Cijfers amtrent het venroer per as Wereldnieuws in Vogelvlucht Nieuws uit Oost en West Belgisch* boeren beschuldigen ons van oneerlijke concurrentie 4 Vlerde Jacrrgcmg Woensdag 27 Juli 1949 No. 59 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SIOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVING WAARIN opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en met NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 De Kamer op reces Een militalr in Indonesië schrijft ons Herschoiing voormalîge T.N.I.-ers Vrijlating prijzen HET IS VERPLICHT OP TE TRE DEN TEGEN DE COLORADO" KEVER. LANDBOUW Raadsvergadering Gemeentelljke Bouw- verqunnlng blijft verelst a HET ABONNTEMENTSPRIJS t £50 p. KwartaaL Franco p. post f Î.75 (bij vooruitbetaling) PRUS DER ADVERTENTIES 12 oent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huti», gevraagd enz. mini mum 78 cent (bij vooruitbetaling SBLAD VERSCHUNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers" en Kremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 8, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2351 en 2361) Postrekening Na 435883 In verschillende landen worden of dragsstaten. In verband met het zijn processen gevoerd, die de aan- staatsgebied in Europa, en gezien de dacht vragen. In Parij3 tegen Abetz, bijzondere moeilijkheden, welke Ne- in Londen tegen de Engelse Landru, de deriand tengevolge van een noodlot- 39-jarige fabrikant Haigh, die v\j£ tige samenioop van omstandigheden vrouwen en vier mannen heeft ver- moord, hun bloed heeft gedronken en hun gebeente heeft vemietigd in zuur. En in Amsterdam wordt het procès gevoerd tegen Willy Lages. Het pu- bhek is geneigd met een rilling van af- schuw te denken aan Haigh; Lages, die gekleed in een keurig zittend cos- tuum voor ziin rechters is verschenen, wordt met andere ogen bekeken. Maar de dagvaarding, die 372 fusillades ver- meld, waarin Lages de hand gehad heeft, en het feit, dat fc)j tienduizenden Joodse Nederlanders heeft gezonden naar plaatsen waarvan vast stond, dat ze die niet meer zouden verlaten, die zeggen dit Zowel Haigh als Lages waren moordenaars, de eerste in het klein, de tweede in het groot. Het procès tegen Lages heeft ons nog wat laten zien, en wel dat de pu- blieke belangstelling voor de berech- ting van politieke delinquenten en oor- logsmisdadigers is verflauwd, want zelfs in het procès tegen Lages waren er tijden, dat de publieke tribune vrij wel leeg was. Wjj moeten nog even stilstaaif bij een hoofdstuk uit het testament, dat de Duitsers in ons land hebben achter- gelaten, een hoofdstuk betreffende de Wereldomroep Toen de Duitsers hier kwamen von- den zij hier de PCJ-zender. Ze begon- nen ermede deze zender voor eigen doeleinden te gebruiken, d.w.z. voor het uitstorten van hun propaganda- materiaal over de wereld. Maar toen wetsontwerp houdende een interimre de eigen zenders van de bombarde- gehng Voor Suriname, dat met alge- menten te lijden hadden gehad, toen mene gtemmen werd aanvaard. werd de PCJ-zender ten dele gesloopt. Hiermede was de kamer eigenlijk Van een andere Nederlandse zender, gekomen aan het einde van het zit- in Indonesië ondervindt, achtte hij de stelling niet gewaagd, dat in verhou- ding van Nederland voor de gebieden overzee meer inspanning wordt gë- vergd dan van een der andere landen, die bij het verdraer betrokken zijn. De militaire en economische last in Indo nesië drukt zwaar al te zwaar op ons land. Het wetsontwerp werd aangenomen met 65 tegen 7 stemmen (tegen de C. P.N. fractie). Woensdag werd een aanvang ge- maakt met de behandeling van het wetsontwerp tôt herziening van de wet autovervoer personen. Verschil lende kamerleden achtten het ontwerp een latente poging tôt nationalisatie, maar Vrijdae' werd het ontwerp toch z.h.s. aangenomen. B(j de bearitwoording van de spre- kers noemde de minister nog enige in téressante ciifers Van de lengte der bustrajecten wordt 44 bediend door de spoorwe- gen en dochterondememingen en 56 door niet gelieerde ondememingen. Van het aantal in bedrijf zijnde bus- sen behoren 1239 aan de spoorwegen en dochterondememingen en 2218 aan niet gelieerde ondememingen, waar van 1389 zuiver particulier. Van de streekvervoerders zijn 14 dochteron dememingen der spoorwegen, lOover- heids- en semi-overheidsondememin- gen en 23 particulieren. Ten slotte heeft de Kamer zich Vrij- verder bezig gehouden met het DE ECONOMISCHE ONTWIKKE- UNG VAN SURINAME. In het jaarverslag 1948 van de Su- rinaamse Bank komen enkele belang- ,rijke bijzonderheden voor over de ont- wikkeling van de economische toe- stand in Suriname. De directie merkt op, dat dit ge- biedsdeel zich sociaal en economisch begint te ontwikkelen. Dat er belang stelling voor dit gebied bestaat blijkt uit de oprichting van een houtverwer- kende fabriek, welke reeds in bedrijf genomen is, en een tweede fabriek, welke momenteel in aanbouw is. Er werden belangrijke kapitalen in de plantages belegd, en ook werd îrii- tiatief ontwikkeld door de eigen Be- RUZTE BESLECHT MET KOLENSCHOP. Torn het Nederlandse s.s. „Linge" in I mdana (Portug. Congo) lag kre- gen twee leden van de bemanning ru- zie. Sen van hen, een inwoner van Cu- raça greep een kolenschop en takelde daarmede zijn tegenstander duchtig toe. T» an de „Linge" dezer dagen te JJm ùden arriveerde verzocht de kapi- tein de dader te arresteren, hetgeen dooi de rijkspolitie te water geschied- de. VAN 12 M. HOOGTE GEVALLEN. In den Haag viel een 18-jarige schil der, die op een hoogte van 12 meter werlczaamheden verrichtte, van de ladder. Hij kwam op een stenen richel, volking. 1948 bracht een record rijst- die bloemperken scheidde terecht, en oogst op, terwijl de verbouw en de ex- port van citrusvruchten zich in stij- gende lijn bewogen. Koffie en suiker- cultuur gaven tekenen van opleving, maar het is de vraag of aan de koffie- cultuur nieuw leven kan worden inge- blazen, evenals dit de vraag is voor de cacao-cultuur. De uitvoer van bauxiet bleef belangrijk. Er werd geëxpor- teerd 2.165.481 ton voor een waarde van f 21.891.085. Wat de plannen betreft tôt vesti- ging in Suriname van een Bananen- industrie, deze zijn helaas bij plannen gebleven. De Verenigde Staten zijn de beste klant van Suriname en tegen de groot-1 ste leverancier. Nederland komt op de tweede plaats, terwijl als leverancier Trinidad genoemd moet worden. De bevolking van Suriname bestaat uit 211.870 zielen (Mei 1949). Er is, aldus het verslag, een toene- mende mate van welvaart in Surina me merkbaar, maar er zullen nog ve- Je moeilijkheden opdoemen, moeilijk heden, die overwonnen moeten worden bekvam een schedelbasisfractuur en een beenbreuk. H j overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. YV BALLONV AARDER VAN POTTUM OVERLEDEN. België. heden gerezen. Zonder de overige mi- Van Cauwelaert heeft zijn informa- nisters te raadplegen heeft de minis- tieve besprekingen beëindigd, en nu is ter van Arbeid, Mayer, loonsverhogmg de opdracht tôt het samenstellen van w ™rH™eei vn" dp Na" In een rusthuis te Den Haag waar hij ;eeds enige tijd verbleef, is gister morgen vrij onverwacht op 74-jarige leefljd overleden de heer Willem van Pot ,um, de eerste Nederlandse ballon- vaarder met een buitenlands brevet. VERTREK LEDEN B.F.O.- D ÎLEGATIE NAAR DEN HAAG V4.STGESTELD OP 6, 7, 8 EN 9 AUGUSTUS. Door het secretariaat van de B.F.O. is medegedeeld, dat Dinsdag 26 Juli de Negara, resp. Daeràh- hoofden telegrafisch er van in ken nis zijn gesteld, dat het vertrek per viiegtuig van het vliegveld Kema- joran (bij Batavia) naar de ronde tafel-conferentie te den Haag is v.astgesteld op 6, 7, 8 en 9 Aug. a.s. Het is een verblijdend verschijnsel schikt waren. Onder hun kundige, lei- de P.H.I. bleef niets over. tingsjaar. Het reces heeft een aanvang dat ook in het Kendirische leden van ding is er met de herschoiing een be- Direct na de bevrijding werd het genomen 11 Augustus of een latere de T.N.I. en andere voormalige repu- gin gemaakt. De gehele dag door is herstel van de P.C.J. zender ter hand datum zal zij nog eens bijeengeroepem blikeinse strijdgroepen genoeg krijgen men^ ta touw ^met het excerseren, genomen en in October 1945 was de worden voor een openbaar débat over Wereldomroep weer in de lucht. Om de indonesië voor het begin van de ronde- ontvangst in verschillende landen mo gelijk te maken werden later nog en kele provisorische zenders in gebruik genomen, en teneinde de ontvangst fn Indonesië te verbeteren is Donderdag- middag een nieuwe ultrakortegolfzen- der van 40 lcw. in gebruik genomen, regering gegeven aan Eyskens, die minister van financiën was in het afgetreden kabinet. Eyskens heeft de opdracht aanvaard. Over wat er in België zal gaan ge- beuren kan men slechts gissen. Het is mogelijk dat de Koningskwestie naar de achtergrond zal worden ge- schoven, en eerst later zal worden be- handeld. De Katholieke Partij (C.V. P.) kan zonder hulp van andere zijde de terugkeer van Koning Leopold niet bewerkstelligen. De enige partij waar van zij hierbij misschien hulp zou kun- nen verwachten zijn de Liberalen, die eerst nog onder elkaar moeten uitma- ken, wat ze eigenlijk willen. De moge- lijkheid bestaat, dat de CVP zal wach- ten tôt de Liberalen definitief hun houding ten aanzien van de Konings kwestie hebben bepaald. Engeland. De Engelse havenstaking is ten ein de. Maandagmorgen zijn de havenar- beiders weer aan het werk gegaan. De oorzaak van de staking was een kwes tie, die ontstaan was over het lossen van twee Canadese schepen, die be trokken waren bij een Canadese zee liedenstaking. De lucht boven Engeland is echter nog lang niet helder, want niet alleen dat de economische moeilijkheden groot zijn, dreigen er weer nieuwe sta- kingen. Egypte. De Egyptische premier, Hadi Pasja, is met zijn regering afgetreden. Toen op 28 December 1948 de premier Mah- moed Nokrasji werd vermoord, volg- de Hadi Pasja hem op. Tegenover ver- slaggevers verklaarde de aftredende minister-president, dat aile hangende beloofd aan het personeel van de Na tionale Organisatie voor Sociale Ze- kerheid. Men vreest dat dit incident aanleiding zou kunnen zijn tôt nieuwe arbeidsonrust. Andere ministers heb ben reeds gedreigd zich te zyllen te- rugtrekken, indien de belofte niet on- gedaan wordt gemaakt. Besteldiensten met klein materieel. Ingaande 2 Augustus treden buiten werking de beschikking „huurprijzen driewielige bakfietsen en handwagens 1946" en de prijzenbeschikking .be steldiensten met driewielige bakfiet sen, transportrijwielen en handwagens 1946". De prijzen voor het verhuur van en de besteldiensten met genoemd klein materiaal zullen dan vrij zijn. Zeep, was- en relnigingsmiddelen. In gaande Dinsdag zijn de prijzen van zeep, was- en reinigingsmiddelen vrij- gelaten. PRIJS VOOR STROOP VRIJ. De prijs voor zwarte stroop (rietsui- kerstroop en glucosestroop) is vrijge- geven. D.w.z. dat de maximum-prijs- regeling is komen te vervallen. Vol- gens het ministerie van landbouw, Vis se rij en voedselvoorziening behoeft geen vrees te bestaan voor prijsstij- ging. Op verschillende plaatsen van ona land heeft de aantasting van het ge- was door de Coloradokever ernstige vormen aangenomen, terwijl ondanks kwësties waren afgehandeld, en dat Se de waarschuwingen nog veel aardap tafelconferentie. DIEFSTAL UIT POSTZAKKEN. Inbraak of geen inbraak van de bedroevende situatie waarin sport, théorie en gevechtsoefeningen. hun geboorteland verkeert. Men be-j Alleen de Vrijdagmorgen, als men gint te beseffen dat men tôt dusver naar de missigit moet, vormt hierop heeft gestreden voor een vrijheid die een uitzondering. Wjj spraken gedu- geen vrijheid was, doch slechts een rende ons bezoek ook nog met enke- in DUitSland voor van een herle- afzichtelijk caricatureel beeld van dit 1er van de mensen zelf. Zo was er een yend nationaai socialisme. Zelfs heeft begrip, dat ruimte liet voor onrecht oui-lid van de Siliwangi-divisie. Na- het dagbiad ^Die Welt" haar kolom- taak van de huidige regering daarme de was volbracht. Goed ingelichte kringen spreken ech ter van moeilijkheden welke zich zou den hebben voorgedaan. Koning Faroek heeft Hoessein Sirry Pasja, een partjjloze ingénieur op dracht gegeven te trachten een nieu we regering te vormen. Duitsland. Steeds emstiger symptomen doen Vrijdagavond werden in" de kluis van en chaos. Inderdaad is het een verblij- tu îrlijk bleef hij de vurige nationalist. VBtl K... het postkantoor te Medan 3 postzak- derd verschijnsel dat, hij deze mensen- d.> hij altijd was geweest, evenals welke onderdak heeft gevonden in een! hen opgeborgen, en toen men Zater- althans, het gezond verstand de over- trouwens zijn collega's met wie hij nu eenvoudige barak te Lopik. Verwerking van agrarische biiproducten. dagmorgen deze zakken te voorschijn hand heeft gekregen over het opge- in opleiding was. Wilde halen, stond de kluis open, en zweepte sentiment. Men is de guérilla- Zo betekent het ,,Opleidings-cen- uit de zakken bleek voor een waarde strijd moe, doch niet <je strijd voor het trum-Indonesiërs Kendiri" weer een van f 150.000 te zijn verdwenen. herstel van dit ontwrichte land. Zo belangrijke stap in de goede richting, De kluis werd onderzocht, doch cr meldt zich in de omgeving van Ker- een nieuwe vordering op de moeizame, Ter gelegenheid van de opening van bleek dat deze niet Was geforceerd. tosono een aantal republikeinse mili- bochtige weg die leidt naar de Ver- de proefboerderij „De Laar" te Elst De pohtie heeft thans de zaak in tairen, die evenals hun collega's in enigde Staten van Indonesië. heeft minister Mansholt het woord ge- handen doch tôt nu toe werd van de West-Java en in de Oosthoek de wens voerd. Hij wees op de grote tegenstel- daders geen Sp00r gevonden. te kennen gaven om schouder aan A. InirAH von Zip hnf'r men opengesteld voor brieven van on- dergedoken S.S. Officieren. En verder profiteert Duitsland van de spanning tussen het Oostelijk en het Westelijk blok. Daarom kunnen mannen als Dr. Schumacher nu onge- straft een grote mond opzetten. Frankrvjlc. In het Franse kabinet zijn moeilijk- ling van het rustige leven van de boer van voorheen en van tegenwoordig m een modem landbouwbedrijfDe vooro- schrijdende mechanisatie stelt heel an dere eisen. Velen willen het niet inzien aldus de minister maar grote veranderin- gen voltrekken zich in het algemeen bestel. Er zijn streken, waar 'n groot- tekort aan voedmg is, en streken waar overschotten zijn. Dat is een iPterna- tionaal probleem. Het bliift altijd de taak te streven naar het zo goedkoop mogelyk voortbrengen van levensmid- delen. Ook in Nederland moet meer uit de bodem gehaald worden dan in het ver- leden. Nog steeds is de totale presta- tie van de Nederlandse landbouw niet onvoldoende, maar vroeger had men toegang tôt de overschotten der we- reldmarkt en dat is afgelopen. Thans moet de invoer van krachtvoeder wor den beperkt en toch moet de landbouw het aandeel in het exportpakket, dat nog steeds op 50 kan worden vast- gesteld, handhaven, ofschoon onze be volking groeit en dus meer eet. Door de verwerking van bijproduc- ten, als bietenloof en bietenkoppen, wordt een grote dienst bewezen aan vervanging van krachtvoer, want an- ders zou men genoodzaakt zijn, tôt in- krimping van de veestapel over te gaan. In het Parlement. Dinsdag 19 Juli heeft de Tweede, Kamer zich verder bezig gehouden met de behandeling van het wetsont werp tôt goedkeuring van het Noord- Atlantisch verdrag. Bii de beantwoor- ding van de sprekers wees minister Stikker erop dat door het Atlantisch Verdrag in feite meer van Nederland wordt gevergd dan van de andere ver. MESSENSTEKERIJ. schouder aan schouder met de Neder landse en Indonesische troepen testrij- Nabij een der Amsterdamse politie- den voor bet herstel van orde en vei- bureaux werd een plm. 20-jarige be- iigheid. In Kendiri heeft men toen een woner van Curaçao aangetroffen, die 0pieidingscentrum geopend waar een gestoken was met een mes. aantal van deze mensen hun elemen- De verwonding bleek niet levensge- taire training ontvangen. Binnen af- vaarlijk te zijn, maar het slachtoffer zienbare tijd zal dit aantal nog aan- had zoveel bloed verloren, dat het zjeijjk worden opgevoerd, want ook in buiten kennis 1b. ZIJ LEENDEN EEN OORLOGS" SCHIP. Twee Zweedse soldaten hadden er zin in een beetje te gaan spelevaren. Daarom sprongen zij op een motor- sloep van de marine en krulsten tus sen de eilanden van Karlskrona door. Inmiddels miste de marine de sloep eu diverse schepen werden uitgezonden om nasporingen te verrichten. Na enige dagen kwamen de jongens terug, door de zon gebruind en vol- daan. Zij werden echter gearresteerd, terwijl van de zijde der Zweedse mari ne autoriteiten werd verklaard, dat de wacht zou worden verstrekt, omdat het zou kunnen voorkomen, dat van- daag of morgen iemand het in zijn hoofd zou krijgen een onderzeeër of een kruiser te lenen. andere delen van de residentie zijn er velen die zich met dit doel voor ogen gemeld hebben. Zij hebben een bezoek gebracht aan dit opleidingskamp en het moet ons van het hart dat wij bij ons vertrek een uitstekende indruk met ons namen. Hoewel deze militai- ren, evenals aile recruten, de eerste weken het kamp niet mogen verlaten, hebben ze aile kansen om indien ze dit zouden willen er toch tussen uit te gaan, want bewaking is er in het ge- heel niet. De mensen zelf lopen er de wacht. Toch is er niet een die eraan denkt weg te lopen. Integendeel, met zeer veel enthousiasme volgt men de training, die waarlijk niet licht is. Men. heeft als instructeur dan ook niet de eerste de beste genomen, en uit ver schillende onderdelen de juiste men sen gezocht, die voor dit werk ge- pelverbouwers nog te weinig aan- dacht aan de verdelging van de ke- vers besteden. Er wordt in verband daarmede op gewezen, dat het verplicht is de kevers of larven zo goed mogelijk te verdelgen Tegen nalatige verbouwers zal men nu strenger dan voorheen gaan optre- den. Bij verwaarlozing zal zon der voorafgaande waarschuwing wor den overgegaan tôt het opmaken van procès verbaal, terwijl op kosten van de teler de nodige verdelgingsmaatre- gelen zullen worden uitgevoerd. STEEDS BETER, STEEDS GEMAKKELIJKER Een halve eeuw geleden werden de horloges die toen nog niet sierlyk van formaat waren met behulp van een sleuteltje opgewonden. Later kwa men er horloges met knopjes om op te winden, en nog later heeft men dat- zelfde knopje dienst laten doen voof het verzetten van de wijzers. Tien jaar geleden begon een Zwit- serse fabriek ermede polshorloges in de handel te brengen, die niet opge- Dr van Royen naar Djocja. Het tweede gedeelte van de confe- wonden behoefden te worden. Door het Na het weekeinde te Sineapore te rentie, te houden in Batavia, zal ge- bewegen van de arm wonden zij zich- hebben doorgebracht is Dr van Roy- bruikt worden om te trachten een zelf op. Maar maakte iemand weinig enMaandaîrrnorgen naarDiocia ver- staatkundige structuur te vinden voor bewegingen met de arm, dan kwam m tmkken Hii was in srezelschap van Indonesië, welke van belang is om de er moeilijkheden Ook deze moeilijk- Mr Blom Bi1 zhn vertrek uit Singa Ronde Tafel Conferentie in den Haag heid is thans opgelost, want thon* ^ore had Dr van Roven een onderhouq vlot te doen verlopen. maakt de fabriek polshorloges, die, met een vertegenwoordiger van Reu- Omtrent deze Ronde-Tafel-Confe- ook bij weinig beweging van de arm £r Hh deelde mede dat de enige oor- rentie wordt nog vernomen, dat het in van de drager, zichzelf opwinden. Deze zaak dat de ^ouverefniteit ni!? zou de bedoeling schijnt te liggen, dat klokjes zijn voorzien van een kogel- Xen overgedragen zou kunnen z^jn! Moh. Rum en A. K. Pringgodigdo bin- lager, waarin een rotor naar beide datde guérilla wordt voortgezet. In nenkort naar Nederland zullen ver- richtingen vrij rond draait. De rotor dat de guérilla worat voortgezeL. trekken om voorbereidingen voor deze reageert op de geringste armbeweging conferentie te treffen. j van de drager en wind het horloge in beide draairichtingen op. In het kogel De Interim-regeUng door Staten la?ertie zitten vi1f ko(£ltiea zo klein van Suriname verworpen. Djocja zal hij slotbesprekingen voeren over het staken van het vuren, en hij vertrouwde erop, dat de Republikein se militairen het bevel „staakt het vu ren" van hun regering zullen opvolgen Inter-Indoneslsche Conferentie. Het eerste gedeelte van de Inter- Indonesische Conferentie, gehouden te Djocja, heeft, naar verschillende Indo nesische leiders verklaren, belangrijke resultaten opgeleverd. De scherpe scheidslijn tussen Republikeinen en De Staten van Suriname hebben de interim-regeling voor Suriname, wel ke de vorige week door de Tweede Kamer is aanvaard, verworpen. Door de kamer is een amendement aange nomen betreffende de gelijkstelling van het onderwijs. En dit wordt be- schouwd als ingrijpen in interne aan. Federalisten is vervaagd, men geiegenheden van Suriname. De gc- begrip getoond voor elkanders stand- kjkstelling van gewoon en bjjzonder punten.I onderwijs is een gevoelige snaar voor Suriname, welke is aangeroerd, om dat de verhoudingen daar geheel an- ders liggen dan in ons land. In het begin van de oorlog maakte een weduwe uit Goes kennis met de heer N., een Joodse landgenoot. Hij lagertje zitten vijf kogeltjes, zo klein, dat 1000 stuks 1.1 gram wegen. Ook op de Nederlandse markt zullen binnenkort dergelijke horloges ver- schijnen. TE NOORDDIJK. Tôt lid van de raad werd geïnstal- leerd de heer G. J. Minholts van Oos- terhoogebrug. De heer Minholts komt in de plaats van de heer A. van As- sen, die als raadslid heeft bedankt. Besloten werd om aan de Bond te gen schending van Gods Woord geen subsidie te verlenen, doch wel de be- kende kaarten in de openbare gebou- wen op te hangen. De rekening 1948 werd aan de raad aangeboden. In de commissie van on- derzoek werden met algemene stem- De publicaties over het verlenen van een algemene rijksgoedkeuring voor bouwwerken, waarmede een bedrag van ten hoogste f 500.is gemoeid, geven aanleiding tôt mlsverstand, zoi deelt het ministerie van wederopbouw en volkshuisvesting mede. De hier be- doelde maatregel heeft alleen tôt ge- volg, dat voor deze werken in het ver- volg een afzonderlijke rijksgoedkeu ring niet langer wordt vereist. Dat be tekent dus niet, zoals sommigen blijk- baar menen, dat nu ook de normal gemeentelrjke bouwvergunning kan worden gemist. De bepalingen in de gemeentelijke bouwverordeningen en voorschriften blijven uiteraard door het besluit van het collège van alge mene commissarissen voor de weder opbouw onaangetast. Evenals dat voor de oorlog het ge- val was, zal men in het algemeen ook voor de uitvoering van kleine bouw werken de medewerking van de ge meentelijke technische diensten behoe- ven. deriand paarden aan Spanje aan te bieden voor f 800 per stuk, wat over- ■eenkomt met 13.000 franc. Als tegen- prestatie leverde Spanje ons, volgons - het bovengenoemde blad sinaasappels j-_rnjp of ZWânCIBl 7 tegen een belangrijk lagere prijs. Tôt u,ya,,,,B zover kan men er nog moeilijk be- zwaar tegen maken, want dergelijke Zoals men weet, voelen de Belgische de gedachte was gekomen, dat dit pro- transacties komen in aile landen thans boeren niet veel voor de Benelux-plan- duct wel eens in grote hoeveelheden dagelijks voor. Maar de goedkoop ver- vertelde dat hij op zee geweest was, en, men verkpzen de heren H. Barkema nen, omdat zij vrezen niet opgewassen over de grens zou kunnen komen. Vol- kregen Spaamse sinaasappels worden dat hij, toen het zwervend leven hein' en J- Maat. Deze laatste werd tevens te zgn tegen de Nederlandse boeren gens „De Boer" zou op het ogenblik volgens ,,De Boer" door Nederland begon te vervelen, in Amerikaanse en tuinders. Onze productie per ha en aan de Belgische boter werkelijk con- naar België uitgevoerd en daar tegeu geheime dienst was getreden. Ook dat per koe is inderdaad belangrijk hoger currentie worden aangedaan door in de voile wereldmarktprijs verkocht. baantje was hem ten slotte gaan ver- dan in België en doordat wij niet al- België gekamde Nederlandse room. De winst, die op deze wijze op de si- velen, maar hij had het toch zo lang leen wetenschappelljker werken, maar De Belgische botermarkt bevindt zich; naasappels wordt gemaakt, zou wor- gedaan, dat hij een behoorlijk pensl- ook beter op de productiekosten let- momenteel op een punt, waarbij ieder, den gebruikt om de paardenfokkers 0en kreeg. ten, zijn wij ook werkelijk ongemakke- extra aanbod tôt prijsdaling moet lei-l schadeloos te stellen, die hun paarden Ze werden goede vrienden, en na beneden de geldende waarde voor de enige tijd besloten zij een huwelijk aan handel op Spanje hadden geleverd te gaan. Deze zonderlinge transactie zou dus Toen de beztters het onze Joodse het gevolg hebben, dat de Belgen het, landgenoten moeilijker begonnen te geld leveren, waarmee de Nederland- maken, dook de heer N. onder in Am- se fokkers in staat worden gesteld sterdam. Lange tijd hoorde de Goese lijke mededingers voor de Belgische den en het ligt voor de hand, dat de landbouw, die op een veel lager peil Belgische landbouw grote. bezwaren staat. Willen wij, dat de Bénélux wër- heeft tegen deze nieuwe vorm van ver- kelijkheid wordt, dan is het, mede om kapte Nederlandse concurrentie. Naar die reden nodig, dat wij geen dingen onze mening moet deze invoer van doen, die de Belgen aanstoot geven. room onmiddellijk onmogelijk worden Volgens het Belgische blad „De Boer" gemaakt. Een belangrijke afzet voor' hun Belgische collega's van de Spaan- dame niets van haar echtgenoot, maar zijn er juist de laatste weken echter! Nederlandse zuivel is op deze wijze se markt te verdringen. Geen wonder, j na de capitulatie kwam hij boven wa- verschillende gebeurtenissen te signa-1 niet te verkrijgen en het enige resul- leren, waartegen men van BelgiSëlie taat is schade voor de Belgische boer en een vertroebeling in de verhouding tôt België. Hoe eerder men van Ne derlandse zijde hiertegen maatregelen neemt, des te beter zal het zijn. Paarden tegen sinaasappels En dan is er de kwestie van de uit- zijde groot bezwaar heeft. Wij laten de verantwoordelijkheid van de juistheid geheel voor rekening van het Bel gische landbouwblad, maar menen ze toch te moeten vermelden. Het eerste geval betreft de invoer van room door Nederlandse zuivelfa- brieken in België. Zij zouden daar die room aan Belgische fabrieken verko- pen, die er boter van maken. Nu heb- ben de Belgen gedurende de zomer- maanden een boterproductie van vol- doende omvang in hun eigen land en laten om die reden geen boterinvoer toe. Men heeft er echter niet aan ge- dacht om de invoer van room nadrUk- f 1100 of ruim 18.000 Belgische francs, i kelijk te verbieden, omdat niemand op Enige tijd geleden echter begon Ne- dat de Belgen hierover buitengewoon ter, in volkomen uitgeputte toestand. slecht te spreken zijn. Dat men de za- Hij werd in een ziekenhuis opgenomeft ken zo kan uitleggen, vloeit natuurlijk en overleed na enige maanden. voort uit de werking van ons Land- Intussen had dé dame nooit iets bouw Egalisatie Fonds, waarin aile van het Amerikaanse pensioen ge- baten van de centraal geleide lana- merkt. Ze begon aan de woorden van bouw-uitvoer vloeien en waaruit weer \yijlen haar echtgenoot te twtjfeleri. subsidies worden betaald. Het is ech ter ontoelaatbaar, dat op deze wijze voer van paarden naar Spanje, die '"n de verhouding tussen de Belgische en België veel kwaad bloed heeft gezet. Men zal zich afvragen, wat Spanje er mee te maken heeft, maar de verkla- ring is eenvoudig genoeg. Zowel Ne derland als België leveren paarden aan Spanje, waarbij voor dieren van 3 tôt 5 jaar prijzen werden bedongen van de Nederlandse landbouw wordt be- dorven. Naar wij vernemen zijn deze en dergelijke punten vorige week reeds in bespreking gekomen bij een Benelux-conferentie te Brussel. Welke maatregelen er eventueel worden ge nomen om aan de ongewenste toestan- den een einde te maken is echter nog niet bekend. Maar plotseling kwam er geld uit Amerika. Maar de verrassing duurde niet lang, want een dame uit Brussel had bij de Amerikaanse autoriteitèn een klacht ingediend, zij beweerde recht te hebben op het pensioen, om benoemd tôt lid van de commissie ge- meenschappelijke regeling bouw- en woningtoezicht BedumNoorddijk. Er werd een uitvoerige uiteenzet- ting gegeven over de op te richten Stichting Streekschool voor buitenge woon lager onderwijs te Groningen, welke school aldaar op 1 Januari 1950 zal worden geopend. Er zijn 23 ge- meenten uitgenodigd tôt de. Stichting toe te treden, en deze gemeenten zul len vermoedelijk 94 leerlingen zenden. De heer Barkema bereurde het dat er niet een dergelijke school is op Chris- telijke grondslag. Met algemene stem men werd besloten tôt toetreding tôt de Sichting. In de commissie tôt wering van schoolverzuim werd benoemd de heer A. Venema te Engelbert, terwijl wer den herbenoemd de heren G. Hoekse- ma, Oosterhoogebrug en L. J. Bol te Ruischerbrug. De geloofsbrieven van de nieuw be- noemde raadsleden werde in orde be- vonden. Bij de rondvraag wees de heer Dflk- huis erop, dat het naar zijn mening dat zjj de wettige echtgenote van de verstandiger was de afgewezen voor- heer N. was. De politie zal nu moeten uitzoeken of de Brusselse dame een zwendelaar- ster is, of dat N. bigamie had ge- pleegd. stellen van de schoonheidscommissie niet aan B. en W. maar aan de Raad terug te geven. In een volgende ver- gadering zal hierover verder wordeu gesproken.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1