SPEELTUIN TE GEOPEND PLAATSEL1JK NIEUWS Turndemonstratie te Sappemeer Dr. Glas nam afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Westerbroek muntendam Onderwijs DE MIDDELBARE HANDELSAVONDSCHOOL 11 SLACHTOFFERS VAN SCHEEPSRAMP S.G.V. won médaillé beschikbaar gesteld door H.M. de Koningin. DE OMZET VAN LEVER BROS EN UNHEVER Rechtszalcen Examens enz. Luchtvaart V: SAPPEMEER. 90 leerlingen van dé openbaré ULO school, o.l.v. leraren zijn Maan- dag met 2 Gadobussen vertrokken. Zij zijn naar Ameland, waar zij ver- blijven in de kampeerboerderij te Hollum. Zaterdag komen zij terug. Maandagavond hield de Geref. Schoolvereniging een bnitengewone ledenvergadering. Het bestuursvoorstel tôt aanvrage van de goedkeuring van H.M. de Koningin, om verlengtng van de duur der Schoolvereniging werd door de vergadering goedgekeurd. In plaats van het bestuurslid R. Suk, dat bedankt had, werd gekozen J. Suk. {HOOGEZAND-SAPPEMEER Vrijdagavond hield de voetbalver- eniging HSC haar algemene jaarver- gadering onder leiding van de heer T. Albronda. Bij de bestuursverkiezing werd de aftredende heer A. Mulder, die zich niet herkiesbaar had gesteld, vervangen door de heer F. Wubbeling. De heren W. Pik, E. Poelman en K. Schut weren als bestuursleden herko- zen, terwijl de voorzitter, de heer Al bronda toezegde nog een jaar die functie te zullen vervullen. De elftalcommissie werd als volgt samengesteld K. Schut, R. Tempel en J. L. de Jong, terwijl in de sub-elftal- commissie zitting kregen de heren J. Watermulder, F. Wubbeling en J. Uil- driks. Het personeel van het Tech- nisch Bureau Eekels maakte een uitstapje naar Amsterdam, waar een vaart door de havens werd gemaakt en waar het vliegveld Schiphol werd bezichtigd. De employé's van de Houtwarenfa- briek v/h H. Kliphuis gingen per bus naar Friesland, waar zij per boot een rondvaart maakten. Kinderen van leden van de buurt- vereniging ,;Zeldenrust" reisden per bus naar Rolde, waar zij naar har- telust hebben gespeeld. De collecte ten bate van de Pro- testantse Militaire Verzorging heeft opgebracht f 356.48. HOOGEZAND. Naar wij vernemen zal Ds. Rei- ling op 31 dezer zijn intrede doen bij de Baptisten Gem. alhier. MARTENSHOEK. In de advertentie van de fa. G. Stiekema is door ons abusievelijk vermeld „A1 onze interlock heren ondergoederen van zware kwaliteit, voor de helft van de prijs" dit moet echter zijn" voor de helft van de punten". KIELWINDEWEER. Donderdag begon het school- feest met een boottocht met muziek, naar Nieuwe-Compagnie en Boven- kiel. Een optocht van ruiters, wa- gens, fietsers en wandelaars verge- zelde de boten. De school was mooi versierd, er werd druk gevlagd en hier en daar waren erebogen opge- richt. Ver der waren talrijke étala ges en gevels versierd. In een avondbijeenkomst deelde de heer Viel, hoofd der school mede, dat de prijzen als volgt waren toe- gekend Ruiters 1. P. Meyering en H. Hoeksema f 7.50; 2. H. Braam f 3.50 en W. v. Delden en H. Oldenziel f 2.50. Fietsen 1. De beide Jantjes f 10; 2. kleuterfiets f 2.50. Wagens 1. Sportver. f 15 2. Vacantieoord f 10. Wandelaars Twee clows f 5. Verder waren prijzen beschikbaar, voor Grote erebogen 1. C. I. J. Vogel 2. W. Landman. Kleine ere bogen 1. G. Hoeksema 2. G. Kos- ter. Hek-, heg- en tuinversiering 1. J. H. Blaauw; 2. H. Menger en A Rehwinkel. Gevelversiering: 1. C. I. J. Vogel; 2. Kapper Schmidt. Gewo" ne étalages: 1. F. Barkhuis; 2. Moedt; 3. H. Flink; 4. S. Smit. Versierde étalages: 1. J. Broekema; 2. C. I. J. Vogel. Bruggen: 1. Brug Zuidlaar- derweg; 2. Meyers Draaibrug; 3. Kaatjes draaibrug. De avond, voor ouderen bestemd, werd verder gevuld met een pro gramma verzorgd door Lia Snel en Ate de Vries uit Groningen. De fam. Poelman verzorgde de muziek. Vrijdagmiddag waren er kinder- soelen op het sportterrein. De uit- slagen luiden Fies en knikkers (meisjes 6 en 7 jaêfr): 1. Elsje Koekkoek; 2. Diever- tje Mennega; 3. Hennie Pot; 4. Mi- neka Blaauw. Aardappelloop (jon- gens 6 en 7 jaar): 1. Apel Pot; 2. Gérard Brummer; 3. Kasper Frans. Lachen in Stoof met sopbrug (Meisjes 1011 jaar): L Roelie Frans; 2. Aaltje Eeftink; 3. Jantje Landman;, 4. Jgntje Pot \n 5. Bertha Vos. Maskerloop (meisjes 8 en 9 jaar): 1. Roelfina- de Vries; 2. Harmina de Vries; 3. Gini Ruiter; 4. Niessien Ro- maker; 5. Hilje Pepping; 6. Anje Flink; 7. Grietje Hulshof. Zaklopen (jongens 8 en 9 jaar): 1. Heino Bak- ker; 2. Henkie. Nyborg; 3. Henkie Martijn; 4. Pieter te Velde; 5. Elze Meyer; C. Derk J. Vegter. Idem 10 en 11 jaar: 1. Anton Klok; 2. Sipke de Rook; 3. Vé Vogel; 4. Wim Schu- ringa. Fies geblinddoekt op paal plaatsen (Meisjes 12 en 13 jaar): 1. Gezina de Vries; 2. Gesina Bus; 8. Ebeltje Nieborg. Zeilkruipen (jon gens 12 en 13 jaar): 1. Jan Joël; 2. Anne de Graaf; 3. Wieger Huisman; 4. C. Topper. Stoeltjesdans (Meisjes 14 jaar en ouder): 1. Zwaantje Landman; 2. Gesina Akkerman; 3. Garmtje Renken. Voetballen met fopbril (jongens 14 jaar en ouder): 1. Hendrik Mennega; 2. Roelof Staal; 3. Jacob Dik. 's Avonds was er wederom feest in de tent voor ouderen, nu m.m.v, de fam. Kok uit Assen. Beide avon- den werd er tôt slot gedanst. KROPSWOLDE 23 leerlingen van de openbare lagere school, alhier, zijn onder leiding van het hoofd der school en zijn echt- genote van 2 tôt 9 Juli naar Amster dam geweest, in het kader yan een uitwisselingsschema. Leerlingen van een Amsterdamse school hebben de- zelfde tjjd in Kropswolde doorge- bracht. OOSTERHOOGEBRUG. De Gymn.ver. „DIO" hield Zbfi- dag een geslaagde propaganda-dag. Tjjdens de rondgang door de plaats werden aan burgemeester Kuipers en zijn echtgenote bloemen aange- boden. NOORDDUK. De heer B. uit Groningen ge- raakte voor het loket van de gem,- secretarie zo zeer onwel, dat dr. An- derson opname in het Academisch Ziekenhuis te Groningen noodzake- lijk achtte. MIDDELBERT. Het feit, dat de herfst op komst is kan men afleiden uit het feit, dat boeren in deze omgeving reeds be- zig zijn rogge te zichten. ENGELBERT. In café De Grooth had de jaarlijkse aandeelhoudersvergade- ring plaats van de N.V. „Engelbert Vooruit". Uit het jaarverslag bleek, dat het Groene Kruis in deze ge- meente f 100, Drospbelangen f 50 en de Kerkvoogdij ook f 50 zal ontvan- gen van de niet-afgedragen verma- kelïjkheidsbelasting. De speeltuin bij het bad werd geheel hersteld. Aan de heer W. Nijborg, die als be stuurslid had bedankt, werd dank gebraCht voor de diensten aan de N.V. bewezen. In totaal werden 6000 toegangskaarten verkocht. De ontvangsten bedroegen f 3640.18. Er werd een winst gemaakt van f 320.09, terwijl f 304.— werd afge- schreven. Besloten werd geen divi- dend uit te keren. Tôt bestuursleden werden herko- zen A. J. Bakker van Groningen en J. Knollema van Engelbert en geko zen de heer J. Oomkens van Water- huizen. Tôt leden van de kascom- missie werden benoemd de heren H. Hofstee en J. Doombos te Engelbert en Ph. F. Barlinckhoff van Gronin gen. Deze laatste werd tevens als aandeelhouder ingevolge art. 11 2e lid der statuten aangewezen, die bij ontstentenis van het gehele bestuur met het beheer is belast. Het bestuur deelde mede, dat ze een gedeelte van de voorm. spoor- dijk, groot 64.21 A. had gekocht voor f 642.10. De grond zal worden geëgaliseerd en met bomen beplant. Verder deelde het mede in beroep te zullen gaan tegen het besluit van de raad van Noorddijk, die de weg langs de plas ,,Badweg" had ge- noemd. De geuite klachten tegen de portier zullen door het bestuur wor den onderzocht. De Anjercollecte bracht f 21.96 op. SCHILDWOLDE. De heer F. H. Hoomtje heeft de winkelbehuizing aan de Hoofd- weg, alhier, eig. de heer Nipperus te Siddeburen, onderhands aange- kocht. Koopprjjs geheim. HELLUM. Onder voorzitterschap van de heer J. H. Takens hield de Coôp. Dorsvereniging „SchildwoldeHél ium" Vrijdagavond een ledenverga dering in café Hansen. Bijna aile le den waren aanwezig. Er werden veel zaderijen opgegeven om bij de a.s. campagne te dorsen. Enkele tarie- ven betreffende de machine werden verhoogd. Besloten werd 'zo spoedig mogelijk met de dorscampagne te be- ginnen. SIDDEBUREN. Een auto van de Coôp. Zuivel- fabriek „Duurswold" van Slochteten en een Dam-bus met leerlingen van de Landbouwhuishoudschool te Ap- pingedam kwamen bij het passeren te Steendam met elkaar in aanra- king. Er ontstond alleen enige ma- teriële schade. Onze plaatsgenoot de heer F. Damsma slaagde te Rotterdam voor het diploma eerste stuurman grote vaart OVERSCHILD. De korenmolen van de heer v. d. Zwaag, die sinds de storm in Ma art 1947 niet meer draaide, zal dank zij de medewerking van de vereniging „De Hollandse Molen" met enkele dagen zijn werk weer kunnen verrichten. Na de oprichting van een sport- vereniging werd thans door voetbal- liefhebbers besloten tôt het oprich- ten van een afd. voetbal als opder- deel van de algemene sportvereni- ging. Als bestuursleden werden ge kozen de heren W. Kôller, voorz., D. Bos, H. J. Dreise, J. Smedes en K. K. van Timmeren, ZUIDBROEK. De ouden-van-dagen van deze plaats hebben weer hun jaarlijks uit stapje gemaakt. 140 oudjes maakten een autorit in de omgeving. NiPaf- loop kwam men samen in het hôtel Themmen, waar het corps „Noord- en Zuidbroek" voor vrolijke muziek zorgde. De heer Wijsbeek kocht onders- hands van de Geref. Gem. te Veendam het perceel bewoond door de heer M. Kroeze aan de Kerkstraat. Koopprijs geheim. j Zondagmiddag ontlastte zich bo- ven Muntendam een kort maar hevig onweer. Er viel veel water, dat ,uoor de toestand van de weg, welke juist door een andere vervangen wordt niet snel genoeg kon worden afgevoerd, waardoor men vooral in de Kerkstraat veel overlast van het water had, dat sommige huizen blnnenliep. Het te velde staande gewas liep enige scha de op. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan heeft het corps ,,Kunst en Strijd" Donderdag een concert voor de R.O.N. gegeven en Zondag werd een festival georganiseerd, waaraan naast de jubilerende vereniging deelnamen de corpsen: „Cartona", Sappemeer; „Nieuw Leven", Winschoten, „Kiel- windeweer", „Concordia" van Siddebu ren, „Geluk door Vrijheid", Sappe meer; „Euphonia" van Warfum; ,,Noord- en Zuidbroek" en „Voor- waarts" van Veendam. In zijn rede wees burgemeester Groenendaal op de culturels waarde van de muziek. Hoewel het weer niet medewerkte werd het programma toch vlot afgewerkt. LEEUWARDEN. De N.V. „Lijempf" maakte in 1948 een winst van f 302.855 (*947 f 206.658) waarvan 5 dividen! worden uitgekeerd. In het verslag van de directie is vermeld, dat de afzet in 1948 guns- tig verliep. De achterstand in het on- derhoud van de eigendommen werd voor een belangrijk gedeelte inge- haald, zodat thans in het grootste deel van het uitgesteld onderhoud is voorzien. Enige belangrijke uitbrei- dingen en moderniseringen zijn vol- tooid. Men meldt ons van de zjjde van de Handelsavondschool Er schijnt een misverstand te be staan omtrent de duur van de oplei- ding voor de verschillende diploma's. De directie heeft daarom gemeend goed te doen dit misverstand door middel van een advertentie uit de weg te ruimen. Plaatsing van leerlingen in de ver schillende klassen heeft plaats in ver- band met de vooropleiding, leefLjd enz. Voor serieuze leerlingen is ook daar de eenjarige opleiding voor Mid- denstandsdiploma mogelijk. Aan de school zijn uitsluitend be- voegde leerkrachten verbonden, terwijl emaar gestreefd wordt het schoolgeld zo laag mogelijk te houden. 13 MELKKOEIEN DOOR BLIKSEM GEDOOD Tijdens onweer werden in een wel- land behorende tôt het buitengoed „Singraven" te Denekamp, 13 melk- koeien door de bliksem getroffen en gedood. In het weiland graasden in totaal 16 koeien en kalveren. De koeien wa ren het eigendom van de landbouwer B. L. Loma, die toen hi) zich 's avonds naar de weide begaf om de koeien te melken, 13 koeien dood aantrof. OPZIENBAREND PROCES IN ENGELAND In Engeland staan de sensatiekran- ten vol over het procès tegen John George Haigh, die er van beschuldigd wordt de rijke 69-jarige Mrs. Olive Drand DeaconDoch te hebben ver- moord. Er wordt vermoed dat Haigh, die directeur van een maatschappi) geweest is, nog meerdere moorden heeft gepleegd. Er zijn nog 5 moorden aan de politie bekend, doch men kon hiervoor geen hewijzen vinden. Teneinde de dader in een krankzin- nigengesticht opgenomen te krijgen heeft zijn advocaat, Sir David Maxwell Fyfe wel een zeer bjjzondere méthode toegepast. Hij verklaarde dat Haigh hem bekend heeft 5 vrouwen en 4 mannen te hebben vermoord, hun bloed gedronken te hebben en hun lichamen in zuur te hebben opgelost. Hi) deed dat op bevel van een in zijn dromen verschenen geest. Hi) volgde een bovennatuurlijke hem aangewezen weg, aldus de verdediger, en kan daar om niet als toerekeningsvatbaar wor den beschouwd. Haigh is 39 jaar. BABY KWAM OM Een echtpaar te Amsterdam had op een avond zin om een wandelingetje te maken. Zij legden hun 7 maanden oude baby in een kinderwagen, en lie- ten die in de kamer staan. Toen zij terugkwamen, lag de 7 maanden oude baby met het gezichtje in het kussea gedrukt. IJlings werd een dokter ont- boden, maar het toepassen van kunst- matige ademhaling had geen resultaat meer. 12 DORPEN WEGGEVAAGD Nabij de stad Patiala in India (ruim 200 km ten Noorden van Delhi) zi|n tengevolge van overstromingen 12 dor- pen weggevaagd. Men poogt met be- hulp van bootjes en olifanten de be- volking in veiligheid te brengen. Op het Jannina-Meer in Griekenlana sloeg een boot om, waarop zich 60 passagiers bevonden. Er zijn H perso- nen verdronken. Zaterdagmiddag heeft de opening plaats gehad van de speeltuin in de van Royenstraat. Om half drie hadden zich een aantal genodigden en belang- stellenden verenigd in het café „Ccn-' trum" in de van Royenstraat. Aânwe- zig waren o.a. het gemeentebestuur en verschillende raadsleden. De voorzitter vanhet speeltuinbe- stuur, de heer G. Pestman schetste de totstandkoming van de speeltuinvereni- ging. Nadat men er in geslaagd was 80 leden en 50 donateurs te werven werd een definitief bestuur samenge steld, bestaande ult 7 leden, waarvan inmiddels één wegens ziekte heeft be dankt. De medewerking van het ge meentebestuur werd verkregen, waar- Voor spreker dank zegde. Daar het ko- pen van toestellen te duur was kocht men de onderdelen; bij het opbouwen werd assistentie verleend door de am- bachtsschool. Ook aan directeur, lera ren en leerlingen van deze school bracht de heer Pestman dank, evenals aan hen die materialen hebben ge- schonken en aan zijn medebestuursle- den, die niet alleen als bestuursleden maar ook als practische opbouwers van de tuin zoveel van hun vrije tijd beschikbaar hebben gesteld. Ook aan het corps „Cartona" dat Zaterdag medewerking verleende werd dank ge- bracht. Nogmaals wees de spreker er op, dat de speeltuin niet bedoeld is voor enkele buurten, maar voor de gehele gemeente, terwijl de prijs van het lid- maatschap van f 0.50 per maand, door iedereen kan worden gedragen. Voorlopig zal de tuin geopend wor den vanaf het uitgaan der scholen. Wanneer een portier benoemd is zal de tijd van openstelling van de tuin nader worden bezien. Tenslotte wees Ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan is Zondag door de Turnkring „Oost-Groningen" van het K.N.G.V. een massale turnbetoging gehouden in het sportpark te Sappemeer, waar aan 20 verenigingen met ongeveer 2000 deelnemers medewerking ver- leenden. De Gymn. en Athletiek Ver. H.-S., die onlangs haar 65-jarig be-| staan vierde trad op als organisatrice. De algemene leiding was in handen van de heer K. W. de Grooth. Er waren 32 médaillés beschikbaar, w.o. een van H.M. de Koningin en een van de Commissaris der Koningin in deze provincie, alsmede een van het gemeentebestuur. Het ochtend programma bestond uit wedstrijden, o.a. gymnastiek-twee-j kamp voor dames, gymnastiek-drte- i kampen heren, turnkring oefening 1949, slagbal, kastie, hindernisloop en keuzeoefening. Het middagprogramma werd begon- nen met een optocht. De deelnemers verzamelden zich op 4 punten van Hoogezand-Sappemeer, en marcheer. den naar het Prinses Margrietpark, waar aile groepen zich verzameld had den en verder door het park naar het terrein. Het was een fraai gezicht de lange stoet met vaandels en vlaggen te zien binnenmarcheren. Vervolgens had een vaandeldefilée plaats. Terwijl de deel nemers zich rond het hek van het voetbalterreln hadden opgesteld, ston- den de vaandels en vlaggen in het mid- den. Eerst werd toen het Wilhelmus gespeeld en gezongen, en daarna het bondslied. Vervolgens hield de voorzitter van de kring, de heer Dentjs van Slochte- ren een openingsrede. Een speclaal welkomstwoord richtte hij o.a. tôt de heer Kamps, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde, de heer A. W. Stronkhorst, burgem. der voorm. gem. Sappemeer, en de heer R. W. Huizer, consulent v. d. Llch. Oef. van de Rijks- inspectie te Groningen. Aan de V.v.V. bracht ht) dank voor de verleende hulp en aan de voetbalver. HSC voor de beschikbaarstelling van het terrein. In 25 jaar, aldus de spreker, is de Turnkring geworden, van een organisatle omvattend 6 tôt een orga- nisatle omvattend 30 verenigingen.. H(j voelde zich gedrongen een woord van dank te rlchten tôt de heer S. Blaauw, voor het vele door hem verrlchte werk. Spreker elndigde met een drie- werf hoera voor het werk van de Kring. Wethouder Kamps bracht nameus het gemeentebestuur een gelukwens over aan de Kring en aan de vereni ging H.-S., en dank, omdat de gemeen te HoogezandSappemeer was uitge- kozen voor het houden van dez# turn betoging. Aan de verenigingsdemonstraties nam^n o.a. deel SGV en Groen Wit (.beide brug), Doles (Vrije Oef.), H.-S. (Bal en Knots) SGV (Hoepel) er nam aan deze verenigingsdemonstra ties slechts één herenploeg deel ni. Groen Wit (Nw. Schans). Na de massale demonstratle voor heren en jongens het was opmerke- lijk dat er veel minder heren en jongens dan dames en meisjes aan het programma medewerkten werd de 1500 m heren gelopen, waaraan 22 personen deelnamen, van wle 9 uit- vielen. Bijzonder fraal was de massale de- monstratie van dames en meisjes, waaraan plm. 700 personen deelnamen, en waarbij op voortreffeltjk wflze de kringoefenlng 1949 werd uitgevoerd. Een aardig affect maakte ook de op- stelling. De dames met zwarte rokjet» waren in de kantrijen opgesteld, en die met blauwe, gele en rode rokjes in het midden. Na de slotopmars kon de heer Dentjs zeggen, dat het aan het bestuur past om tevreden te zijn. Hij dankte de medewerkers, de Ver. H.-S. en de E.H.B.O. en bood aan aile deelnemende verenigingen een herlnnerlngswimpel aan. Onder gejuich van de betreffende vereniging deelde hij mede dat de door H.M. de Koningin beschikbaar gestel- de médaillé was gewonnen door SGV Schildwolde, als wlnnares van de da- mestweekamp. Verder gaf ht) een op- sommlng van de prijswinnaars. Het weer heeft niet meegewerkt, maar men kan het ook niet uitgespro- ken slecht noemen. Hoewel er enkele malen regen viel, kon het programma toch vlot worden afgewerkt. De be- langstelllng was vrjj goed. Tenslotte laten w(j hier de ultslagen volgen: Tweekamp dames (deelname 22 ploegen) le prijs H.-S. en W.I.K. I, beide van Hoogezand-Sappemeer; SGV Schildwolde en Bato, Winschoten; 2e prijs S.V.H., Hoogezand; W.I.K. II; Doles I en II, Harkstede; S.V.N., Noordbroek; Groen Wit, Nw. Schans en S.V.A., Applngedam; 3e prijs S.O.S. Muntendam. Kringoefenlng meisjes (18 poegen): le prijs S.G.V.2e prijs geen; 3e prijs H.-S.; Doles, Bato en Zsester (Delfzijl) Kastie Jongens: le prijs H.-S.; S.V.A. en Volo (Meeden) 2e prijs l'.G.V. (Foxhol) Doles en Zuidbroek. siagbal jongens; le prijs S.G.V. en Kwiek (Scheemda); 2e prijs Zuidbroek en H.-S. Hindernisloop: Jongens 12/13 jaar: 1. S.G.V.; 2. S.V.A.3. A.G.V., Scheem da en Zuidbroek; Jongeûs 14/15 jaar: 1. Zuidbroek; 2. Volo (Meeden) en 3. S.V.N. (Noordbroek). Slagbal: Meisjes 12/13 jaar le. H.-S. Zuidbroek en Bato; 2e Bato, WIK en WIK II; Idem: le SVH, FGV en Zee- stér; 2e. SGV, SVA en GVF, Finster- wolde. Kastie: Meisjes 14/15 jaar: le pr. Zuidbroek; Bato; 2e pr. DOS, Hooge zand-Sappemeer en WIK; Idem: le H.-S., Doles; 2e Hercules, Nw, Pekela en Bato, Winschoten. Keuzeoef. Dames: le pr. H.-S. (bal) 3e pr. SGV (Bal); H.-S. (Knots); Bato (Hoèpel); Gr. Wit (grondgymn.) Keuzeoef. Heren: 3e pr. Groen Wit (grondgymn.) Drlekamp Heren: Se pr. SGV en Groen Wit. Kringoef. Jongens: Se pr. S.G.V. 1500 meter hardlopen: Wolthuls (SOS, Muntendam), die het in 4 min. 44.7 sec. deed werd gedisqualificeerd. De uitslag werd: 1. W, Schut (H.-S.) in 4.48.3; 2. Lockhom (DOS) in 4.48 en 3. J. Zwart (S.V.A.) in 4.49.1. ZWEEDS SCHIP OP MIJN IX KATTEGAT Het Zweedse motorschip ,,Ingeborg" is Maandagnacht in het Kattegat op een mijn gelopen. Twee opvarendea kwamen hierbil om het leven. Twes anderen, onder wie een vrouw, wefden gered. Het schlp is gezohken. RECORDPRESTATIES VAN EEN A1YTERIKA AN SE HELICOPTER Een In Amerika gebouwde hellcop- ter, de Sikorski S-52-1 heeft op 21 Mei jl. een nleuw wereldhoogterecord voor helieopters gevestlgd door het record, dat op 5.750 meter stond (een Slkorsky R-5-A had op 10 Februarl 1947 deze hoogte bereikt) te verbete- ren en op 6.369 meter te brengen. De S-52-1 1s eveneens de houder van het wereldsnelheidsrecord voor heli eopters, dat in April jl. gevestlgd is en op 207.385 km/uur staat. De ma chine is uitgerust met één motor, haar kruissnelheid is 162 km/uur en zij kan zonder tussenlanding een afatand van 720 km afleggen. (USIS) WEDEROM BOMAANSLAG OP PANDIT NEHROE Nadat enige dagen geleden een bom- ftanslag op Nehroe, de premier van India was gepleegd te Calvutta, is thans wederom een aanslag op zijn le ven gepleegd. Nehroe arriveerde per vllegtuig te Lucknow, en kort nadat het vllegtuig was aangekomen ont.- dekte de politie op de landingsbaan een bom, van zeer gevaarltjk type. Ult het jaarverslag over 1948 van Lever Bros en Unilever, N.V. en Limi ted gezamenltjk bedr. f 8.601.778.000 (in 1947 f 5.124.324.000). De export uit Nederland bedroeg in 1948 f 82 millioen, tegen een Jaar eerder 39 mil- lioen. EXPEDITIE NAAR HET MAGNETISCHE NOORDEN Er is een Canadese expeditie naar de Noordpool getrokken om te trach- ten de plaats van het Magnetische Noorden nauwkeurig vast te stellert. De expeditie bestaat uit 3 geleerden en 7 piloten. Gedurende de tocht zal uitsluitend van vliegtuigen gebruik gemaakt worden. REIZEN IN FRANKRIJK De Franse Ambassade in Den Haag verzoekt opname van het volgende; Nederlanders, die inllchtlngen over reizen in Frankrijk willen hebljen, kun nen deze verkrijgen bij de Nederlandse reisbureaux, die hlerover van de ver- tegenwoordiger der Franse Spoorwe- gen zeer uitgebreide documentatie hebben ontvangen. Mochten de aldaar te verkrijgen in- lichtingen niet voldoende zijn, dan kan men zich persoonltjk wenden tôt het bureau van de Franse Spoorwegen (S.N.C.F.), te Brussel, 25/27 Boule vard Adolphe Max, telefoon 17.40.90, dat per omgaande aile vragen ult Ne derland zal beantwoorden. In een voile kerk, waarln aan de voet van de preekstoel een prachtige bloemenmand was geplaatst, nam dr. P. Glas afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Westerbroek. Zijn af- scheldspreek was gewtjd aan de geliJ- kenls van De Zaaler uit Matth. 13. Na de predicatle richtte zich dr. Glas tôt de verschillende collages en de Ge meente. Kerkvoogden en Notabelen werden opgewekt de nodlge voortva- rendheld en durf te hebben om het beroepingswerk mogelijk te maken. Hij wees er verder op, dat de Gemeen te een moeiltjk arbeidsterreln ls voor een predikant. Ht) had echter steeds kunnen rekenen op de voile medewer king van de Kerkeraad, waarmee ht) op prettige wijze heeft samengewerkt. Ouderling H. G. de Boer sprak na- mens de Kerkeraad de scheldende pre dikant toe. Ht) deed dit met gemengde gevoelens. Ht) sprak zijn bltjdschap er over ult, dat voor dr. Glas nog een mooie taak in 's-Gravenhage ls weg- gelegd, maar ziet hem slechts node vertrekken, ook al, omdat er zo moei- lflk een opvolger te vinden zal zijn. Hil dankte dr. Glas in het bijzonder voor wat hi) gedaan heeft voor het Jeugd- werk, de Kinderuitzendlng, de ultzen- ding van hulsvrouwen en zijn verzor ging van een Retzende Bibliotheek en wenste hem en zjjn famille nog vele goede jaren toe. Ds. v. d. Melden van Hoogezand sprak als consulent en voor de Ring. Ht) kon de weemoed van dit afscheid aanvoelen, omdat het tevens een af scheid van de Ned. Hervormde Kerk betekent. Hij dankte dr. Glas vooral voor de steun en de raad, welke in het bijzonder de jongere predlkanten van hem mochten onervlnden. Zang van het Kerkkoor onder lei ding van de heer Schoenmaker luister- de de plechtigheld op. Na afloop maakten velen van de ge legenheid gebruik, om ln de leerkamer van de fam. Glas afscheid te nemen. Onder de belangstellenden waren or velen ult andere gemeenten, waaron- der Scheemda, de vorige standplaats van dr. Glas. Dr. Glas zal als voorganger van de Protestantenbond te Den Haag gaan w;erken. Het consulentschap te Wes terbroek zal worden waargenomeo door ds. v. d. Melden van Hoogezand. spreker er op dat veel van wat ln de tuin ls gebouwd en tôt stand gebracht het werk van de bestuursleden zelf is. Daarna nam de burgemeester het woord. Hij verklaarde d^t het gemeen tebestuur apprecieert wat hier tôt stand gebracht is. De van Royenstraat heeft een druk verkeer en is betrek- kclijk smal, waardoor het op straat spelen der kinderen een gevaar ople- verde. Met het eerste punt is men klaar: het klaarmaken der speeltuin, maar het tweede punt, de tuin goed houden is moeilijker en belangrijker. Doch in- dien beheer en leiding goed zjjn, zal de vereniging ongetwijfeld bltjven bloeien. Er zullen aldus de burgemeester wellicht reeds ln de eerste tijd moeilijkheden komen, maar dan ls het zaak vast te houden. Laatste spreker was de heer J. de Best, die het woord voerde namens de buurtvereniglng van Royenstraat Oost, Eendrachtsweg en Sportterreinstraat. Vervolgens begaf men zich naar de tuin, die door de burgemeester offl- cleel werd geopend, en waar een rond- gang werd gemaakt. Het terrein heeft een oppervl&kte van 100 bij 50 meter, en wordt ener- zijds in beslag genomen door een voet balterreln van 30 x 50 meter. Verder is er een zandbak van 60 m2 voor de kleuters. Van de toestellen noemen wij schommels, ringen, kleine draaimo- lens, draaiende tonnen, ladder rekstok- ken. Bij de ingang staat een portlers- hokje. Wethouder Klok probeerde tezamen met de jeugd een van de draalmolens, terwijl burgemeester de Wit zich ver- dlensteljjk maakte door de aftrap te verrichten op het voetbalveld. Het bestuur heeft nog veel plannen. Er zullen langs de kant nog meer toe stellen worden aangebracht, terwijl het midden zal worden vrjjgehouden voor een grote draaimolen. Voorts zal er door de jeugd zelf een tulntje wor den aangelegd en onderhouden, waar bij enige banken zullen worden ge plaatst. Zaterdag wapperden er vlaggen; dat was ter ere van de invasle door de jeugd. Want Zaterdag heeft de jeugd de tuin in bezit genomen, en het jeugdleger was groot omdat toen iedereen toegang had. Het corps „Cartona" dat een rond- gang had gemaakt in de omgeving kwam naar het terrein om daar te zorgen voor de feesteljjke klanken. Polltierechter Groningen Bertus B. van Noordbroek stond terecht wegens het beschikbaar stel- len van zjjn schuurtje aan Ph, v. D. om er clandestien te slachten. Er wer den tussen 50 en 60 kalveren geslacht. Geheel uit vriendschap heeft B. het schuurtje ter JJeschikking gesteld en hij heeft er niets voor ontvangen. Hij werd veroordeeld tôt f 50 b. of 25 d. h. Aan de meisjes H.B.S. te Gronin gen gingen over van klasse 4 naar klasse 5 de dames H. Benes en T. Hartlief te Hoogezand en R. Klip huis te Sappemeer. MULO-dlploma Het MULO-dlploma verwierven: J. Mulder, Muntendam en A. Hoving, Kropswolde. Lerares en coupeuae Voor het examen van de Ver. Le- raressen in het Modevakonderw, ,,De Drie Provinciën" slaagden voor lerares de dames B. GnoddeSiegers, Sappe meer en G. Koopmans, Westerbroek; voor le coupeuse de dames B. Gnodde- Siegers en H. J. Ekkelkamp, Sappe meer; J. P. Bartelds, Hoogezand; D. Kruyer, Noordbroek; R. Oldenburger- Jeljjs en H. Imbos, Slochteren; W. Nijdam, Westerbroek. (Allen opgeleld door dames WehrmeiJer, Hoogezand). Te Groningen slaagden voor het ge- zellendiploma Kapper: H. van Duinen, B. Jager en H. Sch&fer te Hoogezand en Meijer te Sappemeer. EERSTE INTERNATIONALE LUCHTVAART SHOW SINDS DE OOBLO® Vrijdagmiddag a.s. zal de minister van verkeer en waterstaat mr. D. G. W. Spitzen het lint doorknippen van de eerste internationale luchtvaart- Show (de I.L.S.Y.) die in ons lanJ sinds de oorlog wordt gehouden op Ypenburg. Behalve een tentoonstellirig op de grond, waarheen vele landen be langrijke inzendlngen hebben ge- stuurd, zal er dagelijks ln de lucht ge- demonstreerd worden. Er is een dag voor zweefvllegers, een voor modelbouwers, ballonvaar- ders, motorvliegers enz. Voor de Be- ,nelux rondvlucht, die op Zaterdag 23 Juli op Ypenburg start zijn nu in to taal 40 sportvliegtuigen ult blnnen- en buitenland ingeschreven. Dit aan tal zal waarschjjnltjk nog belangrijk groter worden. Er bestaat eveneens veel belangstelling voor de navlgatle- en doellandlngswedstrtjd voor sport- vliegers, die een week later al op Za terdag 30 Juli op Ypenburg zal wor den gehouden. Het slultstuk van de I.L.S.Y.-week wordt de derde interna tionale escadrllle-wedstrjjd om de Ypenburg-coupe, die de beide vorige jaren door de rtjksluchtvaartschool werd gewonnen. Het team van de R.L.S. heeft onlangs een gevoelig ver- Iles geleden door het verongelukken van instructeur Bender. Voor hem ln de plaats trad inspecteur Lamber- mont, in de vliegert) beter bekend als Orne Daan, die kort geleden zijn 25- jarig vllegersjubileum vierde. Het team ln nleuwe samenstelllng ls reeds goed op elkaar ingespeeld. De Fransen, die vorlg jaar tweede werden met een zeer gerlng verschll zijn echter zo ze- ker van de overwlnning, dat zjj reeds voor de lnvoer van de overwlnningft- champagne hebben gezorgd. Wint de R.L.S. echter ook dit jaar, dan bljjft de Ypenburg-coupe definitief in het bezit van deze school.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2