PLAATSEUJK NIEUWS De Nederlandse Stilcstofpositie Als Tourist door Frankrijk Toneelspel en verstaanbaarheid MAATREGELEN TER WAARBORGING VAN DE MELKVOORZIENING VOOR DE CONSUMENT TEGEN BERGTOPPEN GEVLOGEN EXAMENS f SAPPEMEER Maandagmiddag had op de oude begraafplaats te Sappemeer de ter- aardebestelling plaats van het stoffe- lijk overschot van de heer J. Petersen Zoals reeds vermeld in ons vorig nummer werd de heer Petersen in deze plaats geboren, en heeft hier gewerkt op het Notariskantoor De Koe. Als leraar M.O. heeft de heer Petersen les gegeven aâh verschil- lende middelbare onderwy sinrichtin- gen. HOOGEZAND—SAPPEMEER Enige tijd geleden werd een commissie ingesteld om gedeputeer- de Staten van Groningen voor te lichten over de vraag, in welke rich- ting de zorg voor zwakzinnigen, met name op het stuk van het onderwijs, zich in deze provincie zal moeteu ontwikkelen. Uit het rapport blijkt, dat de com missie tôt de conclusie gekomen is, dat in de provincie Groningen met een lOtal scholen voor debielen kan word envolstaan, welke scholen ge- vestigd zouden kunnen worden te Appingedam, Groningen (3 stuks), Hoogezand-Sappemeer, Stadskanaal, Veendam Winschoten en Winsum, terwijl éen school in reserve blijft. Van de genoemde scholen bestaan reeds vier, ni. te Appingedam, Gro ningen, Veendam en Winschoten. Verder spreekt de commissie als haar oordeel uit, dat van de 3 scholen te Groningen 2 openbaar en 1 bîjzonder moeten zijn. Van de overige scholen kan die te Hoogezand-Sappemeer openbaar zijn en die te Stadskanaal bijzonder. De school te Winsum zou een compromie-school kunnen wor den. Te Appingedam bestaat een compromie-school, te Veendam en te Winschoten een openbare school. Naar de mening van de commissie zullen in deze provincie voorlopig 3 afzonderlijke imbecillen scholen vol- doende zijn. Naast de bestaande in- becillenschool te Groningen zal ver- moedelijk te Winschoten en te Ap pingedam een afzonderlijke imbecil- lenschool kunnen worden gesticht. De begroting van de gemeente HoogezandSappemeer over het tfld- vak 1 April—31 Dec. 1949, welke vanaf 10 tôt 30 dezer ter inzage la gelegd op de secretarie der gemeente bestaat uit een samenvoeging der be- grotingen van de voormalige gemeen- ten Hoogezand en Sappemeer, waar- in, in verband met de samenvoeging enkele noodzakelijke wijzigingen zijn aangebracht. HOOGEZAND. Op de hoek van de van Royen- straat en Kielsterstraat had een aan- rijing plaats tussen een van de rich- ting Veendam komende auto en een van de van Royenstraat komende wielrjjder. De wielrijder werd gewond en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen, verder ontstond er lichte materiële schade. De politie stelt een onderzoek In naar de schuldvraag. Ds. J. F. de Weger zal zfln In- trede doen bij de Geref Kerk (Art. 31) op 4 Sept. à.s. Hy zal worden be- vestigd door Ds. B. Jongellng, vroe- ger te Sappemeer, thans te Apel- doom. N1EUW COMPAGNIE Donderdagavond vergaderde de C.A.V. „N.K.K." o.l.v. de heer W. 'R. Niehuis in het café „Wijchers" te Kiel. Van het C.B. was een koopbrief ingekomen voor 450 balen K 40 alsmede voor 50 balen K.A. op herfstlevering. Ten aanzien van de N.-levering werd besloten te wach- ten tôt het C.B. de behoefte op- vraagt. Er werd een bestelling bij1 het C.B. geplaatst van 20 gegalvaniseerde emmers. De heren K. Niewold en W. R. Niehuis zullen de vereniging ver- tegenwoordigen bij de herdenking van het 50-jarig bestaan van het C-B. KROPSWOLDE Door de visclub ,,'t Snottertje", bestaande uit vacantiegangers bij „Klein Scheveningen" werd 13 Aug. de traditionele viswedstriid gehou- den op het Zuidlaardermeer. Daar de vissen blijkbaar ook met vacantie waren, was de vangst slecht. De ult- slag is: le prijzen: Grootste aantal H. Tuinema Sr.; grootste totaal ge- wicht idem; zwaarste vis, idem en kleinste snottertje J. Kruier. Gerekend naar het aantal waren de verdere winnaars: 2. H. Jager en 3. J. Schuitema. Aile overige deelne- mers ontvingen een troostprijsjç. De zuivelfabrieken in de gebieden, waar de eigen melkproductie onvol- doende is om in de behoefte van de aldaar gevestigde bevolking te voor- zien, zodat melk. van elders moet worden aangevoerd, ondervînden moeilijkheden bij de aankoop van melk] Hierdoor loopt de voorziening van de bevôlking in deze zgn. tekort- Î'ebieden met melk gevaar. Teneinde n dit tekort te voorzien heeft het Bedrljfschap voor Zuivel bU veror- dening bepaald, dat aan iedere zul- velfabrlek de verpllchtlng kan wor den opgelegd een bepaald percerla- ge van de van de veehouders ont- vangen melk voor consumptie af te leveren. Deze verplichting kan mede worden nagekomen door overdraôht aan een ander bedrijf. dat melk over heeft, alsmede door het zelf ln con sumptie brengen van melk. Bii leve- ring aan consumptle-melkbedrljven met melktekort, die de melk uitslul- tend voor menselijke consumptie mo- gen uitgeven, worden geen voor- sehriften gegeven ten aanzien van afnemer en prUs. Wordt aan de ver plichting niet voldaan, dan kan de voorzitter van het bedrljfschap een afnemer aanwijzen, terwijl de prils voor de melk dan is bepaald op de richtprljs. Teneinde de prljs voor de lngevolge de verpllchtlng geleverdo melk binnen reaeiyke grenzen .te houden wordt aan de ontvangende ..tekort"-bedrijven een heffing opge legd voor ultgespaarde kosten. De verordenifl& la gepubliceerd ln KOLHAM Op Dinsdag 9 Augustus om- streeks 10 uur heeft een aanrljding plaats gehad te Kolham in de ge meente Slochteren (Rengersbrug) op de nieuwe verkeersweg. Een oude vrouw stapte ter plaatse uit een autobus, liep achter de bus om, en stak zonder op het verkeer te letten de weg over. Zij werd toen gegrepen door een luxe auto, waar- door zij een pois brak, een enkel scheurde en een rib kneusde. De bestuurder van de luxe auto is uitgestapt en heeft ter plaatse persô- nen genoteerd, die het ongeval za- gen, eh is daama doorgereden. De bestuurder van de auto wordt verzocht zich te melden bij de groepscommandant der Rijkspolitie te Slochteren, terwijl personen, die getuige waren van het ongeval even- eens worden verzocht zich te melden, hetgeen ook plaats kan hebben bij de politie in de plaats waar zij wo- nen. MUNTENDAM Niet alleen de aanleg van een klinkerweg door Muntendam is een van de grote verbeteringen welker uitvoering ter hand genomen is, maar ook het ondergronds maken van een deel van het electriciteitsnet, dat thans bovengronds is. Bedoeld ge- deelte betreft de Kerkstraat, voorlo pig tôt de Giezenbrug en de Midden- weg tôt het sportterrein. De Hengelsportver. „De Witte Dobber" hield Zondag een paren- wedstrijd te Leek. Vermoedelijk ten- gevolge van het feit, dat 4 leden hun vis te laat inleverden, kon de prljs- uitreiking niet plaats vinden. Op de door de vereniging „Het Raskonijn" te Veendam-Wildervank gehouden dierendag werd de eerste prijs gewonnen door de in Munten dam bekende dierenfokker, de heer S. Schrjjver voor de beste inzending in de grote rassen Konyngryze Vlaamse Reus, voedster, tevens de beste ijzergrauw Vlaamse Reuzen ram en voedster. De groot Chinchilla ram van E. Bosscher Pzn., Munten dam, verwierf het praedicaat z.g. DIENSTPLICIIT IN ÏSRAëL De premier van Israël heeft bekend gematkt, dat de burgers tussen 18 en 26 jaar dienstplichtig zullen zijn. De militaire opleiding duurt 2 jaar. Het eerste jaar moet de dienstplichtige landarbeid verrichten in versterkte grens-nederzettingen het tweede jaar wordt uitsluitend gebruikt voor mi litaire opleiding. CONDUCTEUR IN ZEE VERDRONKEN De 19-jarige F. van H. uit Amster dam was conducteur op een amphibie vaartuig, dat ten behoeve van lief- hebbers pleziertochtjes maakt langs de kust. Toen het vaartuig je zich onlangs ongeveer 500 meter uit de kust be- vond, greep de conducteur een vlag- genmast, die afbrak, en werd over- boord gesleurd. Daar de jongeman niet kon zwemmen begaf ook de be stuurder zich te water, en wist de drenkeling te grijpen, deze klemde zich in zijn angst zo stijf tegen de bestuurder aan, dat deze ook zell ge vaar liep, en moest loslaten. Daama is men er niet meer in ge- slaagd de drenkeling te redden. Het lîjk is nog niet aangespoeld. ZEVENJARIG KNAAPJE VERDRONKEN Een zevenjarig jongetje ging in het Amsterdam-Rijnkanaal baden te- zamen met zijn 19-jarige zuster. Daar de jongen niet kon zwemmen, moest hij binnen een afgepaaldë ruimte blijven. Het meisje ging in diep water. Toen zij na een poosje terugkwam, miste zij haar broertje. OnmiddelUjk waarschuwde zij de politie, die na enige tijd dreggen het ljjkje ophaalde, WEINIG MATERIëLE SCHADE maar twee zwaargewonden In een werkplaats te Amsterdam was een militair, zoon van de eige- naar aan het werk met een soldeer- bout.' Naast hem stond enerzijds een blik met benzine en anderzijds het comfoortje waarop de soldeerbout werd heet gemaakt. Plotseling weerklonk een hevige explosle; het bleek dat de benzine was ontploft. De militair en een 11-jarige knaap, die zich eveneens in de werkplaats bevond werd ernstig, doch niet le vensgevaarlijk gewond. De materiële schade is maar gering. JONGEN BIJ VISSEN VERDRONKEN Twee Haagse jongens resp. van 11 en 7 jaar Waren gaan vissen. De oudste kreeg beet, stond op, en viel voorover in het water. De andere knaap rende naar huis en waar schuwde zijn moeder. Deze maakte alarm. Later heeft de politie het lykje opgehaald. RELLETJE BU HET IIIJ S EN VAN EEN VLAG Toen op het gebouw waar het staî- kwartier van de Indiase Hoge Com- missaris te Karachi (Pakistan) ter gelegenheid van de tweejarige onaf- hankelijkheid van India de Indiase vlag werd gehesen, ontstonden er opstootjes. Met behulp van traangas- bommen en vuurwapenen heeft de politie de orde hêrsteld. Een Moham- medaan werd gedood, en verscheide- ne personen werden ernstig gewond. KAN HET GEKKER? Karl Sommer, een ex S.S. officier, was commandant geweest van een concentratiekamp. In verband daar- mede werd hij ter dood veroordeeld. Later heeft generaal Clay hem gratie geschonken en zijn vonnis veranderd in levenslange gevangenisstraf. Tijdens het procès werd Sommer verliefd op de secretaresse van zijn advocaat, en zijn liefde werd beant- woord. Thans is Sommer, die m de gevangenis te Landsberg (Beieren) verblijft, met de secretaresse in het huwelijk getreden, KLEIN VAN STUK, MAAR VEEL HERRIE! Uit de diergaarde te Blijdorp was een Capucijner-aapje ontvlucht. Aan- vankelijk vermaakte het diertje zich bij een vijver, waar het kikkers ving. Inmiddels waren oppassers gearri- veerd met lekkere hapjes, maar het aapje liet zich ni,et verschalken. De publieke belangstelling groeide, wat helemaal niet naar de zin van de vluchteling was. Hy nam de benen en zocht zijn heil in een kleuter- school. „Ik heb je", dachten de oppassers, en begonnen aile ramen te sluiten. Maar ze hadden hem niet, want het aapje verdween door het laatste openstaan- de raam, en toen was het spoorloos- 's Avonds werd het opnieuw gezien in de kleuterschooL Wederom togen er oppassers heen, en toen het diertje hen zag komen werd het zo nijdig, dat het een ware ravage in het ïo- kaal veroorzaakte. Opnieuw werd een jacht ingezet, en de volgende ochtend zat het aapje weer in de vertrouwde omgeving van de dieren- tuin. PAS OP MET BANKJES VAN f 25 Een machinist van een binnen- vaartuig vond dryvende in een der Amsterdamse grachten een pakje dat briefjes van f 25 bevatte, die slechts aan één zyde bedrukt waren, ni. de kant van het kinderhoofdje. Ook in verschillende Amsterdamse straten werden dergelijke briefjes gevonden, en een aantal daarvan NOG GOED AFGELOPEN Schiphol vliegtuig, Noodlanding op Schiphol Een klein Belgîsch dat van Stayanger op weg was naar Brussel, wilde Zondagmorgen om kwart voor zeven op Schiphol een tussenlanding maken. De Amster damse luchthaven zat echter in de mist, in verband waarmede de piloot koers zette naar Eelde. Maar ook Eelde zat in de mist, waarop de be stuurder weer naar Schiphol ging. Toen het weer boven het Amster damse vliegveld was, was de benzine bijna op, zodat een landing nood- zakelyk was. Zonder het vliegveld te zien streek het toestel neer. Een lad- der, die tegen een van de eebouwen stond werd door een vleugel geraakt, en toen zag de bestuurder zich zijn weg versperd door een aantal vlleg- tuigen, die op het platform stonden. Hij trok zijn machine daarom wefer omhoog, maar kon niet uit de weg komen voor een lantaarnuaal, zcJtfat deze sneuvelde. Het toestel ging ra- kelings over het dak van het stati- onsgebouw, plofte neer op een oude keet, en kwam toen, met een gebro- ken vleugeltip en een verloren lan- dingsgestel neer op de grond. De beide inzittenden kwamen er heel- huids af. De lading, bestaande uit 800 kg kreeft, werd door een ander toestel overgenomen voor verder vervoer. Vliegtuigongeluk eiste 32 doden Een vliegtuig van de Columbiaan- se Luchtvaartmaatschappij, dat van Bogota naar Ibaqué vloog, is bij Bo- jaca, waar de toppen van het Andes- gebergte steeds in de mist zijn ver- borgen, tegen een' van deze toppen gevlogen en neergestort. Aile inzittenden, ni. 29 passagiers en een bemanning bestaande uit 3 koppen, zijn om het leven gekomen. AMERIKAANSE SKYMASTER NEERGESTORT Een Skymaster van de Amerikaan- se luchtvaartmaatschappij „Trans- ocean Airlines", met 58 personen, waaronder 47 passagiers aan boord is nabij de Ierse kust in zee gestort. Het vliegtuig was op weg van Rome naar New York. Het ongeluk gebeur- de op een afstand van ongeveer 50 km van Shannon. De passagiers be- stonden voornamelijk uit Italiaanse emigranten, die naar Amerika gin- gén. Een vissersboot heeft 36 overle- venden opgepikt. Later zijn nog 20 personen opge pikt, waaronder 5 liiken. Twée slachtoffers zijn nog zoek. KOEPANG, EEN PUINHOOP Volgens een brief, die wij van een militair, welke in Koepang (op hex eiland Timor) zit, ontvingen, is de Timorese hoofdstad ernstig bescha- digd. In oorlogstijd hebben de geal- lieerde luchtvloten T3e stad grondig gebombardeerd, en wat er toen nog heel gebleven is, dat hebben de Jap pen laten afbreken. In de tijd van de natte moesson is het er wel aardig. Dan gaan aile puinresten verloren in een tropische werd op 't politiebureau gedeponeerd piantengroei, hoewel de plantengroei Een ander aantal werd met door de 0p Timor lang niet zo weelderig is yinders naar het politiebureau ge- bracht. Hiermede kan natuujkik fraude gepleegd worden. Een rjjwielverhuurinrichting ir de hoofdstad is daarvan reeds het slachtoffer geworden. Bij deze in- richting kwam een onbekende bin- nenlopen, die vroeg een briefje van f 25 „klein te maken". De eigenaar van de zaak wisselde het biljet, eh ontdekte eerst later dat hij bedrogen was, want toen hij het open- vouwde bemerkte hij eerst dat de achterzijde blanco was. De bÛjetten zyn zeer goed nage- maakt; alleen het kinderhoofdje wijkt iets af. Vermoedelijk heeft de maker van de biljetten, die over een goed in- strumentarium moet beschikken, zich vlug van de bankjes moeten ontdoen. Vandaar dat hij een deel op straat heeft gesmeten, en de rest in het water. Men zij echter op zijn hoedé. ROOFOVERVAL op 80-jarige Gravin De 80-jarige gravin ErbachFuer- stenau woont op het slotKrachberg bij Heidelberg. Dezer dagen drongen 15 gemaskerde bandieten het slot binnen, nadat zij de telefoonverbin- ding hadden verbroken. Eerst dron gen zij de slaapkamer van de Gravin binnen. Zij bondeii de 80-jarige en ontdeden haar van aile sieraden. Daarna doorzochten zij het slot van a tôt z, wat ongeveer 3 uur duurde. Met een huit aan goud en juwclen ter waarde van ongeveer 100000 Mark, maakten zij zich uit de voeten. als op Java. Maar in de droge moesson is het dor hier, en heet, en dan veflang je, als je hier zit, naar een ander plekje. WERELD JAMBOREE 1955 De zevende wereldjamboree (voor padvinders) zal in 1955 worden ge houden in Salzkammergut (Oosten- rijk). Gelijktijdig zal te Salzburg (Oostenrijk) de 13e Internationale padvindersconferentie worden ge houden. Nadat de stlkstof 10 jaar op de bon is geweest, kan binnenkort de export worden hersteld Volgens mededeling van het mi- nisterie van landbouw, vissery en voedselvoorziening zal de export van stikstof door Nederland kunnen wor den hervat in het bemestingsjaar 19491950, zy het dan op zeer be- scheiden schaal. In het seizoen 1950- 1951 zal weder een vrij belangrijke hoeveelheid stikstofmeststoffen door ons land kunnen worden uitgevoerd. Op 16 September 1939 werd de eerste distributiebeschikking met be- trekking tôt deze meststoffen afg'e- kondigd. Toen Nederland in de oorlog werd betrokken werd de productie van deze meststoffen ernstig getroffen, doordat de Cie Néerlandaise de l'Azote te Sluiskil aanzienlijke bom- schade opliep, en ook het bedrijf van de N.V. Mekog te IJmuiden liep oor- logsschade op. De Staatsmynen te Lutterade kon- den echter de productie op voile ca- paciteit voortzetten. De moeilijkhe den met de stikstofvoorziening 1 in oorlogstijd en in de eerste jaren na de oorlog liggen nog vers in het ge- heugen en de gevolgen zijn overbe- kend. Hoe is de toestand nu? Sedert 1 Juli jl. behoort de stik- stofrantsoenering tôt het verleden. De herstelwerkzaamheden bij de be drijven van de Staatsmijnen en dé Mekog zijn reeds gereed gekomen, en beide bedrijven zullen in de ko mende maanden nieuwe installâmes in gebruik nemen, welke elk een grote capaciteit hebben. De fabriek te Sluiskil is nog niet geheel hersteld. Men hoopt deze fa briek in 1950 weer in bedrijf te kun nen stellen, maar dan nog maar op ONPRETTIG EINDE VAN EEN REIS DOOR EUROPA Een Amerikaanse dame heeft een reis van enige maanden door Europa gemaakt. Een dezer dagen nam zij afscheid van de oude wereld, en keerde terug naar de States. In Ant- werpen was zij aan boord gegaan van een schip, dat haar naar New York zou brengen. Het schip voer van Antwerpen naar Rotterdam, waar het nog wat lading moest innemen, en waar de passagiers gelegenheid kregen de stad te bezichtigen. De Amerikaanse dame kuierde door enige warenhuizen. Ze vond dat de souvenirs uit Nederland prachtig waren. Zo'n prachtige broche, en zo'n schitterend asbakje. Ze stak ze maar in haar tas, zonder te betalen. Een contrôleur betrapte haar echter. Een half uUr later zat ze in een po litiebureau en snikte haar verdrîet uit. Ze vergoedde de kosten, en werd toen naar het schip teruggebracht. Vermoedelijk zal ze wel een heel prettige herinnering aan Nederland behouden! BOSBRANDEN TEISTEREN FRANKRIJK In het département Gironde woe- den de laatste dagen ernstige bos- branden. Er is reeds een beroep ge- daan op de bevolking om brandweer- lieden en militairen behulpzaam te zijn bij het blussingswerk. Niet alleen afgelegen boerderijen, maar ook verschillende dorpen zijn geheel door het vuur ingesloten. ARLES, Augustus. Voor Frankrijk zijn deze laatste maanden een goede tyd geweest, wat betreft het tourisme. Naarmate men de azuurkust naderde merkte men dat sterker: een onafgebroken file auto's van aile mogelijke nationali- teiten en een stroom wielrijders. En dan nog de vele ,,lifters" die op hun manier trachtten „Luilékkerland" te bereiken. Lui zou men er kunnen worden vanwege de bijkans ondraag- lijke hittgf, en lekker waren er veel dingen, waarvan de meeste echter voor de houders van een smalle beurs niet te betalen zijn. Dure amusementsgelegenheden heb ben zich in deze schitterende omge ving gevestigd, en daardoor is de na- tuur er niet mooier op geworden. Men vraagt zich af hoe duizenden gasten in al de badplaatsen het kun nen klaarspelen met zo veel geld zich zo weinig genot te verschaffen. De schoonheidskoningin 1949 was het Voedselvoorzicnlngsblad van 10 Augustus 1949. no. 00 Een onzer medewerkers, tevens medewerker van het C.R.S.B, bonds- blad, schrijft: Het gebeurt maar al te vaak dat men de verzuchting, vooral van de jongeren, hoort, „wat vervelend vind ik het dat de régisseur zovaak onder- breekt". Op het eerste gezicht schijnt dit misschien waar te zijn, maar wanneer men even verder denkt en de diverse repetlties nagaat en oog en zin heeft voor de werkelijkheid, dan zal men zlchzelf moeten beken- nen dat het toch goed gezien was en is von zo'n leider; dat hij het bij het goede einde heeft gehad. Men moet nu eenmaal beginnen met niets door de vlngers te zien, omdat maar te dikwljls blijkt, tijdens de uitvoering zelve, dat het spel er beter van ge worden is van haar of hem die men moest onderbreken. Nu weet ik voor mij zelf wel dat het lang niet altijd aangenaam is, maar men bedenke dan ook wel terdege dat ook de ré gisseur dit voor zlchzelf niet prettlg vindt. En toch is het een znak dl« ik hier nogmaals ultdrukkelijk aan diegenen aie zich geroepen voelden lelding te geven, onder de aandoeht breng. Laat u toch niet verleiden door te denken dat kan later nog wel wanneer het stuk er beter ln zit. Want dan zal u eerst recht duldelijk worden, hoeveel meer tijd het van u vraagt dit euvel te bestrljden. Zoals de Tngewijden weten 1s te allen tijde het stuk aan tijd gebonden en kan men niet gedogen dot door gespeeld. In de allereerste plaats is het dus zaak er voor te zorgen dat de verelste snelheid aanwezig is. Maar daarnaast moet er voor gezorgd worden dat er niet alleen behoorlyk, maar ook verstaanbaar wordt ge- sproken. En het moet ml] van het hart dat hieraan vaak wordt gelabo- reerd. Diverse opvoeringen heb ik bijgewoond waar niet alleen het tempo veel te langzaam was, maar dat én uitspraak en verstaanbaar heid te wensen overlleten. En nu moet sij niet denken dat dit een euvel ls waaraan alleen het amateur- toneel mank gnat, neen, er zijn ho- laas nog beroepsacteurs die zich hier aan schuldlg maken. Dit is te meer jammer omdat juist het beroepsto neel de leerschool ls on moet zijn voor hen die het ln hun vrljo tijd doen. Vandaar dat het mlj dan ook uit de pen moet, on ik hier mot klem op moet wljzen. Ik doe zulks met meer genoegen, omdat mij zo ovor- duldelljk ls gebleken dat veelal het onverstaanbaar-zljn een nonchalance ls van de speler of speelster zelve Dit bleek mil tijdens do voorstelllng die ik bezocht van ,,TramllJn Bo- geerte". Hier werd door een pnar spelers zo onduidelljk gesproken, dat het grootste gedeelte voor het publiek ôf verloren ging, 6f een glssen werd. Dit was temeer jammer, omdat het juist twee hoofdpersonen waren dlo hieraan mank gingen. Wat wordt dan het geval: dat men de Intrigue „alepen" een stuk finaal kapot wordt Ivan het stuk mist en daardoor krijgtdaan. dat de zaal niet stil is. Men vervwlt tôt schuifelen, kuchen en wat dies meer zij. En wanneer er dan bij komt dat men de indruk krijgt dat één van deze lispelt, dan is het nog moei- lijker deze achteloosheid te accepte ren. V66r ailes moet het stuk door verstaanbaarheid te volgen zijn. Open tonelen zijn altijd zeer moei- lijk te bespreken, en wanneer dan ook nog een zo duidelijke noncha lance merkbaar is, wordt zulks he lemaal voor de toeschouwer een er- gernis. En nu zal men mij zeer waarschijnlljk wlllen tegenwerpen dat juist het „open" toneel hiervan oorzaak zal zijn geweest, maar dan wil ik hlerop direct antwoorden dat ,,Chrlstoffer Blake" in dezelfde po- sltie verkeerde, maar dat in tegen- stelling van „Tramlljn Begeerte", dit stuk met de minste inspannlng was te volgen. Hier was dus sprake van een julste on duîdelhke articu- latio. Nu mag het misschien waar zijn dat door het vele malen speleh van eenzelfde stuk men anders naar voren treedt dan in een primière, maar onverstaanbaarheld ls nooit goed te praten. Ik meonde goed le doon hierop met nndruk te wljzen. Ioder leider van een gezelschap het zi) beroep of amateur, moet en van xlchzelf on van zijn spelers eisen, dat er ailes moet worden gedaan om de bezoekers welgevallig te zijn. Doet men zulks niet, dan zal npg meer dan nu het geval is, de belang stelling na&r iets anders uit gaan. Het moet mogelijk zijn het zover te brengen, dat er met meer waarde- rlng wordt gesproken over het ama- teurtoneel dan tôt nu toe wordt ge- reeds gekozen, maar voor de heren stond er nog de verkiezing van Adonis 1949 op het programma. De behoefte aan vreugde, aan dans, aan muziek van de inwoners van cie vele kleine plaatsen, die ik doorped- delde uitte zich in de vele aange- kondigde feesten. Maar ook zonder feest zijn de avonden in deze plaats- jes voor de Noorderling een festijn. Rond het marktplein wemelt het van de cafétjes, waaruit mélodieuse wals- musettes naar buiten klinken. Op het plein zelf staan bankjes, waar in de mensen de dingen van de dag be spreken, en zo nu en dan de luid ruchtige kinderen berispen, die niet kunnen nalaten te dansen en te zin- gen bij de vrolijke muziek. Eerst te gen 11 uur gaat men zijn woning op- zoeken. v Merkwaardig is, dat van een bui- tensporig gebruik in de café's vrtfwel nooit sprake is. Met een dankbaar gevoel verlaat men deze dorpen, een dankbaar gevoel voor de les die men u er gegeven heeft, om in een "zo wankele wereld zodanig van het le ven te genleten. Nog vele dingen zou men kunnen beschrijven, die het leven van de Fransman lcenmerken. Met de In teresse in het politiek gebeuren zou men kunnen beginnen, over het enthousiasme waarmee men een partij aanhangt, die een hervormfng lot stand wil brengen, en de afkoe- ling van dit enthousiasme, wanneer 't gewenste doel is bereikt. We zouden verder kunnen schrijven over de smakeloosheid waarmede de Fran çaise haar woning inrlcht en opvult met veel in onze ogen onbenulllge snuisterijtjes, of over de Franse "mo de, die korter wordende rokken voorschrljft. Wanneer we afscheid nemen van Frankrijk, dan ls het met een ,,Au revoir", een „tot weerziens", want wie eenmaal met Marianne kennis heeft gemaakt zal z'n leven lang verliefd op haar blijven I (Marianne ls Frnnkrijk). DRUIVEN PER VLIEGTUIG NAAR ENGELAND Een bevrachtingsmaatschappij te Rotterdam heeft een contract afgo sloten voor 40 vluchten met Dakota's naar Engeland, telkens met een la ding van 3000 kg Westlandse drui- ven. Na deze 40 vluchten zullen vermoedelijk nog 20 vluchten wor den uitgevoerd. Er wordt algemeen verwacht, dat de export van druiven, tomaten en komkommers naar Engeland tôt J£- nuarl a.s. zal voortgaan. de helft van de vooroorlogse capa citeit. In het seizoen 19491950 zal de productie naar schatting bedrageti 135 140.000 ton zuivere stikstof ter wijl het binnenlands gebruik wordt geraamd op 125 130.000 ton. Hier- uit blijkt dat zich mogelijkheden voor de export openen. Behoudens geringe hoeveelheden stikstofmeststoffen, welke in ons land niet worden geproduceerd, zo als kalkstikstof,' zal Nederland het zonder import kunnen stellen. Voor het diploma E.H.B.O. slaag- den de heren G Blik, G. Boers, E. Broekema, A. Grandman, A. Heer- lien, F. Klein, K. Meulema, J. Nico- laas, P. M. Nool, L. G. Nieboer, M. Oostland, J Werkman, B. Wiltjer, B. ten Cate, B. Lukje, D. Smit en S. Mejjer, allen leerlingen van de cursus voor E.H.B.O. georganiseerd door de N.V. W. A Scholtens Aardappel- meelfabrieken en geleid door de heer B. Zwart van Sappemeer. BEGIN VOLGENDE WEEK OPENING R.T-C.? Gistermorgen heeft de eerste infor- mele vergadering van de délegatie- leiders in Den Haag plaats gehad. Het règlement van orde is besproken en zal op enige punten nog nader worden uitgewerkt. In dit règlement zal o.m. de positie van de UNCI wor den omschreven. De functie van deze commissie zal, naar wij vernemen enigszins anders zijn dan die bij de préliminaire besprekingen in Bata via. Op de R.T.C. zal de UNCI ni. niet een centrale roi spelen, zoals zij in Batavia deed, maar zich meer be- perken tôt het verlenen van assis- tentie. De aanvangsdatum i van de conferentie is gistermorgen bespro ken. Met vrij grote waarschijnlijk- heid mag men aannemen, dat de officiëele opening begtn volgende week zal geschieden. Een definitief besluit wacht nog op de uitslag van de ver gadering van de Tweede Xa- mer van gistermiddag. Van Nederlandse zijde werd aan de bespreking deelngenomen door de ministers van Maarseveen en Stikker en door dr. van Royen. Tenslotte vernemen wij nog,, dat de minister-president, dr. W. Drees, waarschijnlijk als voorzitter van de conferentie zal optreden. Wellicht worden uit de beide Indonesische de- legaties nog vice-voorzitters, aange- wezen. In een communiqué van het secre- tariaat generaal van de R.T-C. wordt nog medegedeeld, dat in verband met de samenstelling van de centrale commissie der R.T.C. (Steering Com- mittee) een kleine commissie, be- "staande uit de heren van Royen, Rum en Anak Agung, is ingesteld om de bij de delegaties ter zake be staande denkbeelden op korta. ter- mijn uit te werken en een concept- reglement van orde aan de vergade ring van voorzitters en vice-voorzit ters der delegaties voor te leggen. Ook werd in het communiqué nog 'medegedeeld, dat Donderdag aan- staande nadere publicatie zal worden gedaan over de juiste aanvangsdatum van de R.T.C. Op Donderdag zal ni. een tweede vergadering van de voor zitters en vice-voorzitters plaats heb- „ben. BOTSING TUSSEN TRAM EN AUTO. Gistermorgen om half elf deed zich aan de Boompjes te Rotterdam een botsing voor tussen een vracht- wagen van het expeditiebedrijf Gebr. van Swijnenburg uit Ottoland en eefl wagen van lijn twee van de R.E.T. De cabine van de auto werd bijna geheel ingedrukt. De chauffeur werd licht gewond. Hij werd evenals zes passagiers van de tram voor onder zoek qaar een ziekenhuis vervoerd door twee ziekenauto's, die spoedig ter plaatse waren. De cabine van de auto, die carbid vervoerde lag vol met een deel van de lading. Yele trampassagiers zaten onder de car bid. De oorzaak van de botsing is nog onbekend. Het tramverkeër moest worden omgelegd. Daar veel carbid op de straat was terechtgelko- men. Na ongeveer een uur kon lijn twee weer de normale route volgen. VERDUISTERING BIJ CENTRALE VERMOGENS OPSPORINGSDIENST Op vermoeden van verduisterlng is te Amsterdam de 26-Jarige kassier A. C. A. W. van de centrale vermo- gens opsporingsdienst C.V.O. te Am sterdam gearresteerd. De fraude be treft een bedrag van ongeveer f 60.000. De kassier heeft een volledige be- kentenis afgelegd. Tôt dusver is niet gebleken, dat hij medeplichtigen had. TWEEDE KAMER INBREUKEN OP STAAKT HET VUREN In de zitting van de Tweede Ka- mer van gisteren, heeft de voorzitter een briçf van minister van Maarse veen voorgelezen inzake schendlngen van de order „Staakt het Vuren". POSTZEGELS, DIE IIUN FRANKEEKWAARDE VEULIEZEN Ingaande 1 October 1949 worden de frnnlceerzegels, vervaardigd naar eon sehîlderij vun de kunstschlldcr W. A. van Konijnenburg (zegels, uit- gegevon ln 1940, met do beeltcnls van H.M. de Koningin waarop een gedeelte vnn de hermelijnen mantel zichtbanr is), alsmede briefkaarten en postbewijsformulieren, voorzien van een zegelafdrulc vun dit type, buiten gebruik gesteld en voor de frankering waardeloos. Er zal geen gelegenheid tôt Inwisseling worden gegeven. Op die postkantoren, waar een lo- ket voor verzamelaars is openge- steld, zullen de zegels nog tôt en met 90 September verkrijgbaar zijn,

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2