De discussies in de Gemeenteraad PLAATSELIJK NIEUWS Een Nederlander ziet Amerika van Hoogezand-Sappemeer Intrede van Ds. J. F. de Weger middelbert. A Verenigingsmededelingen an mm ZUIDBROEK In de gisterenavond gehouden raadsvergadering werden tôt wet houders van deze gemeente gekozen de heren F. Kulters (P.v.d.A.) en E. Kappen (Gem. Belangen). SAPPEMEER. Op 18 September, 'a middags 8 uur doet De. Schenk, vroeger predi kant alhier, zjjn intrede ln de Ned. Herv. Kerk te Scheemda. Doordat Vrijdag een hond de Noorderatraat overatak, vlak voor 'n motorfiets, sloeg deze over de kop. De hond werd gedoood, de motorrfl- der, J. B. G. van Zuidbroek, kreeg een llchte blessure aan de knie. Door notaris Smith te Veendain werd Maandag in het café Dijkhuis, alhier, ten verzoeke van Mevr. T. K. Kremer publiek verkocht het recht van huurcontract van een per- ceel grond, waarop een huis gebouwd te Sappemeer, Borgercompagniester- straat 72, groot 9.10 a, in gebruik bij de heer A. Kiewiet. Koper werd de heer Jan Hofsteenge te Sappemeer voor f 5300. HOOGEZAND. Wegens verduistering is door de politie aangehouden B. K. van Hoo gezand. Hij werd ter beschikking ge- steld van de officier van juatitie. Bij nader onderzoek is gebleken dat hij ook meerdere malen oplichting had gepleegd en dat hjj zich schuldig had gemaakt aan flessentrekkerjj. B. K. 1s geen onbekende van de politie. Zondagmorgen werd door de po litie op de Kielsterstraat de wielrtf- der H. R. uit Wildervank aangehou den, die een vuurwapen aan zljn rj]- wiel vervoerde, zonder daartoe ge- machtigd te zijn. Toen R. aangehouden werd gaf hij een valse naam op en trachtte ver- volgens door omkoperjj de ambtenaar te bewegen geen proces-verbaal op te maken. Er is tegen R. proces-verbaal opgemaakt. In de nacht van Vrijdag op Za- terdag liep het paard van de woon- wagenbewoner J. K. los op de Kiel- sterachterweg. Het dier werd toen aangereden door een auto en was op slag dood. -Op het polittebureau ztfn inlich- tingen te verkrijgen over de navol- gende gevonden voorwerpen bruin lederen portemonnaie met inhoud, nikkelen damespolshorloge met arm- band, zakmes, wieldop van volkswa- "tgen, br. kinderportemonnaie, bl. tri- lot celntuur, bl. muts, autolaadschot van 3 m., zakdoek en over een fox- terrier, welke is komen aanlopen. Het was voor onze plaatsgenoot, de heer W. Gorens een verheugende dag, toen h)j de vorige week Dencht ontvlng, dat het Zyne Hoogheid Prins Karel van België, Regent van het Koninkrtjk, had behaagd hem op voor- stel van Zijne Exoellentie de minis- ter van Eoon. Zaken en Middenstand, de btjzondere médaillé van tweede 'classe dm beroepavergnigln^en toe te k&snen. Op het Internationaal Con gres van de Union Prof, de Dans e.d. C. Ph. d. B. te Brussel werd hem deze onderscheidlng uitgerelkt, PerBonen uit diverse landen, w.o. enkele Neder- landers ontvlngen, evenals de heer Gorens, deze zeer gewaardeerde en keurig uitgevoerde médaillé. Naar aanleiding van berichten over inkrimping van de strocarton- industrie deelt de directie van de N.V. Noordelijke Industrie voor Ve- zelverwerking, alhier, mede dat zij geen moeilijkheden ondervindt met de afzet van haar product. Zij wijst er op dat de fabriek een geheel au- der product vervaardigd dan de stro- carton-industrie, en dat het voor ge heel andere doeleinden wordt ge- bruikt. De Vezelplatenfabriek produceert boards, die gebruikt worden bij de bouwnijverheld, zodat verwacht mag worden, dat de vraag de eerstvolgen- de jaren voldoende zal blijven. Wel is de directie van mening, dat veel te ruime invoercontingenten voor board door de regering zijn verstrekt In het hôtel Faber had Maandag o.l.v, architect C. H. Uiterdijk, Hoo- vezand, de aanbesteding plaats von de bouw van een dubbel woonhuis te oouwen aan de Burg. Bartelsstraat (Oosterpark) Hoogezand voor de N-V. W. A, Scholtens Chemische Fabr. te Foxhol. Er werd als volgt ingeschreven: Iloofâbouw: Freij Mulder, Stadskanaal f 39.000 B. Korthuls, Sappemeer - 39.000 A. Akkerman &c Zn., Hoogez. - 40.470 II. Lamein, Hoogezand - 40.600 De Jonge Smit, Veendam - 40-680 L. Schreuder, Zuidbroek - 41.150 J. Lenting, Noordbroek - 41.103 E. Kappen, Zuidbroek - 41.356 Gebr. ten Hof, Wildervank 42.250 Gebr, Schenkel, Veendam' - 42.592 C. Prummel, Veendam - 42,610 J. Sijtzema, Siddeburen - 42-700 E, Boa, Ulthuizen - 42,940 H, A, Gruben, Siddeburen - 42.667 J, Bleeker, Appingedani - 43.100 K. Mantjes, Westerlee - 43.100 Glas-, schilder- en behangwerk: G. Dontje, Sappemeer - 3.692 J. v. d. Veen, Sappemeer - 3.045 H, Lentz, Hoogezand - 3.969 v, d. Werk, Klelwindeweer - 3.999 F. Noordhot Slochteren -,4.013 A. Boer, Harkstede - 4,039 H. Kip, Hoogezand - 4.079 Lood- en «Inkwerk, waterl. en aan II air i R. Bekker, Gronlngen f 1.709 J. Qroeniwoud, Hoogezand - 2.365 R, Maatjea, Foxhol en Peper, Hoogezand - 2,770 BBrger en Klelne, Martenah. - 3.190 Eleotrloltelti Bouman, Haren f 900 J, H, Felllnger, Hoogezand - 800 Gunning volgt. NOOHDDIJK. Zaterdag werd door de verenl- ging „Vlta Nova" besloten haar werkzaamheden te hervatten, ItllHOIIKUnUUG. Bjj de Rljkapostapaarbank alhier, werd ln de maand Augustua lngelegd f 866- an terugtietâild f 300.17, OOSTERHOOGEBRUG. In de versierde sohuur van de heer P. Maat vond een feestavond plaats van de buurtvereniging Oos- terhoogebrug en omstreken. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer G. B. Wiersma, erop, dat mede door de activiteit van de buurtver eniging een postagentschap was ge- vestigd ten huize van Mej. Hofstee. De heer J. Cohen van Groningen ver. telde iets over het werk van een agentschap van de Openbare Lees- zaal, met als resultaat, dat Mej. Hof stee agente werd. Het gezelschap Jack Venini vulde verder het programma. NOORDERHOOGEBRUG. Op de weg naar Adorp werd de veehouder U. door een veeauto aange reden en gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en 8 kinderen achter. Door de Ned, Herv. Kerk, alhier 1s beroepen candldaat van der Ende, hulppredikant te Oostburg (Zeeland). ENGELBERT. In opdracht van de heer W. Wie- heb alhier. werd door de architect- J. H. v. d. Molen aanbesteed het bou- wen van een bouwkaswoning van een inhoud van 332.50 m3. De gunning was als volgt: Hoofdbouw E. H. Vink en G. van Dulnen, Groningen f 10.620; Schilder- werk enz. A. de Roo, Groningen f 625; Electr.werk Fa. BoschVene- ma, Westerbroek f 190; Lood- en zinkwerk, waterleiding en sanitairFa. B. Hekert en Co., Groningen. Op 25 Sept. a.s. zal Mej. J. Brou- wer, voorgangster van de Nederl. Herv. Kerk, alhier, afscheid nemen. SCHILDWOLDE De Damclub ..Duurswold" hield Maandagavond in café Kampen haar jaarvergadering. De boeken van de penningm. sloten met een voordelig saldo. De voorz., de heer Molema, werd herkozen. Tôt tijdeiyke vervan- ger van de secretaris, de heer Hos- pes, werd benoemd de heer J. de Vries. Tôt wedstryd-leider werd benoemd de heer D. Grashuls. Besloten werd de competitie op 3 October a.s. te doen aanvangen. Op 26 Sept, zal iemand worden uitgenodigd voor het spelen van een simultaan-wedstrijd. Een drietal olubs uit de omgeving zullen worden uitgenodigd tote het spelen van wedstrtjden om een wisselprys. Maandagmorgen deed zich aan de Hoofdweg t.o. café Reinders, al hier, een gecornpliceerd auto-ongeval vokr. Op enige afstand van elkaar stonden aan weerszyden van de weg enige auto's geparkeerd. Een vracht- auto van de fa. Smit en Kremer te Hélium passeerde, in de richting Sohildwolde, de stilstaande auto's, terwijl gelijktijdig een auto uit de richting Sohildwolde aan kwam rij- den. Op dit moment zette de stil staande DAM-bus zich in beweging met het givolg, dat do auto van de fa. S. en K. en de DAM-bus tegen el- kaar opbotsten. Beide wagens liepen aan de voorz(]de niet onbelangryke schade op. De RtJkspolitie heeft de schuldvraag ln onderzoek. SIDDEBUREN De heer J. Puister werd bt) on- derhandse koop eigenaar van de bur- gerbehuizing aan de Oudeweg, be- woond door kleermaker Bos en toe- behorende aan de heer H. P. Ham- minga. De heer H. Keizer Jr. kocht on- dershands de behuizing van de heer J. Puister te Akker onder Siddeburen. Onder architectuur van de heer G. J. Wiohertjes te Sappemeer werd het bouwen van een wonlng voor de heer S. Roëlfsema, alhier, onderhands aanbesteed aan de heer H. Boerma, aannemer, alhier. ZUIDBROEK. De heer J. Rykens kocht onders- hands van de Fam. Bultena het door hem thans bewoonde peroeel aan de Torenstraat, waarln een kapperszaak is gevestigd. Het 80-Jarig bestaan van de Voetbalvereniging .Zuidbroek" wordt op Zaterdag 10 en Zondag 11 Sept, feesteltjk herdacht. Zaterdagmlddag zt)n er juniorenwedstrtjden (Zuid broek contra Aalsmeer), daarna re- cepleert het bestuur. Die avond is er een grote feestavond. Op het programma van Zondag staan twee vetranenwedstrtJden. MUNTENDAM. De agenda der vergaderlng, welke gleterenavond door de raad deaer ge meente le gehouden bevatte ln de eerste plaats de lnstallatle der raads- leden. Daarna volgt de benoemlng van Wethouders. Dan volgt opnieuw een benoeming en wel van leden van de commissie tôt het onderzoek der jaarlijkse begrotlng en rekenlng. Voorgesteld wordt de ingekomen stukken voor kennisgevlng aan te ne men, met ultzondering van het be- rlcht van Ged. Staten dat het besluit van de raden der gemeenten Munten- dam, Zuidbroek en Noordbroek tôt opheffing van de tussen die gemeen ten geldende gemeenschappelijke re- geling van het bouw- en woningtoe- zicht en het technisch beheer der ge- meentewerken, niet is goedgekeurd. B. en W. stellen voor tegen dit besluit van Ged. Staten in beroep te gaan bjj de kroon. Na enkele wjjziglngen in de begro- ting 1948 volgt de rondvraag. DE NIEUWE GRAANREGELING AFGEKONDIGD De nieuwe graanregeling voor de oogst 1949 heeft thans haar beslag gekregen in de Verordening Granen 1949 van het Bedrijfschap voor Gra nen, Zaden en Peulvruchten, welke verdrdening is gepubliceerd in het iVoedselvoorzieningsblad no. 62 van' 2 September 1949. De verordening bevestigt de inder- tijd aangekondigde regeling, volgens welke voor de voergranen (rogge, gerst, haver en gemengd gewas) geen leveringsplicht aan de telers zal wor den opgelegd. Van tarwe moet echter de gehele opbrengst worden verantwoord. De verordening heeft dan ook uitslui- tend betrekking op het oogsten, dor- sen, in voorraad hebben, kopen en verkopen, alsmede vervoeren van tarwe, Tevens zijn bepalingen opge- nomen inzake de biizondere be- voegdheden van het bedrijfschap, alsmede enkele administratieve voorschriften. Een enorm land met «norme mo- gelijkheden. Gigantische steden en kale, haast onbewoonde vlakten. Een auto en een ijskast voor iedereen. Amerika. Joviale hartelijke mensen, practisch, energiek, een tikje zelfge- noegzaam, een beetje oppervlakkig en wat naïef over het algemeen In deze laatste twee artikelen vil ik trachten in enkele trekken iets te zeggen over het wezen van Amerika en de Amerikaan. Bij vorige gelegen- heden heb ik reeds beweerd, dat Amerika anders is. Dit anders zjjn is een uitvloeisel van vele factoren, waarvan ik hier slechts één wil noe- men. Men mag nooit vergeten, dat Amerika, vergeleken bii Europa, nog maar héél jong is. De honderd vijftig jaren, die West-Europa van de kracht van de middelbare leeftijd tôt een oververmoeide ouderdom- heb ben doen vergrijzen, brachten Ame rika, en ik denk hierbii vooral aan de Ver. Staten van Amerika, van de kinderschoenen tôt de voile bloei der volwassenheid. De economische hulpbronnen. die in West-Europa welhaast opgeteerd schiinen, worden in de States op het ogenblik eerst ten voile geëxploiteerd: de laatste oorlogen, die aan vele landen in .West-Europa de genadestoot gegeven schijnen te hebben. hebben de USA tôt grote politieke en economische machtsontwikkeling gebracht. Het is niet de verdienste van de Amerikâ- nen, dat zij tôt de heersers der we- reld behoren momenteel, het is wei- nig meer dan een noodwendige phase un de loop der geschiedenis De ontwikkeling van woesternij tôt intensief bebouwd cultuurland, van zwervende jagers tôt beschaafde kantoorheren, die zich in Eurppa over vele eeuwen uitstrekt, kwam in Amerika in een korte spanne tijds tôt stand. Het g'evolg is, dat Ameri ka bij al zijn kracht en glorie op de 'een of andere manier toch onvol- groeid is, een geweldige reus met een kinderlijke ziel. De geestelijke en maatschappelijke ontwikkeling heeft geen gelijke tred gehouden met de enorme vooruitgang der techniek. Zelfs het landschap weerspiegelt dit. Moderne snelwegen snijden dwars door nauwelijks betreden wildernis, de steden liggen daar maar neerge- smeten temidden van het wijde land. Je mist er de wonderlijke harmonie tussen cultuur en natuur, die je bv- in ons land vindt. Er is vaart en snelheid, leven en gedruis, maar er is ook iets van een innerlijke leeg- heid, die de Europeaan altijd weer als een gémis voelt.... Wat bij de Amerikaan misschien wel het eerst opvalt is zijn gewoon- heid en gemakkelijkheid in de om- gang. De meeste Amerikanen zijn wat je noemt joviale t y tien. Wij zij nog altijd min of meer gebonden aan standsverschillen en we zien hoog op tegen naam en afkomst, welstand en beroep. Niet aldus de Amerikaan. Hij kijkt naar de mens, die hij voor zich heeft en vraagt niet naar naam en afkomst. Beval je hem, dan wordt je in de kring opgenomen, zo niet, dan kom je er niet in, ook al heb je baronnen en graven tôt voorouders. Het gaat de Amerikaan allereerst om persoonlnijkheid, de rest doet er niet zo veel toe. Ook aan vormen stoort hij zich bitter weinig. Zolang het comforta- bel is en gezellig, is het hem goea. Of het nu wel zo hôôrt, maakt wei nig uit. Men leeft hier wat dit be- treft echt democratisch. Er is in het sociale leven een openheid, een ge makkelijkheid, hartelijkheid en spon- taniteit, die wij in Europa maar al te vaak missen. Hier tegenover staat eén minder goede eigenschap. De Amerikaan is zich ni. maar al te zeer bewust van bovengenoemde goede kwaliteit. Hij spreekt graag over Amerika als het enige vrije land. ter wereld en over Europa als een gebied, dat aan standsverschll, sttffheid en koudheia te gronde gaat. wat dit betreft is men in Amerika wel vaak erg zelf- ingenomen. Ik hoorde eens een zeer ontwikkeld heer ip ernst beweren, dat Amerika het enige land ter we reld is met een constitutionele rege- ringsvorm. Toen ik daarop zei, dat vele landen in West-Europa toch minstens even constitutioneel gere- geerd worden, sprak hij mij botweg tegen en hield vol, dat Amerika het enige land ter wereld is met een constitutie. Een bewijs niet alleen van verre- gaande onwetendheid, maar ook van grote zelfgenoegzaamheid. Je merkt dit trouwens op allerlei manieren. Er is natuurlijk wel critiek op het regeringsbeleid, maar toch is de doorsnee Amerikaan er van over- tuigd, dat zijn land geen vlieg kwaad doet en altijd in het gelijk staat. De Amerikanen zijn te allen tijde de nobele verdedigers van vrede en gerechtigheid. Het Marshall-plan bv. is enkel en alleen een uiting van op- offerende liefde. Niet, dat ik niet dankbaar zou zijn voor de Marshall- hulp. Maar er is toch wel niemand onder ons die het egoïstische element aan de zij de der Amerikanen weg zou willen cijferen. Daar moet je echter bij de doorsnee Amerikaan niet mee aan komen. Ailes wat Ame rika internationaal doet, is goed en prachtig WAARAAN MEN BIJ HET ROOIEN VAN AARDAPPELEN AANDACHT MOET SCHENKEN O.a. ter bestrijding en ter voorko- ming van de aardappelziekte is het van groot belang bij het rooien van aardappelen de volgende punten in acht te nemen: Allereerst dient men niet te rooien bij nat weer of vochtige grond en moet men wachten tôt het gewas ge heel „open" is. Voorts moet men trachten beschadiging der knollen zoveel mogelijk te voorkomen. Zieke knollen moeten in elk geval direct worden verwijderd. GYMN.. EN ATHL.VER. „H Mergen Dondordag 7 uur Bonte- huls-wandeltooht 10 km, Di Bccretarls. In ons blad van Zaterdag namen wij een agenda met toelichting op van de Raadsvergadering, welke Vrijdagavond te HoogezandSappe meer is gehouden, zodat wij, gelijk gewoonlijk kunnen volstaan met verwijzingen naar die agenda. Het aantal absenten onder de raadsleden was groot. Afwezig wa- ren de heren Pruisman, Brugge en Bâllema (allen CPN), Benes (VVDj en Kolthof (AR). De Ingekomen stuklcer De ingekomen stukken genoem in ons blad van Zaterdag werden voor kennisgevlng aangenomen, met ultzondering van het verzoek om, t se rvol ont h 1 ag y an de heer PfFte loraui Diut tan iU GiiBS, welk ont slag werd verleend. Uit het ant- woord van de burgemeester op een vraag van de heer KLIPHUIS (Arb.), betreffende het onthouden van de goedkeuring van Ged. Staten aan het besluit van de raad der voorm. gemeente Sappemeer om het Molen- hooghout in eigendom en onderhoud over te nemen, bleek dat dit een lou- ter formeel besluit is, dat geenszins inhoudt, dat, indien de raad opnieuw dit besluit neemt, de goedkeuring wederom zal worden onthouden. Benoemingen Tôt tydelijke leraren aan de GHBS voor de cursus 1949/1950 werden met algemene stemmen benoemd de he ren J. de Rode en Mr. W. J. Benes. Met 11 stemmen en 3 blanco werd de heer P. Hoving benoemd tôt boek- houder-kassier, hoofd van de centra le boekhoudlng. De heer Hoen uit Amsterdam werd met algemene stemmen benoemd tôt leraar tekenen aan de GHBS. Aan de agenda was nog een be noeming toegevoegd, en wel van een plaatsvervanger voor de heer Becker. Met algemene stemmen werd daar toe benoemd de heer J, Reit te Gro ningen. Voorstellen van B. en W. De in ons vorig nummer beschre- ven voorstellen van B. en W. wer den aile aangenomen. Over enige punten werd echter gediscussieerd. Zo merkte de heer MULDER (CPN) op met betrekking tôt de reolamea over itraatbelastlng 1948, dat zijn fractie tegen straatbelastlng is, zodat zij niet kan stemmen voor handhaving van aanslagen, In ver- band daarmede werd de vernietigmg van, 10 aanslagen met algemene stemmen, en het handhaven van 10 andere met aantekenlng dat de In de Geref, Kerk (Art. 31) te Hoogezand had Zondag de bevesti- ging en Intrede plaats van Ds. J. F. de Weger. In de ochtenddlenst werd voorge- gaan door ds, B. Jongellng, prediksnt te Apeldoorn, vroeger te Hoogezand- Sappemeer. Ds, Jongellng preektn naar aanleldlng van Efeze 4 11-12 (De verhoogde Chrlstus stelt het bU- zonder nmbt aan ten dlenste van do entplooling van het ambt der gelovi- gen. 1, De band tussen de verhoog de Chrlstus en het bijzonder ambt. 2. De band tussen het bijzonder ambt en het ambt der gelovigen). Na de preek had de bevestiging van de nieuwe predikant plaats, 's Middags deed ds, de Weger zljn intrede, Opnieuw was de kerk geheel i gevuld. Zijn preek had hij gebaseerd op Jes, 8 16-18 (De majestueuse werking van het gepredikte Woqrd als de ufy vrije genade geschonkên ievenskracht der ware Immanuëlsge- meenschap. 1. Dat Woorri isoleert zich in de vergaderlng der wave Immanuëlsgemeenschap, 2, Dat Woord verschanst zich ln de ver- waehting der ware Immtmuëlsge- meenschap. 3, Dat Woord vervult zich in da ambtsbedienlng der ware Immanuëlsgemeenschap), Alvorens tôt da predikatle over te gaan deelde de predikant mede, dat na de dlenst een korte vergaderlng gehouden zou worden ten behoeve van hen die enkele woorden wensten te spreken. Hij prees de idee van de kerkeraad om dit in een afzonderlij- ka vergaderlng te doen, omdat in vele gevallen de toespraken op de eerste plaats komen, inplaats van de bedlening van het Hellige Woord, Door een organisatie als deze werd dit voorkomen, In de vergaderlng na de die ist sprak allereerst de nieuwe predikant enkele woorden en nn hem de heer Koning namens de Kerkeraad. Do volgende spreker was ds. van Dljk van Sohildwolde, die sprak namens de classis Appingedam en namens de buurgemeenten. Ook de vorige predikant in HoogezandSappemeer, ds, Jongellng sprak enkele woorden. Hij achtte het een vrougde door do kerkeraad uitgenodigd te zijn om ds, de Weger te bevestigen. Nadat ds. de Weger de sprekers had beantwoord besloot ds. Jonge» ltng de bijeenkomat met een gebefl, beide aanwezige communistische raadsleden geacht worden te hebben tegen gestemd, aangenomen. De Wethoudersalarissen. De heer MELLENS (CPN) verklaarde dat de Communisten voorstanders zijn van loonsverhoglng. Hij zou gaarne ge- •zien hebben, dat ook de lonen van /werklieden en ambtenaren omhoog zouden gaan. Omdat dat nog niet ge- beurd is kon spr. zijn stem niet aan :het voorstel om de ontwerp-regeling /van Ged. Staten, volgens welke de ;ethouders van HoogezandSappc- ;er een jaarwedde van f 1700 zul- ontvangen, goed te keuren, ge- ieer KIEWIET (Arb.) achtte de L iaarwedden te laag. Indien een wethouder ziin taak naar behoren vervult, dan zijn daarmede plm. 3 dagen per week gemoeid. Daar de structuur van deze gemeen te niet te vergelijken is met die van Onstwedde (welke ongeveer even- veel inwoners heeft) vroeg spr, er bij Ged. St. op aan te dringen de jaarwedden voor de wethouders van HoogezandSappemeer te brengen op f 2200. Hij wees er op, dat er veel van de wethouders wordt gevraagd, dat geen collecte hun deur voorbij- gaat, en dat reizen veel kost. Hij achtte een beloning van f 100 per 1000 Inwoners gewenst. Ook wenste hij een pensioenregeling voor wet houders. De VOORZITTER (burgemeester De Wit) wees er de heer Mellens op, dat dit geen normale salarisverho- glng is, maar dat deze jaarwedde- vaststelling verband houdt met de samenvoeging van Hoogezand en Sappemeer. Na de stad Groningen worden in deze provincie de hoogste jaarwedden betaald in Onstwedde, waar 4 wethouders zijn, die ieder f 1300 ontvangen. Thans worden de wethoudersalarissen van deze ge meente na de stad Groningen de hoogste. Spr. achtte het nutteloos verhoging aan te vragen. Omtrent een pensioenregeling deelde hij mede, dat daaraan gewerkt wordt. De heer KIEWIET merkte nog op dat Hoogezand-Sappemeer niet hoog boven de anderen uitsteekt door het karakter der gemeente, en zeker niet bij vergelijking met plaatsen buiten de provincie Groningen. De ontwerp-regeling werd goed gekeurd. Nieuwe welwaterput bij Chr. schooï te Klelwindeweer. In antwoord op een vraag van de heer KLIPHUIS zegt de burgemeester, dat aanslul- ting van Klelwindeweer op de wa terleiding niet spoedig kan worden verwacht, omdat de materiaal-posi- tie nog niet gunstig is, en men el- ders, met dezelfde hoeveelheid buis, meer gezinnen kan aansluiten. Straatverllchtlngr ln ultbreldlngs- plan „Noord West" te Sappemeer. Over dit onderwerp is veel gepraat, maar tenslotte besloot de raad zon der hoofdelijke stemming het voor stel om eleotrltohe verliohtlng aan te brengen. te aanvaarden. .S De VOORZITTER begon met er op te wijzen, dat het college van me ning is, dat ©lectrlsohe straatverlleh- tlng wenselijk is, Hij achtte de be- sllsslng van de raad van prlnclpteol belang voor in de toekomst voorko- mende gevallen ln andere delen van de gemeente, De heer KIEWIET was van me ning dat de gasvefllchting in het Primes Margrletpark en in andere delen van Sappemeer ultstekend voldoet. Twee soorten verlichting m één uitbreidlngsplan achtte hij niet gewenst. Hij wees er op. dat sommige gemeenten van electriclteit overgaan op gas. Hij gaf het gemeentebestuur in overweglng cverleg te plegen mot de directeur van de gasfabriek, De heer MULDER deelde mede da' mon het in de raad van Sappemeer sens werd over gasveriichting in het Prinses Margrietpark, omdat men gasverlichting bçter vond. Het is zijn mening dat Sappemeer met gas be- ter is verlicht dan Hoogezand met electriciteit. Hij gaf het collège het- zelfde advies als de heer Kiewiet. De heren WIERINGA (CH) en KLIPHUIS spraken zich eveneens voor gasverlichting uit. Wethouder KAMPS herinnerde er aan, dat hij in Sappemeer een lans gebroken had voor gasverlichting. Thans is hij echter omgezwaaid. Electriciteit is handzamer en mo- derner dan gas. Destijds had de Sap- pemeerster gasfabriek energie over. Dat is nu niet meer het geval. De BURGEMEESTER zei, dat er geen inlichtingen waren gevraagd bij de directeur van de gasfabriek te, Sappemeer. De verlichting van Sap pemeer is veel duurder dan die van Hoogezand. Een electrische lantaarn kost f 12 per jaar en een gaslantaarn een bedrag schommelend om de f 30. Verschillend licht in een rayon komt in Sappemeer meer voor. Wat de vergelijking tussen Sappe meer en Hoogezand betreft merkte hij op dat de electrische verlichting van Hoogezand thans nog onder de maat is. In de lantaarns zitten 60 kaars lampen, en in enkele lampen van 250 kaars. De lichtsterkte is ge- makkelijk te wijzigen door andere gloellampen in te draaien. De nieuwe gaslampen geven goed licht doch zijn niet zo betrouwbaar als elec trische lantaarns. Gas geeft meer moeilijkheden en minder mogelijk- heden. De heer MULDER vroeg of het wel juist was, dat, zoals de heer Kamps zei, de Sappemeerster gasfa briek geen capaciteit over had. Vroe ger was er zelfs sprake van dat die fabriek andere gemeenten van gas zou voorzien. Indien electrische verlichting ech ter deugdelijker en goedkoper is, dan kan hij daaraan zijn stem geven. De heer KIEWIET bracht naar voren dat het verschll in prijs niet. zo was. Dat leek alleen maar zo op de begrotlng, maar volgens inlich- ting kwam een electrische lantaarn op f 28 per jaar. Het door elkaar staan van gas- en electrische lantaarns ls een gevolg van het feit, dat in sommige gedeel- ten van de plaats de gasbuizen te nauw zijn. Ook deze spr. vroeg of hetgeen de heer Kamps van de capa citeit van de gasfabriek gezegd had wel juist was. Het was hem bekend dat voor levering aan andere ge meenten de fabriek had moeten wor den uitgebreid. Hij wees er op, dat, de nieuwe gaslantaarns geen hinder hebben van storm e.d. De heer KLIPHUIS gaf enkele cij- fers over gaslantaarns en electrische lantaarns Wethouder KAMPS verklaarde, dat hij altijd heeft gedacht dat er energie van de gasfabriek over was. Dat is echter niet juist. Indien de Finse school te Hoogezand en nog enkele andere openbare gebouwen zijn aangesloten, is de capaciteit ten .einde. De BURGEMEESTER bevestigde deze mededeling. De heer KIEWIET merkte met be trekking tôt de capaciteit van de gas fabriek op: „Dat ls voor mij een grote en onaangename verrassing". De VOORZITTER vroeg zich at waarom men wel op Btraat maar niet ln huis gasverlichting wenste, waar op wethouder KAMPS antwoordde, dat gaslicht in de zomer veel warm- te geeft, en dat gaskousjes zeer breekbaar zijn, Do heren MULDER en KIEWIET konden zich na do mededeling over de capaciteit van de gasfabriek bij De VOORZITTER wees er op dat het tekort aan arbeiderswoningen in deze gemeente groot is, maar ook het tekort aan wat grotere woningen. Hij betreurde het dat het leidinggevend personeel van de bedrijven dikwijls in Groningen of in Haren woont. Bouw van een zgn. Oostenrijkse school voor B.L.O. De heren v. d. POEL en KIEWIET uitten hun vreugde over dit voorstel. De laatste spr. informeerde wanneer de verbouw van de ULO-school te Sap pemeer zou beginnen, waarop de BURGEMEESTER antwoordde, dat de lessen na de vacantie gegeven worden aan de school in Hoogezand, waarin het distributiekantoor was gevestigd, omdat het door het h.d.s. niet mogelijk werd geacht nog een winter in het gebouw te Kleinemeer door te brengen. Bij de aanbesteding van de ver- bouwing waren de inschrijvingen veel hoger dan de prijs welke door de gemeente was geraamd. Begin volgend jaar zal een nieuwe inschrlj- ving plaats vlnden, Reconstractie van de Woldweg. De heer EEN JES (Arb.) wil een grondi- ger recontructie dan is voorgesteld. Op Zondagen dat het ^utorijverbod niet van kracht is, is er geen plaats voor wielrijders. Een rijwielpad is daarom gewenst. Verder wees spr. er op, dat het eind van de Woldweg bij de grens van Zuidlaren, waar twee rijen bomen staan, zeer smal is, en in de eerste plaats voor verbetering in aanmerking komt (het voorstel luidt vanaf het sportterrein Foxhol tôt 2200 m in Zuidelijke richting, dat is tôt de Kerk in Kropswolde). De heer TOPPER (WD) sloot zich aan bij hetgeen de heer Eenjes had g6Z6gd. De heer SMIT (KVP) vond het eind Woldweg van Foxhol tôt aan het spoor niet zo erg slecht. Hij stel- de voor bij het spoor te beginnen en dan 2200 m in Zuidelijke richting te verbeteren. De BURGEMEESTER deelde mede dat aan plannen voor de aanleg van een rijwielpad wordt gewerkt. Indien het mogelijk blijkt een fietspad aan te leggen mag een desbetreffend voorstel worden verwachtj hoewel men wel dient te bedenkén, dat de aanleg duur zal zijn. Hij verklaarde zich een tegenstan- der van het rooien van de bomen op het smalle gedeelte van de weg; hij verklaarde zich voor het behoud van het natuurschoon. Bovendien rijdt men op smalle weggedeelten ge woonlijk voorziohtiger. De idee van de heer Smit wilde. hij in overweging nemen, en vroeg de raad derhalve een bedrag van f 65.000 beschikbaar te stellen voor de verbetering van de Woldweg, zonder aenduiding van een bepaald gedeelte. Hlertoe werd besloten. Aan de voorstellen van B. en W- is nog een toegevoegd ni, een garan- tieverlening ten behoeve van de bouwspaarders A. J. D. Slemers, J. G. Drent, J, Douma, P. v. d. Meij en M. van Veen, allen te Sappemeer en A. Boog te Oostwolde. De beslissing van Ged. St, omtrent het raadsbesluit van Sappemeer be- ■Bui| Sappemeerster spaarders ls aange- treffende garantleverlening aan de electrische verlichting neerleggen. Bouw tweede dubbele mldden- stundswoning aan de Zuiderlaan. De hêer v. d. POEL (Arb.) wees op de grote behoefte aan nrbeidswoningen, Hy vreesde dat middenstandsworiin- gen in de toekomst geld zouden gaan kosten. Hij adviseerde om niet te veel middenstandswoningen te bouwen- De heer jKIEWIET sloot zich hier- j bij aan. houden. Achteraf ls gebleken dat de in het besluit genoemde bedragon niet juist zyn, Derhalve wordt dit raadsbesluit ingetrokken, en eon nieuw besluit genomen. Ook ten be hoeve van A. Boog, Oostwolde, die te Sappemeer wil bouwen besloot de raad een garantie te verlenen. Begrotlngsaangelegenheden De voorstellen inzake de begro tlngsaangelegenheden werden allé door de Raad aangenomen. De heer PLINSINGA (Arb.) gaf de gemeente in overweging om over te gaan tôt consolidatie van vlotteude schuld, in verband met het rente percentage. De BURGEMEESTER deelde mede dat. men al enige malen had getracht dit te doen, maar dat nog een schot «el worden gewaegd, J

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2