Twee heksenketels Dat is Montmartre VAN ALLES WAT G. O. V.-Concert in Laarwoud Vlerde Jcrcrrgcmg Zaterdag 3 September 1949 No. 70 VOOR DE GEMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORO- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENOAM EN OMGEVING WAARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Het koolct en borrelt er. 8 H A. DUIN DOOR BRAND VERWOEST GEDWONGEN OM IN VREEMDEIIN GENLEGIOEN TE DIENEN Autorijden op Zondag Fusie voorgesteld In de ban van muzielc en natuur TER OVERDENK1NG A&ONNEMENTSPKIJS t f 3Y50 p.kwartaal. Franco p. post DK76 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 aant per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te Irons, gevraagd enz. mini mum 75 eent (bij voopuitbetaHngJ HET NIEUWSBLAD VEBStrHITNT VWJUmSDAGS EN ÏA3PER3MWSS UîtgeefStesr an Kremers yTtzevmrssrwa'k „Het Nieuwsblad C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogazanfl Talofoon 2117 (b.g.g. 2351 on 2851) Poetrekaning Ko. 435883 Er zijn enkele haarden van voort-i afwijking van de beginselen, die zij durende onrust in de wereld, dat zijn jarenlang met het woord verdedig Zuid-Amerika en de Balkan. Dat zijn net heksenketels. Het kookt en bor relt er altijd, en op een zeker mo ment kookt de zaak over. In Zuid- Amerika heeft dat overkoken zich tôt nu toe in het algemeen beperkt tôt een binnenlandse revolutie of in enkele gevallen tôt oorlog tussen twee buurstaten (denk aan het con- flict tussen Bolivia en Paraguay). Maar in de Balkan heeft het overko ken al tôt zeer ernstige consequen- ties geleid. En Zuid-Amerika èn de Balkan vragen weer de aandacht. Wat Zuid-Amerika betreft dienen wij te vermelden een opstand in Bolivia De opstand wordt geleid door aan hangers van een vorige président (Gualberto Villaroel) die in Juli 194G bij een opstand om het leven werd gebracht. De opstandelingen hebben enkele plaatsen in handen, en heb ben de voornaamste daarvan al weer moeten prijsgeven. Zoals het er thans uit ziet zal de regering er spoedig in slagen de op stand te bedwingen. Als herinnering aan de opstand van 1949 de zo- veelste in de lange rij blijven dan alleen maar een stuk of wat puin- hopen. Over de Balkan valt meer te zeg- gen. Laten we eerst even stilstaan bij Griekenland waar nu al jarenlang een strijd ge- voerd wordt tussen regeringstroepen en zgn. partisanen, welke laatsten Griekenlands koers op Moskou ge- richt willen hebben. Het is voor het Griekse regeringsleger steeds moei- lijk geweest deze partisanen defini- tief „er onder" te krijgen, omdat de buurlanden aile deel uitmakend van het Oostelijk blok de guerilla- strijders in staat stelden in die lan- den reorganisaties uit te voeren en waar zij werden voorzien van nieuwe wapens. Nu Joego Slavië echter naar het Westen begint af te drijven krijgen de guerilla's het moeilijker. Joego Slavië helpt hen niet meer. Wanneer ze op grondge- bied van dr.t land feomen worden «a ontwapend en geïntemeerd. Dat is vermoedelijk de oorzaak dat de Griekse regeringslegers ze thans uit het Grammos-gebied hebben kunnen ver drijven Joego Slavie Het conflict tussen Belgrado en Moskou spitst zich meer en meer toe. Tito heeft de nota's van Moskou scherp beantwoord. Op een klacht van Moskou over Russische gevan- genen in Joego-Slavië heeft hij ge- antwoord dat hij hen met aile genoe- gen faciliteiten zou verlenen, opdat ze naar Rusland terug kunnen gaan, en tevens heeft hij gevraagd hoe het staat met de inwoners van zijn land die zich in Rusland bevlnden, en die willen repatriëren. Tito heeft zich losgemaakt van de Kominform; hij wil wel een Commu- nistisch Joego Slavië, maar geen land, dat afhankelijk is van Moskou HIJ WACHTTE ZIJN LEVEN LANG De loterij die te laat kwam Een man die eergisteren stierf, werd een dag later winnaar van 6000 IN EEN SLOOT GERAAKT In Diemen wist een 1%-jarig kind uit het ouderlijk huis te ontsnappen. Het kind liep door de tuin en kwam Australische ponden, de eerste prijs een sl°ot> die achter de tuin loopt. de, haar buitengewoon onpopulair maakt in de progressieve publieke opinie". Terwijl deze woordenstrijd gaande is, heeft Joego-Slavië zich tôt Ame- rika gewend en gevraagd om een le- ning van 25 millioen dollar voor de aankoop van Amerikaanse machine- rieën en uitrusting voor de lood-, koper- en zinkmijnen. Het valt thans nog niet te zeggen of het conflict tussen Belgrado en Moskou spoedig een beslissende wen- ding zal nemen, of dat de „koude oorlog" zal voortduren. Niet onmoge- lijk is, dat de zaak door Joego-Slavië bij de V.N. aanhangig zal worden ge- maakt. Duitsland In West Duitsland wordt gebouwd aan een regering. De laatste hindir- nissen voor een coalitie tussen Chris- ■fendemocraten, Lijberalen, Centrum en Duitse Partij schijnen nu uit de weg geruimd te zijn, en in de Fede- ratieve Bondsdag kan de coalitie over 218 van de 402 stemmen be- schikken. Op een of andere wijze is het daarin geraakt. Toen de vader enige tijd later bui- ten kwam, zag hij het kind drijven. Onmiddellijk haalde hij het uit het water, doch het kind was reeds over- leden, van de Staatsloterij van New South Wales. De dochter van de overledene, de 72-jarige Walter Goodman Westren, zei: „Hij wachtte zijn hele leven op een grote prijs Bij Monster heeft een ernstige duinbrand gewoed. De droge helm- beplanting en bebossing vormde de prooi voor het vuur. Er zijn 8 ha verwoest, waarvan 1% ha bos. Met twee stralen water en met zand heeft de Monsterse brandweer het vuur kunnen bezwinken. PROJECTIELHULS OP HET HOOFD GEKREGEN Dezer dagen werden in Utreeht militaire demonstraties gehouden. De soldaten lieten zien, hoe een mitrail- leur-opstelling vernietigd moet wor den, Onder de toeschouwers bevon- den zich een aantal militairen, die niet aan de demonstratie deelnamen. Eén vair deze toekijkende militai ren, sergeant Koster, afkomstig uiti Hengelo, kreeg een van grote hoogts delingenlegioen. Men had hem o-m Twee mannen, die vroeger bij de Amerikaanse marine dienden, heb ben tijdens het procès wegens deser- tie tegen één van hen, het een en an der over de recruteringswijze van het Franse Vreemdelingenlegioen v rteld. Zekere Ryan verdween in 1947 van de Amerikaanse torpedo- Van onze Parijse correspondent) Het is goed van tijd tôt tijd eens de sfeer van Montmartre te on- dergaan. Als ge genoeg hebt van de deftige terrassen van de Champs Elysees, als ge hoofdpijn krijgt van het gewirwar van mensen op de Boulevard des Italiens, als ge onder- vonden hebt hoe moeilijk het is een vrije bank te vinden in het Bois de Boulogne, dan kunt ge het best eens naar Montmartre gaan. Op de kleine binnenplaats van Montmartre vindt ge op het middag- uur wel een stoeltje leeg. Op deze hoogste „bult" van Parijs kunt ge dromen over verleden, heden en toe- komst. Het verleden spreekt uit de oude huis j es, waar in nu allemaal res taurants zijn gevestigd, het ene goed, het andere slecht, maar allemaal even duur. Het heden spreekt uit de Amerikaanse wagens, die de bult op .Bootjager ..Dickson", toen deze in S-tim Remo, in Italië, aanlegde. Ne- gekomen zijn om de hemel der bohe g jntien maanden later verscheen hij miens te zien en ook uit het stelletje in Kanton. Hij verklaarde voor het Nederlandse trekkers die voor de zo- kâjgsgerecht, waarvoor hij op grond veelste maal het paardehoofdstel aan van beschuldiging van desertie moest de muur hangen, en die daarmee in verschijnen, dat hij gedwongen wa3 dienst te nemen in het Franse vreem- neervallende huis van een afgescho- De Christelijke vakbonden hebben ten projectiel op het hpofd. De sche- nog een poging gedaan om de Soci- del van de man brak. Hevig bloedet aal Democraten in de coalitie te be- werd het slachtoffer naar een mih- maar die nneine is zonder tair hospitaal gebracht, waar onmid- P I lellijh e.n tesenoperatie werd uit- twee uur tijd 2260 francs hebben opgehaald. Knappe pseudo-Zigeunerinnen, die hun Zigeunerteint danken aan de Rivièra-zon en die overdag de colle gebanken bezetten van de Sorbonne gegeeseld en 24 uur uitgestrekt op het Sahara-zand laten liggen. Ten- siotte werd hij naar Frans Indo China gezonden om te vechten. Het r(Parijse uîniv.ersiteit) voorspellen u was hem gelukt na een tocht van vijf de toekomst. Voor 100 francs zult ge I uem,*. maanden door het oerwoud naar 70 jaar worden en gelukkig; voor t uu j - eevoerd Dit heeft echter niet gebaat. China te komen, half verhongerd en 200 tachtig en r«k, voor 300 krijgt u Intussen hebben de beide _leiden- gevoercLDit neenecmer met gérai nllprlpi in wildernis nos een kasteel er bii en voor 500 de figUren der a.s. regering Adenauer Toen en Bluecher de laatste hand gelegd aan het regeringsprogram, waarover de fracties nu zullen moeten beraad- Sla6en" X X, Monétaire conferentle de iilines gewaarschuwde bedekt met allerlei in de wilderni9 nog een kasteel er bii en voor -J" -1 ttj.-«TAftirWii trar. -7îj1 rlia cfphplo WPrplfS aan UW VO In Washington zal op 7 dezer een conferentie worden geopend tussen de Verenigde Staten, Canada en En- geland, op welke conferentie moné taire problemen zullen worden be- gproken. De Engelse ministers van financiën en van buitenlandse zaken bevinden zich reeds aan de andere kant van de grote haringvijver. ouders uit Hengelo te Utreeht arri- veerden, was hun zoon reeds overle- den. DOOR DE STROOM MEEGESLEURD Teneinde tegemoet te komen aan de vele desbetreffende verzoeken heeft de minister besloten voor Zon dag 11 September en Zondag 2 Oe- tober het Zondagsrijverbod op te heffen. Op de overige Zondagen zal con trôle worden uitgeoefend op de na- leving van het verbod. ..GENEESHEER-DIRECTEUR" LICHTTE EEN JUFFROUW OP De recherche arresteerde de 35- jarige gehuwde machine-bankwerker J. M., wonende te Den Haag, die in Juli jl. in een sigarenwinkel alhier, kennismaakte met een juffrouw. M. stelde zich aan haar voor als dokter. De kennismaking werd voortgezet en zij vertelde hem o.m., dat zij ver- pleegster was geweest, waarop de „dokter" haar vroeg of zij geen zin had met hem naar Melbourne te gaan, waar hij directeur-geneesheer van een groot ziekenhuis was. Hier had de juffrouw wel or en naar. Zij wilde wel eens veranderen. Na enige dagen kwam M. met een aantal Datais" de "këm van" het "conflicT. En Engelse formulieren, welke moesten Tito wil niet voor Moskou buigen. worden ingevuld. waarna hij wel Vandaar dat Moskou deze week een voor het nodige zou zorgdragen In de gemeente Biervliet in Zeeuws-Vlaanderen, waren 4 jonge meisjes aan het baden in het koele water van de Westerschelde. Plotse- ling werden twee van de kinderen door een sterke stroom meegesleurd. Aan de wal stond een aantal mensen, waaronder een broer van een van de in nood verkerende meisjes en zijn vriend. Een onderwijzer begaf zich te wa ter, maar door de sterke stroom kon opgelopen verwondingen. Hij ver klaarde nog gedwongen te zijn ge weest om op een plank met spijkers te knielen. De lidtekens hiervan liet hij aan de rechtbank zien. Een onverwacht opgekomen ge~ tuige, zekere Leathe, zeide, dat hij gezien had, hoe men Ryan met een riem gegeseld had. Zelf was hij tegen zijn wil in in 1948, op een tocht door Frankrijk, eveneens gedwongen dienst te nemen. Overigens had hij in 1944 reeds eervol ontslag uit de Amerikaanse marine ontvangen- Leathe zeide, dat hij het legioen uit .hieuwsgierigheid had willen bezoe- ken en dat hij een colonne Duitsers gevolgd was. Het was hem echter door bemiddeling van een senator gelukt na zes weken terug te keren. zal de gehele wereld aan uw voeten liggen. Dat is montmartre! Ergens zitten vier schilders te hij niets uitrichten. Ook de beide andere meisjes wu- ,~,y had gezjeni hoe men mannen den helpent zii moesten -uad uitgedrukt. omdat zij wel- uit het water gesleurd worden, an- m» ders zouden zij zich eveneens in de .stroom hebben gewaagd, wat geen redding had betekend voor de twee slachtoffertjes, maar wat wel had betekend, dat er geen twee, maar vier slachtoffers waren geweest. nieuwe nota aan Belgrado heeft ge zonden, in zeer scherpe bewoordln- gen gesteld, waarin Joego Slavië een déserteur uit de kamp der démocra tie wordt genoemd. En omdat Mos kou déserteurs veracht kan het geen rekenlng houden met hun be- langen. Het bericht van de nieuwe Rus sische nota werd gevolgd door ge- ruchten, dat Russische troepen de Joego-Slavische grenzen zouden na- deren. In hoeverre deze geruchten juist zijn, staat nog niet vast, we) staat vast dat hier een zenuwenoor- log van groot formaat wordt gevoerd, en dat het Joego Slavië moeilijk zal vallen in die zenuwen-oorlog zijn ze- nuwen de baas te blijven. In een dagblad heeft Joego-Slavie deze nieuwe nota beantwoor«, en het antwoord is niet minder scherp dan de Sovjet-nota. Er wordt in ge- sproken over het heldendom, dat de Sowjet Unie aan de dag legt tegen- over het kleine Joego-Slavië. Verder zegt de nota o.a. „De wereld raakt in steeds meerdere mate overtuigd van het ondemocratische karakter van de daden van de Sovjet Unie t.a.v. Joego Slavië. De Sowjet rege ring beseft blijkbaar niet, dat haar tussen de voetbalverenigingen HSC en Hoogezand Donderdagavond zijn op uitno- diging van het Gemeentebestuur de besturen van de voetbalvereni- gingen HSC en Hoogezand bijeen- gekomen in het gemeentehuis. Wethouder Kamps wees op de terreinnood in deze gemeente, en de moeilijkheden welke daaruit voor de verenigingen voortvloeien en somde de voordelen op van een fusie der beide verenigingen. Hij drong aan om pogingen in hef werk te stellen om te trachten tôt een fusie te komen, en sprak de hoop uit, dat de verenigingen hun goede wil zullen tonen. Door de beide verenigingen zal de zaak worden bekeken. Enige dagen later kwam hij opge wonden aan en vertelde, dat hij zijn actetas met papieren, pas en f 6000 in de trein had laten liggen en nu f 178 nodig had om instrumenten te betalen, welk hij had gekocht, om dat hij de volgende dag een hersen- operatie in Tilburg moest verrichten Het geld werd aan hem gegeven en korte tijd daarna werd nog een kleine som aan hem ter hand ge steld voor andere dingen, welke hij nodig had. In totaal werd f 220 ver- strekt. Daar de „(Tokter" zeide in Amsterdam te logeren maar het adres niet wilde noemen, soms een beetje te geheimzinnig deed en niet naar het station gebracht wilde wor- m(fe\'h^dvoor hhemafwas"ld krees1 de deze "in grote hitte was geweest. De KffiiV.w nrffwnaî? Vine nafr de kleermaker blijft echter bii zijn ver- T^nr hnrf men cnnerlis klaring. Het huis heeft geen schade vasteesteld wfe de geneesheer opgelopen. De kleermaker, kon na in un J r® het Coolsingelziekenhuis te zijn be- teerfenis terbeschikking van de handeld- naar wonin* teru«kR- officier van justitie gesteld. BRAND IN SCHOENFABRIEK In Kaatsheuvel is een schoenenfa- briek gevestigd in een houten ge- bouw, dat een frontbreedte heeft van 30 meter. In deze fabriek brak dezer dagen brand uit. Hoewel de brandweer het vuur krachtig be- streed, doofden de vlammen eerst toen het gehele gebouw was uitge- brand. De aanwezige voorraden gin- gen verloren en de machines werden ernstig beschadigd. De schade, welke op f 80.000 wordt geraamd, wordt slechts gedeeltelijlt door de verzekering gedekt. KLEERMAKER SPEELDE GEVAARLIJK SPELLETJE Twee surveillerende agenten zagen eergisteravond op de Mathenesser- iaan te Rotterdam de 62-jarige kleer maker A. G. uit de Ruilstraat met bebloede handen voor de woning van een dokter staan. Bij onderzoek bleek, dat de man de eerste leden van aile vingers van de rechterhand miste. Hij vertelde, dat hij, toen hij een broek opperste, het strjjkijzer op tafel had neergezet, waarna een ontploffing volgde. De politie, die bij hem thuis eens een kykje ging ne men, vond daar verschillende oor- logssouvenirs. Men denkt, dat de kleermaker met een speld heeft ge- prutst aan het schokbuisje van een granaat, omdat men een speld vord, waarvan de punt er uit zag, alsof gerden te tekenen. De Amerikaanse marine-attaché te Tanger had herhaaldelijk verzocht Ryan vrij te laten gaan, doch de Franse autoriteiten hadden „honder- den" verontschuldigingen aange- voerd voor het uitstel en de attaché was er niet van op de hoogte ge steld, dat Ryan naar Azië was over- gebracht. 45 NIEUWE TEXTIELPUNTEN GELDIG De volgende textielpunten zijn thans geldig verklaard: „U een punt", „V een punt", „U vijf punten", „V vijf punten", „U re serve" ter waarde van 10 punten en „V reserve" ter waarde van 15 punten. Al deze punten komen voor op de textielkaart VA 905. EEN SLEUTEL KWAM EN VERKEERDE HANDEN Donderdagavond heeft een of heb ben meer inbrekers gebruik gemaakt van het feit, dat de bewoners even het huis uit waren, om binnen te dringen in een perceel aan de Sta- dionweg te Amsterdam en daar voor een waarde van 5 6 duizend gulden juwelen en tweeduizend gulden baar geld te stelen. Zeer vermoedelijk hebben de ongewenste gasten ge bruik gemaakt van een valse of mis- schien zelfs wel echte sleutel. Er zijn althans geen sporen van inklimming of braak gevonden. Van de voordeur van het huis zijn tenslotte sleutels in omloop, doordat dit huis door al lerlei instanties is bewoond. In de bezettingstijd waren het de Duitsers, die zich er hadden genesteld; later kwamen er verscheidene geallieerde instanties in. De politie vreest der- halve dat een van de vele sleutels in verkeerde handen is gevallen en dat men rustig gewacht heeft op een ogenblik, dat er niemand wa3, om de slag te slaan. Het onderzoek heeft nog niet tôt arrestaties geleid. EEN REDEN TOT ECHTSCHEIDING Majoor Clarence Lang, een 66- jarig gepensionneerd legerofficler heeft voor het hooggerechtshof te Los Angeles echtscheiding geëist van zijn 51-jçirige vrouw, omdat zij hem niet verteld had, dat hjj haar zevende echtgenoot was. Lang zei, dat hij dacht, dat hij pas haar vijfde echtgenoot was. ren. In de stilte van een windloze zo- meravond in de Zuidlaarder bossen stijgen klanken op naar de flonke- rende sterrenhemel, muzikale klan ken die zich aaneenrijgen tôt -Men- delssohnBartholdy's Midzomer- nachtsdroom, en tôt andere muziek- werken. Woensdagavond heeft de Gron. Orkest Vereniging een concert gege ven in het prachtige openluchtthea- ter „Laarwoud" te Zuidlaren, waar- bij medewerking werd verleend door de sopraanzangeres Erna Spooren- 'oerg. Er zijn liefhebbers, die beweren, dat muziek uitgevoerd in de open- lucht niet zo tôt zijn recht komt, dan wanneer het in een zaal wordt uit gevoerd. Het kan waar zijn; wellicht klinken de violen iets ijler, en is het pianissimo, vooral voor hen die wat Hebben ze u ook bij de neus gehad? Hebben ze u Woensdagavond ook bij de neus gehad? Ons wel, weet u wel, toen de brandweer met een ra- zende vaart door de Hoofdstraat schoot en een stinkend rookgordijn over Martenshoek lag. We reden achter de stroom nieuwsgierigen aan, en al fietsende bedachten wij ai goede termen voor een pakkend ver- slag: „Felle uitslaande brand de vlammen vonden gretig voedsel volkomen in as gelegdWant ernstig zou het wel zijn, want niet alleen de brandweer van Hoogezand maar ook die van Sappemeer was uitgerukt, en de politiemotor had zich al geapoed naar de plaats waar de rode haan kraaide. Overal kwamen nieuwsgierige mensen naar buiten. „Waar is brand?" Geen mens die het wist. Voor de weg van de Verlengde Hoofdstraat naar de Vezelplatenfa- briek stonden mensen. De brandweer was naar de fabriek gegaan, maar er was niets te doen. De rook kwam van een andere fabriek, waar men blijk baar bezig was rommel te verbran- den. Een paar brandwachts kwamen aanfietsen, ze wister niet waar ze heen moesten. Weet u wat er aan de hand was7 Er is proefalarm gemaakt. Men heeft gemeld dat er brand was bij de ve- zelplatenfabriek, om te zien of de brandweer paraat was. En die is in- derdaad paraat geweest. De proef is geslaagd. Zij die met de uitvoering van deze proef waren belast kunnen tevreden zijn. In de eerste plaats na- tuurlijk over het goede verloop, maar ook omdat zij het publiek lekker bij de neus hebben gehad en.... omdat zelfs de pers er in gevlogen isl Het goede voorbeeld In een van de plaatsen van ons rayon vond een begrafenis plaats. De droeve stoet trok door de straten, waar het leven voortging. Het verkeer joeg voorbij, en op het trot toir flaneerde een schare wandelaars- Een eind verder stond een zwerver tegen een boom geleund. Hij keek naar het verkeer dat voorbij ging; naar de nijvere werkers. Toen zag hij de begrafenis. Met een ruk nam hij zijn pet van z'n hoofd en bleef met het hoofddeksel in de hand staan tôt de stoet voorbij was. Wij hebben hieraan niets toe te voegen. Dit goede voorbeeld, deze eerbied voor de majesteit van de dood, spreekt voor zichzelf. De naam Ruiterse Pljp Nog altijd komt in de dienstrege ling van de G ADO de naam Ruiterse Pijp CSappemeer Oost) voor. Die naam heeft niets te maken met de beide fabrieksschoorstenen, (pijpen) die men ziet, wanneer men daar uit- stapt. Ongeveer 40 jaar geleden was er een vaste brug over het thans ver- dwenen deel van het Noordbroekster Diep, welke een verhoging van de weg noodzakelijk maakte. De water- doorgang onder deze brug was de „pijp". Ruiter V-ormt een herinnering aan twee ongetrouwde dames, die vroeger het tegenwoordige café „De Zon" (café Homan) exploiteerden, de dames Ruiter. verder van het orkest zitten moeilijk te volgen, maar dit is toch zeker: Woensdagavond is voor ons geweest een avond van zo hoogstaand kunst- genot, dat het moeilijk te beschrijven is. Het intense genot van te verblij- ven in de avondpracht van het Zuid- laarderbos, de feeërieke, maar geens- zins storende verlictiting, de voor- treffelijke uitvoering van het orkest onder leiding van Jan van Epen- huysen en de uitstekende zang van Mevr. Spoorenberg, dat ailes heeft Je opgenomen in een ban., waaruit je eerst bevrijd geraakte, toen de spé ciale GADO-bus je over de hobbeli- ge weg huiswaarts bracht. Omdat Woensdag een bijzondere dag was (verjaardag van H-K.H. Prinses Wilhelmina) werd geopend met het Wilhelmus. Nadat het orkest Sinfonia van Joh. Chr. Bach had uit gevoerd volgde Exultate Jubilate voor sopraan met orkestbegeleiding, waarna het programma van voor de pauze werd besloten met de ouver ture voor Shakespeare's „Mid-Zo- mernachtsdroom" van F. Mendels- sohn Bartholdy. Na de pauze zong Mevr. SpOoren- berg ..Procession" van Ceasar Fanck; het okest voerde uit het voorspel yan „Parsifal" van Wagner, delen uit Romeo et Juliette" van Berlioz en tôt slot de bekende ouverture van de Opéra Wilhelm Tell van Rossini. Wij zijn voldaan huiswaarts ge gaan, met een gevoel van dankbaar- heid jegens hen die deze avond heb ben georganiseerd, de musici, en zelfs jegens de aardige Drentse meis jes, die programmai verkochten, die soliste en dirigent bloemen aanbo- den en die in hun mooie Drentse boerinnenkleding een schitterend de- cor vormden. En niet alleen wij wa ren voldaan, ook de honderden an deren; dat hebben wij. kunnen opma ken uit de gesprekken in de bus Zegt het niet ailes, dat het publiek even stil was als de natuur, die zelfs geen blaadje liet ritselen, dat er zelfs geen hinderlljk kuchje werd ge- hoord? B. kladden, ze schilderen een geveltje, en een Bretons meisje schildert hen. Probeer eens 10 meter te lopen zon der te moeten uitwiiken. voor een schildersezel? Want de een schildert de ander en de ander de een. Geïm- broviseerde ezels versperren het ver keer. Bedelaars van aile leeftijden gaan van tafel tôt tafel, van stoel tôt stoel. Een radio-artist van naam zingt een mopje. en laat een bede- laar er de financiële voordelen van genieten. Dat is Montmartre! Naar gelang de avond vordert ver- andert het beeld. Het wordt minder sfeervol, meer wuft. De bedelaars gaan naar huis en de zakkenrollers nemen hun plaatsen in. De pseudo- Zigeunerinnen zitten thuis over Hegel gebogen en de schilders ver- kopen hun zakmes om een glas wijn te kunnen betalen. Dan begint het nachtleven. Twee wereldjes -op één bult. Maar temidden van het gegons der vreemde talen waakt de mach- tige Sacré Coeur. Die verandert nooit DAT OUDE BOEK „Wat is dat hoge ding daar?" vroeg eens een jongeman dat nog niet zo veel van de wereld had gezien eri nog nooit een kerk van binnen had bekeken. Dat is de preekstoel, was het antwoord. „En waarvoor is dat oude boek, dat daar bovenop ligt?" was de volgende vraag. Dat is de Bijbel, daar wordt uit gepreekt. Als men het hierbij zou laten, zou men bij een dergelijk jongmens een groot misverstand opwekken, want men zou de indruk wekken dat het preken uit dat oude boek toch maar een ouderwets gedoe is. Inderdaad denken veel jongeren er zo over. De Bijbel, dat is een boek dat is ont- staan zo'n 27 tôt 17 eeuwen geleden; kan dat voor onze tijd nog iets be- langrijks of belangwekkends be- vatten? Ik geef in mijn hart de jongeren gelijk dat zij zo kritisch oordelen. Maar zij mogen daar niet bij blijven staan. Ik heb zelf in mijn jong? ja- ren ook een tijdlang zo geoordeeld, maar ik heb het daarbij niet gelaten, want ik voelde dat er méér achter zat. Wat is dat toch eigenliik, dat dat oude boek op al die kansels ligt, en dat Zondag aan Zondag nog al tijd een groot aantal mensen zich daaromheen schaart, in stille en ern stige aandacht, en ook weleens met stille ontroering. En hoe zou het komen dat dit oude boek in de loop van onze beschavingsgeschiedenis zo grote invloed heeft gehad op taal, cultuur en zeden? Iemand die aan zijn eigen beschaving werkt, dient hier toch wel iets van te weten. Want iemand met beschaving is iemand die zich inlaat met zyn medemensen en probeert, hen ook geestelijk te verstaan. Zo komt men er toe, om toch dat oude boek nog eens op te slaan. Wie er in gaat lezen, zal het niet gemak- kelijk hebben. Niet de lectuur zelf is zo moeilijk; er zijn moderne uit- gaven in moderne vertalingen, hand- leidingen, aantekeningen, bewerkin- gen voor de jeugd èn voor volwas- senen. Maar het moeibjke er van is, dat men aan het denken wordt ge- zet. Het begint bijvoorbeeld al op de eerste bladzijde, Daar staat het vei- haal van de Schepping; inderdaad: een heel oud verhaal. Maar wie het leest en zijn hersens ge'oruikt, moet tegelijk wel gaan denken: zou het z6 zijn gegaan, of anders, of hoé dan wel? Zou het werkelijk ailes uit één macht zijn voortgekomen? En zou die Eéne ook nu nog met de wereld bezig zijn? Dat zijn toch algemene levensvra- gen, waar een beschaafd en ontwik- keld mens van moet hebben gehoord. Het is daarom gelukkig dat er nog altijd kerkgenootschappen zijn die voorgangers opleiden en aanstellen om godsdienstonderwijs te geven. Binnenkort gaan de wintercursussen weer beginnen. Maar nu zijn die voorgangers vaak erg eigenwijs, of liever gezegd aan- matigend. Zij beweren namelijk, _dnt zij nog méér willen dan alleen maar wat kennis bijbrengen omtrent dat oude boek, de Bijbel. Zij willen er namelijk graag bijvertellen, dat de Bijbel voor ontëlbare mensen een geestelijke schat bevat. Daarduor komt het, dat dit oude boek zo tal- loze malen is vernieuwd. dat het :9 gelezen, herlezen, bewerkt en naver- teld, vertaald in meer dan 1000 talen; en nog altijd is er vraag naar, bij dfe meest uiteenlopende soorten van mensen. Dit boek is eigenli.jk hele- maal niet oud; want het is precie» even oud als de mens zelf en zijn zieleleven, en dus precies even oucl of long als u en ik. Wie van u nu zou willen zoeken naar die geestelijke schat. kan na- tuurlijk op eigen gelegenheid gaan „delven". Verstandiger echter lijkt het mil. dat men zich daarbij laat voorlichten door hen die al vaker in deze „goudmijn" hebben gezocht en gevonden. Dit is het werk, de op- dracht, de roeping én de vreugde van de kerkehjke voorgangers. Daartoe wordt er Zondagsschool gehouden, godsdienstonderwijs gegeven, en ge preekt. Zo wordt dat oude boek weer nieuw en levend onder ons. Want het leidt ons tôt de bron van het ware geestelijke leven, tôt die Eéne, die ook nu nog met de wereld bezig is. G. M. D.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1