ove*een esfzf&shtrssxs dit °8»biat Ee Wilma's jongste werlt Als Toerist door Frankrijk GEMENGD SPORTNIEUWS NS KOMT HET OELUK v«: .2 TAN DI BOBEŒSTLANX VRAGEN VAN LEZERS, van lang- Verenigïngsmededelingeii 4 t POKJEENGEVAAR I Dwr op het troepentransportschîp „Grote Beer" een geval van pakken is geconstateerd deelt de hoofdin- ONENIGHEID TUSSEN ENGELAND EN FRANKRIJK oveï de verdediglng van West Europa? llever In dît mooie land blijven wo- AVIGNON - - *-"=»specteur van de volksgezondheid, Du doen geruchten Je ronde, dat er Het is tropisch warm Wei ta de nenJuî^eboorte- We hebben in deze rubriek meer-verder een woord te kunnen spre- c Banning het volgende mede: onenigheid^zou z^n ontstaan tussen Provence, en zelfs^het water van d 1&nd^ dat hun mlnder avontuur biedt, dere werken besproken van de thans I ken. Eerst als ze weer binnen zijn 76-jarige schrijfster van Chr. Romans W. Vermaat (schrijvende onder de schuilnaam Wilma). Vrijwel al haar boeken spelen zich in dezelfde kring af, de kring waarin Wilma ia opge- voed, het milieu van predikanten en doktèrs. En sinds zij de pen heeft opgenomen heeft zij zich zeer pro- ductief getoond, terwijl haar romans zich een kring van lezers hebben verworven. Het werk, dat thans Voor ons ligt „Binnen de Lichtkring", is haar jong ste werk, en getuigt van de vitaliteit van de bejaarde schrijfster. Men kan het beschouwen als een vervolg op het in 1946 verschenen boek „De Lichtbrug", doch het is ook als een afzonderlijk boek te lezen. Het vertelt van een doktersgezln in oorlogstijd, en in de tijd direct na de bevrijding, van de moeilijkheden van een moeder bij de opvoeding van haar kinderen, van illégale werkers en dat ailes geschilderd tegen een achtergrond van het Christelijk ge- loof. Ook dit jongste werk van Wilma is weer uitgegeven bij de Uitgevers Mij; „Holland" te Amsterdam (prijs f 4.90). A Er is een bijeenkomst geweest over een preek, welke de dominé in oorlogstijd heeft gehouden. Eerst zat men buiten, in de tuin van het dok- tershuis, maar de takken kraakten., over zulke dingen kan men niet bui ten spreken. Daarom ging het gezel- schap naar binnen, en als aile gasten vertrokken zyn kraken weer de tak ken. Wat Wilma hiervan vertelt la- ten wij thans volgen: Het afscheid is genomen. Paul en Lydia hebben hun gasten uitgeleide gedaan tôt aan het hek. 't Is wel wat laat geworden, maar de meesten wo- nen dichtbij elkander en snappan wel ongezien hun hekjes binnen. Dan gaan Paul en Lydia arm in arm de tuin weer door in de richting van het huis. Plotseling staat Lydia stil. ,,Daar heb je weer dat vreemde geritsel bij de haag, achter de Deutschia's! Hoorde jij 't ook niet? Paul loopt er met lange, voprzich- tige stappen heendaar vlucht iets door het gat in de heghij ziet een schim.... en hij weet.... Ach God, dat is te erg! Als hij terug komt grijpt hij Ly- dia's arm. ,.'t Was Nora", zegt hij, „denk je eens in, Nora!" Ze zijn teveel geschrokken, om F. J. V. te S. vraagt: Ik ben in de oorlogsjaren verzekerd geweest tegen molestschade en heb altijd geregeld de voorschotpremies betaald. In 1945 heb ik oorlogsschade gehad aan mijn huis. Nu kreeg ik onlangs van het provinciaal bureau voor de wederopbou v te Groningen bericht, dat ik niet in aanmerking kwam voor schadevergoeding, daar ik niet van Nederlandse nationaliteit ben. De oorlogsschade aan mijn huis bedraagt plm- f 1000. De maatschap- pij waar ik verzekerd was heeft mij een bedrag van f 100 aangeboden als tegemoetkoming, doch vordert tevena van mij f 208.35 als omslag premie. Moet ik, nu ik niet in aanmerking kom voor de rijksbijdrage, toch de omslagpremie betalen? Mijn mening is omdat ik niet van Nederlandse na tionaliteit ben, de maatschappij mij niet had mogen verzekeren. Daar de maatschappij de schade uitkeert onder aftrek van de ontVan- gen rijksbijdrage, welke voor mij ni- hil is, zou ik graag willen weten of de maatschappij verplicht is, mij het volledig bedrag wat voor schadeuit- kering in aanmerking komt, uit te betalen? Antwoord: Luiden de polisvoor- waarden ten aanzien van schade, dat aan niet-Nederlanders geen schade wordt uitgekeerd? Staat in de polis vermeld: „Zijt gij Nederlander"? Zijt gij, toen opgave werd gevraagd door de Schade-Enquete-Commissie daar naar toe gegaan? Wat voor antwoord hebt u ontvan- gen, nadat u bericht hebt gedaan, dat u geen Nederlander was? Zonder deze volledige gegevens kunnen wij u geen antwoord op uw vraag geven. en elkaar sprakeloos aanzien, begin- nen hun gedachten weer geregeld te werken, „Begrijp jij, wat haar tôt zo iets ellendigs brengt, Paul?" Van een behoefte om te verraden kan natuurlijk geen sprake zijn, dat ligt niet in Nora's wezen. Ik moesl vanavond telkens aan haar denken. Ze kon er niet bij zijn en dat was juist het onnatuurlijke, dat het niet kon- Wil je wel geloven, dat dit mij meer beangstigt. dan de akelige ter- reurverhalen van de bezetters. Dit onverzoende, weet je, dat is geloof ik nog veel gevaarlijker bedreiging van het kinderland dan al het andere. Dit is zo persoonliik! Dit kon en moest weggeruimd worden, 't Benauwt me zo verschrikkeliik! Nu moeten we wel over de drempel in het heilig- dom, Paul, we moeten samen bidden: Vergeef ons onae schulden. anders gaat het niet goedl" Engeland en Frankrijk „Wederom dreigt dus het gevaar eventuele verdediging van West- van binnenkomen ziekte in ons van vele duizenden donesië en in het algemeen bij het intensieve verkeer tussen Indonesië en Nederland kan dit gevaar geen ogenblik uit onze gedachte zijn, zqàls reeds eerder bij de gevallen op de Kota Inten wil ik er nogmaals op wij zen, dat een zo goed mogelijke vaccinatie-toestand de beste be- scherming biedt. Herinenting is thans voor iedereen uiterst gewenst. Kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar dienen allen te worden gevaccineerd. Het zijn werkelijk niet alleen de familieleden van repatriërenden, die kans lopen besmet te worden. Wil het gehele Nederlandse volk zidh niet aan besmetten blootstellen, dan dient het zich daartegen te wapenen door vaccinatie". ten worden gevormd voor Het Ka- naal, waarmede de Fransen zich na tuurlijk niet kunnen verenigen. Degenen, die het nauwst bij deze verdediging betrokken zijn achten dit laatste vrijwel onmogelijk, doch zij zijn er zich van bewust, dat een denkbeeldige klove vrijwel even ge- vaarlijk kan zijn als een werkelijke. Wanneer in feite geen meningsver- schil van fundamenteel belang be- staat, zouden evengoed machtige be- langen aan het werk kunnen zijn om er een te doen ontstaan. FRANSE EMPLOYé'S VAN WAGONS-LITS IN STAKING Aile Franse employé's van Wagdns- Lits, omvattend plm. 4000 man, zijn in staking gegaan. Zij eisen loonsver- hoging. VOETBAL terhoogebrug, op D.K-W. 3.14.9; 5. Aan de door de K.N-V-B. georga- C. Bos, Nijeberkoop, op Eysink 3.15.6 niseerde jeugdsportkampen te Nun- 250 c.c.: 1. J. Gjaltema, Marum, speet werd in de week van 16 Aug. Jap 3.03.8; 2. D. Rijkens, Groningen, door een A-elftal (15—17 jaar) van I Velocette 3.04.8; 3. A. Hamster, Zuid- de HSC juniores deelgenomen. Het laren, op Eysink 3.18.1. is het doel van deze kampen door 350 c.c.: 1. J. Gjaltema, Marum, middel van voetbalwedstrijden, Jap, 3.04.8; 2. P. Spandouw, Hoog- zwemmen, om het kampvuur zitten en gezamenlijk uitgaan te komen tôt versterking van sportieve opvattin- gen, het aankweken van vriend- schapsbanden en saamhorigheidsge- voel, en het geven van vacantiege- noegens. Uit de stemming der terug- gekeerde jongens zou men geneigd zijn op te maken dat men hierin voor een belangrijk gedeelte is geslaagd. In de week van 1520 Aug. zal een HSC B elftal (12—14 jaar) aan een jeugdkamp deeinemen. BEDRIJFSVOETBAIi Programma: Maandag 18 Aug-: DEG-terrein HHSGBKC (Prijt); HS-terrein BSMKoning (W. Hart- man); Dinsdag 16 Aug.: DEG-terrein AtlantaBeukema (A. Woldhek); Woensdag 17 Aug.: DEG-terrein EJS II—BSM III (H. Terburg); HS-terrein kerk, Triumph, 3.06.8; 3. G. van Oos ten Drouwenermond, Triumph, 3.0.8; 4. i. Visser, Wildervank, Visser spe- ciaal 3.12.9; 5. A. van de Warf, Sap- pemeer, Matchless 3.21. 500 c.c.: 1. D. Rijkens, Groningen, Sarolea 3.03.2; 2. J. Gjaltema, Ma rum, Matchless 3-0.6; 3. H. Swalve, Hoogezand, Norton 3.08; 4. H. Kui- pers, Schfeemda, Norton 3.10; 5. H. Krans, Stadskanaal, Norton 3.11.2. Er werd in aile klassen gereden over 6 ronden. Handicaprace over 12 ronden, (start gerekend naar vorige uitsla gen, waardoor Rijkens met bijna een ronde achterstand moest starten). Er werd gereden om de grote prijs van Veendam. 1. D. Rijkens, Groningen (Sarolea); 2. A. Hamster, Zuidlaren (Eysink); 3. J. Visser, Wildervank, spéciale hier het werk stil op de warmste uren van de dag. 's Avonds zoeken de bewoners van het stadje koelte en ontspanning aan de rivier, bij de veelbezongen brug van Avignon, een erfstuk uit de Romeinse tijd, Het gebied langs de Rhône tussen Lyon en Avignon is hoofdzakelijk bekend om zijn rijke opbrengst aan vruchten. Voor perziken betaalt men hier ongeveer 50 et. per kilo; abriko- zen kosten even weinig. Vferder groeien hier olijven, aan welker smaak men even moet wennen en peren, pruimen en tomaten. "En dan zijn er natuurlijk wijngaarden, want vooral de inwoner van Zuid- September en 1, 2, 8, 9 en 15 October Frankrijk laat zich zijn wijntje goed Er zal gespeeld moeten worden met sma^en, een tempo van 25 zetten per uur. De Hoe ianger men in dit iand gaat partijen zullen gespeeld worden m vert0even, hoe meer men gaat be- het café „De Kroon te Amsterdam. mer]jen Van de zorgen van zijn in'- bouwd. Gelijk in de tropen staat ook charme te tonen. Men behoeft zich niet te verbazen over de bedrijvig- heid, welke zelfs in het kleinste Franse plaatsje voorkomt, want zijn woning dient de Fransman slechts tôt onderdak in de nacht. De gezel- ligheid zoekt men daarbuiten: in het café, op de straat, of in een der tfraaie parken. Maar vriendelijk is de Fransman, en charmant, en gast- vrij. Of is het soms niet het toppunt van gastvrijheid, wanneer men 'a morgens vroeg om 6 uur op zijn nuchtere maag van de zelfbereide ..Schnapps" moet proeven? HET REDDEN VAN PAARDEN EN KOEIEN ait sloten en greppels Een stem uit de praktijk: Naar aanleiding van een bericht in „Het Nieuwsblad". dat een paàrd door een kraan aan ziin hais uit een Geen rekening is gehouden met de woners_ Be spanning tussen lonen en sloot wag getrokken en kort daarna H. prijzen laat zich 0Veral gelden. Het ^as gestorven, hetgeen wegens die- NIV—BHS (R. Swiers); Donderdag motor; 4. P. Zaagman, Oosterhooge- 18 Aug.: HS-terrein OBC—Chemica brug- (DKW) en 5. H. Swalve, Hoo- (S. v. d. Laan); Vrijdag 19 Aug. DEG- gezand op Norton, terrein BroerkenSuurmeijer (Stol, Kalkwijk) Zaterdag 20 Aug-: DEG- DAMMEN ma^1?45 mf ^^Star^EJS' fJ^a" 1 °P 10 SePtember a"s' zal te A"1' 9 i^fir MSf -Prira sterdam het tournooi om het per- ber), HS-terrem 2 u Cartona soonlijk damkampioenschap van Ne- u—uarrona derland beginnen, aan welk tournooi HS-terrein (D, de Boer); 4 uur II (A H. Jong). Avond-wedstrijden beginnen weer om half zeven, MOTORSPORT Rijkens won te Veendam De uitslagen van de te Veendam gehouden grasbaanraces luiden: 125 c.c.: 1. K. Prummel, Stadska naal op K.P. Speciaal 3-11.8; 2. K. Stadens, Noordbroek, op D.K.W. 3.14.7; 3, A. D. Woest, Groningen, op D.K-W. 3.14.8; 4. P. Zaagman, Oos- twaalf personen zullen deeinemen, t.w. de heren H. Laros van IJmui- den; R. C. Keller, Amsterdam; J. Metz, Amsterdam; C. Suyk, IJmui- den; B. Dukel, IJmuiden; A. Ligt- hart, IJmuiden; F. Gordijn, Dell Haag; B. Drenth, Emmercompascum; J. Baas, Enschede; P. Beers, Noord- scharwoude; J. H, Vos. Amsterdam en Ph. J. Ham, Rotterdam, Er zal gespeeld worden op de vol- spelers G- v. Dijk, Wageningen; Onnink, Aalten en J. Dorenbosch, Groningen, die niet op Zondag wil len spelen. In een deswege gehouden vergadering werd besloten een pro test in te dienen bij het bestuur van de Dambond. ZEILEN Zaterdagavond werd door de zeil- vereniging „Zuidlaardermeer" een nachtwedstrijd gehouden. Niettegen- staande het fraaie zomerweer en ideale wind voor een dergelijke wed- strijd verschen er slechts tien boten aan de start. Het feit dat diverse Zuidlaardermeerzeilers naar de com- petitie wedstrijden in Leek, of naar Friesland zijn, zal hiervan de oorzaak zijn geweest. De jury besloot dan ook er één handicapklasse van te maken. Te ruim tien uur zag men de door een stormlantaarn verlichtte boten over het meer schuiven, hetgeen al tijd weer een fantastisch schouwspel oplevert. De uitslagen waren als volgt: 1. Gien, J. Spakman; 2. Maja, W. V. d. Schuur; 3. Sirene, H. Jager; 4- Cris, J. Reine; 5. Laagwater, W. Fled- derman; 6. Roalja, R. Siems; 7. Alk, P. Rienmeijer; 8. Ina, T. Bôrger; 9. Woelwater, W. Wind; 10. Pax, R, v. d. Veen. Na afloop werden door de heer F. Kremer de prijzen uitgereikt. waarna men nog enige tijd gezellig bij elkaar in 't paviljoen „Klein-Scheveningen' bleef. îevenspeil van de ongeschoolde ar- renmishandeling tôt vervolging leid- beider is zorgwekkend. de van g personen. die zeker het Een Nederlandse arbeider, die ïk goede bedoelden, maar door hun on- ergens op de weg ontmoette vertel- jçpnde verkeerd handelden. bereikte de ons iets van zijn bestaan: zonder ong bet navolgend ad vies van een er- geld, zonder werk, maar ook zonder Taren landbouwerj zorgen. Maar toch dacht hij er over dit land te verlaten en terug te ke- ren naar Nederland, om daar W'-fk te zoeken, want van lucht alleen kan men ook in Frankrijk niet levenl Wij hebben in Frankrijk nog meer Nederlanders ontmoet die klaagdën over de slechte toestand. Maar toch willen de meeste van deze pioniers VOETBAL VER. „H, S. C," De jongens, die aan het jeugdsport- kamp te Nunspeet per 1520 Augus- tus deeinemen, worden a.s. Vrijdag- JM HR avond om 7.30 uur op het terrein gende~~dagen 10, 11, 17, i8, 24, 25 ver\vacht voor de laatste bespreking. STAKING DER PARÏJSB ATELIER-MEIS JE S AFGELOPEN 12.000 Parijse ateliermeisjes leg4en de vorige week het werk neer, om dat zij van mening waren, dat hun, lonen te laag waren. Daar verschil- lende mode-shows op het program ma stonden, waren de werkgevers door deze staking gedupeerd. De mode-shows zijn echter doorge- gaan en de meisjes zijn geleidelijk weer aan het werk gegaan. Maandag hervatten de laatsten de arbeid. Maandagavond werden besprekin- gen gehouden tussen werkgevers en werknemers. VECHTPARTIJ BIJ VOETBALWEDSTRIJD De Haarlense Boys, een voetbal- vereniging uit Haarle (bij Nijverdal) had seriewedstrijden georganiseerd. Er werd een wedstrijd gespeeld tus sen „De Zweef" uit Nijverdal en Heino. Bij deze wedstrijd kreeg een van de spelers van Nijverdal het aan ioopt naar de slootkaftt met de schop de stok met een back van Heino. De de band en knoopt het achterbind eerste wond zich zo op, dat hij de i voor de borst vast zodat men desge- back aanvloog en hem ernstig mis- wenst schuin over het water hangen handelde. Toen het slachtoffer door ^an andere spelers was bevrijd, was hij Men moet nu aan het graven en bewusteloos, en moest in een zieken- zien dat men eerst één voorbeen op Daar het ieder jaar veel voorkomt, dat door het willen drinken uit een sloot een paard of koe voorover schiet en in de sloot raakt zonder de macht te hebben er weer uit te ko men wil ik hier beschrijven, hoe men te werk moet gaan zonder het dier enig nadeel of pijn te veroorzaken. Eén man en een halfwas kunnen dit zaakje opknappen. De eigenaar moet kunnen beschikken over een volwaardig kalm werkpaard gespan- nen voop een 4-wielige wagen met duidelijk zichtbare assen, dus geen oogstwagen, maar bv. een z.g. kaas- brik of Utrechts wagentje. Verder moet hij hebben een paardedekkleed, een z.g. achterbind (touw van een hooiwagen) twee z.g. zachte koptou- wen, een schop, een achterplank van een 3-wielige kar en een grote steen. Tezamen rijden zij naar het land, waar het dier tegen de kant zit. Dat kan dus het land van de buuxman ZljMen rijdt de wagen achteruit naar de slootkant en stelt paard en wagen zo op, dat zij zich in het verlengde van de ruggestreng van het te hel- pen dier bevinden. Nu legt men de steen achter het achterwiel en de paardedeken op het te helpen dier. De halfwas zet men voor het paard en laat deze het paard vasthouden. Vervolgens neemt men het achter bind, slingert dit om de achteras, 179. De vervolgers waren kranige ruiters, maar zij konden Rob niet inhalen. Mijlen ver ging de jacht; en de af stand tussen hen bleef dezelfde. Toen doemden. tôt Robs onuitsprekelijke ver- lichting, de omtrekken van een fort voor hem op. Met razende vaart reed hij erheen. 180, „Hoera, ik ben gered" riep Rob. Reeds had het garnizoen de ruiters opgemerkt. De grote poort werd geopend en een schildwaeht met ge- veld geweer kwam hem tegemoet. „Vriend", riep Rob, „sluit de poorten, de Arabieren achtervol- gen me." FEUILLETON door EENK VAN HEBSWIJK 24) ,,'t Is maar goed, dat we niet iedere dag verloofd zijn, want dan zou 't ons waarschijnlijk te druk worden. Je zult waarschijnlijk moe zijn, nietwaar Geert?" „Moe? Dat niet zo erg", antwoordde ht), „maar ik heb nog een prachtdorst. Ik geloof, dat ik nog een glaasje bier ga drinken". Onzeker stond ht) weer op en wilde terug naar de zaal. Nel schrok sn pakte hem bt) de arm. Met een scher- pe, verwonderde blik keek ze hem aan. „Geert", riep ze uit, „je lt)kt wel dronken! Heb je zoveel op vanavond?" „Dronken", wierp ht) tegen, terwijl ht) weer in z'n stoel terugviel, „dron- ken? Ben je gek meid. Waarom zou ik dronken zijn? Ik heb alleen erge dorst. Dat is ailes en als je dorst hebt, ben je toch niet dronken?" Nel fronste de wenkbrauwen. „Drink wat water", zei ze besllst, „en ga naar bed". „Naar bed? Ik moet jou toch nog naar Den Burg brengen? Wat heb je nou op bed? Daar sterven de meeste mensen. Geef me eens een zoen „Je gaat naar bed en ik ga alleen naar Den Burg", zei ze op een toon, die geen tegenspraak duldde. „V<tor- uit, Geert", ze pakte hem bt) de schouders en trachtte hem overeind te zetten, „ga nu naar bed". „En jou in de nacht alleen naar Den Burg laten fietsen Geen sprake van gebaarde ht) komisch. „Je kunt me nog meer vertellen, m n jongen", antwoordde Nel resoluut. „Ik ga alleen naar Den Burg; ze zullen me onderweg niet opeten. Ik ben mans ge- noeg om op me zelf te letten. En jtj naar boven, vooruit. Ik ben nog niet getrouwd, dus ik ben nog baas in huis. Vooruit!" Geert schrok van die toon en ont- nuchterde half. Na nog een paar ma- len tegengeprutteld te hebben, liet hij zich ten slotte overreden en enkelo minuten later lag ht), slechts- ontdaan van z'n schoenen, boord en das, in z'n bed. Nel wachtte nog even tôt ze hem rustig hoorde ademhalen, daarna ging ze naar beneden en vertrok op de fiets naar Den Burg. Toen ze de volgende morgen ln het huisje terugkeerde, bleek Geert nog niet op te zijn. Ze liep naar boven toe en tikte op de deur van z'n slaapkamer „Geert, jongen, wordt-es wakker; 't is al ruim negen uur, Geert!" On- geduldig roffelde ze nog eens op de deur. „Ja", klonk een doffe stem aan de andere kant. „Kom d'r maar in; ik lig nog op bed". Nel draaide de deurknop om, opende de deur en trad binnen. Even bleef ze in de opening staan en barstte toen in een lach uit. Geert zat half- opgericht in bed, met z'n rug tegen het kussen. Hij had een natgemaakte zakdoek bij wijze van compres op z'n voorhoofd gelegd, waarboven uit de verwilderde haardos scherp zwart afstak. Een treurige uitdrukking op z'n gezicht completeerde het geheel. Somber keek hij naar z'n lachende verloofde, die, in tegenstelling met hem zelf, Hollandâ welvaren scheen. Haar gezicht was rood van de mor- genwind en een paar weerbarstige pieken kwamen ondeugend van on der haar hoofddoek te voorschijn. Ze had een leuke tinteling in haar ogen en twee rijen helderwitte tanden ver- toonden zich, toen ze lachte. „Waar lach je om?" mopperde hij. „Goeie morgen, Geert", zei ze, haar gezicht weer in de plooi brengend en met enig verwijt in haar stem. „Hè? O, nou ja, ook goeie morgen. Ik heb barstende koppijn en ik voel me beroerd en ellendig. Brrr, 't Is haast niet te harden". Ze kwam naar hem toe en ging op de rand van het bed zitten. „Geef me eerst eens een zoen, aan- staande echtgenoot, of ben je het soms vergeten, dat je me eeuwig trouw gezworen hebt?" „Ach, schei uit met die gekheid! Je ziet toch wel, dat ik niet in een toestand ben om vrolijk te zijn? Ik zei je toch, dat ik razende pijn in m'n hoofd heb...," Maar toch nam hij haar hoofd tussen de handen en drukte een kus op haar lippen. Toen leunde hij met z'n gloeiende hoofd tegen haar koele wang. Een poosje zaten ze zo stil, ieder met hun eigen gedachten. ,,'t Is je eigen schuld, jongetje", zei Nel na een poosje. „Eigen schuld, dat je zo'n hoofdpijn hebt". Met een ruk ging hij rechtop zit ten. „Wat klets je nou?" vroeg hij korzelig. Waarom is dat m'n eigen schuld? Ik heb nooit last van hoofd pijn, maar nu't is niet om uit te houden, het lijkt wel alsof er met hamers op m'n hersenpan wordt ge- slagen". „Dat kan ik me indenken. Je had gisteravond niet zoveel moeten drin ken, Geert. Je zei zelf laatst, dat je nog nooit bier of sterke drank hebt gedronken. Maar gisteravond moet je het gedronken hebben alsof het wSter was. Je was dronken". „Dronken?" vroeg hij verbaasd. „Ja. Het is mij een raadsel, hoe dat komt. Ik heb er althans geen erg in gehad, maar ja, het was ook zo druk gisteravond. Ik heb eigenlijk hele- maal niet op jou gelet. Hoeveel bier heb je gisteravond wel gedronken?" Geert haalde onverschillig de schou ders op. „Weet ik veel. Ik ken me nergens wat van herinoeren, Maar veel zal het niet zijn", „Het zal in ieder geval wel meer dan een paar glazen geweest zijn", veronderstelde de vrouw. „Geert, jongen, je moet niet vergeten, dat jij niet zoveel verdragen kunt". „Ach klets toch niet", weerde Geert korzelig af, geef me maar een paar asperientjes, want het is niet om uit te houden. De vereiste papieren werden pen paar dagen later toegezonden en Geert nam het risico, dat z'r^ouders, of althans z'n vader de toestemmîhg zou weigeren, er maar bij op de koop toe. Ze gingen meteen aantekenen en yeertien dagen later zouden ze trou- wen. Op de terugweg opperde Nel nog even haar bezorgdheid: „Als Je ouders hun toestemming maar zullen geven, Geert, anders i..." Geert lachte om haar bezorgdheid. „En anders?" vroeg hij plagend. „Nou", antwoordde ze bedrukt, „dan kunnen we immers over veer- tien dagen niet trouwen". „Nee", zei hij kwasi-ernstig, „dan zullen we moeten wachten tôt ik der- tig ben en dat duurt nog twee jaren. Ik geloof dat het dan het beste Zal zijn, dat ik maar weer naar het vas- teland terugkeer, is het niet?" „Geert!" Ze trok verschrikt aan zijn arm. „Dat meen je toch niet, Geert?" „Welnee, malle meid", lachte hij overmoedig, „m'n vader zal z'n toe stemming wel geven, dan is-ie me tenminste voor goed kwijt. En zou hij eventueel weigeren, wel, dan sluiten we de zaak een paar dagen en gaan we gezamenlijk naar Alk- maar, en dan zou ik wel eens willen zien, of hij niet zo'n lief vrouwtje tôt schoondochter zou willen heb ben". Dankbaar keek ze hem aan, maar was nog maar half tevreden gesteld. Gelukkig kwam die dag nog <een brief uit Alkmaar, waarbU de offl- huis wçrden opgenomen, ARBEIDERS VAN GRAMOPHOONPLATENFABRIEK PLEEGDEN DIEFSTAL Arbeiders van een te Heemstede staande gramophoonplatenfabriek stalen platen en verkochten die aan een Amsterdammer, Deze verkocht ze weer aan marktkooplieden. Reeds geruime tijd vermoedde de directie van de fabriek, dat er g_e- stolen werd, doch ze kon geen bewij- zen in handen krijgen, omdat de ar beiders over veel materialen beschik ken ter vervanging van misdrukken. Toen de politie bij het naar huis gaan van de arbeiders steekproeven ging nemen, vond ze in de tas van een werkman uit Amsterdam 4 pla ten. Na een langdurig verhoor be- kende hij 50 platen te hebben gesto- len en verkocht. Bij een employé uit Haarlem werden thuis platen aange- troffen. Ook hij werd aangehouden. Een derde arbeider, die eveneens werd aangehouden had slechts enkele platen gestolen. De Amsterdamse handelaar ontj kende geweten te hebben, dat de platen van diefstal afkomstig waren- ciële toestemming was ingesloten. Geert's vader schreef, tegen de ver- wachting van de bruidegom in, een hartelijke brief en hoopte eens spoe- dig met z'n aanstaande schoondochter kenni3 te maken. Zo stond er dus niets meer in de weg voor hun huwelijk. De dagen, het achterschot van de 3-wielige kar (tôt steun) krijgt. Gevaar voor in het water vallen bestaat er niet. Als men maar eenmaal één voorbeen op de kant heeft en door een plank onder- steund, komt de ander veel gemak- kelijker. De koptouwen heeft men veran- derd in een cirkel zonder eind door 't losse eind door de lus te steken en 't hieraan vast te maken. Deze koptouwen slaat men op de koot bo ven de hoef op dezelfde wijze al« men bij de geboorte van een kalf of een veulen de touwtjes om de poot- jes slaat. Is men zover dan breng- men het achterbind door de koptou wen en maakt de uiteinden goed aan elkaar vast. Nu laat men het paard voor de wagen een of twee passen vooruit doen zodat het achterbind zacht gespannen wordt. Het laatste doet men door de hand aan de spa- ken van 't wiel te slaan. Er behoeft bij dit werk heel niet gesproken te worden, hoe minder drukte hoe beter. Men trekt nu de deken van het paard, zet kalm aan en in twee of drie tellen is het paard of de koe op de kant. A- H. en de mensen keken hem allemaal zo onderzoekend aan. Hij kende toch maar betrekkelijk weinig van de eilanders. Maar ze knikten hem alle maal vriendelijk en hàrtelijk toe, dat de zenuwachtigheid een beetje week voor een warm gevoel van dankbaar- uuii v.-0™, heid. Een paar van de jonge kerels, dat ze in ondertrouw waren, verlie- die vlak bij de trappen stonden, krup- pen rustig. Gezamenlijk waren ze oogden hem vriendelijk toe. Maar een morgen naar Den Helder Geert lette daar al met meer op._ A^s nog geweest, om wat inkopen te doen, waaronder een trouwpak voor Geert. Hij had er wel tegen geprotesteerd, dat zij hem een duur pak wilde ko- pen, omdat hij zelf niet zoveel gpld bezat, maar Nel had hem nadrukke- lijk gezegd, dat hij die onzin uit het hoofd moest zetten. „Wat van mij is, is over enkele dagen ook van jou, zo ook mijn geld en of je daarover nu of later beschikt, blijft hetzelfde. En ik moet toch net jes met m'n man yoor de dag komen, nietwaar?" Zodoende berustte hij daar ten slotte in. De buurtbewoners hadden de straat versierd en Aris, met enkele andere vaste bezoekers wisten de gelagka- mer met papier, groen en bloemen om te toveren in een feestzaal. De vader van het weeshuis had voor een verrassing gezorgd in de vorm van een grote taart en de muziekvereni- ging zou des avonds een serenade brengen. Iedereen deed z'n best om het feest zo goed mogelijk te maken. Toen de lang verwachte dag daar was, haalde Geert, netjes uitgedost in zijn nieuwe pak, z'n bruid af van het weeshuis. Ze hadden twee auto's ge- huurd, dat had Nel zo gewild. De vader van het weeshuis en Aris zou den getuigen zijn. Geert had een mooi bruidsbouquet besteld en hier- mee getooid ging Nel, gelukkig, aan de zij de van haar aanstaande man naar het raadhuis en de kerk. Geert was stil en zenuwachtig, toen hij naar binnenstapte. Hij was ten slotte een vreemde op het eiland in een schone droom stapte hij de frouwkamer binnen. Later kon hij zich niet veel meer van de plechtig- heid herinneren. De ambtenaar dreunde met doffe, werktuigelijke stem de namen op en machinaal ant woordde hij het toestemmend ant woord. Als een ver verwij derde woordenzee ging de afgesleten rede over hem heen. Het was ailes zo vreemd. Automatisch stond hij weer op en drukte de handen van d^ mensen, die hem feliciteerden. En nu stapte hij dan als getrouwd man, met zijn jonge vrouw weer naar buiten, waar een schrale winter2on een schuchtere poging deed om net feest bij te zetten. Ze waren nog niet op de trappen of daar klonk een „lang zullen ze le- ven" uit vele kindermonden. Ver- rast bleven beiden staan. Netjes, in een halve cirkel opgesteld, stonden daar de kinderen van haar vroegere school en de olijke, guitige trekken op hun blijde gezicht jes bewezen, dat ze zelf Bchik hadden over deze ver rassing, die de hoofdonderwijzer aan zijn vroegere vrouwelijke collega had bereid. Een luid gejuich weerklonk, toen ze de trappen afdaalden en cr zweefde een confetti- en serpentine- regen over hen heen. Vlug stapten beiden in de auto's en weg reden ze, naar de havenkant van het eiland. Geert's vrijgezellentijd was voorbij; een nieuwe période in zijn leven was aangebroken. (Wordt vervolgd)

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 3