GEBREK AAN GEMEEHSCHAPSZIN Het conflict tussen Moskou en Belgrado WAT IS UW MENING HET NUT VAN ESPERANTO DE KERK IN KROPSWOLDE vaarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 over de devaluatie van de gulden Vtenîô Jcrargoirg Zateiûag 24 September 1849 No. 76 MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVFNG VOOR DE Gt ^lEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK UIT DE SCHRIFT Buiteriiands Overzicht Rajk's bekentenis Repatriëring Militairen uit Indonésie Ds. van der Meiden sprak over a^'ir^Lr^hmendeperso,.» WkS Niet mtoi.- i^T^T^teTbeto'"ôm?>rï; SiS'S'Ï.Ti!» S ."•g.gg.ggAg 1?g™l<S± KUNST- EN AMUSEMENTSAGENDA Dît ironnner bfwtaat ait ZEB pœetna's ABONNEMENTSFKIJS f 1.50 p. kwartaal. Franco p. post f 1.75 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER AD VERTENTIE S 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes ais te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster: Seggers' en Kremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2351 en 2S61) Postrekening No. 435883 De eerste gevolgen van de devaluatie van de gulden ziin reeds merk- baar geworden. Wii menen niet dat de prijzen zijn gestegen dat zou zelfs niet mogelijk ziin want er geldt een prijzenstop. Maar op een andere wijze heeft men reeds de gevolgen kunnen waarnemen. Het is ons be- kend dat een juffrouw, direct toen zij vernam, dat de waarde van de gulden ten opzichte van de dollar zou dalen, de trein naar Groningen genomen heeft. en zich hais over kop van onder tôt boven in de nieuwe kleren gestoken heeft. En dat gevalvan de juffrouw staat niet op zich- zelf. Dan heeft men het feit, dat er in sommige zaken weer „neen" ver- kocht wordt. Dezer dagen waren we bij onze sigarenleverancier, en die vertelde, dat hij een partij van 10.000 sigaretten zou ontvangen, maar dat de leve- rancier ze niet had afgezonden. Wij willen het over de nerveuze juffrouw niet verder hebben, maar blijven stilstaan bij de beide andere gevallen. Er is velerzijds een tendens merk- baar om goederen vast te houden. Dat verschijnsel valt natuurlijk te verklaren. Het is te verwachten dat de prijzen van verschillende goede ren zullen stijgen. Daar vallen in de eerste plaats onder de goederen, wel- ke worden geïmporteerd uit landen, die hun muntsoort niet hebben gede- vEilueerd (zoals Amerika) en landen die hun muntsoort painder in waarde hebben laten dalen dan Nederland (b.v. België). En verder zullen de prijzen stijgen van goederen in Ne derland gefabriceerd, waarvoor grondstoffen nodig waren afkomstig uit de bedoelde landen. Het ligt echter in de bedoeling van de regering te bevorderen dat de aanwezige voorraden tegen de oude prijzen worden uitverkocht, vandaar dat ze een prijzenstop heeft afgekon- digd. Resumerende kan men dus zeggen: le. Aangezien te verwachten is, dat verschillende artikelen in prijs zullen stijgen betekent de devaluatie in het algemeen een loonsverlaging. (Men kan immers voor hetzelfde loon minder kopen). 2e. Opdat niemand van de devalu atie zal profiteren door de aanwezige voorraden duurder te verkopen heeft de regering een prijzenstop afgekon- digd. 3e. Een aantal winkeliers, hande- laren te verdienen. Dergelijke lieden tonen een volkomen gebrek aan gemeenschapszin. Indien de regering dit offer heeft durven vragen dan is het baar plicht er scherp op te let- ten dat de aanwezige voorraden geheel voor de oude prijs worden verkocht. Tegen hen die trachten goederen achter te houden om deze later tegen hogere prijs te DE BENELUX-VOORITNIE TREEDT 1 OCT. IN WERKING. Gisteren is in Den Haag een vergadering gehouden van depre- sidenten der raden van de fjel- gischNederlandsLuxemburgse donane-overeenkomst. De voor- waarden voor de verwerkelijking van de voorunie bleken sedert de monétaire gebeurtenissen van de laatste dagen zodanig verbeterd, dat de voorunie op 1 October in werking zal kunnen treden. De twee delegaties zullen een rapport aan hun regeringen uit- brengen. Beslissingen betreffende het handelsverkeer binnen hetka- der van de voorunie kunnen in de komende dagen worden verwacht. een aanklacht tegen Joego-Slavië. Vier uur lang duurde de bekentenis. Rajk is politiesoion in de communis- tische partij geweest, zo verklaarde hij. Hij wist dat de Ameriltaanse ge- heime dienst in het bezit was van bezwarend materiaal over Tito, en dat deze daarmee gedwongen werd tôt medewerking met de Westelijke mogendheden. Tezamen met de Wes-, telijke landen zou Tito het regiem in Hongarije hebben willen veranderen. TIENDUIZEND VATEN HARING NAAR POLEN. Met Polen is een compensatietrans- actie tôt stand gekomen waarbij is overeengekomen, dat Nederland aan dat land in ruil voor een partij rogge 10.000 vaten haring zal leveren ter waarde van f 350.000. De haring, die op het ogenblik nog in Scheveningen, Vlaardingen en Katwijk ligt opgeslagen, is gevangen in het seizoen 19481949. Met deze GODS TIJDEN ZIJN SCHOON. Er is een ttid om al te breken en oen tijd om te bouwen. God heeft ieder ding schoon gemaakt op ziin tijd. Pred. 3 3b, lia. Wat Prediker gezien heeft bij zijn Tito afzonderlijk beschuldigd, welke beschuldigingen echter gemakkelijk door Joego-Slavië kunnen worden weerlegd. Lntvssen is het conflict Belgrado Moskou reeds doorgedrongen tôt de assemblée der MUZIEK. AMERICA WE THANK YOU Van Louis Noiret's Music Company te Amsterdam ontvingen wij een exemplaar van een nieuw lied van Louis Noiret, met tekst van H. Joos- ten, America, we thank you In het lied wordt de dankbaarheid En dan worden de medewerkers van, levering is de oogst van deze période onderzoek van het leven, is weinig vrijwel opgeruimd. hoopvoL Hij heeft het volk zien bou- POSTAGENTE OVERVALLEN. wen een schoon rjjk en een schone De invalide houdster van het post- tempel voor den Heere Hij heeft ge- agentschap te Driehuis-Velsen, kreeg zien de giorie van David en Salomo. bezoek van een omstreeks 24-jarige Maar hy heeft daarna ook zien ko- jongeman. Plotseling nam deze een men een ty d van grote afbraak. Het hard voorwerp en sloeg haar in het irijk werd verscheurd, de stammen Verenie'd.e naties gezicht, waardoor haar bril werd ver- werden weggevoerd, eerst de tien en brijzeld. Even was de vrouw beduusd toen de twee, en ook de tempel des welke Dinsdagmiddae werd geopend, -EL d kl en van nie gelegenheid Heeren te Jeruzalem werd verwoest. en die vermoedeliik 11 weken zal Site^de ke jongeman om er met En toen de storm geluwd was, duren. Uit de stemmingen is geble- ildloud van de kas vandoor te kwam er een tijd van wederopbouw. ken dat de Joegoslavische afgevaar- gaan Maar zie, ook het wederopgebouwde digde niet meer op door Moskou xJireet daarop waarschuwde de zal niet stand houden voor eeuwig. vrouw de politie Een nieuwe tijd van afbraak ruïneert GEVOLG VAN DRANKMISBKUIK. het opgebouwde weer. Dat heeft Pre- Een Haagse koopman had zo diep diker gezien, en hy heeft het bouwen in het glaasje gekeken, dat hij niet van de mensen lets afschuwelyks ge- meer in een rlchte lijn kon lopen. vonden. Men bouwt een ryk en men Trappen afdalen kon hij helemaal bouwt eel\ tempel voor een tyd i 1 jÉ»*=>-n vnlcrpnHp» nprindp van athraak is voorgestelde candidaten wil stemmen Nadat de openingsplechtigheid had plaatsgehad hield de Amerikaanse minster van buitenlandse zaken Dean Acheson 'n rede, waarop hij de Amerikaanse visie gaf op de op de agenda voorkomende kwesties. Acheson deed een beroep op de met meer. Toen i hy dat toch wlde een tegln tehouden wÏÏn^waïom Sovjet Unie om mede te werken aan proberen, viel hy naar beneden, liep ^iet tegen te imudem de oplossing van internationale een schedelbasisfractuur op en over- bouwt men dan. als men weet, dat vraagstukken, in het bijzonder de leed ter plaatse. kwestie Griekenland. jegens Amerika tôt uiting gebracht voor de Marshall-hulp, en daarnaast verkopen dient ten strengste te wordt de wens naar voren gebracht worden opgetreden. baas te blijven in eigen huis. Deze week is vol belangryke ge- van de 73-jarige bondskanselier Dr. beurtenissen. Als eerste zouden wij Adenauer zal staan, gereedgekomen. Chinese Volksrepubliek heeft uitge- willen noemen de golf van devalu- Het merendeel der portefeuilles zal roepen. atie welke over Europa is gegaan. beheerd worden door ministera voort- Onofficiëel wordt uit Londen ge- Deze golf begon in Engeland. De con- gekomen uit de Chr. Dem. Partij. meld, dat daar wordt overwogen de RECENSENT, EEN GEVAARLJJK BEROEP. Een cabaretgezelschap uit Stutt gart heeft in een blad te Tuttlingen een slechte critiek gehad. Dat was niet naar de zin van de leden van ferentie tussen de ministers van fi- Daarnaast zijn er enkele libérale mi nanciën van Engeland, V-S. en Cana- nisters en twee ministers van de da, betreffende het economisch her- Duitse Partij. stel van Engeland is blijkbaar tôt de Dinsdag heeft Adenauer een rege- slotsom gekomen dat er slechts een ringsverklaring afgelegd, waarin hij uiuiuc- radicaal middel was om Engeland er' zei, dat Duitsland niet accoord kan f abri kan ten '"weigert de in economisch bovenop te helpen dat gaan met de Oder-Neisse grens. Het 1Xî - T71- «Tnn Dlll+porp flOC. China. Er wordt gesproken over een in- eenstorting van het Nationalistische verzet. in Zuid-China- De Communis- ten zetten om het maar zo te zeggen hun militaire wandeling voort. Uit het gezelschap, en ze besloten de re- San Francisco wordt gemeld, dat de censent eens hardhandig de les te .'e- Communistische leider Mao Tsé zen. Toeng op een biieenkomst die was Tijdens het gevecht kwam een geconvoceerd om. een regering te ischoonzust€T de recensent te hulp. vormen over het door de Communis-j Deze vrouw werd echter zodanig ge- ten bezette gedeelte van China, de slagen, dat zij aan de gevolgen over- leed. JONGETJE BIJ BRAN» OMGEKOMEN. In Vlissingen heeft een ernstige brand gewoed, die een jong leven heeft geëist. Een schipper was te IJmuiden aangekomen en zijn vrouw Communistische regering de facto te erkennen. in China lèueil fcril icHHiAcuiicu wcitcn u.c m -L i t> -z. /-n^« voorraad zijnde goederen te verko- middel was devaluatie. En minister, verdryven vrni de Duitsers ten Oos- Het ligt in de bedoeling der rege- het toch maar bestemd is voor af braak? Wat voordeel heeft hij, die werkt, van hetgeen hij bearbeidt (vs. 9) Als er telkens weer een tijd van afbraak komt, dan maakt dat ôôk het bouwen tôt een afschuwelyk ding. Prediker is hier met Salomo's wijsheid op het dode punt gekomen ijdelheid der ijdelheden, het is ailes ydelheid. Maar zie, Prediker is over het dode punt heengekomen. Want God de Heere heeft redding beloofd in den komenden Christus. Hy zal komen, om de afschuwelijke cirkelgang van bouwen en breken, breken en bou wen te overwinnen, en het ganse le ven schoon en waardevol te maken. Dàn verstaat Prediker de zin, die God gelegd heeft in de afwisseling van de afbraak- en de opbouwtijden. Ze worden beide overheerst door Gods was daar heen gereisd om hem af te 8Chone verbondsbelofte van den ko- halen. Het zesjarig zoontje wasthuis. menden Christus. Hier is de wijsheid Door blikseminslag ontstond des van meer-dan-Salomo, die heenhelpt avonds brand in de woning van deze over het dode punt. Prediker zag de mensen. De brand nam snel grote cirkelgang der tijden van opbouw en nen in afwachting van de opheffing Cripps heeft het toegepast. De koers ten van Oder en Neisse welk land ring in 1950 de terugkeer van de le afmetingen aan, terwijl men niet afbraak. Maar nu juicht hij God van' de prijzenstop, zodat deze goe- van het Pond ten opzichte vai> die|-bij Polen isjevoegd,^a^tte^Adenau- 7**' ^at bet Mch in het huis heeft ieder ding schoon gemaakt op deren tegen hogere worden verkocht. prijs kunnen van de dollar werd met 30 ver~! er in strijd met de overeenkomst van daarna de 2e divisie te repktriëren.i bevond. laagd. ..Door de devaluatie van het; Potsdam in 1945. Bij elke divisie behoren 6 bewakings- Toen Gelukkig houdt de meerderheid Pond waren verschillende andere van winkeliers, handelaren en fabrl- hoofdzakelijk Europese landen ge- kanten zich niet met deze praktijk noodzaakt eveneens te devalueren. De percentages zyn echter met over- al gelijk. Dat Nederland 30 en Bei Yooral de kleme loontrekker die ongeveer 12 devalueerde zal het thans reeds moeilyk heeft om zeker de totstandkoming van de eco- rond te komen, gaat een heel i moeilijke tijd tegemoet. Dat of fer wordt ook van hem gevraagd om Nederland uit de economi- sche moeilijkheden te helpen. Maar als dat zware offer wordt gevraagd, dan is het ook ontoe- laatbaar, dat er lieden zijn die de devaluatie aangrijpen als een welkome gelegenheid er iets aan nomische unie bevorderen. De bedoeling van waardevermin- dering van de muntsoorten is, dat de exportproducten, van die landen goedkoper zullen worden voor de landen die hun muntsoort op peil gehouden hebben met name Ame rika. Amerika zal dus goedkoper, en daarom meer Europese producten ko pen, waardoor meer dollars naar de brand zijn hoogtepunt Dat de Engelsen niet populair zijn bataljons, welke gelyk met de divisie had bereikt kwamen de ouders thuis. in Duitsland blijkt uit het volgende- In zijn regeringsverklaring had Ade nauer dank gebracht aan de Ameri- kanen voor hun steun aan Duitsland. De leider van de soc. democraten merkte naar aanleiding daarvan op dat ook dank gebracht diende te wor den aan hetgeen de Engelse belas- tingbetalers voor Duitsland hebben gedaan. De spreker werd hierop door een aantal parlementsleden uitge- jouwd. Joegoslavië. Het conflict tussen Belgrado en waren uitgezonden. Voorts ligt het in de bedoeling €e zgn. 3e divisie (lichting 1947) in de loop van 1950 naar Nederland terug te voeren. Tezamen met de commissaris van po litie en de commandant van de brandweer drong de vader in de vlammenzee door. Men vond echter de verkoolde resten van de knaap. „MOET U EEN RADIO KOPEN vroeg de indringer. Een boerenfamilie te Hardenberg is het slachtoffer geworden van een brutale indringer, die bij afwezigheid van de bewoners f 1100 uit het kabi- net nam en daarmede verdween. De bewoners van de boerderjj wa ren op enige afstand van de woning aan het aardappelen rooien. Alleen de oude moeder van de boer was in de woning. Toen zij koffie naar het land bracht voor de familie, zag zij, dat er onraad in huis was en keerde spoedig terug. Op de deel zag zij een man, die haar vroeg of zy een radio wilde kopen. Na het ontkennend antwoord van de oude vrouw ging de man weg. Bij thuiskomst merkte de familie dat uit het kabinet het geldbusje met inhoud was verdwe- nen. Het bevatte de opbrengst van enige afgeleverde varkens en het spaarduitje van een der zoons. TWEE MINDERJARIGE MEISJES VERMIST. Buiten weten van haar ouders hebben Dinsdag j.l. twee meisjes uit Waubach, de een 15 j., de ander 14 jaar, de ouderlijke woning verlaten en zijn sindsdien spoorloos verdwe- nen. De ouders hebben intussen van een jongen, die Maandag nog met de meisjes heeft gesproken, gehoord, dat een onbekende man, die zich uit gaf voor hotelhouder, de meisjes feeeft beloofd haar aan een moc/e betrekking te helpen. Men acht het niet onmogelijk, dat de meisjes met deze man op stap zijn gegaan. De rijkspolitie van Waubach heeft een onderzoek ingesteld. pemeer was Donderdagavond in „De lang niet overal ter wereld terecht Moskou duurt nog voort. De °nacr- Regenboog" 'n propaganda-avond ge-, kan. Het is daarom belangrijk, dat grondse kominform-bewegmg heeft organiseerd, waarvoor de belangstel- ieder naast zijn eigen taal het Espe- Europa vioeien aan mi nu iu<=, even haar hoofd opgestoken. Er wer- ijng groot was. Namens het gemeen- ranto als hulptaal kent. Het Esperan- dollars door de Europese la den blaadjes verspreid. waarin het tebestuur was aanwezig wethouder Weer kunnen worden gebruikt om ^ewind van Tito fel werd gehekeld. Kamps. aankopen te doen in Amerika. Kort- Tito>s mannen hebben de woelingen Spreker was Ds. J. A. van der Mei- om er liggen twee dmgen m e yn ec^er direct de kop ingedrukt. den van Hoogezand, die het nut van der verwachting toenemmg van de Merkwaardig is de bekentenis van Espéranto als hulptaal ulteenzette- bedrijvigheid en het minder worden Lagzlo Hajk, de thans 40-jarige oud- Hlj wees op de wenselykheid van der dollar-tekorten. zijn tijd God laat schoon en précies op tijd de perioden van opbouw en van afbraak op elkander volgen. Mensen bouwen gebrekkig en breken zondig, maar zo wordt het schoon, om een stevig rijk en een prachtige tempel te bouwen, naar Gods ge maakt èn bekènd gemaakt bestek. Want God de Heere bevordert in die schone rijksdienst en tempeldienst Zijns volks het komen van den Chris tus. En z6 wordt het 66k schoon, wanneer het ryk geruïneerd en de tempel verwoest wordt. Want God Door de Espéranto vereniging „La Voorts is het een vaststaand feit, laat rijks- en tempelheerlijkheid ver- Paca Batalo" van HoogezandSap- dat men met Frans, Duits en Engels dwijnen, om plaats te maken voor de t-,jjj 1 i-- -.j i -iT-i-x komende heerlijkheid van den Chris tus alléén Z6 heeft God ieder ding schoon gemaakt op zijn tijd, de tijd van opbouw en de tijd van afbraak: to in welks gramatica geen uit- Hij maakt ailes dienstbaar aan het zonderingen voorkomen is door komen van den Christus ter verlos- iedereen vrij gemakkelijk te 1er en. sing. Het draagt in zich de kiemen van ve- le levende talen. Wie Frans kent leert gemakkelijk Espéranto, en wie La Dit is de troost evenzeer voor onze dagen. Wij hebben achter ons een tijd, waarin ons land verwoest werd Duitsland. mer West-Duitsland, minister van buitenlandse zaken yan kennis van Espéranto, die tôt uiting tjjn kent nog gemakkelîjker. Maar er en waarin men eveneens de kerk aan Hongarije. Rajk is door de huidige komt bij internationale congressen, zjjn ook Oost-Europese talen in ver- afbraak prijsgegeven heeft. En ge Zoals wij reeds in ons vorig num- leiders van de Volksrepubliek gear- conferenties, enz. waarbij steeds veel werkt. zegt Afschuwelijk, die verwoesting er vermeldden is de regering voor resteerd en moet terechtstaan. Ra.ik tjjd verloren gaat met het vertalen De Êsperantobeweging over de we- en verscheuring Nu is de tijd van welke onder leiding heeft bekend, en zyn bekentenis is van hetgeen gesproken wordt. reld is groeiende, aldus de spreker. wederopbouw daar, maar die draagt Ook in de Christelijke groeperingen reeds weer de kiemen in zich van van ons volk wordt tegenwoofaig een nieuwe afbraak. Revolutie moet propaganda gemaakt voor het Espe- worden onderdrukt. maar hoe ge- ranto. beurt het En de herbouw van de Een jongeman van Texel, die naast kerk wordt door uitspreiding van een het Nederlands alleen maar Espéra»- camouflage-net over de gemaakte to kende, heeft enige tijd geleden 'n scheur geweldig belemmerd. Afschu- reis gemaakt door de Skandinavische welijk is ôôk de tijd van opbouw. ters of economen. maar aan wat de Engelsen zouden noemen „men export zal toenemen zei hij. Dat Nadien heeft deze jongeman nog een dagen Gods verbondsbelofte van den of the street". 1 den geloofde hii tSet De kosten voor reis gemaakt door Zuid-Europa en Christus. Vandaag nog veel schoncr Wanneer we de antwoorden bezien en er de algemene conclusie fe"ensonderhOUd zouden wel stijgen Noord-Afrika, en hij kon overal te- dari t0en, omdat de Christus nu reeds uit trekken, dan komen wij tôt de slotsom dat men het er wel alge-; Sgeln loonsverlaginr bltekS recht met het Espéranto. Dit ailes eenmaa! is gekomen, en Hy nu al meen over eens is, dat de waardevermindering van de gulden voor Wat is Uw mening over de devaluatie van de gulden Wij hebben briekspoort zaten te schaften. Ze aar- zelden om een antwoord te geven, ze deden het liever niet, maar toen wij „rechts om, keert" maakten kre- gen we het antwoord in twee woor- den „verkapte loonsverlaging". Op weg naar kantoor kwamen we een krantenbezorger tegen. „Voor de loontrekkenden een ongunstig gevolg zal hebben de kosten van levensonderhoud gaan stijgen de lonen blijven onveranderd. Wij geven hieronder een aantal Ook de productie zal zich uitbreiden, meningen weer. Bij het lezen denke maar minder snel dan de export, met men erom dat dit persoonlijke ant- als gevolg dat er Fn tpn qintfp de zeer orisinele me- heeft tengevolge gehad. dat Texel 'n leen nog maar behoeft weder te ko- nins van een Lféhouder dfe w« bolwerk is geworden van de Espe- men. Die belofte geeft kracht.ze kwamen storen juist toen'hij naar ranto-beweging in Nederland. maakt afbraak- en °Pb°^d be1^ een uiteenzetting omirent het nieu- Ds. v. d. Meiden besloot met^tewy- schoon. Want^eens^ we belastingstelsel, die door de ra- zen op de vele vertalingen in het Es --- -- r - o _„t d dio gegeven werd, luisterde. Hij had peranto van goede boeken die zyn bevorderde e t Zaterdag: Hoogezand: Bioscoop 6.45 en 9 uur „De zoon van Robin Hood". Sappemeer: Hôtel „Struvé" 8 u. „Wiener Sangerknaben". Hélium: Kermis. Zondatr: Hoogezand: Bioscoop 4, 6.45 en 9 u- „De zoon van Robin Hood". Hélium: Kermis. Maandag en Dinsdag: Hoogezand: Bioscoop 9.30 u. „The Black Angel", woorden zijn, en dat zij niet als ken- schetsend voor een bepaalde groep mogen worden beschouwd. Wij hebben de vraag zowel aan da mes als aan heren voorgelegd, maar bij de dames hebben wij weinig suc- ces geoogst. Zij durfden in het alge meen hun mening niet te geven stel eens voor wat ze zouden zeggen zou in de krant komen te staan En dus kregen wii vele malen dat- zelfde zinnetje te horen „Dat motje mie nait vroag'n doar waik çiks van". Maar bij een huisvrouw had- den we toch succès. „Voor de wer- kende Stand betekent het loonsverla ging", zei ze. „In het begin merk je er niets van, maar dan wordt gelei- delijk ailes duurder. We zullen dus zuiniger moeten leven. Bovendien zal het voorlopig moeilijk zijn be paalde goederen te kopen. Ik heb nu al enige malen gemerkt, dat door winkeliers goederen werden achter gehouden". En nu geven we het woord aan de mannen. We hebben de vraag in de eerste plaats gesteld aan een winke- lier. Het is zijn mening dat door de minder goederen er nog niet ernstig over nagedaçht, zullen komen voor de maar was toch van mening, dat het voor hemzelf niet minder zou wor den. De arbeiders zouden weliswaar de devaluatie als een loonsverlaging voelen, maar de toenemende export zal de bedrijvigheid stimuleren, zo- beschikbaar binnenlandse markt, en dus een toe nemende schaarste. Even later spraken we met een schildersknecht, die ziin antwoord doorspekte met krachttermen, die niet voor publicatie geschikt zijn. Zijn mening kwam hierop neer „Wij arbeiders zullen er wel weer de pi- sang van worden. Dat ailes duurder wordt is voor de grote man niet zo erg, maar wij, die net kunnen rond- komen, weten niet meer hoe we de touwtjes aan elkaar moeten knopen. En als je- 's avonds erbij gaat wer ken om wat extra te yerdienen, dan doe je dat voor minister Lieftinck- Onlangs verdiende ik f 20 extra en gepubliceerd. Heeren van Zyn volk de wederkomst Vervolgens gaf de heer P. Korte uit van den Christus. En nu het Mm Veendam een openbare les, teneinde dreigt te vergaan en de kerk naai aan te tonen hoe gemakkelijk Espe- oude glorm wellicht met meer za ranto kan worden aangeleerd. terugzien. nu maakt God ruimte vo Aan deze avond werd medewer- de voile defmitieve giorie va king yerleend door een Esperanto- dat werkloosheid beperkt zou blijven. Kinderkoor uit Veendam. In een van onze vorige nummers schreven wij het een en ander over de restauratie van de Ned. Herv. Kerk in Kropswolde, en de noodza- kelijkheid van een veel grondiger ToctanrîitlP Ook in „Kerkklanken", het kerk- blad van de Ned. Herv. Gemeente te ik moest er een tientje belastmg yan Kropswolde, staat een en ander over betalen. Ze kletsen over verbetering de restauratie van deze kerk vermeld van de arbeidsprestaties, maar ik Wy cjteren dit blad vertik het om voor minister Lief tinck te gaan werken". Op een vergadering schoten wij een politieman aan: „Het duurder worden van de artikelen betekent tractementsverlaging we moeten so- berder gaan leven", was ziin mening. We legden de vraag voor aan een devaluatie de export zal toenemen. groep arbeiders, die voor een fa- De verbouwing van de kerk moet betaald worden. Hiertoe zal geld worden geleend tegen 3% rente, wat dus weer jaarlijks moet worden afbetaald en een nieuwe zorg gaat worden. Behalve deze verbouwing moet er hoog nodig nog meer gebeuren. De de slechte verzorging van het kerk- gebouw in vroeger tijden, grotendeels1 verrot, evenals het plafond. De vloer en de banken staan schots en scheef en zijn niet meer te repareren. Dit moet allemaal vernieuwd worden. En tôt slot is de toren zo bouwvallig, dat de architect heeft geadviseerd om de klok niet meer te luiden. De ankers zijn op sommige plaatsen doorge- roest en enkele balken zijn geheel verrot. Wat zou dat jammer wezen, als onze toren wegens bouwvallig- heid zou moeten gesloopt worden! Maar daar zal het toch op uit lopen, dode punt van de cirkelgang der tij den Christus alléén. Want Hij gunt Zijn giorie niet aan enig schepsel. Meer dan ooit maakt God de tijden van afbraak en van opbouw beide dienstbaar aan het komen van den Christus ter voleinding der verlos- sing God heeft ieder ding schoon gemaakt op zijn tijd Zowel het Hem gehoorzamend bouwen alsook het Hem vertoornende breken staat on der de beheersing van Gods schone verbondsbelofte. Bouwt nu gehoorzaam-gelovig ver der aan land en volk en vooral aan de kerk des Heeren. De tijd van af braak was tôch schoon hoe schoon is het dan, nu weer te mogen bou wen Gods beloftewoord, maar dat dan ook alleen, helpt heen over het als er niet tijdig gerestaureerd wordt. Geld, veel geld is er nodig. Maar, als wij er allen onze schouders on der zetten, naar vermogen den van breken en bouwen Jezus Christus is op komst Ja, Gods tijden ziin schoon planken van het dak zijn, vanwege1 zou het dan niet lukken Sappemeer. J. F. DE WEGEFu

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1