Zwedeneen land waar men goed leeft EEN m MOET GERESTAItREERD WORDEN PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLIJKE STAND E.KOOIjr Effen Pyamaflanel Tut/fi Wâteriiuizen SLOCHTEREN. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk in Kropswolde raakt in verval Er is f 4.0 non nrirlify ook gebouwd was zich niet ont VEILINGVERENIGING H.-S. WAT GEEFT DE RADIO? KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA W, Htsslng, Siddeburen. Verenigingsmededelingen Laaidaaroni Uw kaanlofkaclnet SCHOONMAKEN en REPAREEREN door '""SSMSft SAPPEMEER Met blijdschap geven wij kennis van de ge- boorte van ons Zoontje JOHANNES Foxham, 13 Sept. 1949 Nieuwelaan 9. W. de Vries. A. de Vries-SIagter Tijd. Diaconessenhuis Vrouwenkliniek Zaal 1, Oroningen. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze Dochter LENA MARTJE. Sappemeer, 14 Sept. '49 J, de Wind. L. de Wind-Bergman. Tijd. St. Jozef-Stichting. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons Dochtertje en Zusje HARMINA. Hoogezand, 15 Sept. '49. Kalkwijk Oost 11. F. Wubbeling. M. L. Wubbeling-Nieborg Géa. Tijd. St. Jozef-Stichting, Sappemeer. Ondergetekende brengt langs deze weg, mede namens zijn Ouders, har- telijk dank aan allen en aan de Buurtvereniging voor de vele blijken van belangstelling, ondervon den bij zijn terugkeer uit Indonésie. Sappemeer, 9 Sept. '49 Middenstraat 20. H. Meerman. Siebe Albert Korringa en Trijntje Messchendorp Johannes Verkiel en Jantje Messchendorp geven U mede namens wederzijdse Ouders, ken nis van hun voorgenomen Huwelijk waarvan de vol- trekking zai plaats heb ben op D.V. Dinsdag 20 oeptember te Hoogezand Kerkelijke inzegenin^ door de Weieerw. Heer Ds. R. Reiling om 3.30 uur in de Bapt. Kerh Beukemastr., Hoogezand Hoogezand, Sept. '49 Hoofdstraat 138. Foxhol. G. Imbosstraat 7. Viaardingen, Jozef lsraëlsstraat 11. Foxhol, G. Imbosstraat 7. Receptie van 5-6 uur te Foxhol. Donderdag 22 Septem- tember a.s. hopen onze lieve Ouders, Behuwd-, Groot- en Overgrootou- ders J. J. H. Oosterwijk en J. Oosterwijk-van Komen hun 55-jarige Echtvereni- ging te herdenken. Sappemeer, Sept. '49. Hun dankbare Kinderen, Behuwd-, Klein- en Ach- terkleinkinderen. Receptie van 4—5.^0 uur in 't Café Sijtsema, (v.h. Dost). Inplaats van kaarten. D. PLOEGER en G. A. FLUKS geven kennis van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de voltrekking zai plaats hebben op Vrij- dag 23 Sept. nam. 2.30 uur te Slochteren. Hoogezand, Sept 1949. Nieuweweg 42. Scharmer F 48.| Gelegenheid te feliciteren van 5 tôt 6.30 uur te Scharmer. en VITRAGE Jos Bodewes MARTENSHOEK 8AFPKMEEH Ten ovcrstaan van notart» mr F, H, Velaen an ten verzoeke van de heer J, A. Mujdur te baarn werd Woenadagavond in hef Parkhotel te Sappemeer pubiiek te koop gepre- aenieerd een dubbele behuizmg, hoek biochterstreat/Parkatraut groot 0 are, in huur bij de heren D. Vegter en b. Leunmg, De hoogste prija, die werd geboden wai vi»u, tegen weike prija de koop niet werd gegund. Donderdag a.a. hoopt het echt- paar J. J. H. Ooaterwijk en J. Oos- terwynvan Komen, Wilhelmina- atraac te Sappemeer, zyn 65-jarige ecntveremguig te herdenken. Programma van het concert, dat Zondag a.a. door het Fanfarecorps H.4»., onder auspiciën van de V.v.V. zai woruen gegeven in de muziek- tempei (aanvang 16 uur) I. j uoeikianken, mars van E. Uebel. 2. V aanueiwals, van F. B. Bisselink. 3. 's Corners buiien, fantasie van A. Meyns. 4. Shell-Nederiand, mars van W. Schootemeyer. 6. Wals, aelectie gearr. door A. Meyns. 6. Death or Uiory, mars van R. B. Hall. 7. Herfst- avond in de Ardennen, fantasie van A. Govaert en 8. bons of the Brave, mars van T. Bidgood. HOOGEZAND—SAPPEMEER Dit jaar zai het Mannenkoor H.-S. zijn 70-jarig bestaan herdenken De eindstandkampioenschappen van de postduivenvereniging „De Luchtstormers" H.-Su Hokkampioen Fond: 1. T. Smit 4385 pt. 2. R. de Vries 3387 pt. Duifkampioen Fond: 1. T. Smit, ringno. 731479 1470 pt.; 2. R. de Vries, ringno. 731417 1323 pt. Hokkampioen Jonge Vogels: 1. K. Klasema 1540 pt.; 2. H. Pruis 1493 pt. Duifkampioen Jonge Vogels: 1. G. Velthuis ringno. 1064669 702 pt.; 2. H. Pruis, ringno. 1065066 483 pt. Kampioen generaal: T. Smit met 9303 pt. Médaillé voor de beste duif van de vluchten van Deventer tôt Lyon T. Smit met ringno. 731479. Afd. Jeugd: Hokkampioen Fond: 1. R. Kortholt 1964 pt.; 2. E. Bakema 1226 pt. Duifkampioen Fond: 1. R. Kort holt ringno. 1042010 1349 pt.; 2. E Bakema ringno. 121871 1226 pt, Hokkampioen jonge vogels: 1. E. Bakema 1234 pt.; 2. S. Staal 798 pt Duifkampioen jonge vogels: 1. E. Bakema, ringno. 1065128 901 pt.; 2. E. Bakema, ringno. 1065138 472 pt- Kampioen-generaal: E. Bakema. Reeds enige dagen is men bezlg me het aanleggen van een bulslei- ding door de Noorderstraat/Hoofd- straat, in verband waarmede steeds gedeelten van de trottoirs worden op- gebroken, Zoals reeds gepubliceerd werd des- tijds door de gemeenteraad besloten het gas voor de verwarmlng van de Flnse achool te Hoogezand te doen le- veren door de gasfabriek te Sappe- meer. De buislelding, welke men thans aan het aanleggen ls la de gasleiding van de gasfabriek naar deze achool. De afdeling H.S. van de Ghr. Fabrieks- en Tranaportarbeidera Bond zai ter gelegenheid van zijn 30-jarig beataan Donderdagavond een fllm- avond organiseren, waarvan de na- dere bfjzonderheden zullen worden gepubliceerd. De prijzencommissie H.S. zai op 28 dezer ten gemeentehuize ln ver- gadering byeenkomen. HOOGEZAND Schepen worden gebouwd; schepen glijden in hun element Zo gaat het langs het Winschoterdiep. Woensdag werden bij Bodewes' Scheepswerven de kielen gelegd voor 2 motorvaavtuigen, te bouwen voor rékening van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. Dit ge- schiedde nadat het 700 ton D.W. ma- tende kustvaartuig ..Oceaan", ge bouwd voor rekening van de Gebr. C. en R. Tammes en de Erven Tam- rhe Tammes te Groningen, met goed gevolg te water was gelaten. Dit schip, dat gebouwd is onder Klasse Lloyds Register en Scheepvaartin- spectie, zai worden uitgerust met een 500 p-k. Brons motor. De Handelsavondschool heeft voor deze cursus 140 leerlingen, dat BORQWÈG Op 16 dezer hebben D. Stol en A StoJ van Djjken, wonende Borg- weg 20, het ieit herdacht, dat zJJ 50 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. By de scheepBwerf van Diepen te Waterhuizen werd te water gela ten het 720 ton metende schip „Sir Jules", gebouwd voor rekening van Giego Ltd en Agalega Ltd te Port Louis op St. Mauritiua. Het schip is van het gealoten Shelterdecktype. Het 1b de eerste van een aantal sche pen welke in Nederland voor St. Mauritius worden gebouwd. HAKKSTEDE. Door B. en W. van Slochteren is benoemd tôt onderwtjzeres aan de o.l. school, alhier, mej. W. G. Bakker te Veendam. O.l.v. de heer W. Hagenouw Jzn, hield de Coôp. Landbouwvereniging „Slochteren" zijn gewone vergadering in café Smit, alhier. Ontvangen wa- ren koopbrieven voor Kaiizout en Slakkenmeel. Voorts werd een partjj- ije pootaardappelen en germisan be- steld. Door B. en W. is benoemd tôt onderwijzeres aan de o.l. school Siochteren-Oost mej. H. G. Remkes i.e Bellingwolde. SCHILD W OLDE. VIE» ONOELtrKKEN VAN MILITAIRE VM1J0TUIOMN IN DE V,», Eerglsteren «(jn vier Amerikaaiuie militaire vliogtuigeu in de Vsrenigde Staten en in Alaska verongelukt, waardoor minstens zes inzittenden ora het leven zijn gekomen. Na de start verongeiukte een B-36 bommenwerper in 'l'exaB, waarbij één der inzittenden om het leven kwam, vier inzittenden worden vermiSt, ter- wijl acht andere leden van de be- manning zijn gewond. Volgens mededelingen van te Fair- banks, in Alaska, gestationneerde of- ficieren van de Amerikaanse lucht- macht kwamen vijf leden van de be- manning van een C-47 transportvlieg- tuig in het brandende wrak van hun toestel om, 'toen dit een mislukte lan ding die in de mist moest worden uitgevoerd op het Barter-eiland uuvoerde. Op dit eiland, dat op een atstand van ongeveer 650 kilometer ten Noord-Oosten van Fairbanks is gefegen, is een militaire post geves- tigd. Op een terrein van de Boeing-vlieg- tuigenfabriek te Seattle deed zich een onipioiiing voor in een benzinetank van en B-50 bommenwerper. Hierdoor werden elf mannen gewond, die bezig waren met het uit de fabriek wegha- ien van iege benzinetanks. De motor van een B-45 bommen werper, voortgedreven door straalmo- toren, kwam Lodens een proefvlucht van het toestel tôt ontploffing, waar door dit op een golfbaan, in de nabg- heid van een viiegveia in CJaiiîormé, Dinsdagmiddag had de heer Kl. neerstorcte. De besLuurder van fièt Sietsema, alhier, na het instappen bij het aanzetten van de Roland-bus, het ongeluk te vallen. Op medisch advies werd hij, pa voorlopig te zijn verbon- den naar het Acad. Zlekenhuis ver- voerd. Na onderzoek bleek dat zijn knie uit het lid was. Nadat het been gespalkt was kon hij naar huis worden vervoerd. Maandagavond vergaderde de Slochter Bestuurdersbond in café Spanninga, alhier. Aanwezig was de heer P. Broekman van Groningen, propagandist van het N.V.V, Beslo ten werd om in het a.s. winterseizoen 4 cursus-avonden te organiseren, uit- gaande van het N.V.V. De afd. Schildwolde van de P.v. d.A. hield Dinsdagavond een huishou- delijke vergadering in café Spannin ga, alhier, onder voorzitterschap van de heer D. Wolt. Wegens vertrek van de heer J. E. Vos en het bedanken van de heer G. Kuper werden als be- stuursleden gekozen de heren K. Hoogakker en C. Dobma, beiden van Schildwolde. S1DDEBUREN. De Middenstandsvereniging van hier zai van 1 Oct. t.m, 8 Oct. a.s. een wlnkelweek organiseren. De eerste Zaterdag wordt begonnen met een re- clameopLoeht terwijl de officiële ope- ning zai geschieden door burgemees- ter O. J. Scherphuis van Slochteren. Het programma vermeidt verder een groots vuurwerk en waarschijnltjk een motor-sterrit en optreden van de mO' torkozakken. Voorts worden er con- cerien gehouden en voor de kinderen een ballon- en vliegerwedstrijd, terwijl op de laatste Zaterdag grote sport- demonstraties zullen worden georga- X00,^ ?e Fer? niSPPrH THiriannla Vizif imrlers* ina». t&âlt ClG Slâât vliegtuig en drie burger-waarnemers werden ernstig gewond. POST, BESTEMD VOOR HET TROEPENSCHIP „WATERMAN" Post, bestemd voor militairen aan boord van het troepenschip „Water- man", welke in een der tussenhavens zai worden uitgereikt, moet uiterlijk op 19 September in Nederland wor den ter post bezorgd en post be-' stemd voor de eindhaven uiterlijk op 30 September. De brieven moeten aile worden geadresseerd aan het veldpostkantoor ..Batavia" met ver- melding „Aan boord van het troe penschip „Waterman". PRIJKEN VAN ECHOENORèME nOENWAS IÏC. VRIJ Met ingang van glitaran zijn de prijzen van gchoencrême, boenwag en enige endere chemische produeten vrijgelaten. ORDER VOOR DE GASTURBINE MIJ. N.V. De Bataafse Petroleum Mij. heeft de Gasturbine Mij. N.V. opdracht ge geven tôt de bouw van een gastur- bine-generator van 2000 k.w. Dit is de eerBte opdracht die deze maatschappi] krijgt. GEDWONGEN LANDING POOLS VLIEGTUIG IN ZWEDEN? De bemanning van een Dakota van de Poolse luchtvaartmaatschappy „Lot", die gisterenmorgen te Soeder- manlands een militair vliegveld buiten Stockholm landde, heeft verklaard, dat de passagiers haar ge- dwongen hadden naar Zweden te vliegen Het toestel zou van Danzig naar Katowice (Zuid-Polen) hebben moeten vliegen. Personeel van het vliegveld verklaarde, dat de piloot geseind had in moeilijkheden te ver- keren en verzocht had te mogen lan- den. De politie heeft de drie leden der bemanning en de 12 passagier3 aan een verhoor onderworpen. NEDERLANDS VEE NAAR PERU Voor het eerst in de geschiedenis van de vee-export van ohs land zul len Nederlandse runderen naar Peru worden uitgevoerd. De Peruaan.se regering heeft ni. goedgekeurd, dat 3000 stuks melkvee (vaarzen) in Ne derland mogen worden aangekocht. Slechts die Peruaanse veehouders, die het vee behoorlijk kunnen on- derbrengen en verzorgen, zullen in aanmerking komen voor een gedeel- te van de 3000 te importeren koeien, tôt een maximum van 200 stuks. Hoogstens 20 van het totaal aan tal vaarzen zai Stamboekvee zijn. Voorts zai een veedeskundige naar Nederland worden gezonden om toe- zicht te houden op de kwaliteit en de gezondheidstoestand van het te exporteren vee. Deze voor de Nederlahdse rund- veehouderij zeer belangrijke trans- actie zai haax beslag krijgen, zodra de nodige financiëel-technische maat- regelen zijn getroffen. De hoge levensstandaard van de Zweedse bevolking spreekt duideljjk uit hetgeen men er op tafel ziet ver- jschijnen. De winkels zijn vol met een overvloed van lekkere dingen, het wemelt er van restaurants en zgn. konditoriën, waar men koffie of thee met gebak kan krijgen en waar bij men te kust en te keur kan gaan in de verscheidenheid van lekkers. Naar onze begrippen is het wel niet goedkoop, maar men schijnt zich dat te kunnen permitteren. De bevolking is vrijwel geheel cooperatief georganiseerd. Daardoor hebben de boeren en arbeiders een belangrijke invloed op de econo- mische politiek. Men houdt het inko- men van de boerenstand zoveel gelijk in overeenstemming- nre werkelijke productiekosten en wat neer deze te hoog worden geacht voor de gemiddelde verbruiker, be veelheden zouden moeten worden uitgevoerd- Het spreekt vanzelf, dat een beperking van de landbouwpro- ductie tôt hetgeen in eigen land kan worden verbruikt, in belangrijke ma te kan bijdragen tôt het stabiliser en van de prijzen. Zweden zai dus pro- beren meer bestaansmiddelen voor zijn bevolking te krijgen in de indu strie, waarvoor het aile voorwaar- den bezit. Het land is rijk aan ijzer en andere metalen, maar ook aan hout en aan waterkracht. Alleen steenkool mankeert, doch de moge- lijkheden om electrische stroom op te wekken zijn zo groot, dat dit geen beletsel behoeft te zijn. De Neder landse landbouw behoeft daardoor geen concurrentie van de Zweedse tndbeuw te duchten op de interna tionale zuivelmarkt. niseerd. Evenals het vorige jaar zul- een sublidie op de prij- len ook nu waardebons worden ver- zenu Oo,k m dit land worden dus de strekt waarop prijzen zijn te winnen. yerbrmkers gesteund, als middel om r r v 'de levensstandaard van de boeren te NIEUWE-SCHANS beschermen. Deze subsidies belopen Donderdagmorgen even na 8 uur werd Nieuwe-Schans opgeschrikt door een ontploffing. Het bleek een der grote stoomketels van de stro- cartonfabriek „De Dollart" uit elkaar was gesprongen. Deze explosie is niet zonder per- soonlijke ongelukken gebeurt, omdat in het ketelhuis verscheidene arbei ders aan het werk waren. De heer H. Smaal kreeg een grote hoeveel- heid puin over het lichaam. Toen men zijn lichaam na enige tijd had vrijgemaakt, bleek hij te zijn overle- den. Verder zijn er drie zwaarge- wonden, ni. de monteur ter Ellen van Stork's Machinefabriek in Hen- gelo, en de arbeiders W. Aldenburger en B. Riemeijer. De zwaar gewonden werden naar het academisch zieken- huis te Groningen overgebracht. Toen in 1945 ons land werd be- vrijd, is de strocartonfabriek „De op het ogenblik ongeveer 90 millioen gulden. De boeren menen echter dat hup melkprijs nog wel met minstens 3 ôre per kg, dat is ruim 2 cent moet worden verhoogd. Het is ech ter nooit precies uit te maken wat voor beide partijen billijk is. Door de krachtige organisaties hebben de boeren en de verbruikers een zo grote invloed op de regering, dat Dr. Frietema onlangs de opmer- king maakte: „Waarschijnlijk over- drijven wij weinig, wanneer wij be- weren, dat de heren Albin Johansen van Kooperativa Fôrbundet (Ver- bruikscoôperatie) en SJôgren van Sveriges Lantbruksfërbundet (Boe- rencoôperatie) eik voor zich en voor- al gezamenlijk meer invloed hebben op de gang van zaken in Zweden dan de minister-president". Kleine boeren In Zweden treft men hoofdzake- lijk kleine boerenbedrijven aan, te Doilart" zeer ernstig beschadigd, Enige tijd geleden is zij weer in be- drijf gesteld, en thans werkten er kleine dikwijls en arbeiders zijn weer 130 arbeiders. heel moeilijk te krijgen. In verband met het gebeurde staat De Zweedse landbouwpolitiek heeft is het hoogste aantal, dat tôt nu tue de fabriek wederom stil, en er zai zich niet gericht op zodanige vergro is bereikt. De heer W. van Koldam, onder- wijzer aan de Komschool, alhier, is benoemd tôt leraar aan het Lyceum te Den Helder. KIELWINDEWEER, De afd. van de Bond van Plat telandsvrouwen begon weer met haar maandelfjkse bijeenkomsten. Het win- terprogramma Werd samengesteld. Voorts werd een excursie naar de Wilco conservenfabrlek te Assen be- sproken. Onder voorzitterschap van de heer L. Lambers vergaderde de Land- bouwver. „Kiel-Windeweer" ln café Piest. Bij de VBB werden 1200 kg. nieuwe fabrieksaardappelen „Sientje" besteld, 5000 kg. binnenkort te ont vangen ammonsalpeter werd onder de llefhebbers verdeeld. Van het C.B. ls bericht ingekomen dat ln deze maand 45.000 kg. Thomasmeel zai worden ge zonden. Naar aanleiding van klachten over de postbestelllng zai de secreta- ris zich tôt bevoegde lnstantles wen- den. Bovendlen kreeg de seeretarls opdracht zich tôt Drs. Fop I. Brou- wer te wenden naar aanleiding van dlens aanbiedlng inzake het houden van lezingen. Event. zai contact ge- zocht worden met de afd. van de Bond van Plattelandsvrouwen. FOXHOL De électricien W. uit Borger- compagnie, die werkzaamheden ver- richtte bij de N.V. W. A. Scholten's Fabrieken, viel uit een paal, waar door hij werd gewond. Nadat dr. Gischler de eerste hulp had verleend werd het slachtoffer naar Groningen overgebracht, I voorlopig niet gewerkt kunnen wor den. ting van de productie, dat landbouw- voortbrengselen in aanzienlijke hoe- voor morgen Zondag 18 Sept. NED. HERV. KERK Sappemeer: 10 u. ds. Meijer Drees. Hoogezand: 10 u. ds. v. d. Meiden. Westerbroek: 10 u. de heer Coppers van Groningen. Kropswolde: 10 u. ds. G. Denee (Doopdienst). Kielwindeweer: 10.30 u. ds. Mondt. Zuidbroek: 10 u. ds. v. Wezep van Mêeden (verk. kies coll.j Noordbroek: 10 u. ds. Strating. Engelbert: 10 u. mej. Brouwer.i Middelbert: 7 u. de heer Coppers v. Groningen. Muntendam: 9.30 u. ds. Haveman. Veendam: 10 u. ds. Kapteyn. Slochteren: 9.30 u. ds. Vermeer. Schaaphok: 9.30 u. ev. Jumelet. Froombosch: 7 u. ev. Jumelet. Kolham: 9.30 en 2.30 u. ds. Huisman coll. Kerkvoogdij. Harkstede: 9-30 u. ds. van Hoogstra- ten; 11 u. Jeugddienst de heer Mulder. Schildwolde: 9.30 u. ds. Hulstijn. Hélium: 9.30 u. ds. Politiek. Overschild: 9-30 u. ds. Molenaar van Groningen; 2.30 u. ds. van Hoog- straten van Harkstede. NED. HERV. KERK (Ev.) Sappemeer: 10 en 4.30 u. ev. Pruysen Noordbroek: 9.30 u. ev. Bergmans- Stootshorn: Geen dienst. DOOPSGEZ. GEM. Sappemeer: 10 u. ds. Kosters. Veendam: 10 u. ds. Nolthenius v, Aardenburg. GEREF. KERK Sappemeer: 9-30 u. dr. v. Zuylen v. 'Wetsinge-Sauwerd; 4.30 u. ds. Klapwijk, worstelen. Steeds duidelijker gingen .zvttlpw/JK"1 De Groninger Veenkolonialen, die tekenen van verval zich manifeste- Martenshoek: 10.30 u. dr. Prins van voor een wij le de natuur in trekken, ren. Kort nadat de huidige predikant, of anders gezegd, die voor enkele ^s. Denee zijn intrede had gedaan, ®aan zoeke,n t.111 ,de werden de hoog nodige herstel- en prachtige contreien van het Drentse verbouwingswerkzaamheden ter hand ?°fp Zuidlaren, zullen, als ze Roor genomen. In de kerk werd, nabij de oude Kropswolde ryden, wellichti ingang, een orgelgalery gebouwd tT^klte\naf\ L I e het orgel stond altyd midden in de kerkje. Want al tracht het gebouw op de vloer en onder deze zich te versehuilen achter het ge- boomte van de begraafplaats, toch beheerst het de omgeving, en het to- rentje is al op grote afstand waar te nemen. Het kerkje past in de oude milieu, en er gaat een zekere beko- ring van uit, in deze rustieke entou rage. De fundamenten van het kerkge- bouw zijn zeer oud. De bovenbouw is uit latere tijd. De klok werd in de helft van de 17e eeuw aangebracht. Maar toen waren kerk en toren nog gescheiden. In 1773 werd het kerk- gebouw grondig gerestaureerd, en toen is de toren op het kerkgebouw geplaatst. galerij is de consistoriekatner ge- maakt. Voorts is het dak enigermate hersteld. Er is nog veel meer te herstellen, maar de beschikbare financiën laten het niet toe: de toren is bouwvallig, de balken van het dak zijn verrot, het gehele intérieur schreeuwt om een grondig herstel. Om de kerk in een behoorlijke staat te brengen is een bedrag van ongeveer f 40.000 nodig. Geen klei- nigheid, maar tochKropswolde is een welvarend landbouwdorpl De kerk staat op de lijst van Mo- numentenzorg, maar is niet belang- Maar de eeuwen gaan niet onge-| rijk genoeg om financiering van de merkt voorbij. De tijd knaagt aan restauratie van die zijde te verwach- alles wat door mensenhanden is ver- ten. Zo blijft Kropswolde zitten met vaardigd. Zelfs het beste hout gaat een bouwvallige kerk. Na het voor- ten slotte rotten; de sterkste muren lopig herstel, waarmede men thans gaan verweren. En zo is ook de kerk bezig is, zai het gebouw wellicht te Kropswolde in de greep van de weer enkele Jaren mee kunnen. tijd gekomen. En aan die greep kon Maar dan? Er zullen toch f 40.000 het gebouw hoe hecht en sterk hetj moeten komen 1 Groningen; 4.30 u. dr. v. Zuylen v. Wetsinge-Sauwerd. Schildwolde;' 10.45 u. ds. Duursma van Westeremden; 7 u. ds. Hom mes van Winschoten. Siddeburen en 6.45 u. ds. Hazen- berg. Tjuchem: 9.30 en 2.45 ds. ten Kate van Stedum. GEREF. KERK (Art. 31) Hoogezand: 9.30 u. ds. de Weger (bed. H.A.); 4.30 u. ds. de Weger. Schildwolde: 9.30 en 2.30 u. ds. van Dijk. H.A. Overschild: 9 en 2 u. prof. dr. Schil- der van Kampen. Harkstede: 9.30 en 2.30 u. ds. den Ouden. Voorber. H.A. BAPT. GEM. Hoogezand: 10 en 4 u. ds. Reiling. Muntendam: 9.30 en 4 u. ds. Hekhuis; 7-30 u. Jongeliedenverg. Foxhol: 10 en 4 u. de heer Ploeger. VRIJE EV. KERK Veendam: 9.30 en 4.30 u. ds. de Zeeuw. ALG. EV. GEM. Veendam: 10 en 4.30 u. ds. Brouwer. LEGER DES HEILS Hoogezand: 10 en 20 u. samenk. o.l.v. Brig. G. Claeys en Ev. Pruysen in Tent M- Veningastr.; 3 u. openl. samenk. v. Gem.huis. Maandag t.m. Donderdag tentbijeenkomsten. HOOGEZAND-SAPPEMEER 8 t.m, 14 Sept. 1049 Geboren: Harm Johann es, a. v. H. Venema en A, Pasveer, Hoogezand; Frans Jakob, z. v. W. Brust en H. C. Langevoort, Zuidbroek; Aaltje, d. v. J. Olthof en T. Musch, Sappemeer. Ondertrouwd; Kars Schuiiing, 30 j., Kropswolde en Wiliemina Keun, 24 j., Tinaarlo; Bernardus A. Scholte, 35 j., Hoogezand en Anna C. W. Ber- genhenegouwen, 28 j., Groningen; Egbert MeBBchendorp, 23 j., Hooge zand en Nieza R. den Hartog, 25 J., Dordrecht; Doetse Ploeger, 22 j., Hoogezand en Geertje A. Fiuks, 20 j., Scharmer; Hendrik R. Huisman, 25 j., Hoogezand en Tryntje Harms, 23 j., Haren; Reginus Woidhek, 30 j-, Sappemeer en Christina Brugge, 33 j., Groningen. Getrouwd: Jan Flik, 23 j., Kiel windeweer en Wubbechina J. Auwen, 22 j., Kielwindeweer; Merk van der Meulen, 29 j., Heerenveen en Grietje A. W. B. Helmes, 36 j-, Foxham; Marius Valk, 27 j., Martenshoek en Froukje Sesselaar, 21 j., Martens hoek. Overleden: Eduard van Agteren, 60 j., overl. te Gron., echtg. v. L. Ja- ger, Westerbroek; Roeif Hoving, 40 j., echtg. v. A. Retsema, Sappemeer. SLOCHTEREN 8 tm. 14 Sept. 1949 Geboren: Jan, z. v. G. Rengers en J. van Koldam, Schildwolde; Neelco, z. v. N. Hoeksema en G. A. Kersaan, Siddeburen; Koos, z. v. F. Nieland en Vrydag 16 Sèpt. 1949. Kaskomk. 1 f 12; idem 2 f 10; Piatgl.komk. 1 f 15—16; idem 2 f 11; idem 3 f 12; Bloemkool 1A f 4547; idem 1 f 33—40; idem 2 f 19—32; Me- loenen f 752; Perziken A, B en C f 317. Per 100 stuks. Andjjvie f 515; Augurken A f 66 f 70; idem B f 55; Druiven f 67 f 74; Kroten 1 f 57; Postelein f 2 f 5; Pronkbonen f 19.9022.80; Rode kool f 5.708.10; Spinazie f 0.60—4.40; Spekbonen f 2326; Stamslabonen z. dr. f 42.5045.70; Scokslabonen z. dr. f 3042; Toma- ten A f 17—26; idem B f 18—22; idem C f 16—20; Waspeen 1 f 6 10.70; Komkommers f 1012; Appe- len f 8—14. Per 100 kg. Kropsla 1 f 3.50—8.40; idem 2 f 2— f 6.60. Per 100 krop. Boa Prei f 1619. Per 100 bos. PROGRAMMA R.O.N. Zondag 18 Sept.: 18.15—18.40 Het Groninger Strykkwartet Louis Somer en Chris Stoetzer, viool Dick Blom aitviool en Klaas Kueter, cello m.m. v. Koos Meekers, clarinet 18.40 19.00 „Sport van vandaag". (Uitsla- gen en commentaar). Maandag 19 Sept. 18.1518.30 uur Sportpraatje; 19.1619.30 De Stem van het Noorden. Dinsdag 20 Sept, 18.3019.30 uur Frysk programma a. Meditaesje van Ds. J. W. Bruinsma fan Gaestmar; b. Stimmen ût it Heitelân, û.o. in fraech- petear mei Drs. G. de Groot oer syn reis nel Austraiië; c. Menno, Baron van Coehoorn, de fêstingbouwer, in klankbyld fan Marten Brouwer. Zaterdag: Hoogezand: Bioscoop 6.45 en 9 uur „Keizerwals". Hoogezand: Hôtel Rowaan 8 uur Ju- bileum-avond Korfbalver. „UNI". Kolham: Kermis. Zondag: Hoogezand: Bioscoop 4, 6.45 en 9 uur ..Keizerwals". Sappemeer: Muziektempel 4 u. Con cert Fanf.corps H.-S. Kolham: Kermis. Maandag en Dinsdag: Hoogezand: Bioscoop 8.30 uur „Kei- zerwals". Getrouwd: H. Kasemler, 28 J., Bor» Sercompagnie en H. Buitenkamp, 2 j., Scharmer. Overleden: L. K. Deiter, 76 j., echtg. v. G. Dreise, Hélium. MUNTENDAM 7 t.m. 14 Sept. 1949 Getrouwd: J. P. Sijsling, 24 j., Muntendam en L. Wysbeek, 23 j., Muntendam. VEENDAM 7 t.m. 13 Sept. 1949 Geboren: Johanna Gerharda Enge- lina, d. v. W. J. E. Weisbeek en W. J. Huizenga; Geertruida Gerharda Maria, d. v. Q. v. Lemmen en C. M. M. Wysbeek, Waalwijk; Harm, z. v. T. Hut en J. Koning; Bouchiena, d. v. F. H. Jager en C. J. Fruitema; Wil- helmus Henderikus, z. v. J. Niemeijer en W. Vorenhout; Elizabeth Janna, d. v. H. Blikman en A. Kuipers; Hin- derkien, d. v. J. Hut en H. Fledder- man. Ondertrouwd: J. Dikland, 56 j., Veendam en A. A- Meyer, 56 j., Gro ningen; P. ten Cate, 27 j., Wilder- vank en J. de Vries, 25 j., Veendam; L. K. Visscher, 28 j., Wildervank en J. Daanje, 29 j-, Veendam. Getrouwd: E. Plagge, Zutphen en W. J. Drubers, Veendam; J. Schar- penborg, Meeden en K. Mulder» Veendam. Overleden: H. A. Dost, 56 j., vr. v. F. Holvast; S. Brinkman, 84 j., wed. v. J. Pinkster. GYMN.- EN ATHL.VER „H.S." Morgen Bondswandeldag. Start pre cies om 9 uur by het Bontehuis zowel voor de 15 km. als 25 km. Bjj mooi weer ln clubcostuum - gewone schoe- nen. Beide groepen starten als hoofdpe- leton en moeten dus om 9 uur gereed staan. Men kan zich tôt morgen op- geven. Isschrijfgeld direct voldoen. Zondag 25 Sept. a.s. 9.30 uur op ons eigen terrein onderlinge athletiek- wedstrfjden en vaardigheidsproeven vanaf jongens en meisjes 14 jaar, da mes en heren. Geen kosten. R.K. VOETBALVER. „KWIEK" Zaterdag: Jun.: KwiekVeendam 2 3.30 uur Zondag: NoordbroekKwiek 1 2 uur Kwiek 2—HSC 4 2 uur Jun.: KwiekHoogezand 2 B Jun.: Opstelling als vorige week. Leider H. Drent. Kwiek 1: R. Scholtens, B. Scholte Jr. (aanv.), J. Hartman, A. Mulder, A. Helmers, H. Drent, F. v. d. Werf, G. Scholte, P. Drent, J. Bakker, N. Nagengast. Res.: G. Scheen. Vertrek per fiets om 1 uur vanaf hotei „Struvé". Kwiek 2: J. Hijlkema, T. Clobus, H. Haverkort (aanv.), H. Geling, J. Koeneman, H. Haverkort, W. v. Hoeven, L. Galdermans, L. Mulder, N N., H. Lockhorn. Res.: U. v. d. Werf. A Jun.: T. Steenhuis, C- Stokkel, J. Londeman, Th. Scholte, R. Bode wes, H, Bodewes, J. Swart, J. Meijs- ter, H. Scholtens, B. Mulder, A. Drent. Res.: H. Bakker. Leider: C. Stege. Zondagsdienst Doktoren Hoogezand-Sappemeer. 18 Sept. Dr. Melhuizen. Zondagsdienst Doktoren Gem. Slochteren. 18 Sept. Dr. Kok, Slochteren Dr. Kuipers, Siddeburen. ZJ/n orne <fra/tver4eft ut/ no/uurs'/eetT jr \STEEriHOUWER'J Sappemeer Zu/e/ers/r. p/- Te/, 2S/6

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2