EcÂFoCon Eens PLAATSELIJK NIEUWS Theeserviezen BURGERLIJKE STAND GEMENGD SPORTNIEUWS [r zijn keurige t Kanbtlciar KOMT HET GELUK WEK DE GAL IN UW LEVER OP W*'r 1 10-delig met bij- passend Theelicht voor 15.— Diepe Borden met gekl. rand 85 et. Kop en Schotels m. groene bres 90 et. Handige crème Melkbekers 25 et. En denkt U om onze spéciale Zaterdagmiddag aanbiedingen PREDIKBEURTEN. ey» Rechtszaken Was Uw woî VeîÏÏg tn ALKALIVRIJ TER OVERDENKING. VEILINGVERENIGING H.-S.| heeft aangenomen. Er staat ook, dat 1-r v- BOB DE AVONTURIER KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA In verband met de viering van de 28e Augustus in de atad Gronin gen, welke viering dit jaar op Zater- dag 27 Augustua (dus vandaag) plaats vindt zullen enkele extra trei nen worden ingelast. O.a. zal in de nacht van Zaterdag op Zondag om 0.25 uur een trein uit Groningen ver trekken naar Nieuwe Schans. Deze trein zal aan aile tusse ustations stoppen. SAPPEMEER. Naar wij vernemen zal de ge- restaureerde Oosterschool in de loop van de maand September worden geopend. De restauratiewerkzaamhe- den verkeren in een vergevorderd stadium. In een der volgende num- mers zullen wij iets meer hierover vertellen. Hedenavond zal het Fanfare- corps „Geluk door Vrijheid", o.l-v. de heer E. Holtman, een concert ge- ven in de muziektempel te Sappe- meer, aanvang 19.30 uur. Het programma luidt als volgt Welkom, mars van A. M. van Leest; Con Amore van S. R. van Leeuwen; Fantasie Lavisiona van Gadenne; De Garde, mars van C. J. N. Cori; Ou verture Astarste van M. J. Cerf on - taine; Pionier, mars van S. R- van Leeuwen; Een mooie Herfstdag van R. B. Bisselink; Met lichte Pas, mars van Fr. Jakma; Rosette, wals van R. B. Bisselink en De Pelikaan, mars van A. J. Maas. Het bouwen van 'n woonhuis voor de heer D. Hogendorf in het Prinses Margrietpark, alhier, werd bij onder- handse aanbesteding opgedragen aan de heer J. Messchendorp te Sappe meer. HOOGEZAND—SAPPEMEER Dat het bedrijfsleven in onze gemeente niet stil zit bleek ons weer, toen wij vernamen, dat bij de machi nefabriek Gorter een nieuw product zal worden vervaardigd. Het betreft een rijstpelmachine, die op een ge heel nieuw principe berust, waar- door het zgn. zilvervlies. dat om de korrel zit, niet wordt beschadigd en de vitaminen, die daarin aanwezig zijn, behouden blijven. Deze vitami nen behoeden de inheemse bevoiking van rijstproducerende landen tegen de beri-beri. Aan de totstandkoming van deze machine is enige jaren gewerkt, er is reeds patent op verkregen en er bestaat in binnen- en buitenland zeer veel belangstelling voor. Voor de economische opbouw van Nederland zowel als van Indonesië is een en ander van groot belang. HOOGEZAND. Hedenmorgen om half elf zal het benzine-station van de Fa. H- Groeneveld, aan de Kerkstraat 37, officieel in gebruik genomen worden Het nieuwe station betekent een aanwinst voor de straat; vooral des avonds als het benzinestation een zee van licht verspreid. In de onder voorzitterschap van de heer A. Mulder J.Wzn. gehouden algemene vergadering der Coop. porsvereniging „Hoogezand" G.A. werd het financiële verslag van Cen- traal Beheer over het boekjaar 1948/ 1949 goedgekeurd. De financiële po- sitie der vereniging werd zeer guns- tig genoemd. De omslag wegens kos- ten van dorsen werd over het afge- lopen jaar bepaald op f 23 per uur, kosten van persdraad inbegrepen. De heer J. Oldenziel Mzn. werd als be- stuurslid herkozen, terwijl in de commissie van toezicht werd be- noemd de heer D. Prins. Per bus werden de leden van het personeel van de scheepswerf „Voorwaarts" en hun dames Donder- dag naar Delfzijl gebracht, waar de pasgebouwde coaster „Curaçao" ge- reed lag om het gezelschap op te ne- men en de Waddenzee op te stomen. Tijdens de reis werd op voortreffe- lijke wijze voor de inwendige mens gezorgd. Na terugkeer in de haven werd de feestvreugde voortgezet in het hôtel van Hattem. KIELWINDEWEER Dezer dagen vergaderde de P.J.G.G. Allereerst werden de inge- komen stukken behandeld, waarna een tweetal lezingen werden gehou den Eerst sprak de heer P. Leeuwe- ring over „Muziek" en vervolgens besprak de heer A. J. Schrage over het boek „Het Fregatschip". Tevens werd gesproken over „Johanna Maria". Familiecompetitie en zang comple- teerden het programma. De muzika- le omlijsting was van de heer Harry Lambers. Onlangs vergaderde de Land- bouw Vereniging. Van de aanbieding van Staring-Almanakken werd geen gebruik gemaakt. Van het C.B. is bericht ontvangen, dat 30 ton superfosfaat is verzonden. De vergadering verklaarde zich na langdurige bespreking tegen be- drijfspensioen voor werkgevers. NAGEKOMEN ADVERTENOTJ txLtyd feixxeu- l>tj ^^NyHOOFDSTRHOOGEZAND BP»»* SNHjMlIKgKaatt NIEUW-COMPAGNIE. Maandagavond had een verga dering plaats van de Coop. Land- Ibouwver. „Kielcompagnie" o.l.v. de heer Marring. Besloten werd als lid toe te treden tôt het Rechtskundig Bureau voor de Landbouw. Voorts werd besloten één afgevaardigde te zenden naar de herdenking van het 50-jarig bestaan van het C.B. Onder de belanghebbenden kon- den 100 balen K.A. worden verdeeld. Ten slotte werd besloten pogingen in het werk te stellen om op Efe't land van de heer O. Marring een of meer rooimachines te laten demon- streren. WESXËRBROEK Door niet uitkijken bij het over- steken van de rijweg werd de heer J. Rodermond, alhier op de Gronin- gerweg door een luxe auto aangere- den. Hij werd op de motorkap van de auto geslingerd. Het voorruit van de wagen werd versplinterd. Met een gebroken arm, een gebro- ken been, en een hoofdwonde is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. SLOCHTEREN De Postduivenver. „De Uiver", alhier, hield Zondag een wedvlucht vanaf Sittard. Afstand 242 km. Uit- slag: H. de Vries 1 7 13; J. Cazemier 2 3 14 15 21; J. Hesse 4; L. Deuntje 5 17 18; J. Snijder 6 8 16 20; G. Bos 9; H. Wolda 10; J. Bosma 11; L. Rath 12 en D. Smedes 19. Naar wij vernemen hebben de gezamenlijke bakkers van Kolham en Slochteren de broodbakkerij van de heer J. Vink, alhier aangekocht om deze om te zetten in een Coop. Broodfabriek, aan Welke Coop. de heer Vink ook deel zal nemen. Op Zaterdag 10 Sept. a.s. viert de o.l. school te Woudbloem haar 40- jarig bestaan. Dit feit zal worden herdacht met een schoolfeest voor de kinderen en een avondfeest voor de ouderen. Hierbij zijn uitgenodigd het collège van B. en W. van Slochteren, de Inspecteur van het lager ondit- wijs te Appingedam. het Bestuur van de Coop. Aardappelmeelfabriek „De Woudbloem", het volledig personeel dier fabriek en aile oud-leerlingen SCHILDWOLDE De heer E. Lenting, beëdigd meter-weger van de Coop. Land- bouwvereniging ..Schildwolde" her dacht Vrijdag 20 Augustus jl. het feit dat hij 25 jaar geleden als zodanig bij genoemde vereniging in dienst trad. SIDDEBUREN Donderdagmorgen had op de hoek bij café Por een aanrijding plaats tussen een vrachtauto van Gebr. Smedes te Wagenborgen en 'n bus van de fa. Kuipers te Scheem- da. De bus werd ernstig beschadigd. De politie heeft de schuldvraag in on- derzoek. Er deden zich geen per- soonlijke ongevallen voor. Het bouwen van een woonhuis door de heer S. Roelfsema, alhier, is door het architectenbureau G. J. Wi- chertjes te Sappemeer, ondershands opgedragen aan de heer H. Boerma te Siddeburen. Bij de onderhandse aanbeste ding van het bouwen van een woon huis met werkplaats voor de heer H- Swalve, onder leiding van het archi tectenbureau G. J. Wichertjes te Sappemeer werd het laagst inge- schreven door: Perceel 1: G. Sijtsema te Siddebu ren met f 11.800. Perceel 2: B. Brian, Siddeburen met f 548. Perceel 3: G. J. Zuidema, Siddebu ren met f 250. ZUIDBROEK. De famille Bulthuis verkocht ondershands aan Mej. Zr. Smit een behuizing gelegen aan de Toren- straat, alhier. Uitslag vlucht van Postduiyen- vereniging „De Snip" vanaf Sittard (242 km.) In concours 170 duiven. 1 16 19 60 G. Geertsema; 2 17 18 20 28 29 32 G. Bakker; 3 7 15 35 64 M Mulder; 4 W. Lesman; 5 B. Vos; 6 9 37 43 45 53 59 J. Zuidema; 8 11 42 48 56 H. Zuidema; 10 21 38 39 52 55 K. Brouwer; 12 13 20 30 36 57 58 J. v. Wijk; 14 33 41 Joh. Jager; 22 23 24 27 50 56 H. de Vries; 25 44 51 61 62 D. Munneke; 31 34 46 B. J. Zuide ma; 40 63 M. Keizer; 47 G. Dijkhuis en 49 P. Schut. voor Zondag 28 Augustua. NED. HERV. KERK. Sappemeer: 10 u. ds. Meyer Drees. Hoogezand: 10 u. ds. Coolsma van Groningen. Westerbroek: 10 u. ds. Denee van Kropswolde. Kropswolde: 10 u. ds. J. H. Denee van Veghel. Kielwindeweer: 7 u. ds. Meyer Drees Zuidbroek: 10 u. ds. Witteveen van Veendam. Noordbroek: 10 u. ds. Strating (Doopsbed.) Engelbert: 10 a Mej. Stienstra van Veendam. Muntendam: 3 u. ds. Beerekamp van Groningen. Schaaphok: 2.30 u. Ev. Jumelet. Froombos: 7 u. Ev. Jumelet (Coll. Inw. Zending). Slochteren: 9-30 u. ds. Vermear. Kolham: 9.30 u. ds. Huisman. Harkstede: 2.30 u. ds. Huisman. Schildwolde: 9.30 u. ds. Hulstijn. Hélium: 9.30 u. ds. Politiek. Siddeburen: 7 u. ds. Vermeer. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 en 4.30 u. Ev. Pruy- sen. Noordbroek: 3 u. Ev. Bergmans. Stootshorn: 10 u. Ev. Bergmans. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds, Kosters. GEREF. KERK. Sappemeer: 9.30 u. ds. Klapwijk; 7 u. ds. J. Sij brandy van Winsum. Martenshoek: 9.30 u. Leesdienst; 4.30 u. ds. Klapwijk. Schildwolde: 10 en 3 u. ds. van Ha- ringen uit Veenhuizen. Siddeburen: 9.30 en 2.30 U. ds. Ha zenberg. GEREF. KERK (Art. 31) Hoogezand: 9-30 u. Leesdienst; 5 uur ds. Groen van Groningen. Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. ds. van Dijk. Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. Drost uit Loppersum. BAPTISTEN GEMEENTEN. Hoogezand: 10 en 4 u. ds. Reiling. Muntendam: 9.30 en 4 u ds. Hek- huis; 7.30 u. Jongelieden verg. Foxhol: 10 en 4 u. de heer Reinholtd. LEGER DES HEILS. Hoogezand: 1Q u. Heiligingsdienst; 6.30 u. openL samenk. bij 't Gem.- huis; 7-30 u Heiligingssamenk.; leiders Envoy en Mevr. Bôning uit Leeuwarden. RADIO-UITZENDING Ned. Rode Kruis Het Ned. Rode Kruis vraagt spe- ciaal de aandacht voor een radio- hoorspel, betreffende het werk van de Bloedtransfusiedienst, dat Zondag 28 Augustus zal worden uitgezonden van 18.30 tôt 19 u. De inleiding zal worden gesproken door de voorz. van het Ned. Rode Kruis, Ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken. Deze uitzending vindt plaats in het kader van het programma van de Nederlandse Strijdkrachten (uit zending geschiedt niet door de R.O. N.) VOETBAL Het personeel van de Aardappel meelfabriek „De Woudbloem" speel- de Woensdag een wedstrijd tegen een combinatie van personeel van de fa. Kool Wildeboer te Hoogkerk en Borger en Kleine te Hoogezand. Deze zeer sportieve wedstrijd eindig- de in een gelijk spel 22, waarna „De Woudbloem" bij het nemen van strafschoppen winnaar werd. KORFBAL De onlangs heropgerichte korf- balclub „S.B.O.", Kolham, wist met een 51 overwinning op UNI H het kampioenschap in het District Gro ningen Oost II te behalen. SCHAKEN. De eindstanden van de clubcompe- titie van de schaakvereniging „Hoo- gezandSappemeer", seizoen 1948/ 1949 zijn Groep I: 9 J. C. Overman 20 10 1 3 1614 L. Kranenborg 20 15 2 3 16 J. Reyne 20 11 4 5 13 L. Scheen 20 10 4 6 12 J. J. v. d. Reyd 20 10 3 7 1114 P. Beersma 20 9 3 8 1014 H. Clobus 20 6 5 9 8 y2 H. G. Steenbeek 20 8 1 11 814 J. Miedema 19 0 1 12 014 J. Kremer 20 2 3 15 314 P. Miedema 19 2 1 10 214 In deze groep behaalde de heer J. C. Overman, na spannende strijd te- kampioenschap, waarmede de wis- selbeker opnieuw voor een jaar in zijn bezit kwam. Groep II A: M. de Vries G. de Wind A. Kits J. H. Oterdoom J. Molter N.N. F. R. Huizinga J. v. d. Kamp P. Frans E. Coops Groep II B J. M. Haspers B. Hoen B. Goosen G. H. Pentinga H. R. Dolfoen H. Wubbeling Bij de promotie en degr.-competî- tie behaalden de heren Haspers en Kremer 3 punten uit 4 wedstrijden, waarmede de heer Haspers zijn in- trede doet in groep I en de heer Kre mer zich daarin handhaafd. De he ren Miedma en Coops, die ieder 2 punten uit 4 wedstrijden verkregen, degraderen. De heer de Vries be haalde 0 punten uit 4 wedstrijden. A w In de NOSBO-competitie eindigde Hoogezand—Sappemeer I op de 2e 18 15 3 16 15 14 1 14 10 11 1 4 1114 18 10 2 6 11 17 8 1 8 814 17 0 1 10 17 5 1 11 514 11 3 2 6 4 18 3 15 3 13 1 12 1 10 9 1 914 10 7 1 2 714 10 6 4 0 9 2 1 6 214 10 2 2 6 3 9 - 1 8 14 plaats van de klasse IIB, en Hooge zandSappemeer II op de derde plaats in klasse IV B. DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie Damclub „Houdt Stand", Hoogezand- Sappemeer: R. BuurkeE. Westman 11; K. SnitjerC. Kielman 11. J. SmitK. de Jonge 20; J. Pluk- kerB. Hartman 20; G. Lammers- B. Hekert 20; H. JongmanJ. Westman 2—0; H. GooiertR. Buur ke 20; H. E. VisserR. Buurke 20; G. LammersR. Bouma 20; H. E. VisserE. Westman 20; R. BuurkeR. Bouma 20. WANDELEN. Voor de wandelaars uit deze pro- vincie staan er verschillende tochten op het programma. Daar zijn in de eerste plaats de tochten welke 10 en 11 September door de Wandel-Ver- eniging „Groningen" zullen worden gehouden, ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan, en waaraan K.L.M. en Nrd. Ned. Aero Club medewer- king zullen verlenen. De tocht gaat naar Eelde. Verder zijn er wandeltochten van de turnkring „Oost-Groningen" van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond, te houden in HoogezandSappemeer op 18 September, te Winschoten op 18 September en te Appingedam op 17 en 18 September. Dergelijke wan deltochten, georganiseerd in het ka- gen de heerL. Kranenborg, het club# der van de Bondswandeldag werden voor de oorlog jaarlijks gehouden Het ligt in de bedoeling deze tochten wederom «jaarlijks te gaan organise rez KEGELEN. Het ligt in de bedoeling op 4 Sep tember a.s. de jaarlijkse kegelwed- strijd Stad Groningen contra de Om- melanden te spelen. Zowel in de da mes- als in de herenploeg zullen spe- lers uit ons rayon worden opgesteld. Zo spelen in de damesploeg Mevr. SmitSchierbeek, Zuidbroek, de da mes Brust, SchaapZwiers en Smit van Hoogezand, en in de herenploeg de heren B. Bos Jr. en Messendorp van Sappemeer, W. Spoor Sr., de Vries, Lenting, J. Zeef, J. Smit, S. Bakker, Brust, de Haan, Leuning, C. Ausema, H. Heerlien en E. Bultinga, allen Hoogezand, L. Vos Jr., Borger- compagnie en H. E. Jager, Zuidbroek 't Is maar een weetl Zo min als we nog rijden op een fiets met een groot voorwiel, zomin wassen we wol nog in gewone zeep. Wol moet gewassen worden in de 'alkalivrije Echfalon, zelfs regelma- tig gewassen worden. Dit is de vei- lige manier. Het beste bewijs hier- voor is wel, dat de huisvrouw, die ai haar wol alkalivrij wast in Echfalon blijft beschikken over een onberls- pelijke garderobe. HOOGEZAND—SAPPEMEER 18 t.m. 24 Aug. 1949 Geboren: Rijfiena Filipstiena, d. v. W. Veenstra en J. A. Mulder, Noorddjjk; Wolterdina Sarina, d. v. D. P. Maas en J. Klunder, Foxhol; Anthonie Hendrikus Willem, z. v. J. van Otterloo en W. Pille, Sappe meer; Berend, z. v. K. Veen en M. G. Bakker, Foxhol; Antonette Maria, d. v. J. de Boer en H. G. Jonk, Sloch teren; Roelofina, d. v. G. Prins en )A. Ottens, Kiel-Windeweer; Johan- nes Wernerus Jozephus, z. v. J. A. Timans en E. B. Nagengast, Sappe meer; Johannes, z. v. G. Reintke en A. Addens, Kalkwijk; Albertje, d. v. H. Vonk en H. ten Hoeve, Sappe meer; Anna Maria, d. v. E. Maatjes en G. Eggens, Westerbroek; Aaltje Jantje, d. v. Tonnis Jager en G. G. Schrage, Noordbroek; Johannes, z. v. J. J. H. Oosterwijk en A. Wold- huis, Borgercompagnie. Ondertrouwd: Jan Flik, 23 j., Windeweer en Wubbechina J. Auwen, 22 j., Windeweer; Leunis C. Verlinde, 26 j., Hoogezand en Maria de Kraker, 23 j., Axel; Adrianus van Grootveld, 28 j., Sappemeer en Alki- na H. T. Mulder, 22 j., Onstwedde; Hendrik Kortholt, 20 j-, Hoogezand- Sappemeer en Berendina Zwik, 20 j., Muntendam. Overleden: Sebe Idema, 74 j., echtg. v. Trijntje Noorman, Mar tenshoek. SLOCHTEREN 18 t.m. 24 Aug. 1949 Geboren: Date, z. v. G. Bijster veld en H. M. Bolhuis, Overschild; Margrieta Willemina, d. v. W. A. Lambeck en A. P. Eggens, Gronin gen. Ondertrouwd: H. Akkerman, 28 j. en A. de Boer, 24 j., b. v. Siddebu ren. Overleden: J. Leeuw, 87 j., wed. v. E. T. Wildeman, Hélium; D. Bos, 2 j., z. v. Sj. Bos en G. Brouwer, Hark stede, overl. te Groningen; G. Slijm, 55 j., echt. v. G. Lenting, Siddebu ren, overl. te Term'unten. MUNTENDAM 18 t.m. 24 Aug. 1949. Geboren: Loeki Gbziena Gé, d. v. P. Boerma en E. W. Weits. Ondertrouwd: J. P. Sijsling, 24 j. en L. Wijsbeek, 23 j., b. v. Munten dam; H. Kerstholt, 20 j., Hoogezand- Sappemeer en B. Zwik, 20 j., Mun tendam. Getrouwd: P. Prins, 27 j. en H. Boddeveld, 21 j., b. v. Muntendam; J. E. Vos, 25 j.. B^flo en T. R. Woortmeijer, 21 j., Muntendam. VEENDAM 17 t-m. 23 Aug. 1949. Geboren: Alegonda Francisca Ma ria, d. v. J. T. Wind en A. H. Boer- land; Loeki Geziena Gé, d. v. P. Boerma en E. W. Weits, Muntendam; Theodorus Wilhelm, z. v. H. A. Hin^ richs en N. R. Panman; Antje Alki- na, d. v. J. Borgman en T. Robbes; Hindrik Jakob, z. v. H. Per don en J. H. Velthuis; Douwe en Anje, z. en d. van B. Roskamp en J. Schut, Stads- kanaal; Jantje, d. v. J. de Vries en C. v. d. Putte; Geesje, d. v. H. Brou wer en H. Bouwmeester; Geert Ru dolf Jan, z. v. G. J. Smit en F. v. Housselt. Ondertrouwd: J. Scharpenborg, 23 j., Meeden en K. Mulder, 22 j., Veen dam; J. Petsinger, 33 j„ Winschoten en G. de Vries, 28 J„ Veendam; G- Oosterhuis, 22 i. en J. A. Peters, 26 j., b. v. Veendam. Economische Politierechter. Woensdag hield de economische (politierechter te Groningen zitting. O.a. werden behandeld 15 gevallen van overtreding Alg. Verord. Gedist. Dranken, waarvan 3 te Sappemeer hadden plaats gehad. Deswege had- den zich te verantwoorden J. K. (die niet was verschenen), J. B. en T. K. Zij werden resp. veroordeeld tôt f 200 of 2 mnd., f 150 of 2 mnd. en f 150 of 2 mnd. 35 ci per pale Netto 100 gr. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK 29) Toen Geert alleen was, dacht hij nog over het gesprek na. Was hij slecht voor z'n vrouw? Hij wist er zo spoedig geen antwoord op te ge- ven. Dus zo gingen ze nu al op het eiland over de tong. En toch schuld had hij, dat stond vast. Was Nel nog wel de mollige blonde waardin van vroeger? Neen, nu hij er dieper over nadacht, kon hij zich niet ontveinzen, dat ze magerder was geworden. Dat leed geen twijfal, want kortgeleden had ze haar win- termantel ook al moeten laten ver- nauwen, omdat hij haar te ruim zat. Ook in haar gezich was ze magerder geworden. Hij dacht terug aan die dag, nu enkele weken geleden, dat de pleegbroer van Nel, die op de grote vaart voer, voor enkele dagen naar Texel was gekomen. Hij had z'n „zussie", zoals hij dat noemde, eens opgezocht en had geconstateerd, dat „Nel effectief mager was worre". .Geert had door toeval een gesprek 'tussen Aris en de pleegbroer afge-, luisterd. De zeeman had Nel in twee jaren niet gezien en „broertje" bleek maar matig te spreken te zijn over Geert, nadat hij hem had ontmoet. „Dat was ommers geen kerel voor haar", had hij tegen Aris gezegd. Deze had echter de schouders opge- haald en wijsgerig geantwoord: „Wat zel je er an doen, hé? Liefde is ommers blind?" ,,Oi te dan van meknar hlsuwe was de wedervraag. „Nou, dat zel waar weze", had Aris volmondig geantwoord; „ze vrete mekaar zowat op". Dit ailes had Geert gehoord, maar Nel wist er niets van af- En Geert had er ook niet over gesproken. Dit ailes overdacht Geert nu en langzamerhand rijpte er bij hem een besluit. Als hij dan geen kerel voor haar was, zou hij wel uit haar leven verdwijnen. Hij mishandelde haar, zeiden de mensen al, zelfs in Den Burg. Goed, als hij dan niet voor haar deugde, en als de mensen dach ten, dat hij haar om haar geld had getrouwd, zou hij laten merken, dat hij haar om de drommel niet nodig had. Opnieuw had hij de laatste we ken weer het idee gehad, dat hij op haâr zak teerde en dat gaf hem een minderwaardig gevoel. Een dolzm- nig plan kwam bij hem op. Lang dacht hij er niet over na, maar voer- de het terstond uit. Toen de laatste boot in de haven was gemeerd, en Nel met vlugge passen huiswaarts stapte, was het al donker geworden en het verwonder- de haar, dat ze nergens licht zag branden, toen ze het straatje insloeg Zou Geërt weggegaan zijn? Maar dat had hij nog nooit gedaan, als ze eens een keer weg was; er zouden immers klanten kunnen komenl Met een vreemd voorgevoel trad ze op het huis toe. De voordeur zat op slot. Toen liep ze achterom, haal- de de sleutel van het bekende richel- t1e af en opende de achterdeur. (Wordt vervolgd) VERLIES VOOR DIERENPARK TE EMMEN. Na een ziekte van slechts twee da gen, is de bekende, gedresseerde oli fant Sheila, van het Dierenpark te Emmen, overleden. Getrouwd: C. Gringhuis, Wilder- vank en J. Mik, Veendam. Overleden: E. Schiphuis, 33 j-, echtg. van T. Hulshof, overleden te Groningen; M. Visser, 48 j-, ongeh., overl. te Groningen; M. Bruinvoort, 72 j., wed. van T. Kruize. ADVERTENTIE I.M. U 7.11 lt 's morgens ,,kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gai ln uw lngewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gai op te wekken en uw spdsvertering en stoel- gang op natuurluke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gai te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletje». WAT IS HET VERSCHIL Wat zijn er toch veel verschillen onder de mensen Blijf er maar eens een ogenblik rustig voor staan op een uur, dat het een beetje druk is. Wanneer je er op let is het niet wei- nig komisch om dat zo eens te bestu- deren. De wonderlijkste combinaties kun je zien, als daar zijn de beroem- de Bulletje en Bonestaak, maar ook de vele lange, korte, platte, ronde, kromme, rechte en vierkante gestal- tenissen van onze medemensen. En dat betreft dan alleen nog maar het zichtbare, het uiterlijke. Gaan we el- kaar eens wat nauwkeuriger bekij- ken, dan komt wel aan het licht, dat een mens heel wat meer is dan een verstandig dier, zoals men het wel eens wil laten voorkomen. De ver schillen in karakter, levensovertui- ging, begaafdheden enz., enz. zijn zo indrukwekkend groot, dat je er bij- na duizelig van wordt. Iedereen on- dervindt dit dagelijks in zijn omge- ving en gezin en dikwijls is de ont- dekking daarvan een pijnlijke ge- waarwording, omdat het jè er aan herinnert, hoe weergaloos de men- senwereld verscheurd en geteisterd is door deze dingen en tevens hoe hopeloos het is om elkaar goed te be- grijpen. Waarom ik dit nu schrijf Omdat er in de Bijbel staat: Er is geen on- derscheid Dat betekent niet, dat er in de Heilige Schrift geen rekening gehouden wordt met al die grote ver schillen in karakter en persoonlijk- heid. Het gaat hier (Romeinen 3 21-26) om iets, dat al het andere overtreft en in de schaduw stelt. Dat is, dat allen gezondigd hebben. In de Bijbel staat, dat wij mensen on- danks onze grote verschillen in één opzicht wonderwel overeenstemmen: we hebben allemaal gezondigd, we zijn er allemaal naast, we deugen geen van allen. Hola, zegt U, dat gaat te ver In- derdaad, de meeste mensen deugen niet, maar er is toch nog al heel wat verschil in. Natuurlijk, we blijven al lemaal wel een beetje onder de streep, maar dat wil nu niet zeggen, dat men ailes maar over één kam scheren moet. Herinnert U zich nog, dat je op school wel eens cijfers kreeg Toen was een onvoldoende een onvoldoen- de! En of het nu een twee of een vier was, je zat er maar mee. Zo is het in het leven ook. We zijn alle maal onvoldoende en wel zo erg, dat we God verloren hebben. Wij der- ven de heerlijkheid Gods, d.w.z. we zijn God kwijt, we kennen Hem niet. Niemand kent Hem. Sommigen be- weren wel eens, dat ze God in de natuur hebben ontdekt, maar het is onzin. De natuur in zijn schoonheid doet ons het alleen maar beter be- seffen, dat de Schepper van dit ai les een Onbegrepene moet zijn. Dit is de diepste nood van de we- reld, dat we God niet meer kennen. Denk nu maar niet, dat dit normaal is, want het is even abnormaal als wanneer een kind zijn vader niet meer kent. En of dat kind nu procu- ratiehouder of scharenslijper is, zijn toestand is er even verschrikkelijk om. En of U, beste lezer, nu een verlopen boef of een brave frôbel- onderwijzeres bent en ik 'n dominé, we zijn aile drie onze Vader, die in dé hemel is, kwijt; we zijn aile drie hopeloos verloren. Ja, zo zou het zijn, als God ons en de hele wereld had losgelaten. Maar dat doet God nooit. De onbegrepen God is gekomen naar de wereld, die Hem vetvloekte. Dat heeft God ai les gekost. In de Bijbel staat, dat Christus zich zelf vernietigd heeft en de gestalte van een dienstknecht Hij de zonde van de wereld op zich genomen heeft ook Hij is van God 189. Plotseling verbrak een koor van gillende kreten de ochtendstilte. Het was de bende be- douinen, die hen vanuit het ravijn had gevolgd en nader was geslopen, In voile galop stormden ze naderbij en binnen éen paar minuten zou den de blnnken ovar* weldlgd «Un, Vrijdag 20 Aug. 1949 Kaskomkommers 1 f 78; Idem 2 f 7—6; Idem 3 f 0; Platglaskomkom- mers 1 f 712; Idem 2 f 0; Bloem- kool 1A f 37—82; Idem 1 f 21—45; Idem 2 f 1321; Meloenen f 1452; Perziken f 212; Bos Peterselie f 3— 3.90; Knolselderij f 8 per 100 stuks. Andijvie f 514; Augurken A f 53— 61; Idem B f 12—38; Druiven f 64— 74; Kroten 1 f 5; Postelein f 45; Prei 1 f 814; Pronkbonen f 12.80 18.10; Rode kool f 5.50—0.50; Sav- kool geel f 5.40—0.80; Spinazie f 8— 10; Stamslabonen z. dr. f 34.40 39.40; Tomaten A f 3338; Idem B f 27—40; Idem C f 21—28; Idem CC f 16; Veense bonen f 2225; Was- peen 1 f 8.809; Witte kool f 4 5.30; Komkommers f 67; Slavellen f 23 per 100 kg. Kropsla 1 f 4.50—9.30 per 100 krop- Appelen f 0.100.35 per kg. Pruimen f 0.90.23 per kg. Zaterdag. Hoogezand: Bioscoop 0.45 en 9 u. „De Desperado's". Sappemeer: Muziektempel 7.30 uur Plantsoenconcert door „Geluk door Vrijheid". Zondag. Hoogezand: Bioscoop 4, 6.45 en 9 u- „De Desperado's". Maandag en Dinsdag. Hoogezandi Bioscoop 8.30 U, „Huize Kolder". weggestoten. Daarom klonk het als een wanhoopskreet Mijn God, Mijn God, waarom hebt Gij mil verlaten 7 Maar de wanhoopskreet werd een zegezang, omdat Jezus, de Heiland, onder ailes, onder de nood van zijn lijden en de schuld van de wereld, Zijn Vader, Zijn God niet losliet. Zo werd Hij de brug naar God, de scha- kel tussen de duistere wereld en le Vader. En in dit ailes was God, die de wereld met zichzelven verzoenen wilde. Hij was het, die in het kruis van Christus de wereld, U en mij, de hand toe stak. Ja, en nu komt het er alleen maar op aan, of we die hand van God aan- nemen of niet. Verloren zijn we al lemaal, als we zonder God verder willen. Daarin is geen onderscheid. Behouden, gered, gelukkig zijn we allemaal, als we het met Christus wagen. Daarin is geen onderscheid. Zo slecht kun je niet zijn, of Chris tus brengt je weer naar de Vader terug. De vraag, waar ailes om draait is deze Heb je er belang bij Zou je graag vrede vinden, rust verkrijgen in de terugkeer tôt God 4Ms je de uitgestoken hand weigert, gaat God voorbij. Als je niet wilt, wordt je ook niet gedwongen-Maar als je van uit je nood en ellende, naar de hand van Christus grijpt, wees er dan ze- ker van. ,dat Hij je niet alleen laat. Zle lezer, dit is het verschil. Hoogezand. R. KEILING.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2