Kruidsniersverenigiiio H.-S. bestaat 10 jaar De ûrote liefde PLAATSEUJK NIEUWS Nieuwe grenscerrectie Schouwburgzaal van het Hôtel Faber een grote winkel Lages tôt de x doodstrafveroordeeld ROB DE AVONTURIER Veemcxrkt Groningen Overzicht Veemcxrkt VEILINGVERENIGING H.-S. KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA BAPPEMï'ER De V.v.V. heeft Zondagmiddag de inwoners van deze plaats «en openluchtconcert aangeboden. Dit concert werd verzorgd door het Fan farecorps H.-S., onder leiding van de heer L. Smid, en werd gegeven in de Muziektempel by de Parkstraat. Het programma bestond uit een achttal populaire muzieknummers. De belangstelling was groot, en na elk nummer werden de musici be- loond met een applausje. Onder voorzitterschap van de heer Sprik vergaderde Maandagavond in het hôtel „Struvé" de Supportera vereniging „H.S.C." By de bestuurs- verkiezixig werd het bestuur herkozen. (H. Sprik, voorz.; J. Nieborg, secr.; W. Sprik, penn.; H. Schoester; Z. Pryt en G. Hesse, leden.) Besloten werd aan de leden reductie te verlenen op de reiskosten voor het bywonen van uitwedstryden van de voetbalvereniging H.S.C., by de wed- stryd tegen Heerenveen op 2 October zal daarmede een begin worlen ge- maakt. i Er werd beraadalaagd over maatre- gelen te nemen ter versterking van de kaspositie, Met ateun van de Hervormde Ge- meente Sappemeer ia een tweetal knutselcluba opgericht, die zullen aa- menkomen in het verenigingsgebouw by de Hervormde Kerk te Sappemeer. De leiding ia in handen by een aantal dames en heren die ervaring hebben op dit gebied en dit werk vaker heb ben gedaan. De jongelui kunnen kie- zen uit verschillende soorten van knut- selen, handenarbeid, Ifandwerken enz. Men wil aldus de jeugd tegemœt ko- men by het zoeken naar een goede vrye-tydsbesteding. HOOGEZAND/SAPPEMEER. Er ia aan deze gemeente thans de- finitief een zgn. Oostenrykse school togewezen. De Zaterdag gehouden collecte ten bate van „Draagt Elkanders Las- ten" heeft f 579.55 opgebracht. HOOGEZAND Morgenmiddag tussen 14 en 15 uur zal by de Scheepswerf Gebr. Coops te water worden gelaten de coaster „Marus Fluvius", gebouwd voor rekening van de fa. Wagenbor- gen te Delfzijl. Het schip is 350 ton D.W. groot en heeft de volgende af- metingen 43 x 6.90 x 2.95 m. Het wordt uitgerust met Bodewes Lieren, centrale verwarming en electrische verlichting. Er zal een 200 pk. 4 takt „Brons" dieselmotor worden inge- bouwd. Op de werf zal later de kiel gelegd worden voor een zelfde schip be- stemd voor dezelfde opdrachtgever. Maandagmiddag heeft de archi- tect, de heer E. Wiertsema aanbe- steed de bouw van een dubbel woon- huis aan de Zuiderlaan alhier, voor rekening van de heer W. van Tilburg Er werd ingeschreven als volgt: Hoofdbouw: L. Schreuder, Zuidbroek f 24.989 E. Kappen, Zuidbroek - 25.900 J. Wiechertjes, Sappemeer - 25.982 B. Schreuder, Zuidbroek - 25.990 Akkerman Zn., Hoogezand - 26.138 Gebr. H. H. Schenkel, Veendam - 26.692 Gebr. Smid, Kolham - 26.700 J Sljtzema, Siddeburen - 27.930 J. Freij J. Mulder, Stadsk. - 28.000 B. Korthuis, Sappemeer - 28.000 J. Lenting, Noordbroek - 28.300 E. Planting, Sappemeer - 28.500 H. de Jonge A. Smit, Veendam - 28.800 J. Bleker, Appingedam - 28.980 Houwing, Beerta - 29 000 H. A. Gruben, Siddeburen - 29.025 M. Munneke, Musselkanaal - 29.500 D. de Jonge, Wildervank - 30.300 Chr. Prummel, Veendam - 30.950 Glas, verf en behang: J. v. d. Veen, Sappemeer f 1.880 IL Lentz, Hoogezand - 1.974 A. Aten, Kalkwiik - 1.999 G. Dontje, Sappemeer - 2.025 E. Bullinga, Hoogezand - 2.068 H. Kip, Hoogezand - 2.079 Lood- en zinkwerken, gas- en wa- terleiding: R. Maatjes B. Peper f 1.575 V. Braun, Sappemeer - 1.924 T. Gorens, Sappemeer - 1.974 W. J. Scholte, Sappemeer - 1.985 Electr. Installatie: W. J. Scholte, Sappemeer f 326 V. Braun, Sappemeer - 378 T. Gorens, Sappemeer - 476 WESTERBROEK Bij de bespreking van de strem- ming Nevelslaan in de buitengewone vergadering van de landbouwvereni- ging waren vele leden van mening, dat de tyd van het jaar daarvoor thans ongeschikt is. De conclusie was, dat het voor jaar beter geschikt is. Ook het omleggen van het verkeer over het Vonderpad werd afgekeurd, omdat deze weg nooit een weg ge schikt voor auto's zou kunnen wor den, zelfs niet indien men de duikers onder de vonders ging leggen. Deze weg blijft te smal. Voor het geval het gemeentebe- stuur directe verbetering van de Nevelslaan zou willen, dan zal het advies van de Landbouwvereniging luiden het verkeer niet te stremmen, maar de vernieuwing van het weg- dek in 2 helften te doen plaats _vin- den. In de leerkamer werd een bloe- fententoonstelling gehouden. In het voorjaar waren aan kinderen van Zon- dagschool en Kinderkerk stekjes uitge- reikt. Er was op de tentoonstelling een aardige verzameling Fuchsia's. Prys- winnaars; Berend Apeldoorn, Cornelis Ensing, Reina Zwaneveld, Gini Moes, Martje Wiegers, Lukas Buurman, Jan- je Wiltjer en Relnder Zwaneveld. SLOCHTEREN. Daartoe aangemoedigd door het succès van het vorige jaar organiseert de Handelsvereniging „Froombosch" op 4 5 en 6 October a.s. een Verkoop- ten oonstelling. Was deze tentoonstel ling het vorige jaar ondergebracht in de Zaadcentrale, thans slaat men de vleugels iets breder uit an wordt het geheel ondergbracht in een gro'e tent welke geplaatst zal worden op het terrein achter café Scheltena. Het aan tal deelnezners la dit jaar groter door- dat ook winkeliera buiten de werkinga- kring van de Handelsver. deelnemen. Ter vervanging van de burge. meeater by ziekte of afwezigheid is de heer J. H. Kuipers te Scharmer be. noemd tôt loco-burgemeester. In verband met werkzaamheden aan de Hoofdweg is het verkeer om- gelegd en moet nu over de klapbrug over het Slochterdiep. Deze brug heeft emstig van de oorlogsschade geleden en 1b nog niet grondig hersteld. Dat deze brug niet voor het zware verkeer berekend is biykt doordat nu reeds tweemaal een vrachtauto door de brug is gezakt By het verrichten van landbouw- werkzaamheden geraakte de heer P. Udding bekneld tussen een wipkar en tractor. Hy werd ernstig gewond en na voorlopige behandeling naar een ziekenhuis te Groningen overgebracht. Naar we vememen heeft de uit- gever van het weekblad ,.De Vrye Woldstreek", in verband met veran- dering van werkzaamheden, de uitga- ve van dit blad gestaakt. SCHILDWOLDE. Vrydagavond hield de V.v.V. ..Schildwolde en Omstreken" in café Veenhoven een buitengewone leden- vergadering over de aankoop van grond ten behoeve van het nieuwe sportterrein. De voorzitter, de heer A. de Haan, deelde mede, dat naast de afgekomen onteigening van het land van de familie Bouwman, alhier, een minnelyke schikking is ontstaan met deze familie betreffende overname van een gedeelte van het onteigende land, terwijl de sloot en berm langs de laan in het bezit van de V.v.V. zullen ko- men. De vergadering besloot met alge- mene stemmen tôt het aangaan van de overeenkomst met de familie Bouw man. Er zal getracht worden zo spoe- dig mogehjk met de werkzaamheden een aanvang te maken. HELLUM. De afd. Hellura van de A.N.L.B. vergaderde in café Hansen, alhier, on der voorzitterschap van de heer H. Haan. Na afhandeling van de notulen en enige interne aangelegenheden volg- de een bespreking over het bedryfs- pensioen en het looncontract in het dorsbedryf voor 1949. SIDDEBUREN. De vereniging voor Volksverma- ken en de wielerclub „D.T.S." die het voornemen hebben a.s. Zaterdagmid- dag een wielerwedstryd te organiseren, hebben van Ged. Staten geen vergun- ning verkregen tôt omlegging van het verkeer. Pogingen worden thans ge daan om toestemming te verkrygen van B. en W. van Slochteren de wed- stryd te houden zonder omlegging van het verkeer. MUNTENDAM. -r- Er ls hier ter plaatae in het le- ven geroepen een voorlopig comité ter bevordering van de heroprichting van een Handelsvereniging te Muntendam. (Voor de oorlog heeft er een Hanhels- vereniging bestaan)Maandagavond vergaderde dit comité in het hôtel „De Munte". Spreker was de heer W. Kllphuis van Sappemeer, die een uiteenzetting gaf van doel en streven van een han delsvereniging. Vervolgens werd de vereniging opgericht onder de naam .Handelsvereniging Muntendam" en de statu ten vastgesteld. Voorlopig wer den 25 leden genoteerd, terwyi beslo ten werd een ledenwerfactie te gaan voeren. Het bestuur werd als volgt sa- mengesteld: H. W. MOhlmann, voorz.; J. Kllphuis, vice-voorz.; P. Kroeze, secr.; C. Rustebiel, vlce-secr.; H. Brink Jr., penn. en F. Wellerich en M. Moesker, leden. Te Tussenklappen sloeg het paard van een schipper uit Scheem- da op hol. Doordat de wagen tegen een lichtmast botste kwam het geval tôt stilstand. De afd. van de Bond v. Platte- landsvrouwen is weer bij s en ge weest. Uit het verslag van |le pré sidente Week dat het zomerreisje naar genoegen van de deelneemsters is geweest, Er werd overleg gepleegd over de samenstelling van het programma voor het komende seizoen. De vergadering werd besloten met samenzang. Enige middenstanders hebben het initiatief genomen tôt de oprich- ting van een Handelsvereniging Binnenkort zal te dezer zake een vergadering worden belegd. Ook voor de oorlog bestond er in deze gemeente een handelsvereni ging. GRONINGEN. Zoals bekend is, heeft het Pro- vinciaal bestuur van Groningen, in overleg met de besturen der bij de watervoorziening betrokken aardap- pelmeelfabrieken, contact opgifïiomen met de Duitse autoriteiten oiti door oppomping van water uit de ri der de Eems, het waterpeil in de Vekikolo- niale kanalen te verbeteren. Dj| cam pagne der aardappelmeelfabrieken maakte deze zaak tôt een zeet drin- gende aangelegenheid. j Het overleg heeft succès gegad en toestemming voor het oppompen van water werd verkregen. De nodigfe pom- pen kon de provincie van de Rykswa- terstaat krygen en Werkspoor heeft met man en macht gewerkt om deze pompen bedryfsklaar te make|L De Provinciale waterstaat heeft in ne af- gelopen week de drie pompinstallaties, ieder met een capaciteit van 50 m3 per minuut, opgesteld aan het Haren- RUtenbroekanaal. Veel medewerking werd daarbij ondervonden van je Ne- derlandse consul te Emden en van de Nederlandse militaire missie te Ber- lyn. De vorige Zaterdag waren de in- stallaties gereed fin om 6 uur 's mid- dags is het pompen, dat dag en nacht doorgaat, begonnen. Een meevaller is, dat thans 's nachts bovendien- enig water toestroomt uit het Nord-Stld- kanaal. Verwacht mag worden, dat het waterpeil in de veenkoloniën thans langzamerhand zal stijgen, zodat de aardappelschepen geleidelijk zwaar- der beladen zullen kunnen worden. ASSEN In de te Assen gehouden 1 jaar vergadering van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten, deel de de voorzitter mr. A. Kleyn mede, dat de kas 4000 spaarders heeft, van wie aan het einde van dit jaar 'meer dan 700 in hun eigen huis zullen wonen. Het volgend jaar zullen weer 400 spaarders hun eigen woning krygen, Door het renteverrekendende stelsel, dat door de bouwkas wordt tpege- past, in navolging van andere landen, heeft men hier de wachttijd in eigen hand en is men niet gebonden aan de stortingen der spaarders. Gewezen werd op de moeiiykhe- den welke momenteel aan het bou- wen verbonden zyn: de hoge kosten en de uitgebreide administrajieve beslommeringen, die het bouwen door particulieren practisch oruÉhge- îyk maken. Ter verminderifl-^PviJir deze moeiiykheden heeft de bouwkas een technlsche afdeling ingesteld, die het administratieve werk van de bouwer overneemt en hem bij de bouw met raad en daad ter zijde staat. De vergadering verleende zijn goedkeuring aan het voorstel om een lening van 5 millioen gulden aan te gaan voor de bouw van 400 wonin- gen in het volgende jaar. ONGELUK BIJ DE JACHT Op een van de ondernemingen van de Handelsvereniging ..Amsterdam" had men een jacht georganiseerd op wilde varkens. De employé Schur- mann zat op een railauto, en had zijn Mauser-jachtgeweer in de hand. On- verwacht ging dit geweer af. De ko- gel trof de jager in het hoofd. Hy overleed terstond. VOETBALLER EN INBREKER Een in het Zuiden van ons land vrij bekende voetballer. wonende te Helmond, en spelende in een Sit- tardse club, is als een inbreker ont- maskerd. Zijn operatieterrein was Geleen. Eerst pleegde hij een inbraak in een kelder, waar hy een partij levens- middelen ontvreemdde. Vervolgens drong hy een kledingmagazyn bin- nen, doch daar werd hij by zijn werkzaamheden gestoord. De volgen de inbraak was wederom in een kle dingmagazyn. Maar toen hy beladen en belast verdween werd hij door de eigenaar gesnapt. Later is hy door de politie gearresteerd. ONTZETTENDE SCHEEPSRAMP Tôt dusver 118 lijken geborgen, terwijl nog 117 personen worden vermist In de haven van Toronto heeft een ontzettende scheepsramp plaats ge- had. In de nacht brak brand uit in het Canadese schip „Noronic", waar- mede een aantal vacantiegangers een trip maakte. De brand greep snel om zich heen, en na zeer korte tijd stond het gehele schip in lichter laaie. De passagiers stroomden naar het dek, waar werd gedrongen en gevochten om van het schip te komen. Sommi- gen sprongen op de wal, anderen in het water. De bemanning wist een aantal personen in een langszy lig- gende boot te helpen. Ver der werd zoveel mogelyk vanaf de wal gehol- pen. De brandweer, die gearriveerd was met 18 brandweerauto's en 2 dryven- de spuiten stond voor een hopeloze taak. Eerst nadat er niets brandbaars meer was begonnen de vlammen te doven. Volgens de officiële cijfers bevon- den zich in totaal 685 personen aan boord. 450 daarvan hebben de ramp overleefd, doch velen van deze 450 zyn min of meer ernstig gewond. Er zyn tôt dusver 118 lyken ge borgen, waarvan slechts 35 konden 'worden geïdentificeerd. Er worden nog 117 mensen vermist. ACHTTIEN DODEN BIJ VLIEGRAMP By Brazzaville (Frans Eq. Afrika) is een vliegtuig by de landing in brand gevlogen en verongelukt. De achttien personen. die zich aan boord bevonden zyn allen omgekomen. On der de slachtoffers bevindt zich Dr. G. J. Stefanopoulos, een bekende gele-koorts-deskundige van het in- stituut Pasteur te Parys. NIEUWE MOGELIJKHEDEN VOOR DE BRANDWEER In Amerika worden proefnemin- gen gedaan met een pak voor brand- weerlieden, waarmede zy gedurende byna 3 minuten in een temperatuur van 1093 graden kunnen vertoeven, dat is byna de temperatuur waarop yzer smelt. Zo is het mogelyk in een benzine- brand door te dringen of te werken in een met stoom -gevuld vertrek. - Het pak weegt 15 kg. Gisterenmiddag herdacht de Krui- deniersvereniging H.-S. het feit, dat, zy 10 jaar geleden als afzonderlyk onderdeel van de Handelsvereniging ontstond. En deze herdenking ging natuurlyk gepaard met een zee van bloemen. In deze 10 jaar heeft zy steeds op de bres gestaan voor de belangen van de zelfstandige kruideniers in HoogezandSappemeer. Er werd door het bestuur gerece- pieerd in de sociëteit van het hôtel Faber. Vertegenwoordigers van merkartikelenfabrikanten, alsmede afgevaardigden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen; N.C.V. Bond, Handels vereniging H.S. en Burgemeester en Wethouders. Opgemerkt moet worden dat ver schillende bestuursleden reeds vanaf de oprichting der Vereniging die functie vervullen. Dat geldt voor de voorzitter, de heer D. Poelstra en voor de heren Woldendorp en Sprik. Omstreeks vier uur opende de burgemeester van HoogezandSap pemeer de Show- en Verkoopbeurs. Allereerst sprak de heer Poelstra. Na zyn welkomstwoord dankte hy de plm. 70 deelnemers aan de beurs. Hy memoreerde dat er Maandagmorgen 8 uur nog niets aan de opbouw was gedaan. Hy achtte de beurs 'n symp- toom van verhoogde collegialiteit on der de kruideniers. Vervolgens was het woord aan Bur gemeester H. de Wit. De spreker Willy Paul Franz Lages, de 47- jarige voorm. S.S. Sturmbahnfuehrer en Kriminalrat, ex-chef van de Duit se Sicherheitspolizei en Sicherheits- dienst te Amsterdam is door het By- zonder Gerechtshof te Amsterdam tôt de doodstraf veroordeeld. In afwyking van het gebruikelyke deelde de président, alvorens de sen- tentie voor te lezen aan Lages mede, dat hy tôt de doodstraf was veroor deeld. Het voorlezen van de senten- tie nam een uur in beslag. Lages zal beroep in cassatie aan- vragen. Er is een nieuwe grenscorrectie te verwachten. Het betreft hier een strook grond van 1 km lengte, waar- door een weggedeelte aan de heer- baan NymegenKleef by ons land gevoegd wordt. De Duitse douane heeft de in April opgerichte slagboom weer weggeno- men en haar wachtpost teruggebracht naar het Duitsblyvende gebied. Van welingelichte zyde deelde men ons mede, dat deze correctie per 24 24 Sept. a.s. ingang zal vinden en het nieuwe terrein vermoedelyk aan de ge meente Beek wordt toegevoegd. De Nederlandse doorlaatpost Beek, waar het grote verkeer uit het Roergebied en Tsjecho-Slowakye passeert, komt nu tussen grenspaal 624 en 265. Door deze grenscorrectie zullen slechts enkele personen by Nederland komen. ALLE NAZI BEESTEN VERIOTN- DERD TOEREKENINGSVATBAAR In een ultspraak van het Amster- dams byzonder gerechtshof tegen een kampbewaker, die zich aan mishan- delingen van gevangenen schuldig had gemaakt, deelde président prof. J. A. van Hamel mee, dat volgens een psy- chiatrisch rapport de verdachte ver- mfnderd toerekenlngsvatbaar moest worden geacht. „Het hof hecht echter aan deze verklaring niet te veel waar- de, hoewel het het er mee eens ls", zo vervolgde prof, van Hamel de sen tent le. „Immers, vrywel aile Verdach- ten, die zich aan dit soort weergaloze misdaden met uiteriyke gemoedsrust te buiten gingen, zyn uiteraard in meerdere of mindere mate ontoereke- ningsvatbaar". Daarby bleef het echter niet. De sententie ging ultvoerig op deze men- taliteit in en sprak over „de verwor- ding van geest, die een kenmerk is geweest van vrywel aile nazibeesten, die dus geen van allen als normale Inensen konden worden bjfchouwd". Volgens deze sententie mocht men by de berechting aan de verklaringen van dit soort mensen over hun verminderde toerekeningsvatbaarheid echter niet te veel waarde hechten. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. 2) We zullen u graag op de hoogte houden, mynheer Groeneweg. De stem klonk nu weer iets toeschiete- lyker. Mag ik u dan verder een prettige middag toewensen Dat mag u, antwoordde de klant terwyl hy met het boek in zyn hand opstond om te vertrekken, op voorwaarde, dat u te zyner tyd eens myn uitnodiging zult aannemen. En zonder het antwoord af te wachten, misschien uit een soort vrees, dat dit min of meer afwyzend zou zyn, opende hy de deur en ging de warme straat weer op. Snel keek hy naar de étalageruit, waarop hy las Voor- heen P. Hagen. Hy haalde de schou- ders op en liep naar de tramhalte. Nu wist hy nog niet veel. Tien tegen een, dat het meisje anders heette. In de winkel streek de jonge vrouw de haren van het voorhoofd weg en nam toen nieuwsgierig het kaartje op. Ze las G. Groeneweg, fabrikant. Kantoor en fabriek: Tweede Con- stantyn Huygensstraat 182-184. Dro- merig staarde ze toen naar buiten en zag hem in de tram stappen. Ook hy keek nog eens naar de boekwinkel. Toen reed de tram weg. Ze zuchtte terwyi ze nogmaals naar het kaart je keek. Een aardige jongen, fluister- de ze zacht. De bediende gaf ze order de triolo- gie in te pakken en klaar te leggen met het adres van de heer Groene weg er op. Voor de aankondiging van de nieuwe uitgaven zou ze zelf zorgen. En het eigenaardige was dat de jonge vrouw, die dagelyks met jon ge en oude mannen sprak, klanten, die min of meer geregeld haar win kel bezochten, steeds moest denken aan de jonge fabrikant, die haar uit- genodigd had mee te gaan zwemmen. Ook Groeneweg moest gedurig aan de jonge vrouw uit de boekwinkel denken. Dromerlg zat hij een paar uur later op een terras aan het IJ met een koel glas bier voor zich. Een paar bladzyden had hy in het nieu we boek gelezen maar het lag werke- lyk niet aan de jonge schryver, die met dit werk debuteerde, dat hy zyn aandacht niet by de bedrukte blad zyden kon houden. Steeds. weer zag hy in gedachten de jonge vrouw voor zich. Hy, de verstokte vrygezel, die tôt nu toe imm'uuum was gebleven voor vrou- welijk schoon. Telkens weer tracht- te hy zijn aandacht by het boek te bepalen, maar het hielp niets. Een volgende keer misschien Ja, dat had ze gezegd. Och, wat ver- beeldde hy zich eigenliik Zo'n jon ge vrouw kreeg natuurlyk dagelyks in haar winkel compliment j es te ho- ren van diverse mannen. Daaraan raakte ze natuurlyk gewend. Zou ze hem wel au serieux genomen heb ben Getrouwd of verloofd was ze waarschyniyk niet, want aan haar slanke vingers had hy geen andere ring gezien dan een kleine zilveren met een steen. Nogmaals trachtte hij zich te ver- diepen in het boek, maar toen hy weer enkele bladzyden gelezen had, wist hij nauwelyks, waar het boek over ging en zuchtend sloot hy het en legde het voor zich neer. Wat mankeerde hem eigenliik Tenslotte riep hy de ober, betaalde en ging weer met de pont over naar de stad. Met lyn 1 ging hy nog even naar zyn kantoor om de avondpost door te kijken. By de boekwinkel stapte hy uit, maar deze was reeds gesloten en van de jonge vrouw zag hy niets meer. Een intermezzo, dacht hij neerslachtig, het is al weer voor- by. Ships pass in the night Twee dagen hield hy het uit. Toen kon hy zich niet langer weerhouden. Het was een regenachtige middag en toen hy om half zes z'n kantoor ver- liet, besloot hy de gekochte trilogie te gaan halen. Met een kloppend hart opende hy de winkeldeur. Zacht hoorde hy de zoemer overgaàn. In de winkel stond nog een klant. waarmee de jonge vrouw bezlg was. Ze keek even op, toen ze hem zag binnenkomen. Een vluchtig rood overtoog haar even, maar ze knikte hem vriendelijk toe en toen de bediende uit het kantoor achter de winkel vandaan kwam om Groeneweg te helpen, zei ze Willem wil jy, mynheer verder helpen 7 Met- een kwam ze naar hem toe. U komt de trilogie halen vroeg ze vriendelijk. Ja, antwoordde hy, nadat hy zyn boek op een stoel had gelegd, en 201. Rob verkende nauw- gezet het terrein en spoedig werd zyn moei- te beloond. Het oerwoud had weer plaats ge maakt voor de woestyn en spoedig zag hy de ri- vier en de plek, waar de inboorlingen hem gevan- gen hadden genomen. behalve de trilogie nog wat. Ik zal het boek even opzoeken. We hebben het al voor u ingepakt. Ze verdween in het kantoor en kwam even daarna terug met het pakje. Alstublieft, mynheer Groeneweg. Kyk, antwoordde hy beheerst, dat doet me genoegen, dat u zich myn naam nog herinnert, juffrouw. Hagen is myn naam, antwoord de ze zacht. Juffrouw Hagen. Ik zou echter nog wat' willen meenemen uit deze winkel. De andere klant was geholpen en vertrok. De bediende verdween al weer in zyn kantoor, waar hy zich opnieuw in de administratie verdiep- te. Dat kan gebeuren, mynheer. Zegt u maar, wat u hebben wilt. Pardon, antwoordde Groeneweg schalks ik heb niet gesproken over hebben. Ik heb namehjk gezegd, dat ik nog iets anders zou willen meene men uit deze winkel. Ze lachte geamuseerd. niet begrij- pend. En wat is dat dan wel 7 U. Ik Mii 7 Ja, juffrouw Hagen. Ik herinner u aan uw belofte van deze week, toen ik u uitnodigde mee te gaan zwem men. U zeide toen Misschien een an dere keer. Maar mynheer Groeneweg, het is nu toch geen weer om te gaan zwemmen I O, maar we behoeven ook niet bepaald te gaan zwemmen. Er is ook wel wat anders te doen I Byvoorbeeld 7 Ze lachte ietwat spottend en op- eens werd hy ernstig. Rustig zag hy haar aan, recht in de ogen. Even was er een pauze, waarin beiden elkaar diep in de ogen zagen. Toen verbrak hy deze stilte en zei met zachte stem Juffrouw Hagen, U zult hier, in .deze winkel ongetwijfeld met heel wat jonge mannen kennis maken en aangezien u jong bent en aantrek- keiyk, zult u heel wat compliment- jes te horen krilgen en misschien ook wel eens meer een uitnodiging zoals ik u deze week deed. (Wordt vervolid) wees erop dat kleine dingen groot kunnen zyn voor hun naaste omge- ving en deze showbeurs achtte hy van belang voor deze omgeving. Voorts sprak de heer de Wit over de groeiende gemeenschapsgedachte en sprak zyn bewondering uit voor hetgeen is tôt stand is gebracht. Vervolgens besprak hy de E.C.A.- hulp en de noodzakelijkheid voor Amerika deze te verlenen. Ten slotte sprak hy de hoop uit dat de kruideniers op de ingeslagen weg zouden voortgaan. De beurs De schouwburgzaal van het hôtel Faber is in een grote winkel veran- derd, waar ailes zodanig is geëxpo- seerd, dat men gemakkelyk een overoverzicht kan krygen van het geheel. Diverse merkartikelenfabrikanten hebben er hun stand ingericht, en hierby bevindt zich de theeschenke- ry van de fa. Tiktak uit Groningen. Het toneel is geheel door de plm. 45 deelnemende kruideniers in be slag genomen. Een zo grote ver- scheidenheid van waren is er ten- toongesteld, dat men niet weet waarnaar men het eerste en waar- naar het laatste moet kijken. Het geheel maakt een feestelyke indruk, die zeker tôt een bezoek noodt. Door de grote ruimte die hier beschikbaar is kan een goed beeld worden gegeven van de grote ver- scheidenheid van artikelen en kwa- liteiten, die de zelfstandige kruide- nierè kunnen leveren. Om 5 uur, toen de zaal voor het publiek toegankelyk werd, stroomde de belangstellenden toe. En het staat vast, dat zy zullen blyven toestro- men, al de dagen dat de beurs ge- opend zal zijn. DRIEJARIG KINDJE DOOR OMVALLENDE WAGEN GEDOOD In de van der Meydestraat te Rot terdam kroop eergistermiddag de driejarige D. van Laren onder een handwagen, die geladen was met le- gels, klinkers, een kruiwagen en een zakje zand. Doordat de wagen omviel en de lading verschoof, ge raakte het kindje met het hoofd tus sen de bak en de straatstenen. Het kind werd naar het Bergwegzieken- huis vervoerd, waar het na aan- komst is overleden. EXAMEN Voor het Vrydag jl. te Aalsmeer gehouden examen Bloemschikken en -binden van de Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde, slaagde de heer F. Wiltjer, bloemist te Hooge zand. Dinsdag 20 Sept. 1949. Kalf- en melkkoelen f 775800, f 625—700, f 375—550; Vroegm. koel- f 650725, f 475600; Kalfvaarzen en f 650—775, f 600—600; Vare koei- en f 525575, f 375450; Kalveren en pinken f 140—400; Weideschapen f 6575, f 45—55; vette Lammeren f 4250; vette Schapen f 8090; Blg- gen f 40—47, f 27—37. Aanvoer: 558 runderen, 113 kalve- ren, 772 schapen, 6 varkens, 637 big- gen, 53 paarden, 19 bokken en gel- ten. totaal 2158. Op de veemarkt was de devaluatie het gesprek van de dag, doch over het algemeen werd zeer rustig geoor- deeld, zodat de gebruiksveehandel er niet ongunstig door werd beïnvloed. By toenemende aanvoer werden de onrijpe kalfkoeien, alsmede de vers gekalfde koeien vlugger verhandeld dan voorheen, met als gevolg stijgen- de pryzen. Op de afdeling slachtvee was het aanbod groot. Het B.V.V. nam 160 runderen en de aangevoerde kalveren over. Door de toenemende exportmogelijkheden was de handel in de vette lammeren ondanks de vast- gestelde pryzen vlug. De weideschapen werden niet vlug, maar pryshoudend verhandeld. In de blggen was de han del by klelnere aanvoer zeer traag ge- stemd. Voor de paarden was met ult- zondering van enkele slachtpaarden weinig animo. Maandag 19 Sept. 1949 Kaskomkommers 1 f 22; Platglas- komkommers 1 f 1419; Idem 2 f 1317; Idem 3 f 1114; Bloemkool IA f 3746; Idem 1 f 21—39; Idem 2 f 1428; Meloenen f 1370; Perzi- ken f 68; Knolseldery f 69 per 100 stuks. Andyvie f 513; Augurken A f 71- 82; Idem B f 5563; Breekpeen f 5.80—11.10; Druiven f 62—82; Kro- ten 1 f 58; Postelein f 58; Prei 1 f 1217; Pronkbonen f 17.2022.60; Rode kool f 5.207.10; Sav. kool geel f 10.4012.70; Spinazie f 2.30 4.90; Spekbonen f 2329; Stamslabo- nen z. dr. f 3046.10; Stokslabonen f 48—51; Tomaten A f 19—24; Idem B f 23—39; Idem C f 16—24; Veense bonen f 24—28; Waspeen 1 f 7.6016; Witte kool f 6.40—11.20; Komkom- mers f 1421 per 100 kg. Kropsla 1 f 9.5013.10 per 100 krop. Woensdag. Hoogezand: Bloscoop 8.30 u. „Kelzer- wals". Donderdag. Hoogezand: De Regenboog 5 en 8 u. Filmavond Chr. Fabrieks- en Tr&ns- portarbeldersbond. Vrydag. Hoogezand; Blciscoop 8.30 u. „Da Zoon vm» Robin Kood", V

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2