Kl MDO-lMtND Stadskinaal-Graningan Donderdag 11 Augustus JUBiLEUM WAPROG PLAATSEUJK NIEUWS Een Nederlander ziet Amerika Gemeenteraadsvergadering met ingang van A Onder verwijzing naar d» elcters in dit nummerge" plaatste advertentie, delen wij mede dat de WIJZIGING IN DE BUS- DIENST wordt ingevoerd, Ronkende A A A tractoren en ruîsend graan A A A TE SL0CHT2REN gehouden Vrljdag jl. HOOGEZAND—SAPPEMEER De Coôp. Stoomdorsvereniglng „Eig enHulp" W.A. vergaderde onder voorzitterschap van de heer G. van Dam te Sappemeer. De dorsprys met inbegrip van persdraadband luidt voor het afgelopen jaar f 29. Uit de boekhouding van Centraal Beheer bleek, dat de vereniging fi- nanciëel gezond is. Bij de bestuurs- verkiezing werd de heer Q. v. Dam herkozen. De Onderlinge Veeverzekering My. H.-S. hield haar halfjaarlykse vergadering in het Bontehuis onder leiding van de heer A. Mulder J.Wzn. Uit de verslagen bleek dat rund- vee was verzekerd tôt een totaal van f 163125 en paarden tôt een totaal van f 138-115. Er stierven 7 verzeker- de koeien en 7 verzekerde paarden. Resp. werd uitgekeerd voor rundvee f 3463.75 en voor paar-i den f 2836.25. De omslag werd be- paald voor rundvee op 2 voor paarden op 1 7/10 Postd. Ver. „De Luchtstormers" organiseerde een wedvlucht vanaf Nijmegen (160 km). In concours 422 vogels; gelost om 7.50 u. Aank. le duif 10.3.51, snelheid 1193.2 m per min.; 84e duif 10.18-24, snelheid 10.71.6 m per min. Uitslag: H. Seif 1 34 42 57; J. Kamp- huis 2; M. Bulder 3; H. Pruis 4 69 76; Bakema 5; J. Woldring 6 11 15; A. Pietersen 7 82 84; E. Seip 8 21 29 73; R. de Vries 9 23 30 62 63 64; Wolt_ man 12; R. Kortholt 13 33 54; J. Sloots 14 18; W. K. Limberger 16; J- Bakker 17 49; J. Bosma 19 20 45 46 85; Klasema 22 37 50 77; G. v. d. Latn Sr. 24 3r 78; J. Porringa 25 26 60; A. Loorbach 27; S. Grofsmid 28; G. Velthuis 10 31 38 65 66; H. Scheen 35 39 43 56 68; A. Smittenberg 40 41 58 70; J. Kruyer 47; L. de Haan 32 71 72; F. Romp 48; T. Smit 51; J. Blauw 52; Schrage 53; S. Staal 55 67; L. v. Duinen 61; E. de Vries 59 74 75; A. Feuken 79 80; J. Smit 31. Aangewezen duif J. Sloots met no. 18, ringno. 1302612. HOOGEZAND Aan de familie Snijder, alhier, bereikte het droeve bericht, dat de heer R. Snijder op 2 Augustus in In- donesië is gesneuveld. WESTERBROEK In de onlangs gehouden verga dering van de Landbouwvereniging werd een kleine hoeveelheid kaik- stikstof besteld. Verder had betaling en opgave van ledige zakken plaats. De voorzittër en de secretaris wer- den aangewezen als afgevaardigden naar het jubileumfeest van het Cen traal Bureau. De reisver. van de P-v-d.A. maakte een uitstapje naar Ameland. WESTERBROEK Een motorry'der, die uit de Ne- velslaan kwam heeft een meisje, dat met haar fiets op de hoek van de Nevelslaan en Groningerweg stond, aangereden. De fiets werd bescha- digd, terwyl de kleren van het meis je scheurden. De motorrijder is zon- der zich om de veroorzaakte schade te bekommeren doorgereden. KIELWINDEWEER De heer W. H. Olthof, vroeger alhier woonachtig, thans onderwyzer te Voorburg, is met ingang van 1 September a-s. benoemd tôt hoofd ener openbare lagere school, aldaar. (Van onze correspondent) Een dezer dagen bezocht de heer W., kapper, alhier, de heer V., schoenmaker te dezer plaatse. Hij bewonderde het kanariepietje van de heer V., dat de gelukkige „moeder" was van 4 snoezige eitjes. Na het be- zoek van de heer W- waren de eitjes plotseling verdwenen, waarna de heer V. aan de heer W. een tegen- bezoek bracht en hem beschuldigde van verduistering van vier kanarie- eitjes, hoewel hy geen bewyzen had. Hy wilde de heer W. tôt een bekert- tenis brengen, hetgeen deze die volkomen onschuldig was weiger- de. En toen, toen liep de heer V. naar de politie, zodat zelfs de sterke arm in de zaak moest worden gemengd- Veel inwoners van dit rustige dorp durven nu niet meer naar de kippen of naar ander gevogelte van hun buren te kijken, vooral niet als er eieren aanwezig zyn. Zojuist verneem ik, dat is komen vast te staan, dat het kanariepietje haar eigen vier eitjes heeft geconsu- meerd. RUISCHERBRUG Gedurende de maand Juli werd by de Rù'kspostspaarbank alhier in- gelegd f 437.50, terwyl f 372.50 werd terugbetaald. NOORDDIJK Vrydagmiddag werd in het ge- meentehuis alhier aanbesteed het verwyderen van de bestaande steen- slag verharding en het aanbrengen van een nieuwe klinkerbestrating op de Oude Roodehaansterweg in deze gemeente. Hoogste inschrijver was NAGEKOMEN ADVERTENTHD fa. Gebr. Elzinga te Arum (Ft.) voor f 28.400; laagste inschryver fa. J. en H. Boit te Haren voor f 21.385. De overige inschryvers waren: N.V. Aann. bedryf N.B.M-, Zaan- dam, voor f 27.638; E. Kerkstra te Munnekezyl voor f 24.240; Wed. J. W Formsma en Zn. te Bedum voor f 21.823; N.V. Noord-Nederl. Wegen- bouw My. te Loppersum f 21.800; G. van Olst te Groningen voor f 22.640; Aannemersbedrijf K. Westerman te Haren voor f 24.500; T. Kraaijema en F. Vellinga te Haren voor f 25.170 H. van Meekeren te Oosterhoogebrug voor f 24.180; Gebr. D. en K. Hen- sema te Groningen voor f 23.450; Aann.bedryf K. en N. J. Evenhuis Haren f 23.700 en Wegenbouwbedrijf P. H. Offringa, Uithuizermeeden f 24.980. Gunning in beraad. SIDDEBUREN Bij de aanbesteding van een woonhuis voor de heer N. Mossel, al hier, onder architectuur van de heer G. J, Wichertjes te Sappemeer, werd als volgt ingeschreven: Timmerwerken: G. Sijtsema, Sid- deburen f 10123; H. Boerma, Sidde- buren f 10-083,; K. Hinrichs, Tjuchem f 9797; E. v. d. Helm; Siddeburen f 9785 en Joh. Boerma. Siddeburen f 9760. Schilderwerken: H. A. Wildeman, Siddeburen f 719; K. Wilkens, Sidde buren f 709 en K. v. d. Wolde, Sid deburen f 698. Gegund aan de laagste inschryvers. MUNTENDAM „De Witte Dobber" hield haar derde viswedstrijd op het Schildrrieer De opkomst had groter kunnen zijn. De vangst was goed. Prijzen werden gewonnen door: 1. H. o. d. Dijk; 2. J. Wijsbeek; 3. W. Wijsbeek; 4. E. Wijsbeek; 5. L. v. d. Veen, Veendam; 6. J. Wijsbeek Jr.; 7. G. Sterenborg, Wildervank; 8. J. Woltjer, Veendam; 9, S. Boiten, Meeden 10. B. de Vides 11. M. Helderman, Veendam en 12 O. v. d. Wijk. (Waar geen plaatsnaam vermeld Muntendam). EMIGRATIE NAAR NIEUW ZEELAND Zoals reeds werd medegedeeld, zal de „Volendam" 16 December a.s. als emigrantenschip naar Australië ver- trekken. Het schip zal ook emigran- ten voor Nieuw Zeeland meenemen. Over emigratie naar Nieuw Zee land zyn inlichtingen te verkrygen bij aile plaatselijke en gewestehjke arbeidsbureaux. PUBLIC ATIE van de Nederlandse Middenstandsbank N.V. De Nederlandse Middenstandsbank wyst op haar Economische Publica- tie no. 17 waarin wordt behandeld het vraagstuk; de fondsvorming in de middenstand en de noodzaak daai- van in de huidige omstandigheden. BUS MET KINDEREN DOOR TREIN GEGREPEN In Duitsland is een bus, waarin 80 kinderen een schoolreisje maakten, door een trein gegrepen. 16 kinderen werden gedood en 21 zwaar gewond. DE STAKKER. Op een der Berlijnse politiebuneaux kwam een zakkenroller zich melden. Toen men informeerde waarom hy dat deed, vertelde hy dat hy in de laatste portefeuille, die hy had ge- rold een liefdesbrief van zijn eigen vrouw had gevonden. BINNENKORT VERKEERSAGENTEN IN HET KANAAL? Het is zo druk in Het Kanaal, dat men zich afvraagt of het niet nodig zal zijn binnenkort verkeersagenten neer te zetten. Wij menen geen druk' te van de scheepvaart, maar drukte van hen, die er liefhebbery in heb- ben Het Kanaal over te zwemmen. Niet minder dan 6 liefhebbers wachten op een gelegenheid dat het weer het toelaat de tocht te wagen. Daar is in de eerste plaats Dick Schermer, wiens poging reeds enige malen moest worden uitgesteld, en dan nog een landgenoot. of liever een landgenote ni. Willy Croesvan Rïj- sel, die eenmaal heeft gefaald, maar daardoor niet ontmoedigd is. Dan is er het knappe Amerikaanse mèisje Shirley May France, die na haar zwemtoch bij de film komt, de Deen- se lerares in Lich. Opv., Elna Ander - son, die reeds 3 tochten op haar naam heeft staan, en verder de Cu- baan José Corthinas en de Engels- man Philip Mickman. ZOEK GERAAKT Een 5-jarig knaapje uit Heerlen bracht enige tijd door by zijn groot- ouders in IJmuiden. Toen de jongen aan het pootjes baden was, raakte hij zoek. Men heeft de duinen tôt aan Bloemendaal doorzocht, evenwel zonder resultaat. Een dag later vonden de kinderen het jongetje onder een omgekeerde vlot te Bloemendaal. UIT RAAM GEVALLEN In Amsterdam is een 2-jarig Jon getje uit het openstaande keuken- raam van de eerste etage gevallen. Hy was op slag dood. HET PRO VIN CIA AL WATERLEIDINGBEDRIJF 15 JAAR De volgende week Woensdag zal het 15 jaar geleden zyn, dat het Pro- vinciaal Waterleidingbedryf haar werkzaamheden begon. In verband hiermede hebben wy een bezoek ge- bracht aan het pompstation van het bedryf in de Onnerpolder, waar wy alvorens de installaties te bezichti- gen, enige inlichtingen van de direc- tie ontvingen. Zal het de volgende Woensdag 15 jaar geleden zyn dat het bedryf in werking werd gesteld, de maatschap- py bestaat dan reeds 20 jaar; de eer ste vyf jaar zyn nodig geweest voor de voorbereiding van de veelomvat- tende taak de gehele provincie van water te voorzien, een taak, welke ook thans nog niet geheel wordt ver- vult, mede door de oorlog en de thans nog heersende schaarste aan materialen. Reeds in 1913 was er een plan van Ir. J. Kooper, hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat, dit plan kon destijds in verband met de eerste wereldoorlog niet worden uitgevoerd. Een actie van de Vçenkoloniale ge- meenten voor een afzonderlijke wa- terleiding, waarvoor destyds in Bare- veld boringen zijn gedaan heeft uit- eindelijk de stoot gegeven aan de definitieve oprichting van het Prov. Bedrijf. Het bedryf is opgericht als N.V-, waarvan de aandeelhouders worden gevormd door de provincie en de ge- meenten, met uitzondering van de gemeenten Groningen, Haren en Winschoten, die een eigen water- voorziening hebben. Veel tegenkanting ondervond het bedryf aanvankelyk door de regeling van de verplichte aansluiting, welke echter geleidelyk aan is overwonnen. Bij de opzet werd er één centraal pompstation in de Onnerpolder ont- worpen en een 7-tal watertorens, hiervan zyn gebouwd het Pompstati on en de watertorens te Stadskanaafl en Oude Pekela, terwyl te Usquert een aanjaagstation in plaats van een Watertoren is gebouwd. In totaal was er op 1 Januari 1949 een buizennet van 786 km, welke 41 gemeenten omvatte. Over het jaar 1948 was er een exploitatietekort van f 28.000, hetgeen dus wijst op een even- tueel te verwachten stijging van het tarief, dat In 1948 gemiddeld f 23.36 per aanslui ting bedroeg. Amerika is de laatste jaren vaak de schatkamer van de wereld ge- noemd- Daarbij werd dan meestal in de eerste plaats gedacht aan het voedsel, dat by scheepsladingen tege- lyk de Oude Wereld binnenkwam' en aan de vele pakjes, die ons indivi- dueel bereikten, de blikjes vlees, vruchten en groenten, het kostelyke vet, het blanke meel, ryst, suiker, zuidvruchten en wat dies meer zy, En al deze goede dingen worden in dit enorme land verbouwd of gepro- duceerd. De Zuidelyke staten zorgen voor tabak en katoen, Californië en Texas leveren aile mogelyke soorten fruit, ook zuidvruchten, maïs groeit er volop in de Mississipivallei, vooral in Iowa, in de prairiestaten golven de tarwevelden, van de grazige weiden van Wisconsin, uit Ohio en andere staten komen de zuivelproducten, aardappelen worden verbouwd in Idaho en Michigan, suikerbieten vind je in Colorado, Nebraska en Monta na, lynzaad in de Dakota's en Min nesota en zo kun je nog een hele tijd doorgaan. Overal levert de ryke grond zyn kostelyke producten en waar geen landbouw kan worden bedreven, daar grazen de grote kùd- den rundvee en schapen in het prai- riegras Wat het eerst opvalt by het Ame rikaanse boerenbedryf is, dat ailes in zo hoge mate gemechaniseerd is. Op de meeste zuivelbedryven wordt geen koe meer met de hand gemol- ken, de katoen in de „cottonbelt" be- hoeft niet meer als vroeger met "3e hand te worden geplukt, sinds de moderne „cotton-pickers" het werk hebben overgenomen en de nieuwe „cornpickers" oogsten het ryke maïs- gewas in recordtyd. En wanneer je vertelt, dat in ons land op nog vele plaatsen de tarwe, rogge en haver met de hand wordt gebonden, dan lacht men; in Amerika gebeurt dat met de binder, wanneer men ouder- wets is en met de „combined", wan neer men meer met de tyd meegaat. Deze enorme machines ryden over het land en maaien, dorsen en wan- nen in één bewerking, zodat de trucks af en aan kunnen ryden om het graan kant en klaar naar de op- slagplaatsen te brengen. Eén zo'n machine kan gemakkelyk een 20 bunder per dag afwerken Uiteraard vind je hier weinig klei ne bedryven. De kleinere bedryven bevinden zich hoofdzakelyk in het Oosten, in de dichtbevolkte staten met veel industrie, waar men even- tueel in de fabrieken by kan verdie- nen, of rondom de grote steden, waar men zich met het kweken van groen ten bezig kan houden, de z.g.n. truck- farms, maar elders zyn deze kleine bedryven niet rendabel. Hoe verder men het Westen intrekt, hoe groter de bedryven worden. Het overgrote deel der farms zyn van 40 tôt 400 bunder groot. In het verre Westen echter vind je enorme ranches, waar duizenden stuks vee gehouden wor den en gigantische farms, met dui zenden en duizenden bunders bouw- land Om u enkele aspecten van het boe- renleven hier van meer naby te la- ten zien, neem ik u mee naar North Dakota, waar ik een zomer als prai- riedominee doorbracht. Je stnat vreemd te kyken, wanneer je voor de eerste maal in dit gebied komt. Ein- deloze vlakten, met hier en daar een groepje bomen en een huis, een enkel miniatuur-stadje en voor de rest kale vlakten aan aile kanten, waar nog niet zo heel lang geleden de roodhui- den zwierven en kudde» bisons In grote getale rondtrokken. Nu is de prairie opengescheurd en tôt vrucht- baab bouwland geworden, alleen hier en daar vind je nog stukken prairie, waar het te rotsig was om te ploegen en daar graast nu het vee. Erg best voer lykt me dat prairiegras niet toe. De afstanden zyn hier enorm. De farm, waar ik woonde, ligt 8 km van het dichtsbyzynde stadje af, dat niet meer dan een paar honderd inwoners telt. Om een stad te bereiken wn enige omvang 4000 inwonèrs moet je zeker 60 km ryden. Mijn kerkje ligt ongeveer 8 km ten Noor- i den van onze farm en een van de ouderlingen woont toch zeker nog weer plm. 40 km ten Noorden van i het kerkje. Een ander gemeentelid j woont plm. 15 km ten Zuiden van onze boerdery. De rest van de mensen woont hier tussen in op grote afstanden van el- kaar Ailes met elkaar dus een geEied met een lengte van 65 km en een breedte van 40 km, dat ik dag in «ag 1 uit in een wrak autootje doorkruis'te. De wegen zyn er allererbarmelykst en de vlakten lyken troosteloos, maar de mensen zijn allerhartelykst en dat vergoedt heel veel.... Zy zyn van origine Groningers, de ze mensen. Eerst hebben ze in Illi nois gewoond en een jaar of dertig geleden zyn ze in deze gebieden neergestreken. Alleen de ouderen weten zich nog iets van Nederland te herinneren hard werk en karige kost bij de ryke boeren op de klei, zoals dat in vroeger jaren blykbaat vaak het geval was. De meesten, vooral natuuriyk de jongeren, zyn yolledig ver-Âmericaniseerd, ver- staan zelfs geen woord Hollands meer. Zy hebben altijd verspreid tussen andere nationaliteiten ge woond In het begin hebben deze mensen het niet gemakkelijk gehad. Het kerkje werd gebouwd van het. geld, dat ze by elkaar kregen door elk een acre aardappels voor dit doel te ver- bouwen. En vooral de dertiger jaren waren verschrikkeiyk, de beruchte depressie, die deze gebieden nog zwaarder trof, omdat men juist toen met grote droogte en zandstormen had te kampen. Vele mensen werden moedeloos en verlieten dit gebied, maar onze Groningers hielden vol met hun bekende hardnekkigheid en vandaag aan de dag zyn ze dankbaar, dat ze niet opgegeven hebben. De laatste tien jaar is het allemaal erg goed gegaan, het weer was als re gel gunstig, zodat de ene goede oggst de andere volgde, de pryzen gingen in de oorlog met sprongen omhoog en dank zy verbeterde methoden van grondconservatie werd het gevaar van zandstormen voor een groot deel bedwongen. En het gevolg is, dat boeren, die in een wanhopige strijd om het bestaan hun boerdery tfer- schillende malen verloren en een jaar of tien geleden nog geheel aan lager wal waren, op het ogenblik in goede doen zyn. Hun eigen farm, telle schulden afbetaald, een goed huis van moderne gemakken voor zien, prima werktulgen en tractoren, een keurige auto, hun kinderen naar de Highschool en bovendien nog geld op de Bank. De mensen, by wie ik ln huis woon, hebben een farm van byna 350 bunder geen uitzondering ove- rigens, één familie hier heeft zelîs een bedryf van 600 bunder! Ze verbouwen hoofdzakelyk tarwe, maar toch ook haver en gerst, soms ook wat maïs en bovendien houden ze vee. Men melkt een stuk of ze- ven koeien, houdt wat slachtvee, een kudde schapen en een groot aahtal kippen. En al het werk wordt gedaan door geloof het of niet vader en zoon! Alleen in de zomervacantle helpt ook de jongste zoon, die in de buurt naar school gaat. Twee man- nen die samen 350 bunder bewerken! Ik heb er dikwijls moeten denken aan het jaar, dat ik in ons land bij mijn neef op de boerderij doorbracht tijdens de oorlog. Die had 35 bunder en ik herinner me nog heel goed dat we daar de hele zomer met een man of tien aan het werk waren. Maar ja, daar werd het koren met de hand ge bonden, de aardappels met de hanti gerooid en de koeien met de hand gemolkeh. Dat gaat hier heel anders. Twee kolossale tractoren ronken van de vroege morgen tôt de late avond en bunder na bunder wordt geploegd, gecultiveerd, gemaaid, ge- zaaid of gecombined. Tegen de tyd dat er geoogst kan worden, zie je niets dan golvend en ruisend gouff- geel graan myien en mijlen ver. Eén imponerend gezicht. Wanneer je hier boer bent, doe je eigenlyk weinig anders dan dag in dag uit op de trac- tor zitten, je bent eigenlijk chauffeur of machinist. De paarden hebben hier een lui lèvent je. Werken doen ze niet, behalve een paar maal in de winter, wanneer ailes hier dichtge-r sneeuwd zit en de boeren alleen nog met de slee naar de stad kunnen gaan. Kunstmest wordt in deze streken nog niet gebruikt. Ik ben geen land- bouwkundige en kan het dus zelf niet beoordelen, maar ik heb me door de boeren hier laten vertellen, dat het hier nog niet loont om kunst mest te gebruiken. En dat zal dan ook wel zo zyn. A Er is hier lang niet dat verschil tussen de mensen uit de stad en de plattelanders, dat je by ons vaak vindt. Een boer ziet er niet anders uit, wanneer hij aan het werk is dan een arbeider in de stad en wanneer hy zyn goede kleren aan heeft is hy een keurige, moderne meneer. Dank zy radio en krant is hy evengoed met het wereldgebeuren op de hoogte als wie dan ook, dank zy de verzendhui- zen, die hier erg actief zyn en een paar maal per jaar hun catalogi rond- zenden hele boekdelen kan hy van ailes het nieuwste en modernste bestellen, ook al woont hy in de meest afgelegen hoek. In zyn auto kan hy elk ogenblik van de dag de stad bereiken en door middel van de telefoon staat hy altyd in verbinding met de buren en de rest van de we reld, ook al zit hy een halve win ter ingesneeuwd. Het leven in dit land is afgevlakt tôt een soort com- fortabel gemiddelde en dat geldt ook voor de tegenstelling stad en platte- land. Daar is maar weinig meer van te bespeuren. Het voornaamste ver schil is het verschil in tempo. Op het platteland heeft men wat meer tyd om te praten en voor gezelligheid. A De boerenstand heeft hier tyden van ongekende bloei beleefd. Men heeft om zo te zeggen kunnen doen en laten wat men wilde. Verschil- lende boeren zijn gaan renteniercn, nog voordat ze hun 50ste jaar hadden bereikt. Na de donkere jaren van de depressie de ongekende welstand van de oorlogsjaren en de jaren daarna. Tegen het einde van de depressie kocht de boer, by wie ik woonde, zyn farm tegen een uiterst lage prijs. Wie wilde er grond kopen in het door droogte en zandstormen zo beruchte North Dakota? Vandaag aan de dag is zyn bezit zeker het tiendubbele waard! Of de huidige toestand zich zal kunnen handhaven? Langzaam maar zeker beginnen de farmpryzen weer omlaag te komenHoe dit echter ook moge zyn, op het ogenblik is dit land nog steeds een ideale plaats voor «la boeren Werking van het bedrijf Het water, dat wordt onttrokken aan de grove zandlagen, welke zich op een diepte van 35 tôt 85 meter bevinden, wordt via 22 pompputten met lagedrukpompen door zuiglei- dingen naar de zuiveringsinstallaties gebracht. Hier moet het zg. ruwwa- ter van zijn ongewenste bestandde- len als yzer en mangaanverbindin- gen, zwavelwaterstofgas en kool- zuurgas worden ontdaan en moet het zuurstofgehalte van het water wor den opgevoerd. Dit wordt bereikt door het water zeer fyn te versproei- en en aan de lucht bloot te stellen, waardoor de gassen kunnen ontsnap- pen, de yzer en mangaanverbindin- gen gaan door de toetreding vin zuurstof oxyderen en blijven daar door in het zandfilter achter. Het water wordt tweemaal gezuiverd, na de eerste filteratie is het water prac- tisch zuiver, doch de nafilteratie geeft een extra zekerheid en zorgt tevens dat er voldoende zuurstof in het water aanwezig is, hetgeen de houdbaarheid verhoogt. Hierna wordt het water door hogedrukpompen in het buizennet de provincie ingeperst. Doordat het bedrijf gebruik maakt van diepwater is het water bacterie- vrij. Aan het water zoals het uit de bronnen komt wordt niets anders toegevoegd dan zuurstof, doch geen enkel chemisch product. Het gehele zuiveringsproduct geschied langs een geheel natuurlijke weg. Een verzoek van de directie Bij ons afscheid aan het pompsta tion had de directie nog het verzoek om de mensen te wyzen op het ver- lies dat de maatschappij lydt door on- nodige waterverspilling. Zij vestigde vooral de aandacht op de lekkende kraantjes en de doorlopende vergaïr- bakken van de toiletten. Wy willen gaarna aan dit verzoek voldoen en u aanraden uw leidingen te contro- leren en eventuele lekkage, ook al hebt u er zelf geen last van, te laten herstellen. VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN In een woning te Amsterdam brak brand uit. De brandweer was spoe- dig ter plaatse en had in enkele mi- nuten de vlammen gedoofd. Toen bleek iets merkwaardigs; de brand had twee haarden gehad; een in een kast, de ander in een luiermandje. De politie werd er bij gehaald en deze heeft de woning afgesloten. Er zal een nauwkeurig onderzoek wor den ingesteld of hier al dan geen misdaad in het spel is. NEDERLANDSE COMPOSITIE wordt in Brazilië uitgevoerd. Een compositie van de Haagse com- ponist Ignace Lilien zal vandaag door het Orquestra Symfonica di Radio Nacional worden uitgevoerd, en wel „Sonatine Appolinique. Het orkest zal gedirigeerd worden door Maestro T. Perachi. Nederlanders die het werk wensen te horen dienen 's avonds om 23-30 uur af te stemmen op een golflengte van 25.6 meter. MALLE GEVALLEN! De familie ergens in een volks- buurt van een van onze grote steden had wel eens gehoord van de zaû- geres Ankie van Wickevoort Crom- melin. En aangezien man en vrouw binnenkort hoopten eeuw getrouwd te zyn besloten zy Ankie een brief- je te sturen. Die kon mooi zingen op het feest!! De zangeres ontving een dezer da gen dan ook het volgende briefje: „Juffrouw, Ik hoorde dat u ook op bruiloften zingt en daar wij binnenkort 25 ja ren getrouwd zyn, geven wy een avond je. Een harmonika is er al en mijn zoon zegt nu nog een kroener en geeft u dan even op wat het kost. De buren komen ook en na afloop halen wy nog geld op. U hebt dan natuurlyk vry eten en drinken en iemand zal u wel naar huis brengen 's nachts. Antwoord aanenz." Het antwoord is geheim.... RICHARD STRAUSS GEÏNVITEERD IN DE V.S. Maar de bejaarde componist gaat niet Carlton Smith, directeur van de Nationale Kunststichting heeft de 85-jarige Duitse componist Richard Strauss uitgenodigd een bezoek te brengen aan New York. Strauss heeft geantwoord, dat hy de uitnodiging weliswaar zeer op prijs stelt, maar dat hij er wegens zijn slechte gezondheidstoestand geen gebruik van zal kunnen maken. ECUADOR 8LACHTOFFER VAN EEN AARDBEVING Dit was eens de textielstad Amba- to. Nu is het een beeld van trooste- loosheid; erger dan wanneer de stad zou zyn gebombardeerd. De aarde heeft gebeefd, de meest massieve ge- bouwen zyn ingestort. Slechts een gering aantal huizen staat nog over- eind, maar die zyn aile bouwvallig geworden. Er zyn honderden gewon- den en doden. Een dal, liggende 2800 m boven de zeespiegel, tussen de vulcanen Chim- borazo en Cotapaxi, waarvan de laat ste nog werkt, is het ergst door de beving geteisterd. Er zyn zelfs plafat- sen, die er nog erger aan toe zyn dan Ambato. Van Cab Salcedo is niets meer over, evenmin als van Pelileo, welks bevolking van 2000 zielen een dag en een nacht in een neerstro- mende regen in de bergen heeft rondgezworven. Toen werden cfe mensen opgepikt door een Rode Kruis-Colonne en naar Ambato ge bracht, waar evenmin plaats is, want daar liggen de mensen op pleinen en in parken te slapen. De puinmassa's veroorzaakten dammen in de rivieren, waardoor h?t gevaar bestond, dat de beving door een overstroming zou worden ge- volgd, maar door deze dammen in de lucht te laten vliegen, kon men dit voorkomen. De reddingswerkzaamheden zijn in voile gang, onder persoonlyke leiding van président Lasso. Amerikaanse rode kruisvliegtuigen nemen deel aan de reddingswerkzaamheden. By plaatsen welke geheel geïsoleerd zijn worden de verbandmiddelen per pa rachute neergelaten. Ook Amerikaan se legerautoriteiten zyn thans inge- schakeld. Op het moment van de aardbeving bevonden zich in een catedraal 60 kinderen. Zii werden allen onder de puinhopen bedolven. Er wordt koortsachtig gewerkt om allen uit te graven. Tevens is men zo spoedig mogelyk begonnen met het verbranden van de liiken, om het uitbreken van epidemiën te voorko men. Een vliegtuig van de Shell", dat ongeveer 30 personen naar Ambato bracht om te zien naar hun bloedver- wanten is 25 km van de stad neerge- stort. Aile inzittenden kwamen om het leven. Volgens het observatorium te Quito moet de ramp worden toege- schreven aan een verschuiving van de aardkorst, welke ernstiger kan zijn dan een aardbeving van vulca- nische oorsprong. Het aantal doden wordt voorloptg geschat op 9000, de schade op 20 mil- lioen dollar. Het is niet de eerste maal, dat Ecuador door een aardbeving wordt geteisterd. In 1797 werden by een aardbeving 40.000 mensen levend be- graven; 71 jaar later was Ecuador, nu tezamen met Peru, slachtoffer van een aardbeving. Toen kwamen 70.000 mensen om het leven. VANDAAG WORDT HAIGH TERECHT GESTELD John Haigh, een Engelse fabrikant werd, verdacht van moord op de we- duwe DurandDeacon, gearresteerd. Tijdens het procès zorgde de verdedi- ger voor een verrassing, toen hij me- dedeelde, dat de beklaagde tegenover hem had bekend, dat hij vyf vrou- wen en vier mannen heeft vermoord, van hun bloed heeft gedronken en hun stoffelyke resten in zuur heeft laten vergaan. Het was de bedoeling van de ver- dediger Haigh ontoerekenbaar ver- klaard te krijgen. De jury veroordeelde hem ter dood Daarna is hij nog door twee genees- heren onderzocht, doch er is geen re- den aanwezig geacht om de uitvoe- ring van het doodvonnis uit te stel len; BRAND IN FABRIEK VAN GENEESMIDDELEN In Amsterdam heeft brand gewoed in een chemische fabriek, waar ge- neesmiddelen worden vervaardigd. Een politie-agent, die langs de fa briek liep, welke sedert enige dagen gesloten was. bemerkte een sterke rookontwikkeling en alarmeerde de brandweer. Deze kon moeilijk in het gebouw doordringen, omdat de roolc dit belette. Er werd van gasmaskers gebruik gemaakt. De vuurhaard bleek in de opslag- plaats van vluchtige zuren te zyn. Tweede etage en zolder brandden uit. Er is een grote schade. ook tengevol- ge van het water, waardoor veel pre- paraten werden bedorven. In ons blad van Zaterdag namen wij de agenda op van een Vrydag gehouden raadsvergadering. Wij vol- staan thans mt diverse verwy zingen naar deze agenda. De beide ingezonden stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Met betrekking tôt het verzoek om subsidie van de Bond tegen het schenden door het vloeken enz. had den de A.R. raadsleden, de heren Fokkens en Doornbos voorgesteld ter aanmoediging een kleine subsidie toe te kennen. Besloten werd by de be- handeling van de begroting 1950 hierop terug te komen. De geloofsbrieven der nieuwbe- noemde raadsleden werden goedge- keurd. Benoemlngen. De heer G. Rengers werd benoemd tôt vakleraar M.O. lich. oefening aan de ol. school le Siddeburen; de leden van de Gem- Comm. v. Lich. Oef. werden hertie- noemd; aan de heer H. Schrikkerra werd op zyn verzoek eervol ontslug verleend als onderwyzer aan de o.l.s. te Slochteren. Voorstellen van B. en W. Naar aanleiding van het voorstel f 1300 be- schikbaar te stellen voor de bouw van een tehuis v- werkende jongens door de ver. ,,Pro Juventute" te Gro ningen, merkt de heer DOORNBOS op, dat hij het bedrag aan de hoge kant vindt. De heer RIEPMA (Arb.) is het daarmede niet eens. Op een vraag van de heer ELEMA (WD) antwoordt de voorzittër dat de verdere financiering zal geschie- d«ra d «v d# gwwMMtaw- wwwyjfc ion- gens zullen worden opgenomen en dat vermoedelyk aan de provincie om subsidie zal worden gevraagd. Het voorstel wordt aangenomen. De heer FOKKENS informeert waarom de namen van verschillende functies in gemeentedienst zyn ge- wijzigd, waarop de burgemeester antwoord, dat de Comm. v. Georg. Overleg de nieuwe namen prefereert. De overige in de agenda genoemde voorstellen worden vry wel zonder discussie aangenomen. Wat niet in de agenda stond Van hetgeen nog niet in de in ons blad van Zaterdag opgenomen agen da was opgenomen kunnen wy nog het volgende vermelden: Tôt commissieleden van de Comm. onderzoek bezwaarschriften Straat- belasting werden benoemd de heren Boerma, Fokkens, Hazenhoek en Hollander. De heer RIEPMA was van mening dat niemand kon worden vry gesteld. De VOORZITTËR gaf voorbeelden van gevallen waarin zulks wel mo- geîyk is. De woning D 106 te Slochteren, be- woond door de heer J. Holman, werd onbewoonbaar verklaard. Aangezien voor het vernieuwen van de klinkerweg te Slochteren geen behooriyke klinkers kunnen worden verkregen werd besloten van deze weg een zgn. teerporfierweg te maken, waardoor de kosten van f 76.000 op f 96.000 moeten worden gebracht. Aan het einde van de vergadering richtte de BURGEMEESTER zich tôt de scheidende raadsleden, de heren Scheidema, Groeneveld en Hollan der. Deze heren rkhtten zich met 0m tAt d* rwad.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2