Eens Een Boekje van Job. Klasens Zwemwedstrijden te Hoogezand De Voetbal en Handbal rolden KOMT HET 0ELUK VAN DE BOEKENPLANK SPORT Zo rîfmde men 85 jaar geleden S» to'Mitedt. oader 2» i. Een man van het onderwijs heef'rdit niet mogelijk was bleef hij bij geschreven over het onderwijs. Di< man van het onderwijs is iemand di1 in Groningen in het algemeen en ool in Hoogezand heeft gewerkt. Van daar dat hij Groninger figuren naai voren heeft gebracht. Zijn boekje het is niet zijn eersteling hee „Groninger Grondleggers van d( Nederlandse Volksschool. (Uitgavc van Gorcum Comp., Assen). In zijn inieiding zegt Jan Boer: „Met de historisch-paedagogischi studie van de gemiddelde onderwij zer is het zo gesteld, dat hij zich eer figuur als Pestalozzi of Frôbel we kan voorstellen, doch de scheppers van de Nederlandse school zijn herr vrijwel onbekend. Het examen-pro gramma voor de hoofdacte vraagt „kennis van de historische paedago giek en didactiek, inzonderheid in Nederland", doch dat laatste het eigen erf blijkt bijna altijd terre incognita te zijn. Daarom is dit boek voor de onder wij zerswereld zo belangrijk en ma g het op geen literatuurlijst van een hoofdactecandidaat en zeker niet in de boekenkast van eeij serieuze sçhoolmeester ontbreken. Voor de bewoners van het Noor- dererf heeft dit werk bovendien nog een aparté bekoring, omdat daaruit blijkt, dat de grote onderwij sver- nieuwing (lees: fundering) in ons land indertijd van Groningers is uit- gegaan. Dat onze boeren en scheeps- bouwers, onze industrieën en land- aanwinningen over de gewestelijke grenzen bekend waren, wisten we. Onze culturele prestaties zijn echter, zowel binnen als buiten de provin ciale grenzen te weinig bekend. Dit boek zal getuigen van Gronin ger organisatietalent op het terrein van volksopvoeding en volksontwik- keling in een tijd, waarin de eerste fundamenten van een nationale volksschool nog gelegd moesten worden. Tôt zover de inleider. Wij beslui- ten met enkele bijzonderheden te vermelden over het leven van de schrijver, Joh. Klasens: Geboren in Zuid-Drenthe, bezocht hij de lagere school in het Noordelijk deel van die provincie, ni. een één- mansschool in Zeijen. In Groninger. kreeg hij zijn onderwijzersopleiding, aan de Rijkskweekschool, aldaar, en in 1898 stond hij voor de klas, en wel te Meeden. Vijf jaar is hij daar werkzaam geweest, waarna hij be- noemd werd te Groningen. Daar wilde hij naast zijn werk théologie gaan studeren, doch toen bleek dat HANDEL8BERICHTEN Mutaties in het register van de Kamer van Koophandel en Fabrie- ken voor Groningen te Veendam. Nieuwe inschrijvingen Nederlandse Rubber Industrie N.E. 'zijn beroep van onderwijzer, en volgde collèges van prof. Brugmans R.U.B. (B.P.), Sappemeer, Zuiderstr in paedagogiek en psychologie. 210, rubberdraadfabriek en evt. an- In 1911 kreeg hij zijn benoeming dere art. Venn.: H. R., R. H. W., J tôt hoofd ener school te Hoogezand, W. R. en "W. H. Scholtens. en bleef daar tôt 1939 als zodanig werkzaam. Bovendien werd hij leraar paedagogiek aan de Dagnor- maalschool te Hoogezand en aan de hoofdactecursus te Winschoten. Na opheffing van de Dagnormaalschool werd hij leraar aan de Nutscursus voor onderwij zers en hoofdacte te Veendam en aan de hoofdactecursus te Stadskanaal. Klasens wees een aanbod om di recteur te worden van een kweek- school af. Als examinator heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. De krasse, bijna 70-jarige, onder- houdt nu nog het contact met het schoolleven als directeur van het Gronings schoolmuseum. Met Jan Boer zeggen wij: Moge Klasens in de toekomst rustig zijn tijd aan het schrijven kunnen Toeste- den, thuis in zijn vertrouwde, veilige hoekje aan de Sitterstraat te Gro ningen. ZWEMMEN De zwemclub „Nimpf" van Hooge zand had Zaterdag en Zondag wed- strijden georganiseerd in de bad- en Staalconstructiebedrijf B. G. Lock-1 zweminrichting „Foxholstermeer". horn, Hoogezand, Werfkadè 26, staal-, De wedstrijden van Zaterdag waren constructiebedrijf en plaatwerkerij „nationale wedstrijden" voorn. vervaardiging van stalen meubelen. Wijziglngen. D. BL en J. Visser, Borgercompag- nie 100. Bedrijf uitgebreid met expl. van een timmerfabriek. Coôp. Productle- en Verbr. ver. „E.M.MJ' U.A^ Hoogezand. Uitgetr. best. J. Dijk. Uitgetr. comm-: P. Schâfer. Nwe. comm.: K. Prins. T. N. Balk, Zuidbroek, Uiterburen 6. Van het bedr. wordt het cafébedr. voortgez. door de venn.o.firma: Fir- ma Balk en Zoon. Venn.: Tj. N. en P. Balk. Opheffing. J. Grimme, Hoogezand, Hoofdstr. 137, groothandel in bieren, limona des en wijnen. 3 x 50 m Wisselslag Dames estafette 1. DZN 1.58-1; 2. GDZ 2.2.-; 3. GZ en PC 2.4.2; 4. GDZ II 2.4.6; 5. Bubble I 2.12.-; 6. ZCG 2-12.7; 7. Nimpf 2.15.2: 8. Thor 2.39.2. Bubble II gedisq. 3 x 50 m Wisselslag estafette doch er Heren (nieuwelingen) 1. ZCG 1.53-9; hadden alleen Groninger verenigin- 2. Bubble 1.56.-; 3. GZ en PC 1.59.-; gen ingeschreven en wel Nimpf zelf 4. Nimpf 2.1.4; 5. De Haai 2.5.2; 6. (Hoogezand); „De Otter", Winscho- Thor I 2.8.2. ten; „De Haai", Scheemda; „Thor", 100 m Rugslag Dames: 1. P. Lugt- Wildervank; „Bubble', Veendam; hart (ZCG) 1.24.5; 2. G. Bruins (GZ G.Z. en P.C., Groningen; Z.C.G., en PC) 1.27.2; 3. J. Rubingh (DNZ) Groningen; G.D.Z., Groningen eh D. 1-31.4; 4. M. Kraaiyema (GDZ) 1.38.3; Wie telt de lasten op, die hier zijn uitgeschreven? Wanneer men 't wel bedenkt, 't is schier om van te beven. De handel wordt daarbij gedwarsboomd en verdrukt. Betalen is 't woord, hoe 't volk ook gaat gebukt: Belasting op de turf, belasting op de kolen, Belasting op 't meel, als 't afkomt van de molen, Belasting voor 't patent, belasting op het zout, Belasting op de steen, belasting op het hout, Belasting om de rook de woning uit te leiden, Belasting op de knechts, belasting op de meiden. Belasting op het bier, op zeep en op azijn, Belasting op de deur, belasting op de wijn, Belasting op de grond, op polders en op waarden, Belasting op 't geslacht, belasting op de paarden, Belasting op het licht als 't door de vensters gloort, Belasting op de lucht bij 't rijden door de poort, Belasting op het huis, voor d'eigenaar en gebruiker. Belasting op de thee, op sterko drank en suiker, Belasting op de kunst, belasting op 't vermaak, Ja, 't is een zeldzaamheid: een niet belaste zaak. Zelfs moet men, om geen scha zich op de hais te halen, Het zegel bovendien aan 's rijks kantoor betalen. Z.N., Groningen. Van het weer heeft Nimpf op deze dag aile medewerking gehad, en het programma werd op vlotte wijze af-i gewikkeld. Helaas was de opkdmst bergen (Bubble) 1.14-8. van het publiek niet groot en dat is1 50 meter Borstcrawl Meisjes: 1. B. 5. F. Poortman (ZGC) 1.46.-. 100 m Borstcrawl Heren Seniores: 1. B. Sikkens (GZ en PC) 1-7-; 2. J. v. d. Let (Thor) 1.8.2; 3. T. Verzeyl- Wie durft nog te spreken van die goeie, ouwe tijd, waarin het leven zoveel beter was? OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK H.-S. Nieuwe aanwlnsten Algemene werken Nederland, Ons vrije. Jrg. 1947C48. Wijsbegeerte Acket. De verborgen schat van 't wijze hart. Godsdienst Nigg. Grote heiligen. Sociale wetenschappen Omzetbelastingwet. 6e dr. 1949. Trekhondenwet, 1949. Wet betreffende de verplichte deel- neming in een bedrijfspensioen- fonds. Wet bevolkings- en verblijfsregisters 12e dr. 1949. Wetten op de zeevaart- en zeevis- vaartdiploma's. 1949. Schmid, Van. Het denken over staat en recht in de negentiende eeuw. Taal- en letterkunde Hammett. Creeps by night; chills and thrills. Sophocles- Antigone. Tennyson. Poetical works. Natuurwetenschappen Haas, De. Thermodynamika. Toegepaste wetenschappen A-V.R.O. De eilveren; herinne- ringsboek. Boek, Het. voor moeder; samengest- door PothastGimberg. Breiboek, Libelle's, winter 1948/'49.1 Dames-weekblad-Libelle's, Jrg. 1944, j 1947, 1948. Holbein- en kruissteken (Uit „Wii van Financiën") van des te meer te betreuren, omdat Nimpf zo veel heeft gedaan om de baan gereed te kri.jgen. Tôt Vrijdag- avond laat is er aan gewerkt. Onder de aanwezigen zagen wij burgeméester De Wit en de heer Kamps, wethouder van Hoogezand- Sappemeer. De volledige uitslagen luiden: 50 m Schoolslag Meisjes: 1. J. W- R. Kruger (Bubble) 42.1 sec.; 2- T. v. Biessum (DZN) 42.8; 3. H. Bruins (GZ en PC) 43; 3- T. Guit (DZN) 43; Laan (Bubble) 3.7^6.; 2. J Bouman 4. A. Kapteyn (Bubble) 43.6; 5. M. (ZG1C) 3..743; 3. Th. K<3Ue(G:Z en PC) Kuilema (Nimpf) 48; 5. J. Biel T14_-; 4. P- Pnns Bubble) 3.-3.1, 5. (DNZ) 48; 6. D. Ennema (GZ en PC) G. B. Kamps (De Haai) 3.2 6; J. H. 48.2; 7. A. Sterenborg (Bubble) 49-2; Diddens (De Haai) gedisqualificeerd. 8. D Benedick (Nimpf) 51; 9. B. Estafette vrije slag 4 x 50 n). (2 da- Schuringa (Thor) 51.6; 10. I. Eekhof mesen 2 heren): 1. GZ en PC v. d. Meer (GDZ) 34.3; 2. N. Caspers (GZ en PC) 34.4; 3- T. Wolthuls (Nimpf) 35.8; 4. J. Rubingh (DNZ) 36.8; 5. K. v. Voorn (DNZ) 37.1; 6. I- d'Ancona (GDZ) 37.3; 7. G. Buining (GZ en PC) 37.4; 8. J. Feiken (Thor) 41.2; 9. R. Benedick (Nimpf) 43.8; 10. T. Holman (Bubble) 43.8; 11. J- Con- sten (GZ en PC) 44 3; 12. I. Kuiper (ZCG) 46.-; 13. A, Nieboer (Bubble) 48.2. 200 m Schoolslag Heren: 1. O. 2.20 (Bubble). 51.7; 11- J. Steenhuis 2. Nimpf (Wolthuis, K. Schneiders, (Nimpf) 52; 12. L. Mensing (Thor) 56; H. J. Albers, J. Albers) 2.22.8; 3. ZCG 13. R. Visman (Bubble) 56.6; 14. T. 2-31.6. Scholten (Thor) 57. 100 m Borstcrawl Dames (seniores): 100 m Borstcrawl Heren (nieuwe- 1- S. van Slochteren (GDZ) 1-18.3; 2. lingen): 1. H. J. Albers (Nimpf) 1.14.7 P. Lugthart (ZCG) 1.19.-; 3. B. v. d. 2. J. Albers (Nimpf) 1.15.-; 3. J. v. Meer (GDZ) 1.20.1_; 4^A. BallastJjGZ Meggelen (GZ en PC) 1.17.2; 4. D. Hilboeren (GZ en PC) 1.17.5. 100 m Schoolslag Dames (nieuwe lingen): 1. J. W. R. Kruger (Bubble) 1.32-6; 2. K. Schneiders (Nimpf) 1-34.3 3. A. Kapteyn (Bubble) 1.40.6; 4. A. Haandriksman (Nimpf) 1-46.6. 100 m Borstcrawl Dames (nieuwe lingen): 1. B. v. d. Meer (GDZ) 1.17.3 2. N. Caspers (GZ en PC) 1.22.2; 3- A. Koekoek (Bubble) 1.25.-; 4. I. d'Ancona (GZ en PC) 1-26-4. 50 m Schoolslag Jongens: 1. Th. Kollé (GZ en PC) 38.2; 2. J. Brum- mer (Nimpf) 42.9; 3. K. Prins (Bubble) 44; 4. J. P. Friesse (De Haai) 44.2; 5. E. Knoop (Thor) 53. 187. Na enige tijd gevlogen te hebben, waar- schuwde een eigenaardig gekraak in een der motoren. dat er iets niet in orde was. Het bleek noodzakelijk even te landen, om te zien wat er aan haperde; en de bastuurder vond een ge- schikt landingsterrein. Weinig vermoedde hij dat woeste ogen de daling vanuit een diep ra- vijn bespiedden. 188. Toen de machine op de rotsachtige bodem geland was sprongen Rob en de bestuurder er uit om te onderzoeken wat er gebeurd was. Gelukkig kon het defect spoedig verholpen wor den. Het eiste hoogstens een half uurtje om te herstellen. Maar de andere vliegenier bleef op post achter zijn mitrailleur. en PC) 1-20.5; 5. L. Engelkes (GDZ) 1.25.4. - 50 m Borstcrawl Jongens: 1. A. Vrugt (ZCG) 32.-; 2. J. v. Meggelen (GZ en PC) 33-6; 3. W. de Jong (Bubble) 41.-; 4. A. Pannenborg (Thor) 43.5. 100 m Schooolslag Dames, overd. baden: 1. H. Bruins (GZ en PC) 1.32.-; 2. F. v. Biessum (DZN) 1.34.3; 3. J. W. R. Kruger (Bubble) 1.34.4; 4. B. Groenwold (ZCG) 1-37.3; 5. C. v d. Veen (GDZ) 1.44.6; 6. B. Schut- ter (ZCG) 1.46-, 100 m Rugslag Heren: 1. P. Terp- stra (GZ en PC) 1.22.8; 2. H. v. d. Heuvel (ZCG) 1-24.3; 3. G. B. Kamps (De Haai) 1.32-8; 4. Th. Brouwer (Otter) 1.36.3; 5. R. Doornbos (Otter) 1.36.4. 500 m Koppelrace, 2 dames en 2 heren (nieuwelingen): 1. GZ en PC in 6.12.5; 2. Nimpf (T. Wolthuis, K. Schneiders, J. Albers, H. J. Albers) 6.21.10. Na afloop van de wedstrijden kwa- men de deelnemers bijeen in het hô tel Faber, waar het ensemble Nova- cek zorgde voor wat vrolijke muziek. De heer J. Albers, bestuurslid van „Nimpf" reikte hier de prijzen uit. Voor iedere groep was voor de le en 2e prijswinnaar een médaillé be- schikbaar.Bovendien kwamen de eerste prijswinnaars bij de estafettes in het bezit van een beker. Zondag waren er, wederom be- gunstigd door gunstige weersom- standigheden, opnieuw zwemwed strijden in het „Foxholsterbad" ge organiseerd door de zwemclub „Nimpf", thans wedstrijden tussen leden van de ver. H.-S. (Hooge zandSappemeer), Zeester, (Delf- zijl), S.V.H., Hoogezand, FGV (Fox- hol) en Nero (Sappemeer). De uitslagen luiden: 50 m Borstcrawl Heren: 1. J. Al bers (HS) 31.2 sec.; 2. H. J. Albers (HS) 32.2; 3. B. Bulthuis (Zeester) 36.5. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK zijn gewezen pupil en haar man eens laten intimideren. op te zoeken. Te meer, omdat hij al ,,Jullie zijn nu al een jaartje ge- meerdere vreemde geruchten over trouwd", begon de oude heer be- beiden had gehoord. dachtzaam; „kunnen jullie het nogal Op een Maandagmorgen in het be- met elkaar vinden?" gin van December stapte hij op z'n „Waarom zouden we niet?" gaf de fiets en reed de weg af naar de ha-| ander bot ten antwoord. hoofdred. van Sprenger. ven, waar hij het smalle straatje in- sloeg naar het café. Het toeval wil de, dat Geert alleen thuis was en Nel juist met de tweede boot naar Den Helder was gegaan om enkele inko- „Dan maar geen vrienden meer", zei pen te doen. Geert was in een alles- J-',,1— -iJjjJ LoTTan^LichWieVêhiiotoren voor hij verontwaardigd, „maar je zultl behalye vriendelijke stemming; Loy, Van. Dlchte uieseimotoren voo toch niet willen wjjsmaken, dat had de avond tevoren tamelqk ste met vig gedronken en had zodoende weer een flinke kater, zodat hij minder automobielen en railtractie. Kunst en Sport. Maanblad, Nederlands. voor philaté lie. Jrg. 1937. 1938 en 1939. Peelen. Postzegels schriiven geschie- dénis van de tweede wereldoorlog. met zo'n man gelukkig zijn?" Tietze. Wien. je geen spijt van je huwelijk hem hebt? Of denk je, dat ik mijn ogen in m'n zak heb?" „Toch heb lit er geen spijt van". „Maar lieve help, hoe kun je nu AardrUkskunde. Land- en Volkenkunde Hoek. Zuid-Afrika. Propaganda-uitgave. 18731948 ter gelegenheid der rietvlechttentoon- stelling ..Vlechtende handen" te Noordwolde. Reisboek voor Zeeland. Geschiedenia Geschiedenis. korte. van Heineken's bierbrouwerij maatschappij N.V. 18731948; door Korthals. NederL en In *t NedL vert romans Alberdingk Thijm. Karolingsche ver- halen. Caldwell. Dynastie van de dood. Meerdinck, Van. De onwaardige. 2 dL Mens. De gouden redel. Mens- De blinde wereld. Oppenheim. Buiten de partijen. Skovmoes. Eerst als het weefgetouw stilstaat Stendhal. De chartreuse van Parma. Engelae romans Lytton. De Caxtons. Duitse romans Mann. Doktor Faustus. Franse romans Brète, Jean de la- Mon oncle et mon curé. Maurais- L'instinct du bonheur. Jeugdboeken Boers. Een snoer van wonderstenen (10—12 jaar). Cramer. Januari. (47 jaar). Doorman. Sprookjes van Moeder de Gens. (6—10 ja«r>. gesticht was over het bezoek van de oude heer. Hij stak dat dan ook niet onder stoelen of banken, toen deze de zaak was binnengestapt en ôuder- En" toch ben ik niet ongelukkig". gewoonte was doorgelopen naar de Hij keek haar diep in de ogen, keuken en vroeg: „Nel met thuis? maar zij sloeg de blik niet voor hem Geert keek de bezoeker nors aan en neer. Nee, dat was oprechte waar- schudde slechts ontkennend het heid, wat ze sprak. Hij schudde, niet hoofd. Hij stond bij het raam en begrijpend, het hoofd. „Je houdt dus rookte een pijp tabak. nog van hem?" „Meer nog dan ooit tevoren". Toen was hij opgestaan. Nee, daar stond z'n verstand bij stil. Lachend was ze hem gevolgd tôt de buiten- deur. „Misschien zul je later, als je zelf getrouwd bent, nog wel eens be- seffen, wat het betekent, Aris. Maak je over mij maar geen zorg, want ik zou Geert toch niet willen missen". Aan deze woorden dacht de jonge visser nog dikwijls terug, vooral als hij dan weer hoorde van deze of gene, dat Nel en Geert-glaassie-melk weer zo'n ruzie met elkaar hadden gehad. Intussen lekte het langzaam door tôt Den Burg, dat die man van Blon de Nel van 't Skll niet goed voor haar was. En hoe komen geruchten in de wereld7 Wie zal het zeggen? Maar op zekere dag kwam het de weesvader ter ore, dat Geert z'n vrouw had geslagen en wel zo, dat ze een dikke buil boven haar oog had. De waarheid was, dat Nel over een mat was gestruikeld en toen met het hoofd tegen de deurknop terecht was gekomen. Toen dit gebeurde, was Geert juist het dorp in een bood- schap doen, dus hij had er part noch deel aan. Maar het praatje was nu eenmaal rondgestrooid en toen de oude hear het hoorde, besloot deze „Zo", sprak de ander, „en blijft ze lang weg?" „Dat zou 'k denken", antwoordde Geert nu. „Ze is naar Den Helder en komt pas met de avondboot terug". „Nou", zei de vader, die inmiddels een stoel had genomen en was gaan zitten, „dat is ook eigenlijk niet zo erg, want wat ik te zeggen heb, kan ik net zo goed aan jou vertellen, want jij bent nu de baas in huis, nietwaar?" En de oude heer lachte om z'n eigen Bcherts. Geert antwoordde niet en bleef stuurs met de handen in de zak bij „Waarom? Wel", meesmuilde de vader, „je houding is nu Juist niet die van een gelukkige echtgenoot, zou ik menen". „Geluk? Onzin!" bromde Geert, schouderophalend, „wat is geluk?" „Tja", hervatte de ander, enigs- zins verbouwereerd, ,,dat is iets, heb ik er geen acht op geslagen, maar dezer dagen vertelde men mij, dat je haar mishandeld hebt. Dat.." Verder kwam de oude heer niet, want Geert was opgestoven en met een paar stappen vlak voor de vader gekomen: „Wie durft beweren, dat ik mijn vrouw mishandelde?" ,,Datdat weet ik niet. Ik zei toch, dat men het rondvertelt. Men heeft haar gezien met een buil op het voorhoofd en...." Geert barstte in een schaterlach uit. „Zo, zo, dus op die manier pro- beert men mij hier zwart te maken waarover we maar niet moeten gaan Ik heb het al lang gemerkt. Ik deug discussiëren, vind je wel?" niet voor de Texelaars, of liever, ?e „Best", antwoordde Geert, „ik ben er trouwens niet over begonnen". misgunnen het me, omdat ik Blonde Nel en haar centen heb getrouwd. De oude heer was enigszins van Het is niets als afgunst en daarom z'n stuk gebracht. Het viel op deze gaan ze nu een beetje roddelen. Nou manier niet gemakkelijk om vat op ik vind het best en het kan me geen de jongeman te krijgen en bovendien snars schelen, als u het weten wilt was hij onaangenaam getroffen door Wanneer u denkt, dat ik mijn vrouw diens min of meer onbeschofte hou ding. Deze jongeman, die daar zo on- verschillig voor hem stond, was niet dezelfde Geert, die Nel, de vorige twinter als haar verloofde bij hem had voorgesteld. „Toen ik jou die eerste avond ont- moette", begon de bezoeker kalm, „begroette ik in jou de verloofde van mijn pupil en de eerste indruk, die ik van je kreeg, was een goede. Ik kende je niet, maar ik kende Nel te goed, dat ze zich, daar ze toch fi- nancieel onafhankelijk was, onbera- den in het huwelijk zou begeven. Je weet, dat ik je vrouw van haar pril- ste jeugd af ken en ik wil je niet verbloemen, dat ik van haar, al was het raam staan, met sombere blïk de ik maar een pleegvader, veel hield. bezoeker aanstarende. Deze haalde op z'n gemak een si- garenkoker uit de zak en presenteer- de de jongeman een sigaar: „Roken?" „Merci". „Zoals je wilt". Zelf haalde hij er een uit de koker, sneed er vervol- gens met de zorg van een kenner de punt af en zoog bedaard de brand er in. Niettegenstaande zijn uiterlijka rust voelde de vader zich niet op zijn gemak. De blik, waarmede de echt genoot van z'n pupil hem aankeek, was verre van vriendelijk en hij voelde als bij intuïtie, dat deze hem op het moment vijandig gezind was. Hij liet dit echter niet merken en be- sloot zich niet door diens houding te Ik heb mij altijd op het standpunt gesteld, dat ik mijn meerderjarige pupillen vrlj moet laten in de keus van een levensgezel of gezellin. Dat heb ik ook met Nel gedaan, toen ze voor de eerste maal trouwde en eveneens verleden jaar, toen ze met jou in de echt trad. Nogmaals, ik meende te mogen vermoeden, dat je een flinke kerel was, met wie Nel zich gelukkig zou gevoelen. Nu zijn jullie een jaar getrouwd en ik vind het beroerd, dat ik het zeggen moet maar er lopen op het eiland over jou vreemde praatjes". „Hecht u geloof aan praatjes?" schamperde Geert. „Nee, IntegendeeL Aanvankelijk mishandel, wel, denk het voor mijn part. Ik trek me er geen bal van aan, weet je?" De oude pleegvader was verrast door die driftige uitval. v „Dat je je niets van de praatjes van de mensen aantrekt, spreekt vanzelf. Ik doe het ook niet, maar terwille van mijn gemoedsrust zou ik toch graag willen weten: Is het waar of niet?" „Dus u gelooft het ook?" „Ik geloof niets, voordat jij of Je vrouw het me vertelt." „Waarom bent u dan hier geko men?" „Omdat ik het weten wil". Geert dacht even na. Toen zei hij: „Denk wat u wilt, voor mijn part. Wanneer u die praatjes over ons niet geloofd had, was u niet hierheen ge komen. Daarom zeg ik niets- Wan neer u het weten wilt, vraag het dan maar aan m'n vrouw". En daarbij was het gebleven. De oude heer had nog gepoogd om op het onderwerp door te gaan, maar Geert zweeg in aile talen, verstoord en inwendig razend over de klets- praatjes over hem en zijn vrouw. Tenslotte had de oude heer zijn po- ging maar opgegeven en was na eer korte groet weer vertrokken. (Wordt vervolgd) 50 m Borstcrawl Dames: 1. T. Wolthuis (SVH) 30.4; 2. K. Schnei ders (SVH) 38.4; 3. R. Benedick (FGV) 43.1. 50 m Schoolslag Heren: 1. J. Brummer 44.-; 2. J. Bulthuis (Zee ster) 44.1; 3. F. Huizing (Nero) 44.2. 50 m Schoolslag Dames: 1. K. Schneiders (SVH) 42 3; 2. A. Haan driksman (FGV) 47.3; 3. J. Benedick (SVH) 49.9. 50 m Rugslag Heren: 1. K. Bos (Zeester) 45.-; 2. J. Albers (HS) 46.0; 3. H. Albers (HS) 48.2. 50 m Rugslag Dames: 1. K. Schnei ders (SVH) 49.7; 2. A. Haandriksman (FGV) 54.-; 3. R. Grâler (FGV) 54.1. 3 x 50 m vrije estafette Heren: 1 HS (D. Bosveld, H. J. Albers en J. Albers) 2.-.5; 2. Zeester 2-27.2; 3 FGV (T. Nool, L. Mandema, W. ten Cate) 2.48.6. 3 x 50 m estafette Dames: 1. SVH (K Schneiders, H. Benedick en T. Wolthuis) 2.15.4; 2. FGV (R. Bene dick, J. Steenhuis, A. Haandriksman) 2.16.3; 3. FGV n 2.38.9. Beste prestaties dames Mej. K. Schneiders. Na afloop begaf men zich naar het café Wiardi, waar de prijsuitreiking plaats had. Voor de le en de 2e aan- komende in iedere groep was een prijs (in de vorm van een médaillé) beschikbaar, en bovendien voor de beste persoonlijke prestaties van een dame en een heer. Hebben de zwemmers het dan ge troffen met het zomerse weer, de voetballers hebben dat zeer zeker niet, want voor VOETBAL was het veel te warm. Maar toch heeft de voetbal Zater dag en Zondag gerold. Zondag heeft HSC zijn tweede prestatiewedstrijd gespeeld, thans tegen de tweede klasser OSV en heeft met 22 ge- lijk gespeeld. Er zat niet veel pit in de strijd, en men kan dat de spelers vergeven in verbancr met de warmte. Het spel ging aanvankelijk gelijk op, maar het plaatsen van de gasten was zuiverder en hun aanvallen wa ren gevaarlijker. Beiderzijds kreeg men kansen, die geen succès ople- verden. De beide keepers toonden zich actief, waarbij opviel dat het optreden van Hofkamp zekerder was dan dat van de Oostzaanse keeper Lust. Er werden nog enige mooie scho- ten gelost, en Hofkamp toonde even zijn handigheid om de bal- te be- machtigen bij een scrimage, en toen kwam het eerste doelpunt, afkomstig van de rechtsbinnen van OSV, De- ringa. De rust ging in met deze stand. Na hervatting was het tempo nog wat trager. Na 10 minuten ging Ele- veld er met de bal vandoor. Hij drong naar voren en kwam tegen- over de keeper te staan. Zijn schot faalde niet (1—1). De thuisclub ging nu met wat meer enthousiasme spe- len, en kreeg ook het spel meer in handen. Uit een scrimage wist Bake- ma het tweede doelpunt te scoren (21). Weer begon het spel te verslap- pen. Deringa liet nu Hofkamp voor de tweede keer vissen (22). Wel kreeg Bakema nog een prachtige kans het derde doelpunt voor de gastheren te scoren maar hij faalde, zodat het einde kwam met 22. Een aardig moment in de wed- strijd was, dat het spel even ge- staakt werd om een fies verkoelende drank te laten circuleren. Verder was er op het terrein aan de van Royenstraat het Kwiek- tournool, waaraan naast de organisa trice deelnamen STA van Ter Apel, Wildervank en Blauw Goel van Gro ningen. Hier luiden de uitslagen: STA— Wildervank 1—0 (na verlenging); KwiekBlauw Geel 01. In de verliezersronde won Wilder vank van Kwiek met 32. De finale werd gewonnen door STA, dat met 42 won van Blauw Geel. Verdere uitslagen: FW 2—HSC 2 1-^1 Combinatie van spelers uit de 3e klasse tegen Hoogezand, gespeeld te Eenrum, 12. De B-adspiranten van HSC die een week in een kamp te Nunspeet hebben doorgebracht wisten daar beslag te leggen op een beker en een prestatieprfjs, bestaande uit 11 speldjes. HANDBAL Ook de handballers hebben het warm gehad, en er ziin een aantal wedstrijden gespeeld, omdat Zondag het SVH-tournooi plaats had. De eerste wedstrijd HSSVH 45 was een van de meest spannen- de en mooiste wedstrijden van de dag. Drie maal nam SVH de leiding en steeds weer maakte HS gelijk, vervolgens werd het 35 waarna het einde kwam met 45. De rust- stand was 22. AHC—HS 2—4. HS toonde zich een niet te onderschatten tegenstan- der te zijn, het duidelijkst blijkt dat uit de ruststand 03. SVHAHC 33. Met de rust had AHC een 20 voorsprong. Toen werd het 22, waarna AHC nog maals wist te doelpunten, en in de laatste minuut maakte SVH gelijk. Deze poule eindigde dus met SVH op de eerste plaats. 2e poule: t WIKHCG 51. Aanvankelijk ging de strijd gelijk op. De rust stand was 10 en kort na hervatting bracht HCG de partijen op gelijke voet. Daarna wist WIK nog 4 doel punten te scoren. HCGActief 66. De ruststand was 4—3. Actief—WIK 3—9. Met de rust had WIK reeds een voorsprong van 2 punten (24). Op de eerste plaats van de tweede poule WIK. Finale: WIK—SVH 1—2. Beide partijen pasten de muurverdediging toe. In verschillende gevallen kwa men deklat en paal te hulp. Door WIK werden de vleugels nog al eens verwaarloosd. Drie minuten voor de rust gaf Roukema SVH de leiding, en twee minuten na de rpst maakte Spiekman gelijk. Twee mi nuten voor het einde bezorgde de back de Jong SVH het tweede doel- (Zie verder op pag, IV)

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 3