HET LAND TEK ZIIIDEN VIN PARUS W.I.K. Handballers waren in Zwitserland Kamer van Afgevaardigden contra Président Truman EUROPEES PARLEMENT Vijf kinderen achter gelatsn WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Vîerde Jaargang Zaterdag 20 Augustus 1949 No. 66 VOOR DE GLMEENTEN HOOGEZAND SAPPEMEER SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Buïtenlands Overzïchi Het woord is nu aan de Senaat In een oude kasteeltoren te Chateaufort. waarin 98 geesten rondspoken, heeft onze correspondent zijn zomerverbliif. Nazi Bouma's zaak door de Raad van Cassatie behandeld DE KU KLUX KLAN MIST ZIJN „HOOFD".... INDONESIë TER OVERDENKING. wab2S". !«r»earT oTvrSmi in r'ohXd-'éin"er vrnTorlS SWo&STSTS d« i»» d.'twe'edi'wSldSiol bun zenuwachtieheid hebben de in- e' dar "»k -ntwikkelen Churchill SAPPEMEER Een deelnemer vertelt de wedstrijden werden ver- loren, maar we hebben veel genoten. Ouders contra Onderwijz°res ABONNEMENTSPRIJS f 1.50 p- kwartaal. Franco p. post f L7B (bty vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te hiTOr, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) HET NIEUWSBLAD VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V, Kantoor Hoofdstraat 0, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2351 en 2301) Postrekening No, 435883 In de chaos van deze na-oorlogse sen de communisten, opstand van de wereld is Straatsburg een rustpunt boeren, ziekte en dood van de com- geworden. Niet dat hier iets groots munistische leider Mao-Tse-Toeng, is bereikt, of dat men mag verwach- blijven de communistische légers ten dat er iets groots zal bereikt hun opmars voortzetten. Thans na- worden, maar hier wordt een eerlij- deren zij Kanton, welke stad de na- ke poging gedaan om tôt een betere tionalisten als hoofdstad hadden in- wereld te komen. De gedelegeerden gericht. zijn er heen gegaan met de wil, on- Joego-SIavië danks de beperkte mogelijkheden iets te bereiken. Er zijn nu tegenge- stelde menmgen naar voren geko- men, en er wordt gepraat; er wordt heel veel gepraat. Een federatief Europa ligt nog in de verre toe- komst, maar het is goed dat er een poging wordt gedaan het te berei ken, en dat krachtige schouders on- der de idee zijn geplaatst. En terwijl in Straatsburg wordt gepraat, wordt ook in Washington gepraat. Maar daar wordt niet ge praat over de Federale Gedachte. Het is genoegzaam bekend dat Ame- rika een grote voorstander is van een Federatief Europa, en dat Ame- rika door het samenbrengen van 10 landen in het plan Marshall heeft bijgedragen tôt het elimineren van de scherpe tegenstellingen tussen de Europese landen, althans op econo- misch gebied. In Washington is ge praat over De militaire hulpverlening aan Europa Zoals bekend heeft président Tru man voorgesteld voor militaire hulp .NEDERLANDSE BOTER BEVAT GEEN KANKERVERWEKKENDE STOFFEN Naar aanleiding van een onlangs verschenen bericht, dat prof. Àdolf Butenandt, de Duitse Nobelprijs- winnaar voor scheikunde, op grond van zijn 9-jarig kankeronderzoek SCHILDER VAN 22 METER HOOGTE GEVALLEN De 42-jarige schilder B. van der B., gewoond hebbende in Rotterdam, was gistermiddag in de Dordtse zeehaven bezig met het schilderen van een laadbrug. Hij wilde een stel- ling op stevigheid beproeven en sprong daarom enige malen op en heeft verklaard, dat de kleurstoffen, neer op een houten vlandertje. Hij die gebruikt worden om boter te wilde zich hierbij vasthouden aan kleuren, de ontwikkeling van kan- de rails van de laadbrug, die stond ker kunnen bevorderen, voorlichtingsbureau van Zonder het te willen gaat Joego- het Westen richten. Moskou heeft zijn echec in Belgrado erkent, door te verklaren dat de Sovjet Unie Joego- Slavië niet meer als bondgenoot er kent, en de „Prawda" heeft gezegd, dat Joego Slavië uit het Oostelijk blok is gedeserteerd. Inderdaad zijn de relaties met het Westen iets nauwer geworden. Ame- rika denkt er over om de Joego Sla- ven een staalfabriek te leveren, ter wijl een missie van de Wereldbank in Belgrado is aangekomen, welke missie zal bestuderen of aan Joego Slavië een lening kan worden ver- strekt voor het economisch herstel. Tito kijkt nu een beetje vriende- lijker naar de Griekse regering. Zelfs wordt er gezegd dat Guerilla's die 1 naar Joego Slavië zijn uitgeweken, daar werden ontwapend en geïnter- neerd. De speldeprikken van de buren Woensdag werd de zaak tegen Jan worden door Tito met speldeprikken Bouma uit Meppel, die in de bezet- beantwoord. Zo achtte de regering te tingstijd veldwachter te Hoogezand Praag drie leden van de Joego Sla dingsraad ons o.a. het volgende me- de: Dit bericht heeft geen betrek- king op de Nederlandse boter. De be- doelde kankerverwekkende stof is botergeel, een anilinekleurstof. Op grond van de warenwet is het in ons land verboden stoffen als het betreffende botergeel te gebrui- ken. Ten overvloede zal echter met name het gebruik van aile synthe- tische kleurstoffen, aniline-kleur- stoffen, teerkleurstoffen of hoe deze verder aangeduid mogen worden, voor het kleuren van boter worden verboden, zodat het publiek Inder daad gerust kan zijn. Boter wordt gekleurd met anatto, een volkomen onschuldige kleurstof uit de zaden van de in de tropen voorkomende Anattoboom (Bixa Orellana). (Van onze Parijse correspondent) wonen. Wandel verder tôt ge op de Waarom blijven eigenlijk al die volgende bult Chateaufort ziet lig- deelt het onder spanning ofschoon hem zou vacantiegangers in Parijs hangen? gen. Tevergeefs zoekt ge hier naar de voe-| zdn medegedeeld dat de electrische O111 straks thuis over de Madeleine de mondaine Française of de besnor- 1—.. /In CnnviA n TTfn MPTYI On /"3 Q 1 fS DorllO +»T»1 1«T to. j '^ooiremPM vische ambassade ongewenst, waar- Ban v,?? ^wïïSPpLf oSen- °P Joego-SIavië een Tsjechische con- aan het Atlantisch Fact, Griexen- it land, Turkije, Korea, Perzie en de BUl neeIt uitgewezen. Philipijnen in totaal een bedrag van 1450 millioen dollar uit te trekken. Van dit bedrag zou voor West-Euro- pa worden gebruikt 1.160.990.000. De minister van buitenl. zaken, Dean Acheson had verklaard, dat is geweest (en daar beter bekend is als Nazi Bouma) door de Raad van Cassatie behandeld. Zoals men zich wellicht zal herin- neren, heeft Bouma terecht gestaan voor het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden, Kamer Groningen. Hem werd ten laste gelegd het aanleggen van lijsten met namen van landgenoten, die voor tewerkstelling stroom uitgeschakeld was. De man kreeg een schok en viel van een hoogte van 22 meter. Hij was op slag dood. SMOKKELAUTO IN SLOOT. Bij Chaam trachtten enige smok- kelaars een auto met badhanddoe- ken over de grens te loodsen. Maar de ambtenaren waren od hun hoede. Bij de vlucht reed de auto in een sloot. De inzittenden sprongen eruit en wisten te ontkomen. On auto en inhoud is beslag gelegd. KAMER STAAT ACHTER DE REGERING In de Tweede Kamer is de Indo- nesische kwestie besproken. Gedu- rende het reces is de kamer bijeen gekomen, om nog voor de aanvang van de Rondetafeconferentie deze zaak te bespreken. De kamer beek in meerderheid achter de regeringspo- itiek te staan. te kunnen praten, over de Sacré de Fransman, die in Parijs trouw te- Coeur, over het Louvre en over het genover u in de métro zat. U vindt kasteel te Versailles? Maar hoe arm hier wel hartelijkheid en bereidwil- blijft hun vacantie tussen de pron- ligheid plus een prima diner bij Lu- kerige rijkdom en de pralerige cien. Als men hoort dat u uit Ne- pracht van de Parijse paleizen. Hoe derland komt wijst men u al spoC- mistroostig is de ontspanning in de dig waar de Nederlandse boeren wo- vele Parijse cabarets. Ga eens wat Zuidelijker. Neem bv. op het metro-station Luxembourg eens de metro-trein naar St. Remie, een stadje ongeveer 30 km ten Zui- den van Parijs. De trein rijdt door een prachtige valei. Schijnbaar gril- lig en onregelmatig liggen er de hul- zen en huisjes tegen de bergen ge- smeten, temidden van enorme bos- partijen. St. Remie heeft geen bioscoop; één maal per week is er bal in het patronaatsgebouw. Het heeft ook geen dure hôtels. Voor 150 francs (f 1.50) slaapt ge er in een fris bed en voor het dubbele geniet ge er van een zo copieus diner, dat ge er de Kerstdagen nog over praat. Wandel naar Oost, West Noord of Zuid; overal ontwaart ge een rijk dom van natuur, een schoonheid van kleur en een weelde aan historische firchitectuur, die u ruimschoots de nen, en men zal u naar de kasteel toren brengen, waar volgens de le- genden de geest van meneer Jean en 97 andere geesten bij wijlen feest vieren, en welke toren door uw correspondent tôt zijn zomerverblijf is gekozen. Heerlijk land ten Zuiden van Ver sailles. Het is misschien gelukkig, dat Versailles een kasteel heeft, waarin de bezoekers zo moe worden, dat ze niet verder naar het Zuiden trekken, want als dit lachende land ontdekt wordt door de shorts, de zonnebrillen, de rode nagels en de camera's, dan is het gedaan met de rust. En Jezus zeide tôt hen Komt achter Ml} en Ik zal maken, dat gij vissers van mensen wordt- Marcus 1 17. Wij kunnen iets doen, omdat het in Duitsland in aanmerking kwamen Als gemeenteveldwachter hield hij ln een communiqué van het secre- er ook nauwkeurig het oog op, dat tanaat der R.T.C. wordt bekend ge- deze mensen inderdaad naar Duits- maakt, dat de Rondetafelconferentie Dr. Samuel Green, de „keizerlijke aanvqarding van deze hulp noodza- tovenaar" (leider) van de tegen de kelijk was om te tonen, dat Amerika negers gerichte Ku Klux Klan is vertrouwen stelt in zijn bondgeno- Donderdagavond, toen hij in zijn uezK ten. Een aantal republikeinse verte- tuintje stond te spitten, neergevallen land gingen. Hij heeft huiszoeking'en Dinsdag 23 Augustus om 2 uur zal tjonTjrnnr/iicrprq in het huis van afge- en ter piaatse overleden. Artsen stel- gedaan en arrestaties verricht. Hij worden geopend. den vast dat hartverlamming de werd door de Kamer Groningen ver- doodsoorzaak was. Hij was 59 jaar. oordee]^d tot ^4 -jaar- In de laatste tijd heft zich onder 3y de behandeling van deze zaak het publiek een fltoeiead verzei te- door de Raad van Cassatie verklaar genwoordigers in het huis van afge vaardigden verklaarden echter dat de West-Europese landen eerst moe3- ten tonen goede bondgenoten te zijn, alvorens een zo grote steun zou wer den verleend. Een amendement om de militaire De Nederandse delegatie Bij K.B. is de samenstelling van de j». 60 reiskosten zullen doen verge- Nederlandse delegatie op de R.T.C. ten. Ailes ademt rust en vrede: de vastgesteld. Lid en voorzitter is mi- Bergen, de dalen de kabbelende onze taak is, die ons is opgelegd en nister van Maarseveen, eerste onder- beekjes, het oude kerkje, de kleine die wij vaak als een zware last on- voorzitter is minister Stikker en hotelletjes de spelende kinderen en dervinden. tweede ondervoorzitter Dr. J. H. van de werkende boer op het veld. Of wn doen iets omdat wi het Royen Gewone leden ziin om de Rulnes en kastelen hermneren aan voelen als onze plicrtt. Dit raakt on- ministers Joekes en Gotzen. en' de de van lans en speer, en oude ze eer wij kunnen er niet onderuit; staatssecretarissen Fockema Andreae verhalen verteUen over geesten die dit ligt dus ook in de sfeer van het geen rust kunnen vmden en nog al- wettische. Onze handeling kan ook tijd door de valei dwalen. afhankelijk zijn van onze aandrift, Ga ook eens naar Chateaufort; na de innerlijke drijving, waar wij zo een stevig ontbijt, want het is nogal graag gevolg aan geven. een klimpartij! Maar na een kwar- En tenslotte kunnen wij ook iets tier krijgt ge al uitzicht op de valei doen, omdat dit onze roeping is: om- met St. Remie. Kijk, dit is het echte dat wij ons weten ingeschakeld in Franse land, waar echte Fransen het grote plan van God met deze we reld. Roeping. Dit is een groots en hei- en Moorman. Aanvangdatum R.T.C. Terwijl de wereld vol contrasten ^an .men de resultaten van de confe- lig woord. Er zijn ook vele illusies, die men met het woord roeping" versiert. Maar hij, die handelt uit gen de Ku Kh-UJ Klan geopenbaard. de g0uma, dat hij in de bezettings- -j- rentje +e Straatsburg niet hooe aan- werkpliike roenine weet dat hii de tien dagen geleden tijdens een uit- tijd niets iaakbaars had gezien in het is, vol conflicten en dreigmg, terwiji nt e alssvmbool heeft deze - huipv^rlemng aan Europa met^^J. barstmg yan activlteit m__ de^vorm arresteren van Nederlanders. Als ex- hier__ en_daar hetjior^gs^eweld de ^Xentle toch weTwalrde te verminderen werd door het huis van geselpartijen, kruisverbrandin- cûus" vôërde hij aan, dat hij niet veel onaangename nasmaak vormt van /van afgevaardigden aangenomen gen en bedreigingen door „nachte- van poiitiek begrèep Hierop ant- een uitgevochten wereldconflict, en met 209 tegen 151 stemmen. Thans ijjke rjjders", gaf Green de leden woordde de président, Mr Haga, dat terwijl de economische moeilijkhe- zal het wapenprogramma nog door van de Klan bevel de maskers af te Bouma zich er dan niet mee had den talrijk en ernstig zijn, is te de senaat moeten worden besproken. ieggen. Hij schoof de verantwoorde- moeten bemoeien, terwijl het boven- Straatsburg het Europees Parlement België heeft vertrouwen lijkheid voor de gewelddaden, die djen geen politiek was, waaraan hij bijeengekomen. Politieke kopstuk In deze onrustige tijd is het deeer- rekening ervan zèlf moet betalen en dat hij zich volledig moet géven. In de Bijbel vinden wij deze roe- ste stap tot verwerkelijking van de ping bij al die grote figuren, zoa's Federale gedachte. Men kan zich Abraham, Mozes, Samuel, Jeremia, in de nieuwe regering gepleegd werden, op de schouders zich bezondigde maar van „balsjewistische groepen" die verraad van landgenoten. In het Belgische parlement heeft naar zijn zeggen zich van de Klan verdediger, Mr. Dr. K. W. P. minister Eyskens het programma hadden afgescheiden omdat de Klan Klaassen hield een uitvoerigplei- van de nieuwe Belgische regering handhaving van de grondwet voor- dooj waarin hij duidelijk trachtte te eenvoudig ken beraadslagen in de oude Franse stad over de aangelegenheden van moeilijk een wereldfederatie voor- stellen, omdat de tijd er nog nietrijp voor is. Evenmin kan men zich voor- stellen, dat in Europa, dat in twee een werelddeel. Een moeilijke taak tef?enover elkaar staande blokken is omdat het werelddeel is opgebouwd uit landen met tegenstrijdige belan- (Katholiek en Liberaal) ontvouwen. stond. maken hoe 'heTmogeïijk was, dat zijn gen. Maar men heeft er angstvallig Hij kondigde in de eerste plaats Green, van wiens activiteit weinig cbënt aan de verkeerde zijde is te- voor gewaakt, dat die plaatselijk verdeeld, een federatie van âlle sta ten kan worden verwezenlijkt. Een federatie van Westeuropese staten Johannes de Doper, de discipelen en Paulus.' Bij roeping hoort luisteren. „Spreek Heer, Uw dienstknecht hoort." Maar wij mensen van de 20e eeuw kunnen zo moeilijk luisteren, als God spreekt wij houden ons meestal oost-indisch doof en in onze dwaasheid noemen krachtige bestrijding van de werk- bekend is, verklaarde herhaaldelijk recht gekomen. loosheid aan en aanmoediging van jn interviews en in het openbaar, pr0cureur-fiscaal achtte de op- de woningbouw. Er zal kunnen wor- dat de Klan het „communisme" zou geiegde straf aan de hoge kant en den overgegaan tot een verlagingi bestrijden en „de negers op hun conciudeerde tot 12 jaar gevangenis- der belastingen, maar dan zullen ook! piaats" wilde houden. straf met aftrek. Uitspraak Woens- de lasten van de staat moeten wor den verminderd, waartoe o.a. 't aan tal ministeries zal worden beperkt. Er zal krachtig worden gestreefd naar verwezenlijking van de economische Unie met Nederland en Luxemburg; er zullen maatregelen worden ge- troffen die het mogelijk maken de Belgische landbouw in die unie in DIEVEN VERGATEN f 3000 MEE TE NEMEN. Een consumptieiisfabriek te De-, dag 14 September. belangen en belangetjes niet in de knel zullen komen. Daarom is het Europees Parlement gemaakt tot iets dat in een der Amerikaanse bladen een „debatteerclub" wordt genoemd. En zelfs het aantal onderwerpen waarover gedebatteerd mag worden, is door het uitvoerend orgaan, de mi- nisterraad, waarin de ministers van zaken zitting hebben, A ARDBEVIN G IN TURKIJE venter '-vas het ODerBtteterrein van \6^hbev<ing'ge^isTerd^^Koorh- aan grenaen gc'bqnden. Ër is voor ge-' bunnen^denken dat^die ?dee ric^lir te schakelen, daartoe zal het nodig brekers echter een tweede geldkist- Ret aantal siachtoffers staat nog deelnemende landen. zijn de landbouw op een hoger pell je, dat open stond en f 3000 bevat- Bat aReg in aanmerking genomen te brengen. te, over het hoofd gezien.m Kamer en senaat hebben hun ver- kunnen wij ons beter voorstellen, wij onszelf dan prijzend „nuchter". omdat de omstandigheden die staten' Toen de Heere Jezus de discipelen reeds naar elkander toegedreven riep, betekende dit een stoornis voor hebben. Maar toch zijn de belangen. hen Laat dat vispen liggen, volg nog veelal tegengesteld, en is de eco-' Mij Dit heeft een reden. Want ons nomische politiek nog niet gesyn- dagelijks werk is vaak een vlucht chroniseerd. - 1 voor de werkelijkheid je doet het M!aar de federale gedachte is een slapend, dromend, zonder je verder gedachte die langzaam zal rijpen. van iets aan te trekken. Roeping is Graaf Cauwenhovg Kalergi aan dan storing sta op wiens gedachte de federale idee is Johannes de Doper was overgele- trouwen in de nieuwe regering uit gesproken. Wat betreft de Konings- kwestie heeft premier Eyskens me degedeeld, dat aan deze kwestie de grootste voorrang zou worden gege- ven. De regering zal een oplossing van dit probleem zoeken in samen- werking met de oppositie. China Ondanks aile geruchten, die de ronde doen: Onderlinge herrie tus- zo sterk zou ontwikkelen. Churchill heeft er zijn brede schouders onder gezet, en de idee heeft een belang- rijke aanhang gevonden. Met de instelling van het Europese parlement, dat jaarlijks zal bijeen- komen is de eerste schrede gedaan Het is achter de rug, onze reis naar Zwitserland. Ik zit nu weer achter mijn bureau, net alsof ik er geen dikke week tussenuit geweest ben. Maar mijn benen en mijn oogleden te ontdekken de plantengroei, de woest stromende beekjes met water- vallen, en het ruige met eeuwlge sneeuw bekroonde berglandschap. Het laatste deel van het traject zëtten wij onze reis voort naar ons van Meiringen naar Reutsnerre eerste reisdoel, Winterthur. moest de bus de strijd staken, van- kwamen we aan de rivier, en toen steil omhoog, tot groot verdriet van onze bus, die zich hljgend en kréu- nend met een slakkengangetje naar 0p een wyze kan iaiden naar een boven werkte. Europese federatie, en zelfs naar een Wat is het een genot hier rond te »wereldfederatie. Of dat zal gebeu- zwerven, aile variaties van de natuur ren of dat we in een of ander dool. hof zullen terecht komen, zal detoe- komst moeten leren. Mej. v. W. was geen geziene on- verd, gevangen genomen. Toèn be- gon Jezus de discipelen te roepen weet wat je wacht, het zal niet altijd gemakkelijk zijn. En tôch, als Jezus later, wanneer sommige mensen te- leurgesteld van hem weggaan, aan zijn discipelen vraagt willen jullie 66k niet heengaan dan zeggen zij waar zullen wij heengaan Wij kun nen niet anders dan bij U blijven I Dat is roeping. Onze arbeid moet iets krijgen van die roeping, waarin wij de gang van ons leven volbrengen in een op- dracht. Wanneer wij zeggen te geloven in Jezus Christus, dan betekent dat maar één ding Hem vôlgen, met on ze geest en met ons lichaam naar Hem toe, overal waar Hij is. Wij le ven in het jaar 1949 na Christus. El- ke stap, die wij doen moet zijn né Wij zijn er gekomen als vreemden, wege de smalle wegen, en toen o en na de hartelijke ontvangst zijn brachten twee snelle postauto's, die derwijzeres in Wormerveer. Er werd christus' zijn nog zwaar vanwege de vermoei- we midden in de nacht met enige met angstwekkende snelheid langs verteld, dat zij niet goed met kinde- jezus heeft aan Zijn discipelen, en Man en vrouw konden niet met enis, en mijn her£ens zijn nog bezig schroom naar onze „pleegouders" afgronden reden, ons naar boven. ren kon opschieten en dat zij haar daarmee ook aan ons, opgedragen om elkander opschieten, en ten slotte met het verwerken van de vele in- gegaan, naar de sportvrienden waar Wat moet ik vertellen van het ge- tekort aan paedagogisch talent wel 2ijn roeping door te geven. Die_ dis- ging men uit elkaar. De vijf kinde- drukken die ik heb opgedaan. We waren ondergebracht. Maar toen not van een vacantie in de Zwitser- sens aanvulde met een teveel aan cjpe^en waren maar doodgewone ren bleven bij de moeder. Deze Maar geestelijk ben ik, rijker ge- we weggingen hadden verschillende se bergen? Sannemeerster handbal- lichamelijke kastijding. En dat was mensen met veel fouten, net als wij. kwam na enige tijd in kennis met worden, en zo zal het met allen zijn, deelnemers tranen in de ogen. Geen 1ers en hun dames 40 oersonen in de reden waarom de ouders van de jJjaar toch- doet Jezus het ermee. Als een andere man, met wie zij ging sa-l die deze reis hebben meegemaakt. tranen omdat we tweesportieve__ne- totaal hebben dit genot geproeid a_™e_ J.eerlingen die dezer dagen wy onze roeping doen komt Jezus" stem tot leven. Wij staan zo vaak schuldig aan menwonen. Dat was echter niet naar We zijn voor een wijle losgebroken derlagen geleden hadden (WIK I de zin van haar wettelijke echtge- uit ons eigen kringetje, ons vrijge- verloor van Kaufleute met 108 en noot en deze nam maatregelen om maakt van de.enge grenzen van ons WIK II van Veltheim met 183), haar uit de woning te laten zetten- 1 vlak land je. Dat losbreken is echter maar tranen omdat het hier een af- Toen ging de vrouw ervandoor en niet met geweld gebeurd. We zijn scheid was van vrienden I liet haar kinderen achter, hopende doodgewoon in de vale schemering Wat we in Winterthur gedaan heb- dat er voor hen gezorgd zou worden. van het ochtendgloren in de bus ge-j ben We hebben er natuurlijk hand- of dat de man met de verzorging be- last zou worden. De stamkaarten van de kinderen en hun bonkaarten liet zij eveneens achter en gaf instruc- ties aan een buurvrouw. Wegens het verlaten van de kin- en ze konden er niet zat van wor- naar een der openbare scholen te de®. De dagen moesten gerekt wor- Wormerveer zouden gaan, besloten den tot ver na het middernachtelijk hun kinderen niet te sturen, omdat Verraad aan onze roeping. Onze en- uur om ailes te zien en om van ailes de eerste klasse aan Mej. v, W- was te genieten. toegewezen. Iemand stelde voor om het verblijf De schoolstaking heeft echter maar o_ in Rautsperre te verlengen. en dat eeri dag geduurd. Toen werd bekend stapt, en terwijl we voortreden over' balwedstrijden gespeeld we hebben voorstel vond algemene bijval, Maar gemaakt dat een andere onderwijze- de wegen die van het vlakke land er gewandeld, de overgingen in het heuvelig Arden-, waterval bewonderd. Schaffhausense de bergen be- nenlandschap werd het dag, begon' klommen, gedroomd van het ver- het weer te schemeren, werd het leden tussen de oude huizen van avond en nacht. En toen we genoeg het historische plaatsje Stein a. deren stond de vrouw, die in Rotter- hadden van het „eeuwige" vuurwerk Rh. en we hebben er' feest ge- dam woont, terecht. Zij verklaarde van de hoogovens, toen kropen we in vierd, want het was juist Bundes- in zenuwachtige toestand te hebben Franse bedden in een hôtel in Thion- verkeerd en van plan te zijn geweest ville. te gaan werken om de kost te ver- Een nieuwe dag, met nieuwe in- dienen. De officier eiste 8 maanden drukken. Weer reed onze bus door waarvan 4 voorwaardelijk en onder vreemde landschappen, waarin nu toezichtstelling van een reclasse- heuvels tot bergen waren gewor- ringsvereniging. den, en zo passeerden wij de grens De verdediger wees op de laag bij van het Alpenlandje, het doel van de grondse en laffe roi, die de vader onze reis- bruiken voor een wilde jacht op sou venirs, die twee uur duurde. De buit bestond uit nylon-kousen. vulpen- houders, horloges, enz. enfin alle- feiertag. Wij hebben ons aandeel maal van die dingen. die alleen maar in de feestelijkheden geleverd door door de douane-ambtenaren als buit het uitvoeren van een Hollandse worden beschouwd. Klompendans, en als beloning En nu zitten we er over te pieke- hadden we een Nederlandse toe- ren hoe wij het verblijf van onze spraak te incasseren van Stadtrat Zwitserse vrienden. die ons het vol- Dr. Bachmann. gend jaar een tegenbezoek komen de bus vertrok precies op tijd. In res in de eerste klasse les zou geven, Bem kregen we nog gelegenheid het waarna de ouders hun kinderen naar restant van ons Zwitsers seld te ge- de school hebben gestuurd. NIEUWE VIRUS ONTDEKT. Volgens het A.F.P. zou een groep Amerikaanse geleerden van de Yale universiteit een nieuw virus hebben ontdekt dat oorzaak zou zijn van tal- rijke ziektegevallen, die abusievelijk als kinderverlamming werden be- stempeld. De verschijnselen bij de ziekte veroorzaakt door het virus, tiek, ook ten opzichte van de kerk, hoe waar deze op zichzelf ook mo- ge zijn is altijd steriel, d.w.z- wij houden er onszelf buiten. Het is nooit ik, maar het zijn altijd ande- ren, die het gedaan hebben. Wij moe ten opnieutfr trouw worden aan onze roeping en onze schuld inzien van dit verraad. De mens in zijn gemakzuchtige houding verstart. En wat baat het hem of hij de hele wereld wint, maar schade lijdt aan zijn ziel Het gewoonste ding in het leven kan doortrokken zijn met roeping. Wij zijn geroepén tot „vissers van mensen" tôt geestelijk verantwoor- 'gelijken op die van kinderverlam- delijken voor onze medemensen. ming, doch hebben geen blijvende, Wanneer een moeder haar kindje In Meiringen gingen wij van onze brengen, zo prettig mogelijk kunnen invaliditeit tengevolge. leert lopen, dan durft het Oj> gaat Gedurende het onderzoek, dat een het, zolang het de blik in de moeder- vacantie genieten. Van Winterthur maken, hoe wii een klein beetlekun- van de verdachte in dit drama heeft In onze schoolboeken heeft gestaan naar Meiringen is een prachtige weg, nen teruggeven van de hartelijkheid jaar geduurd heeft, werden twee ge- ogen houdt. gespeeld. Hij is buiten schot geble- dat Bazel aan de Rijn ligt. Maar voor door een schitterend natuurland- waarmede zii ons hebben ontvangen leerden door het virus aangetast. Zij Zo moeten wij in onze roeping de ven, zo zei de advocaat, maar hij wie in Bazel komt is het moeilijk de schap. Je gaat voorbij peilloos diepe en de gastvrijheid, die wii in Winter- zijn genezen en hebben inmiddels blik op God gericht houden, heeft ailes op zijn geweten. Rijn te vinden. Na vier maal vragen bergmeren, en dan gaat de weg thur hebben genoten. hun werk weer hervat. 1 Kropswolde. G. DENEE.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1