PLAATSELIJK NIEUWS De Voetbalcompetitie begint BURGERLIJKE STAND De Muntendammers I UITGEGLEDEN EN VAN STELLAGE GEVALLEN VEILINGVERENIGING SPORT PREDIKBEURTEN. en K. tezamen SAPPEMEER Zondagmiddag hield de Visclub van de Buurtvereniging Midden- straat een paren-wedstrijd op het Foxholstermeer. De vangst was ma- tig. De hoofdprijzen werden gewon- nen door Mej. Woltjer, Mej. Grui- zinga en Mej. Bakema. Verder ont- ving iedere dame een troostprijs. De volgende Zondag hier ter plaatse te houden draverflen zullen bestaan uit drie langebaan nummers. een heat en een kortebaan. Er zal een Toto zijn. Het aantal lnschrijvin- gen bedraagt 56. HOOGEZAND—SAPPEMEER Ten overstaan van de notaris- sen Mr. P. H. Velsen te Sappemeer en J. L. L. C. Hoogenboom te Hoo- gezand, werden Dinsdagavond in het café van Alteren te Sappemeer, voor de erven van de wijlen echtelieden G. van Alphen en F. Dodde, publiek te koop gepresenteerd, de navolgen- de onroerende goederen: Een huis met erf, groot 2.40 are, Stationsplein 27, Hoogezand, in ge- bruik bij mej. G. F. v. Alphen; Koper de heer H. S. Visser, Hoogezand voor f 3100. Een behuizing met erf en kwekers- grond, groot 1.20.15 ha., Kleinemeer- sterstr. Oostz. 194, in gebruik bij de heer M. v. Alphen, die dit perceel kocht voor f 7254. Een behuizing, groot 4-90 are, waarin 3 woningen, met erf en tum, Kleinemeersterstr. Oostz. 180, 182 en 184, in huur bij de heren H. Gorter, W. Turksma en A. Kuiper; en een behuizing, groot 7-70 are, waarin twee woningen, Kleinemeersterstr. Westz 79 en 80 in huur bij de heren J. Smit en E. Vegter. Deze beide per- celen werden gekocht door de heren M. van Alphen, Sappemeer van Alphen, De Groeve, voor f 4725. 28 Aug. hield de Postd. Ver. ,.De Luchtstormers" H.-S. een wedvlucht vanaf Sittard. In concours waren 347 vogels. De afstand bedroeg 248 km. De duiven werden gelost om 11.20 u. Aankomst le duif 16 u. 4.29 (snel- heid 873.97 m. per min. De uitslag luidt: 1 35 37 H. Scheen; 2 18 20 J. Schomaker; 3 45 62 Staal; 4 7 12 Pruis; 5 36 49 65 E. Bakema; 6 39 44 Kruyer; 8 22 J. Bosma; 9 38 A. Pie- tersen; 10 55 56 L. de Haan; 11 25 34 46 51 52 63 Klazema; 13 16 29 40 43 54 G. Velthuis; 14 31 32 57 R. de Vries; 15 28 Feiken; 17 H. Seif; 19 53 67 W. K. Llmberger; 21 58 59 64 J. Woldring; 23 24 30 33 50 69 T. Smit, 26 42 48 E. de Vries; 27 K. Seip; 41 Woelinga; 47 Schipper; 60 Heerlien; 61 v. d. Laan Sr.; 66 Loor- bach en 68 J. Blauw. Winnaar aan- gewezen duif Schomaker met ringno. *1065321. Voor leden van de Algemene Nederlandse Metaalbewerkersbond, afd. H.—S., sprak de distrietsbestuur- der, de heer Benningshof over de af te slulten C.A.O. Er was aen goede belangstelling. Er bestond goede belangstelling voor de algemene ledenvergadering van de handbalafdeling van de Gym- nastiek- en Athletiekver. „H.S." welke Woensdagavond werd gehou- den in het café Hoving. Aan de a. s. competitle zal Indien enigszins mogelijk met 6 elftallen worden deelgenomen en wel 2 da mes- en twee herenelftallen alsmede een meisjes- en een jongenselftal. In plaats van de heer G, Stuut, die October a.s. in militaire dienst gaat, werd tôt bestuurslid gekozen de heer H. Douwes, zodat het handbalbestuur thans bestaat uit de dames J. Blij- ham en G. Nieborg en de heren H. Douwes en E. Hoving. De elftalcommissie werd samesge- steld uit de heren E. Hoving, H. Looyenga en J. Middel. Om het con tact tussen deze commissie en de elf tallen zo innlg mogelijk te maken zal iedere maand een bijeenkomst plaats hebben tussen commissie en aanvoer- ders(sters). Er werd nog gesproken over een reis naar het buitenland in het kader van de sportuitwisseling. Een com- missiè bestaande uit Mej. J. Blijham en de heren H. Douwes. J. Looyenga en P. Smith, zal de desbetreffende plannen nader uitwerken. De voorzitter der vereniging, de heer Addens sprak een slotwoord. OOSTERHOOGEBRUG Hier ter plaatse werd een post station gevestigd. Kantoorhoudster is mej. T. Hofstee. ENGELBERT. De heer W. Nljborg bedankte als notabel van de Ned. Herv. Kerk, alhier. Het rechtrekken van de weg b|j café de Groot zal nu een felt worden. De Fa. Boit van Oosterhoogebrug heeft reeds duikers gelegd in de Tim- merswijk. Donderdag was de laatste schoolzwemdag. De jeugd bood bad- meester Louwes en zijn echtgenote een bHjk van waardering aan. MIDDELBERT. Naar wij vememen heeft Dz. Veenstra ontslag uit zfjn ambt ge- vraagd per 1 Sept. Dit ontslag la in- middels verleend. SLOCHTEREN. Mej. G. Spreeuwers, onderwijze- res aan de o.l. school te Harkstede. is als zodanig besoemd aan de Insu- lindeschool te Groningen. De Oranjever. „Oranje-Nassau" organiseerde Woensdagavond ter ge- legenheid van de véfjaardag vas H. K.H. Prinses Wllhelmlna een feest- avond in het café Degenhart. Het programma werd verzorgd door de Chr. Kunstkring Siddeburen met de opvoering van „De Fa. Jacobson 8i Co.", de 3 ,,Partisanen". de heren Th. Eising en B. Kruizinga met liedjes b|j de guitaar, declamatie door de heren M. Hamminga en K. v. d. Stouwe, en pianobegeleiding door de heer H. Bakker. De Postd. Ver. ,,De Uiver" hield Donderdag een alg. ledenvergadering in café Hommes. De resultaten van de vluchten met. jonge duiven werden beaproken. Men kon geen oorzaak vin- den voor het feit dat de Zondag van af Sittard komende duiven zo slecht doorkwamen, dat slechts 4 konden worden geklassificeerd, n.l. 1. G. Bos, 2. L. Deuntje, 3. J. Casemier en 4. J. Bosma. Kampioen-diploma's waren gewon- nen door H. de Vries, Slochteren (duifkampioen) en D. Smedes, Schild- wolde (hokkampioen). De hoogste gemiddelden werden behaald dcor 1. D. Smedes, 2. J. Snfl- ders, 3. J. Cazemier en 4. H. de Vries. Teneinde financiën te krijgen voor de aanschaffing van benodigd mate- riaal zal toestemming gevraagd wor den tôt het houden van een verlotlng. SCHILDWOLDE. Onze plaatsgenoot, de heer H. Noordhof, slaagde voor het diploma vakbekwaamheid Smidsbedrjjf alsme de voor het praktijkgedeelte kachel- smid. HELLUM. Maandagavond werd in café Hansen, alhier, door de Wielerclub „D.T.S." van Hélium, in samenwer- king met de V.v.V. te Siddeburen. een vergadering gehouden om te komen tôt het organiseren van een wieler- wedstrfld. Na bespreking werd be- sloten deze wedstrfjd, behoudens ho- gere goedkeuring, te doen plaats vin- den op Zaterdag 17 Sept. a.s. op de baan bjj het v.m. station te Siddebu ren. ZUIDBROEK In een vergadering van hpt NIWIN-comité werd besloten een colportagetocht door de gemeente te houden, met het doel ten bate van de NIWIN loten te verkopen. Naar werd medegedeeld heeft de pimboe-kisten-actie hier ter plaatse f 241 opgebracht. Voor de kegelwedstrijden ter gelegenheid van het 60-jarig jubi- leum van de kegelclub „Acht om de Lange" te Zuidbroek, is een uitge- breid programma samengesteld. De wedstrijd en beginnen 4 September. Ingeschreven is door 149 vijftallen en 29 drietallen. Door Ged. Staten is goedkeuring onthouden aan het Raadsbesluit om de gezamenlijke dienst Bouw- en Wo- ningtoezicht met de gemeenten Mun- tendam en Noordbroek op te heffen. De heer H. Viswat verkocht zijn woning aan de Spoorstraat onders- hands aan de heer W. Dallinga, West- elnd, alhier. De heer G. Alting van Munten- dam is door B. en W. benoemd tôt volontair ter secretarie, alhier. DE SPOORWEGEN EN DE JAARBEURS In verband met de Jaarbeurs te Utrecht zal op Dinsdag 6 t-m. Vrij- dag 9 en van Maandag 12 t.m. Don derdag 15 September a.s. een extra diesel lopen op het traject Gronin genUtrecht v.v. De treinvertrekt uit Groningen 's morgens om 6.33 u. en komt te Utrecht aan om 8.54 uur. Het vertrek uit Utrecht vindt plaats om 17.41 uur aankomst te Groningen 20 uur. KIND ZAG MOEDER STAAN en stak de rijweg over In Nijverdal zag een kind zijn moeder aan de overkant van de rij weg staan. Zonder uit te kijken stak het over. Het werd door een auto gegrepen en is aan de bekomen ver- wondingen overleden. VLIEGTTJIG MAAKTE NOOD" L AN DIX G. Op de grens der gemeenten Haaks- bergen en Neede heeft een Spitfire van de L.S.K. een noodlanding ge- maakt. Het toestel werd beschadigd. doch de bestuurder kwam es goed af. 5-JARIG JONGETJE VERDRONKEN Donderdagmiddag is de vijfjarige F. A. van Dijk te Rotterdam, in een schip, dat aan de Prins Hendrikkade lag, te water geraakt en verdronken. Een bewoonster van de Prins Hen drikkade, die het ongeval zag gebeu- ren, waarschuwde de politie, men trachtte door dreggen het knaapje te redden. Toen na een half uur het jongetje werd opgehaald, bleek hij te zijn overleden. ERNSTIGE BOTSING IN APELDOORN Gisterochtend is op de Soerense- weg te Apeldoorn een motorrijwiel, dat de oprijlaan van de voormalige jeugdherberg af was gekomen, door een vrachtauto, bestuurd door de heer S. te Amsterdam, aangereden. De motorrijder en de duopassagiers, de gebr. D. uit Den Haag, werden zeer zwaar gewond. Eén hunner overleed reeds kort daarna, de ander is in zorgwekkende toestand in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn op- genomen. TRACTOR-CHAUFFEUR VERONGELUKT TE WESTERLEE Woensdagmorgen was de 40-jarige tractorchauffeur Dieterman, die in dienst is bij de landboùwer Klooster- boer, bezig met het ploegen van het land. Bij het maken van een bocht is vermoedelijk zijn voet van de gaspe- daal gegleden waardoor hij viel i?n tussen de tractor terecht kwam. Deze reed nog een eindje door en bleef toen boven een sloot hangen. D. was bekneld en werd steeds ge grepen door het ronddraaiende slip- pende wiel. Enige arbeiders, die ver- derop werkten meenden aanvanke- lijk dat D. schafte. Later kregen zij argwaan. D. gaf toen reeds geen te- ken van leven meer. De boer werd gewaarschuwd en deze vroeg om medische hulp. De artsen konden echter slechts de dood constateren. D. was getrouwd en had 10 kinde- ren. Bijzonder tragisch is, dat zijn oudste dochtertje verleden week te- gen een auto fietste en aan de beko men verwondingen overleed. GEWORGD In Drijber (Drenthe) begaf een landboùwer zich 's avonds nog even per motor naar zijn land om een zieke koe te behandelen. Vopr de behandeling had hij een touw nodig, dat hij om zijn hais hing. Tijdens de rit geraakte een der uiteinden van het touw echter in de as van de mo tor, met als gevolg, dat de man werd geworgd. Toen hij na enige tijd niet in zijn gezin was teruggekeerd ging men zoeken, en vond hem dood langs de weg liggen. VRACHTAUTO DOOR TREIN GEGREPEN Bij Winsum is een vrachtauto met aanhangwagen, afkomstig uit Win sum, op een overweg, door een uit Roodeschool komende trein gegre pen. De vrachtauto was juist over da rails, maar de aanhangwagen werd ernstig beschadigd. De locomotief bekwam lichte schade, terwijl een hekje en een telefoonpaal sneuvel- den. - De bestuurder van de auto kwam met de schrik vrij. De trein had 20 minuten oponthoud. VERKEERSONGELUK Een inwoner van Noorderhooge- brug, die in Adorp fietste en daar uitweek voor een hem naderende auto, werd door een andere auto, etca wagen voor veevervoer, gegrepen gedood. Een arbeider die in een der Am- sterdamse droogdokken bovenop een 7 meter hoge stellage stond, om werkzaamheden te verrichten, gleed uit en stortte neer. Met een schedel- basisfractuur werd hij in een zieken- huis opgenomen, waar hij is overle den. MIDDEL OM DIEREN IMMUUN TE MAKEN TEGEN ATOOMSTRALEN Naar A.F.P. uit Chicago bericht zouden Amerikaanse geleerden een middel hebben ontdekt om dieren immuun te maken tegen de atoom- stralen. De desbetreffende proeven zijn genomen in het Nationaal Laborato- rium te Argonne. Volgens dit labo- ratorium hebben 70 80 van de muizen die door „cysteine" immuun waren gemaakt, een atoombestraling die de dood tengevolge had moeten hebben, overleefd. Nader wordt gemeld, dat „Cystei- ne" een tamelijk goedkoop product is, dat wordt getrokken uit wol en paardenhaar. ER ZAT EEN PROJECTIEL IN HET KANON Twee inwoners van Enschede, een vader en zijn zoon, waren Donder dagmiddag bezig met behulp van een ecetyleenapparaat een oud Duits ar- tilleriekanon in stukken aan het snijden. Toen men het laatste stuk doorsneed deed zich een explosie voor. Het bleek, dat er nog een 15 cm granaat in de loop had geze- ten. Een der polsen van de vader werd verbrijzeld. De zoon werd ernstig gewond aan een der voeten. Vermoe delijk zal deze voet geamputeerd moeten worden. De materiële schade is groot. Ver- schillende huizen, welke in de omge- ving staan, werden beschadigd. Van een der huizen werd het gehele dak weggeslagen en bij een andere sloeg een stuk van de affuit door hét dak en kwam op een ledig kinder ledi- kantje terecht. Vrjjdag 2 Sept. 1949. Kaskomk. 1 f 13; idem 2 f 9; Plat- glaskomk. 1 f 11; idem 2 f 8; Bloem- kool 1A f 5061; idem 1 f 37 47, idem 2 f 28—32; Meloenen f 11—53; Perziken f 2—13; Knolselderij f 6. Per 100 stuks. Andtjvie f 515; Augur- ken A f 6064; idem B f 5254; Druiven f 54—74; Postelein f 3—6; Prei 1 f 1317; Prorikbonen f 1213; Rode kool f 5.50—7.20; Sav. kool geel f 5.1011.40; Spinazie f 14; Spekbonen f 2426; Stamslabonen z. dr. f 2235.50; Stokslabonen z. dr. f 3038; Tomaten A f 2432; idem B f 22—28; idem C f 16—18; Veense bonën f 21; Waspeen 1 f 6.209.10; Witte kool f 7.10—9.40. Per 100 K.G. Kropsla 1 f 57.40; idem 2 f 2.60 4.90. Per 100 krop. Peterselie f 3 f 3.30. Per 100 bos. HOOGEZAND—SAPPEMEER 25 t-m. 31 Aug. 1949 Geboren: Jan, z. v. K. Bos en R. Smit, Foxham; Aaldrik. z. v. E. de Vries en J. Rijkens, Sappemeer; Jantje Barbera, d. v. H. Dijkgat en B. M. Bos, Sappemeer; Rijnna en Sjoukje, d. v. D. van Dijk en S. Du- pon, Sappemeer; Johannes. z. v. G. Nijborg en A. Venema. Sappemeer; Anthonie, z. v. G. Teuben en E. Bos, Sappemeer. Ondertrouwd: Poppo Groeneveld, 23 j., Sappemeer en Margaretha J. Edens, 26 j., Slochteren; Merk van der Meulen, 29 j., Heerenveen en Grietje A. W. B. Helmes, 36 j., Fox ham; Marinus Valk, 27 j-, Martens- hoek en Froukje Sesselaar, 21 j., Martenshoek; Johannes Verkiel, 34 j., Hoogezand en Jantje Messchen- dorp, 23 j., Foxhol; Derk Spoor, 26 j., Hoogezand en Roelfina Prins, 18 1., Noordbroek; Pieter J. A. Beersma, 26 j., Hoogezand en^ Helena T. M. Jagers op Akkerhuis, 22 j., Hengelo. Getrouwd: Jakobus W. Ruiter, 19 j., Kiel-Windeweer en Regina Wold hek, 17 j-, Hoogezand; Jan Roggen, 28 j., Kropswolde en Annigchien F. Wat mag ik in gedachten nog altijd graag verblljven In 't oude handelsdorp, het roemrijk Muntendam, Dan hoor en zie ik nog de kerels en de wijven De uittocht van "de ventera ver voor de zon op kwam. Dan ratelden de karren naar 't Zuiden en naar 't Noorden Dan tippelden de honden met tongen uit hun bek, Al door maar aangevuurd met stokken of door woorden Dan was het janken, blaffen, en schreeuwen geen gebrek. In wijde omtrek rond kende men de „Muntendammers" Dat ronde ruige volk met hun vrijpostigheid. De SJoerten en de Thijsen, de Deddo's en de Lammert'» Met hun verweert gezicht door harde levensstrijd. Maar ook het schoon geslacht, de Muntendammer vrouwen Ze trokken er op uit met kruikar of een mand. Met bokkings en citroenen, de hele dag maar sjouwen Als zingende verkoopsters tôt sieraad van het land. Mout j' ook nog bukns vrauw, appelsien'n of citroun'n? 'Heb hâile best'n or. en 'k geef ze veur 'n fooi 'Heb haile dag al sjauwd, gain zole meer onder 't schoun'n Vot, dartien veum kwartje, mout 'j es kiek'n mens wat mooi." Als de koop dan was geslaagd, gaf ze ook nog haar zegen Nou, 't allerbeste or," dan schalde weer haar lied En dwars door weer en wind, bij zonneschijn of regen De Muntendammer vrouw vergat haar handel niet. Nu is dit ailes anders, het glorieus verleden Natuur en romantiek, ze zijn gecamoufleerd. Die ronde rauwe taal, die blote borst en benen Zijn burgelijk gekroond en streng gefatsoeneerd. Maar toch laat Muntendarn zich nimmer likwideren Die humor en die geest zij blijven origineel, Die gave gulle lach is niet te ..cultiveren" Want die karaktertrek blijft onvervreembaar deel. Hoe dikwijls klinkt de vraag: hoe kan het toch gebeuren Bij zoveel concurrentie zo'n solidairiteit, Wat is dan toch de band die niet is te verscheuren Wat is toch het geheim van die aanhankelijkheid?? Eén plaats is er maar over waarin men dit kan vinden 't Zit onder ruwe bolster verborgen als een schat, 't Is zacht, en daarom sterk om allen saam te binden Een vocrbeeld voor de wereld.... Het Muntendammer hartt Olthof, 24 j., Kropswolde; Jan Wol- ters, 21 j., Zuidlaren en Maria E. Slagter, 22 j., Westerbroek. Overleden: Aaltje Wiendels, 57 j., echtg. v. S. Kruijer, Sappemeer; Roe- lof Jager, 80 j., Sappemeer, wedn. v- Dina Ebens; Mettje Bult, 73 j., Sap pemeer, wed. v. Jan Pruisman; Jan Wolthuis, 70 j., overl. te Gron., echtg. v. Johanna Waijer, Westerbroek; Jan Riemeijer, 71 j., echtg. v. Engelina Akkerman, Sappemeer; Lukas J. Hateboer, 64 j., overl. te Odoorn, Sappemeer, wed. v. Joh. Jongman. SLOCHTEREN 25 t.m. 31 Aug. 1949 Geboren: Hiltje Jelte, z. v. E. Oos- terhof en H. A. Evenhuis, Overschild; Jantje Willemina, d. v. J. Tamminga en K. Kuik, Siddeburen; Jannetje, d. v. J. A. Hazenhoek en A. Staal, Siddeburen; Arend Jan, z. v. J. A. Woltjer en J. Holman, Kolham. Ondertrouwd: D. van der Molen, 38 j. en R, Kaiser, 41 j., b. v. Sidde buren. Getrouwd: J. Paas, 29 j. en H. G. Dallinga, 23 j., b. v. Harkstede; D. Roukema, 24 j., Sappemeer en Z. Hooites, 20 j., Kolham. Overleden: J. Boezeman, ,80 j., wed. v. H. Jager, Slochteren. ZUIDBROEK 25 t.m. 31 Aug. 1949 Ondertrouwd: Lubbertus Hommes, 25 j., Slochteren en Johanna Mulder, 22 j., Zuidbroek. Getrouwd: U'idrik Lemain, 20 j., Muntendam en Elsiena Lammegiena Jager, 18 j., Zuidbroek; Christiaan Melgers, 19 j., Zuidbroek en Trijntje Reitsma, 18 j., Tietjerksteradeel. Overleden: Engelina Timmer, 59 j., echtg. v. Jan Faber. MUNTENDAM 25 tm, 31 Aug. 1949 Geboren: Geert, z. v. A. Loorbach en T. Ridderbos. Ondertrouwd: J. Loots, 28 j., Mun tendam en E. Stubbe, 22 j., Finster- wolde. Overleden: Evert Jan, 1 j., z. v, W. Ploeger en A. C. Harms. VEENDAM 24 tm. 30 Aug. 1949 Geboren: Engalina, d. v. J. Lahpor en M. Scholten, Wildervank; Pieter- ke, d. v. H. Muller en A. G. Eisenga; Trient je, d. v. M. Dijk en M. Raske, Nw Pekela; Hendrik Jan, z. v. H. H. Ôlthof en R. Leidekker; Trouwels, z. v. G. Wijngaard en M. Uitvlugt; Geuko, d. v. W. Wolda en G. Ekema; Jakob, z. v. B. Meijer en H. Veninga: Geert, z. v. A. Loorbach en T. Rid derbos, Muntendam; Derkina, d. v. P. J. Hut en M. Venema; Kornelis, z. v. A. Mulder en A. Spijker; Jantje, d. v. F. J. de Jonge en G. Wolthuis, Wildervank. Ondertrouwd: P. Westerhof en K. Weisenbach, b. v- Veendam. Getrouwd: H. v. d. Wiel, Gronin gen en H. v. Weerden, Veendam- Overledeti: L. H. Gundlach, 88 j., wed v. M. C. Gorens; G. C Wester- baan, 74 j., wed. V." T- Oldenburger; E. Edens, 73 j., m- V- B- Hazekamp. De voetbalrust is al sinds een paar weken afgelopen. Er hebben verschillende vriendschappelijke ontmoetingen plaats gehad, en er zijn bekerwedstrijden gespeeld. Ook de komende Zondag zullen weer verschillende vriendschappelijke ont moetingen, beker- en seriewedstrij- den gespeeld worden. Maar daar- naast begint de competitie. Nog niet de competitie van de K.N.V.B., maar de competitie van de afd. Groningen van de K.N-V.B. De competitie van de K.N.V.B. begint de volgende week- De voor die datum vastgestelde wed strijd HSCAchilles zal echter geen doorgang kunnen vinden, aangezien dan op de renbaan draverijen zullen worden gehouden. Het programma van de afd. Groningen van de K.N.V.B. Heden wordt gespeeld: Afd. IL 1A: OnstweddeHooge zand; 2A: Hoogezand 2CVW 3. Junior es: Afd. I. B2: HarkstedeRK Sarto; WesterbroekBe Quick 2. Afd. n. B2: HoogezandFVV; (HSCMuntendam; Zuidbroek-Veen dam; B4: MeedenKwiek; HSC 2 HSC 3; NoordbroekHoogezand 2; SGVVeendam 2. Zondag: Afd. I. 3D: Harkstede 2Engelbert 2; 3J: Westerbroek 4Harkstede 4. Afd. II. 1B: FroomboschBareveld HSC 3—Westerlee; SGV—SPW; 2B: WEO 2Noordbroek 2; Zuidbroek 3- Termunter Boys; 2C: Hoogezand 3 HSC 4; KielwindeweerMuntendam 3; Kwiek 2Wildervank 2; 3C: Wa- genborgen 2SGV 2; Zuidbroek 4 Froombosch 2; 3D: Bareveld 2Kiel windeweer 2; FVV 3SPW 2; Mun tendam 4Veendam 5. Junlores: Afd. n. Al: WVV—Hoogezand; FWHSC; A4: MuntendamZuid broek; A5: WEONoordbroek; A6: HSC 2—HSC 3; Siddeburen—Sidde buren 2; KielwindeweerHooge zand 2; KwiekFroombosch. A HSC speelt Zondag haar laatste prestatiewedstrijd, thans tegen Velox uit Utrecht. De eerste prestatiewed strijd tegen Wageningen werd door de Sappemeersters verloren, de TAIFOEN RAASDE OVER TOKIO De stad Tokio is geteisterd door een wervelstorm, welke gepaard ging met hevige slagregens. Vooral het kustgebied van de stad werd geteis terd. Door het buiten haar oevers tre- den van de rivier Watarase is een ten Noordwesten van Tokio liggend dorp geheel weggespoeld. Hierbij verloren 31 personen het leven. Door de storm sloeg te Yokohama het Nederlandse s.s. „Rijnkerk" los en botste tegen het Nederlandse s.s. „Tjobodas", hetwelk lichte schade bekwam. Elf jaar geleden werd Tokio even- eens door een taifoen geteisterd. „VHIENDSCHAPSTREIN" komt naar Nederland Ter gelegenheid van de 5e herden- king van het begin van de spoorweg- staking, zal de intergeallieerde vriendschapstrein van de Association interalliée des résistants du rail een bezoek aan Nederland brengen, en daar achtereenvolgens opgesteld worden aan 15 verschillende stations De trein bevat een verzetstentoon- stelling en een bioscooprijtuig- De entrée zal ten goede komen aan de Stichting 19401945. 133 DAGEN OP EEN VL'OT Poon Lim, een jonge Chinees, die zo aan het leven hechtte, dat hij er in slaagde 133 dagen op een open vlot op de oceaan in leven te blijven, is er nu in geslaagd een andere wens in vervulling te doen gaan: Het Ame rikaanse Congres heeft een wet aan- genomen, waarbij hem vergunning wordt verleend zich definitief in de Verenigde Staten te vestigen. De Amerikaanse National Geo- graphical Çociety wijst er op dat Poon Lims prestatie een record is en dat zeer hoge eisen aan zijn uithou- dingsvermogen en vindingrijkheid gesteld werden. Poon Lim was ste ward aan boord van een Engels vrachtschip, toen dit op weg van Kaapstad naar Zuid-Amerika getor- pedeerd werd. Hij dreef duizenden mijlen op een klein, van vaten ge maakt, vlot over de Atlantische Oce aan naar Brazilië. Met de zeer kleine hoeveelheid water en noodrahtsoenen, welke op het vlot aanwezig waren, deed Lim 50 dagen. Vistuig, een eerste hulp- trommel of werktuigen had hij niet. Toen het voedsel bijna op was, maak- te hij van een veertje uit zijn zaklan- taarn een vishaakje en van een stuk touw een lljn. Schelpdieren, die hij van de zijkanten van het vlot haalde, gebruikte hil als aas om kleine visjes te vangen. Met veel moeite slaagde hij er in een spijker uit een van de planken van het vlot te halen en van deze spijker maakte hij een stevige vishaak. Met kleine visjes als aas slaagde hij er in gro- tere vissen te vangen. Zijn vindingrijkheid stelde hem in staat om in leven te blijven. Ondanks de eindeloze nachten en dagen, dat hij alleen op het vlot ronddreef, ver- loor hij geen ogenblik de moed en bleef hij hopen dat hij het er levend af zou brengen. In een boodschap van het Ameri kaanse Ministerie van Justifie aan het Congres, waarin Poon Lims ver- zoek om toelating tôt de Verenigde Staten zonder op de gebruikelijko wijze zijn beurt te moeten afwach- ten, gesteund werd, werd er op ge wezen dat zijn ervaringen in de tweede wereldoorlog van grote waar- de bleken voor de AmerikaanBe re- gering bij het ontwerpen van red- dingsmateriaal en middelen voor de overlevenden van scheepsrampen. Verder werd ook in deze boodschap verklaard: „Zijn onwankelbare moed en grote vindingrijkheid bij het over- winnen van de hem omringende ge- varen hebben het moreel van aile zeelieden verhoogd". (USIS) tweede, tegen O.S.V. (Oostzaan) werd gelijk gespeeld. Ook Foxhol zal in het teken van de sport staan. Op het sportveld, al- daar, zal een grote sportdag worden georganiseerd, waaraan medewerken F.G.V., S.V.H-, D.O.S. en Kwiek. In het programma is een optocht vermeld. WANDELSPORT. Op verzoek zal de Groninger Wan- fiel Commissie voor het eerst van haar oprichting in 1936 op Zondag 9 Oct. een lange-afstand-wandeltorht orga niseren, en wel over een afstand van 60 km. Men is reeds met de voorbereiding begonnen. GESCHIEDENIS DER AMERIKAANSE VAKBEWEGING De eerste Maandag in September wordt in de Verenigde Staten ge- vierd zoals bij ons de le Mei In Amerika spreekt men van Labor-day, hetgeen in het Nederlands vertaald wil zeggen: „Dag van de Arbeid". De viering van deze dag in Amerika da- teert van 1822, toen een afgevaardig- de van de Algemene Arbeiders Bond van New York voorstelde om in de V.S. een spéciale dag te wijden aan de „industriële geest, de grote vitale kracht van elk land". Vandaar dat deze dag spéciale be- tekenis heeft voor de georganiseerde arbeiders als dag waarop de balans wordt opgemaakt van hetgeen reeds bereikt is en waarop nieuwe plannen voor de toekomst worden gemaakt. Thans zijn in Amerika 16 millioen arbeiders dat is ruim een op elke vier aangesloten bij een vakbond. De vakbeweging is in Amerika be- trekkelijk oud. Zij bereikte haar hoogtepunt in 1935, toep het congres zijn goedkeuring hechtte aan de Na tionale Wet inzake Arbeidsverhou- dingen, de Wagner Wet, het zgn. sta- tuut van de rechten van de arbeider. In die wet werd het beginsel vastge- legd, dat de arbeider. aangemoedigd en beschermd moet worden met be- trekking tôt zijn recht om zich met anderen aaneen te sluiten en geza- menlijk te onderhandelen ter verbe- tering van de arbeidsvoorwaarden. Later werd de zgn. Taft Hartley- wet aangenomen, welke de eerste wet voor een deel haar kracht ont- neemt. De nieuwe wet voerde een aantal contrôle maatregelen in op het ge bruik door de vakbeweging van haar economische macht, welke maatrege len volgens vakbondsleiders hun wettelijke bevoegdheden ernstig heb ben belemmerd. De twee jaar, dat de Taft-Hartley-wet in werking is ge- weest hebben de algemene mening post doen vatten, dat er aan deze wet bepaalde fouten kleven. De om- vang van de nodige wijzigingen vormt nog steeds een punt van be spreking in het congres, en heeft aanleiding gegeven tôt langdurige debatten. voor Zondag 4 Septmber. NED. HERV. KERK Sappemeer: 10 u. ds. Meyer Drees. Hoogzand: 7 u. ds. v. d. Meiden Westerbroek: 10 u. ds. v. d. Meiden Kropswolde: 10.30 u. de hr. P. E. v. Ooyen, cand. t.d. H, D. van Gro ningen. Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Meyering Zuidbroek: 3 u. ds. Strating van Noordbroek. Noordbroek: 10 u. ds. Strating Engelbert: 10 u. Mej. J. Brouwer Muntendam: 9.30 u. ds Haveman Veendam: 10 u. ds. Wltteveen Slochteren: 9.30 u. de hr. Jumelet Schaaphok: 9.30 u. Leesdienst Froombosch: 7 u. Ev. Jumelet. Kolham: 2.30 u. ds. Huisman Schildwolde: 7 u. ds. Hulstijn Hélium: 9.30 u. ds. Politiek Overschild: 9.30 u. ds. Hulstijn NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 en 4.30 u. Ev. Pruy- sen. Noordbroek: 3 u. Ev. Veldhuyien. Stootshom: geen dienst. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. Boer van Koog d. Zaan. Veendam: geen dienst. GEREF. KERK. Sappemeer: 10.30 u. ds. Prins van Groningen; 4.30 u. da. Klapwijk. Martenshoek: 9.30 u. ds. Klapwijk; 5 u. ds. Schrovenwer, Scheemda. Schildwolde: 10 en 3 u. ds.Wlepkema ult Roden. TJuchem: 9.30 u. Leesdienst; T u. da. Vos. Siddeburen: 9 en 2.30 u. ds. Haaen- berg. GEREF. KERK (Art. 31) Hoogezand: 9.30 u. ds. Jongeling van Apeldoorn, bevestlglng ds. de We- ger; 4.30 u. da. J. F. de Weger, Intrede, Harkstede: 9.30 en 2.30 u. da. den Ouden. Overschild: 9 en 2.30 u. ds. van Hou- ten. Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. da. vu D(jk. BAPT. GEM. Hoogezand: 10 en 4 u. da. Relling; na 4 u. H.A. Foxhol: 10 en 4 u. de hr. Veenatra Muntendam: 9.30 en 4 u. da. Hekhula; 7.30 u. Jongeliedenverg. VRÏJE EV. KERK. Veendam: 9.30 en 4.30 u. dienst ALG. EV. GEMEENTE. Veendam: 10 en 4,30 u. ds. Brouwer LEGER DES HEILS. Hoogezand: 10 u. Heiliglngsdlenst; б.30 u. openl. samenkomst b(j Nrd. Ned. IJzergleterjj 7.30 u. Hellssa- menkomst, lelder Kapt. Elkenaar. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter ANJE AALTJE Borgweg, 31 Augustus 1949. G. SLAGTER G, SLAGTER—VAN BRUGGEN

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2