PIAATSEIUK NliUWS SOCIALE VERZEKERING Show en Verkoopbeurs ,Beantwoording ingekomen brieven Rechtszaken WAARSCHUWING Het resultaat van de Hoogezand-Sappemeer 42 DODEN BIJ AUTOBUS- ONGELUK. der Kruideniersjn Raadsvergadering^ le klasse, le lyst. f 1500: 13704; f 1000: 8258; 10094; f 400: 10077, 19779, 21113, 21943; f 200: 7461; f 100; 2047, 3737, 4779, WAT GEEFT DE RADIO? VE1LINQVERENIGING H.-S. Reeds enige tyd is de aardappel- campagne aan de gang. De krabDers scheuren de grond open en leggen de vruchten bloot. Maar met aiieen de aardappei- krabbers, ook de aardappeimeeiia- brieken zyn bun campagne begon- nen. Scbuiten met aaraappels dryven door de Groninger kanaien. Dit de smalle zykanaien komen zy, en trek- ken de hooldvaarten in. De bruggen zijn meer geopend dan gewoon. Schuiten gaan voorbij, sommige va- rend op eigen kracht, anaere wor- den gesleept door motorboot, paard ofdoor de schipper zeii. Maar wat doet het es toe hoe ze vooruit- komen en hoe snel? ze bereiken hun doel, en dat is het voornaamste. Voor de aardappelmeeifabrieken vormen de schepen iange ryen. Diep geiaden komen zy er aan, en aïs de grijpers hun werk hebben gedaan, dan gaan Zij leeg weer heen, op zoek naar een nieuwe lading. SAPPEMEER De heer J. Bleeker, alhier, werd benoemd tôt bestuursiid van het Noordelijk District van de Ned. Ver. voor Wmdhondenrennen. BORGERCOMPAGNIE Borgercompagnie heeft de be- schikkmg gekregen over een sport- veid, dat Zaterdag op feesteiyke wy- ze werd geopend. Enige tijd geleden wexd door de veremging Dorpsbelangen te Borger- compagme een sportvereniging op- gericht, en aangezien een sportver eniging een sportveid nodig heeit, werd ook daarvoor gezorgd. Na enkele redevoeringen werd er een wedstryd gespeeld tussen twee veteranen-eiitaiien, die door een der beide ploegen met 10 werd gewon- nen. Vervoigens was er gezorgd voor kindervermaak in de vorm van speien. 's Avonds werd er feest gevierd in het calé Hamminga, waar de voorzit- ter in zyn rede o.a. mededeelde, dat tôt leider van de gymnastiek-alde- ling was benoemd de heer van Wyk uit Groningen. Het verdere gedeelte van de avond werd in een genoegelyke sfeer door- gebracht by het gezeischap Harry Dietrich. TRIPSCOMPAGNIE By dorswerkzaamheden in de schuur van de landbouwer Dieter- man, aihier, heelt Zaterdag een do- deiyk ongeluk plaats gehad. Het siachtofler is de 26-jarige arbeider H. Scholtens uit Borgercompagnie. Teneinde een stro-pers te kunnen verplaatsen werd de dorsmachine even stopgezet. Na het afzetten van de motor draaide deze even na. Juist toen werden de kleren van S. gegrepen. Hij raakte bekneld en kwam met het hoold tussen de kop van een dryfstang en een wiélvelg terecht. Hierdoor werd zijn schedel zodanig gekneusd, dat hij vrywel on- middellijk overleed. Toen Dr. Maarsingh uit Munten- dam ter plaatse arriveerde, kon hy slechts de dood constaterez HOOGEZAND. De Erdal Schoencrêmefabrlek te Amersloort had voor bezoekers van de Show- en Verkoopbeurs der krui- deniers geiegenheid opengesteld om hun schoenen te laten poetsen. De opbrengst daarvan, ad f 12.93 werd aan de NIWIN overgemaakt. Bij de scheepswerf Jac. Bodewea zal morgen te water worden gelaten de coaster .Albert D.", metende 450 ton D.W. en van de volgende afraetin- gen lengte over loodlynen 42.50 m.t 7.35 m. breedte en 2.01/3.75 m. hoog- te. Het schip, dat van het raised qua- terdecktype is, is bestemd voor de Gebr. Dekker te Groningen, en zal worden voorzien van een 300 p.k. In- dustrie-motor. Het is uitgerust met radio, echolood, richtingzoeker, cen trale verwarming en electricitet. De gehele oppbouw la van alluminium vervaardigd. KIELWINDEWEER De eerste drie prijzen van de verloting der sportvereniging „Kiel- windeweer" werden gewonnen door de houders van de loten no. 497, 1578 en 470. NIEIJW-COMPAGNIE Op een door de Coop. Aankoop- vereniging „N-K1K." gehouden ver- gadering werd mededeling gedaan van een demonstratie van aardappel- rooimachines, welke 30 dezer te Drouwenermond zal worden gehou den. In verband hiermede werd de oprichting van een werktuigenver- eniging onder ogen gezien. Men zal aandacht besteden aan een cursus tractorkennis, omdat daar voor belangstelling blijkt te bestaan. Het vraagstuk of de verzorging van de oude dag dient te geschieden door bedrijfspensioen of door parti culière pensioensverzekering, werd onder ogen gezien. Er werd verslag uitgebracht van het feest gegeven ter geiegenheid van het 50-jarig bestaan van het Centraal Bureau. roXHOL. De houders van de loten no. 93, 884 en 848 van de door de sportver eniging „F.G.V," georganlseerde lo- terij zijn de gelukkige winnaars ge- worden van resp. le, 2e en 3e prijs. Voor het candidaatsexamen let- teren en wijsbegeerte (geschiedenis) slaagde aan de RUksuniversiteit te Groningen de heer T. G. W. Bode- wes, alhier. NOOIIJJDIJK. Voor de betrekklng van wflk- verpleegster-hulsbezoekster «Un fl sol- llcitatles blnnengekomen. MIDDELBERT. Tôt directeur van het kerkkoor alhier werd benoemd de muzlek-leraar de heer J. Swart uit Uithuiaen. ENGELBERT. Zondag J.l. heeft Mej. J. Brou- wer, voorgangster van de Ned. Herv. Gemeente, alhier, afscheld genomen van deze gemeente. Aan het slot van de dienst werd zy toegesproken door de conaulent, Ds. van der Meiden van Hoogezand, Mevr. van Diepen van Haren en de heer S. Nijborg. In de korte tijd, dat Mej. Brouwer te Engelbert werkzaam is geweest heeft zy veel gedaan voor de opko- mende jeugd, HARKSTEOE. Maandagavond plm. 7 uur stre- ken ruim 100 Wilde ganzen neer in het zgn. Bakkersveen, alhier. De vo- gels kwamen uit Noordweateiyke richting. KOLHAM By de verloting door de mu- ziekvereniging ..Voorwaarts" vielen de eerste drie pryzen op de num- mers 705, 310 en 68L FROOMBOSCH Onder architectuur van de heer J. H. v. d. Molen te Noorddyk werd onderhands opgedragen het verbou- wen van een voormalig cafépand te Froombosch tôt drie woningen met manulacturenwinkel en atelierruim- te, bedrijfsruimte voor een pluimvee- handel en een slachtplaats, voor re- kening van de heer S. Blaauw, aan: hooldbouw: R. Pool te Haren; Electr. werken: H. Heeres, Garmerwolde; lood- en zinkw., waterl. enz.: L. Brian Zn. te Slochteren. SLOCHTEREN. Tôt asst. directeur van de Coôp. Fabr. van melkproducten Rogat te De Wijk werd benoemd de heer Slomp, thans als zodanig werkzaam te Slochteren. De heer J. T. Drese, alhier, slaagde te Delft voor het propaedeu- tische examen vliegtuigbouwkundig ingénieur. Maandagmiddag reed Mej. Boe- lens van Froomboâch per rywiei op de Stationsweg, alhier en Wilde links af- siaan in de richting Schildwolde. Op dit moment kwam een luxe auto van Schilctwolde. Zy was van mening dat de autq rechts ai zou slaan doch deze reed door in .de richting Noordbroek. Hierdoor reed zij tegen de auto aan en werd hierbij aan haar hoofd ge- wond. Nadat de chauffeur haar naar Dr. Kok had gebracht waar zy ver- bonden werd kon zy naar huis wor den vervoerd. De Hengelclub ,,De Zwervers" te Slochteren organseerde Zaterdag een viswedstryd voor leden en niet-leden in het Spoordok en Slochterdiep. De vangstenwaren erg matig. De pry zen, die na afloop in café Hommes werden uitgereikt, werden door de volgende deelnemers gewonnen. 1. T. J. Albronda, Slochteren; 2. H. Snakenborg, Froombosch; 3. El. Schaap, Slochteren; 4. F. Scheper, Slochteren; 5. J. Xden, Slochteren; 6. G. Spakman, Kolham; 7. K. Bos Gzn.; 8. G. Pelgrim; 9. A. Pelgrim, beiden te Slochteren. HELLUD£ Maandagmiddag werd onder grote belangstelling het stoffelyk overschot van de ûonderdag 22 Sep- tember jL overieden heer H. de Haan ter aarde besteld. De overle- dene was een bekende figuur in landbouwkringen in deze streek. Verscheidene kransen dekten de baar. Een broer van de overledene, de heer R. de Haan, notaris te Gro ningen voerde aan de groeve het woord. Deze schetste de overledene als een eenvoudig vooruitstrevend mens, die in de toekomst keek. Namens de familie dankte hij voor de betoonde belangstelling. SIDDEBUREN. Werd hier voor enige dagen een kinderkoor opgericht, waarvoor zich ruim 90 jongens en meisjes opgaven, thans is hiernaast ook een meisjes- koor opgericht. Beide koren staan on der leiding van de heer J. Zuidema te Delfzijl. Zaterdagmiddag, na afloop van de wielerwedstryden, begaf de 14-ja- rige Balk van Tjuchem zich in de richting van zyn huis. Waarschijnlyk geïnspireerd door renners zette hij er een flinke spurt in. Toen hij de hoofdweg moest oversteken had hij geen geiegenheid een passerende luxe auto voorrang te verlenen met het ge- volg dat hij nog juist door de kop- lamp geraakt werd. Hij werd hierbij aan zijn hoofd gewond. Na verbonden te zijn kon hij naar zijn wonlng wor den vervoerd. Aanbesteed werd het bouwen van een woning voor de bouwkas- spaarder K. v. d. Wolde, alhier. Gun- ning had behoudens nadere goedkeu- ring plaats aan de laagste inschrij- vers, resp. Joh. Boerma te Siddebu- ren voor f 8450 (hoofdbouw); Schil- derwerk, enz. in eigen beheer; Electr. werken: N. Mossel, Siddeburen f 152.50; Lood- en zinkwerk, waterl. enz.: D. Brian, Hélium. Architect: J. H. v. d. Molen, Noorddijk. NOORDBROEK De heer A. J. Blomberg, alhier, slaagde dezer dagen „met lof" voor het politiedlploma. Dpor het Gem.bestuur la onder architectuur van de heer J. J. Smith te Ulthulzen aanbesteed het bouwen van bedrijfsruimte voor het Tuln- bouwvoorbeeldbedrtJf. Op het bouw- werk waren 31 inschrtjvingen; laag ste J. Lenting, Noordbroek f 21980; hoogste J. Stegemana te Murmerwou- de met f 28151. Voor het loodgleters- werk waren 0 inachrijvingen; laagate Fa. Vogt te Applnged&m f 848 en hoogste Fa. G. Rottiné, Noordbroek f 1298. Electr. werken 4 inschrijvers, laagste R. Hasekamp, Noordbroek f 653, hoogste Fa. G. Rottiné, Noord broek f 876. Glas- en verfwerk 4 in schrijvers laagste Duiater en TeL kamp, Noordbroek met 960 en hoog ste H. Engels, Zuidbroek f 999. Gunning had plaats aan de laagste inschrijvers. ZUIDBROEK. De op 17 Sept, alhier gehouden collecte ten bate van het t.b.c.-fonds van het spoorwegpersoneel bracht f 20.op. MUNTENDAM. Een appelboom ln de tuln van de heer Keizer, Polder, alhier, bloeit voor de tweede maal. De heer W. Wijsbeek verkocht ondershands het kerkgebouw eertyds toebehorende aan de Geref. Kerk, aan de heer D. Bisschop, en kocht van de ze heer een perceel bouwterrein naast het café Bosscher. Hoewel de nieuwe klinkerweg nog niet officiëel werd geopend, is deze toch reeds in gebruik genomen. In Muntendam wordt verwacht, dat de automatisering van de tele- foon in de loop Van het volgende jaar zal plaats hebben, ZUIDLAREN Maandagmorgen werd op de weg ZuidlarenAnnen de 64-jarige mevr. J. KlaverBeukinga uit An nen door een vrachtauto overreden. Ze werd naar het ziekenhuis te Gro ningen overgebracht, waar ze aan de bekomen verwondingen is overieden. REND VERDRONKEN. Op de steiger van een voormalig pontje over de Amstel te Amsterdam waren twee jongetjes aan het speien. Hierbij viel eeû van hen, een 4-jarig knaapje, in het water. Toen het an- dere jongetje om huip riep begaven zich enige voorbijgangers te water, het gelukte hun echter niet de dren- keling op het droge te brengen. Ruim een uur later werd het lijkje door de politie opgedregd. POLITIEKE DELINQUENTEN Naar aanleiding van een bericht in enkele bladen als zou het voorne- men bestaan binnen vyf jaren aile politieke delinquenten, die dan nog vrijheidsstraf ondergaan, op een enkele uitzondering na in vryheid te stellen, wordt vanwege het dé partement van justitie medegedeeld, dat dit bericht iedere grond mist. NIEUWE GOUVERNEUR VAN SURINAME werkte ter secretarie te Groningen Ingaande 1 October is tôt gouver neur van Suriname benoemd Mr. J- K. Klaasesz. Geboren te IJlst behaalde de heer Klaasesz op 23-jarige leeftyd te Gro- NEDERLANDSE ..METEOR" BIJ LANDING OP THORNEY ISLAND VERN1ELD Maandagmiddag is een der aan de «Opération Bulldog" deelnemende Nederlandse Gloster „Meteor" straal- vliegtujgen, bestuurd door majoor- vlieger J. Mulder, by de landing op het vliegveld van Thomey Island vernield. Het vliegtuig is vermoede- lijk met te boge snelheid binnenge- komen en daardoor over het vlieg veld heengeschoten. Het kwam te recht in land dat achter het vlieg veld ligt en werd zwaar beschadigd. De romp is verwrongen, de staart gebroken, de wielen zyn er afge- rukt. Majoor-vlieger Mulder werd niet gewond. Hij kon ongedeerd uit het wrak kruipen. IS DE gevarieerde inhoud van „Het Nieuwsblad", waarin ieder steeds iets naar zijn gading vindt, bij U in de smaak gevallen? VERZEKER U dan van een geregelde toezending, door onderstaand invulbil- jet in te vullen en aan onze administratie te zenden. DE ABONNEMENTSPRUS Jk bedraagt voor abonnementen binnen ons verspreidingsgebied f 1.50 per kwartaal, voor abonnementen daarbuiten t 1.75. HIER INVULLEN: Ondergetekende Adres Plaats verzoekt hem/haar als abonné van „Het Nieuwsblad" te noteren. H. K. te H. vraagt „Moet voor een morgenmeisje dat 4 morgens per week in de huishouding werkzaam is, ook een rentezegel worden geplakt Is voor dit meisje ook premie inge- volge de Ziektewet en het Zieken- fonds verschuldigd 7 Zo ja, hoeveel 7" Antwoord Voor dit meisje moe- ten inderdaad rentezegels worden ge plakt. Indien zij nog geen reutekaart heeft moet zy die aanvragen bij de Raad van Arbeid. Huispersoneel is" alleen dan inge- voige ae Ziektewet verzekerd als het op tenminste 5 dagen per week by dezeifde werkgever werkzaam is. Aangezien bet door U bedoelde meisje siechts 4 dagen per week m de huishouding werkzaam is, is zy derhaive met verzekerd ingevolge da Ziektewet. Hieruit volgt tevens, dat zij ook niet verplicht verzekerd is in gevolge het Ziekenfondsenbesluit en zij geen recht heeft op ziekenfonds- coupons. J. A. te K. vraagt of een dienst- meisje voor dag en nacht, dat thans ziek en by haar ouders thuis is en in het genot is van ziekengeld, ook nog recht heeft op 20 uitkering van haar werkgever. Antwoord. Volgens het Burgerlijk Wetboek is de werkgever verplicht bij ziekte gedurende korte tyd het loon door te betalen doch gedurende hoogstens 6 weken. Van deze bepaling kan alleen hij schriftelijk aangegane arbeidsover- eenkomst worden afgeweken. In de praktyk komt het hierop neer dit in verband met de Ziek tewet dat de werkgever gedu rende hoogstens 6 weken 20 van het loon doorbetaald. Onder loon is dan te verstaan het geldloon plus de geldswaarde voor kost en inwoning. Is de werkgever niet genegen deze de 6 weken na de dag der bevalling. Bij ontslag alleen dan als de be valling binnen 10 weken na dat ont slag plaats vindt. 3e. Kraamgeld van f 55.indien zjj in het jaar aan de bevalling voor- afgaande op tenminste 15b dagen verplicht verzekerd is geweest. In het door U bedoelde geval heeft zy dus recht op dit kraamgeld. 1s de zwangerschap een gevolg van bekend onzeUeiyk gedrag dan kan ziekengela woraen geweigerd. Ui net meisje genuwa oi ongehuwd al of met by baar ouders tnuis is, doet mets tezake. R. F. te 7 stuurt een lystje van vermogen- en inkomsten en vraagt of hy ook in aanmerking komt voor de Noodwet Drees. Antwoord: Uw vermogen op 4 Aug. '40 bedroeg f 15.212. Hierbij is rnhe- grepen een bedrag van f 2000 voor onroerende goeaeren. Indien dit meubilair etc. betreft kan dit buiten beschouwing worden gelaten. Het door U genoemde inkomen uit dat vermogen, rente en huur, zomede het kostgeld dat Uw zoon U betaaid blyft buiten beschouwmg. Uitgaande van een vermogen van f 15.212 en aannemende, dat U in een 5e klasse gemeente woont en voorts, dat U gehuwd is, kunt U volgens de door U verstrekte gegevens f 14 per maand uitkering ontvangen. In elk gevai zou ik U aanraden U met de commissie van onderzoek in Uw gemeente in verbinding te stel len. Vragen de sociale verzekering be- treifende in te zenden aan de redac- tie van dit biad. ningen de meesterstiteL In 1.933 20 te betalen, dan kunt U niets an- werd hy ambtenaar te secretarié te Groningen. In 1945 had hy de.jgng van hoofdcommies, o.l.v. chef der aîd. algemene en sociale zaken en chef van het kabinet van de burgc— meester bereikt. In de oorlogsjaren was mr. Klaasesz enige tyd in Vught gedeti- neerd. Na de bevryding werd hy ka- binetchef van de burgemeester van Groningen en wnd. burgemeester van Haren en Hoogkerk. Later was hij 2e secretaris van de Unesco te Parys. Op 1 Mei 1947 werd mr. Klaasesz tôt burgemeester van Wageningen benoemd en curator van de landbouwhogeschool. VE1LIGHEID OP DE WEG De K-N.A.C. roept de medewer- king in van aile voertuigbestuurders niet onnodig te ryden over juist geJ verfde as-verkeersstrepen, welke als zodanig zyn kenbaar gemaakt. Tengevolge van de geringe be- schikbare middelen kunnen asver- keersstrepen niet ongelimiteerd op- nieuw geverfd worden, terwijl een goed zichtbare asverkeersstreep van groot belang is voor de verkeersvei- ligheid. In Tsjecho Slovakye, by de plaats Brno is een zeer grote autobus, welke qaar gemeld wordt 70 personen ver- voerde, van een steile heiling omiaag gestort. Onbevestigde berichten zeg- gen, dat 42 personen by het ongeluk zyn gedood. ders doen dan een civiele vordering tegen hem instellen. A. J. te H. vraagt inlichtingen voor een meisje, dat thans 3 jaar in be- trekking is. Dit meisje is plm. 5 maanden zwanger. Welke rechten heeft dit meisje ingevolge de Ziekte wet 7 Antwoord. Het is goed, dat U deze vraag reeds nu stelt. Gevallen als door U bedoeld komen er helaas meer voor. In de regel wordt dan niet aan rechten ingevolge de Ziekte wet gedacht. Deze rechten zyn le. Zwangerschapsziekengeld. Hiervoor moet een verklaring inhoudende, dat de bevalling waar schijnlyk is binnen 6 weken van een geneeskundige of vroedvrouw worden ingezonden aan het orgaan waarby de werkgever van het meisje voor de Ziektewet is aangesloten. Over die 6 weken wordt dan 100 van het loon uitbetaald. Kan zy wegens zwangerschapsbe- zwaren haar werk niet meer verrich- ten, dan kan gewoon ziekengeld wor den aangevraagd. (80 en de laat- ste 6 weken 100 van het loon. Wanneer bedoeld meisje wordt ont- slagen of ontslag neemt, kan zy al leen dan aanspraak op genoemde uitkering doen gelden, als de beval ling waarschijnlyk is binnen 10 we ken na dat ontslag. 2e. Bevallingsziekengeld van 100 van het loon gedurende hoogstens 52 weken doch in elk geval geduren- Toen de show- en verkoopbeurs, welke ter geiegenheid van het 10- jarig bestaan van de Kruideniers- vereniging H.-S. in het hôtel Faber is gehouden Vrijdagavond zijn poor- ten sloot kon de balans van het be- zoek worden opgemaakt. Het bleek, dat er 8012 bezoekers waren geweest, dat is veel meer dan men had dur- ven hopen, en het was zoals de voorzitter in zijn slotwoord zei, dat aile deelnemers enthousiast waren over het resultaat. Met een Maan dagavond gehouden feestavond werd dit succès gevierd. In een kort onderhoud, dat we met de voorzitter der Kruideniersvereni- Wanneer wiJ een waarschuwing plaatsen tegen het baden en zwem- men in het Zuidlaardermeer, dan is het misschien een overbodige waarschuwing. Het afgelopen weekeinde heeft de zomer een hardnek- kige strijd gevoerd tegen de herfst, en Zondag was het weer ideaal om een verfrissend bad te nemen- Maar hoe lang nog.... Iedere dag kan de herfst zijn intrede doen. Voor het geval, dat er nog zomerse dagen komen willen wij toch een waarschuwend woord laten horen tegen het baden en zwemmen in het Zuidlaardermeer, Het is ni. gebleken, dat er zich wolhand- krabben in het meer bevinden. Deze krabben zijn in staat om van kinderen en zelfs van volwaasenen een taen af te knellen. Men neme derhaive geen risico. Bijz. Strafkamer Arr. Rechtbank te Groningen Reeds enige malen is de zaak van de S.D.er Harry Bouman uitgesteid, maar Maandag 3 October zal het er toch van komen. De tenlastelegging bevat een groot aantal feiten; een hele waslijst. Er zyn 26 getuigen opgeroepen. Gratieverzoek Ten behoeve van B. v. d. West te Siddeburen, die tôt 8 jaar gevange- nisstraf werd veroordeeld werd des- tyds een gratieverzoek ingediend. H.M. heeft dit verzoek ingewilligd, met dien verstande, dat hij 1 Oct. a.s. in vryheid zal worden gesteld. KANTONGERECHT ZUIDBROEK Op Woensdag 21 September wer den door het kantongerecht te Zuid broek de volgende vonnissen uitge- sproken J. K. en H. H., Muntendam f 15 b. of 6 d. h', wegens dronken op een fiets zitten D. P., Sappemeer f 10 b. of 4 d- h.; E. K., Hoogezand f 7.50 b. of 3 d. h. wegens het in gevaar bren gen van het verkeer L. T., Noord broek f 15 b. of 6 d. h. wegens net van rechts komend verkeer geen voorrang verlenen; A. S., Zuidbroek f 10 b. of 4 d. h-; K. N., Sappemeer en D. H. V., Noordbroek f 2.50 b. of 1 d. h. wegens het besturen van een motorrjjtuig, zonder in het bezit te zyn van een geldig rijbewys. K. N., Sappemeer f 12.50 b. of 5 d. h. wegens het rijden met een motor- rytuig, dat niet is voorzien van een spiegei, B. D., Sappemeer f 10 b. of 4 d. h. wegens het vervoeren van personen in een bestelauto. P. J. Schat, Hoogezand f 20 b- of 8 d. h. wegens het besturen van een auto zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs en zonder werkboekje. J. N., Hoogezand 2 x 7 d. h. en f 15 of 0 d. h. plus 14 d. h. voorwaarde- lyk met een proeftjjd van een jaar, L B., Sappemeer, H. H., Muntendam, H. Y., Hoogezand en E. B., Sappe meer f 7.50 b- of 3 d. h., ailen wegens openbare dronkenschap. H. v. d. P., Hoogezand f 6 b. of 3 d. h. wegens als chauffeur het werk boekje met bijhouden. B. M., H. H., M. M. en L. S., Mun tendam f 5 b. of 3 d. h. wegens ven- ten zonder daartoe vergunning te hebben. J. S. B. en J. S. R-, beiden Sappe meer f 4 b. of 2 d. h. wegens als chauffeur zonder werkboekje rijden. currenten iets dergelijks kon wor- m. S., Muntendam f 3 b. of 2 d. h. den georganiseerd. Hierbij blijkt een! wegens zonder vergunning langs de coliegialiteit van bijna 100 Het is geen tentoonstelling ge weest van verschiliende branches, maar van een groep van dezeifde winkeliers, wier bedoeling het is ge weest hun klanten service te brengen in de vorm van voorlichting. Door de enorme drukte vooral 's avonds kon deze voorlichting niet in die mate worden gebracht, welke njen zich had voorgestald. Men had ge- iWild de klanten op deze show te „vangen" zoals in de winkels ge- woonlijk niet mogelijk is. Ook de heer Woldendorp was vol- komen tevreden met het bereikte re^ sultaat, dat naar hij van de stand' houders had vernomen, niet onder- doet vocgr dat van de D.O.E.N. te Assen. TE NOORDBROEK De gemeenteraad van Noordbroek kwam in vergadering bij een. Aile raadsleden waren aanwezig. De volgende benoemingen hadden plaats: De heer D. Beukema te Warfhui- zen werd benoemd tôt onderwijzer van de nieuwe school. Tôt lid van de commissie tôt wering van schooiver- zuim werd benoemd de heer H. Al- kema, hoofd der school te Stootshorn. Beide benoemingen geschiedden met algemene stemmen. De raad besloot by de Kroon in beroep te gaan tegen de beslissing van Ged. Staten van Groningen, waarbij de goedkeuring is onthou- den aan het raadsbesluit, waarin tôt opheffing werd besloten van de ge- meenschappelijke regeling van het bouw- en woningtoezicht en het technisch beheer der gemeentewer- ken met de gemeenten Zuidbroek en Muntendam. INGEZONDEN OPBOUW OF ALGEHELE VERNIETIGING De moderne vernietigingsmiddelen hebben vormen aangenomen, die I zich aan elke menselijke contrôle dreigen te onttrekken. Uit het ge- vecht van man tegen man is een wijze van oorlogsvoering gegroeid, die wel eens zou kunnen uitlopen op algehele vernietiging van de mens- heid. Wie dit beseft, kan lijdelijk afwachten, tôt het onheil losbreekt. Maar hy kan ook met inzet van aile krachten proberen, dit onheil af te wenden. In dit laatste geval is het noodza- kelijk, dat men de bereidheid toont, met elke tegenstander in gesprek te treden, om te zoeken naar een an- dere oplossing dan die van het wa- pengeweld. Het kan zijn, dat men de methoden van de tegenstander ver- afschuwt. Dan moeten wii eerlijk zijn in onze critiek. En in geen geval proberen goed te praten, wat niet goed te praten valt. Maar het ge sprek moet doorgaan. Er is voor dit gesprek geestkracht nodig. Maar waar het ons aan deze geestkracht ontbreekt, rest slechts het geweld van de atoombom. v. d. M. 508e STAATSLOTERU ging, de heer.Poelstra mochten heb ben wees deze er op, dat aile stand- houders vol lof zijn over het grote succès, dat werd behaald. Er is ge bleken wat door samenwerking van bepaalde groepen kan worden be reikt. De beurs heeft algemeen de aandacht getrokken, en zou een sti mulans kunnen zyn voor andere groeperingen. Ook de secretaris, de heer J. Wol dendorp wees op het succesvolle re sultaat. Hy noemde het een unicum dat door een groep eigenUjke con 16860. spoorweg lopen. R. B., Sappemeer f 3-50 b. of 2 d. h. wegens in een café vertoeven op een tijd dat dit voor het publiek ge- sloten moet zjjn. G. V.. Slochteren f 2.50 b. of 1 d. h. wegens een rijwiel onbeheerd aan de weg laten staan. J. L. en J. S., Hoogezand f 2.50 b. of 1 d. h. wegens een tweede persoon op een rijwiel vervoeren. O. v. C., Kolham f 4 b. of 2 d. h. wegens met 3 aan elkaar gekoppelde voertuigen rijden. R. K-, Hoogezand f 2.50 b. of 1 d. h wegens fietsen zonder de handen aan het stuur te houden. Vrijgesproken R. W., Zuidbroek, terechtgestaan wegens zonder ver gunning langs de spoorbaan lopen. PROGRAMMA R.O.N. Woensdag 28 Sept: 18.4519.00 u. Lahdbduwkwartier. Een gesprek tus sen de heren L. J. Dykhuis, J. L. van Hasselt en Fop I. Brouwer over het onderhoud van sloten en watergan- gen 19.1510.30 De Stem van het Noorden. Donderdag 29 Sept 19.00—19.30 «Volksliederen uit Groningen, Fries- land en Drente" (II). Liedjes uit en een bespreking van nieuwe uitga- ven op het gebied van het Volkslied door Willem Diemer. Aan de vleugel: Gérard Frôhling. 19.3020-00 uur Grunneger pro gramma. „De Grunneger sproak be- staait 30 joar". Repertoage van dit jubileum en van de Algemaine ver- goaderen van de Alg. Ver. Grunnen, dei ter ere hiervan ditmoal in Stad holden is. Vrijdag 30 Sept: 18.45—19.00 uur Willem Diemer bespreekt «Onze voornamen" van J. A. Meyers en J. C. Luytingh. (Uitgestelde uitzendmg van 12 Aug.); 19.1519.30 De Stem van het Noorden; 19.3020.00 Drèns programma, Beernd Veltink en zien vrouw Jaaje vertell'n Joe wat zej verder zien hept op de D.O.E.N.-te- toonstelling in Assen. Zaterdag 1 Oot: 18-3018.45 uur Groeten uit Indonesië en Noordelijk Niwinnieuws; 19.1519.30 Fop. L Brouwer spreekt n.a.v. de Dierendag op 4 October; 19.3019.45 Noordeiyk weekoverzicht Maandag 26 Sept, 1949, Platgl.komk. 1 f 914; idem 2 f 7—9; Bloemkool 1A f 38—46; idem 1 f 16—41; idem 2 f 14—28; Meloe- nen f 15—18; Ferziken A, B, C f 15 f 17. Per 100 stuks. Andyvie f 511; Augurken A f 86 -r-f 101; idem B~*f 7477; Breekpeen f 77.10; Druiven'f 6386; Kroten I f 68; Poateleln f 4—6; Prel 1 f 18— f 20; Pronkbonen f 21.1026.60; Rode kool f 6.506.60; Sav. kool geel f 7.4011.10; Spekbonen f 30-; Stam- slabonen z. dr. f 44.20; Stokslabonen z. dr. f 324S; Tomaten A f 2427; idem B f 25—27; idem O f 19—21; idem CC f 16; Veense bonen f 23; Waspeen 1 f 8—8.90; Witte kool f 5 10; Slavellen f 1118; Komkom- mers f 78; Appelen f 718. Per 100 K.G. Kropsla 1 t 4.90—9.20; idem 2 f 8.806.30. Per 100 krop. SJalotten per 100 kg. t 78.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2