Over de toekomst van Nederland en Indonesië wordt beslist Dr. Drees opende de Rondetafelconferentie Nederland en de Bénélux waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET NIEUWS- EN ADVERTENÎIEBLAD VAN 1888 Besteedt de nodlge aandacht aan de banlcjes v. f 50 en f 100 welke U ontvangt Wereldnieuws in Vogelvlucht Ylenie Taargcmg Woensdag 24 Augnstus 1949 No. 67 VOOR DE GEMEENTEN HOOGE2AND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Gisterenmiddag om 2 uur is in de Ridderzaal te 's Gravenhage de Rondetafelconferentie over In donesië geopend. De komende weken zal in den Haag beslist worden over de toekomst van Indone sië en over Nederlands toekomst De conferentie is een inleiding tôt een nieuw hoofdstuk in de Ne derlandse geschiedenis. Over deze conferentie zegt de New York Times, dat het wel een van de belangrijkste coferenties van het huidige tijdperk zou kunnen zijn. Er kan hier veel tôt stand gebracht worden, zo zegt dat blad, niet slechts voor Indonesië en voor Neder land, doch voor de gehele Westerse wereld. Binnenlands Overzicht- Nolette: Mislukking van de Bénélux zou een noodlottige symbolische terugslag hebben op de Europese opinie A H.K.H. Prinses Wilhelmïna VAN 1 METER HOOGTE GEVAELEN EN OVERLEDEN. ABONNEMENTSPKIJS f 1.50 p-kwartaal. Franco p. postfTc75 Obij vûoruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 sent per mm. Zogen, Kleintjes ala te koop, te huttt, gevraagd enz. mini mum 75 cent (blj voorultbetallng) VERSCHUNT WOENSDAGS EN ZATERDAG3 Uitgeefster: Seggers* en Kremers Uitwverostak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6. Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2351 en 2861) Postrekaning No. 435883 HET NIEUWSBLAD Allereerst sprak Dr. Drees een openingswoord, waama de voorzit- ters van de republikeinse delegatie, de voorzitter van de B.F.O. delega tie, de voorzitter van de Nederiand- se delegatie en de voorzitter van de UNCI het woord voerden. Aan deze redevoeringen ontlenen wij het voi- gende: Minister-president Dr. Drees: Hoe de conferentie zich ook ont- wikkelt, vaststaat, dat zij van in- grijpende historische betekems zai misverstand omtrent de aard van de [indonesische vrijheidsidealen ont stond er vanaf het begin een psy- chologisch conflict tussen het Ne- derlandse volk en het volk van In donesië Met hoeveel nadruk men ook van de volledige en reële souvereini- teit" van de Republiek Indone3ia Serikat. Het zou volgens Hatta goed ge weest zijn, indien van het begin af overeenstemming was bereikt over een overdracht van de souvereiniteit, dan zou volgens spreker de samen- werking tussen Nederland en Indo nesië zeker reeds een feit zjjn ge- weest en zou de productie reeds vol- ledig zijn hervat. De voorzitter van de republikeinse delegatie besloot zijn rede als volgt: Vier jaren lang hebben onze beide volken geleefd in wederkerige vij- andschap en met gevoelens van wrok in het hart. Vier jaren lang hebben wij elkaar bestreden en ge- moord, met vergeefse opoffering van goed en bloed. Laat ons thans een nieuwe geschiedenis aanvangen, ge- grondvest op vrede en samenwer- In dit verband verwees Sultan Hamld naar de jongste verklaringen van het département van flnanciên te Eatavia. Als ik dit hier ter spra- ke breng, is het niet mijn bedoeling pessimisme te kweken, ik wil slechts duidelijk maken, dat wij niet blind zijn voor de realiteit. Wij hebben de rotsvaste overtuiging, dat de patiënt wil en daarom ook zal genezen. Hei geneesmiddel zullen wij wellicht niet aanstonds kunnen betalen, doch ik houd er mij van overtuigd, dat ae apotheek het zeker op crediet zal le ver* n, indien die apotheek vertrou- wen heeft. Tôt de middelen, die de patiënt uit deze apotheek nodig heeft behoort niet in de laatste plaats het buitenlandse crediet. Minister van Maarseveen, voorzitter der Nederl. delegatie Deze betoogde, dat aan de Neder- landse delegatie een dubbel doel voor ogen staat: de conferentie, zo- wel formeel als materieel, te doen slagen. Formeel zal de conferentie Door de politie te Hoogezand is een jongeman gearresteerd, zekere H. B., wonende te Hoogezand, die bankbiljetten van f 50 en f 100, welke kort na de bevr(jding uit de circulatie zijn genomen, heeft ultgegeven. Het staat vast dat een of twee personen hiervan het slachtoffer zijn geworden, doch het is mogelijk, dat er nog meer slachtoffers zfln. Dege- nen die door de uitgifte van bedoelde biljetten zijn gedupeerd, wor den verzocht zich tôt de gemeenpolitie te Hgz.Spm. te wenden. De bedoelde biljetten van f 50 vertonen aan de voorztjde twee kin- derkopjes, de biljetten zijn gedateerd 19 Februari 1941. De bankjes van honderd vertonen aan de voorzijde kopjes van iets oudere kinderen (jon- gëdames) en zijn gedateerd 6 December 1940. De biljetten zijn iets groter dan die welke momenteel in circulatie zijn. ment, waarop een conferentie wordt geopend met het doel aan zeventig gesïaagd zijn, aldus de minister, In- millioen mensen souvereiniteit over UNCI gelukwensen aanbood ter ge-j BUS MET CHINESE SCHOOL- legenheid van het historische mo- KINDEREN IN RAVIJN GESTORT. Jn-anwlîn «tfrt H/4 Zaterdag is een bus met 40 Chine- se schoolkinderen uit Bandung in een dien overeenstemming bereikt wordt te dragen en tussen de volkeren van Reeds zolang duurt immers het Indo- Nederland en Indonesië nieuwe en nesisch conflict, dat niemand meer naar zijn overtuiging ook voordelige relaties te scheppen. Spreker besloot met de woordei: „De* commissie is er van doordron- gen, dat de volkeren van Nederland en Indonesië de nieuwe Unie onont- beerlijke gaven kunnen schenken: het Nederlandse volk zijn onschat- Nederlandse regeringszijde juridische argumenten naar voren brengt, dat de souvereiniteit over Indonesië bij een gemeenschappelijk doel na het Koninkrijk der Nederlanden be- streven. king. Moge God de Almachtige ons blind kan zijn voor de noodlottige werk in de R.T-C. zijn zegen schen- gevolgen, die bij voortzetting van Je ken. strijd zullen intreden. Dat inzicht is Sultan Hamid II van Poninak, duur, te duur gekocht. voorzitter der B.F-O. Màterieel zal de conferentie al- Thans is het historisch moment leen dan slagen, wanneer zij de toe- aangebroken, waarop vertegenwoor- komstige ontwikkeling van deze digers van het Koninkrijk der Ne- beide landen zo gunstig mogelijk be- bare ondervinding en zijn techpische derlanden, van de republiek Indona- invioedt. De werkelijke belangen en administratieve bekwaamheid; sia en van de in B.F.O.-verband sa- van de volkeren van Indonesië en het Indonesische volk de levens- menwerkende gebieden van Indone- Nederland zijn dus het eigenlijke kracht van zijn nationalisme en de sië zich hebben verenigd aan één ta- onderwerp van de R-T.C. Die belan- geestdrift van nieuwgeboren souve- fel, om, bezield door eenzelfde geest gen liggen zowel op ideel terrein als reiniteit. Samen kunnen Nederland te op stoffelijk gebied. Het verkrijgen en Indonesië in het kader van de di van eigen souvereiniteit is voor In- ternationale familie der naties, vre- rust, het Indonesische volk in de re-| Spreker memoreerde het herstel donesië een ideëel belang van de delievende en democratische verhou- publiek is van mening en ervaart, van vertrouwen, ontstaan door de hoogste orde. dingen tôt stand brengen, gesteund dat zijn staat souverein is. Het heeft préliminaire conferentie en de inter- Verzet tegen de verwezenlijking op wederzijdse hoogachting, op we zijn voor het leven van de volkeren een eigen regering, een eigen leger Indonesische conferentie. Bij het in- van dit ideaal zou niet alleen onbil van Indonesië en Nederland- en een eigen politiemacht, het heeft ter-Indonesische gesprek was zijns lijk zijn, maar op den duur ook nut- De minister-president zeide voorts, een eigen geldwezen en niet te inziens duidelijk gebleken, dat er teloos blijken. dat hij het als een behoefte gevoelde vergeten ook een eigen buiten- in wezen geen scheiding bestaat tus-| De bereidheid de souvereiniteit de Indonesische afgevaardigden te landse politiek en een buitenlandse sen de gebieden en volkeren van over te draeen heeft Nederland ook verklaren, dat het van Nederlandse vertegenwoordiging, die zich met de Indonsië. Het doel van deze confe- in zijn grondwet verankerd, aldus de zij de bij voorafgaande overeenkom-j dag uitbreidt en hechtere verbin- rentie vatte Sultan Hamid aldus sa-j minister. De souvereiniteit wordt on- sten vastgelegde voornemen, aan de dingen legt met andere landen. Dat men: „De verwezenlijking van het Verenigde Staten van Indonesië de aues WOrdt aangevoeld als zovele ideaal van geheel het Indonesische souvereiniteit over te dragen, een bewijzen van souvereiniteit, welke volk: de souvereiniteit, de onafhan voor Nederland onherroepelijk be- sluit betekende. Deze beslissing, aldus dr. Drees, berust niet op een impuis van sen timent of op een zich onwillig neer- leggen bij eer overmacht van om- standigheden, deze beslissing berust op een langzaam gerijpt inzicht, dat langs deze weg in de huidige we- reldsituatie de belangen van Neder land en Indonesië en een zegenrijk samengaan van deze landen het best konden worden bevorderd. „Wel zouden naar het oordeel van velen in Nederland aller belangen er mede gediend zijn geweest, indien een rus- tiger en geleidelijker overgang mo gelijk ware gebleken, maar het heeft geen zin de gevolgen voorbij te zien van de versnelling van de ontwikke ling, die is ingetreden als nawerking van de oorlog. Spr. wees op de noodzakelijkheid dat de daadwerkelijke strijd, zowel met wapens als door propaganda wordt gestaakt. De conferentie streeft naar een hoog en positief doel en als men dit erkent, dan beseft men tevens, dat hoe eerder hoe liever, ja zelfs nu al, gebroken moet worden met aile ge voelens en gedachten, welk behoren bij de idee van tweedracht en strijd. Als er nog een strijd te voeren valt, dan is dat een strijd tegen ailes wat ons van elkander zou kunnen schei- den. Dr. Drees besloot zijn rede met de woorden: „Wij houden deze confe rentie voor het oog der wereld en wij zullen moeten beseffen, dat de waardering, welke onze volkeren in de wereld zullen genieten, mede af- hankelijk zal zijn van de wijze, waarop wij deze onderhandelingen niet zo maar uit het volksbewustzijn zijn weg te praten. Vervolgens betoogde Hatta, dat de van Nederlandse zijde gestel- de vocrwaarde, ni dat de souve reiniteit aan een federatief In donesië zal worden overgedra- gen en een Unie met Nederland zal worden gevormd, van Indo nesische zijde, zowel van repu bliek als B.F.O. niet gevoeld wordt als een voorwaarde, die de souvereiniteit beperkt. Een eerste voorwaarde voor de op te richten Unie noemde Hatta, dat zij „geen beperking vormt voor kelijkheid van de Republiek Indone- sia Serikat en daarnaast het vinden van de vorm voor een sa mengaan van en een samenwerking tussen het Koninkrijk der Nederlan den en Indonésie als twee vrije en souvereine staten". Het lijdt geen twijfel, aldus de Sultan, of wij, Indonesiërs, zullen het onder elkaar spoedig eens wor den over een uitgewerkte staatsin- herroepelijk overgedragen. Elke ge- dachte, dat de souvereiniteit nog ooit tôt Nederland zou terugkeren is aitgesloten. Laten aile partijen in dit uiterste ogenblik er gemeenschappelijk naar streven om een nieuwe ramp te vo 'rkomen, zei de minister en hij ei^heùe. Moge God, die het lot van regerin- gen en volken bestuurt, ons allen bereid maken om de nieuwe weg, die zich voor onze ogen aftekent, met vernieuwde geesten en harten richting van de republiek Indonesia jn te slaan; moge hij onze goede wil Serikat op federale en democratische zegenen en deze conferentie doen grondslagen. strekken tôt heil van Nederland en Indonesië beschikt over een groot Indonesië. réservoir van arbeid, aan kapitaai ontbreekt het ons echter. Wij besef fen dat ons land op financiëel en economisch gebied ziek is, zwaar ziek zelfs. Vervolgens sprak de voorzitter van de UNCI, de heer Critchley, die uit naam van aile leden der De afgelopen week zou men zo'n weerwil van de Bénélux en het feit, beetje de vooravond kunnen noemen dat de productiecapaciteit der Bel- van de Rondetafelconferentie die gische fabrikanten voor het meren- gisteren in Den Haag begonnen is. deel voldoende is om te voorzien In Successievelijk arriveerden de Indo- aile behoeften van de Economische nesische deelnemers in Nederland, Unie. en in de loop van de week hebben Nolette geeft Nederland in over- derzijds begrijpen en op ware belan gen gemeenschap." De agenda welke gisteren is afge- werkt bevatte voorts de volgende punten: goedkeuring voorlopige agenda der eerste algemene vergadering; vaststelling règlement van orde der conferentie; verkiezing voorzitter en 3 vice- voorzitters der conferentie; benoeming van de secretaris-gene- raal der conferentie; instelling van de centrale commis sie; rondvraag. verzoekt haar verjaardag in aile stilte te vieren. De particulière secretaresse van H. K.H. Prinses Wilhelmina deelt het volgende mede H.K.H. Prinses Wihelmina stelt er heel veel prijs op voortaan haar ge- boortedag in aile stilte en zonder uiterlijk feestbetoon in de familie- kring te vieren. Mochten er plannen pOTtlaat het niet best. Italië en Bel- be^an telegrammen of brieven van gië hebben ons van de Engelse markt ^ukwens te sturen^ zo^ verzoekt^ verdreven. Nu blijft alleen de ex port naar Duitsland, en die loopt niet vlot. De regeling met Duitsland is niet bijster gunstig, en zo nu en dan stokt ze helemaal. Het gevolg is, dat men geen raad met het fruit weet. Als industrie en consumptie niet voldoende ppnemen dan draaien de veilingsklokken door,' dan wordt het fruit vernietigd. Kinderbijslagwet Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tôt wijziging de Indonesiërs enige bezienswaar- weging zijn nationalistisch streven van de kmderbijslagwet en de km- digheden bezocht. Verder is de op te geven en zijn standpunt te ver- derbyslagwet voor Tweede Kamer bijeengekomen, een ruimen, teneinde de Bénélux te red- vergadering gedurende het zomerre- den, en een mislukking, die aldus ces, en heeft beraadslaagd over de Nolette een noodlottige symbo- nota betreffende de resultaten van lische terugslag zou hebben op de r de préliminaire conferentie te Bata- Europese opinie, te voorkomen. voeren. Gaarna wil ik in dit verband vja en de brief van minister van jjet Militair Gezag een woord richten tôt de UNCI, wier Maarseveen welke de voorzitter bij De Alg. Rekenkamer heeft zich leden wij ook welkom heten Ik de opening voorlas en welke de or- beziggehouden met het financiëel ^edejToô" te "heftaT Ook worden spreek zeker m naam, met alleen der tôt het staken der vyandelijkhe- beleid van het Militair Gezag. En in op te heîten' UoR woraen den betreft. het verslag wordt weinig waarde- Maar dat ailes is nu voorbij en rend 0ver dat beleid gesproken. De gisteren is de conferentie geopend. totale kosten van het Militair Gezag De eerstkomende dagen en weken gedurende de gehele période van zijn zullen Nederland en Indonésie met bestaan vanaf 11 September 1944 af, van Nederland, maar van aile hier aanwezige delegaties, wanneer ik zeg, dat wij van harte hopen, dat deze conferentie ook voor de leden van de UNCI, die haar allereerst zul len bezien uit internationaal oog- punt, een zeer bevredigende en suc- Den Haag volgen. cesvolle ervaring zal blijken te zijn. invaliiditeits-, ouderdoms-, en wezenrentetrekkers. Volgens de memorie van toelich- ting vormen de voorgestelde wijzi- gingen een technische herziening van deze wet, en brengen geen wij ziging en grondslagen en doelstel- ling er van, doch beogen slechts in de praktijk gebleken onvolkomen- heden op te heffen. geen wijzigingen gebracht in de be- dragen van de" kinderbijslag, zoals deze zijn vastgesteld bij de wet van 5 Januari 1949. gespannen aandacht de besprekingen Onder het uitspreken van de weni, dat deze conferentie moge strekken tôt eer en zegen voor Indonesië en Nederland en het uitgangspunt moge blijken van een nieuwe ontwikke ling, waarin op het verbreken der oude verhoudingen een vrije en voor *beide volkeren vruchtbare samen werking moge volgen, verklaar ik thans de rondetafelconferentie ge opend. Dr. Moh. Hatta, voorzitter der Rep. delegatie (in het Indonesisch) Wanneer wij thans om deze ronde tafel zijn geschaard, dan moet iedere partij daartoe zyn geleid door do stellige overtuiging, dat deze confe rentie hier haar doel zal moeten be- reiken, te weten de onvoorwaarde- lijke overdracht van de volledige en reële souvereiniteit over Indonesië aan het Indonesische volk. Sedert de Indonesische enafhanke- Jijkheidsproclamatie van 17 Augus- tus 1945 voelt het Indonesische volk De Bénélux Van Belgische zijde regent het om zo te zeggen klachten over de Nederlandse houding met betrekking en met inbegrip van de afwikke- lingskosten worden gesteld op f 150.000.000. De administratie was slordig, en er werden onverantwoor- delijke uitgaven gedaan. De tijd, aldus het verslag, waarin tôt de Bénélux. Het gaat niet aan het Militair Gezag is ontstaan en zi/n aandacht te besteden aan al die functie heeft moeten uitoefenen, be- klachten, maar bij een enkele wil- hoort tôt de meest bewogen tijdvak- len wij even stilstaan, en wel bij een ken van ons volksbestaan. Zijn op- artikel in de „Belgium Trade Re- bouw en werkwijze moesten hiervan vieuw", geschreven door Armand noodzakelijkerwijs de sporen dragen. Nolette. In September 1944 ving het zijn Nederland voert in de laatste tijd werkzaamheden aan met minder dan een nationalistische politiek, ten kos- 800 man personeel. Nauwelijks 9 te van België, aldus dit artikel. Zijn maanden daarna telde het meer dan moeilijke financiële positie als voor- 16.000 werkkrachten, ongerekend de wendsel gebruikende, toont Neder- bureers, werkzaam in bewakings- en land, in weerwil van de getekende verblijfskampen. overeenkomsten, een duidelijke te-1 Redelijkerwijs kon niet worden genzin in het importeren van Bel- verwacht, dat onder deze omstandig gische producten, terwijl het ander- heden een feilloos werkend organis zijds voordeel trekt van de meer li- me zou ontstaan, hetwelk zich in elk berale politiek van België door de opzicht zou «kunnen meten met de Belgische markt met Nederlandse vanouds gevestigde administratieve producten te overstromen. Nederland en bestuursorganen van het Rljk, laat geen gelegenheid voorbijgaan waarin elk zijn functie en plaats om zijn valutaverkeer met het bui- nauwkeurig bepaald weet. tenland te beperken, daar dit in zijn voordeel is. Zelfs wordt vernomen, vriendelijk, in verband met het karak- ter van de viering van de dag, deze haar niet te zenen." VRIJE PRIJZEN VOOR VRUCHTENSAPPEN, TOMATENSAP EN JAM De maximumverkoopprijsregelingen .voor rode en zwarte bessensap, fram- bozensap, tomatensap en jam zijn ingetrokken. 20 JAAR VOOR JOODS VERTROUWENSMAN, DIE GELOOFSGENOTEN VERRIED Het Amsterdams bij zonder ge- rechtshof veroordeelde de 41-jarige J. H. de L. uit Rotterdam, die als vertrouwensman der Duitsers Jood- se landgenoten aan hen had verra- den conform de eis tôt twintig jaar gevangenisstraf. Veroordeelde was V-man van groep 10 der Rotterdam-' se politie, die de'taak had joden op te halen. L. zijn taak was rijke joden aan te brengen. Hij gaf zijn slacht-, offers voor, dat hij een weg wist om naar België te komen. Hij organi- seerde de reis en op het station wer den de joden dan gearresteerd. Joego-Slavië hebben aangeknoopt met Westelijke De Sowjet Russische regering heeft zich opnieuw in een nota tôt Joego Slavië gewend, en wel op 18 Augustus. In de nieuwe nota zegt Moskou, dat het antwoord van Joego Slavië op de vorige nota onvoldoen- de wordt geacht. Moskou heeft Tito beschuldigd van de arrestatie van Sovjet burgers. Tito heeft gezegd, omdat het Wit-Russen zijn; Moskou zegt, omdat ze samenwerking met Sovjet Rusland wensen. In de nota wordt de conclusie ge- trokken, dat Tito blijkbaar zijn hou ding jegens deze gevangenen niet landen, tôt orde te roepen. De regering van Tito heeft in vrij gematigde termen geantwoord, dat de onderhandelingen op Russische advies zijn aangeknoopt ter bevrij- ding van de Sloveense Karinthiërs- Fini and De staking in Finland, georgani- seerd door pro-Russische elementen, schijnt haar hoogtepunt te %ijn ge- passeerd. Sinds Zaterdag neemt het aantal arbeiders dat de arbeid hervat voortdurend toe. Een der ministers verklaarde, dat de actie, welke momtnteel gevoerd wil wijzigen en degene die voor de wordt sinds een jaar is voorbereid, slechte behandeling van deze ge vangenen verantwoordelijk zijn, niet wil straffen. De nota gaat dan voort: ..Indien dat zo is, acht de Sowjet-regering en dat het de bedoeling is de huidi ge regering omver te werpen. China Door de nationalisten wordt nog steeds gewerkt aan de ontruiming van Kanton, Een deel van de staf en het département van buitenlandse het noodzakelijk te verklaren, dat zij niet in een dergelijke situatie zal be rusten. Zij zal gedwongen zijn haar zaken zal op het eiland Formosa Een overvloed van fruit toevlucht te nemen tôt andere, doel- j worden ondergebraeht. Bij vrachtwagens vol wordt het treffender maatregelen, die nodig Inmiddels hebben de Communia- diep ravijn gestort. Een jongen en een meisje verloren het leven en een achttal andere inzittenden moest zwaar^gewond in het Julianazieken- huis te" Bandung worden opgenomen. IJRIELING GEBOREN TE AMSTERDAM. Zondag 21 Augusfus zou het met reeds vjjf kinderen gezegende gezin van de rechiskundige adviseur, de heer Nederkoorn en echtgenote, rae- vrouw Nederkoornde Boer, wonèn- de aan de Rooseveltlaan 106 te Am sterdam, worden uitgebreid met een nieuwe telg. Tenminste dat dacht de dokter, die bij de bevalling assisteerde. Htj had getwijfeld of er een tweeling zou ko men, maar op de dag van de beval ling was hij bijna zeker dat hier van een normale bevalling sprake was. Hoe groot was zijn verbazing echter toen eerst een meisje, daarna een jongen en vervolgens nog een meisje ter wereld kwamen. In allerfjl werden moeder en de drie kinderen naar het Anna-pavil- joen te Amsterdam overgebracht. Het eerste meisje, Joke, woog bij de ge- boorte 1940 gram, de jongen, Théo, toonde dat hij tôt het sterke geslacht behoort, want hfj woog 6 pond en het derde meisje, Treesje, woog 1840 gram. De beide meisjes, die in een couveuse vertoeven, de jongen en de moeder maken het op het ogenblik zeer goed. Dit is de eerste maal, volgens do heer Nederkoorn, dat in zijn familie een meervoudige geboorte voorkomt. Zijn eerste vijf kinderen, allen eenlin- gen, waren drie meisjes en twee jon- gens, zodat het gezin thans vijf meis jes en drie jongens telt. WANNEER VUIEGT MAJOOR FLINTERMAN? Zoals bekend ligt het in de bedoe ling van ma.ioor Flinterman om na zijn poging het Nederlands hoogte- record te breken, ook nog een na- tionaal snelheidsrecord te vestigen. Deze poging zal vermoedelijk in de loop van de maand September worden gedaan. TOESTEL VAN „DE BILT" MEEGENOMEN Een toestel van het Kon. Meteoro- logisch Instituut te De Bilt, dat in de Rotterdamse diergaarde was ge- plaatst, is door een kwa jongen gestolen. Het toestel diende om het aantal zonne-uren te meten- Er bevindt zich "in dit toestel een kristallen bal van 8 cm middellijn, en deze kan als snelwerkend brand- glas fungeren, en in handen van kwajongens als zodanig ernstig on- heil stichten. De vader van de jongen bracht het toestel terus. In Beverwijk is een 3-jarig jongetje van een muurtje van nauwelijks een meter hoog gevallen. Het kind kwam op het noofdje terecnt, waardoor een halswervel brak. Het kind was op slag dood. HA.ND VERBRIJZELD. In Rijswijk waren een aantal arbei- arbeiders bezig een drukpers, die ver- voerd moest worden, op een vracht- wagen te takelen. Door onbekende oorzaak kantelde de machine. Een van de arbeiders raakte met de hand tus sen machine en muur beklemd, waar door de hand werd verbryzeld. BEENDEREN VAN DE H. PETRUS GEVONDEN? Geruchten die er van spreken, dat een kistje zou zijn gevonden met beenderen welke afkomstig kunnen zijn van de H. Petrus, worden door betrouwbare brond ten Vaticane be- vestigd. Volgens deze bron zouden het najaar volledige gegevens worden verstrekt door de publicatie van een officieel boekwerk- Archeologen zul len worden uitgenodigd het opgegra- vene te onderzoeken. BRAND IN TREIN. In een wagon van een goederen- tren, die van Dieren naar Zutphen reed, ontBtond brand, door het warm- lopen van een pot. De ladlng, die be- stond uit balen vezels, werd ai spoe dig een prooi der vlammen. In Brummen bleef de trein staan, maar de Brummense brandweer had in de omgeving geen water. Derhalve dat Nederland in het kader van het sappige Betuwse fruit vernietigd. zijn om de rechten en de belangen tische troepen, die in Zuid-China zich souverein Het onnoemehjk Europees herstelprogramma voorbe- Ondanks de overvloed die de bon- van de Sowjetburgers in Joego- opereren, de stad Kanton tôt op on- werden de brandende balen uit de zware lyden onder de Japanse heer- reidingen treft voor het bouwen van gerds hebben opgebracht beleefd de Slavië te verdedigen en de arrogante geveer 200 km bereikt. Door de na- wagon gehaald, en in een droge sloot schappu heeft de wil tôt vnjheid fabrieken, die met de Belgische pro- Betuwe een ernstige crisis. Er is te Joegoslavische leiders, die buiten do tionalisten werden versterkingen in gegoold. De wagen werd grotendeels slechts versterkt. Als gevolg van het ducten zullen concurreren, zulks jn veel, veel te veel, voor de binnen- Sowjet Unie om onderhandelingen de strijd geworpen. I vernieid

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1