Waar duizenden doden lallen [en Nederlander ziet Amerika Naar het Duitse voorbeeld? Db mlsdadlgers bedrogen 100 Horloges in ii keuken Wereldnieuws in Vogelvlucht Amerika en Europa vaarin opgenomen OOST GOORECHT van i 87 i en ADVERTENÎIEBLAD VAN 1888 Vïerde Juunjunq Woen«dag 14 September 1849 No. 73 yOOR DE EENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK HET NIEUWS EN VEENDAM en omgeving muntendam Binnenlands Overzicht In de Kropswolderbuitenpolder is men bezig de muizen te verdelgen Brand in Woonbarakken OP KLAARLICHTE DAG ONTVOERD Ons nieuw Feuilleton HET NIEUWSBLAu ABONNEMENT SFKIJ8 f 1.50 p. kwartaal. Franco p, post f 1.75 (bij vooruitbetallng) PRIJ8 DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te hutir, gevraagd enz. mini mum 75 eent (bij vooruitbetaling) VERSCHIJNT WOEN8DAG8 EN ZATERDAGS Uitgeefater Seggers' en Kremers UHgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2351 en 2381) Poetrekening No. 435883 Gedurende enkele weken was de internationale belangstelling geves- tigd op een der Westduitse staten, waar, nadat de bezettingsautoriteiten de aan de pers opgelegde beperkin- gen had opgeheven, meer dan 100 der voormalige dagbladen terugkeer- den, waarvan de meeste onder de- zelfde naam als onder de regering van Hitler. Zelfs de uitgever van het schendblaadje van Julius Streicher „Der Sturmer" heeft zijn oud be- roep (dat van uitgever) weer ter hand genomen. De heren die ver- diend hebben aan de systematische vergiftiging van het volk met de ba- stede van de gehoopte wederzijdse bevrediging voor een der partijen een steen des aanstoots blijkt te zijn geworden, acht ook de regering met de handhaving van het ontwerp geen enkel belang gediend. Dit heeft het kabinet er toe geleid aan H.M. de Koningin machtiging te vragen, het ontwerp in te trekken. Gevolgen van de drooglegging van de Noordoostpolder. Reeds voor de drooglegging van de Noordoostpolder is aandacht ge- schonken aan mogelijke nadelige ge- volgen voor de randgebieden. In DOOR BETONNEN RING GETROFFEN De 20-jarige enige zoon van een landbouwer uit 't Veulen (bij Ven- ray) hielp zijn vader bij het vervaar digen van een betonnen drinkput nabij de boerderjj. Door het ver- plaatsen van een der zware ringen kantelde een andere ring om, waâr door de zoon onder het béton werd getroffen en op slag werd gedood. GEWOND BIJ POGING BRAND TE BLUSSEN Vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting ontstond brand in een \landbouwersbedrijf in de gemeente Lith. De eigenaar trachtte de brand te blussen, waarbij hij aan beide handen ernstige brand'wonden op- liep. Men slaagde er nog in de kin deren, welke reeds in bed lagen, u't DE ACTEUR, DIE TE GOED SPEELDE! Het publiek meende, dat het werkelijkheid was Dat het acteursberoep niet zonder risico is, ondervond het gezelschap Jan van Ostade, toen het een voor- stelling gaf in een kamp van de N.O. polder te Vollenhove. Iemand had ons verteld, dat men Het programma vermeldde na de dicht bij het station te Kropswolde pauze het zingen van een lied je door muizen aan het verdelgen was door een der artisten. Tijdens zijn num- irrigatie. Toen hebben wij onmiddel- mer werd hij echter onderbroken door een man achter in de zaal, die met Amsterdams accent ongezouten zijn mening gaf over de zangkunst van de man op het toneel- Het pu- bliek werd daarover zo kwaad, dat het de Amstepdammer te lijf wilde ljjk onze fiets gegrepen teneinde dit nieuwtje te „plukken" en het op een smakelïjk uitziende schotel aan onze lezers te presenteren. Zo reden wij Dinsdagmiddag op de Woldweg bij het station. Daar moest het ergens zijn had men ons en de politie moest tussenbeide ko-j immers gezegd, maar er was niets te men om hem voor een geduchte af-| zien. We gingen een laantje in. Aan cil van het nationaal-socialisme, kun- verband daarmede werd in 1936 met de in lichter laaie staande boerderlj rammeling te vrijwaren. Hardhandigi het'einde stond een hek, en als je nen er opnieuw een functie vervul- len, welke een hoge mate van ver- antwoordelijkheid vraagt. Wellicht zult u zich afvragen waarom wij dit binnenlands over zicht beginnen, met dit stukje bui- tenlands nieuws. De reden daarvoor is deze, dat ook in Nederland enige dagbladen zijn teruggekeerd, en nu gaan pogen een stukje van de lezers- markt te veroveren, daarbij als eer- ste middel gebruikend hun oude en „vertrouwde" naam, en in de twee de plaats een aantal uitstekende me- dewerkers, deels bestaande uit per- sonen wier reputatie in oorlogstijd geen 100 procent was. Uiteindelijk zullen echter de lezers moeten beslissen. Een dagblad zon der lezers heeft geen reden van be- staan, en kan niet blijven bestaan een landbouwkundig en in 1938 met te redden. De gehele huishoudelijke een hydrolisch onderzoek begonnen, inboedel, de landbouwinventaris en waaruit viel op te maken, dat de be- machines, benevens een achttal var- staande behoefte tôt het inlaten van kens werden een prooi der vlammen. grotere hoeveelheden water, dan Daar men vreesde. dat de brand ook reeds geschiedde, door het droogleg- op de nabij gelegen boerderijen zou gen van de Noordoostpolder zou wor- overslaan werd zowel de gemeente- den versterkt. Hiermede is rekening Hjke brandweer van Lith als van gehouden door in 1940 een waterin- Oss en 's-Hertogenbosch gewaar- laatmogelijkheid te maken bij Lem- schuwd. Deze waren aile drie spoe- mer en Blokzijl. j dig aanwezig en wisten door negen Na de drooglegging van de Noord- stralen water te eeven het vuur oostpolder bleek, dat in de randge- meester te worden. bieden tussen Lemmer en Blokzijl in ernstiger mate dan was voorzien verdrogingsverschijnselen optraden, veroorzaakt door een belangrijke da- ling van het grondwaterpeil. Tenge- volge van deze verdroging, die zich o.m. openbaarde door het ontstaan van scheuren in het terrein, het in kwaliteit achteruitgaan van het gras- De boerderij was slechts laag ver- zekerd. HUISHOUDSTER HANDTEERDE HAMER Een bejaarde inwoner van Kam- pen kreeg dezer dagen herrie mat zijn huishoudster. De vrouw greep een hamer en sloeg de Kampenaar TT i T-1- 1 1fi Kwauien acnieruii.saaii van iici giao- ccu nanici eu o-iucg uc fï-aiiipciiacu Ï5? SS land en het plaatselijk indrogen van de schedel in. Hij werd in zorgwek het wenst te worden voorgelicht. Terzelfdertijd dat deze bladen her- verschijnen komt het bericht Henri Holdert, beter bekend als „Hakkie" Holdert, voormalig directeur van het dagblad „De Telegraaf" op Donder- dag 29 dezer voor het Amsterdams Bij zonder Gerechtshof zal terecht staan. Aan Hakkie wordt in de eerste plaats ten laste gelegd dat hij dienst heeft genomen bij de S.S., en verder dat hij „De Telegraaf" met aile hem ten dienste staande middelen heeft trachten dienstbaar te maken aan de verbreiding van het nationaal socia lisme, en ten slotte dat hij zijn hoofdadministrateur aan de Duitsers heeft verraden. Import en export Ter bevordering van de export, vooral naar Amerika en Canada heeft de Nederlandse regering maat regelen genomen, welke door minis de grond, verminderde de opbrengst van de landerijen, terwijl bovendien door verzakking in gebouwen scheu ren optraden. Teneinde deze schadelijke gevol gen zoveel mogelijk af te wenden is bij de tweede kamer een wetsont- werp ingediend tôt wijziging van de begroting Zuiderzeefonds. Internationaal Luchtvaartcongres Ten slotte nog enkele woorden over het Internationaal luchtvaart congres te Den Haag, dat in het be- gin van deze week door Prins Ber nard werd geopend. Aan de I.A.T.A. (International Air Transport Associ ation) nemen 200 directeuren van ongeveer 70 internationale lucht- vaartondernemingen deel. Het voorzitterschap wordt vervuld door Dr. Plesman, die in zijn rede o.m. zei, dat het de taak is van de I.A.T.A. om de geest van samenwer- king te doen ontwaken. Er kende toestand in het ziekenhuis op genomen. De huishoudster is gearresteerd. PAARDEN SLOEGEN OP HOL 3 kinderen ernstig gewond In Hoofddorp werd een ploeg ver- voerd op een boerenwagen. Boven dien zaten 7 kinderen op de kar. Bij het passeren van een auto sloegen de paarden op hol. De ploeg kantelde en viel van de wagen. Daar de kinderen zich daaraan hadden vastgehouden, werden zij meegesleurd. Drie van hen werden ernstig, en de overige vier licht gewond. VOOR f 36 000 AAN JUWELEN GESTOLEN In de nacht van Zondag op Mat-1- dag is ingebroken in de juweiie?— zaak M. Kaan te Soerabaya. Met val se sleutels wisten de indringers de. werd hij daarna door de politieman- nen uit de zaal verwijderd. Even later stond hij echter op het toneel, dat hij via de noodingang had bereikt en toen bleek, dat de man in kwestie de leider van het gezel schap Jan van Ostade was, die zijn roi dus wel meesterlijk moet hebben gespeeld. In verband met een beroving van de 59-jarige koopman T. L. F. uit 's-Gravenhage op 7 September jl. bij de gasfabriek aan het Trekvlietplein te 's-Gravenhage, arresteerde de Haagse recherche de 27-jarige vrouw A. J. W. en haar 27-jarige vriend B. O., beiden eveneens uit Den Haag. Uit het onderzoek bleek, dat de koopman reeds eind Augustus de vrouw A. J. W. in een café had ont daarvoor stond kon je zien hoe een boer zijn bonen te drogen hing, en hoe een ander schoffelde. Geen spoor van muizen ver delging, We gingen terug, weer langs het station. In het koffiehuis zouden ze ons zeker te- menlijke actie op een stuk land van 60 bunder de muizen te vernietigen. Daartoe worden de sloten afgesloten en vervolgens wordt water uit het Foxholster- meer over het land gçpompt, zodat dit geheel blank komt te staan. De muizen vluchten naar de hoogstgelegen stukken grond, maar als ook die in het water verdwijnen, verdrinken de kna- gertjes. Reeds duizenden en dui zenden hebben de laatste dagen de dood gevonden. Vogels ver- zadigen zich aan de muizenlijk- jes. Over een stuk land, dat een dag eerder geheel onder water had ge- recht kunnen helpen. „Weet u waar ze hier aan het rat- staan> en -waar nu nog grote plassen ten verdelgen zijn?" vroeg ik. stonden zijn we terug gegaan. Ach- De juffrouw schudde het hoofd. ter ons lag 60 bunder land, een reus- „Ze zijn hier geen ratten aan het achtige dodenakker verdelgen, maar muizen. Als je daar naar toe moet, dan moet je voorbij het station en dan de laan achteruit". „Maar daar staat een hek!" „D'r staan er veel meer; daar moet je voorbij". Voor de tweede maal gingen we het laantje in, het hekje door, de ZELFS IN DEZE TIJD KAN MEN NOG AVONTUREN BELEVEN Na een eenzame reis is de 24-jarige Engelsman Henry Pigott te Lyming- spoorweg over en weer een hekie ton aangekomen. Hij legde h200 mijl door. De weg werd steeds slechter. af, geheel alleen m zijn 30-voets- Er stond een koe dwars over het jacht. pad, maar het was een heel be- Hij verklaarde 17 Juni uit Stoclc- moet. Na de kennismaking bracht F. schâafde koe, want bij onze nadering holm vertrokken te zijn. Voor de haar een eindweegs naar huis, waar bij W- de kans zag hem gedurende deze wandeling zijn vulpen te ont- futselen. Op 7 September, kort na middernacht, ontmoette F. haar op- ging hij opzij. Een tweede ontmoe- Deense kust raakte hij m een zware ting met een koebeest was minder storm. De volgboot werd weggesla- aangenaam. Het dier kwam op de gen. Daarna lag hij een week lang gedachte naast de fiets te gaan dra- ziek voor de Duitse kust en bij Zee- ven, en dat nog wel terwijl we onze brugge raakte zijn vaartuigje vast op nieuw in de binnenstad. Wederom volledige aandacht nodig hadden om een wrak. Voordat hij naar huis ver- wandelden zij samen op doch bij de gasfabriek gekomen verscheen O. op het toneel, die de koopman van ach- teren aanviel en hem met een hard voorwerp op het hoofd sloeg. Zijn vriendin stal uit de jaszak van de overvallene f 3.50 en O. ontfutselde hem, in de mening verkerende dat hij de portefeuille van zijn slachtof- fer te pakken had, een sigarenkoker, inhoudende 3 sigaren. F. die niet buiten bewustzijn raak te, maâi wel sterk onder invloed van drank verkeerde, wist zich na de overval naar het politiebureau te begeven, waar hij vertelde dat hem op het slechte pad in balans te blij ven. Ergens in de verte stonden arbei- ders. Zouden ze daar bezig zijn? Nee, het waren aardappelrooiers. Nog maar verder. Weer zagen we in de verte arbeiders aan het werk. Nog een hekje. We lieten er de fiet- sen staan, en gingen lopende verder. Hier waren we goed, want het ter- rein werd drassig. Er stonden grote plassen water op. Onze schoenen werden nat, van buiten en van bln- nen en onze broekspijpen werden versierd met kluiten modder. De arbeiders waren bezig een sloot af te sluiten. We hebben er een brandkast te openen en stalen daar - ,„r, 3pn Prink in een te Utrecht "-mB lc """"""-y"- "t moe uit voor een waarde van f 36.000 aan zijn portefeuille met r 400 was ont- Bluul ax KUira.. «yy ter van aen rsrmK m een te u meer eenheid komen m de interna- i welke de firma van derden stolen. De dienstdoende rechercheur praatje gemaakt, en zo hebben wij gehouden vergadering van vertegen-1 tjonale^ burgerluchtvaart, waardoor ha<i l fouilleerde F. en het bleek dat in een en ander gehoord over wat hier overheidsbijdragen niet_ langer nodig £)oor cje inbreicers werden slechts woordigers van het bedrijfsleven zijn aangekondigd. De nieuwe bepa- lingen houden in, dat aan Nederland se exporteurs, die hun producten naar de V.S. en Canada exporteren 10 van het netto geïncasseerde dollarbedrag ter beschikking zal worden gesteld, terwijl de beschik- baarstelling inhoudt het verkrijgen van een vergunning om dit bedrag te besteden voor de betaling van in het buitenland verschuldigde kosten zullen zijn. Uiteindeli.ik moet een stubben van Waarde genomen. Waar- Çûnt bereikt worden waaropsneller (jeloze namaajt lieten zij liggen. en goedkoper luchttransport aile volkeren mogelijk wordt. Buren redden twee kinderen Zes gezinnen zijn dakloos in het dienstverkeer als propaganda- den door een brand. die ontstond in en publiciteitskosten, kosten voor bet Noordelijke gedeelte van een der marktonderzoek, e.d. zomede voor de Zweedse barakken te Groesbeek. De invoer en betaling van door hen zelf brand greep vrij snel om zich heen te bepalen goederen. in deze van hout opgetrokken barak- Ook is een handelsovereenkomst ken. Hoewel omwonenden onmiddel- met Duitsland opgesteld. welke ijjk te hulp snelden en ook de ge- Woensdag werd geparafeerd. Deze meenteliike brandweer direct ter voor Te Dindjei (bij Medan) was Zater- dag een 5-jarig kind voor de woning van zijn ouders aan het spelen. Een Chinese vrouw, die passeerde, lokte het kind mee. Het is niet naar zijn woning teruggekeerd. De politie slaagde er nog niet in de vrouw te arresteren. diens binnenzak nog de portefeuille gebeurt en hoe, "p. ^"het^signalemept van de Een aantal boeren die land heb" vrouw op en spoedig kon het twee- tal gearresteerd worden. ben in de Kropswolderbuiten polder besloten door een geza- overeenkomst wordt beschouwd als een stap op weg naar een gezond handelsverkeer tussen twee landen, wier handelsverkeer niet in even- wicht is. In de meeste gevallen zul len volgens de regeling door Duits land invoervergunningen worden verstrekt, zonder kwantitatieve res- tricties. In enkele gevallen zijn er maximum-contingenten vastgesteld, o.a. voor verse groenten. Voor groen- ten is het vastgestelde plafond ech-i ter vrij hoog. Nederland heeft toegezegd, dat de opbrengst uit ziîn exporten naar Duitsland besteed zal worden voor importen uit, Duitsland, en het is er- mede accoord gegaan. dat het per kwartaal voor 8 millioen dollar uit Wesh-Duitsland zal invoeren aan ar- tikelen. die eindproducten betekenen. De Interimregeling voor Suriname Van de regering is een memorie van antwoord verschenen naar aan- leiding van het voorlopig verslag van de behandeling van de interim regeling voor Suriname door de Eerste Kamer. Uit het voorlopig verslag zo zegt de regering mag worden af- geleid, dat een niet onbelangrijk aan tal van de kamerleden geneigd schijnt, het wetsontwerp niet in zijn tegenwoordige redactie te aanvaar- den. Nu de voorgestelde regeling door de loop der gebeurtenissen in Bij een inval, die door 6 leden van de plaatselijke recherche van de douane in een café te Amsterdam werd uitgevoerd, zijn ruim 100 hor loges, tezamen een waarde vertegen- woordigende van f 3.500 in beslag genomen in een geheime bergplaats, die aangebracht was in de keuken van het café. De horloges waren vol- gens de recherche uit het buitenland gesmokkeld en bestemd om via de markt op het Waterlooplein onder het publiek te worden afgezet. De caféhouder en een bezoeker, die tijdens de inval het café binnen- kwam en op wie horloges werden aangetroffen, zijn in verzekerde be- waring gesteld. plaatse was, kon deze niet verhinde-: ren, dat de woningen, met bijna aile meubilair verbrandden. Door het kordate optreden der buurt- bewoners konden twee kinde ren, die reeds te bed lagen en waar van de ouders niet thuis waren, ge- red worden. De woningen behoren aan de gemeente Groesbeek. De in- boedels der bewoners waren laag of niet verzekerd. Uit mededelingen van lezers ls ons gebleken, dat het feuilleton, waarvan wij in dit nummer het slot opnemen, in de smaak geval len is. Dit heeft ons doen beslui- ten om nogmaals een feuilleton, geschreven door H. van Heeswijk, op te nemen. In ons volgend blad beginnen wij met het boelend feuilleton „DE GROTE LXEFDE". Joego Slavië weten zou de Export en Importbank Joego Slavië is in afwachting. In afwachting in de eerste plaats wat de landen van het Oostelijk blok zul len doen, nu Moskou Tito een dé serteur heeft genoemd. Tôt,nu toe is het gebleven met papieren protes- ten. Het laatste .protest was afkom- stig van Polen, dat Tito de schending van het Pools-Joego-Slavische ver- drag verwijt, en dat nu ook door Joego Slavië is beantwoord. De aan- vankelijke verwachting, dat Rusland Tito met de kracht van het geweld tôt orde zou roepen, is gelukkig tôt nu toe nog niet bewaarheid; in Joego een lening verstrekken van 25 mil lioen dollar, terwijl met Engeland een handelsovereenkomst zou wor den gesloten die voorziet in een we derzijdse goederenruil van 250 mil lioen Pond, terwijl dat land aan Joego Slavië een crediet zou verle- trok hielden de Russen, hem een week lang vast toen hij in de terri toriale wateren van Finland kwam. HIJ PEUTERDE MET EEN ZAKMESJE AAN EEN ONBEKEND VOORWERP en ligt nu in het ziekenhuis Een 16-jarige jongeman uit Am sterdam vond in de IJ-polder by Halfweg op de plaats, waar 3 jaar geleden een munitie-opslagplaats in de lucht yloog, een doosje met staaf- jes zg. ontstekingsdoppen. Hij peu- terde er aan met een zakmesje, het- geen tôt gevolg had, dat een staafje exploideerde en de jongeman met ernstige verwondingen aan de han den en scherven in eezicht en borst in het Onze Lieve Vrouwen-gasthuis moest worden opgenomen. TUSSEN VATEN BEKNELD EN GEDOOD In de kelder van het pand „Austra- lië" op het terrein van het vrij êntrepot te Rotterdam trachtte da 42-jarige wijnkopersbaas W. van Oosten wonende aan de Heerjans- weg, een vat van 800 kg te verrollen om zodoende bij een lek vat te kun nen komen. Doordat het stellinghout brak, kwam het vat omlaag en van Oosten werd tussen het vallende vat en een op de grond staand vat be- klemd. Met een schedelbasisbreuk nen van 9 millioen pond sterling. Ten slotte laten wij nog even de werd hij overgebracht naar het Zui- mening van Boelganin, de plv. minis- derziekenhuis, waar hij bij aankomst terpresident van de Sovjet Unie over Tito horen. Boelganin sprak over „De Tito-Judas, en zijn volgelingen, die hun land in een gevangenis van de Gestapo herschapen hebben, bleek te zijn overleden. GEDOOD BIJ POGING OM IN TUJDENDE TRAM TE SPRINGEN In de Jonker Fransstraat te Rot- staat men zelf s een beetje waarin de vrijhe^van denken en de terdam pi^eerde de 66 jange J. B. sceptisch tegenover. Aan de andere kant is Belgrado in afwachting van de millioenen uit het Westen. Naar United Press meent te anderzijds. Dit laatste vooral is een merkwaardige trek, die in aile mo gelijke aspecten van het leven naar voren komt. Ik noem er hier slechts twee. In de eerste plaats in het gods- dienstige. Meer dan in enig ander beschaafd land vindt men hier een mensenrechten worden vertrapt en de beste vertegenwoordigers der ar beiders, de boeren en de intellectu- elen, in hun stçijd voor démocratie en socialisme op beestachtige wijze vermoord worden". Duitsland West-Duitsland heeft nu een Aanen, wonende te Feijenoord op lijn tien te springen. Daar de tram juist van de halte wegreed, waar- schuwde de conducteur hem nog om niet te springen. De man sprong toch, greep de linker handgreep, maar sprong echter mis en werd le- gen de achterwand van de tram gc- slingerd- In bewusteloze toestand (Slot) deze frisse, energieke activiteit. Hetgeen opvalt is de optimistische Jullie praten te veel en doen te kijk, die de Amerikanen op het leven weinig", zeggen de Amerikanen van hebben. Dat merk je telkens weer, ons en tôt op zekere hoogte hebben sensationele inslag in het religieuze mer). Een regering is echter nog niet wanneer je hun boeken leest, wan- neer je debatten meemaakt of spreekt met de mensen op straat. Wij hebben het allang verleerd om te geloven in de gestage vooruitgang der wereld, die ons ten slotte in een soort paradijs zou brengen. Wij ge loven niet meer, dat de mens essen- tieel goed is en dat hij door zijn eigen werken en streven in staat leven. De grote lawaaierige evange lisatie-bijeenkomsten die wij hier door de Youth for Christ in gema- tigde vorm hebben leren kennen, ze daar gelijk in. Wij spenderen vaak maken in de Ver. Staten nog steeds zo veel tijd in kerk, samenleving en! veei 0pgang, om van allerlei merk- vereniging aan het stellen en door- praten van problemen, dat we aan waardige secten nog maar niet te spreken. Vele Amerikaanse christe- zou zijn eèn betere wereld te schep- hebben, om zich via onderzoek, ex- pen. Amerika is nog vol van dit ge- périment en discussie een eigen le- loof. En waarom ook niet? Iedereen venshouding te verwerven. Daar die werken wil, kan een goed be- moet je bij de Amerikaanse studen- staan hebben in dit land: er is toe- ten echter niet mee aan komen. komst, er liggen mogelijkheden tôt Problemen, daar heb je niets aan- verbetering en verfraaiïng van het Het gaat er om zo spoedig mogelijk het werk zelf nauweliiks toekomen. nen 00b, zijn 6f uiterst humanistisch, Niet aldus de Amerikaan. hij praat - niet, maar doet. Dit heeft natuurlijk ook zijn schaduwzijde. Dat merk je vooral in de studentenwereld. Een student moet zin voor problemen leven in al zijn aspecten. De levens- standaard wordt nog steeds opge- voerd, hef leven wordt steeds com- fortabeler en luxueuzer. Weliswaar is er in Europa en in andere delen van de wereld zo nu en dan wel eens een oorlogje, maar dat speelt zich voor het gevoel van de" Amerikaan I toch min of meer in de buitenge- westen af A Ook moet ik nog wijzen op de zin voor het practische, de Amerikaan zo eigen. Wanneer wij nog diep ver- ward zitten in aile mogelijke pro blemen, dan is de Amerikaan al volop in actie, dan doet hij iets. Dat doet de Europeaan heel weldadig aan yoor een bepaald beroep klaar te zijn. Meer vragen ze niet. Het gevolg is, dat ze later misschien heel goed zijn in hun beroep, maar ze verto- nen dan toch maar weinig begrip voor de dingen waar het in deze wereld om gaat, ze zijn naïef Eigenlijk zou je wel mogen zeg gen, dat de Amerikanen over het algemeen wat kinderlijk ziîn. Leed doet een mens en een natie rijpen en van leed heeft Amerika als natie tôt dusverre nog niet zo heel veel gehad. Deze kinderlijkheid uit zich in spontaniteit, hartelijkheid en openheid enerzijds en zelfgenoeg- zaamheid, optimisme, probleemloos- heid en een neiging tôt het extrême 6f zo poëtistisch, dat het voor ons haast smakeloos wordt. Deze neiging tôt het extrême en sensationele komt ook naar voren in de enorme vlucht, die het reclame- wezen heeft genomen. De enorme lichtreclames in de steden, de gewel- dige advertenties in de kranten, de schreeuwerige reclame-programma's over de radio, het doet ons allemaal wat overdreven en naïef aan Wanneer u me ten slotte op de man af vraagt of ik in de Ver. Staten zou willen blijven wonen. dan antwoord ik: Ja. Want de Amerikanen zijn heel plezierige mensen om onder te wonen en waar in de wereld krijg je zo'n goed en comfortabel leven? Maar toch zou er altijd een heim- wee blijven bestaan in mijn hart, naar datgene, wat je in de Nieuwe Wereld mist: de wondet lijke sfeer, de rijpheid, bezon- nenheid en ernst van het oude Europa Bondsraad (te vergelijken met onze' werd hij naar het Bergweg-zieke"- Eerste Kamer) en een Bondsdag (te huis vervoerd, waar hij bij aankomst vergelijken met onze Tweede Ka- bleek te zijn overleden. OOK IN DE A.S- WINTER BEPERKING VAN ELECTRICITEITSVERBRUIK TIJDENS SPITSUREN Terwijl het productie-apparaat van de electriciteitsbedrijven nog niet aan de sterk gestegen vraag kon worden aangepast, beweegt het eiec triciteitsverbruik zich nog steeds m stijgende lijn. Daarom, zo deelt het département van economische zaken mee, zullen in November, Decemb°r en Januari a.s. wederom maatregeien dienen te worden genomen ter be- spreking van het electriciteitsver- bruik tijdens de z.g. spitsuren. Dit zijn de uren, waarin de grootste vraag naar electriciteit optreedt. DE TB.C.-BESTRIJDING vraagt om financiële steun Zaterdag a.s is het 5 jaar geleden, dat de Nederlandse spoorwegmannen op advies van hun regering te Lon- den in staking gingen, teneinde mede te werken aan de bevrijding van ons land, waarmede de geallieerde R-* gers waren begonnen. Zoals ook in de vorige jaren op deze dag, zal ook thans op 17 September in en om de stations worden gecollecteerd ten bate van de t.b.c-bestrijding onder de spoorwegmannen. Ten bate van de t.b.c.-bestrijding zal ook door het C N V. deze week worden gecollecteerd. Voor Hooge zandSappemeer is deze collecte bepaald op Zaterdag 17 Sept. gevormd. Besprekingen daarover worden door Dr. Adenauer, de leider der Chr. Democraten gevoerd. Ook over de keuze van een Bonds- president is men het eens geworden. Hierover heeft Dr. Adenauer gecon- fereerd met zijn sociaal-democra- tische tegenstander Dr. Kurt Schu macher en ten slotte heeft het parle ment de liberaal Theodor Heuss ge- j kozen. Griekenland Van Griekse regeringszijde wordt medegedeeld, dat de burgeroorlog als geëindigd kan worden beschouwd- De regering wil de oorlogsmaatrege- len geleidelijk opheffen, en over- gaan naar een vredestoestand. Conferentie in Washington In Washington wordt thans een conferentie gehouden over het dol- larprobleem, aan welke conferentie wordt deelgenomen door de V.S., Canada en Engeland. Bij de opening wees de Britse minister van finan- ciën, Cripps, er op, dat Engeland niet om liefdadigheid vraagt, maar hij deed eeij beroep op Amerika en Ca nada om mogelijkheden te openen, welke Engeland in staat zullen stel len meer dollars te verdienen. Naar verluidt zou Engeland het plan heb ben om buiten de besprekingen om een lening van 600 millioen dollar te vragen aan de Reconstruction Finance Corporation.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1