Wat gebeurt er met WestelijkZuiilbroek? IN DE VERDACHTENBANK Ouders weest voorzichtig Moskou zegt Joegoslavië is een agent voor buitenlandse imperialisten waarin OPGENOMEN OOST GOORECHT VAN 1871 en met NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Vîerde faargang Zaterdag 1 October 1949Dit nnmmer bestaat ait zes paginaiNo. 78 VOOR DE Gfc MEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - NOORD- EN ZUIDBROEK - MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVFNG Buitenlands Overzicht ZONDAG OCTOBER De zaalç Schallenberg TER OVERDENKING. ABONNEMENTSPRUS M M —*381 MÊl fl| A ■HUi M M M Êk M AM MMA M A i«h VERSCHIJNT 11.50 p. kwartaal. Franco p. postf 1.73 fl 1 ""IF1 Kl 1 il 11 M M IFB WT%I A ||H§ WOENSDAGS EN ZATERDAGS (bij vooruitbetaling) H B 11 H MA H H 11 H H ffil H m iLJ§f H ttvjk H Bf Uitgeefster PRIJS DER ADVERTENT1ES H H HCM M g W/WM gP| 1 H I 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes ais H H H M H MB MM |§§J H t| M H H MMMIli M Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand te koop, te huur, gevraagd enz. mini- H B H H M H Bji jBfl Biff' D M 181 BL-. MT^lÊL MLiJM> Telefoon 2117 (b.g.g. 2351 en 2361) mum 75 cent (bij vooruitbetaling) W B BM i V W M BP W W W B8f HW B HiP Postrekening No. 435883 De stroom van berichten, die over de wereld is gegaan met betrekking tôt de door président Truman aan- gekondigde atoomexplosie in de Sovjet Unie, is wel een beetje ge- luwd, maar houdt toch nog aan. Maar één ding weten wij nog niet. Is er in de Sovjet Unie door een abuis of bij wijze van proefneming een atoombom ontploft, of is er wel- licht een gehele atoomstad de lucht in gevlogen. De materiële gevolgen van de explosie blijven verborgen, maar de morele zijn duidelijk merk- baar in de commentaren die van vele zijden gegeven zijn. Président Truman heeft geprofi- teerd van de omstandigheden. Juist werd in het parlement het program ma voor de Amerikaanse wapenleve- ring besproken, en het was de vraag of huis van afgevaardigden en senaat aan dit programma, waarmede een bedrag van 1.314.010.000 gemoeid was, zouden goedkeuren. De berich ten omtrent de explosie hebben ech- ter aile oppositie de mond gesnoerd. Door de beide huizen werd het wets ontwerp aangenomen, en is na door Truman getekend te zijn, wet ge- worden. Van het genoemde bedrag is een milliard bestemd voor West-Europa. Van de rest is 75 millioen bestemd voor het „algemeen gebied" van China. (Président Truman heeft zelf de beschikking over de besteding van deze 75 millioen). De overige millioe- nen zullen verdeeld worden onder Griekenland, Turkije, Perzië en de Philippijnen. De enigen die niet verrast waren over de atoomexplosie waren de Sovjet Russen zelf, die doodnuchter verklaarden: „Maar we hebben twee jaar geleden toch al gezegd, dat we het geheim kenden". Dat is inder- daad een feit, maar toen beschouw- de de wereld de mededelingen van de Russen als bluf. Joego-Slavië Het conflict. tussen Moskou en Bel grado is langzameiîiand uhgegroeid tôt een zenuwenoorloe. welke met toenemende intensiteit wordt ge- voerd- Volgens berichten uit Belgra- do zouden de Russen hun troepen in de om Joego Slavië liggende lan- den hebben versterkt. Hoewel meri hieraan geen andere betekenis toe- kent dan een manoeuvre in de ze- nuwenoorlog, heeft Tito toch gezegd, dat de Russen met hun wapens klet- teren rond de Joego-Slavische gren- zen en dat ze loopgraven latèn aan-. leggen in Hongariie en Roemenië. Moskou_op zi.in beurt heeft een nota aan "Tito gepubliceerd. waarin gezegd wordt dat het procès tegen de ex-minister van Hongariie Lazlo Rajk ten duideliikste heeft aange- toond dat Joego-Slavië een vijandige politiek tegenover de Sovjet Unie voert. Volgens deze nota heeft Joe go-Slavië zijn onafhankelijkheid ver- loren en treëdt op als agent voor buitenlandse imperialisten. In ver band daarmede kan de Russische re- gering zich niet meer gebonden ach- ten aan de verplichtingen haar op- gelegd krachtens het in April 1945 gesloten verdrag van vriendschap en samenwerking tussen de Sovjet Unie en Joego Slavië. Hongarije weigert herstelbetalin- gen aan Joego Slavië te betalen. In verband daarmede heeft Belgrado geprotesteerd bij de Sovjet Unie, Èn- geland en de Verenigde Staten. Verenigde Naties In de assemblée der Verenigde Na ties zijn verschillende klachten ge- uit. Drie landen hebben geklaagd over de houding van de Sovjet Unie, dat zijn Engeland, Joego Slavië en China. Bevin (Engeland) viel Rusland vinnig aan. Hij verklaarde, dat het gebruik van de atoombom alleen kan worden verboden indien de Sovjet Unie de weg wil openen voor het contrôle stelsel, dat door de Alg. Ver g. is aanvaard. Geen land heeft zijn imperialis- tisch beleid onder een nieuwe ver- momming met groter succès uitge- voerd dan de Sovjet Unie, zei Bevin, zij noemt de vrede slechts vrede wanneer deze de door het polit- bureau gewenste resultaten heeft. De houding tegenover Joegoslavië achtte Bevin moeilijk te rijmen met de vredeswil die Rusland annon- ceerde. De Joegoslavische gedelegeerde Kardelj viel Moskou eveneens heftig aan. Hij sprak over anti-democra- tische practijken van de Russische regering gericht tegen de federale volksrepubliek van Joegoslavië, en wees op het verschil tussen de woor- den en de daden van Moskou. Verder weidde Kardelj uit over de wijze waarop de Sovjet Unie pressie uit- oefent op zijn land en zich bemoeit met de binnenlandse toestanden daar. Ten slotte heeft China bij de V.N. een klacht ingediend tegen Rusland, waarin de Sovjet Unie wordt be- schuldigd van hulpverlening aan de Communistische légers in China. Griekenland Zoals reeds gemeld heeft de Ame rikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson in zijn rede, gehou- den bij de opening van de assemblée der verenigde naties, een beroep op Rusland gedaan voor samenwerking, in het bijzonder met betrekking tôt de Griekse kwestie. Amerika heeft zich ook tôt Grie kenland gewend. In verband met het Griekse voomemen de rebellen te achtervolgen ook op Albaans grond- gebied, heeft Amerika Athene tôt matiging aangespoord. korte be- Ten slotte nog enkele richten: In Berlijn zijn de viermogendhe- den-onderhandelingen stopgezet. De westelijke mogendheden beschuldi- gen de Russen er van, dat zij hun verplichtingen niet nakomen. De Westberlijnse magistraat zal nu ook de aanvullende betaling van 40 in Westelijke marken aan de spoorweg- arbeiders staken. Het Engelse Hogerhuis heeft zich met 93 tegen 24 stemmen tegen de door de regering gevolgde devalua- tie-politiek gekeerd. Deze nederlaag heeft echter geen betekenis voor de positie van de regering, aangezien het Hogerhuis geen bevoegdheid heeft in financiële zaken. In het Lagerhuis heeft Cripps zijn politiek verdedigd. Hij heeft een ver- hoging van de belasting op winst- uitkering aangekondigd van 5 (25 tôt 30 Churchill verweet de regering een financiëel wanbeheer, hij achtte het hoog tijd, dat Engeland een ander parlement zou krijgen. OPERAT1E AAN LICHAAMSSLAGADER In Italië heeft men voor de eerste maal een operatie van de aorta (li- chaamsslagader) verricht. Deze ope ratie bestaat in het wegsnijden van het zieke aderdeel, waarna de twee gezonde uiteinden verbonden wor den. Dit heelkundig ingrijpen is zeer gevaarlijk aangezien de zieke delen in de borstkas moeilijk te bereiken zijn en omgeven zijn door een fijn net van bloedvaten. Het beschadigen van een dezer bloedvaten gedurende de operatie kan de dood van de pa- tiënt tôt gevolg hebben. De taak van de chirurg, prof essor Valdoni, direc teur van het instituut voor heelkun- dige pathologie, die de operatie ver- richtte, werd zeer bemoeiliikt, om- dat het zieke deel van de aorta te groot bleek om het te kunnen weg snijden. De chirurg heeft daarom eerst de bloedsomloop omgeleid. De operatie slaagde uitstekend en vier uur later was de bloedsomloop van de patiën- te weer normaal. In 1945 zijn voor de eerste maal dergeliike operaties geslaagd, namelijk in Zweden en Amerika. C.N.V. DRINGT AAN OP MEER VACANTIESPREIDING Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft dezer dagen verklaard, dat de noodza- kelijkheid van vacantiespreiding over een groter gedeelte van de zomer steeds klemmender wordt, zowel met het oog op de mogelijkheid van re- creatie als op de belangen van de bij het vervoer en verblijf betrokken bedrijven en organisaties. Deze spreiding is voor een belang- rijk deel afhankelijk van de sprei ding der schoolvacanties. In de af- gelopen zomer werd hiertoe uit la- ger-onderwijskringen wel enige me dewerking gekregen, doch deze strek- te zich slechts uit over een gering tijdvak, (half Julieind Augustus), terwijl vele scholen zich nog aan medewerking onttrokken. Gezien de nationale belangen van sociaal-culturele en sociaal-econo- mische aard vraagt het C.N.V- om een uitspraak van de rijksoverheid, met name van de minister van on- derwijs, kunsten en wetenschappen, waarin wordt gezegd, dat gerekend wordt op de voile medewerking van school- en gemeentebesturen aan de door deskundigen opgestelde advie- zen voor 1950. DOOR ELECTRISCHE STROOM GETROFFEN De voetbalvereniging „Assendelft" had getraind bij kunstlicht. Toen de training afgelopen was zou een 17- jarige jongen het licht uit doen. Hij sprong -.n een greppel en trok de stekker er uit. Doordat hij de stek- ker bij le polen vasthield, kreeg hij echter t'.e stroom door het lichaam, en dit vas des te erger, omdat hij in een vochtige greppel stond. Hij was op slag dood. De politie heeft een onderzoek in- gesteld. Er wordt betwijfeld of de verlichtingsinstallatie wel deskundig is aangelegd. OVERVAL Or KLAARLICHTE DAG Twee maimen roofden f 8000 in de hoofdstad Woer'dagmiddag omstreeks kwart over vijf hebben twee mannen een overval gepleegd op een bijkantoor te Amsterdam van de Spaarbank voor de stad Amsterdam. Op die middag was er kinderspaarbank, doch op het moment, dat de beide mannen binnendrongen waren er geen kinderen binnen; alleen bevon- den zic:i er de kassier en zijn assis tent. Deze werden met vuurwapens in bedwang gehouden, terwijl de deur werd gesloten. Eerst namen de in- dringers enig kleingeld dat voor het grijpen, lag. Toen dwongen zij onder bedreiging de kassier de brandkast te oper en. Deze bevatte echter ook slechts rkleingeld. In een lade von- den de mannen bankpapier. De b^dienden werden vervolgens in de kelder opgesloten, waarna de Het ministerie van Verkeer en Wa- terstaat verleent ontheffing van het Zondagsrijverbod voor morgen Zon- dag 2 October. OVERDRACHT COMMANDO MARINE IN INDONESIë Vrijdagochtend heeft vice admiraal Talloze geruchten omtrent de ver- moedelijke doodsoorzaak van de Duitser F. Schallenberg, die op de ochtend van de 15e September dood in een ondiepe vijver in de Haagse diplomatenwijk werd aangetroffen, doen de ronde. Verschillende kran- ten hebben er uitvoerige artikelen over geschreven. In tegenstelling met die artikelen en in tegenstelling met de geruchten is de mening van de Haagse politie echter vrij simpel: Schallenberg heeft zelfmoord gepleegd en is niet door geweld van het leven beroofd, aldus deze mening. Bekend is, dat Schallenberg tijdens en na de bezet- ting een nogal bewogen leven heeft geleid, en sedert enige tijd is men bezig hiemaar een onderzoek in te stellen. De geruchten ze-ggen, dat Schal lenberg werd vermoord omdat hij teveel wist van bepaalde personen en over de millioenen van Dr. Ir. Muncke. De Haagse politie wacht met belangstelling of iemand daar- indring rs het gebouw verlieten en omtrent positieve aanwijzingen kan per fiets vertrokken. geven. De employé's waren intussen door BRAND IN TREIN 40 emstig gewond In een wagon van de electrische trein welke van Osaka naar Kioto (Japan) rijdt, deed zich een ontplof- fing voor, waarop vloer en dak van de wagen in brand vlogen. De machi- nist bemerkte het niet en reed met voile vaart door. Door het wuiven van mensen, die langs de spoorlijn stonden werd de aandacht van de bestuurder getrok- ken. Toen de trein tôt stilstand was gekomen sprongen de passagiers uit de brandende wagen. Van velen had- den de kleren reeds vlam gevat. Het bleek dat 140 personen ge wond waren, waarvan 40 ernstig. OP DIE WIJZE kon hij meer verdienen dan als slagersknecht Een slagersknecht uit Den Haag A. S. Pinke zijn functie van hoofd had een méthode gevonden om op i i i a i 1rfrvry> oly-l^"/~il 11 lr ttrn t on v» /-N r-\ |y^-\r«4- van het département der marine m Indonesië overgedragen aan zijn op- volger, vice-admiraal F. J. Kist. Dfe plechtigheid had plaats op het ter- rein van het département der marine, waarbij het gehele personeel, zowel het militaire als het burgerlijke, als- mede het personeel van de dienst van scheepvaark aanwezig waren. Vice admiraal Pinke schetste in een redevoering de miserabele toe standen van 3V2 jaar geleden, toen hij zijn functie aanvaardde en gaf vervolgens een overzicht van de op- bouw daarna. De scheidende vloot- voogd besloot met te zeggen, d§t hij afscheid neemt in de overtuiging, dat allen een moeilijke tijd tegemoet zullen gaan. De toestand laat zich niet prettig aanzien omdat wij niet weten, hoe ailes hier zal groeien. Mogelijk zal ook het commandement der zeemacht worden verplaaîst, wij weten het niet, zeide vice-admiraal Pinke. |j;f| De optredende commandant der (zeemacht, vice admiraal Kist, ver klaarde o.a.: „Wij gaan rustig door. Wij dienen de Nederlandse belangen en gelukkig gaan die hier vaak sa- men met de Indonesische belangen". Spr. zeide, het te hebben gewaar- deerd, te hebben gediend onder de leiding van vice admiraal Pinke, en te hebben gezien, wat het volgen van een vaste lijn vermag tôt stand te brengen. gemakkelijke wijze aan de kost te komen. Hij zwierf door Limburg. Was hij in een plaats dan bezocht hij de pastoor. Aan de geestelijke ver- telde hij dan, dat hij schipper was, en dat hij hier of daar heen moest, maar dat hij geen geld had om sluis- geld te betalen. Dan vroeg hij 'n paar tientjes ter leen. Van die tientjes kon hij dan weer een paar dagen leven. Een pastoor te Venlo gaf de man f 25, maar toen deze vertrokken was kreeg hy argwaan, en beide de po litie op. Het gevolg was, dat de man, toen hij het truc je wilde toepassen bij de pastoor te Arcen, werd ingerekend- POLITIE-AGENTEN STONDEN TERECHT WEGENS HUIS- VREDEBREUK. Het zoontje van een Haarlemse po- litie-agent had kattekwaad uitge- een raam in de tuin gekomen. Zij klommen over een schutting en door een belendend perceel de straat op. De beide mannen waren toen reeds verdwenen. De politie werd ijlings van het gebeurde in kennis gesteld. Het juiste bedrag van de huit is f 7817.£3. DE SOEP BEDORVEN Een huisvrouw te Naaldwijk kocht Zaterdag soepbenen, en trok daar- van een potje soep. Zondag at de fa- milie van de soep en er bleef nog een beetje over. Dat restantje werd Maand ig opgediend, maar men be merkte .r,iet, dat de soep bedorven waf ;-£S r.r vrouw afon er heerliik van. De kostganger, die geen trek had, nuttigde echter slechts een felein beetje. Later werden man en vrouw on- wel. Het bleek dat zij vergiftigd wa ren, doordat de soep bedorven was. Beiden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De kostganger ondervond geen hinder. GEEN GOEDE DAG VOOR DE NEDERLANDSE STRAALJAGERS „ïn welken wij hebben de ver- lossing door Zijn bloed name lijk de vergeving der misdaden naar den rijkdom Zijner gena- de". (Efeze 1 7) Het bloed van Christus alleen geeft ons de vergiffenis van schuld. God wilde weer met de gevallen mens in gemeenschap komen. Hij wilde hem Woensdag stegen van de militaire niet maar ontmoeten in de Zoon basis Leeuwarden twee straaljagers Zijner liefije, Hij wilde hem niet op. Van een der toestellen sloeg tij- maar zien aan de voet van het Kruis, dens het starten een motor af. De doch Hij wilde met hem omgaan als piloot wilde zijn machine weer tôt een Vader met Zijn kind, Hij wilde stilstand brengen, maar de snelheid de zondaar in een nieuwe levensver- was reeds te groot. Het toestel sprong 1 houding tôt Zich hebben. over een dijk en een sloot en kwam Nu kon die verhouding nooit tôt in een weiland tôt stilstand. Onmid- stand komen en stand houden, zo- dellijk steeg egn rookkolom uit de machine op. Er bleek brand te zijn uitgebroken. Het vuur kon met brandblusapparaten van het vlieg- veld worden bedwongen. De machi ne werd beschadigd; de piloot bleef ongedeerd. De tweede straaljager die gestart was geraakte in de mist. De piloot raakte de koers kwijt en moest we- gens benzinegebrek een noodlanding maken. De machine kwam in een weiland achter Volendam terecht, en werd ernstig beschadigd. Ook deze bestuurder bleef ongedeerd. Politierechter Groningen De niet-eerlijke vinder beboet. Een jongeman, Jan K. uit Noordbroek vond, toen hij van Meeden naar Muntendam fietste, een gouden broche. Hij bracht het sieraad niet naar de politie, plaatste ook geen ad- Geen van beiden was voor de po litierechter verschenén. Bij verstek werden ze veroordeeld tôt f 20 b. of 10 d. h. ieder. Mishaudeling. Bij een voetbalwed- strijd was Freerk S. van Hoogezand in botsing gekomen met twee andere aangebedene, een meisje uit Meeden. Op een feestje te Meeden zag de dochter van de dame, die de broche verloren had, dat een meisje een sieraad droeg, dat precies op de ver loren broche geleek. Zij vertelde dat haald, en deswege haddien buren het aan haar moeder, en deze ging eens ventje een draai om de oren gegeven, met de politie praten. maar dat was niet naar de zin van Het gevolg was dat de dame de de vader. Tezamen met zijn vader, broche terug kreeg, en dat K. zich ook een agent, ging hij naar de bu- voor de Groningse politierechter te ren. Vast staat dat daar hevig is ge- verantwoorden had. Hij werd con- vertentie, maar schonk het aan zijn, spelers. In verband daarmede stuur- de de scheidsrechter S. het veld uit, vochten. In verband met het gebeurde had- den vader en zoon zich te verant woorden voor de Rechtbank te Haar- lem. De officier was van mening dat de agenten hun bevoegdheid niet had- den overschreden, doch wel verkeerd hadden toegepast. Hij eistte niettemia vrij spr aak. form de eis tôt f 50 b. of 25 d. h. ver oordeeld. Diefstal in vereniging. Krijn v. d. W. en Joh. L., beiden van Hoogezand hebben op 16 Mei op de Kielsterach- terweg bermstruiken gestolen, welke toebehoorden aan Provinciale Water- staat te Groningen en een waarde 1 hadden van f 30. Het oude liedje, zongen is. Op een dat opnieuw ge- onbewaakt ogen- blik" kreeg te Amsterdam een ander- half jarig kindje een pot met kokende thee te pakken en trok die over zich heen. Het gevolg was dat het kind zeer ernstige brandwonden opliep. De weg van Sappemeer naar deelte van de gemeente Zuidbroek, Zuidbroek: enerzijds het Winschoter diep; over het water is een pad en daarachter wat verspreide boerde- rijen. Daar staat ook de Motké-fa- briek, die met zijn machtige fa- brieksschoorsteen de gehele omge- ving beheerst. Aan de andere kant van de weg staat een rij huizen, oude en nieuwe; er tussen wat winkeltjes en een paar café'tjes. Als men er zo langs rijdt merkt men niets bijzonders, maar wie op de huisnummers let, die be- merkt, dat na no. 235 no. 160 volgt. Tussen die twee huizen gaat Hooge zandSappemeer in Zuidbroek over. Er staat ook een houten bord, waar van echter de letters verdwenen zijn. Gaande in de richting Zuidbroek wordt de bebouwing langs de weg schaarser. Men gaat langs bouw- en weilanden. En even voorbij de Motké Fabriek wordt de weg aan beide zij den door water begrensd. Daar wor den het Winschoterdiep en het ora- snijdingskanaal nog slechts door de weg gescheiden. En juist daarin schuilt een probleem, want zodra de weg langs het omsnijdingskanaal ge- reed is zal de oude weg tussen Sap pemeer en Zuidbroek worden door- gegraven. Het is niet de bedoeling dus het gedeelte tussen de grens van HoogezandSappemeer en de door- graving van de tegenwoordige weg van de rest van de gemeente Zuid broek zou zijn afgesneden. Men zou van daar dan slecbfts met een grote omweg (terug richting Sappemeer, en over een brug naar de nieuwe weg ten Noorden van het omsnij dingskanaal) de kom der gemeente Zuidbroek kunnen bereiken. Wij hebben nadere inlichtingen omtrent deze toestand gevraagd bij de burgemeester van Zuidbroek, de heer L. Steenhuis. De heer Steenhuis deelde ons me- de, dat te dezer zake nog geen defi- nitieve beslissing door Ged. Staten is genomen. In samenwerking met de voorm. gemeente Sappemeer heeft Zuidbroek zijn bezwaren kenbaar ge- maakt bij Ged. Staten. En ook de Scholtens Fabriek (Motké-Fabriek) heeft zijn bezwaren kenbaar ge- maakt. In de eerste plaats ontstaan er moeilijkheden voor de inwoners van het Westelijk gedeelte van Zuid broek, dat van de kom wordt afge sneden. Verder zullen de arbeiders van de Motké-fabriek, die in Zuid broek, ten Oosten van de doorgra een brug in die weg te leggen. Dat ving van de weg wonen, slechts met houdt dus in dat het Westelijk ge-l een grote omweg naar en van hun werk kunnen gaan, en dat geldt ook voor de producten van de fabriek. De schoolkinderen zullen te Sap pemeer naar school moeten. waar- door het aantal leerlineen van de school te Zuidbroek zal afnemen en de mogelijkheid bestaat dat de be- treffende school een leerkracht zal moeten missen. Ook het bijzonder onderwijs komt in de knel. De moge lijkheid moet zelf s onder ogen wor den gezien, dat de school voor bijz- onderwijs wegens eebrek aan leer- lingen zou moeten worden opgehe- ven. Van de kerkgenootschappen zouden lidmaten worden afgesneden, en ook de middenstanders ondervin- den moeiliikheden. Neem bv. de pe- troleum-venter. die in het afgesne den gedeelte woont. en wiens klan- ten in de kom van het dorp wonen. Er zijn twee mogeliikheden om de moeilijkheden 00 te lossen. Dat is in de eerste plaats om toch maar een brug te bouwen. en in de tweede plaats om een nieuwe weg te leggen, achter de Motké-fabriek om en uit- komend ten Zuiden van de klapbrug over het Winschoterdiep in Zuid broek. Zoals gezegd, er is nog geen defini- tieve beslissing door Ged. Staten ge nomen. Indien de beslissing ongun- stig voor Zuidbroek zou uitvallen, dan meent de heer Steenhuis dat het noodzakelijk zal ziin dat het afge sneden gedeelte van Zuidbroek door HoogezandSappemeer wordt gean- nexeerd. omdat de arbiter van mening was dat S. ruw gespeeld had. In de kleed- kamer vroeg S. de scheidsrechter waarom hij het veld uitgestuurd was, maar alvorens het antwoord kwam gaf hij de arbiter een klap in het ge- laat, waardoor deze een dikke wang en een dik oog opliep. Straf f 15 b. of 5 d. h. Derk W. te Siddeburen stond te recht omdat hij R. te Siddeburen heeft mishandeld. f 30 b. of 15 d. h' was de straf waarmede hij werd ge vonnist. Belediging. Lieuwe B. P. van Kol- ham heeft P. uit Delfzijl beledigd. Hij heeft hem een brief geschreven waarin verschillende beledigende woorden voorkwamen. De politie rechter veroordeelde hem tôt f 40 b. of 20 d. h. Overtr. Motor- en Rijwielwet 1905. De Kantonrechter had op 6 April 1949 de bevoegdheid van Jacob K. te Borgercompagnie tôt het besturen van motorrijtuigen ingetrokken voor de tijd van een half jaar. K. had echter nog een rijbewijs en hij meende wel een enkele keer een slippertje te kunnen maken. Op de Lange Leegte te Veendam liep hij echter tegen de lamp. De officier eiste een maand gevan- genisstraf. De politierechter maakte er 14 dagen van. Overtr. art. 1 Beschikking Min lang niet eerst de zonde bij de zon daar was weggenomen. Gods recht- vaardigheid duldde niet een omgang met de mens, die met zonde was be- laden. Daarom moest de zondaar niet alleen vrijgekocht worden uit de macht van de boze, doch er moest ook verzoening worden gedaan over zijn schuld. Welnu, mede om dat tôt stand te brengen, gaf God Zijn zoon aan de aarde. Hij zou Zich buigen en dan zou de zondenlast der wereld op Hem worden gelegd en zou Hij die zondenlast wegdragen. Op de grote verzoendag werd het werk van Christus voorgesteld door twee bokken. Tussen die twee bok ken moest geloot worden, wie voor de Heere en wie de weggaande bok zou zijn. De bok die voor de Heen# was, werd geslacht en tôt een zond- offer gemaakt. Het bloed van deze bok werd in het heilige der heiligen gebracht om verzoening te doen. Dan moest de hogepriester de beide han- den op de kop van de andere bok leggen en daardoor zouden dan rte ongerechtigheden der kinderen Is- raëls op die bok worden overgedra gen. Dan moest die bok in de woes tijn- worden weggejaagd, en noo:t mocht dit beest weer tôt de kudrt terug keren. Welnu, was die eerste bok een beeld van het werk, dat Christus heeft gedaan om onze zon- den te verzoenen, die tweede is een beeld van hetgeen Hij deed om onze zonden weg te dragen. De schuld dei zonde is verzoend en de zonden zelve zijn weggedragen. Zô ver dat zij nooit weer teruggevonden kun nen worden. „Zo ver het West verwijderd is van 't Oosten. zo ver heeft Hij, om onze ziel te troosten, van ons de schuld en zonden weggedaan" Daarom kunnen wij nu met de Apos- tel Paulus jubelen, dat wij de verlos- sing hebben en dat die bestaat in de vergiffenis onzer zonden. Die zonden zijn verzoend en zij zijn weggedra gen. Op beide kanten der verlossing moet worden gewezen, Wanneer wil alleen spraken over de verzoenin" door Zijn bloed, dan zouden wij er alleen aan denken, dat de toorn bij God is weggenomen, omdat he+ bloed voor het aangezicht des Heeren is gesprenkeld, oif dat de zonden door dat bloed zijn bedekt; doch de Schrift leert ons een nog veel voiler en j. m h X v— X w X A O XX XX\J V V* X Vy X Fin. van 9 Aug". 1945 (F 135). Harmi- heeriyke:r verlossing. De toorn is nus B. van Hoogezand is tezamen weggenomen omdat dat schuld der zonde is verzoend en de zonden zelf nus a. van Hoogezand met twee anderen, w.o. een leerling van de ULO-school gaan vissen. Hier wilde B. tracteren op bier en limonade, in verband waarmede hij de ULO-leerling met een biljet van f 50 naar een gelegenheid stuurde, waar bier en limonade te krijgen zijn weggedragen. ,,Zie, het Lam Gods, dat de zonden der wereld weg- draagt". Wij hebben de verlossing door Zijn bloed. Lezer(es) hebt ge u zelf in de spie- gel van deze waarheid, reeds als was. Met een bedrag van f 46.80 plus zoncjaar ontdekt? Zijt ge door be- enige flessen kwam deze terug. Later bleek, dat het biljet van f 50 van 1941 was, welke biljetten niet meer geldig zijn. B. werd bij verstek veroordeeld tôt 3 mnd. voorw. met een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van f 75 of 25 d. h. TJltspraak J. Z., Hoogezand/Sappe- meer, wegens diefstal van asbakjes en kippen, 10 maand en gev. straf met aftrek, (De eis was 1 jaar met af- trek) rouw en geloof deze verlossing reeds deelachtig geworden? Als dit zo is, dan kunt ook u, met al Gods kinde ren het lied des geloofs aanheffen. Jezus! Uw verzoenend sterven Blijft het rustpunt van ons hart, Als wij ailes, ailes derven, Blijft uw liefd* ons bij in smart. Och! wanneer mijn oog eens breeki, 't Angstig doodzweet van mij leekt, Dat uw bloed mijn hoop dan wekke, En mijn schuld voor God bedekke. Muntendam. J. Hekhuis-

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1