Eens PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLIJKE STAND KOMT HET QELUK SLOCHTEREN IN EEN ZESME TER J ACHT OVER DE ATLANTISCHE OCEAAN. HOOGEZAND—SAPPEMEER 11 t.m. 17 Aug. 1919. (Word* vervolgd) PREDIKBEURTEN. AANBESTEDÏNG SAPPEMEER. Donderdagmorgen fietsten twee meisjes in de Noorderstraat. Nabij de Slochterstraat haakten de sturen van hun rijwielen in elkaar waardoor een van beiden met fiets en al inhet Winschoterdiep terecht kwam. Voor- bijgangers hadden haar spoedig op het droge, zodat de schade zich be- perkte tôt wat natte kleren. HOOGEZAND—SAPPEMEER Op het politiebureau zyn In- lichtingen te verkrijgen over de na- volgende gevonden voorwerpen: Zonnebril, riem, dressoirlopertje, enveloppe met foto's, zadeldek van motorrjjwiel, 2 stijgertouwen, rech- ter voetbalschoen, sleutel met ket- ting, blauwe gebl. handdoek, zwem- broekje, stamper van melkbus, werkkiel, 3 fietstassen, 3 portemon- naies met inhoud, een kinderporte- monnaie en over een jrchthond, die is komen aanlopen. Enige tijd geleden hebben wij een reeks artikelen in ons blad op- genomen over beleefdheid bij het verkeer. Wij weten niet of die arti kelen ertoe hebben bijgedragen dat wegmisbruikers weggebruikera zijn geworden, maar in ieder geval zijn wij nog niet zo ver, dat iedereen zijn eigen veiligheid en die van anderen voldoende in acht neemt. Een dezer dagen werden wij ge- wezen op het gevaar dat wordt ver- oorzaakt, indien bestuurders van motorrijtuigen met grote snelheid langs de Zuiderstraat rijden. De Zul derstraat is nu eenmaal niet opsnel verkeer berekend houdt daar reke- ning mede, en kom liever 5 minuten later ter bestemming aan, dan dat u en anderen in een ziekenhuis terecht komen. j In verschillende gemeenten wordt aan de jeugd onderricht gegeven in „Veilig Verkeer". Er wordt dan een examen af- genomen door de politie en degenen -die slagen krijgen een diploma. Wellicht kan het aanbeveling verdienen dat iets dergelijks ook hier ter plaatse op poten gezet wordt. De Postd. Vereniging .,De Lucht- stormers" hield een wedvlucht vanaf Venlo afstand 205 km.) In concours waren 395 jonge vogels, welke om 8 uur werden gelost. Aankomst le duif 10 u. 53.50, snelheid 1173.7 m. per min.; 79e duif 11 u. 16.21, snelheid 1035.3 m. per min. Uitslag: W. K. Limberger 1 19 24 37 38 60; E. de Vries, Kiel 2; T. Pruis 3 5 23 33 34 45 46 50 66; J. Bak ker 4 31; K. Klasema 6 11 17 28 76; E. Bakema 7 14 75; J. Porringa 8; IL Pruis 9 18 58 73; Heerlien 10 25 63; R. Kortholt 12; J. Woldring 13 68; L. v. Duinen 15 20 59; J. Bosma 16 47 51 74; W. Kruyer 21; H. Scheen 22; G. Velthuis 26 29 56 67 70; L. de Haan 27; Feiken 30; A. Loorbach 32 36 52 64 69; H. Seif 35; Hogenkamp 39; G. v. d- Laan Sr. 40; R. de Vries 41 42 65 71; F. Romp 46; Nijborg 47; J. Blauw 49 77; J. Schomaker 52 53; Sietsema 43; S. Staal 54; Sloots 57; Schipper 61; A. Pieterse 62 79; Grof- smid 72 78. Aangewezen duif E. de Vries met no. 2 ringno. 1065107 HOOGEZAND Donderdagmiddag heeft onder enorme belangstelling de heropening plaats gehad van de verbouwde zaak van „De Kandelaar". Veel belang- stellenden en kopers moesten enige tijd buiten wachten voor het htm beurt was binnen een kijkje te ne men. Aan die belangstellenderi be- hoeven wij niet meer te vertellen wat er veranderd is. Zij hebben het zelf al gezien. Toonbanken zijn er niet in de nieuwe zaak. Het publiek kan er rondwandelen an uitzoeken wat het wenst, en kan kopen of niet kopen. Op grond van dat systeem heeft de heer Bodewes zijn zaak laten inrich- ten, en die inrichting is natuurlijk gepaard gegaan met verfraaiingen en verbeteringen, zodat het geheel nu smaakvol is ingericht. In hèt bijzonder vragen de aan-" dacht de bar, niet bestemd om er een cocktail te bestellen, maar om er van parfums te genieten; en ver- der de kinder.speelplaats, die moe- ders in de geiegenheid stelt rustig haar inkopen te doen, terwijl het kroost zich kan vermaken met het gevariëerde intérieur van de speel- plaats. Vermeldenswaard zijn ook de in elkander klapbare expositie van kleine schilderijlijsten en de spéciale verlichting, welke voor iedere soort artikelen variëeerd, maar steeds zo- danig is, dat de uitgestalde artikelen het meest tôt hun recht komen. De wielrîjder M. P. uit Win- schoten, die geen richting aangaf, werd op het kruispunt Knijpslaan Hoofdstraat aangereden door een auto. Ce man bleef ongedeerd, maar zijn fiets werd enigszins beschadigd. BORGERCOMPAGNIE De heer O., onderwijzer alhier, reed te Annen met zijn motor tegen een hek. Zijn echtgenote, die op de duo zat werd gewond, en is naar het ziekenhuis te Groningen overge- bracht. KIELWINDEWEER Op de Zuidlaarderweg is een auto langs de berm afgegleden, en op de bomert terecht gekomen, wel ke zich in de sloot bevinden. Met een kraanwagen is de auto op de weg gebracht, Er was een geringe schade. De oorzaak van het gebeurde is een katje, dat zich op de weg be- vond. ENGELBERT De motorrijder P. J. A. van Kropswolde, die in de richting van Westerbroek reed, vloog bij de Oudeweg uit de bocht en kwam in de sloot terecht. Dr. Berg consta teerde een beenbreuk. De patient werd in het Academisch Ziekenhuis te Groningen opgenomen. De 'duo- passagier kwam met de schrik vrij. Wedvlucht vanaf km) van Postd. Ver Vries 8 10 13 14: P. Noorman 9; H. Wolda 12 16 17; 15: J. Hesse 18 en 19; J. Jager 21 en G. Bos 22. De heer H. Hartoe werd tijdens werkzaamheden in een strocarton- fabriek te Hoogezand door een me- dearbeider per ongeluk met een stro- haak door neus en wang gestoken. Na verbonden te ziin werd hij per auto naar zyn woning vervoerd- Zijn toestand is redelijk goed. S CHILDW OLDE De heer v. d. Vegt, vuilnisop- haler, alhier, wonende te Appinge- dam, viel bij het vervoeren van een koe daar ter plaatse met zijn hoofd op de straat. De heer V. meende niet gewond te zijn en vervolgde zijn weg. Later werd hij niet goed. Het bleek dat hij een zware hersen- schudding had opgelopen. Hij is aan de gevolgen overleden. Door de Rijkspolitie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen J. S- van Hélium, wegens diefstal van veldvruchten. Een driejarig knaapje, zoontje van de fam. S. stak onverwacht de Meenteweg over, vlak voor de auto van Dr. ter Haar van Hélium. Door- dat deze zeer krachtig remde, werd het jongetje slechts tegen de straat geworpen, en bekwam geen letsel. Doordat een petroleumstel in de vensterbank was geplaatst raak- ten in de woning van de landbouwer A-, waar op dat moment niemand aanwezig was, de gordijnen in brand, welke brand zich verspreidde. Met behulp van een brandblusap- paraat slaagden buren en voorbij- gangers erin het vuur te doven. Hier- door zijn een perceel bestaande uit twee woningen en een aangrenzende schuur, vol koren, behouden geble- ven. Bij het kersenplukken viel de heer J. Bos, alhier, uit de boom. Hij liep een hersenschudding op. Tôt leden van de (voetbal) elf- talcommissie van S.G.V. werden ge- kozen de heren J. Keizer en R. en F- Wiltjer te Schildwolde en H. Noord- hof en H. Tuinier te Hélium. ZUIDBROEK. Uitslag wedvlucht vanaf Venlo gehouden door Postduivenvereniging De Snip": 1 2 10 47 48 M. Mulder, 3 G. van Iren; 4 16 26 28 29 39 52 56 57 J. v. Wijk; 5 15 21 43 51 H. de Vries; 6 20 42 55 H. Zuidema; 7 J. Zuidema; 8 44 G. Geertsema; 9 25 38 40 45 B. Zuidema; 11 32 34 35 36 G. Bakker; 12 13 W. Lesman; 14 23 30 40 B. Vos; 17 41 D. Munneke; 18 22 46 58 K Brouwer; 19 M. Mellema; 24 27 J. Schipper; 31 J. Wieringa; 33 H. Dijkhuis Kzn., 37 54 Joh. Jager- 51 R. v. d, Woude; 53 P. Schut. MUNTENDAM De arbeider Draayer, die bezig was met werkzaamheden aan de Nieuweweg, kwam met zijn hand tussen een stapel stenen en een aan- hangwagen. Hij werd gewond en moest zich onder medische behande- ling stellen. MARGERET MITCHELL f Margeret Mitchell, de Amerikaan- se schrijfster is niet meer. Bij een auto-ongeluk bekwam ze een sche- delfractuur terwijl enige ledematen braken. Dinsdag is zij overleden. Ze heeft verschillende romans ge- schreven, waarvan echter slechts één werd uitgegeven, n-1. „Gone with the Wind" (Gejaagd door de Wind), aan welk boek zij 12 jaar heeft gewerkt. „Gone with the Wind" is in 30 ta- len vertaald, en in totaal werden ruim 8 millioen exemplaren van het werk verkocht. Nu nog worden in de V.S. ongeveer 60.000 exemplaren van het boekwerk jaarlijks verkocht. MINDER OPVALLEND APPARAAT VOOR SLECHTHORENDEN. Een Amsterdammer, de heer Ja ger, heeft een apparaatje geconstru- eerd voor slechthorenden. De op de kleren aangebrachte microfoon blijft onveranderd. Deze microfoon wordt met plastic buis j es verbonden met oortelefoons, eveneens van plastic en minder opvallend dan die, welke tegenwoordig in gebruik zijn. De heer Jager wil beide oren van een telefoon voorzien. Er is octrooi op de vinding aangevraagd. TWEE MINISTERS ZULLEN ZICH MOETEN VERANTWOORDEN Twee Cubaanse ministère zullen RECHTEN VAN ZEELIEDEN-, OORLOGSSLACHTOFFERS OF HUN NABESTAANDEN Kapitein B. Bouwer, hoofd afde- ling arbeidszaken van het directo- raat generaal van scheepvaart, gaf onlangs een korte uiteenzetting over de rechten van invalide zeelieden of de nagelaten betrekkingen van om- gekomen zeelieden, slachtoffers van de laatste oorlog. Kapitein Brouwer deelde mee, dat er t a.v. de zeeman recht bestaat op buitengewoon pen- sioen, indien hij in het tjjdvak 1 September 1939 tôt 2 Maart 1946 dienst heeft gedaan op een schip van de Nederlandse koopvaardij- vloot of wel op een Nederlands zee- jvissersvaartuig, waabop de Z.O.W. 1919 van toepassing was, mits hij bij voortduring en naar behoren zijn diensten heeft vervuld en niet van ontrouw heeft blijkgegeven. Voorts alleen wanneer hij geheel of gedeel- telijk tengevolge van de dienst in porlogstijd verminderd arbeidsge- schikt is. De nagelaten betrekkingen, waar- onder worden verstaan: weduwen, wettige kinderen (ook pleegkinde- ren), ouders, grootouders, ouderloze kleinkinderen en schoonouders ont- lenen het recht op buitengewoon pensioen aan het overlijden van de zeeman. Dit overlijden moet het ge-1 zich binnenkort voor een rechtbank voig zijn Van een verwonding of hebben te verantwoorden. De zaak is, dat zij een onenigheid met een duel hebben beslecht, hetgeen op Cuba verboden is. Enige tijd geleden kreeg de minis- ter van binnenlandse zaken Ruben de Léon een woordentwist met de onderminister van volksgezondheid, verminking, de zeeman in dienst van het vaartuig en door de oorlog overkomen, van ziekte of gebreken, welke geheel of gedeeltelijk zijn ontstaan door de dienst in oorlogs- tijd of door de behandeling tijdens gevangenschap ondervonden. Heeft de zeeman tengevolge van Castellanos. Het liep er op uit dat de oorlogshandelingen in dienst van het Léon handtastelijk werd, en Castel lanos een kaakstomp toediende. Deze daagde de Léon hierop uit tôt een degenduel. Woensdag heeft het gevecht plaats gehad. De Léon werd aan het gelaat gewond. De gebroeders Smith, twee Engel- se jongemannen, emigreerden enige tijd geleden naar Canada, waar zij een werkkring aangeboden kregen. In hun vrije tijd bouwden zij 'n zeil- jacht om daarmede op de Canadese meren te gaan varen. Tijdens het bouwen veranderden zij echter van idee en besloten, nadat het jacht ge- reed zou zijn, er de oceaan mede over te steken. Deze tocht is thans volbracht. 42 dagen na hun vertrek uit Halifax zijn de jongelui in Engeland aange- komen. BOSBRANDEN IN FRANKRIJK Vele duizenden hectare bos zijn in Frankrijk reeds vernield door de enorme branden, welke daar woeden. Bij het vliegveld Bedenac-Bussac, in Zuid-West Frankrijk is tengevol ge van een daar in de omgeving woedende bosbrand een hoeveelheid munitie ontploft. De munitie, nog af- komstig Van de Amerikaans legere, was op het vliegveld opgeslag<*- Een gedeelte er van kon in veilig heid worden gebracht. schip zijn leven verloren of wordt hij vermist, dan bestaat dit recht vanzelfsprekend. Indien de nabestaande van on trouw ten opzichte van het Konink- rijk bv. door collaboratie met of hulp aan de bezetter heeft blijk gegeven dan bestaat er echter geen recht op buitengewoon pensioen. Indien een aanvrage voor pensioen wordt ingediend door een zeeman of een der belanghebbenden binnen twee jaar na afkondiging van de wet buitengewoon pensioen zeelieden- oorlogslachtoffers van 30 December 1947, dan kan de wet van toepassing worden verklaard met terugwerken- de kracht van 1 Januari 1946 af- Deze termijn van 2 jaar eindigt per 31 December 1949. Dient men zijn aanvraag voor deze datum niet in, dan vervalt de terugwerkende kracht en kan men slechts aanspraak maken van de eerste dag per maand volgende op die, waarin het verzoek is ingediend, af. NIEUW TYPE HEFSCHROEF- VLÏEGTUIG. Een Franse vlieger heeft op Ypen- burg een nieuw type hefschroef- vliegtuig voorgevlogen. Het toestel biedt naast de piloot plaats aan 2 personen of 200 kg. nuttige lading. De motor van het toestel ontwikkelt 170 p.k. Het ligt- in de bedoeling met de machine sproei- en stuifproeven te nemen ten behoeve van de landbouw £"Vw- 185. Rob bood onmiddellijk aan om mee te gaan, wat toegestaan werd en spoedig was een para chute op zijn rug vastgegespt en klom hij achter de vliegeniers aan in de machine^ 186. De machine was bewapend met een moder ne mitrailleur. Vlug cirkelden ze de lucht in en zetten regelrecht koers naar de plek, waar Rob zijn vrienden voor het aatst gezien had. Geboren Pleterke Arendina Frede- rika, d. v. A. R. Flik en K. Wfcitea, Windeweer; Jan, z. v. A. Slor en F. H. Nieuwold, Hoogezand; Andries, z. v. S. H. Scheper en R. Westers, Hoo gezand; Jan Seije, z. v. S. Dijk en F. Joldersma, Kiel-Windeweer; Pietje, d. v. J. Heukers en H. Oosting, Martens- hoek. Ondertrouwd: Jakobua W. Ruiter, 19 j., Kiel-Windeweer en Regina Woldhek, 17 j., Hoogezand; Berend Blijham, 23 j., Sappemeer en Hemke Schrik, 25 j., Slochteren; Komelis A. van der Meer, 25 j., Anloo en Hilje Kinds, 18 j., Kiel-Windeweer; Pieter V. V. Oldehoven, 29 j., Utrecht en Ali- da H. J. Bodewes, 30 j., Utrecht; Jan Wolters, 21 j., Zuidlaren en Maria E. Slagter, 22 j., Westerbroek; Jan Ho- ving, 21 j., Foxhol en Naantje Vene- ma, 18 j., Groningen; Pieter R. Men- delts, 21 j., Harkstede en Antje Wjj- chers, 20 j., Hoogezand. Getrouwd: Jan Laning, 62 j., Kiel- Windeweer en Minkina Brouwer, 69 j., Hoogezand; Willem Wolters, 28 j., Zuidlaren en Stijntje Joël, 28 j., Kiel- Windeweer; Arien Huizenga, 29 j., Hoogezand en Alida G. G. Boiten, 22 j., Hoogezand; Albert Nienhuis, 26 j., Groningen en Trijntje J. Coops, 22 j., Sappemeer. Overleden: Jan Wildeboer, 83 j., overl. te Groningen, weduwn. v. Jan- tje van Weeren. V» SLOCHTEREN 11 t-m. 17 Ang. 1949 Geboren: Willemtje Aaltje, d. v. A. Vie! en C. W. Niehof, Siddeburen; Roelf Rienko, z. v. H. H. Lubben en D. G. Timmer, Kolham; Pieter, z. v. G. Vegter en P. H. Pot. Siddeburen. Ondertrouwd: B. Blijham, 23 j., Sappemeer en H. Schrik, 25 j., Sloch teren; H. Kraaijenga, 52 j., Gronin gen en F. A. Scherphuis, 32 j., Slochteren; J. Kuipere, 23 j., Am sterdam en Z. G. Smit, 23 j., Kol ham; P. R. Mendelts, 21 j., Harkste de en A. Wijchers, 20 j., Hoogezand- Sappemeer. Getrouwd: J. Doddema, 23 j., Veendam en G. C. Kiel, 18 j., Sloch teren; T. Menzinga, 23 j-, Kolham en R. Kalk, 26^j., Schildwolde; B. Pan- man, 26 j., Appingedam en A. de Jonge, 29 j., Tjuchem; J. Venema, 27 j., Emmeloord en L. S. Schutter, 26 j., Overschild. Overleden: A. Buurma, 77 j., echtg. v. T. Perdok, Siddeburen, overl. te Groningen; E. J. Wildeman, 17 j., z. v. H. Wildeman en T. Gel- derloos, Slochteren,overl. te Gro ningen; J. Wolt, 82 j., echtg. v. G. Perdok, Schildwolde; O. Erk, 73 j., echtg. v. Z. Strijk, Lageland. MUNTENDAM 11 t.m. 17 Aug. 1949 Geboren: Hemmechien d. v. G. Slor en A. Perdon; Regina, d. v. J- Visser en B. H. Jager. Ondertrouwd: J. Swart, 26 j., Wildervank en J. Duit, 23 j-, Mun- tendam; M. de Vries, 21 j., Veendam en G. Kerstholt, 18 j., Muntendam. Getrouwd: L, Haveman, 31 j., Muntendam en H. W. C. van der Burg, 29 j., Amsterdam. VEENDAM 9 ta 10 Aug. 1949 Geboren: Margaretha Mathilde, d, v. A. Antonisse en M. A. v. d. Broek; Gerhardus Johannes Willem Jean, z. v. H. B. H. Peper en M. A. Klop- penburg; Jan en Hanno, z. v. K. Fei ken en M. Heikens, Wildervank; Cornelia, d. v. J. D. Stuurwold en C. v. Egmond; Willem Jan, z. v. T. A. Oldenburger en G. Laphor; Eppo, z- v. H. Hulsebos en G. Oosterhuis, Nw. Pekela; Jacob, z. v. J. Olden burger en H. F. Venema; Hendrik, z. v. J. Dekker en T. Kruizinga; Louisa Helena, d. v. J. Veninga en J. C. Panneman; Anna, d. v. K. Bos en G. Poot; Regina, d. v- J. Visser en B. H. Jager, Muntendam. Ondertrouwd: E. Plagge, 31 j., Zutphen en W. J. Drubers, 23 j., Veendam; R. Radsma, 29 j. en G. Gemaat, 24 j., b. v. Veendam; U. Banus, 29 j., Nieuweschans en A. Oosterhuis, 25 j-, Veendam; A. W. v. Weperen, 35 j., Oosterwolde en E. H. Nijboer, 26 j., Veendam. Getrouwd: H. A. Meijer, Gronin gen en C. W. Bossema, Veendam; G. C. de Haan, Leeuwarden en A. Sneeuw, Veendam; M. Niezen, O. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK 27) X. Het voor jaar kwam en het was Geert een openbaring. De winter is voor de vreemdeling op Texel vaak een verschrikking. Slechts weinigen kunnen aan de intense stilte van het eiland gedurende de wintermaanden wennen. En even als de duizenden bloemen in het veld, in de tuinen en langs de wegen, bloeide Geert op. In de voorzomer kwamen de eerstç va- cantiegangers naar het eiland en naar mate de zon in kracht toenam, nam de stroom vacantiegangers een groter omvang aan. Juli en Augustus waren de drukste maanden en Geert was gedurende de zomertijd meer aan het Koger strand dan thuis. Be- gin Juli had hij het plan geopperd om een biertent op het strand te openen en Nel, die wel begreep, dat haar man afleiding wilde en gaarne mensen om zich heen zag, juichte het toe. De vergunning werd aange vraagd en verkregen en gedurende het badseizoen zetelde Geert welge- moed en vrolijk met de consumptie- tent op het strand. Hij had geen ge- brek aan klanten, want de dagen waren warm en maakten de mensen aorstig. Gedurende die tijd maakte hij kennis met een Amsterdammer, die een café had in de binnenstad. De man had belangstelling in het zaken Venlo (208 biertentje, dat zulke goede „De Uiver". maakte en bood Geert, toen het set Uitslag; L. Cazemier 1 4 5 6 en 7; zoen bijna ten einde was, een betrek L. Deuntje 2 11; L- Rath 3 20; H, dei king aan als kellner in zijn hoofdste-l onderatellirtg uit, dat ze hem toeb delijk café. Geert lachte om dit aan- bod, verzekerde het zeer op prijs to stellen, maar wees het af. De café- houder haalde de schouders op en zei: „Nou, je moet er nog maar eens over denken. Hier heb je m'n adres. Wanneer het je op Texel begint te vervelen, dan kun je bij mij komen Daarbij was het gebleven. Geert had, om de man niet te beledigen, de naam en het adres bij zich gestoken en verder werd er niet meer over ge- sproken. Toen, begin September, de laatste gasten verdwenen waren, sloot Geert de tent en vertrok weer naar Oudeschild. De herfst deed vroeg zijn intrede; eind September was het al guur en koud en zware stormen beukten de dijken en loeiden over de lage Texel- se huis j es. In Nel's cafétje was het als steeds 's avonds druk, maar over- dag kwam er geen enkele klant. De verveling begon weer te komen „in Geert's leven en hij werd ongedurig. Hij zag ditmaal nog meer tegen de winter op als het vorige jaar. Nel had over dag haar huishoudelijke be- zigheden en zij spoorde haar man aan om ook iets te doen. „Ga naar Den Burg en koop Wat boeken, of koop anders wat hout en ga snijden. Maar ga in ieder geval wat doen". Maar Geert had nergens zin in. Hij had heimwee naar het vasteland en naar zijn werk. Een enkele maal stapte hij wel eens op zijn fiets en reed het eiland door, maar ook dat verveelde spoedig; Texel was zo groot niet en hij was al in aile uit- hoeken geweest. Er kwamen scènes; dat kon niet uitblijven. Nel, zelf geboren en geto- gen op het eiland, was tevreden met haar bestaan en hoewel ze poogde zich de gedachtengang van haar man in te denken, slaagde ze daarin slechts ten dele. Zij ging van de ver maar een zorgenvrij bestaan had ge geven door hem te trouwen en hoe wel ze oprecht van Geert hield, kon ze toch niet begrijpen, dat haar man iets anders wilde. Hij was immers jong en wilde werken! En zodoende vielen er wel eens harde woorden. Na zo'n scène liep Geert doorgaans het huis uit. Dan zwierf hij met een somber gezicht zwijgend langs de haven of over de zeedijk. In zulke dagen kon hij vaak urenlang zitten staren over het wij de watervlak tôt de slagen van de klok hem weer tôt de werkelijkheid terugriepen en hij haastig naar huis stapte. De liefde verdween in het kleine huis je en toen de winter zijn intrede had ge daan, was de verwijdering tussen het echtpaar groter dan ooit. Bijna zon- der een woord te spreken leefden man en vrouw naast elkaar totdat een onverwacht moment van gene- genheid hen weer tôt elkaar bracht. Dan beleefden ze weer enkele dagen van intens geluk en kon niets de vrede verstoren, totdat hij weer een paar dagen een norse bui had en daarop, als gewoonlijk een scène volgde. De ruzles tussen het echtpaar van der Plas bleven ook de dorpelingen niet verborgen en daar men van Nel geen kwaad wilde horen, daalde Geet tamelijk in de achting van de dorpsgenoten. Men keurde het af, dat Geert na z'n huwelijk zo was veran derd. Dat was immers niet oprecht. Eerst het goudvisje vangen en dan zo behandelen. Nee, zulke mensen moest je in de gaten houden. Eerst mooi weer spelen en nu hij haar een maal had, ruzie met haar maken. Ja, ja, dat kon je van die vastelanders ver wachten I Zo oordeelden de dorpers en men beklaagde Nel in stilte. Zij zelf be- merkte ook wel, wat er onder elkaar besproktm werd betreffende hun bei den, doch zij trok zich er uiterlUk niets van aan. Als ze des avonds achter de tapkast .stond, was ze de- zelfde vrolijke Blonde Nel van vroe- ger en de bezoekers merkten er althans niets van, hoe ze innerlijk leed. Misschien was Aris, haar meest vertrouwde vriend, de enige, die iets begreep van haar toestand. Dikwijls zat hij alleen aan een tafeltje, in het verste hoekje van de zaal, schijnbaar onverschillig voor wat er om hem heen besproken werd en gebeurde, met z'n geliefdkoosd doorrokertje dromerig voor zich uit te staren. Maar in werkelijkheid luisterde hij heel scherp toe of de andere bezoe kers soms ook iets over de kas- teleines en haar man te vertellen hadden en intussen bestudeerde hij dan de altijd kwieke en beweeglijke Nel, die (Jgn hier, dan daar een praatje maakte en bestellingen rond- bracht, dan wel rustig achter haar tapkast stond in haar karakteristieke houding met de ellebogen op de toon- bank en het hoofd gesteund op de handen. Een enkele maal ontmoetten hun blikken elkaar weleens, als .wil de de een de ander doorgronden, maar dan glimlachte Nel met een blik van verstandhouding, doch zich uiten deed geen van beiden. Eenmaal had hij haar gesproken; dat was geweest op de avond van Nel's verjaardag, toen Geert zodanig had gedronken, dat Nel zijn hulp had ingeroepen om Geert naar boven te brengen. Toen Geert rustig en wel op zijn bed lag, waren beiden nog even in de keuken blijven zitten en Aris had verontwaardigd uitgeroe- pen. „Nel Nel, wat een zund, dat Je aan zo'n kerel vastzit". Maar Nel had de vinger op zijn lippen gelegd, de wenkbrauwen ge- fronst en zacht, doch vast geant- woord: „Zeg zulke dingen niet meer, Aris, anders kunnen wij geen vrien den blijven". Pekela en H. H. Oldenburger, Veen dam; N. v. d. Wal, Groningen en A. Molema, Veendam. Ovçrleden: H. de Groot, 43 J., ongeh.; R. J. Borgesius, 77 j., wed. v. A. Meijer. voor Zondag 21 Aug. NED. HERV. KERK. Sappemeer; geen dienst. Hoogezand: 7 u. ds. Mondt v. Haren. Westerbroek: 10 u. ds. Hoekzema. Kropswolde: 10 u. ds. J. H. Denee van Veghel. Kiel windeweer: 10.30 u. ds. Meyer Drees. Zuidbroek: 3 u. ds. Strating van Noordbroek. Noordbroek: Geen dienst. Engelbert: 10 u. de hr. S. Krol van Aduard. Muntendam: 9.30 u. ds. Haveman. Veendam: 10 u. ds. Witteveen Slochteren: 9.30 u. ds. Vermeer (H. Doop). Froombosch: 7 u. Ev. Pruysen. Schaaphok: 2.30 u. ds. Vermeer. Kolham: 9.30 u. ds. Huisman (coll. Kerkvoogdij). Harkstede: 9-30 u. ds. Politiek. Schildwolde: 9.30 u. ds. Hulstijn. Hélium: 2 u. ds. Politiek. Siddeburen: 7 u. Ev. Velthuysen. Tjuchem: 9-30 u. Ev. Velthuysen. Overschild: 2.30 u. ds. Schuurmans van Lellens. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 en 4.30 u. Ev. Pruy sen. Noordbroek: 9.30 u. ev. Bergmans. Stootshorn: Geen dienst en geen Zondagsschool. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. Richards van Bussum. Veendam: 10 u. ds. Onnes. GEREF. KERK. Sappemeer: 9-30 u. leesdienst; 5 uur ds. Boorsma van Kielwindeweer. Martenshoek: 9.30 u. Leesdienst; 5 u. ds. A. Wijngaarden, Groningen. Siddeburen: 9.30 en 2.30 u. ds. van Wijngaarden van Groningen. Tjuchem: 9.30 en 2-45 u. ds. Boersma GEREF. KERK (Art. 31) Hoogezand: 9.30 en 4-30 u. ds. de We- ger. Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. ds. van Dijk. Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. den Ouden. Overschild: 9 en 2 u. ds. Houtman. BAPT. GEM. Hoogezand: 10 en 4 u. ds. Reiling. Muntendam: 9.30 en 4 u. ds. Zijlstra; 7-30 u. Jongeliedenver. Foxhol: 10 u. de heer Reinholtd; 7 u. ds. Vegter (Doop H.A.) VRIJE EVANG. KERK. Veendam: 9.30 en 4.30 u. dienst. LEGER DES HEILS. Hoogezand: 10 u. Heiligingsdienst; 6.30 u. Openl. samenkomst bij Nrd. Ned. IJzergieterij; 7.30 u. Heilssa- menkomst, ailes o.l.v. broeders Pieterd en Sijbes van Groningen. INENTING TEGEN POKKEN. Naar van bevoegde zijde wordt me- degedeeld wordt er veel gevolg ge geven aan de oproepen zich te laten inenten tegen pokken. Er heeft echter hier en daar de onjuiste mening postgevat, dat in sommige gevallen die koepokinen- ting vrij emstige gevolgen zou heb ben gehad. In verband daarmede wijst de hoofdinspectie van de Volks gezondheid erop, dat er geen enkel geval bekend is, waarbij de na de oproep gedane inentingen min of meer emstige gevolgen hebben ge had. Het ligt in de aard van de in- enting, dat men zich wel eens een dagje onprettig kan voelen, en ook komt het voor, dat de behandeling bij-sommige personen plaatselijk wel eens heftige reacties veroorzaakt, we denken hierbij aan een pijnlijke arrn De techniek van de inenting vormt hier een belangrijk punt. Over de wijze van inenting zijn aan de me- dici adviezen gegeven. Gevallen van encephalitis hebben zich bij de hierboven bedoelde inentingen niet voorgedaan. Ook voor de oproep werden gere- geld inentingen gedaan, en bij die inentingen heeft zich bij kinderen boven de 2 jaar wel eens een enkel geval van encephalitis voorgedaan. HOOGEZAND—SAPPEMEER Door het gemeentebestuur en door bemiddeling van de architect G. J. Wichertjes had gisterenmiddag in „De Regenboog" de aanbesteding plaats van het bouwen van een dub- bel woonhuis aan de Zuiderlaan ta Hoogezand. Er werd ingeschreven als volgt: Hoofdbouw; Plukker, Sappemeer f 28.440 E. Kappa, Zuidbroek - 26.895 Gebr. Schreuder, Zuidbroek - 27-990 J. Westerhof, Sappemeer - 28.000 de Jonge, Veendam - 29.320 Korthuis, Sappemeer - 29-780 Gebr. Schenkel. Veendam - 31.000 B. W. Smid, Kolham - 33-000 K. Mantjes, Westerlee - 33.000 H. A. Gruben. Siddeburen - 33.200 J. Houwing, Beerta - 33.250 J. Lenting, Noordbroek - 35-380 Prummel, Veendam - 35.610 E. H. de Vink, Haren - 35.650 J. van Delden, Kielwindew. - 36.220 Loodgleterswerken en Waterlelding: R. Maatjes, Foxhol - 1090 Th. Gorens, Sappemeer - 1166 R. Bakker, Groningen - 1189 W. J. Scholte, Sappemeer - 1449 Glas-, Verf- en BeRangwerken: P. v- d. West, Kielwindeweer f 2059 v. d. Veen, Hoogezand. - 2105 Dontje, Sappemeer - 2129 H. Lentz, Hoogezand - 2137 H. Kip, Hoogezand i 2183 Electr. Installatle: Techn. Bur. „De Schakel" Haren f 446 Th. Gorens, Sappemeer - 542 W. J. Scholte, Sapnarîcsr - 680 Gunning in beraad. I

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2