BRIEVEN VAN LEZERS Geboortekaartjes! PLAATSELIJK NIEUWS Opening Tankstation aan de Kerkstraat te Hoogezand NOORDBROEK De jongen rukte zich los, en hoe- wel hij hevig bloedd, wilde hij toch nog naar huis gaan. Hij zakte echter j spoedig in elkaar, Zijn toestand is DOOR VRACHTAUTO VAN ZUN VADER OVERREDEN NEDERLANDSE GROENTENEXPORT NAAR FRANKRIJK Veemarkt Groningen Overzicht Veemarkt Graanmarkt Groningen Overzicht Graanmarkt. FILMNIEUWS VAN DE DERDE ETAGE GEVALLEN œm Dmkkerij Het nieuwe tankstation van de garage Groeneveld. Inzet Wethouder Kamps knipt het zegel van een der pompen door. Met het troepentransportschip „Johan van Oldebarnevelt", dat te gen 8 September te Amsterdam wordt verwacht, zullen de volgende militairen uit ons rayon repatrieren: H. J. Vink, Borgercompagnie 51, Post Sappemeer; G. Kruyer, Heren- straat 169, Sappemeer; R. L. Duit- scher, Kleinemeersterstraat, Sappe meer; J. Dijk, Hoogezand; H. Geer- des, Woldweg 107, Kropswolde; P. R. Westerhuis, Damsterweg A 848, Sid- deburen; D. H. Boiten, Kerkstraat 42, Muntendam, alsmede Mevr. J. Vink- Dontje, Borgercompagnie 51. SAPPEMEER Muzikale klanken klonken Za- terdag over het avondlijke Sappe meer, want de muziekvereniging „Geluk door Vrijheid" heeft onder leiding van de heer Holtman een concert gegeven in de muziektempeï. Velen waren in de omgeving gekomen om van de muziek in de stille avond te' genieten. De belangstelling was groot. Een tiental nummers werd ten gehore gebracht. Bij de verloting van de muziek vereniging „Geluk door Vrijheid" viel de eerste prijs op no. 112, de tweede en derde prijs vielen resp. op 202 en 1164. Zaterdagavond tegen 9.30 uur werd gemeld dat er brand was uit- gebroken in de boerderij van de heer Remkes aan de Noorderstraat 160. De brandweer werd gealarmeerd, doch behoefde geen dienst te doen, daar de brand al door de bewoners was geblust. De heer L. J. Hateboer, voorm. exploitant van het gelijknamige café in de Middenstraat, overleed Maandag plotseling. Toen hij in een café in Musselkanaal was kreeg hij een hartverlamming. HOOGEZAND—SAPPEMEER In 1941 is een aanvang gemaakt met de aanleg van de aardebaan ten béhoeve van de verbetering van de weg HoogezandVeendam- De verbetering begint bij de grens tussen HoogezandSappemeer en Veendam, waarbij tôt voorbij de nieuwe brug over het Borgercom- pagniesterdiep, over een lengte van circa 2% km het bestaande tracée gevolgd wordt, waama over een lengte van ruim 1 km de nieuwe weg parallel loopt aan de zuidzijde van de bestaande weg de Lange Leegte zulks in verband met de bebouwing langs deze weg. Bij het café „Het Vosje" is het be- ginpunt van de ruime boog ter leng te van bijna 1 km, waarmede de nieuwe weg aansluit aan de Juliana- laan in Veendam. Door de oorlogsomstandigheden kon ,de aardebaan niet eerder dan eind 1946 voltooid worden. In 1947 is de voornoemde nieuwe vaste brug over het Borgercompag- niesterdiep met de plaatselijke weg- verbetering in gebruik genomen waardoor de bochtige toegang tôt de oude draaibrug en deze brug zelf konden vervallen. De totale verhar- çHti ggbrpoH+e. - ("Retoncementverhsr- dmg) zal bedragen 6 m met aan weerszijden slipstroken, ter breedte van 0-35 m elk, van klinkers. Het werk zal vermoedelijk vol- gend jaar geheel voltooid zijn. Langs de gehele weg komt een tweezijdig rijwielpad, breed 1.50 m, behalve daar waar de nieuwe weg parallel loopt aan de Lange Leegte, waar slechts een éénzijdig rijwielpad aan de zuidzijde wordt aangebracht. De gemeenteraad van Hooge zandSappemeer zal Vrijdagavond 2 September om 19.30 uur in verga- dering bijeenkomen. Morgen, Donderdag 1 Septem ber zal de heer J. W. Bruinvoort, al- hier, het feit herdenken, dat hij 25 jaar geltden in dienst trad van de C'oôp. Boerenleenbank ..Hoogezand" te Sappemeer. HOOGEZAND De Bioscoop Hoogezand ontving van het Hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis „Het boek van de Prinses v. h. Rode Kruis". als blijk van waardering voor de medewerking verleend aan deze instelling. KIELWINDEWEER Sedert het emiraat van Ds. Wasch, alhier, ingegaan op 1 Januari van dit jaar, is de Hervormde gemeente Kielwindeweer aangewezen op de hulp van de ring. Men besloot even- wel te trachten, weer een eigen voor- ganger aan te stellen. Daartoe moet eerst de schuld van de kerkvoogaij, die tijdens de buitengewone lasten der laatste jaren is ontstaan, worden vereffend. Verschillende vooraan- staande personen werken daarom thans mede aan het aanbieden van intekenlijsten aan de Hervormde ingezetenen. Men heeft goede hoop dat men, vooral door giften ineens, de financiële toestand zal kunnen saneren. ENGELBERT In het natuurbad, alhier, wer- den door de consulent van de licha- meljjke opvoeding in totaal 58 diplo- ma's uitgereikt aan de schooljeugd, waaronder 25 diploma's B. In zijn rede feliciteerde de consu lent het badbestuur met het prach- tige bad en de badmeester, de heer Louwes met de behaalde resultaten- De jeugdige Pieter Nieborg, die deze zomer leerde zwemmen, wist de diploma's A en B te verkrijgen en volbracht de 1500 m prestatie- tocht te Groningen. MIDDELBERT Zuster Sonneville werd be- noemd tôt 3e schoolzuster bij de schoolartsendienst te Groningen. SCHILDWOLDE Mej. N. van Dijk, alhier, is be- noemd tôt onderwijzeres aan de Bij- zondere lagere school te Pieterburen. HELLUM Vrijdagavond werd ten over- staan van notaris P. Denijs in cafe v. d. Berg, ten verzoeke van de er- ven G. H. Nap, alhier, publiek ver- kocht: I. Een behuizing, getekend B 14 mét erf en tuin, groot 11.4 are. Koper de heer H. Wildeboer, alhier, _w voor f 7100 en f 175 voor overname.i zeer ernstig. II. Een behuizing, getekend B 15, met erf en tuin, groot 20.8 are. Ko per de heer K. Wildeboer, alhier, voor f 3100. S1DDEBUREN Morgen zal de heer E. op 't Zandt de dag herdenken, dat hij 25 jaar geleden als petroleum-venter in dienst trad van de Maatschappij „Shell" OVERSCmLD Door het bestuur van het wa- terschap OverschildTetjehorn zijn plannen geopperd om de laatste mo- len aan het Schildmeer op te rui- men. De oude molen is reeds door een electrisch gemaal vervangen. Op een gecombineerde vergade- ring werd besloten tôt het fiouden van een Floraliatentoonstelling. Als datum werd voorlopig vastgesteld 17 Sept. a-s.. Een commissie van voorbereiding werd benoemd. De heer D. Koning, alhier, is benoemd tôt 2e ambtenaar ter secre- tarie, terwijl als volontair is toegela- ten de heer B. Oomkens. Het Harmoniecorps „Noord- en Zuidbroek" o.l.v. de heer W. Smit kzal morgen om 19.30 uur voor de R.O.N. concerteren. MUNTENDAM Door burgemeester en wethou- ders van deze gemeente is ingaande 1 Sept benoemd tôt volontair ter secretarie alhier, onze plaatsgenoot, de heer F. J. Kram. Het echtpaar T. Seip en H. Por, wonende achter het hôtel „De Mun- te" hoopt op 6 September a-s. zijn 55-jarige echtvereniging te herden ken. De heer A. Tan je, onderwijzer aan de Chr. School, alhier, slaagde te 's Hertogenbosch voor het examen M-O. schoonschrijven. ZUIDLAARDERMEER Men wijst ons op het feit, dat hét Zuidlaardermeer dit jaar zeer rijk aan voorn blijkt te zijn. Diverse vissers gaan met vele ponden voorn van hun hengeltochten naar het Zuidlaardermeer, huiswaarts. GRONINGEN Omtrent het watertekort in de Groninger kanalen schrijft de Pro vinciale Waterstaat van Groningen o.a. het volgende: De moeilijkheid, waarom het bij deze kanalen in de Groninger Veen- koloniën gaat, is het gevolg van de omstandigheid, dat deze kanalen ge- legen zijn in een zandige, sterk wa- terdoorlatende grondslag op een hoog niveau boven de zeespiegel. Daardoor is er voortdurend een groot waterverlies, dat niet gemak- kelijk kan worden aangevuld omdat zich in de nabijheid geen bron be- vindt, waaraan voldoende zoet water kan worden onttrokken. Het benodigde water kan alleen komen uit het IJselmeer. Toevoer van dit IJselmeerwater langs de kortste weg, ni. door de Drentse ka nalen is technisch niet mogelijk, uffiCai: in die smalle wateren dan te grote stroomsnelheden zouden op- treden. In 1936 besloten de Staten der provincie Groningen de voeding te doen plaats vinden via het Friese kanalennet. De hiervoor nodige wer ken, die in totaal enige millioenen guldens zullen kosten, zijn thans voor een deel gereed en voor een an- der deel in uitvoering. De inlaatsluis te Teroelsterkolk bij Lemmer is klaar en regelmatig wordt hierdoor reeds water ingela- ten. Door opmalingsinstallaties te Dorkwerd en Oosterhoogebrug wordt het water verder opgepompt en komt zodoende ook in het Zuidlaar dermeer. Het ligt in de bedoeling water uit dit meer op te pompen via speciaal daarvoor ingerichte voedingskanalen naar het bovenpand van het Kiel- sterdiep en het Annerveense kanaal. De hiervoor nodige pompinstallaties zijn in bewerking. Door het oprich- ten van opmalingsinstallaties aan het Eexterveense verlaat en aan de slui- zen van het Stadskanaal zullen ver der de panden van het Stadskanaal tôt aan het 5e verlaat rechtstreeks van water kunnen worden voorzien. Verwacht mag worden, dat de mi sère van de lage waterstand in de Groninger kanalen binnen enige ja ren grotendeels tôt het verleden zal behoren. Voor de uitvoering van het plan tôt verbetering van het kanaal naar het Oosten neemt de provincie op 1 September a.s. van de gemeente Groningen over het gedeelte van het Winschoterdiep van Oude Roodehaan tôt de Oostermoersevaart met inbe- grip van de brug te Waterhuizen. GRONINGER VERONGELUKTE BIJ AMERSFOORT Op het kruispunt Hoevelaken, bij Amersfoort is de 19-jarige Groninger D. met zijn motor tegen een vracht- auto gereden. Beide voertuigen had- den slechts een geringe snelheid, maar toch sloeg de Groninger met zoveel kracht tegen de grond, dat hij zeer zwaar gewond werd. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is hij overleden. Het ongeluk is vermoedelijk toe te schrijven aan het feit, dat de motor rijder met de verkeerssituatie ter plaatse niet op de hoogte was. De bestuurder van de vrachtauto treft geen schuld. KWAJONGEN VIEL UIT EEN BOOM In Vlissingen was een kwajongen in een hoge boom geklommen. Op een zeker moment liet hij zijn li- chaam steunen op een dode tak, deze brak af, waardoor de jongen viel en precies op een hek terecht kwam. Een spijl drong hem in de zijde, ging tussen twee ribben door, en kwam gevaarlijk dicht bij een der longen terecht. TWEE LIFTENDE MEISJES VERONGELUKT Twee Amsterdamse meisjes wilden al liftende een reis door een deel van Europa maken. Zij trokken de Bel gische grens over en vonden daar een automobilist bereid hen een eind mede te nemen. Nauwelijks hadden zij echter een kilometer gereden of de auto botste tegen een boom. De bestuurder en één van de meisjes waren op slag dood. Het andere meisje, dat zwaar gewond was, is la- ter aan de bekomen verwondingen overleden. Toen een melkrijder uit Franeker met zijn lege auto aan het rijden was, bevonden zich in de laadbak zijn 6-jarig zoontje en zijn vriendje Tijdens de rit viel het zoontje van de melkrijder van de bak en kreeg het achterwiel van de auto over het hoofd. Het kind was op slag dood. CHAUFFEUR VEROORZAAKTE ONGELUKKEN Was hij onder de invloed van sterke drank? Een kolenhandelaar heeft met zijn vrachtauto tin de omgeving van Nij megen een' reeks ongelukken ver- oorzaakt. f Door een bocht te wijd te maken reed hij twee wielrijders aan. Eén er van werd ernstig gewond, van de ander werd alleen de fiets vernield. Vervolgens zwaaide de chauffeur naar rechts en reed een 14-jarige wielrijdster aan, die achterop haar fiets een 1%-jarig jongetje vervoer- de. Beiden werden gedood. De auto-bestuurder reed door en even later laveerde hij zo met zijn wagen dat een heer en dame juist hun leven in veiligheid konden bren- gen. De chauffeur werd aangehouden. Vermoedelijk is het feit, dat hij dronken was de oorzaak van het ge- beurde. RÔNTGENFOTO'S VAN WEKE DELEN VAN HET LICHAAM Prof. Ingelmark en Dr. Frantzell uit Upsala (Zweden) hebben een méthode uitgevonden om foto's van de weke delen van het menselijk lichaam te maken. Tôt nu toe kon men slechts foto's maken van het skelet en van organen die lucht be- vatten, zoals bv. de longen. De spijsverteringsorganen konden alleen met behulp van de een of an dere registrerende stof, zoals barium, worden gefotografeerd. Met de nieuwe méthode kunnen huid en spieren nauwkeurig wodren gefoto grafeerd. Hierdoor is men in staat throm bose en kwaadaardige gezwellen sneller vast te stellen dan vroeger, terwijl ook de nieuwe ontdikking van belang zou zijn voor het vast- stellen van ziekten van het spier- weefseL TUBERCULOSE IN ZUID-AFRIKA Volgens de secretaris van de Zui Afrikaanse Vereniging tôt bestrl ding van de Tuberculose, sterven ieder jaar in Zuid-Afrika 10.000 per sonen tengevolge van t-b.c. of wel ongeveer 30 per dag. Voornamelijk heeft de sterfte plaats onder de naturellen. Maar de aangetaste naturellen vormen niet alleen een besmettingshaard voor zichzelf, maar ook voor de andere bevolkingsgroepen. Onlangs werd een door Nederland met Frankrijk gesloten handelsver- drag van kracht. Over verse groente zijn in dit verdrag geen bepalingen opgenomen, maar de Franse regering heeft toegestaan, dat vanaf 27 Augus- tus 15.000 ton Nederlandse groente (t.w. uien, prei, bieten, rapen, wor- tels en aile soorten kool) in Frank rijk wordt geïmporteerd. VERPLEEGSTER GAF VERKEERDE INJECTIE In een Rotterdams ziekenhuis heeft een verpleegster een 72-jarige patiënte een verkeerde injectie ge- geven, waardoor deze onmiddellijk overleed. De verpleegster gaf ook een mannelijk patiënt een injectie met hetzelfde sérum. De artsen waren echter door de plotselinge dood van de vrouw op de vergissing geatten- deerd, en namen onmiddellijk maat regelen, zodat het tweede slachtoffer geen nadelige gevolgen heeft onder vonden. Dinsdag 30 Aug. 1949 Kalf- en melkkoeien f 775800, f 650725, f 475600; Kalfvaarzen f 625—700, f 375—450; Vroegm- koeien f 650—750, f 475—500; Vare koeien f 525—575, f 375—450; Kal- veren en pinken f 140400; Weide- schapen f 6575, f 4050; Vette Lammeren f 3944; Vette Schapen f 80—95; Biggen f 40—45, f 30—37. Aanvoer: 384 runderen, 127 kalve- ren, 1069 schapen, 4 varkens, 615 biggen, 71 paarden, 42 bokken en geiten; 2312 totaal. Van het gebruiksvee was het aan- bod abnormaal klein. De verkoop OVER HET VERKEER By het lezen van een artikel in uw blad van 11. Zaterdag 20 Aug., dat handelde over veilig verkeer viel het me op, dat meer .in algemenen zin daarover werd geschreven, met uit- zondering dan van het geval Zuider- straat en dan wordt daar cursief ge- drukt over jeugdonderricht, Daar zyn we het volkomen mee eens. Maar het moest me toch van de pen dat niet alleen de jeugd schuldig aan misbruik van de weg is. Alhoewel ze wel mee schuldig is. Getuige het meermalen dwarszetten van hun fietsen op het trottoir, zodat de voet- ganger maar moet zien te passeren. Notitie wordt van hen niet genomen en als men er wat van zegt heb je de kans dat je nageroepen wordt: „011e keerl of old wief". Dat ver- schijnsël zie je ook veel op het druk- ke eind te Sappemeer vanaf slager] Pol tôt en met ex-Gemeentehuis- Fietsen, autopeds en lediggangers die de bomen voor het perceel Ru- ding omhangen. Zij vormen de heren of dames van het verkeer. Kan dat niet geregeld worden? Maar een heel grote grief is m.i. wanneer je wan- delt in de buurt van bepaalde ker- ken in HoogezandSappemeer en deze kerken komen uit. Dan stro- was, met uitzondering van enkele beste najaarskalvende koeien, slecht men de kerkgangers de weg op. Je te noemen; met teruglopende prij-! wordt nu gewoonweg van de straat zen, aangezien er op het ogenblik weinig vee wordt geëxporteerd, wordt de handel ongunstig beïnvloed Ook voor dit soort vee zijn de prij- zen aanmerkelijk gedaald en men besteedde hiervoor niet gaarne bo ven f 800. Door het B.V.V. werden de aangevoerde kalveren en 82 run deren overgenomen. Op de afdeling wolvee was alleen in de vette scha pen en vette lammeren de handel vrij goed, maar was geheel gericht op de levering, waarvan dan ook zeer druk gebruik werd gemaakt. Voor de weideschapen was weinig of geen belangstelling. De biggen von den zeer langzaam en» tegen terug- gaande prij zen kopers. In de paarden werd in hoofdzaak handel gedreven in de slachtpaarden. Voor de werk- paarden was weinig of geen belang stelling. Dinsdag 30 Aug. 1949 Rode tarwe f 18.2021.80; Witte tarwe f 18.2021.80; Inlandse rogge f 17.70—19.80; Wintergerst f 19.20— 23.20; Zomergerst f 19.2023.95; Witte haver f 19.2021.45; Groene erwten f 27.2530-25; Koolzaad f 50.3065.55; Karwijzaad f 55.40 65.90. Op de Groningse graanbeurs van •Dinsdag was het aanbod van granen ruimer, van koolzaad betekenend kleiner. Rode en witte tarwe werden tôt ongeveer 30 cent boven de richt- prijs verkocht. Zowel rode als witte werd in de goede monsters verhan- deld van f 21.80 tôt f 21.85. De aan voer was ongeveer 4000 5000 ton. ogge was gemakkelijker te verko- pen. De droge partijen gingen nog van f 19.70 tôt f 19-80 van de hand, bij uitzondering voor f 19.85. Voor de minder droge kwaliteit betaalde men van f 19.20 tôt f 19.45. Gerst was ge* vraagd en belangrijk drukker. Witte gerst vond in de pellerskwaliteit ko pers van f 23.20 tôt f 23.30. Zomer gerst betaalde men met f 23.95, ter wijl de wintergerst f 24.20 opbracht, afwijkende soorten nog belangrijk hoger. Witte haver met beperkte kooplust werd nog voor f 21.70 uit dé markt genomen. In de laatbeurs was de stemming gedrukt en was deze prijs niet meer te bedingen. De kwa liteit is over het algemeen mooi. Groene erwten waren iets vaster ge- stemd. De beste monsters brachten f 30.25 op, tweede soort van f 28.25 tôt f 29.25. Koolzaad werd bij klein aanbod vlot verkocht voor f 35 65-55, soms f 65-80. Er was weinig karwei aan de markt, voor mooie kwaliteit was f 65.90 te bedingen. Zaterdagmorgen had de officiële opening plaats van het nieuwe pomp- station van de Garage H. Groeneveld aan de Kerkstraat te Hoogezand, gebouwd onder architectuur van de heer Uiterdijk. Dit pompstation bevindt zich te- genover de garage en bestaat uit een tweetal benzinepompen en een pomp voor lucht en water. Het achter de pompen staande gebouwtje bevat een klein kantoor en een telefooncel. Terzijde er van bevindt zich ener- zijds een w.c. en anderzijds een berghokje voor olie. Het geheel maakte een keurige verzorgde indruk, terwijl door de ligging achteraf het verkeer in de Kerkstraat dooii het tanken niet wordt gehinderd. Er is een uitstekende verlichting aangebracht, o.a. enige natrium- lampen, waardoor zich vanaf Zaterdag jl. dit vroeger 's avonds zo donkere gedeelte van de Kerkstraat baadt in een zee van licht. De tanks kunnen 12-400 liter ben zine bevatten. Tegen half elf hadden zich er Za terdag een aantal belangstellenden verzameld. De heer H. Groeneveld nam allereerst het woord. Hij heette de belangstellenden welkom en in het bijzonder de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur ni. wet- houder A. Kamps en de heer Prlns (Gem. secretaris), alsmede de Gro ningse vertegenwoordiger van de Caltex, de heer Bart. Hij wees op het belang dat de gemeente heeft bij de nieuwe pomp, door de ontlasting van het verkeer in de Kerkstraat. De heer Kamps begon met de me- dedeling dat zowel de burgemeester als de loco-burgemeester afwezig waren, in verband waarmede hij de opening zou verrichten. Na op de toenemende betekenis van het weg- verkeer te hebben gewezen, mémo- reerde hij de belangrijke dienst wel- ke de fa. Groeneveld aan de plaatse lijke zakenleven had bewezen door het bouwen van dit tankstation. Het is de wens van het gemeentebestuur, zo zei de heer Kamps, dat het station uit zakelijk oogpunt aan de gestelde verwachting zal voldoen. Vervolgens knipte wethouder Kamps de zegels van de pompen door, en pompte benzine' in de eerste auto. Na afloop van de plechtigheid ver- zamelden de belangstellenden zich in het café Hoving- De vele bloemstukken getuigden van de belangstelling die er bestaat voor het nieuwe tankstation. en tegen de hekken aangedrukt. De rijen mensen zijn dan wel 5 6 man dik en van wijken geen sprake. Dat vind ik vreselijk onhebbelijk en ge- tuigt m.i. niet van verkeersbegrip- pen, en het zijn in dit geval niet al leen de jongeren. Het zijn ook de meer bedaagden die de jeugd eigen- lijk moesten voorgaan. We willen hopen dat ze zich mogen beteren. v. D- (Van redactiewege ingekort en ge- wijzigd). (Er is reden om bij deze brief even stil te staan. In de eerste plaats willen wij opmerken, dat de opvoe ding van de jeugd tôt goede en be- schaafde weggebruikers zijn weer- slag vindt bij de ouderen. Indien de jongeren de verkeersbepalingen in GEEN CANARISCHE BANANEN MEER, doch Fyffes. Daar het invoercontingent Cana- rische bananen is uitgeput, zullen nu fyffes-bananen worden ingevoerd In de loop van deze week kan het eerste schip worden verwacht. Deze bananensoort is goedkoper dan de Canarische, waardoor de prijs zal dalen van f 1.82 op f 1.38 per kg. NEDERLAND HEEFT EEN SNELHEIDSRECORD VOOR VLIEGTUIGEN De poging van majoor-vlieger Flinterman om een Nederlands snel- heidsrecord voor vliegtuigen te ves- tigen, welke Zaterdag zou plaats vinden, kon toen wegens de weers- omstandigheden niet doorgaan. Zon- dag werd het record gevestigd, en wel boven het strand van Ameland. poor^ majoor Flinterman werd een snelheid behaald van ongeveer 955 km per uur. Luitenant Wansink bereikte onge veer dezelfde snelheid. HET MEISJE VAN DE VEENHOEVE Over de verhalen van de Zweedse schrijfster Selma Lagerlôf behoeven wij niet waarderend te schrijven, omdat goede wijn nu eenmaal geen krans behoeft. „Het meisje van de Veenhoeve" is een van haar verhalen, en wel een van de meest bekende. De AB. Kungsfilm te Stockholm heeft zeer zeker een goede keuze gedaan, toen zij dit verhaal koos om het te ver- filmen. En over de rolprent, die al- )dus is ontstaan kan anderzijds de schrijfster tevreden zijn. Het rauwe, werkelijke leven der verstotenen, dat Selma Lagerlôf heeft trachten uit te beelden, is op uitstekende wijze op de film weer- gegeven. Steeds weer wordt de be- zoeker getroffen door de hardheid en wreedheid van de wereld, die oor- deelt naar het uiterlijk, zonder het innerlijk te kennen. Het verhaal speelt zich af in Zwe- den, doch heeft niets van de zwaar- moedigheid die veel Zweedse verha len kenmerkt, en die niet vermag tôt het gevoel te spreken. Dit verhaal houdt je gevangen in zijn ban, van begin tôt einde. De film draait de komende „film- week" in de Bioscoop Hoogezand. acht nemen, zullen de ouderen dat langzamerhand ook gaan doen. Papa wil immers niet graag op een fout geattendeerd worden door zijn jong- ste spruit. Wat het laatste gedeelte van de brief betreft, betreuren wij het, dat de inzender kerkgangers ten voor- beeld heeft genomen. Het zou na- tuurlijk aanbeveling verdienen wan neer men twee aan twee zou lopen, maar men kan toch van volwasse- nen niet verwachten, dat zij zich als schoolkinderen zullen gedragen. Voorts moeten wij opmerken dat men het verschijnsel, dat de inzen der noemt overal kan aantreffen waar een goedbezochte bijeenkomst uit elkaar gaat, niet alleen in Hooge zand of Sappemeer, maar in iedere stad op dorp. (Heeft de inzender wel eens geprobeerd zich op Zaterdag avond door de Amsterdamse Kalver- straat te worstelen of heeft hij wel eens getracht na de beëindiging van één of andere politieke betoging langs het hoofdstedelijk IJsclubter- rein te lopen?) Bovendien dient hij te bedenken dat bedoeld verschijnsel door de structuur van Hoogezand en Sappe meer in de hand gewerkt wordt; immers de Hoofdstraat en de Noor derstraat hebben maar aan één kant een trottoir. Red. Nwsbl.) ZIJN TALENT VERKEERD GEBRUIKT Een Pool, die in Doesburg woont gebruikte zijn tekentalent voor het natekenen van briefjes van f 100. Bij een ingesteld onderzoek werden verschillende proeven van nagete- kende bankjes aan het licht gebracht Teneinde zijn werk te vergemak- kelijken had de Pool zich ook een vergrotingsapparaat aangeschaft. Men heeft hem voorlopig naar^een plaats gebracht, waar hij geen bank jes van f 100 zal kunnen natekenen. VON RUNDSTEDT ZEGT: Von Manstein is onschuldig Veldmaarschalk von Rundstedt, die momenteel in een ziekenhuis ligt heeft verklaard dat hij verantwoor- delijk is voor ailes wat tijdens de Poolse veldtocht is gebeurd, en niet von Manstein, die thans voor een Brits gerechtshof in Hamburg te recht staat. De bewijzen voor deze verklaring heeft von Rundstedt aan de verdedi- gers van von Manstein doen toeko- men. Op het balkon van de 3e etage van een huis in Amsterdam was een arbeider bezig met het verrichten van werkzaamheden. Door onbeken- de oorzaak viel de man naar bene- den en was op slag dood- De politie stelt een onderzoek in, om na te gaan wat de oorzaak van het ongeluk is, en of hier van schuld sprake is. SPITFIRE MAAKTE NOODLANDING In de omgeving van het-vliegveld „Twenthe" was een Spitfire van de militaire luchtvaart gedwongen een noodlanding te maken tengevolge van motorstoring. Hierbij werd het toestel volkomen vernield. De be stuurder, de 2e luit, vlieger de Jong werd zeer ernstig gewond. nniniult Kim De grootste sorterlng vindt U bij Sappemeer naast Hôtel „Struvé" Telefoon 2351 Desgewenst maken wij de kaartjea geheel postklaar, dus geadresseerd, voorzien van postzegels en gepost

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2