GEEN MAARI1FFIETAFEL-C0NFERENTIE West-Duitsland heelt een eigen Parlement waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAP VAN 1888 Vierde Jaargcmg Zaterdcfg 10 September 1949 No. 72 vOQR DE 1EENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING DADER VAN DE ROOFOVERVAL IN DE HAARLEMMERMEER GEARRESTEERD TER OVERDENKING. NIEUWE BONNEN HET NIEUWSBLAD ABONNEMENTSFRÏJS f 1.50 p- kwartaal. Franco p. post f 1.75 Cbij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes ali te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 eent bij vooruitbetaling) VERSCHUNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Ujtgeefster Seggers' en Kremers Uitgeyerszaak „Het Nieuwsblacr C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g..g. 2351 en 2S61) Postrekening No. 435823 Eindelijk is het dan zover, dat door die het meest getroffen worden door de eerste zitting van het West-Duitse de eenzijdige beperking der souverei- parlement, het formele bestaan van niteit gedurende de période van min- derberechtiging in de internationale verhoudingen, welke naar hij hoopte spoedig voorbij zouden zijn. Noord- rijn-Westfalen alleen moest gebieden afstaan aan buitenland bestuur en leed meer dan andere stateu onder de beperkingen van de Duitse indu strie. Tôt président van de Bondsdag (Tweede Kamer) werd de Christen- Democraat Erich Koehler gekozen, wiens benoeming door de Christen- Democratische leider Konrad Aden- hauer was voorgesteld. Hij werd ge kozen met 346 stemmen voor en 15 van de Communisten tegen, terwijl er 41 onthoudingen waren. De com munistische leider Max Reiman had de sociaal-democratische vakbonds- leider Boehm candidaat gesteld Boehm echter verklaarde, dat hij geen candidaat wilde zijn. De Bondsdag kwam enkele uren na de installatie van de Bondsraad bijeen en werd geopend door de 73 jarige Paul Loebe, voorzitter van de een Westduitse republiek is ingeluid. Woensdagmorgen kwam deze eer ste vrijelijk gekozen Volksvertegen- woordiging, sedert Hitler een eind maakte aan de republiek van Weimar, bijeen in een glazen zaal met een uitzicht over* de Rijn bij Bonn. Deze Volksvertegenwoordiging zal echter ook nog niet geheel vrij zijn en zal haar werkzaamheden voorlopig moe- ten uitvoeren onder toezicht van de geallieerde hoge Commissarissen- Aan de overzijde van de Rijn, enige kilometers verder stroomopwaarts heelt tegelijkertijd de geallieerde commissie haar werkzaamheden aan- gevangen in het grote en moderne hôtel op de Petersberg, waar de Brit- se Premier Chamberlain 11 jaar ge- leden verbleef, tijdens zijn bezoek aan Hitler te Godesberg. Tegenover dit hôtel ligt aan de andere oever het paleis van de Bondspresident, dit ge bouw was eertijds een opleidings- school voor Hitlers bruinhemden en later een rusthuis voor spoorwegper soneel. Voordat de Bondsraad zijn verga- dering om 11 uur Duitse tijd aanving werden er kerkdiensten gehouden, welke door vele leden van de uit 43 leden bestaande Bondsraad en de uit 402 leden bestaande Bondsdag wer den bijgewoond. Kardinaal Josef Frings van Keulen droeg een mis op in de Kathedraal van Bonn en Dr. Otto Dibelius, de evangelische bis- schop van Berlijn, hield een dienst in de Lutherse Kerk van Bonn. De zwart-rood-gouden vlag van de dat het Duitse volk ondankS de mjna het gemeentebestuur nieuwe republiek wapperde van de onoverkomelijke hinderpalen, van dit bindend en veroordeelde de heer openbare gebouwen in de stad. In de parlement, een stabiele regering, een - Nadat het signalement van de da- der van de roofoverval op een café- houder en diens zuster was bekend gemaakt, meldde zich een van de bezoekers, die dezelfde avond ook in het calé was geweest en deelde de politie de naam van de gezochte me- de. Bij een onderzoek in het huis van de verdachte werden zijn met bloed besmeerde kleren gevonden. Op een boerderij in de Haarlemmermeer waar hij werkte werd hij gearres- teerd en bekende onmiddellijk. De politie heelt het geroolde geld in be- slag genomen. Z A ANSE BURGEMEESTER TROK AAN HET KORTSTE EIND De burgemeester van Zaandam kon zich niet verenigen met de strand verordeningen van de gemeenteraaa van Heemskerk en lokte daarom een proelproces uit- In Juli had de heer W. Thomas- sen, burgemeester van- Zaandam zich gekleed in een zwembroek aan het Heemskerkse strand te water bege- ven. Hiervoor had hij zich wegens twee leiten voor de Haarlemse Kan tonrechter te verantwoorden name- lijk het zich te water begeven in een gedeelte van het strand dat hiervoor niet door B. en W. was aangewezen en het zich zonder behoorlijke boven- kleding bevinden op een strand, dat Rijksdag in de eerste republiek. In niet als zonnebad was aangewezen. zijn openingsrede hield Loebe een pleidooL voor het herstel van de eenheid met Berlijn en met de Oos- telijke zone en voor de integratie van Duitsland in Europa als gelijkbe- rechtigde. Hij betuigde zijn dank1 voor de geallieerde hulp aan Berlijn en West-Duitsland en deed een be- roep op de openbare mening de Duitse democraten recht te doen In zijn verweer voerde de heer Thomassen de uitspraak aan uit een andere zaak, waarin wordt gezegd, dat wat op het ene gedeelte van het strand niet als 'onzedeliik wordt be- schouwd, dit ook niet op een ander gedeelte kan ziin. De ambtenaar van het O.M. kon hiermede niet accoord gaan en vond, dat B. en W. het recht hadden om bepaalde gedeelten van wedervaren voor hun opoflering in jiet strand te reserverén. De kanton- oplossing veel tiid en onderzoek v* •"-» - rovers gevallen, door een Sam de strijd tegen de nazis. Loebe zeide, rechter achtte de verordeningen van De Practbk heelt ge aan Z£? eMerS ln Den Haagz.iet' taan wordt verpleegd, ofschoon, dat het Duitse volk ondankS de byna het eemeentebestuur van Heemskerk men kleine groepen mensen, schiin- Weet i prier die de nalestïinsp tîir ERGERLIJKE DDERENMISH AN DELING De rijkspolitie vond onder de ge- meente Maasniel een vrachtrijder in bewusteloze toestand bij zijn wagen liggen, waaruit een ondragelijke stank opsteeg. Nadat een dokter was gewaarschuwd en de man was bijge- komen, moest de man zijn staaltje van ergerlijke dierenmishandeling zell bekend maken. Hij had een en twintig paarden in de beperkte ruim- te van een algesloten veevervoer- wagen vervoerd. Op weg van Elst naar Maastricht meende hij onder Maasniel een ongewoon lawaai achter zijn rug te horen. Toen hij de wagen opende steeg er een ondrage lijke stank uit op en bleken vier paarden onderweg reeds gestorven te zijn, terwijl enkele anderen reeds in zwijm lagen. Hoewel hij reeds bij de opening van de wagèn onpasselijk werd heelt hij toch de wagen nog gelost en heelt daarna het bewustzijn verloren. Er is procès verbaal opge- maakt wegens dierenmishandeling. TELEURSTELLEND RESULTA AT DER NOORDELIJKE INDUSTRIE VOOR VEZELVERWERKING De verwachting, dat het boekjaar 1948 reeds een redelijk resultaat zou opleveren, is door allerlei omstandig- heden niet in vervulling gegaan, al- dus de directie van de N.V. Noorde- lijke Industrie voor Vezelverwer- king te Hoogezand, in haar verslag over 1948. De grote vertraging in de aîlevering van machines heelt het onmogelijk gemaakt vroeger dan m Augustus 1948 met het aanlopen van de installatie voor het îabriceren van De ronde talel-conlerentie, die be- hierover moeten door deze koffieta- oogt in de komende maanden een re- fel-besprekingen goed voorbereid zijn gering te geven aan een staat van 70 en a«i ander zal dan snel verlopen millioen inwoners, zou men eigenlijk Mr. Roem deelde mij mede: ons standpunt loopt uiteen en wij doen weinig schîjnaanvallen. Dit gaat een tijd door en dan komen wij plotse- ling vooruit en bemerkt men, dat ai les gereed is. Zo ging het met de overeenkomst tôt het staken der vij- andelijkheden, de besprekingen duur- den weken voort. ,Toen kwamen wij bijeen voor een conlerentie en ailes was in vier dagen gereed". „De voorzichtige gevoelens, die ontstaan uit het procès, dat zich thans ontwikkelt, is het beste bewijs, dat men aan aile zijden vastbesloten is, deze conlerentie te doen slagen", aldus Daniel Schorr. Gaat heen en doe evenzo Luc. 10, 37 (Bij het streven der S.I.M.A.V.I-) Heelt u het aangrijpend vlug- schrilt der vereniging voor hulp in medische aangelegenheden aan in- de nieuwe naam van „Koffietafel- conferentie" moeten geven, aldus Daniel Schorr in het Amerikaanse blad „Christian Science Monitor". In het artikel „Parkabank diplo matie" wordt gezegd: „De enorme ovale talel in de middeleeuwse rid- derzaal, waar 150 vertegenwoordigers van Nederland, Indonesië en de Ver- enigde Naties op 23 Augustus bijeen- kwamen voor de plechtige opening, werd direct algetakeld voor een re- ceptie en is nog niet opnieuw opge- steld. Wanneer zij weer opgesteld wordt, zal het slechts zijn om reeds bereikte resultaten lormeel vast te leggen. Er hangt een misleidende sleer van moeheid in Den Haag, een anti-climax tôt de openingszitting, waarbij aile sprekers de nadruk leg- den op spoed en dringende noodzaak. In de week, die daarop volgde, werd niets anders gedaan dan de verde- ling van het werk aan commissies, die uiteengingen in sub-commissies. Commissie-vergaderingen worden heemsen van Oost en West, gezien? r,^e,Î^ÎIL.en vL-alSv^ Dan heelt u, toen ge op de titelpa- gina het uitgedroogde, ingevallen skelet van de inlander zag, zorgvol senpozen gehouden en tôt heden! hebben zij geen nieuws gebracht. Drie dagen van de week, ni. Woens- dag, Zaterdag en Zondag, zijn aango- geholpen door de blanke geneesheer, onmiddellijk aan een der meest on- vergaderzaal hing naast de vlaggen van de Westduitse staten en die der Republiek ook de vlag met de Ber- lijnse Beer, hetgeen werd opgevat als een bewjjs, dat de Republiek, in tegenstelling met de geallieerden om Berlijn als zodanig te erkennen, Ber lijn beschouwt als het twaalîde lid- staat van de Westduitse republiek. Met de stemmen van 10 staten, waarbij Beieren zich van stemmen onthield werd de christeliik-demo- cratische minister-president van Noordrijn-Westlalen, Dr. Karl Ar nold, tôt voorzitter van de Bondsraad gekozen, terwijl tôt vice-voorzitter werden gekozen de socialistische premier van Nedersaksen Heinrich Wilhelm Kopl en de christelijk-de- mocratische premier van Zuid- Wuerttemberg Dr. Gerhard Mueller De voornaamste partijleiders van de Bondsdag, namelijk Konrad Adenauer (christen-democraat) en Kurt Schumacher, de leider van de oppositie (sociaal-democraat), waren niet aanwezig. Wel waren aanwezig de drie geallieerde hoge Commissa rissen, die aile drie in burger waren verschenen, zij werden bij de opening welke geschiedde door het oudst aanwezige lid, de zeventig jarige se- nator Johannes Boell, welkom gehe- ten. Eveneens was aanwezig Mgr. Alois Muench van Fargo (Noord- Dakota), de apostolische visitator in Duitsland. De Berlijnse delegatie had onder leiding van Proî. Ernst Reuter een plaats gekregen volgens allabetische j rangorde en werden wel bij de pre- sentielijst algeroepen, doch niet bij de stemmingen. De nieuw-benoemde voorzitter Dr- Karl Arnold drong in zijn rede, wel ke hij bij het aanvaarden van de functie hield aan op eenheid tussen regering en oppositie in kwestie's van buitenlandse politiek op spoedi- ge gelijkberechtiging van Duitsland in internationaal opzicht en op ma- tiging bij het naar voren brengen van nationale eisen. Hij noemde de Bondsraad een bemiddelaar tussen de federale regering eft de staten en een rem op de politieke hartstochten. Arnold zei verder in zijn openings rede dat zijn benoeming tôt.voorzit ter een eer betekende voor Noordrijn- Westfalen, dat toch een der staten is, gezonde économie, een nieuwe soci ale orde en veiligheid voor het par ticulière leven verwachtte. Milli- oenen vluchtelingen, oorlogsslacht- offers en andere slachtoffers van het naziregiem verwachten hulp van de Bondsdag. Wij kunnen dit niet op eigen kracht alleen doen, aldus Loebe, wij zullen nog lange tijd bui tenlandse steun nodig hebben. Toen Koehler op het punt stond de zitting te sluiten, stond het commu- nistische lid Heinz Renner op voor het indienen van een motie tegen de ontmanteling, onder rumoer zei Koehler, dat deze te gelegener tjjd in behandeling zou worden geno men. De plaatsvervangend fractie- leider van de sociaal-democraten, slaagde er ondanks de interrupties van rechts in, een socialistische motie tegen de ontmanteling voor te lezen. Hij diende deze motie met twee an deren in voor plaatsing op de agenda voor de volgende zitting. Hierop sloot Koehler de eerste zitting van de Bondsdag, welke evenals de zit ting van de Bondsraad werd opge- luisterd met muziek van Beethoven en Mozart. DRUKTE IN DE ROTTERDAMSE HAVEN NEEMT TOE Terwijl in 1948 het 8000ste schip pas op 14 December de haven van Rotterdam is binnengevaren is dit aantal voor 1949 Woensdagmorgen reeds bereikt. Thomassen tôt een boete van f 6. MOEDER VERDRONK HAAR BABY Voor de Haarlemse rechtbank stond een 26-jarige fabrieksarbeid- ster terecht. Zij had haar 10 dagen oude dochtertje in een. vlaag van wanhoop door verdrinking van het leven beroofd. De ongehuwde moe- der die reeds eerder een kind heeft, dat door pleegouders wordt opge- voed, had het kind, nadat ze uit het. Academisch ziekenhuis was thuisge- komen eerst bij kennissen gebrach' Hocb het, daar later weer wepaehaal^ In een vlaag van wanhoop heeft -.ij1 het toen in het Kanaal geworpen en is op de wal blijven staan tôt het ge- zonken was. Daarna heeft ze zich naar haar pension begéven. BENEDENBUURMAN LEEGDE DE BRANDKAST Bij een aannemersfirma aan de Heemraadssingel te Rotterdam werd uit een brandkast waarvan het bin nenvak was geforceerd een bedrag van f 1700 gestolen. Daar de sleutel van de brandkast welke in een bu- reaulade lag was gebruikt voor het openen van de kast, wist de politie dat hier geen onbekenden aan het werk waren geweest. De verdenking viel op de benedenburen en weldra had men voldoende aanwijzing om tôt arrestatie over te gaan. De 55- jarige kleermaker had het kistje ge stolen en het geld aan zijn 26-jarige zoon, die zeeman is, gegeven om het te verstoppen. hardboard te beginnen. Het personeel duid als vriie daeen" en het is sorns onmldidf.l ljk aan,e®n der meest on- moest door Zweedse deskundigen ge- hen te onderscheiden vTn ^rgete «ke 5arSel® ult heJ. Helllg schoold worden en het bleek dat het moel}UK ne?, te onaerscneiaen van Evangeiie gedacht: de evocatie van wrwïkS TtrS ,U Trondi'f S ^Tôm Te roïd. TS"doX ,erusa,em 3e' vraagstukken meebracht voor wel- 'd koffietafel In het Palacehotel reisde ker onlossins veel tiid en onderzoek a „ac o rovers gevallen, door Ker opiossmg veei ujo en onaerzoeK aan zee en ejders ln Den Haag Ziet, nodig waren. De practijk heeft ge- kleine eroenen mensen schiin- ^5 leerd dat hier pionierswerk verricht u j- °.p mensen, se mm weet leder die de pap moest worden PNa peming van de' een ^onbeiangryke schiedenis kent Joden en in de eerste platen in September 1948 moesten steeds weer veranderingen worden aangebracht, waardoor van een regelmatig produceren nog geen sprake kon zijn. Het feit, dat de installatie voor het produceren van hardboard nog steeds niet compleet was maakte het. bul- tengewoon moeilijk om op grote schaal een goed product te fabriCe- ren. Inmiddels is deze installatie ge reed gekomen en de kwaliteit van het product voldoet aan de eisen der -fcfriCHiers. De preductie, zevel *?an hardboard als van poreusboard, zal door de levering van de bestelde strohakselmachine meer regelmatig kunnen doorgaan. De vraag naar board, vooral hardboard, is nog steeds groot, zodat de afzetmoge- lijkheden in binnen- en buitenland gunstig kunnen worden geacht. De productie wordt thans geleidelljk conversatie. Soms schijnt het onder- houd onsamenhangend met tussenpo- zen van rustig nadenken en met losse opmerkingen. Soms zijn de hoofden diepgebogen en hoort men een ernstig gefluister, doch er is niets dat op een conferentie lijkt. Deze groepen zijn verschillend van samen- stelling. Soms ziet men republikeinen met federalisten praten. Dan weer ontmoeten Indonesiërs vertegenwoor digers van verschillende politieke partijen. Een andere keer ziet men een Nederlands minister met een Indonesische autoritëit. 'Zô nu dan bestaat een groep uit deskundi gen op een bepaald gebied, bijv. eco- nomisch of militair. Voor de Indonesiërs worden ex- cursies door het land georganiseerd. En toch maakt dit ailes de conferen tie uit. Langzamerhand beginnen de Nederlanders en Indonesiërs elkan- opgevoerd en de directie hoopt de der te begrijpen. Verscheidene Indo moeilijkheden verder te overwinnen. nesiërs vertelden mij reeds, dat eij Het maatschappelijk kapitaal, dat; de Nederlanders „een goed volk" met f 4.000.000 geheel geplaatst en vonden, dat men in het geheel niet volgestort was, is gebracht op kan beoordelen volgens de Neder- f 5.000.000. Ter consolidatie van de landse functionarissen, die wij op credieten is met de maatschappij tôt, Java kenden. ,,Dit is de enig moge- financiering van het nationaal her-i manier", zo zeide de secretaris stel een credietovereenkomst opl van een der beide Indonesische dele- lange termijn aangegaan van 2% millioen. Het verlies over 1948 (incl- f 263.430 aan afschrijvingen) be- draagt f 312.986. Op de balans per 31 December 1948 komt het verlies- saldo 1942/'48 voor met f 351.876. Bâties. „Het conferentie-apparaat zelf is te omslachtig om iets te bereiken- De politieke commissie heeft 70 le den, hetgeen te veel is voor moeilijke Handen van Samari- zo weet ieder, die de palestijnse tijdge- en Samarita- nen geen vrienden waren. In de Katholieke Eredienst wordt over de gehele wereld op de twaalf- de Zondag na Pinksteren telken jare de gelijkenis van de barmharti- ge Samaritaan gelezen. Zij is het antwoord op de vraag van de wetge- leerde aan de Heer: Wie is mijn naaste? (Luc. 10, 29). Misschien menen wij, dat dit voor ons geen vraag meer is. Immers aile mensen zijn onze „naasten" Toch is dit niet precies het ant woord, dat de Heer Jezus geeft. De strekking der gelijkenis is deze: ieder mens kân mijn naaste zijn, ook de meest „verre", door vreemdheld of vijandschap van mij gescheiden. Maar in Christus' zin naaste is alleen hij, die zijn evenmens hic et nunc, in de concrète omstandigheden van zijn leven, bemint en helpt. Een priester van het oude Joden- volk zag de „halfdode" (Luc. 10, 30) en ook een Leviet. Zij zagen toe on gingen verder (Luc. 10, 31-32). De anti-Joodse Samaritaan evenwel, zag hem en kreeg medelijden (Luc. v- 32) Wie van deze drie, dunkt u, was de naaste van de man, die in handen der rovers viel? Hij zeide, de vraagstel- lende wetgeleerde: die hem barm- hartigheid bewezen heeft. En Jezus sprak tôt hem: ga heen, doe gij evenzo. (Luc. 10, 36-371. Het gemaakte onderscheid kan een onderhandelingen ten tijde van een of ander spitsvondig lijken. Doch het geschilpunt. De onderhandelingen INGEZONDEN Woningtoestanden van thuisverpleegde T.B-C.-patiënten Aan „De Gids", het orgaan van het C.N.Y, ontleenden wij de volgende gegevens over de woningtoestanden van thuisverpleegde t-b-c.-patiënten: Het resultaat van een onderzoek in April 1949 heeft de volgende ge gevens opgeleverd: Onderzocht 1933 gezinnen, waarin 2046 besmettelijke patiënten en 351 niet-besmettelijke. In deze 1933 ge zinnen waren 6094 volwassenen en 1667 kinderen beneden 15 jaar. Van de 2046 besmettelijke patiënten had den 771 een bed alleen, doch sliepen met anderen in een kamer; 126 slie pen in de woonkamer en 303 sliepen met anderen in één bed. 93 sliepen met kinderen beneden 15 jaar op een kamer. In de woningen van de 1933 gezin nen waren tezamen 7792 vertrekken, waarvan 7277 door hen in gebruik waren. 1717 hadden een woonkamer; 1672 ook een keuken, 83 een woon- kamer-keuken en er waren 3879 slaapkamers. Er laat bij deze patiënten aan de woningtoestanden nog veel te wen- sen over, doch er zijn verenigingen, die zich inspannen hierin verbete- ring te brengen en een hiervan is „Draagt Elkanders Lasten" van het C.N.V., doch er is geld nodig. Slochteren. De nieuw benoemde voeren van een rechtsgeding Jnzake raadsleden werden door de voorzit ter geïnstalleerd. Voor de benoeming van de wethouders sprak de heer Doornbos (A.R.) als zijn overtuiging uit, dat de Wethouders'een weerspie- geling moesten zijn van de politieke gesteldheid van de raad, de rechtse groepering als grootste gelijkgerichte groep had zeker recht op een zetel. Hij stelde de heer Fokkens (A-R.) als candidaat. De heren J. Kuipers Hzn. (WD) en J. Ridderbos (PvdA) worden met 8 stemmen herkozen, terwijl de heer Fokkens telkens 7 stemmen krijgt. Indertijd was er f 20000 beschik- baar gesteld voor de verbetering van het gemeentehuis. B. en W. willen dit verhoogd zien tôt f 35000. Het ge meentehuis zal dan een plat dak krijgen, terwijl de raadszaal en de commissiekamer eveneens zullen worden verbeterd. De heer Elema (WD) komen de aan te brengen verbeteringen wenselijk voor, doch hij kan zich niet met de gang van za- ken verenigen, want het is niet de eerste maal dat een vastgesteld be drag moet worden verhoogd. De heer Fokkens (AR) is het hiermee eens, doch als er een zuinig beheer wordt gevoerd, kan men zich dergelijke uit- gaven wel eens veroorloven. Na een toelichting van de voorzitter wordt het voorstel aangenomen. Tôt leden van de commissie voor georganiseerd overleg werden be- noemd de heren Boerma en Elema en tôt plv. leden de heren Knollema en Fokkens. Zonder hoofdelijke stemmen werd aangenomen het verhogen van het woonruimtevordering contra E. Stel te Harkstede wordt goedgekeurd. Bij de commissie inzake reclames straatbelasting zijn 60 bezwaarschrif- ten binnengekonjen. Een achttal wordt vrij gesteld. De commissie wil een minimum loongrens stellen van f 1300. De voorzitter wil dit punt eerst iaten onderzoeken. De gemeente stelt zich garant ten behoeve van de bouwspaarders H. J Niemeijer, H. Niemeijer en A. van Oosten ten aanzien van de aan deze spaarders te verstrekken geldlenin- gen. Tôt leden van de commissie van advies inzake het vorderen van woon- ruimte werden benoemd: voor Kamer I: (t.w. aile huisnummers A t.m. C) de heren E. F. Elema, Tjuchem (voorz.); J. J. Doornbos, Schildwol- de; S. J. Deiter, Hélium en H. Plie- ger, Schildwolde. Vcor Kamer II (aile huisnummers D t.m. G): de he ren B. Knollema, Harkstede (voorz.); T. Tamminga, Lageland; Joh. v. Tim- meren, Slochteren; H. Landman en L. Tepper. Scharmer. Aan mej. G. Spreeuwers te Hark stede werd, in verband met een be noeming te Groningen, eervol ont- men. Op voorstel van B. en W. wer- glement voor contrôle op rekenplich- den de wijzigingen op de verorde- tige ambtenaren werd vastgesteld. ningen besmettelijke ziekten,*de be- Als bestuursleden van de Woning- groting 1949 en de gemeenschappe- stichting werden met algehele stem- lijke regeling van het Bouw- en Wo- men de heren J. Vegter, J. Smith en ningtoezicht tussen Bedum en Noord- dijk goedgekeurd. Bij de rondvraag vraagt de heer Dekker of het moge- lijk is, dat iemand een woonwagen mag plaatsen op een particulier ter- rein. Dit is volgens de bestaande gemeenteverordening niet mogelijk. Noordbroek. De leden van de raad legden in handen van de voorzitter de eed of belofte af en werden door de voorzitter geïnstalleerd. Tôt wet houders werden gekozen de heren H. J. Muntinga (Gem. Belangen) met 5 stemmen en K. Kruijer (P.v.d.A.) met 6 stemmen. Zuldbroek. De raadsleden werden beëdigd door burgemeester Steen- huis- Als wethouder werd herkozen (de heer P. Kuiters (PvdA) met 6 van de 7 stemmen, gekozen werd de heer E. Kappen (Gem. Bel.) eveneens met 6 stemmen. 1 stem werd beide malen uitgebracht op de heer Niehoff (CPN).De burgemeester bracht dank aan oud-wethouder Koerts, die geen herbenoeming wenste, voor hetgeen hij in de afgelopen 3 jaar voor de gemeente had gedaan. Verschillende" ingekomen stukken, blijft immer nodig scherp toe te zien bij begrippen, die leuzen in ieders mond en aldus vaak holle woordon zijn geworden. Zulk een begrip is naastenliefde. De werkelijke naastenliefde is de kroon van het christendom en ook zuiver menselijk gezien, zijn onster- felijke glorie. Er is geen godsdienst, die de realiteit van deze bovenna- tuurlijke mensenliefde heeft ge bracht dan alleen het christendom duplexwoning aan de Klaas Woltjer- weg en deze op dezelfde wijze over te dragen aan de Woningstichting. Op zijn verzoek werd aan dr. A. Weeke ingaande 15 Juli 1949 eervol ontslag verleend als gemeente-ge- i neesheer, in zijn plaats werd be- noemd de heer S. Sybrandy, arts te Zuidbroek. Het voorstel van B. en W. tôt de aankoop van gronden voor in- dustrieterrein en woningbouw aan de Klaas Woltjerweg van de heer P. de Boer en mr. A. W. L. Talma Stheeman werd goedgekeurd. Totaal zal worden aangekocht 3.20 ha voor f 14422. Terwijl de raad er accoord slag verleend als onderwijzeres aan| waaronder goedkeuringen van Ged. ™ee f^^ronden^Sf d^hee/j^H de d.l. sehool te Harkstede De raad Staten werden voor kenn,s6ev,ng gTeeen ?en Oost?n van de Torenstraat, totaal groot 2.41 ha. Deze percelen heeft de ge- K. Kuiters herkozen. Het gemeentebestuur zegde zich garant voor de bouwspaarder J. O- Geling. De heer Kappen was van oor- deel, dat de woningen van bouw spaarders over het algemeen minder (en dan daarbij nog ruimschoots n soliede werden gebouwd, wat niet] aanmerking genomen dat ook ver- alleen voor de betrokken eigenaars,' scheidene ebristenen niet leven op de doch ook voor de gemeente een strop hooete van hun roeping). kan betekenen i De Heer bedoelt in Zijn nredikmg B. en W. werden gemachtigd tôt der naastenliefde, die uit Ziin gena- het sluiten van een kasgeldlening, de IS- meer. weer gai oos meer dan voor het bouwen van een dubbele een goedaardig minimum van welge- zmdheid jegens personen. die ons „liggen" of svmpathiek zijn in nor male omstandigheden. Dostoiewski schreef eens- het is gemakkelijker je „verste" lief te hebben dan je „naaste". Laat ons althans trachten: beide n de Heer te omvatten. Pastoor Westerman machtigde B. en W. in verband met aangenomen. Niet goedgekeurd werd; het tekort aan onderwijzend perso- het raadsbesluit tôt opheffing van neel in een voorkomend geval toe- de gemeenschappelijke regeling zegging van benoeming te doen. Bouw- en Woningtoezicht met de ge- Aangezien de verzorging niet aani meenten Muntendam en Noordbroek. de verwachting voldoet wensen B. m| De kwestie zal zo spoedig mogelijk W. met ingang van 1 October de overeenkomst met de stichting „Streekblad Duurswold", inzake de uitgifte van het officiële raadsver bedrag voor de verbetering van de slag te beëindigen. De raad gaat T hiermede accoord. Noorddijk. Door ziekte van Burge meester Kuipers opende het jongste Raadslid, die het oudste in jaren is. De nieuwe leden legden de eed of belofte af. Tôt wethouders werden benoemd de heren G. Hoeksema (P.v.d.A.) en J. Akkerman (Gem- Bel-). De heer W. P. Dijkhuis (WD) motiveerde vooraf zijn blanco stem- Hoofdweg tussen Knijpslaan en Nieuwelaan van f 73770 tôt f 79820. Aangenomen werd een voorstel het beschikbaar gesteld bedrag van f 4700 voor het inrichten van een gymnastieklokaal in de o.l. school te Overschild te verhogen tôt f 10 000. Er zullen dan w.c.'s worden aange- bouwd, een bergplaats voor de toe- stellen en kleedgelegenheid. Het voorstel van B. en W. tôt het in de commissie Bouw- en Woning toezicht worden besproken, daar er op korte termijn moest worden voor- zien in de benoeming van een ge- meente-architect. Het verzoek van het Harmonie- corps „Noord- en Zuidbroek" om een jaarlijkse subsidie, werd naar de be- raad werd afgehandeld volgens het meente nodig voor woningbouw. B. en W. werden gemachtigd tôt het aangaan van een kasgeldlening, groot f 40.000 voor de financiering van de aanleg van riolering en aan koop van industrieterrein. Sluiting volgde na goedkeuring van enkele begrotingswij zigingen. Muntendam. De agenda van de1 Voor het tijdvak van 11 t.m. 24 September 1949 geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van: VOEDINGSMIDDELENKAARTEN 909 301 Vlees (A, B, D) 100 gram Vlees 302 Vlees (A, B) 300 gram Vlees 303 Vlees (D) 100 gram Vlees 306 Algemeen (A, B) 200 gram Kaas of 250 gr. korstl. Kaas. 312 Algemeen (B) 200 gram Kaas of 250 gr. korstl. Kaas. 307 Algemeen (A, B) 125 gram Koffie 314 Algemeen (D) 100 gram Kaas of 125 gram korstl. Kaas (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de desbetreffende bonnen voorkomen). BONKAARTEN ZA, ZB, ZE, ZD, MI), MF, MH 909 de begroting 1950 overzicht in ons blad van Woensdag Bijz- Arbeid, a.s. Moeders en Zieken handeling van verwezen. Het verzoek om ontheffing van de hondenbelasting van de heer Viswat werd afgewezen. Besloten werd de woning aan de Trekweg, bewoond door de Wed. Olthof te verhuren voor f 208 per jaar. Een concept re- jl. Tôt wethouders werden benoemd de heren A. Holtjer en J. Loots (bei- den P.v.d.A.) en tôt de commissie van begroting de heren P. Jager, M. Kip en D. de Wit. In de vervulling van de functies is dus geen veran- dering gekomen. •Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter Z. De bonnen 285, 287, 288, 289, 290, 291, 292, 293, 295, 296, 297, 298 en 299 Algemeen der bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen worden vernietigd.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1