EMMEN Hoge (unctie's in Duitsland worden voor 30 pCt. door Nazzi's bekleed Nieuws uit en over indonesië Tubercu'ose bij mens en dier waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Vlerde Taargcmg Zaterdag 13 Augustug 1949 No. 84 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Propaganda in de Sûddeutsche Zeitung TER OVERDENKING. België consumptie mogen worden gebruikt. zou Drentho's belangrijksto plaats kunnen worden HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSPRIJS f 1.50 p- kwartaal. Franco p. post f 1.75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER AD VERTE NTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2351 en 2361) Postrekening No. 435883 John McCloy, de Amerikaanse 'n kunstmatige regiem opgelegd, dat Hoee Commissam in Duusiana neext siechcs van ryaeiyae aaiu non zyn. venuaara, aat ae hoogste posien in Foainsen on net economiscn oesiei regermg en mauscrie in uuitsiana voor au 7o woruen benieea uoor vroegere voigenngen van Hitler, maar dat naar zyn mening met be- hoext te woruen gevreesd voor een herieving van het nationaaL socialis me, omuat er genoeg zin voor vry- heid is om een gezonde en vreedza- me staat op te bouwen. McCioy zei verder dat het noodza- keiyn was oud-ieden van de nazi- party te gebruiken in het nieuwe Huitsiand, omuat er weinig anti- nazis waren toen Hitler op net lop- punt van zyn macnt stond. lie gro- tere weivaart in Duitsland had ge- Iciii tôt emge groei van het nationa lisme en van de zelfbewustheid van het volk. Nieuwe leiders zouden het volgens McCloy niet ver brengen, als zij zouden trachten het nationaai socialisme te doen herleven en Hitler te verheerlijken, daarvoor was dat ailes te nauw verbonden met de ne- deriaag en oneervoile dagen. Tôt zover de théorie van McCloy, maar daartegenover kan men een stukje practijk stellen. In de „Sud- deutsche Zeitung" verschijnen gere- geld ingezonden stukken met een Pogingen op net economiscn van verscnuiende ianuen met encuar te doen harmoméren, heooen tôt nog toe in het aigemeen siechts teieur- stellende resuitaten opgeieverd. Spaak, de voormalige mimster van buiteniandse zaken van België, wiens taak als zodamg thans door van Zee- iand wordt waargenomen, werd Don- derdagavond tôt voorzitter gekozen. Geen onenigheid De geruchten, dat er onemgneiu zou zyn tussen de zienwijzen van de verdediging van Europa tussen de Engeise veiumaarschaik iviontgomery en ue Franse generaai de battre ae Tassigny biyken uit de îucnt gegre- pen. Volgens deze gerucnten zou îviontgomery de veruedigingsimie van West-Buropa vooriopig aan Het Kanaal willen ieggen, waarmede de Fransen natuuriyk geen genoegen kunnen nemen. Zowel Montgomery als de Lattre de Tassigny hebben de geruchten tegengesproken. Het ligt in de bedoeiing zo heb- BUITEN DE VAARGEUL GERAAKT Een gloednieuwe Victoria-kruiser, met aan boor.d de eigenaar met nog een dame en heer, zou van Volendam naar Enkhuizen varen. 's Nachts giug men in het IJsselmeer voor anker, maar toen men het anker gelicht had, was men de koers kwyt. Ddai- om besloot men naar Lemmer te gaan. Het schip geraakte echter uit de vaargeul, en liep in ondiep wa- ter aan de grond. In Lemmer, waar waargenomen HU WIL DOOR ETEN BEROEMD WORDEN Een Drenthenaar trad enige tyd geieden als staïknecht m dienst van een circus. Hy meende echter, dat hy een gemakkeiijker méthode geVon- den had om gauw ryk te worden. Hy wil beroemd worden. en om beroenid te worden eet hii oude Kranten. De trmning van Dr. van Royen nisters Gotzen en Joekes en de heren Het belangrykste resultaat van de Gielen en kolonel Thompson, préliminaire conferentie .te Batavia Ha* a' de yice-president van noemde Dr. van Royen de terugkeer de Republiek îs înmiddels aen0eko- van het vertrouwen. tHen. verklaarde goede resulta- Hatta heeft dezer dagen verklaard ten van de conferentie te verwacn- Hy begint de dag met een ontbijt dat Nederiand er toch vooral voor ten. uranu van aan repen gescheurde kranten, moest zorgen de Rondetaleiconleren- I De houtzagerij van de fa. Bruin- en vervoigt met geiijksoortige iuncn tie niet langer dan 2 maanden te zeel te Salpit op Bornéo is ten ge en diner- De man had eerst gepro- rekken. Uit deze mededehng, aidus volge van kortsluiting door brana riat'hët'schiô in mnemikheden beerd van gras te gaan leven, maar zei Dr. van Royen, biykt nog een vernield. De schade wordt op was voer de redding^^ajt Hilda i dat smaakte niet. Nieuws smaakt vieug van het oude wantrouwen. f 100.000 getaxeerd. Pokken uit 'doch kon de kruiser niet'berei- blykbaar lekkerder. Eens per dag Na gewezen te hebben op zijn Ingaande 6 dezer zijn de distriefcen ken omdat deze in te ondieD water eet bovendien een half kadetje prettige samenwerking met Moh- Salatiga, Reksosari, Ambarawa, zat. Met een vlet kwamen twee leden dagen een Rum sPrak Dr" van Hoyen ovar de Waleri, Kondal en Kaliwungu (aile van de bemanning van de reddings- boot bij de verkleumde opvarenden van de kruiser, en met vereende half pond bruine suiker. EEN SIGARET VOOR f 8000 De chauffeur van de bus, die de krachten gelukte het het vaartulg dierst onderhoudt tussen Amersfoort vlot te krijgen. Het werd naar Lem- en Baarn, zag gistermorgen bij het mer gesleept i eincipunt, toen aile passagiers de" wa- jgen veriaten hadden, een portefeull- BLOEMIST, le op de grond liggen. Even later DIE HET NIET MET BLOEMEN ZEI meidde zich een zenuwachtig heer bij de chauffeur met de vraag: „Heeft Een bloemist. die een auto be- u fnjggchien myn portefeuille, die stuurde, werd in Amsterdam door ik ia de bus kwijt moet zljn geraakt, een agent aangehouden. Er ontstond gevonden?" De chauffeur kon de een woordenwisseling. De bloemist maJi z)jn eigendom waarin f 800u greep een benzineblik en sloeg daar- ;er hand steiien. Als belonmg mede de agent in het gelaat, tenge- moeht hyeen sigaret in ont- volge waarvan snijwonden ontston- vangst nemen. toekomstige samenwerking tussen res. Semarang) pokken besmet ver- Nederiand en Indonesië. Deze sa- klaard. Allen, die in deze districten menwerking, zo zei hy, zal niet al- verblyf houden zijn verplicht een leen het poiitieke en het econoiniscire yaccinatiebewijs te bezitten, dat is terrein bestryken, maar ook het cill- afgegeven na 22 Juli jL turele terrein. Hy was er optimis- Solo tisch over gestemd, dat er samenwer- Zondag is een aanval gedaan op king zal komen, omdat de werkelijke Solo en Soerakarta, welke door Ne- belangen van beide partyen in de derlandse troepen is afgeslagen. den. AVONTUUR Een op avontuur beluste Londense richting van samenwerking wijzen. Dr. van Royen verondersteld, dat de verantwoordelijke leiders in Indone sië zich in dit opzicht door hun eigen beiang zullen laten leiden. Ten slotta zei Dr. van Royen nog het volgende; ,,Ik heb het een voorrecht gevon- den vier maanden in Indonesië te Behoud u om uwa ievens wil Gen. 19 17 Er is brand uitgebroken in de be- nedenste verdieping van een meer- dere verdiepingen tellend woonhuis. ALLES OM HET GELD Een voormalige majoor van het Amerikaanse leger, die gedemobiil- hebben mogen arbeiden. Ik heb er spoedig wordt alarm gemaakt, veie vrienden opgedaan en ben het Brandweerlieden snellen toe. ladders scheepsbouwer, de 34-jarige Edward se(J,d was, en geen baan kon krygen, land gaan liefhebben. Ik ontvang dagelijks vele brieven, die afkeuring te kennen geven over dé door de Allcard is met een zeilboot van 8-85 vor.d een merkwaardige manier om deleaatle geyoiEde nolitiek. Ik hoor YY> lonrftû tmrtrvihYt ttnn 9 m Delon CTC*_ lmmnn U i i rvin.l nooti hnr> 6 aan geld te komen. Hy ging naar een ben de Amerikaanse stafchefs, die m lengte, voorzien van 2 masten, ge Europa bezochtenna hun terug- tuigd als jol en uitgerust met een aannemer toe en vroeg hem of het keer verklaard een zo groot mogeiijk kleine hulpmotor over de Atlantischq hem 5 waard was, indien hjj re- stuk Europees grondgebied tegen een eventueie aanval te verdedigen, Oceaan gevaren. In 81 dagen voer hij van Gibraltar naar New York, uitgesproken nationaal socialistische 'dit" stuk"te TergTotën,'"naarmaté Eens werd hij door een loshangen- tendens. In het laatste artikel werd dg militaire kracht van de West- de katr°l getroffen en viel bewuste- openlyk het antisemietisme gepro- Europese ianden toeneemt loos neer- H« viel echter niet over" pageerd, en dit artikel was getekend boord. met Adolf Bleibtreu, hetgeen natuur- cnina Een andere keer bleek, dat het lijk niets anders betekent dan: Blijf In China zijn de Communistische scheepje op het punt stond een wal- trouw aan Adolf (Hitler). Dit arti- troepen opnieuw tôt een grooi- vis te rammen. kel heeft tôt gevolg gehad, dat door scheeps offensief overgegaan. Ai De motor werd alleen gebruikt een krant een 1500 tal Joden een vergadering doen er geruchten de ronde over on- wanneer de omstandigheden zeer Thans is werd belegd waarin geprotesteerd enigheid tussen de- Commumsuen, teerd. werd tegen het neo-fascistische en toch blyven de offensieven vlot ver- antisemietische gestook in de Sued- lopen. geringsopdrachten zou krygen. De ex-koionel zou dan zijn invioed bij de regering aanwenden om haar or- ders bij de «betrokken makelaar te plaatsen. De aannemer wist echter een an dere manier om aan geld te komen- Hij verkocht de vertrouwelyke me- dedelingen van de ex-koionel aan de ex-kolonel gearres- deutse Zeitung. Na afloop van de vergadering werd er een demonstra- tie gehouden, waarbij het tôt een botsing kwam met de politie. Intussen blijkt uit verschillende uitlatingen van poiitieke figuren, dat Duitsland zijn nederlaag verge- ten is. Wij hebben hierover reeds eerder geschreven en we willen hier- aan thans een nieuw staaltje toevoe- gen: Dr. Adenauer, de voorzitter van de Chr. Dem. Partij heeft gezegd dat hij het betreurt, dat de Amerikaan se stafchefs tijdens hun bezoek aan Europa geen Duitsers hebben ge- raadpleegd. Aan de Belgische kabinetscrisis is een einde gekomen. Nadat de crisis 45 dagen had geduurd is Gaston Eyskens er in geslaagd een regering te vormen bestaande uit Katholieken en Liberalen. Na de verkiezingen had de rege ring Spaak, een coalitie-kabient, sa- mengesteld uit drie partijen, ontslag genomen. De formatie-opdracht ging naar een vertegenwoordiger van de grootste partij, de C.V.P. (Katholie ken), Paul van Zeeland. De Konings- kwestie bleek echter een struikel- blok, en van Zeeland was genood- zaakt de opdracht terug te geven. Daarna kreeg van Cauwelaert (CVP) de opdracht voor het voeren van in- formatieve besprekingen. Vervolgens verhuisde de opdracht naar Gaston Eyskens (CVP). Er zijn veel bespre kingen gevoerd, waarin ook ten dele Koning Leopold was betrokken, maar het slot van het lied je was^dat het niet mogeiijk bleek een driepartijen- regering te vormen. Daar de Libera len bereid bleken te zijn met de C.P.V. mede te werken werd Woens- dag een Katholiek-Liberale regering gevormd. Wat met betrekking tôt de Koningskwestie overeengekomen is, zal nog moeten blijken, evenals wat is overeengekomen omtrent het eco- nomisch beleid. De Liberalen wen- sen geen geleide économie çn hun verkiezingsleuze was: de belasting met 25 omlaag. Aanvankelijk werd gezegd, dat aan de Liberalen zou zijn toegezegd, dat de econo- mische politiek naar hun zienswijze zou worden gevoerd, maar in dat ge- val is het toch merkwaardig dat een Katholieke minister (Jean Duvieu- sart) de portefeuille van economische zaken beheert. In Straatsburg Nadat het comité van ministers voorbereidende besprekingen had ge houden, is Woensdag de assemblée van de Raad v. Europa bijeengeko- men in het universiteitsgebouw te MASSAMOORD op vis in de Seine. (Van onze Parjjse correspondent) moeilijk waren. TAXICHAUFFEUR OVERVALLEN 's Nachts omstreeks 1 uur stapten twee mannen in een taxi, welke op het Stationsplein Een DIEVENBENDE expeditiebedrijf te Arnhem deze uitingen van afwijzend inzicht graag, omdat ik er van kan leren(. Maar ik ontzeg iedereen het recht zich tegenover mij te beroepen op liefde voor het land. Als men het hierop gooit meen ik, dat ik voor nie- mand in liefde voor dit land behoeî onder te doen. Men moet elkanffer echter het recht gunnen er een an dere poiitieke mening op na te hou den". De Rondetaielconierentie Naar aanleiding van een publicatie, worden opgezet, en in de kcrst mo- gelijke tijd tracht men de fcswor.cra en het noodzakelijkste hunner besit* tingen in veiligheid te brengen, het geen in zo verre ook geiukt, op de bovenste etage ne. Hier is men zich geen kwaad bewust. Terwij) beneden de vlammen razen, wordt hier nog (het is ver na 't middernachtelijk uur) feest gevierd, gedronken, ge- joelt en gedanst, onbewust van het naderend gevaar. Er zijn siechts wei- nigen „nuchter" gebleven. dezen mo- nen enig geroep te horen. Zij mer- ken echter nog niets bijzonders en zij stellen zich al spoedig gerust. De voortgaande vroiijkheid ovsrstemd dat de RTC op 22 Augustus zou be ginnen, wordt van bevoegde zij de het ailes. Plotseling wordt deze feestroes volgende medegedeeld: evenwel wreed verstoord. Book Vas.tstelling van de aanvangsda- dringt naar binnen, vlammen lekken tum der RTC is geen aangelegenheia aan wanden en deuren. De uitgang miste onlangs een bedrag van f 1000. weike door de Nederlandse regering naar het trappenhuis is versperd. In te" Am s t rd a m Naspormgen bleven vruchteloos. eenzijdig kan worden beslist. Hier- wanhoop verdringt men zich voor de stond, en gaven de dracht naar Bussem chauffeur te rijden. 0_ Door een toeval is de dader echter over zal overleg gepleegd wprden ramen. Hulp van beneden af is thans jn tegen de lamp gelopen. Een groep met de Republikeinse deiegatie, de uitgesloten. De brand is te ver ge- Bussum eaven zii een adres on in m8nnen werd gesnapt, toen ze bezig deiegatie van de B.F-O. en de UNCI. vorderd. Enkelen springen naar be- De hele Seine ligt vdl met dode stille villawiik te Naarden Toen wrven een aanhangwagen, geladen Zo spoedig mogeiijk zal overleg neden en vallen te pletter, anderen vissen; millioenen en millioenen. Ze t«r waarde van onge- worden gepleegd omtrent de aan- vinden de dood in de vlammen Deze arijven op het wateropperviak, waar- ,mc„ Ji' nVmnffpnr* ,7an achteren veer f 7000 te stelen- Ze wisten aan- vangsdatum van de conferentie. door die hele heerlijke Seine plotse ling veranderd in een stinkendo witte brei. Niettemin heeft Parys er nu een bezienswaardigheid byl Over de oorzaak van deze massa- moord tast men nog in het duister. Waarschijnlijk heeft de een of ande re fabriek met haar afval een lieve hoeveelheid zwaar vergif in de rivier gespuid. Het eten van de dode vis is dan ook waarschijnlijk gevaar lijk. Het Seine-zwembad heeft men moeten sluiten, niet alleen omdat het weinig bevorderlijk is voor de ge- zondheid te zwemmen in vergiftigd water, doch ook al omdat zelfs de zwembaden bedekt zijn door een onwelriekend tapijt van dode vis. Wie had er kunnen denken, dat de mannen de chauffeur van beet, en de ander sloee hem met een met zand gevulde kous op het hoofd. De bestuurder wist zich los te worstelen, en de auto uit te komen. Ook de aanvallers kwamen de auto uit en kozen het hazenpad. chauffeur had de teeenwoordigheid van geest hen achterna te gaan, steeds roepend „moordl" De politie heeft nog in aile rich- tingen gezocht, doch slaagde er niet in de daders te vatten. Ook met het vankelijk te ontkomen, doch werden Wat betreft de Nederlandse dele- later met medewerking van de A'.n- gatie kan gemeld worden dat mi- sterdamse politie gearresteerd. Ook nister van Maarseveen (Overz. Ge- een vrouw werd aangehouden. jbiedsdelen) het voorzitterschap zal Het bleek toen dat een chauffeùr vervullen. Vice voorzitters zullen van het expeditiebedrijf bij de bende zijn minister Stikker en Dr. van betrokken was. Royen. Leden zullen o.m. zijn de mi- Er is al verscheidene malen op ge- de grote steden is gepasturiseerd wezen dat wel is waar het aantal en vooral ook door de nabijheid van gebruik maken van politiehonden sterfgevallen tengevolge van tuber- runderen met open longtuberculose, cul'ose in de laatste tijd is afgeno- lopen deze kinderen groot gevaar men, maar dat daarentegen het aan- besmet te worden. tal lijders aan t.b.c. is toegenomen. Hier komt direct het beiang van de De strijd tegen de gevreesde ziekte t.b.c.-bestrijding onder de runderen een Wordt zeer actief gevoerd. Op de «Ain- naar voren in het beiang van de had men geen succès. ZE HADDEN BUITEN DE BEL VAN DE KASSA GEREKEND Een drietal inbrekers zetten Seine zo visrijk was. Nog dé vorigo kraakje op touw bij een winkelver- gultarîebureaux werkt men op voile volksgezondheid, een beiang, dat eniging te Kampen. Toen ze het per- toeren. De benodigde apparatuur door de veehouders in het aigemeen ceel binnengedrongen waren, deden voor massaonderzoek op tuberculo- wordt ingezien. Met woord en daad ze zich eerst te goed aan de vele se js jn ons jand aanwezig, en er wordt er gewerkt aan het t.b.c.-vrij heerlijkheden, die er te koop waren. wordt reeds mede gewerkt. In de maken van onze veestapeL Het vee Daarna begonnen zij op hun gemak ioop van enige jaren zal de gehele wordt getuberculineerd; de daarop de cassa te forceren, en bemerkten bevolking zijn doorgelicht. En dat is reagerende dieren worden klinisch ongetwijfeld van beiang, want juist onderzocht. En helaas kunnen wij week heb ik enige uren zitten vissen, zelfs met twee hengels, evenwel zon- der resultaat, zodat ik voor de zo- veelste maal genoodzaakt was, alvo- rens naar mijn echtgenote terug te keren, op het marktje achter ons, een kilo gesorteerd te kopen. BINNENLANDS LUCHTVERKEER WORDT PER 1 SEPT. GESTAAKT Daar de voortzetting van de ex- degenen, die open longtuberculose hebben, en het zelf niet weten, vor men een gevaar voor hun omgeving. En er zijn velen, die wel weten, dat ze besmet zijn, maar die een ge vaar blijven vormen voor hun omge ving. Dat is te wij ten aan de beperk- de Amerikaanse méthode niet volgen, volgens welke méthode, aile by ïiet klinisch onderzoek positief reageren de dieren direct worden geslacht, terwij 1 de keuringsdienst uitmaakt runderen voor in hun ijver niet, dat deze een bel- signaal gaf. Een buurman, die aan slapeloos- heid leed, hoorde de bel echter wel, en stelde de politie daarvan telefo- ploitatie van de binnenlandse lijnen nisch in kennis. Door het forceren van de K.L.M. gedurende de winter- van een ruit in de deur wist deze maanden op practische bezwaren zich toegang te verschaffen. en ver- stuit, zullen de diensten per 1 Sep- raste de indringers. Deze namen de te plaatsruimte in onze sanatoria en tember a.s. worden stopgezet. benen, doch door een waarschu- aan gebrek aan verplegend personeel. dergelijke radicale maatregelen met gronde gaat, moogt gij 't dan weten De exploitatie van het binnenlands wingsschot lieten twee zich pakken. De verhoging van het aantal ziek- toe, en wij moeten volstaan met de straks een gebouw van God te heb- luchtnet in het aigemeen zal dtjor De derde ontkwam door een achter- tegevallen doet zich op opvallende afsladhting van de ernstigst besmet- ben voor eeuwig in Zijn heerlijkheid. het ministerie van verkeer en wa- uitgang, maakte een halsbrekende wijze gelden bij kinderen van vee- te dieren. Maar door isolatie van tu- Gelukzalig zij die deze waarschu- terstaat en de K.L.M. worden be- tocht over de daken, en werd een houders. Door het drinken van onge- berculose dieren en ontsmetting van wende en blijde boodschap hebben studeerd. dag later toch gearresteerd. pasturiseerde melk de melk voor de stallen kan al veel worden be- verstaan en het brandend huis ont 1reikt, en er kan dan ook gesproken lijk dat Emmen sterk wordt geïndu- worden over een zich verbeterende welke delen van de De omvang van onze veestapel laat Terwijl deze wereld al meer Lijke radicale maatregelen met gronde gaat, moogt gij 't dan t rampzaligen lieten hun kansen om gered te werden voorbij gaan. Lezer, geeft dit niet enigszins een beeld van deze wereld? Men kan deze wereld met een brandend huis vergelijken. Vlammen van haat, egoïsme, corruptie en zedenloosheid. verteren het en richten het ten gronde, En over dit ailes ligt nog het vlammende oordeel der toorn Gods, daar de mens door zyn zondi- ge daden het recht en bovénal de liefde des Heeren met voeten ver- treedt. En uit veler mond, ni. van hen die oog hebben voor de nood de zer wereld en de voortgaande onder- gang, klinkt het S.O-S. hulpgeroep-, „Red onze zielen". Er zijn velen die op hûn wijze hulp willen geven, doch helaas falen door ondeskundig- heid. Hoor het geroep der „Brand- weerlieden": „Behoud u om uw Ie vens wil!" Zij vertellen u wat ge te doen hebt. Hebt gij de boodschap des Evangelies reeds verstaan? Hebt ge uw oren open voor de waarschu- wing ook tôt u gericht? Goddank, m Zijn grote liefde heeft hij de in nood zijnde mensheid een weg ter behou- denis geopend ni. de redding in Jezus Christus Zijn enige Zoon die Zijn le ven voor u overgaf in de dood en onze straf droeg aan het kruis. Er is redding door Zijn bloed. Werp u in Zijn liefdearmen en wordt behouden. ten Het is nog niet zo heel lang den, dat Emmen een dubbele repu- tatie had, het was een van Neder- lands grottste gemeenten, omvattend tien dorpen, en totaal metend bijna 30-000 ha, en het was Nederlands armste gemeente- Er heerste woning- toestanden, die ten hemel schreiden; gezinnen, die in plaggenhutten woon- den, vormden geen bijzonderheid. Emmen dankt zijn ontstaan aan het Veen. Het is als Veenkolonie be- gonnen. Er is een kanaal door het ^Drenthse veenland gegraven; er Straatsburg, onder voorzitterschap kwamen arbeiders, en er kwamen van de grijze Franse politicua WU1 a rs om n van nodige e Edouard Herriot. I voorzien. In zijn openingswoord wees Herriot er op, dat de meningen verdeeld zijn over de toelating van West-Duits- gele- Want nog ruim 10 van het totaal aantal inwoners houdt zich bezig met het turfgraven. Die 6000 arbeiders trekken zo omstreeks Maart naar de turflanden, en tegen het einde van de zomer is hun arbeid gedaan. Wat dan? Om dat vraagstuk op te lossen dient Emmen zich te gaan toeleggen op industrialisatie. En daarmede is men reeds op grote schaal begonnen. Rondom Emmen zijn grote fabrieken verrezen, en in het midden blijft het dorp Emmen liggen als een centrum. Verdere industrialisatie vraagt ech ter goede verbindingen, te land en te water. En daaraan ontbreekt nog heel wat. Voor de tourist zijn de ver bindingen goed- Hij stapt in Zwolle in een treintje en dat brengt hem in ca. 100 minuten naar de hoofdplaats van Zuid-Oost Drenthe, en indien hij niet met de trein wil reizen, dan Die tijd ligt in het verleden, al is het Emmer turfland nog niet uitge- put- En de spreekwoordelijke ar- tt -x moede behoort ook tôt het verleden. land tôt de Raad van Europa. Herriot Emmen js een mcioi dorp geworden, verklaarde zich tegenstander van de liggend in een prachtige omgeving. toelating. Hij sprak zijn waardering Er js toerisme gekomen. En Emmen neemt hij een gerieflijke bus. Maar uit voor Duitslands bydrage aan de js toerisme gaan exploiteren. de industrie vraagt kanalen en we- Europese cultuur maar voegde er aan Daarom kwam er een dierentuin, een gen waarlangs de producten snel en toe, dat het tijdperk van gaskamers speeltuin; daarom werden er pensi- goedkoop kunnen worden vervoerd. en massamoorden nog niet vergeten ons gevestigd en hôtels. Hier moet worden aangepakt. De kon worden. j Maar alleen van de vreemdelingen Zuid-Oost hoek van Drenthe zou een Wat betreft de behandeling van exploitatie kan een gemeente van industriestreek kunnen worden als economische problemen dacht Herriot 55-000 inwoners niet bestaan. Touri3- Twenthe. zonder dat de prachtige de Raad van Europa een grote roi ten geven siechts in de zomer werk, omgeving daardoor al te veel te lij strialiseerd, want de bevolking breidt toestand. De markten van t.b-c.-vry zich sterk uit, en in de winter moet vee die tegenwoordig gehouden wor- er werk zijn voor de vrijgekomen ar- den' vormen daarvan het beste bewijs beiders. Velen brengen in de zomer een bezoek aan Emmen. Genieten van de prachtige natuur, komen er onder de indruk van de 2500 jaar historié die spreekt uit de hunnebedden, die in deze streek gevonden worden, lopen er rond door het welvarend schijnend dorp, bezoeken de dierentuin en dé NA 24 JAAR IN VRIJHEID GESTELD Neger was onschuldig tôt levenslang veroordeeld 24 jaar geieden werd James Mont- speeltuin, drinken er koffie of wat gomery, een toen 30-jarige neger ult anders in een van de grote hôtels. Chicago gearresteerd, onder beschul- Maar zii zien niets van de proble- diging, dat hij een 62-jarige vrouw men waarmede Emmen te kampen zou hebben aangevallen en onteerd. heeft, van de duizenden arbeiders die Hij werd tôt levenslange gevangenls- 's winters zonder werk ziin en die straf veroordeeld. De vrouw is thans overleden, en de behandelende geneesheer heeft verklaard dat er geen sprake van ls, dat zij is aangevallen. In verband hiermede is de neger, die thans 54 jaar is, in vrijheid ge- steld. schreeuwen om een sterkere indu strialisatie, die weer afhankelijk is van vervoersmogelijkheden. De ge- meentelijke autoriteiten zullen Den Haag moeten overtuigen van de mo- gelijkheden die hier liggen. Door herscholing van arbeiders, en oplei- ding van jongelui tôt beroepen die hier goede mogelijkheden bieden be reid het gemeentebestuur zich reeds voor op de toekomst- Want het zal niet zo heel lang meer duren of de venen zullen helemaal uitgeput zijn DOOR SPANSCHROEF GETROFFEN EN VERDRONKEN Een arbeider, die op een werf te Haarlem bezig was, werd door een Maar wie hier door reist en zijn spanschroef in het gelaat getroffen. ogen de kost geeft, die weet, dat deze hoek van Drenthe een goede toekomst tegemoet gaat, en dat Em men als hoofdBtad een snelle groei zal, maken. en wellicht over enkele tientallen jaren Drenthe's voornaam- toe. Het plan Marshall had Europa en zo is het ook met de turfgraverjj. «den zou hebben, En het is noodzake- ste plaats zal zijn. Hij viel achterover het Spaarne in, en kwam onder een aan de wal lig- gende boot terecht. V Eerst toen deze boot verplaatst was kon men het slachtoffer op het drog>î brengen. De levensgeesten waren toen reeds geweken. vlucht zijn. Er zijn helaas heel v/at zorgelozen en onverschilligen. Wij roepen u toe: Behoud u om mvs levens wil!" Haast u! Straks wanneer God de wereld en u oordelen zal, zal het voor u te laat zijn. Maak ernst met uw leven. Daar is Lot, waarvan we lezen in het boek Genesis. Hij is terecht ge komen in het zondige Sodom, waar zedenloosheid en losbandigheid hoog- tij vieren. Het oordeel Gods is over deze plaats besloten; zij zal met vuur verbrand worden. Door het gebed van Abraham, gedenkt de Heere aan Lot. Twee engelen trachten hem te bewegen zich in veiligheid te stellen. Hij vertoeft en kan zich moeilijk los- maken. Dan wordt hii met zijn vrouw en twee dochters als bij de hand naar buiten geleid en klinkt het dringend: „Behoud u om uws le vens wil!" Lot en ziin twee dochters geven gehoor en komen behouden in Zoar. Doch ziin huisvrouw kan niet loslaten haar achtereelaten aardfe bezittingen. En terwiil Sodom en Gomorra in vuur en zwaveldamp op- gaan, wordt de achterblijvende vrouw achterhaald door de dood en wordt een zoutpilaar. Lezer, dat dit eeuwenoude teken u ter waarschuwing moge zijn om u niet te laten binden door het mate- riële, de dingen dezer aarde, docir u hiervan los te maken. Gil zult anders omkomen! Daarom, geef u over aan de Heere Jezus. Vlucht nu heen tôt Jezus, want Jezus wil u redden! Hoogezand. Kapt, J. H. Eikenaar

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1