Ee N5 KOMT HET âELUK Gemeenteraadsvergadering te houden te Slocliteren TWEEDE BLAD van ..HET NIEUWSBLAD' Zaterdag 3 September 1949 No. 70 Waarover de Gemeenteraad van Hoogezand-Sappemeer gîsterenavond sprak Agenda met toelichting f 320 f 360 f 400 160 165 170 175 meer dan niet meer dan opcenten: f 125 f 150 135 f 150 f 200 140 f 200 f 250 145 f 250 f 300 150 f 300 f 350 155 f 350 f 400 160 f 400 f 450 165 f 450 f 450 170 f 500 175 Het gedeelte der gemeente beho- Ingekomen stukken Onder de ingekomen stukken be- vinden zich een 10-tal goedkeurin- gen van raadsbesluiten door Gede- puteerde Staten van de provincie Groningen, w.o. een aantal besluiten op financiëel gebied, benevens brie- ven van Ged. Staten dat geen be- zwaar bestaat tegen een achttal raadsbesluiten; onder deze besluiten bevinden zich die betreffende het verlenen van credieten aan het ge- meentebestuur ad f 3130 voor de ver- warming van het gebouw Kleine- meersterstraat 7; f 1200 voor de ver- lichting en meubilering van het bu reau gemeentewerken en f 3100 voor het herstel van de tribune op het ter- rein achter het Instituut Hommes. Verder zijn ingekomen besluiten van Ged. Staten, dat de beslissing met betrekking van de goedkeuring van het besluit van de raad der voorm. gemeente Sappemeer betreffende de aankoop van het recht van huur- certer (van de heer Geling aan de Middenstraat) is verdaagd, evenals de beslissing met betrekking tôt de goedkeuring van het besluit van de raad der voorm. gemeente Sappe meer strekkende tôt het waarborgen van rente en aflossing van hypothé caire geldleningen ten behoeve van M. van Veen, J. Douma, J. G. Drent, P. van der Meij, A. J. D. Siemers, allen te Sappemeer, terwijl Ged. Staten hun goedkeuring hebben ont- houden aan het besluit van de raad der voorm. Gem. Sappemeer om het Molenhooghout in eigendom en on- derhoud over te nemen. Ten slotte zijn berichten van aanvaarding van hun benoeming ingekomen van de heer A. W. E. Dek te Rijswijk (ben- tôt Leraar in de aardr.kunde aan de G.H.B.S.); de heer E. Bakema, Delf- zijl (ben. tôt Keuringsveearts en dir. openb. slachthuis) en Mej. H. Boer (ben. tôt lid v. d. Comm. v. Soc. Za ken, en het verzoek van de heer H. M. Beckers, leraar Duits aan de G.H.B.S. om eervol ontslag wegens 2ijn benoeming te Roosendaal. Benoemingen Voorgesteld wordt de volgende tij- delijke leraren aan de G.H.B.S. op- nieuw te benoemen, en wel voor de cursus 1949/1950: Mr. W. J. Benes, Hoogezand (Staatsinrichting); de heer J. de Rode (Frans). Bovendien moet worden voorzien in de vacature ont staan door het ontslag aan de heer W. Bonté (tijdelijk leraar hand- de voorm. gemeenten Hoogezand en Sappemeer eervol ontslag te verle nen. Ten behoeve van de in aanbouw zijnde semi-permanente ambachts- school vraagt het gemeentebestuur de volgende credieten: f 18055.- voor uitvoering electriciteitswerken; f 24.975.voor levering en installa tie centrale verwarming; f 1000. voor aanleg en beplanting terrein bij de school en f 30.000.voor aan- schaffing machines en meubilair, ter aanvulling van de bestaande inven- taris. Electr. aanleg en centrale ver- warmingsaanleg zijn reeds aanbe- steed. De genoemde bedragen zijn die der laagste inschrijvers. Voorgesteld wordt, de volgende verbetering aan te brengen aan de Huishoud- en Industrieschool aan d'e Kielsterstraat: het maken van een kamer voor de directrice en een bergplaats voor leermiddelen; het vërbeteren van het kooklokaal en het verbeteren van de toiletruimte, waarvoor de kosten worden geraamd op f 7500. Het ligt in de bedoeling de huurprijs in verband hiermede met f 600 te verhogen. Het gemeentebestuur kreeg telefo- nisch van de Dutch Import and Ex-i port House te Den Haag de medede- ling, dat deze gemeente vermoedelijk gen bezwaarschriften tegen de straat- f 280 belasting, dienstjaar 1948, 7 aansla- f 320 gen in de voorm. gemeente Hooge- f 360 zand en 3 in de voorm. gemeente f 400 Sappemeer te vernietigen, en de aan- slag van tien zenders van reclames uit de voorm. gemeente Hoogezand te rein, verhuur, handhaven. Er wordt voorgesteld aan de ver- eniging „Volksbelang" een grond- voorschot te verstrekken van f 11.050 en een bouwvoorschot van f 211.180 ten behoeve van de bouw van 10 dubbele arbeiderswoningen aan de zuidzijde van de van Royenstraat Oost. Voorgesteld wôrdt voorts een bijdrage in het exploitatie- tekort te verstrekken, terwijl uit 's Rijks kas een bijdrage in het tekot op de exploitatie zal wor den aangevraagd. Van Ged. Staten is ontvangen een ontwerp-besluit inzake de vaststel- ling der jaarwedden van de wethou- ders. Volgens deze regeling zullen de jaarwedden van de wethouders van HoogezandSappemeer worden ge- steld op f 1700. Voorgesteld wordt gunstig over dit ontwerp te beslis- sen. Opdat het hoofd van de dienst van gemeentewerken dikwijls grote af- standen moet afleggen wordt voorge steld een Renault personenauto aan te schaffen, welke ook door» andere takken van dienst zou kunnen wor den gebruikt. De kosten hiervoor zullen bedragen f 3800. De minister van binnenlandse za- ken heeft opgemerkt, dat nu het ge- bruik van de vanwege het gemeente- voor tôt verhuur van het gebouwtje,! (kosten f 11.340). De Maatschappij v waar vroeger Sociale zaken geves- Laagspanningsnetten heeft voorge- Wonîngzaken, verkoop bouwter- verkoop perceel, ga- rantieverlening enz. B. en W. adviseren gunstig te beslissen op een verzoek van de heer H. Viening om aan hem te verkopen een bouwterrein aan de Dr. Aletta Jacobsstraat te Sappemeer en de prjjs vast te stellen op f 1737.54 (breedte terrein 14 m). Het voorm. koetshuis bij het per ceel „De Wildervanck" te Sappemeer is van 1 Nov. 1948 tôt 1 Nov. 1949 verhuurd aan de heer M. B. Jager te Hoogezand voor f 125. De raad ial zijn verzoek, om de huurovereen- komst met een jaar te verlengen moeten behandelen. De heer J. Messchendorp, Foxhol, heeft gevraagd het door zijn moeder bewoonde winkelpand, G. Imbosstr. 7 te mogen kopen. Daar de gemeente geen belang heeft bij het bezit van dit pand, stelt het gemeentebestuur voor aan het verzoek te voldoen te gen een prijs van f 3500. Ook stelt het gem.bestuur voor aan het ver zoek van de heer Messchendorp te voldoen om hem ter betaling van f 3500 een lening van f 2800 te ver strekken onder verband van eerste tïgd was (achter winkelperceel Hoofdstraat 137) aan de heer van Kregten voor f 50 p. j. Het gemeentebestuur stelt voor de woningen Julianastraat 106 en 108, welke- onlangs door de gemeente zijn overgenomen te verhuren voor f 247 per jaar, ingaande 1 Juli aan de huidige bewoners. Het gemeentebestuur acht het wenselijk, dat de gemeente de be- schikking krijgt over het gebouw Kleinemeersterstraat 7 (waarin o.a. gevestigd het Rijksarbeidsbureau), dat thans aan het rijk verhuurd is- Aangezien de lopende huurovereen- komst tussentijds wordt verbroken, zal voor het Rijksarbeidsbureau een ander gebouw beschikbaar moeten worden gesteld. De Rijksgebouwen- dienst heeft zich bereid verklaard voor het Rijksarbeidsbureau het ach- terste gedeelte van het gebouwtje achter het voorm. gemeentehuis te Sappemeer te huren voor f 595 per jaar. Voorgesteld wordt dit gedeelte van het gebouwtje te verhuren. Openbare Werken. B. en W. stel len voor de sloot aan de linkerzijde van de ingang van het sportveld te Foxhol te dempeh. De sloot is ver- vuild, waardoor een ongewenste toe- stand is ontstaan, die oorzaak is, dat de omgeving van het sportterrein wordt ontsierd. Indien men de sloot zou schoon makeh zou toch niet te zusje is van de Finse scholen, en eveneens van hout is opgetrokken. Aan 8 gemeentebesturen en één schoolbestuur is een dergelijke aan- bieding gedaan, terwijl vermoedelijk 7 scholen beschikbaar zullen fcijn, vandaar dat nog niet definitief vast- staat, dat deze gemeente voor een dergelijke school in aanmerking zal komen. B. en W. menen dat een der gelijke school voor het buitengewoon lager onderwijs zou moeten worden bestemd. Bij onderzoek is gebleken, dat de school bij opening door plm- 80 leerlingen zou worden bezocht, welk aantal vermoedelijk nog zal stijgen door bezoek uit omliggende plaatsen. Als plaats voor deze school is voor gesteld het uitbreidingsplan in on- derdelen HoogezandMartenshoek, ten Oosten van de Knijpslaan. Dit terrein is echter niet lang genoeg, waardoor een knik in het gebouw zou moeten komen. Aan de împortri- ce is gevraagd of dat mogelijk is. De kosten voor een dergelijke school bedragen f 12.000 per lokaal. Gedacht is aan een school met 8 lo- kalen (6 klasselokalen, een lokaal en rechtlijnig tekenen); op de voor-l VOor handenarbeid, en een lokaal dracht komt alleen voor de heer E. voor huishoudonderwlj s zodat de E. H. Hoen te Amsterdam. j prjjs bedraagt f 96.000, te verhogen Met betrekking tôt de benoeming met f 1500 architectenkosten en plm. hypotheek. Jaarlijks zal f 200 worden afgelost; (rente 3% Aangezien de chef van de proef-| voorkomen zijn, dat er toch weer al- tuin door verplaatsing in Noordelijke, lerlei afval in zou worden gedepo- zgn^O™ te^kse^ sch!ToT "die* een bestuur verstrekte tôegang&sbewijzen [*gh^a ntLwè^nalfr deze tuin demping waarvan de kosten wor- Finse scholen. en ta het algemeen^Mt '^et n via een omweg kan bereiken, den geraamd op f 1477 - voorgesteld strijd met_ het bepaalde^in^art. 304 en de de meeste tijden van het jaar onder voortdurende contrôle der Gemeentewet is te achten dat voor de verstrekking van deze toe- gangsbewijzen betaling van de kost- prijs wordt gevorderd. Voorgesteld wordt aan deze opmerking tegemoet te komen. Daar de minister bezwaar heeft gemaakt tegen de door de raad vast- gestelde regeling inzake de heffing van opcenten op de hoofdsom der personele belasting, wordt thans Voorgesteld deze opcenten voor de gehele gemeente als volgt vast te stellen: Het gedeelte der gemeente rende tôt de 6e klasse: huurwaarde beho- van een boekhouder-kassier, hoofd van de Centrale Boekhouding, be- veelt het gemeentebestuur aan te benoemen de heer P. Hoving, voor de samenvoeging ontvanger der ge meente Hoogezand. Schriîtelijke voorstellen Onderwijs. Het bestuur van de Ver. voor Lager Onderw. op Geref- grondslag te Kielwindeweer vraagt om f 370 beschikbaar te stellen voor een nieuwe welput met pomp bij de Chr. school voor L.O- te Kielwinde weer. Daar de aanwezige pomp niet meer aan de daaraan te stellen eisen voldoet, stellen B. en W. voor gun stig over dit verzoek te beschikken. De ver. voor Chr. ULO te Hooge zandSappemeer vraagt om beschik- baarstelling van f 778.70 voor aan- schaffing van leermiddelen wegens stijging van het aantal leerlingen van de examenklas van 16 tôt 32. Het gemeentebestuur adviseert ook over dit verzoek gunstig te beschik ken. Voor de wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 in 1936 waren de gemeentebesturen verplicht een com missie van toezicht op het l-o. in het leven te roepen. Daar deze verplich- ting met genoemde wetswijziging is vervallen en in vele gemeenten dej commissies zijn opgeheven, stellen B. en W. voor, voor Hoogezand-Sap pemeer geen commissie te benoemen, en de leden van de commissies voor f 6000 voor de genoemde knik. De raad zal moeten beslissen of tôt de aanschaffing van een dergelijke school zal worden overgegaan. Financiën. Het gemeentebestuur stelt voor op grond van de ontvan- rende tôt de 7e klasse: huurwaarde meer dan niet meer dan f 100 f 120 f 160 f 200 f 240 f 120 f 160 f 200 f 240 f 280 opcenten moet staan, en de chef de kassen di rect moet kunnen bereiken, wordt voorgesteld een nieuw huis voor hem te bouwen naast de Tuinbouwvak- school. Voorgesteld «wordt aan de N-v. Bouwkas Noord Nederlandse ge meenten garanties te verlenen ten behoeve van de bouwspaarders H- Lambeck te Hoogezand, voor de bouw van een arbeiderswoning aan de G. Imbosstraat te Foxhol; St. Smit te Sappemeer voor de bouw van een arbeiderswoning aan de Willem Bergstraat te Sappemeer; D. Hogen- dorf te Hoogezand voor de bouw van een woning aan de W. J. Bergstraat te Sappemeer; J- B. Buning te Wes- terbroek voor de bouw van een ar beiderswoning aan de Oudeweg te Westerbroek en.aan de N.V. Bouw kas „Rohyp", Amsterdam ten behoe ve van de spaarder H. Fellinger, Hoogezand voor woonhuis met be- drijfsruimte aan de Stationsweg te Hoogezand. Aangezien niet aile personen aan wie dit jaar bouwvolume kon wor den toegewezen, tijdig plannen kon- den inleveren, beschikt de gemeente nog over een volume voor de bouw van 8 woningen. B. en W. stellen voor van dit volume 2 te gebruiken voor de bouw van een tweede dub bele middenstandwoning aan de Zui- dtrlaan. Gp de agenda komt een voorstel Aangezien de brug ln de Slochter- straat over het Achterdiep, welke 50 jaar oud is, dringend om verbetering vraagt wordt algehele verbetering (de brug moet worden verzwaard, en de verbindingen worden „nagezien, versterkt en afgelast) voorgesteld. De hieraan verbonden kosten wor den geraamd op f 29-620. Door B. en W. wordt voorgesteld in het gedeelte van de van Royen straat tussen Spoorstraat en Wold- weg nieuwe electrische kabels te la- ten leggen en een nieuwe verdeel- kast, ten behoeve van het aansluiten van de nieuwgebouwde percelen op het electriciteitsnet. De Mij. voor Laagspanningsnetten raamt de kos ten op f 20.315. Gelijktijdig wordt voorgesteld het electriciteitsnet uit te breiden ter aansluiting van de in aanbouw zijnde woningen in het uit breidingsplan NoordrWest te Sappe meer (kosten f 36120) en hier een electrische straatverlichting aan te brengen, bestaande uit 19 lampen steld de bewoners van het uitbrei dingsplan gedurende 10 jaar een bij drage te laten betalen in het onren- dabele gedeelte van de kosten. Daar het uitbreidingsplan echter in de kom der gemeente ligt menen B. en W. geen bijdrage boven het gew.ons vastrechttarief te moeten heffen. Hiervoor komen alleen in aanmer king, percelen, die door hun ongun- stige ligging bij aansluiting op het electrisch net extra kosten veroorza- ken. Voorgesteld wordt over te gaan tôt de reconstructie van de Woldweg. In de eerste plaats moet de weg on der profiel worden gebracht door middel van baindervulling. Daarna moet de weg voorzien worden van een 4 cm. dikke asphalt-betonlaag- Het asphaltbeton moet - tenslotte voorzien worden van een dichtings- laag van wegenteer en porfiersplit. B. en W. stellen voor de reconstruc tie te doen beginnen bij de ingang van het sportveld Foxhol en ver- volgens in Zuideliike richting over een afstand van 2200 m en uitvoe ring te doen geschieden door de Noord. Ned. Wëgenbouw, Harlingeh, die een machine voor het vervaardi- gen van asphaltbeton bij de W. A. Scholtens fabriek heeft staan, en het werk daarom goedkoper kan doen, dan indien tôt openbare aanbeste- ding wordt overgegaan. De prijsop- gave luidt f 5.31 per m2 (totaal f 65.000). Vaststelling instructies Ten slotte wordt voorgesteld in structies vast te stellen voor de keu ringsveearts, hoofd van dienst, en voor de hulpkeurmeesters in de keu- ringskring „HoogezandSappemeer". Begrotlngen Op de agenda komen voorts een aantal begrotingswijzigingen voor, en wel: Begrotingswijzigingen voorm. Ge meente Hoogezand: lie wijziging der begroting 1949 gewone dienst; 12e wijziging der begroting 1949 Kapi- taaldienst; Begrotingswijziging voor- malige Gemeente Sappemeer: 9e wij ziging begroting 1949 gewone dienst; 10e wijziging begroting 1949 kapl- taalsdienst en verder wijzigingen in de begrotingen gasbedrijf der voorm. Gem. Sappemeer en van de Proeftuin De begroting van de Gem. Hoo§e- zandSappemeer en de begrotingerj van slachthuisbedrijf, internaatsbe- drijl, gasbedrijf, proeftuinbedrijf en dienst van sociale zaken werden aan- geboden, en in Gem. begroting en begroting sociale zaken werden ehl- ge wijzigingen voorgesteld. TE NOORDDIJK gehouden Dinsdagavond jl. Door het nieuwe lid van de ge meenteraad, de heer G. J. Minholts werd de belofte afgelegd. Daarna werd door de raad in be- 192. Maar terwijl Rob en de vliegenier in de ka- juit klauterden, zat de waarnemer rustig achter zijn geweer, klaar om te vuren. En de Bedou- inen merkten spoedig, dat hun prooi nog niet gevangen was. 193. Want toen de bende ruiters tôt dichtbij ge- naderd was, werd ze plots ontvangen door een hagelbui geweerkogels. De aanvallers waren wel gedwongen naar rechts uit te wijken en dekking te zoeken achter de steenhopen, die daar opge- stapeld lagen. De heer Barkema dankte voor ds prettige samenwerking. Hij sprak er zijn spijt over uit, dat de burgemees- ter wegens ziekte bij deze yergade- ring niet aanwezig kon zijn, en wenste hem spoedig herstel toe. Ook de heer Rnollema dankte voor de handeling genomen een verzoek van samenwerking die er steeds was en de mwoners van Roodehaan om aan- sprak de wens uit, dat deze samen- sluiting op de waterleiding. Op een werking steeds zou blijven. r1,t on" net nieuwe raadslid, de heer Min- verzoek om inlichtingen over dit on derwerp had de N.V. Prov. Water leiding bericht, dat niet tôt aanslui ting kan worden overgegaan, daar de bebouwing te Roodehaan niet dicht genoeg is. De heren Dijkhuis en Maat wezen er op, dat dit een ongerijmdheid is. In genoemde streek mag volgens de bouwverordening niet gebouwd wor den en daardoor blijft die streek zonder waterleiding. Het collège van B. en W. zal deze kwestie nader bezien. Door de heer Barkema werd ver- slag uitgebracht namens de commis sie van onderzoek van de rekening 1948; hij noemde de financiële toe- stand bevredigend. De raad stelde de rekening voorlopig vast. De heer Minholts informeerde welke mogelijkheden er thans zijn voor het bouwen van bedrijfsruimte. Hierop antwoordde de voorzitter, dat er momenteel geen mogelijkheid is, maar dat B. en W. bezig zijn te trachten dit wel gedaan te krijgen. De voorzitter bracht dank aan de scheidende raadsleden, de heren Barkema en Knollema voor al het geen, dat zij verricht hebben voor de gemeente. holts vroeg het vertrouwen van de raad. Van zijn kant zou hij trachten dit vertrouwen waardig te worden De burgemeester van Slochteren heeft een openbare vergadering van de raad belegd op Dinsdag 6 Sep tember a-s. 's namiddags 2.30 uur. Naast de installatie van de nieuw- benoemde raadsleden en de benoe ming van twee wethouders, staan als voornaamste punten op de agenda voorstellen van B. en W. om het toegestane bedrag ad. f 20.000 betref fende de verbouwing van het ge meentehuis met f 15.000 te verhogen; het voor de vernieuwing van de hoofdweg te Kolham uitgetrokken bedrag ad f 73.770 met ruim f 6000 te verhogen; het bedrag van f 4.700 voor het inrichten van een gymnas- tieklokaal in de o.l. school te Over- schild te verhogen tôt f 10.000, en de overeenkomst met de stichting „Streekblad Duurswold" betreffende het opnemen en leveren van het of- ficiëel raadsverslag op te zeggen. FEUILLETON door HENK VAN HEESWTJK 31) Nu moest hij zonder winterjas er op uit en Geert huiverde, ondanks de dikke wollen doek, die hij om z'n hais had geknoopt. Hoewel Februari al een eind op streek was, bleef de thermometer nog ver onder nul en erg representatief zag de jongeman er ook niet uit zonder winterjas. Hij begon hoe langer hoe meer te wan- hopen ooit in deze grote stad werk te zullen vinden. Maar verbeten zet- te hij de tanden op elkaar. Terug- gaan deed hij nooit; nog liever ging hij ten onder! De transactie met de logementhou- der had voor Geert ten gevolge, dat hij die avond rillerig en mdt een gloeiend gezicht naar z'n kosthuis terug kwam. Hoewel het pas zeven uur was, vertrok hij, zonder te eten naar boven, naar z'n bed. Hij had bepaald kou gevat en het was maar het beste, om meteen onder de wol te kruipen. Misschien was hij de vol gende morgen weer wat beter. Maar de volgende morgen voelde Geert zich ziek en akelig. Deson- danks stond hij op, at beneden een paar boterhammen, en trok er op- nieuw op uit. Hij moest en zou werk hebben Naar de machinefabrieken ging hij al niet meef. Hij zocht te hooi en te gras naar een karweitje waarmede hij een paar centen kon verdienen. Zo liep hij overdag te slenteren door de grote stad en dan keek hij afgunstig naar de goed'ge- klede dames en heren en morde in atilte over het onrecht op deze we- reld. Waarom leefde de een in over- enkele kisten met fruit en groenten vloed en leed de ander gebrek? op de handkar en even omzichtig Waarom was~er geen werk voor een als men m het donker gekomen was, flinke jonge kerel, die graag werken vertrok men weer. In de stalling aan wilde? Waarom? Maar niemand gaf de Nieuwmarkt werd de handkar hem antwoord, de schamel geklede met groenten en fimit teruggebracht. jongeman, die daar in de kou, zonder overjas tussen al die mensen liep. Zijn pak, dat nodig wat opgeknapt moest worden, hing verfomfaaid om zjjn magere leden. Meer en meer be gon hij er uit te zien als een zwer- ver. Maar hij werd er onverschillig onder, wat gaf het ook. De wereld had immers maling aan hem. De maatschappij had immers voor hem geen werk? Wat zou hij zich dan aantrekken van die maatschappij, die wel zorgde voor de rijken en goed gesitueerden, maar zich niets aantrok van de tienduizenden arbei- ders, die werken willen, maar geen arbeid konden vinden? En zo raakte hij op een dag, in het begin van Maart, toen zijn beide tientjes ook al bijna op waren, in gesprek met een andere logement- gast. Of hij nog steeds geen werk had? Neen, nog steeds niet. Of hij zin had in een klein karweitje van- avond? Dat hing er van af. Wat viel er aan te verdienen? O, dat zou wel meevallen. Hij moest maar eens meegaan. „Mijn maat", aldus de aspirant-werkgever, „is er voor een poosje tussen-uit en daarbij lachte hij geheimzinnig en voor zolang moet ik een plaats- vervanger hebben." Geert, die ten einde raad was, om- dat hij niet nog een overjas had om te verkopen, stemde er na een korte aarzeling in toe. Des avonds trok Geert met de man naar de Nieuw markt, waar een handkar werd ge- huurd. Vandaar toog men, dwars door de binnenstad, naar de Groen- temarkt. Daar aangekomen, zette de man, deai-by geholpen door Geert, De man ging met de karrenverhuur- der naar binnen en even later ont- ving de verblufte Geert uit de han- den van zijn nieuwe compagnon acht gulden. „Dat is gauw verdiend, wat?" lachte deze, toen men de weg insloeg naar het logement aan de Gelderse Kade. „Dat is hef zeker", antwoordde Geert, die eensdeels blij was met het geld, want nu waren de zorgen voor eten en onderdak weer voor enige tijd van de baan, „maar ik begrijp niet goed, hoe of dat zo spoedig kan „Breek daar je hoofd maar niet over", antwoordde de ander lachend. „De hoofdzaak is, dat je weer wat centen hebt. Wanneer ik je weer no dig heb, zal ik het je laten weten". Geert dacht er, 's avonds op zijn bed, nog eens over na. Dat het geen eerlijke zaak was, daarover dacht hi) geen moment. Dat hij meegeholpen had aan diefstal van groenten en fruit en daarvoor van de heler, de karrenverhuurder, acht gulden had gekregen, kwam bij hem niet op. Wel vond hij het vreemd, dat die groenten en dat fruit zo laat 's avonds van de Groentemarkt wer den gehaald. Maar misschien was 't pas 's avonds aangevoerd. Verder dacht hij er eigenlijk niet over na- Doch de volgende morgen kwam de ontgoocheling. Toen hij beneden zijn brood zat te eten, hoorde hij een gesprek van zijn compagnon van de vorige avond en een der andere lo- gementgasten, waarin deze zeide, dat er de laatste tijd steeds strenger gecontroleerd werd op de Groente markt en dat je terdege moest uit- kijken voor de smerissen. Toen ging Geert een JJeht op; bij had meege holpen aan diefstal. Een gloeiend rood van schaamte overtoog hem en woest slingerde hij de acht guldens, die hij de vorige avond had gekre gen, in het gezicht van de man, die hem aan het baantje had geholpen. Deze, een robuuste Amsterdammer, greep Geert In de kraag en smeet hem, zonder veel complimenten, de deur uit, de straat op. Geert, razend van woede, wilde terug, de ander te lijf, maar bedacht zich, toen hij de deurknop in de hand had. Wat zou hij, verzwakt en ziek als hij was, kunnen beginnen tegen deze stevig» kerel, die nog een hoofd groter was dan hij. Zuchtend liet hij de knop los en ging de straat op. Nu was hij ook zonder onderdak. Hij keek z'n por- temonnaie na, daar zat nog, goed ge- teld, nauwelijks één gulden in. Terwijl de koorts in z'n lichaam woedde sleepte Geert zich over de straten van de stad. Waarheen? Hij wist het niet. De dag verstreek en nog had Geert niet anders gedaan dan lopen, lopen, zonder enig doel, dwars door de stad. Tenslotte was hij op de Amstel terecht gekomen. Daar begaven zijn voeten het en op een der stoepen ging hij even zitten. Nu was hij helemaal aan de rand van de afgrond. Onderdak had hij niet meer; zijn geld was bijna op en bovendien voelde hij zich ziek, dood- ziek. Het kon hem ook niet meer schelen. Ailes liet hem koud. En steeds luider begon de stem in zijn haft te spreken. „Geert, het is ailes je eigen schuld! Je leefde zon der God, terwijl je kon weten, dat zonder Hem niets goeds tôt stand kan komen. Wie God verlaat, heeft smart x>p smart te vrezen. God wil je terug hebben. Hij voert je door deze diepten. Roep Hem aan en Hij zal je helpen. Je weet de weg. Kom tôt Hem! Vraag Hem hulp en Hij zal je helpen!" En uit zijn totp.a! versîageTi ge- moed, brak de wanhoopskreet los: „Heere God, help me! Ik kan niet meer De avond viel. De lichten van de straatlantaarns werden ontstoken en wierpen hun matte schijnsel op het glimmende asfalt, want met de avond was er een miezerige motre- gen gekomen. Maar Geert bemerkte het, na zijn vertrek van Texel, ook niet had gedaan. Ten slotte had ze een particulier détective in de arm genomen, doch dit had haar veel geld gekost en geen resultaat ge bracht. Ten einde raad, nam ze de politie in de arm. Op een dag, het was in Het begin van Januari, was ze naar het niet. Met het hoofd in de handen Amsterdam getogen. Bij intuïtie zat hij daar op de stoep, aan de straat, waar het jachtende verkeer langs hem snorde. Zijn gedachten zweefden weg, ver weg van de stad, naar het kleine huisje op Texel, waar hij ontevreden was en toch ge- luk had gekend, het geluk, dat hij had weggesmeten. En hij bemerkte niet, dat een wantrouwige Amster- damse politie-agent, die al een paar malen langs hem was gelopen, hem op de schouders tikte, en hem vroeg, of hij van plan was om daar de hele avond te blijven zitten. En toen de wetsdienaar hem overeind wilde hel pen, omdat hij in de mening ver keer de, dat de jongeman dronken was, zakte Geert bewusteloos in el- kander. Nel had, toen ze over haar eerste verdriet heen was, aile pogingen in het werk gesteld, om haar man te rug te vinden. Ze was op bezoek ge. gaan bij haar schoonouders, in de stille hoop hem daar te vinden. De oude van der Plas was zeer in zijn schik geweest met de komst van zijn schoondochter, die hij nooit anders had gezien dan op een foto en Nel, die de oudjes niet had willen ver ontrusten, zei, dat Geert het goed maakte, hem liet groeten en vertrok weer spoedig, nadat ze wel begreep, dat hij niet naar Alkmaar was ge- gaan. Toen had ze in verschillende bla den advertenties geplaatst, doch na- tuurlijk zonder enig resultaat, om dat Geert nooit een krant iozag en voelde ze, dat Geert naar deze stad was gegaan, om werk te zoeken en op het hoofdbureau van politie ver- telde ze eerlijk en zonder iets te verzwijgen aan de inspecteur de re- den van het vertrek van haar man. De politieman, die wel meer derge lijke gevallen aan de hand had ge- had, beloofde haar, een onderzoek te zullen instellen en het zo discreet mogelijk te houden, opdat men er op Texel niets van te weten zou komen. Natuurlijk was het op Texel bekend geworden, dat Geert weg was, maar Nel had aile praatjes en veronffer- stellingen de kop ingedrukt, door te vertellen, dat haar man niet wennen kon op 't eiland en nu een poosje naar familie was op hèt vasteland en de eilanders hadden dat aangeno- men, wetende, dat Geert een vaste- lander was en nooit erg goed op Texel had kunnen wennen vooral in de winter niet. De Amsterdamse re cherche was er op uitgestuurd maar wist natuurlijk niet dat Geert onder een gefingeerde naam in de hoofd- stad vertoefde. Wijselijk had hij een andere achternaam opgegeven en de contrôle in de Amsterdamse loge- menten was, wanneer er niets bizon- ders gebeurde, niet zo erg nauwkeu- rig. Zodat dit onderzoek zonder re sultaat bleef en Nel, na enige dagen in de hoofdstad vertoefd te hebben, weer onverrichterzake naar het eiland terugkeerde. (Wordt vervolgd)

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 3