST VAN HOUTWORM? In ons land heerst een ernstige plaag De plantenziektenkundige dienst verzoekt ons het volgende mede te de- len: uit een groot aantal inzendingen van particulieren bhjkt, dat in ons jland een ernstige plaag heerst van zgn. houtworm. Zoals bekend mag worden geacht, hebben meubelen en doorgaans ook ongeverfd vast hout- werk in huizen en boerderijen ernstig van deze aantasting te lyden. De ke- vertjes zëtten in deze peribde eiëren af in spleten van onbeschermd hout, de larven van deze kevertjes dringen in het hout naar binnen en knagen hierin hun gangen. De 'aangetaste plaatsen zyn herkenbaar aan de enlce le milimeters wyde gaatjes, waaruit de jonge kevers te voorschijn zijn ge komen. De bestryding van deze plaag moet in de thans volgende période ter hand worden genomen. Men kan dit doen door in ieder gaatje met behulp van een oliespuitje enige druppels petro- leum of terpentyn te brengen. Vervol gens dient het hout grondig met boenwas te worden gewreven, welke behandeling in vele gevallen herhaald zal moeten worden. Ernstig aangetast vast houtwerk moet zonodig vervangen worden. Het nieuwe hout behoort te worden gever- nist of geverfd. Op verzoek zendt de plantenziektenkundige dienst een cir culaire betreffende de bovengenoemde bestrijdingsmethode. BESTRIJDIN G VAN DE COLORADOKEVER Nogmaals: Grondige inspectie van het aardappelgewas Dank zy de krachtige bestrijding van de Coloradokever in 1948 en de gunstige weersomstandigheden van het vorige seizoen en dit voorjaar, zyn in het Zuiden, Midden en Oosten van ons land nog betrekkeiyk weinig lar ven van de Coloradokever waargeno- men. In verband echter met het ge durende de laatste week plaatselijke sterker optreden van larven, is het, indien de weersomstandigheden hier- voor gunstig biyven, te verwachten, dat de besmetting zal toenemen. Wanneer de nodige bestrydingsmaat- regelen dan achterwege bhjven, gaan de in 1948 bereikte resultaten onge- twyfeld weer teniet. De Plantenziektenkundige Dienst wyst er daarom de aardappeltelers met klem op, vôér de oogstwerkzaam- heden beginnen, nogmaals het aardap pelgewas aan een grondige inspectie te onderwerpen, en waar een aantas ting wordt waargenomen, ook al is deze gering, tôt bespuiting of bestul- ving over te gaan. Deze be*handeling dient grondig en nauwgezet te worden uitgevoerd. Houders van volkstuinen en andere particulieren wordt eveneens met na- druk aangeraden, vôér de vacantie, hun perceeltjes onder handen te ne men. ZEEPOST VOOR ENDONESIë Zeepost bestemd voor Indonésie kan worden gezonden met het m.s. ,,Siba- jak" dat 23 Juli a.s. van Rotterdam vertrekt. Bedoelde zeepost moet uiter- îyk 21 dezer worden gepost. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK 17) Voor Nel Aagten was dit leven niet vreemd. Geboren en op de jaren avonds in de zaal en de schoonmaak na, dat ze in Amsterdam studeerde als des morgens. Overdag had hy zo goed onderwyzeres, getogen op het eiland, als niets te doen. Een enkele Toen de donkere dagen kwamen en de stilte van het eiland merkbaai werd, voelde Geert dit ailes als een beklemming. In het begin was er veel werk geweest. Nel had enkele huizen in het dorp en er moest nodig het een en ander aan gerepareerd worden. Grote herstellingen liet ze door vak- lui verrichten, maar kleine dingen verhielp Geert zelfDoch nu de wln- ter kwam, was z'n arbeid hoofdzake- iyk beperkt tôt de bedlening des maal hield ze van de sfeer. Haar café was steeds druk bezocht en op avonden, dat de vissers op het eiland waren, was schier geen enkele stoel onbezet in het zaaltje. Het stemmengeroes duurde dan tôt sluitlngstyd en dank zy het feit, dat Geert al heel gauw populalr was geworden onder de vasio bezoekers van de zaak, bleef het be- zoek steeds druk. De bynaam, die Arls op de eerste avond, dat Geert in hun had hy wel eens geholpen by huis- houdeiyke bezigheden, maar dat ging hem soms zo onhandig af, dat Nel hem al gauw lachend maar beslist had verboden een afwaskwast of een vatendoek in de handen te nemen. Zodoende verveelde hy zich en de stilte drukte hem. Ben enkele maal geen zin had er wat te gaan vangen Er stond nog vistuig in de boet. Maar Geert was naar de haven gegaan en had daar van een binnenkomende pluut een mandje paling gekocht, waar hy een kwartler later mee te- rugkwam by Nel. Grote verbazing. „Je wilt me toch niet wysmaken, dat je die in dat ogen- blikje, dat je weg geweest bent, hebt ge vangen?" Hy had schik in haar en zei dood- leuk, dat hy ze van een juist thuls- komende visser had gekocht. Hy hield tegenwoordig niet ligt opgeschept, evenmin als enkele maanden geleden". „Daar heb je geiyk aan. 't Zal niet meevallen, maar als ik m'n hele leven hier biyf zitten, kom ik nooit meer ln de gelegenheid om weer in m'n vak werk te vinden". „En als je nu geen werk vind, koln je dan weer terug op Texel?" Geert lachte en keek haar ondeû- gend aan. „Zou je graag willen, dat ik weer terug kwam?" „Ik zou nog liever willen, dat je he niet van vissen. Wat had je er aan lemaal niet wegging", antwoordde de om met een hengel aan het water te vrouw onbevangen. staan in welwillende afwachting of er soms één van die beesten de goed- gunstlge gedachte kreeg om aan die haak te gaan hangen 1 Merci! Lezen? Er was een bibliotheek voor de vissers, maar ieder ander kon er ook boeken krygen. Hy was er eens heengegaan, maar de boeken waten allen zo oud en ouderwets, dat er voor ging hy wel eens een wandeling ma ken naar de haven, maakte dan een praatje met deze of gene, of keek uit hem niets naar zyn zin by was. mlddcn was" hâd 'uitgedaoht, bleef hy naar binnenkomende of vertrekkende En op een mlddag, toen ze aamen behouden; daar was hy niet meer ai' i vissers. Dan vergat hy voor een poos- zaten te eten, kwam het hoge woord Kckomen In het begin had Geert wol Je de eenzaamheid van het eiland. er by hem uit. „Nel, ik verveel mo eenH gcmopperd tegen Nel, over dat j Maar al heel gauw begon hem dat te hier. Ik geloof, dat het betervoor flauw Gecrt-glaaasle-melk", maar zy vervelen, dan stapte hy maar weer me zal zyn, wanneer ik mn biezcn t. i.nv.an>1 imt>«HHnnorri v.lr/h lonio1 tirât* hiila nn vint inmi Afin tttd- maar weer nak en vandnag of morgen had hem laohend geadvlseerd, zich terug naar huis en zat «oms een tyd daar niots van aan te trekken; dat lang alleen ln de zaal door het raam was nu eenmaal zo de gewoonte op te turen, ononderbroken rokende. Texel, menigeen had immers een by- Nel merkte dit ailes wel. Zy had al naam'? zy toch ook Ten slotte had meermalen getraoht de belangstelllng v njr-'- afl hy er maar ln berust en na enkele weken was hy er aan gewend geraakt en sloeg er geen acht meer op, IliJ bleef zyn bynaam behouden. Als hy al eens een enkele keer door het dorp ging en vroeg de een de ander, wle hy was, dan luidde steovast 't ant- woord: „Dle? O, dat is Geert-glaas sle-melk, de knecht. van Blonde Nel". Schier niemand wist zyn werkeiyke achternaam, evenmin als hy van zo- vele dorpellngen en bezoekers de ach- ternamen kende. De voornaam was op het eiland al voldoende en daarmee kende men elkaar. by hem te wekken voor afleidende workjes. „Kun Je niet tekenen?" had ze eens op een mlddag gevraagd, toen hy ln de keuksn stond te kyken naar het afwassen. Ja, tekenen kon hy wel. Op de avondsehool vroeger had hy heel wat vaktekeningen vorvaardlgd en ook lif ter nog wel, thuls, om wat by te le- ren, maar nu had hy er geen zin mecir ln. Hy kon Immers tooh niet meer ln z'n vak werk vinden? Een andere maal had ze gezlnspeeld op het feit, dat maar weer pak en vandaag of morgen naar de andere kant overvaar". De vrouw, die de laatste weken wel de veranderlng by hem had bemerkt, was er al enlgszlns op voorbereld, dat zolets uit de vervellng van Geert zou voort komen. Ze keek hem dan ook rustlg aan en antwoordde slechts: „Bn dan7" ,,Dan? Nou JaHy haalde brommend de schouders op. „Werk zoeken, hé? In m'n vak, Dat is het 'm juist. Ik heb te weinig bezigheld, er le zo weinig hier te beleven. En dan daarby, ik wil weer eens naar huis; ik ben benleuwd hoe 't daar ia". „Dat je naar Je otiders verlangt, terloops 'kan ik me begrijpen, maar/denk Je dat ee wel Je zult slagen ln het vinden van werk? eens een „vlssie" zou lusten. Of htJ J® suit tooh moeten toegeven, dat het „Je zou me haast verlegen maken", zei Geert kwasi-onverschllllg, maar diep in z'n binnenste was hy toch ge- troffen, door haar open antwoord, dat ze liever had, dat hy bleef. ,,Maar", vervolgde ze even kalm, „ik geloof niet, dat het kwaad voor Je is, als je er eens een paar weken tus- sen uit trekt. Ik geloof, dat Je da"h zelf wel tôt de ontdekking zult ko men, dat Je het hier nog zo sleoht niet hebt. Mogeiyk, dat Je dan zelf weer graag naar Texel terugkomt". Geert stond op, liep naar 't raam en keek een poosje naar bulten. Dan draalde hy zich om en zei: „Het Ujkt misschien ondankbaar als ik zeg, dat ik er hard naar verlang, om er eens tussen uit te trekken, maar ik bon dat toch niet. Integendeel. In deze maan den, dat ik hier nu ben„ heb ik Je be ter leren kennen en het moet me van het hart: „Ik heb 't hier reusachtlg goed, alleen de stilte, de eenzaamheid hier, drukt me terneer". Ze zuchtte: „Ik heb dat zlen aanko- men. Er zyn weinig vreemdelingen, die het een winter achter elkaar op ons eiland ulthouden. Allen klagen over hetzelfde: het is hier zo eenzaam, je voelt je zo afgesloten van de bulten- wereld. En daarom, al zou ik Je kun nen dwingen om hier te biyven, dan zou ik het tooh niet doen. Je bent ge- heel vry in Je doen en laten, Je kunt gaan wanneer je wilt. Kom je terug, je bent welkom. Je weet zelf maar al te goed, dat ik Je hier 's morgens en vooral 's avonds best kan gebruiken. De zaak brengt genoeg op, dat er twee mensen van kunnen leven. En kom je niet terug, welnu, ik zou 't Jammer vinden, maar ik zal me er bij neer moeten leggen. Ik heb al zoveel te- leurstellingen in m'n leven gehad „Kom, kom, Nel, Je vat het wel wat traglsch op. Maar ik kan er niets aan doen. De verlatenheid van het eiland drukt me. Ik wil weer leven, bedrijvigheid, drukte om me heen zien, dat ben ik altyd gewend geweest. Mo geiyk, dat ik na enkele dagen er weer genoeg van heb, ln dat geval beloof ik Je, kom ik terug". En zo voer Geert de volgende mor gen weer naar het vasteland terug, nu niet met een gegeven rijksdaalder in d® binnenzak van zyn regenjas, maar met een nieuwe dikke wlnterjas aan en een goed gevulde portemonnale met zelf verdlend geld. Onwlllekeurlg dacht hy by de overvaart aan de eer ste keer, dat hy de tooht van het eiland maakte en vergeleok daarby zyn toestand van toen en nu. Er was in die enkele maanden heel wat ge- beurd. Toen werkloos, met een somber verschlet, een tehuls, waar hy geduld werd, maar meer ook niet. En nu, de wetenschap, dat hy onmlddeliyk weer terug kon keren naar 't gszelllge huis aan de dyk op Texel, om opnleuw weer werk, brood en geld te hebben. Z'n bllkken dwaalden over het wyde watervlak terug naar het eiland, dat langzaam ln de ochtendnevel al vager en vager zichtbaar werd. Daar was er- gens het cafôtje van Nel: tussen de huizen op d® dijk kon hy het lage, brede dak zlen. Maar wle was dat toch, die wuivende figuur op de dyk? Hy keek eens rond zich op het dek: neo, er stond niemand, allen waren be- neden ln de warme kajultZou het Nel zyn, die hem een afscheld toewuif- de 7 Hy kon 't haast niet begrypen, maar 't kon toch niet anders. Het was in ieder geval een vrouw, hij kon nog duidelijk het wapperen van haar rok- ken in de ochtendwind onderscheiden. Het was Nel! Niemand anders kon het zyn! Hy haalde een zakdoek uit de zak en zwaaide vroiyk terug totdat de gedaante hoe langer hoe meer ver- vaagde en ten slotte onzichtbaar was geworden. Dan stopte hy de zakdoek weer in de zak en liep in gedachte enige malen het dek op en neer. Zo'n malle meid toch! Dat stond daar voor dag en dauw in de vroege morgen op de dyk de boot pa te zien, waarop hy weer vertrok. Het was toch een won- deriyke vrouw eneen best mens. Zekerder dan ooit stond by hem vast, dat hy weer zou terugkeren, wanneer hy er niet in slaagde in Alkmaar of omgeving werk te vinden. Hy had het er, ondanks die beklemmende een zaamheid, nog zo slecht niet gehad by Blonde Nel. Ze had hem verzorgd als een zuster, als Het was Inderdaad Nel, die op de zeedyk de vertrekkende boot haï! staan naturen. Haar hoofd vol gedach ten, keerde ze weer terug en zou hy ooit terugkeren? Afwezlg ruimde ze de tafel op. Twee kopjes en twee bor- den had ze nu nog af te wasseh. Voortaan zou het er maar één van olk zyn. Ze zou weer alleen eten in de kleine achterkamer, 's morgens, dos mlddags, 's avonds. Alleen zou ze nu staan, net als voorheen, in de grote zaal tussen al die mannen, die er kwa men om te drlnken, te kaarten, te ro ken of te praten. Ze zouden natuurlÇk vragen, waar Geert was. Wat zou ze zeggen? Hy is een poosje naar huis, hy had helmwee, hy verveelde zich? 't Kon ook niet schelen, wat ze zei; de mannen zou het evenmin interesseren en weldra zou Geert-glaassle-melk vergeten zyn. Een enkele maal mis schien zou z'n naam dan nog genoemd worden: „Weet Je nog wel van vroe ger? Die knecht van Blonde Nel?"

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 3