De algelopen week ie het binnenland Industriallsatie een het te voeren van van de kernpunten economisch Beleid. Gevaarlljk kermisvermaak De gulden devalueert met 30 pCt. 15 pCt. 100 Opcenten ©p huurverhoging de persepfJa belasting en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VAN 1888 DE TROONREDE DE MILLIOENENNOTA Explicatte van de millioenennota Rare signeuren 4 Vlerd® Jaargang Woenattag 21 Saptember 1949 No. 78 VOOR DE GtMEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SiOCHTEREN A/AARIN OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 NOORD- EN ZLUDBROEK - MUNTENDAM - VEENOAM EN OMGEVfNG itBGNNEMBNiTKPRWS f 1.50 p- kwartaal. Franco p. post f 1.75 (bij vooruitbetaling) PRUS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes als te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) SBLAD VER8CHIJNT WOEN8DAG8 EN ZATERDAG8 Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 23'51 en 2381) Postrekening No. 435883 Gisteren is de zitting van de Staten Generaal op plecbtige wijze vordering van de industrialisatie een geopend. Zoals gebruikelijk heeft H.M. de Koningin voor een ver- van de kernpunten van het te voeren economisch beleid. Daarnaast zal zij emgde zittmg van Eerste- en Tweede Kamer de troonrede uitge- aan de emigratie bijzondere aandacht sproken, in welke rede de hoofdpunten van het regeringsbeleid schenken. in dit parlementaire jaar zijn neergelegd. Hier volgen de voomaamste punten ult deze rede: Internationale verhoudingen De tegenstellingen, die zich nog steeds openbaren en tengevolge waarvan het politieke en econo- mische herstel is vertraagd, hebben geleid tôt fundamentele veranderin- gen in de internationale verhoudin gen, waarbij Nederland ten nauwste betrokken is. Deze veranderingen is ingetreden in de verhouding tus- sen in- en uitvoer, vertoont voorts de betalingsbalans, in het bijzonder met de dollargebieden, nog een groot tekort, dat vooralsnog slechts over- brugd kan worden dank zij de hulp, die ons land ten deel valt in het ka- der van het Europees Herstelpro- gramma. Deze hulp is echter van tij hebben de sToot'glg'evên* tÔT^uwë delijke aard. Zij is reeds verminderd yormen van staatkundige, econo- ®n zal- °Yer en JarensfloPen' mische en militaire samenwerking. i de sanermg van het geldwezen en Ook Nederland heeft in verband van de begroting is thans allereerst - - i 7 -, nio tron nOT CfOlnTB'P7PTl Pfl VflTl flP daarmede verdere schreden gezet op de weg van bijzondere statengroepe- ringen en zal naar vermogen bijdra- gen tôt de versterking van deze bin- dingen van constructief karakter. Naast de samenwerking met onze Zuidelijke buren in het verband van de Bénélux is die tussen de vijf mo- gendheden van het verdrag van Brussel verder gegroeid. In het afge- lopen jaar trad Nederland toe tôt de Raad van Europa en het Noord-At- lantisch Verdrag. Economische betrekkingcn Andermaal zal Nederland in het komende jaar de zeer gewaardeerde hulp ontvangen van de Verenigde Staten van Amerika onder het Euro pees Herstelprogramma. Alleen door een gezamenlijk West-Europees op- treden zal dit programma de maxi male vruchten kunnen afwerpen. die van het geldwezen en van de begroting is thans allereerst die van de betalingsbalans geboden. Grote moeilijkheden staan ons volk hierbij te wachten, moeilijkheden, die slechts bij een gecoôrdineerde actie op verschillende terreinen van rege ringsbeleid en grote krachtsinspan- ning van allen zullen zijn te over- winnen. Met de gewijzigde econo mische noodzakelijkheid zal op re- alistische weze rekening moeten worden gehouden. In de aanhangig gemaakte belastingontwerpen is zo- wel aan deze omstandigheden als aan sociale overwegingen aandacht gege- ven. Industrialisatie Met het oog op de werkgelegen- heid, die voor de snel toenemende bevolking moet worden geschapen en die in het bijzonder van beslis- Middenstand De positie ❖an de middenstand, die aan de ene kant door de liquida- tie der schaarstemaatregelen ruimer armslag krijgt, doch aan de andere kant door toenemende concurrentie, gepaard met zware bedrijfslasten, in sommige opzichten voor financiële moeilijkheden komt te staan, zal de bijzondere aandacht van de regering vragen. Landbouw Het landbouwbeleid blijft er op gericht te streven naar be- staanszekerheid op lange termijn door middel van productie- en marktordening en voortgaande ver- betering van onderzoek, onderwijs en voorlichting. EEN PRETTIGE LOGé Een inwoner van Hoofddorp ging met vacantie naar zijn broer in Sit- tard. E»e laatste dag van zijn verblijf in de Limburgse plaats nam hy f 1700 uit de brandkast en verdonke- rema:,nde de sleutel van die kast, opdat de diefstal niet spoedig zou worden ontdekt. Op le terugreis legde hij eerst te Nijmijgen aan, waar hij zich een nieuv, costuum kocht. De volgende pleisterplaats was Amhem, waar hij zich in een kroeg installeerde en zeer kwistijg was met de borreltjes, zo kwist. g, dat een argwanend individu de pCjîtie waatschuwde. Toe i deze de oorzaak van de vrij- gevigneid kwam naspeuren, stond de man yuist op het punt per taxi naar Rott.'dam te gaan. Bij fouillering vondT\nen nog omstreeks f 1500- Direct werd aan de broer in Sit- tard gevraagd of deze geld miste. Het antweord was, dat dit nog niet vast- gesteli kon worden, omdat de sleu tel w n de brandkast weg was. Bij een schero verhoor gaf de Hooftidorper toe f 1700 gestolen te hebben. KRANIGE OTJDE BAAS Op een avond omstreeks 10 uur werd bij een 74-jarige Amsterdamse kruidmier gebeld. De man opende de dytir op een kier en vroeg wat men iwenste. Buiten stonden twee manhen, waarvan een vroeg of de kruidenier een tientje kon wisselen. Toen deze zijn portemonnaie tevoor- schijn haalde werd er geroepen „handen omhoog" terwijl gelijktijdig werd gepoogd de deur geheel open te dtiwen. De kruidenier wist deze poging te verijdelen en toen de vrouw begon te gillen namen de in- dringers de vlucht. aie vrucmen Kunnen aiwerpeii. d feel voor de ositie der De regering stelt zich onveranderd arbeiders> acht de regering de be- ten doel de verwezenlijking van de volledige economische unie tusson België, Luxemburg en Nederland zo krachtig mogelijk te bevorderen. Niettegenstaande verheugende vor- deringen, die reeds gemaakt werden, zijn nog grote moeilijkheden te over- winnén. De verdere ontwikkeling der algemene Europese samenwer king kan aan een snelle verwerke- lijking ten goede komen. Een ruimeré ontwikkeling van het economisch verkeer tussen Neder land en Duitsland is in het belang van beide landen en tevens van een gezonde Europese économie. Oost en West Het bijeenkomen van de ronde- tafel-conferentie, die thans in Den Haag wordt gehouden, heeft de hoop doen herleven, dat, hoe emstig en in- gewikkeld de vraagstukken ook zijn, die zij tôt oplosslng moet brengen, partijen er in zullen slagen spoedig een bevredigend eindresultaat te be- reiken. Moge daaruit voortkomen een samenwerking op voet van ge- lijkheid tussen de volkeren van een vrij en souverein Nederland en van een vrij en souverein Indonesië, die in de geschiedenis zal kunnen gelden als een voorbeeld van zegenrijk sa- mengaan van Oost en West. Ten aanzien van Suriname en de Nederlandse Antillen is de weg, die tôt een nieuwe rechtsorde leidt, reeds uitgestippeld. De regering hoopt, dat een interim-regeling, die aan deze gebieden volledig autonomie geeft, en die tevens betrekking heeft op de Een kermiskraamexploitant had een nieuw soort vermaak ontworpen, dat hij een „zig-zag-wolkenkrabber" had genoemd. Van vrij grote hoogte gleed een schuitje langs een rail naar beneden. Twee kinderen van de exploitant, een 32-jarige zoon en een 15-jarige dochter wilden dit nieuw soort ker-j misvermaak, dat was opgesteld op de Haagse kermis, eens proberen. Toen het schuitje echter op 20 m van Antwerpen op hoogte was, sloeg het om. De beide inzittenden stortten naar beneden. De man was op slag dood. Het meisjej terstond gezonken. De bemanning. werd zeer emstig gewond. op étn persoon na, werd gered. In de zitting van de Tweede Kamer heeft minister Lieîtinck het volgen de medegedeeld: Zoals bekend, heeft de regering van het Verenigd Koninkrijk jl. Zondag bekend gemaakt, dat zij tôt een herwaardering van het pond sterling t.o.v. de dollar besloten heeft, waarbij de koers van het pond tegenover de dollar van 4.03 tôt 2.80 is verlaagd- Deze maatregel heeft een golf van devaluaties ontketend. Een volledig overzicht van de koersen der ondcr- scheidene geldeenheden, die hieruit zullen voortvloeien, staat op dit ogenblik nog niet ter beschikking en de gevolgen van het procès, dat be- zig is zich te voltrekken, kunnen nog onvoldoende worden overzien. Als de kruitdamp over het slagveld zal zijn opgetrpkken, zal het kabinet zich nader beraden of de thans ingediende ontwerpen van wat ongewij- zigd te handhaven zijn, wel herziening zullen behoeveu. Inmiddels heeft de regering haar standpunt bepaald inzake de koers van de gulden. Zij stelt er prijs op de Kamer mededeling te doen dat het harerzijds nooilzakelijk is geafcht de koers van de gulden te bepalen op f 3.30in de dollar, hetgeen, behoudens een klein technische afwijking, neerkomt op een gelijke devaluatie als die van het pond tegenover de dollar. Na raadpleging van het internationale monétaire fonds, dat zich met de voorgestelde wijziging van de pariteitswaarde van de gulden heeft ver enigd, is deze koers met ingang van morgen, Woensdag 21 September, 0.0. uur officiëel gefixeerd. Voorafgaande consultatie van de regeringen, jegens welke Nederland zich daartoe bij verdrag had verbonden, heeft plaats gehad. S CHIP GEZONKEN Het bijna 200 ton metende Neder landse motorschip „Pinquin", dat weg was naar Stockholm, is bij Kiel op het wrak van een lichtschip gevaren en bijna Gisteren heeft de regering het fi- nancieel beleid opengelegd. Zoals al- tijd op de dag van de opening van de Staten Generaal is na het uitspre- ken van de troonrede door H.M. de Koningin de millioenennota (rijksbe- groting) aangeboden. Aan deze Rijksbegroting ontlenen wij het volgende: Het stemt tôt voldoening aldus de minister van financiën in de in- leidende beschouwingen dat thans een ontwerp-begroting voor het dienstjaar 1950 kan worden overge legd, waarbij een vergeljjking van middelen en uitgaven van de gewo ne dienst en de buitengewone dienst I, tezamen genomen, een overschot aanwijst. Dit overschot is zodanig, dat het tekort van het landbouw evalisatiefonds ad f 171 millioen, het- welk in de begroting voor het dienst jaar 1949 tôt een bedrag van f 227 millioen nog ongedekt was gebleven, voor 1950 hieruit kan worden gefi- Van dit bedrag drukt f 1.675 mil lioen op de gewone dienst en de bui tengewone dienst I en f 226 millioen op de buitengewone dienst n. Dit betekent, dat van het totaal der rijksuitgaven op de gewone dienst en de buitengewone dienst I (met in- verminderen, doch ten aanzien van een zeer groot deel van dit bedrag de betaling slechts opschort) en de wijzigingen in de ondernemingsbe- lasting (direct gevolg f 53 millioen belastingverlichting) Daartegenover dringen èn de nood- De regering heeft zich bij het ne- men der zojuist vermelde beslissing laten leiden door de volgende over wegingen: 1. Dat Nederland, dat in zo sterke mate wordt begunstigd door de Marshall-hulp verplicht is tegen de tijd, dat deze hulp een einde zal ne- men, zijn betalingsbalans in even- wicht te brengen en met name moet trachten door eigen inspanning zijn dollarinkomsten zodanig te vermeer- deren, dat het de bedoelde hulp straks missen kan. 2. Dat Nederland in de internati onale concurrentiestrijd, die bij het afnemen der schaarste allerwege aan het toenemen is en die in verband met de elders toegepaste devaluaties ongetwijfeld nog feller zal worden, zich niet kan veroorloven duurder te zijn dan zijn meest directe mededin- valuatie meer geleidelijk kan worden nagestreefd, plotseling acuut. Het in acht nemen van de eisen der sociale gerechtvaardigheid vergt onder zul- ke omstandigheden een zeer zorgvul- dig beleid. Psychologische factoren komen tôt gelding, waarvan de be- tekenis niet is te onderschatten. In zulk een toestand worden aan het vertrouwen in het gevoerde en te voeren beleid extra hoge eisen ge- steld. De regering is zich dit ailes terdege bewust. Zij doet een beroep op de volksvertegenwoordiging en op het Nederlandse volk om haar dit vertrouwen te schenken. Hangende de beslissing der rege ring werden op grond van het devie- zenbesluit 1945 de aan- en verkoop van buitenlandse vorderingen, bui- tenlandse betaalmiddelen en buiten landse geldswaardige papieren tôt gers en voor de emstige economische nader order verboden en werden de begrip van het nadelig saldo van het zaak van het behoud van het budge- landbouw-egalisatiefonds), tezamen j taire evenwicht èn de eis van beper- behandeliëg'vargTmëêësëhappelijke nancierd. Zelfs dan is er nog een aangelegenheden, spoedig in werking overschot van f 20 millioen, dat na zafkunnen treden nadat gerezen herziening van de begrotmg van Jet moeilijkheden uit de weg zullen zijn ^dbouwueg^atiefonds geruimd. f 3.521 millioen belopend, bijna voor de helft voor rekening komt van de zojuist genoemde uitgaven-catego- rieën. Bij een beoordeling van deze uitgaven moet echter voor ogen wor den gesteld, dat de ontwerp-begro ting 1950 is opgesteld voor een pé riode, waarin ons land gebukt gaat onder zware militaire verplichtingen, welke ten nauwste samenhangen met de interne en externe veiligheid in Nederland en in de Overzeese Ge- biedsdelen, tegelijk het herstel van de oorlogsschade moet financieren en bovendien een in de oorlog hoog opgelopen staatsschuld te torsen heeft. Schuld Op 30 Juni 1949 bedroeg de bin nenlandse staatsschuld f 22.817 millioen en de buitenlandse staatsschuld f 2519 millioen. Bezorgdheid Met het oog op de zo gewenste monétaire evenwicht stemt het tôt voldoening, dat de rijksbegroting voor het jaar 1950 voor het eerst na de bevriiding sluitend is. Huurverhoging en personele belasting mogelijk ruimer zal uitvallen. Voor het eerst na de oorlog kan de gehele begrotingsdienst, iiitergard met uitzondering van de kapitaal- dienst, uit de lopende middelen wor- den gefinancierd. In de onderstaandedat, al is een verzwaring van de cijferopstelling zijn de geraamde op-| huurlasten onvermijdelijk, het niet brengst van de buitengewone hef- raadzaam is onder de bestaande om- king van niet strikt noodzakelijke consumptie tôt het verhogen van verteringsbelastingen. Als algemeen kenmerk van de te volgen belasting-politiek, aldus de minister in de millioenennota, kan worden gezegd, dat zij in- houdt een verplaatsing van de belastingdruk van de sfeer van de verwerving van het inkomen naar de sfeer van de besteding. Weest zuinig Reeds meermalen heeft de minis ter een beroep gedaan op het Neder landse volk tôt het betrachten van de uiterste zuinigheid in het ver- bruik en tôt het vergroten van de besparingen. Hij schroomt niet, dit beroep aan het slot van zijn nota met klem te herhalen. Slechts indien aile lagen van de bevolking zijn doordrongen van de noodzaak hier en sociale gevolgen van een interne deflatie, die zonder of bij onvol doende devaluatie thans onvermijde lijk ware, dient te worden behoed. 3. Dat Nederland's belang er in hoge mate mede is gediend de koers van de gulden op een zodanig peil te fixeren, dat het zonder bezwaar ac- tief kan deelnemen aan de bevrijding van het handels- en betalingsverkeer, met name tussen de West-Europese landen, van de vele bindingen en be- lemmeringen waaraan dit verkeer de laatste jaren onderworpen is geweest Hoewel de regering op grond van deze overwegingen van de noodzake-l lijkheid van haar besluit overtuigd is, heeft zij dit besluit genomen met; gemengde gevoelens, zonder in be-1 spiegelingen te treden over de vraag of de maatregel der Britse regering op een opportuun moment werd ge nomen en of een zo vergaande deva luatie van het pond sterling raad zaam was, acht zij de schok, die daardoor in de bestaande externe monétaire en handelspolitieke ver houdingen is teweeg gebracht, en de weerslag daarvan op de interne eco nomische en sociale structuur der onderscheidene landen een zaak, die tôt bezorgdheid aanleiding geeft. Een devaluatie is geen substituut voor Het niveau, waaxop de lopende' voor 1950 ad f 200 millioen standigheden een grotere proportio noodzakelijke interne correcties. Tôt op zekere hoogte kan zij het herstel j van fundamentele onevenwichtighe- 18 getronen. den vergemakkelijken, doch ander- van en zich ook dienovereenkomstig ziîds Ten aanzien van de huurbelasting gedragen, zal de buitenlandse^ hulp ^erst die zonder de- tomt de minister to. d, cnc.usie Xê'rpen S'f.l "meïTei; résultaat kunnen verwezenlijken, 7ppnQst VOOf d© WGSt dat met die hulp werd beoogd, ni het stellen van de Nederlandse eco- Met het volgende gchip kan zee- beurzen voor de geld- en fondsen- handel gesloten. Teneinde in het algemeen onge- wenste prijsbewegingen te voorko- men en speculatieve manupulaties de kop in te drukken, hebben de minister van economische zaken, van landbouw, visserij en voedsei- VQorziening en van verkeer en wa- terstaat, gebruik makend van de bevœgdheden, hun verieend in de Prijsopdrijvings- en Hamster wet 1939, onvcrwijid een prijsstop af- gekondigd. Door een geleidelijke opheffing dezer bepalingen, wan- neer en zodra de omstandigheden zulks toelaten, zal zoveel mogelijk worden voorkomen, dat uit de toe stand, die is ontstaan, ongemoti- veerde particulière voordelen wor den genoten ten nadele van het algemeen welzijn. Rest mij nog de Kamer mede te delen dat met betrekking tôt de In- donesische gulden door de voorlopi- ge federale regering, op ditzelfde uur een overeenkomstige maatregel zal worden bekend gemaakt als ten aanzien van de Nederlandse gulden uitgaven en de middelen tôt dekking daarvan zich bevinden, is echter abnormaal hoog en stemt vooral-in verband met de conj unctuurpbase, waarin de we- reld verkeert, tôt bezorgdheid- Ondanks de belangrijke stijging der productie en de verbetering, die Een Nederlands schip, dat in Rot terdam lag, had een lading vee aan boord, en er waren een drietal .cowboys" aangesteld, wier taak het was op het vee te passen. Twee gm- gen passagieren in de Maasstad, en kwamen dronken terug. Zjj wilden nummer 3, die lag te maffen, te lijf, maar deze nam de benen en ver- 6chanste zich in het officiersverblijf. De twee vechtersbazen haalden toen bijlen en hakten een gat in de deur. Nummer drie nam een mand flessen, en sloeg met fLessen naar de hoofden, die zo nu en dan door het gat werden gestoken. Toen de dronk- aards meenden dat zij geen succès zouden hebben, gingen ze een andere tactiek toepassen. Ze begonnen een vuurtje te stoken voor de deur, waardoor nummer 3 door de rook ge- dwongen zou worden het officiers verblijf te ver laten. Toen maakte nummer 3 alarm. De dronken „cowboys" die ernstig bloedden werden eerst in een zie- kenhuis verbonden, en vervolgens bij de politie opgesloten. en de daartegenover onder de uitgaven tôt een gelijk bedrag ge raamde buitengewone aflossing van nationale schuld buiten beschouwing gelaten. Uitgaven Gewone dienst f 2.681 millioen, buitengewone dienst I f 669 millioen, samen f 3.350 millioen. Middelen Gewone dienst f 3.518 millioen, buitengewone dienst I f 23 millioen, samen f 3.541 millioen; voordelig saldo f 191 millioen, nadelig saldo landbouw-egalisatiefonds f 171 mil lioen, resteert voordelig saldo f 20 millioen. De buitengewone dienst n (kapi- taalsuitgaven en -ontvangsten) van de ontwerp-begroting voor 1950 geeft het volgende beeld: Uitgaven f 575 millioen, middelen f 185 millioen, saldo f 390 millioen. Hierbij merkt de minister op, dat de kapitaalsuitgaven door leninggel- den mogen worden gedekt, terwijl deze leninggelden ingevolge de comptabiliteitswet niet onder de middelen worden geraamd. Belangrijke uitgaven Belangrijke uitgaven in de ont werp-begroting 1950 worden ge- vormd door de volgende drie cate- gorieën: Militaire uitgaven in eigenlijke zin nele huurverhoging dan van 15 voor vooroorlogse woningen toe te laten. Deze verhoging zal geheel ten bate van de eigenaren komen. In de plaats van een huurbelas ting zal dan ook worden voorge- steld het heffen van 100 opcen- ten ten bate van het rijk op de personele belasting naar de grondslag huurwaarde. Voorts zal een herschatting van het meubilair een hogere opbrengst van de belasting opleveren. Andere belastingen De hier genoemde nog in te die- nen voorstellen, inzake de personele belasting tezamen met de reeds aan hangig gemaakte verhoging van het bijzondere invoerrecht op benzine en enkele andere voorstellen, zullen voor de rijksmiddelen, het provincie- fonds en het gemeentefonds tezamen naar globale schatting opleveren: Wijziging van omzetbelasting f 140 millioen, wijziging van en opcenten op de personele belasting f 29 milli oen, wijziging van zegel- en registra- tierecht f 8 millioen, verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine f 40 millioen, totaal f 217 millioen- Daartegenover staan belangrijke verlichtingen bij de directe belastin gen, ni. de verlaging van de inkom sten- en loonbelasting (zeer globaal f 852 millioen, "uitgaven voor oorlogs-1 geschat f 150 millioen belastingver- herstel f 490 millioen, dienst derl lichting), de belastingherziening 1949 nomie op een hechte basis. Eerst na- post worden verzonden. dien zal het mogelijk zijn het econo- De datum van uiterlijke terpost mische en financiële beleid in ster- bezorging staat, tussen haakjes, ach- kere mate te richten op een directe ter de naam van het schip: welvaartsvergroting. i Suriname: m.s. „Helena" (28 Sept.) Mr. F. G. J. C. M. Teulings, lid van zijn gehele personeel altijd bereik- de Eerste Kamerfractie van de KVP baar en toegankelijk blijven, terwijl is aangezocht om zitting te nemen in de regering als minister van binnen- landse zaken. Deze portefeuille werd aanvanke- lijk beheerd door minister van Maar- seveen, doch na het aftreden van mr. Sassen als minister van Over zeese Gebiedsdelen, nam mr. van Maarseveen diens functie over. De benoeming van mr. Teulings heeft gisteren plaats gehad. Modem Personeelbeleid Nu er gestreefd moet worden naar een hoger rendement in de industrie, zo zei oud-minister Neher dezer da- gen, zullen verschillende werkgevers zich moeten afvragen waarom hun personeel ontevreden is, want slechts met tevreden werkers kan men goede resultaten behalen. Tevredenheid is niet alleen een kwestie van betaling, ook de persoonlijke verhouding tus sen leider en geleiden zijn van belang. Het is een belangrijke factor, dat de werkgever 's morgens met een be staatsschuld f 559 millioen, f 1901 millioen. samen (welke de beiastingopbrengst over haaglijk gevoel haar zijn arbeid gaat. 1950 met ongeveer f 170 millioen zal I De leider van een bedrijf moet voor ven. Elders in dit blad vindt U een uit- treksel van de millioeneimota. Mis- scliien hebt ge U gedurende enige tijd in de millioenen verdiept. Maar één ding is zeker, lang niet iedereen is in staat dit ie lezen en te begrijpen. In verbanc daarmede worden door het minister :e van financiën brochures in de hanriei gebrachi waarin van een en ander eeu populaire uiteenzetting ge- geven wordt. De brochure is geùteld „Millioenei_nota 1950 De fiscus eist Grj betaald". De broeh ire is in de handel ver- krijgbaar. WESTDCJITSE REGERING BENOEMD. Gisteren is de Westduitse regering, welke onder leiding van Bondskanse- lier Adenauer zal staan, officieel door de président, Theodor Heuss, benoemd. Buiten Adenauer zijn er 13 minis- ters waarvan- 8 Chr. Democraten, 3 Vrije Dem. (Liberalen) en 2 Duitse Partij. DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN In een woning te Amsterdam was een 49-jarige man in de keuken be- zig. Op het gasstel stond een ketel drijfje een bestaan te vinden wordt water te koken. Er liep water uit de verbeterd. Op het ogenblik zijn reeds ketel en daardoor werd de gasvlam plm. 350 kleine kwekers met deze gedoofd. Het gas bleef uit het stel teelt bezig. De kruidenteelt is ar- stromen. De man bemerkte dit ech- beidsintensief, en kan in verhouding ter niet. Hij raakte spoedig be- van de benodigde grondoppervlakte dwelmd. een goede financiële opbrengst ge- Toen zjjn vrouw thuis kwam was jagen even schadelijk is als „lumme- len". Bij iedere werknemer dient een gevoel van verbondenheid .aan „zijn" bedrijf aangekweekt te worden, ter wijl voor voorman, opzichter, enz. de juiste figuren dienen te worden ge- i kozen. Nieuwe mogelijkheirt voor de kleine boer In een nota aan de Tweede Kamer zegt minister Mansholt, dat de teelt van geneeskrachtige en aromatische kruiden, welke na de oorlog in ons land werd ingevoerd, vooral van be- tekenis is, omdat zij bij uitstek ge-; schikt is om door kleine boeren en tuinders te worden beoefend, waar door de mogelijkheid om in het be hij reeds overleden.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1