Gerestaureerde Oosterschaol ppend Degrote liefde PLAATSELi:* NIEUWS KASCOMPLEX OP WIELEN SLOCHTEREN Feesl voor Jong en oud n. Grote Boerderijbrand te Finsterwolde Met het troepentransportschip „Zui- derkruis" dat tegen 10 dezer te Rot terdam verwacht wordt, zullen de volgende mllltairen uit ons rayon repatriëren: J. Lageman, Klelnemeer 48, Sap pemeer; J. W. Havekort, Wilhelmi- nastraat 5, Sappemeer; J. H. J. Ge- ling, Verl. Hoofdstraat 62, Hooge- zand; G. J. Kamphuis, P. Venema- kade, Kielwindeweer; K. v. d. Laan, Scharmer en J. Suur, Slochteren B 177. SAPPEMEER. De openbare ULO-school te Sap pemeer hield Donderdag haar jaar jjjKse sportmiddag o.l.v. de heer A. J. ter Heide. Het H.S.C.-terein was hier- voor beiangeioos beachikbaar gesteld Het gevanëerde programma veniep vloi., terwyl er door leerlingen en do- centen tel en sportief gestreden is om de eer en de prijzen. Voornaamste uusiagen Kas Lie meisjea kl. JJLI tegen kl. H en IV 17—8. 100 m. hindernisloop Jongens kl. I en H 1. H. Son 2. J. Deen. Kl., III en IV 1. C. Wever 2. M. Veentjer. Grensbal kl. 1A tegen 1B (Jongens) 0—2. 80 m. hindernisloop meisjes kl. I en H 1. J. Buurs 2. A. Tepper. Kl. III en IV 1. S. Kolhek 2. G. Haayer Veidloop 800 m. kl. I en II 1. R. Hoeti 2. K. Smid. Veidloop 1200 m. kl. HI en IV 1. W. Schut 2. J. Koops. Kas.iebal-doelwerpen meisjes kl. I 1. J. v. d. Laan 2. L. Plukker. De voetbalwedstr(jd tussen leerlin- gen en een combinatie van leraren en ouders werd door de leerlingen met 41 gewonnen. —Het Gem. Zangkoor „O.B.K. I", directeur de heer L. Bakema, heeft In studie genomen de klucht „Ien de Piepzak" van B. H. Broekema. Het ligL in de bedoeling deze klucht op te voeren ter gelegenheid van de in De- cember te geven uitvoering. In de Geref. Kerk te Sappemeer had Donderdagavond de bevestiging plaats van de nieuwe voorganger der gemeente, Ds. Bloem (gekomen van Hoogkerk)De bevestiger, Ds. P. Klapwyk van Hoogezand preekte naar aanleiding van Jerem. 1 11-12 (Wjj- ders geschiedde des Heeren woord tôt my zeggende Wat ziet gij, Jere- mia En ik zeide Ik zie eene aman- delroede. En de Heere zeide tôt mij G(j hebt wel gezien want Ik zal wakker zyn over Mijn woord, om dat te doen.) Na de preek had de bevestiging van Ds. Bloem plaats. Door de Spiritisten-Vereniging is de Ned, Herv. Kerk op 6 Novem- ber gehuurd om er door de spiritua- list Winderink een wjjdingsdienst te laten geven. (Men verzoekt ons mede te delen, dat deze dienst niet uitgaat van de Ned. Herv. Kerk). Aan de Rijks Hogere Burger- school te Sappemeer werden benoemd tôt tijdelijk leraar voor Staatsweten- sçhappen de heer Mr. H. F. Tiemens te Groningen voor Muziek de heer A. Risselada te Groningen voor Ge- schiedenis mej. E. van Dijk te Gro ningen voor Nederlands de heer J. F. D. Sprock te Groningen voor En gels de heer R. A. Belder te Sappe meer. HOOGEZAND/SAPPEMEER. Ook in het komende seizoen hoopt men weer jeugdconcerten te or- ganiseren, te geven door beroepsmu- sici (hetzij instrumentaal, hetzij vo- caal). Er heeft zich een voorlopig co mité gevormd bestaande uit de vol gende ingezetenen Mevr. Edzes Koerts en de heren P. M. Bruins, W. J. Kliphuis, F. Nienhuis, H. W. Plin- singa en J. Westerhof. Het ligt in de bedoeling van de Chr. Besturenbond om voor werkge- vers en werknemers een deekundige voorlichting te laten geven over het onderwerp „Bedrijf sorganisatie". Een deskundige spreker is uitgenodigd. Woensdagavond .vergaderde de Prijzencommissie H.-S. in het ge- meentehuis onder voorzitterschap van de heer G. Siems. Deze deelde mede, dat de contactambtenaar van de prijsbeheersing, de heer Fijnvan- draad niet aanwezig kon zijn, omdat deze een motorongeluk had gehad, en in het ziekenhuis ligt. Allereerst werd de vergadering be- zocht door vertegenwoordigers van een aantal bakkers, die kwamen in- formeren naar de prijs van fabrieks- gas. De prijzencommissie zal hier- naar een onderzoek instellen. Daar- na werden nog een tweetal klachten ingediend betreffende huishuur. Uit de gevoefde besprekingen bleek dat diverse kwesties in onder zoek zijn, o.a. 18 zaken betreffende huishuur, Op een kerstboom, een costuum en een kachel, die te duur berekend waren, zijn bedragen te- rugbetaald. HOOGEZAND. Bij de werf Gebr. Suurmeijer neef Donderdag tegen 1.30 uur een oi.geluk met dodelijk gevolg plaata ge had. Slachtoffer is de timmerman Jansen uit het Oosterpark te Hooge- zUtd. De heer Jansen was bezlg werk- zaamheden e verrlchtten aan de op de werf staande loods. Hiervoor be- vond hf) Zich op het dak, dat ten dele uit gegolfde asbestplaten bestaat, Door een van deze platen is de heer Jansen heengezakt. Van een hoogte van ongeveer 7 meter viel h(j op de grond, waar (jzeren platen lagen. Zwaar gewond bleef hlj op deze pla ten liggen, Dr. de Vries verleende de eerste huïp, waarna het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis te Gronin gen werd overgebracht, waar hij in de loop van de avond ls overleden. FOXHOL Voor het examen voor adsp. V.E.V. cursus en tevens voor het examen sterkstroom-monteur EVEV slaagde de heer K. R. Tepper te Foxhol. In de advertentie van de verlo- ting t./b. van de sportver. „F.G.V.", Foxhol zijn enkele fouten geslopen. Het nummer 884 moet zijn 784 en het nummer 381 moet zijn 881. N1EUW-COMPAGNIE De Coôp. Landb. Ver. ..Kielcom- pagnie" vergaderde o.l.v. de heer O. Marring. Door het C.B. zal worden geleverd 200 balen K 40 Er werden besteld 160 zeis scherpers en 300 kg aardap- pelen van het in het Centraal-Ras- sen-Register ingeschreven ras Sien- tje (S. 56). De heer J. Boerma gaf een verslag van de feestelijke vergadering ge houden ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van het C.B. en van de hoofdbestuursvergadering van de V.B.B. Op deze laatste vergadering werd veel aandacht besteed aan de vraag in hoeverre telers, die gedu- peerd worden, doordat in verband met maatregelen tegen aardappel- môeheid, een verbouw-verbod op de besmette percelen is gelegd vergoe- ding moeten hebben- Besproken werden de contingente- ring van. aardappelmeelproductie en verplichte opname in het bedrijfs- pensioen. Aan Dfs. Fop. I. Brouwer zal ver- zocht worden een lezing te houden mits kan worden samengewerkt met C.L.V., Kielwindeweer of met de Bond v. Plattelandsvrouwen. WESTERBROEK. Op de Groningerweg reden twee uit de richting Groningen komende auto's achter elkaar. De bestuurder Géraniums 1. U. Medema 2. A. Maat 3. J. Melnema 4. J. Broeke ma. Ouders 1. P. Griever 2. J. de Maar 3. E. Hoogeveen. Bloemstuk- ken 1. P. Griever 2. F, Nienhuis 3. J. Medema. Fantasiestukken 1. W. Boverhof 2. J. Kruizenga 3. W. Boverhof. Fruitmand P. Griever. Kleedjes G. Kuipers. Planten J. Kruizenga. De eerste drie prijzen van de verloting gehouden ten bate van de kleuterschooi vielen op de nummers *v2, 459 en 293. EN GELBERÏ. Alhier werd opgericht een kin- derkoor, waarvoor zich 30 leden heb ben opgegeven. HARKSTEDE. De sportvereniging „Doles" hield haar jaariykse onderiinge wedscryden. Het clubkampioenschap dames werd behaald door Mej. R. Felgrim te En- gelbert, het clubkampioenschap heren door H. J. Tillema, Scharmer. Zw. Erk te Harkstede verwierf de be- stuursprys. Er werden enkele clubrecords ver- beterd. De records werden gebracht op 80 m. dames H. Ruben in 10.6 (Oud record Weender 11.2). Ver- springen dames H. Ruben 4.47 (oud H. Ruben 4.33) 100 m. heren J. Luiken 12 se. (oud J. Luiken 12.2 sec.) Verspringen heren J. Luiken 5.77 (oud K. G. Bos 5.69) 200 m. he ren J. Luiken 25.9 (oud K. G. Bos 27.8) hink-stap-sprong H. J. Til lema 11.14 (oud J. Luiken 10.70). De heer G. J. Christiaans, van de eerste, H, V. uit Groningen, wachtmeester der Rijkspolitie, alhier, zwenkte zonder achter zich te kijken naar links de weg over naar het per- ceel van de Fa. Strating. Hierdoor botste de achterste auto tegen de voorste aan. Er ontstond materiële schade aan beide auto's. WATERHUIZEN Nadat het in 1940 het laatst was gevierd, werd het Floraliafeest te Waterhuizen dit jaar in ere hersteld. De deelnemende scholieren hadden in het algemeen hun geraniumstek- jes uitstekend verzorgd. Buiten deze géraniums waren in het tentoonstel- lingslokaal aanwezig bouquetten, bloemenprijzen voor de te houden verloting en een collectie fraaie dahlia's van de fa. Blom te Paters- wolde. Prijswinnaars werden: Stekjes A: 1. Fietje Postma; 2. Eppie Blaauw; 3. Sieb Folkers; Stek jes B: 1. Loesje Veenstra; 2. Annie Bakker; 3. Steven Folkers; Ruikers: 1. Mattie Eggens; 2. en 3. L. Veen straD. Blaauw. Bij de verloting vielen de eerste drie prijzen op de nummers 119, 141 en 16. OOSTERHOOGEBRUG. Uitslag Floralia-tentoonstelling Klnderen Begonia's 1. G. v. d. Veen 2. J. Riemsma 3. M. van der Veen. Colleus 1. F. Koops 2. A. Koops 3. A. Broekema. Fuchsia's 1. P. Lubbers 2. J. v. Dyken 3. P. v. d. Laan 4. A. Griever 5. A. Kuil. slaagde voor het Politiediploma. KOLHAM Verschillende manneljjke leden van de Buurtvereniging „Knijpslaan" hebben enige Zaterdagmiddagen aardappelen gerooid om zodoende gelden te verkrijgen voor het verbe- teren van de enkele maanden gele- den in gebruik genomen speeltuin. De opbrengst van het rooien bedroeg plm. f 150. De heer J. Poepe, wachtmeester le klasse der Rijkspolitie, alhier, slaagde Donderdag te Amersfoort voor het Politiediploma. In het „Hoogehuis" werd Don- derdagmiddag een ledenvérgadering gehouden van de afd. H.S. van de Algem. Ned. Bond van Gepension- neerden o.l.v. de heer R. Schoemaker van Sappemeer. Uit de notulen bleek dat de Bond thans bijna 50.000 leden telt. In zyn rede legde de voorzitter de klemtoon op het feit dat gepension- neerden van de 15 hurverhoging, die op komst is, en de noodzakelijke verhoging van de Personele Bêlasùng alsmede de gevolgen van de devalu- atie de meeste lasten ondervinden, daar hun vast inkomen laag is. Hij betoogde dat er verbetering jn de in- komens van de gepensionneerden moet komen. Twee leden werden als afgevaardig- den benoemd naar de algemene de- monstratieve vergadering in samen- werking met de Bond van Gepension neerden van Spoor- en Trampersoneel en de Algemene Militaire Pensloen- bond te houden op 11 dezer te Den Haag. B(j de rondvraag werd er op aangedrongen dat 25 toeslag voor- al op dé laagtste pensioenen gegeven moet worden. Woensdagavond werd hier on der leiding van Majoor van der Zee de eerste oefenavond gehouden voor vrijwilligërs der Reserve Grensbe- waking. Namens de plaatselijke Commissie S.W.G. was hierbij aanwezig de heer H. Brons. Onze plaatsgenoot, de heer B. Kruizinga werd toegelaten tôt het le studie jaar aan het Instituut voor opleiding leraar M.O. Lichamelijke Opvoeding te Groningen. SCHILD W OLDE De heer L. Molema, wachtmees ter der Rijkspolitie, alhier, slaagde voor het Politiediploma. Onze plaatsgenoot, de heer K. J. Holtkamp, behaalde met zjjn rijpaard „Zivara" weer enige successen b(j de verichtingskeuringen in het Stads- park te Groningen. In de rubriek verrichtingsproef van merries onder de zadel verwierf h(j de vierde plaats en in de prestatierit van geregisireerde landbouwrijpaarden wist h(j de derde plaats te bezetten. TJUCHEM Tôt evangelist bij de Geref. Ge meente, alhier, is benoemd de heer T. Siebesma van Rotterdam. De heer Siebesma hoopt op 9 October te 7 u. zjjn intrede te doen. MUNTENDAM. Tengevolge van het verbranden van aardappelloof geraakte het veen- land van de heer Ten Have te Tus- senklappen in brand. In het tenge volge van het aardappelrooien omge- woelde land vond het vuur gretig voedsel. De brandweer legde 3 400 meter slang uit en doofde het vuur met één straal water. BEEN VERBRIJZE LD. Een voetganger geraakte te Am sterdam onder de zgn. „Haarlemse tram". Het been van het slachtoffer werd geheel verbrijzeld. Enige weken geleden gaven wij een voUedige beschryving van de herbouwde Oosterschool en Vrijdag j.l. is die school otticiëel geopenû. Na bezichtigmg van de senooi ver- zamelden Gem.bestuur en genodig- den zich in het café Homan. Aanwezig waren o.m. naast het Gem.bestuur het dageiiiks bestuur der voormaiige gem. Sappemeer, de Inspecteur van het L.O., de heer Co- meiio, Dr. Casemir. Ds. Mever Drees, oud-hoofd der school. de heer R. Schoemaker, de directeur der K.H.B S., de heer van Leeuwen, Gem.op- zichter, de heer Hendriks. raadsleden, oud-raadsleden en hoofden van scho- len. Burgemeester DE WIT sprak een welkomstwoord. Hii wees erop dat het initiatief van het gem.bestuur van Sappemeer was uitgegaan en bracht hulde aan de ontwerper, de heer Hendriks, de aannemers en de opzichter, de heer de Haan. Oud-burgemeester STRONKHORST schetste de moeiliikheden. die zich na de bevryding voordeden by de schoolbouw- Hy betuigde zyn erken- telijkheid aan de inspecteur, de heer Comello en aan de heer Witteveen van O., K. en W. voor hun medewer- king. Hij wenste personeel, leerlin gen en ouders geluk. Ten slotte wees hy op de proef welke genomen wordt met een olie- stookinrichting. De Inspecteur, de heer COMELLO, bracht hulde aan het Gem.bestuur en aan de ontwerper, de heer Hen driks. Het hoofd van de school, de heer KOOPMANS sprak over de plannen tôt verbouwing en de uitvoering daarvan. Hij dankte de „pleegouders" van de klassen tydens de verbou wing, de heren Smid en van Leeu wen en de fam. Hartman, en deed ADVERTENTIE I.M. Puur geneeskracht voor Uw huid Bij de kwekerij T. Dekker aan de Slochterweg te Sappemeer wordt ge- werkt aan een verplaatsbaar kassen- complex. Toen wij er Woensdag eens poolshoogte gingen nemen was men met de afwerking bezig. Vanaf het dak van de kas wapperde onze na tionale vlag! plaatst. Door middel van een scheepslier kan het corcplex worden voortbewogen. Het is gebleken, dat van wringing geen sprake is, zodat men niet uang behoeft te zijn voor het springen van ruiten tijdens het verplaatsen. Voor het verplaatsen moet de verwarmings toevoerbuis Het kassencomplex bestaat uit vier worden losgemaakt en na verplaat- aaneensluitende kassen met een sing aan een ander deel van de 1200 lengte van 50 meter en tezamen een m verwarmingsbuis die door de kas- breedte hebbend van 24% meter. sen lopen worden vastgekoppeld. Aan het geraamte van dit kassen- De kwekerij Dekker is een der complex, dat een gewicht heeft van eerste bedrijven in Nedreland, dat ongeveer 40 ton, zijn 85 wielen be- zich een dergelijk kassencomplex op vestigd, en het geheel is op rails ge- 205. Het was geen gemakkelyke taak, in deze woeste streek het kamp te vinden. Het lange gras verborg heel veel gevaren en ze raakten telkens de richting kwijt. 206. Voorzichtig gingen ze verder, het kompas in de hand. Ze raakten al gauw uitgeput, maar ein- delijk zagen ze de rook van het kampvuur op- stijgen en even la ter ontdekten ze een tent en een vuur, waarbij twee mannen zaten. Het wa ren Ouwe Daan en Prof. Prewe. wielen heeft aangeschaft. De heer Dekker verwacht dat in de toekomst meerdere bedrijven een dergelijke installatie zullen aanschaffen. In de Zuidelijke provincies vindt men wel hier en daar een enkele kas, welke verplaatsbaar is, een kassen complex op wielen komt echter nog maar sporadisch voor. De voordelen "Wanneer we de voordelen van de verplaatsbare kas willen nagaan, dan moeten we eerst zien hoe het is bij een vaste kas, aldus de heer Dekker. Daar worden jaar in jaar uit tomaten geplant. Weliswaar wordt de boven- grond steeds ververst, maar niet de ondergrond, waarin toch wel de wor- tels doordringen. Het gevolg is, dat die grond in kwaliteit achteruit gaat. De heer Dekker is van mening dat door het gebruik van verplaatsbare kassen, waardoor de grond een jaar met tomaten en een jaar met wat anders wordt beteeld, de tomatenop- brengst aanmerkelijk omhoog zal gaan. Zijn de tomaten rijp, dan wordt de kas verrold naar aanplantingen van crysanten. In de kas zullen die in December, dat is dus een tijd dat er geen* crysanten te krijgen zijn, bloeien. FEUILLETON door HENK VAN HEESWIJK. het werk gesteld om mijn naam ''e raden Omdat ik niet Tyeet wat de be- loning is. Die zal je wel meevallen. Voor- uit, steek van wal. Nu, laten we dan maar begin- nen met de A Alida, Annie, Ada, Adelheid, Aafje, Agatha, Amelia.... Houdt op weet je geen betere naam voor me den heb je gezegd Passeer de A dan maar. Apro- 5) Neen, dat doen we dan wel eens op een andere avond. Maar wat drommel, begon hij op eens, nu heb ik je myn voornaam genoemd, maar ik weet nog helemaal niet, hoe je heet. Dat heb je kunnen lezen op het p0Sj ZQU me w}ïien noemen raam van onze zaak, antwoordde ze Nou^ iieVeling bijvoorbeeld schalks. Ho, ho, dat is. geen naam. Ach, je weet heus wel wat ik Geen naanîi protesteerde hij. bedoel. Tienduizenden mannen en vrouwen O, myn voornaam bedoel je. Nu noemen elkaar zo. raad eens vroeg ze lachend. Juist en daarom vind ik die Ze keek hem in zijn ondeugertd naam te alledaags glinsterende ogen aan Als belo- Nu snoesje dan ning, begon ze, mag je me.... Dat klinkt te eng. Als je nlets Joke, goed? het je gelegen? Joke, zei ze eensklapt zacht Iedere dag. Kom morgen, toe, voor zich heen. Hoe kom je.daarbij? doe het. Zo noemde vader me ook altijd. Ze lachte betoverend. Ik beloof De jongeman begreep, dat hij een niets, maar onverwachts zie je me tere snaar geraakt had. Ik weet ze- dan wel eens verschijnen, afgespro- ker, dat je heel veel van je vader ken? gehouden hebt, Joke-,zei hij Best, schone dame, uw wil is zacht, terwijl hij haar hand, die op wet. tafel lag, beroerde. Ho, ho, geen u, dat doet men Ja, hij was een schat. En soms niet onder vrienden. Wat drommel ik moet toch ra-j mis ik hem heel, heel erg. Een mens Ja, dat is waar ook. Ik zou het Ja 7 drong hij aan, ga verder. Mag je me zeggen, hoe oud je bent. Hij zakte teleurgesteld in zijn stoel terug. Dat is geen beloning. Dat kan ik je zo wel zeggen Ik ben 31. Oud niet? Maar mijn hart is jong geble- ven. Ho, ho. We spraken af, dat je je beters hebt, raad dan maar weer We beginnen dus met de B, op gevaar af, dat je Wilhelmina of Wimpje of iets dergelijks heet. O nee, ik heb een heel gewone naam. En ik dacht, dat gewone namen je te alledaags waren. Ja maar ik kan toch niet hel- leeftljd pas zou zeggen, als je mijn pellj dat ik bij mijn geboorte een naam geraden hebt. alledaagse naam gekregen heb. Nee, dat sprak jij af. Daarmee Dat is zo, dus we gaan met de ben ik het niet eens. Ik eis een an- 3 verder; Bernardine, Beertje, dere beloning. 'j.Jeetje ik weet er niet meer van Kijk, kijk, mljnheer gaat al eisen de 3 stellen ook. Loop je niet een beetje Ga dan maar verder. hard van stapel Ja, maar moet ik 't hele alpha- Och, laten we elkaar niet lan- beth dan zo doorgaan? Dan ben ik ger voor de gek houden. Toe, wees morgenochtend misschien nog bezig. eens lief. Heb je heus geen andere Begin dan bijvoorbeeld maar beloning voor me eens met een andere letter. Waarom Ze beantwoordde ziin vraag met een wedervraag Weet je eigenlijk wel, dat je nog maar een grote jon- gen bent Hij protesteerde, dat is geen ant- woord I En je hebt nog geen poging in de J niet? O, juist, bedankt voor de tip. Dan is het natuurlijk Josefien. Of Johanna. Precies, beste vriend, je bent er Johanna is mijn naam. Een pracht naam. Ik noem je heeft zo van tijd tôt tijd wel eens bijna vergeten hebben. Weet je wel het verlangen zich te uiten en dan dat ik nog een beloning te goed heb is het verdrietig, als er niemand voor het raden van je naam. meer is, aan wie je Je hart kunt uit- Zullen we de beloning niet uit- storten. Vader begreep me altijd zo stellen tôt een andere keer? goed Nu nam hy haar hand in de zijne: Kan ik, wat dat betreft, je vaders plaats niet op een bescheiden wijze innemen, Joke? We zijn nu toch im mers goede vrienden? Ik zou niets liever in mijn leven wensen dan jou gelukkig te zieri. Ze keek hem dankbaar aan. Je bent een beste jongen, Gérard. En ik geloof ook, dat we heel goede vrienden zullen worden. Laten we nu opstappen, want het is intussen al helemaal donker geworden. Zwijgend reden ze weer naar huis ieder met hun eigen gedachten. Aan de halte bij de boekwlnkel stapten ze uit. Ergens sloeg een klok elf slagen. Bij de deur, toen ze haar hand tôt afscheld relkte, zei ze: Je hebt me Nee, antwoordde hij kwasie- ernstig. Als zakenman is het voor mij geen gewoonte om bepaalde dingen uit te stellen. Doe het nu, dat is mijn lijfspreuk en daarom..,. DaaromGa verder I Hoe kan ik dat nu, als jij maar in de deuropening blijft staan, lieve kind. In het donkere trapportaal vonden hun lippen elkaar in een lange zwij- gende kus. Mijnheer, er is een nieuwe zen- dlng chints aangekomen, maar de kwaliteit Ujkt me lang niet zo best als de laatste keren. Wilt u misschien zelf even komen kijken? Ja, Bakker, ik kom direct. Wat voor kleuren zijn het? Zoals we besteld hebben, mijn- een genoeglljke avond gegeven, Ge-I heer; zeegroen en rose kantoor en verschillende orders, rard, daarvoor ben ik je dankbaar. Groeneweg zat op zijn - - - - f Tien Het wordt toch geen afscheid? sorteerde de vroeg hij, het kleine handje stevig in de zijne nemend. Wanneer Joke? Wanneer je wilt. Kun je nooit eens overdag weg? Moellljk. Je weet, er ls altijd werk in de zaak. Maar als het moet Kom dan eens op een middag bij me, een lampje uitzoeken. Dan kun je gelijktijdig mijn fabriekje eens bezichtigen. Goed, besloot ze. Wanneer komt dien dien morgen met de post wa ren blnnengekomen. Het liep goed, vooral met de kleine, nieuwe sche- merlampen. Bestellingen van 100 stuks tegelijk waren al geen zeld- zaamheid meer. De productie moest maar verhoogd worden. Van de week maar eens een advertentie plaatsen om nog een paar meisjes en een soldeerder. (Wordt vervolgd) een beroep op de jeugd om de muren schoon te houden. Het oudschoolhoofd, de heer SCHOE MAKER, uitte zyn vreugde over de verbouwing. Namens de Oudercommissie bood de heer Huizing een klok aan. Nadat de heren Ds. MEYER DREES, KUNST en HENDRIKS nog 't woord gevoerd hadden, sloot de burgemees ter de bijeenkomst. iyueiyK is de senool 's avonds ver- licht. Donderdagavond brandde de Vertichting by wyze van proef. Gis- tereavond, vanavond en de volgende avonden zal de witte gevel zich ba- den in een zee van licht. Voor de leerlingen van de school en hun ouders zal de opening of laat ons liever zeggen de heropening, niet on- gemerkt voorbygaan, vvan- ..0 in de bedoeling om vandaag feest te vieren. Evenals gisteren zullen van daag weer de vlaggen wapperen in het Oosteind en er zullen vele versierin- gen te bewonderen zjjn. Het feest voor de jeugd begint al vroeg. Om 8.30 uur verzamelen de scholieren zich op het schoolplein, en dan begint om 9 uur een optocht, waaraan prijzen verbonden z(jn. De route gaat o.a. langs de Herenstraat, Achlerdiep N.Z. en Noordbroekster- straat. 's Middags is er een ballonnenwed- stryd voor de jeugd. Door 250 klnde ren, leerlingen van de Oosterschool en leerlingen van verleden jaar wor den balonnen, uitgevoerd In 0 kleuren opgelaten. Iedere ballon is voorzlen van een briefje bevattende naam en adres van het kind dat hem oplaat, en het verzoek gesteld in Nederlands, Engels, Frans en Duits om dit brief je te retourneren. Het oplaten der ballonnetjes vlndt plaats op het gedeelte van de nieuwe verkeersweg tussen Herenstraat en N oordbroeksters traat. Vervolgens gaan de klnderen naar het café Homan waar het gezelschap Harry Dietrich hen gedurende enige t(jd zal vermaken. Er is 's avonds feest voor de ouders in het Parkhotel. Aan dit feest zul len medewerken de zangkoren van Herenstraat en Noordbroeksterstraat, terwijl de toneelvereniging van de buurtvereniging ,,Zeldenrust" een bon té avond zal verzorgen. AANRIJDING. In Amsterdam reed een motorryder tegen een 71-jarige wiel.yder. De be- jaarde man bekwam een wervelfrac- tuur, een hersenschudding, een sleu- telbeenfractuur en een er ris tige hoofd- wonde. De motor(jder kwain er alleen met een hersenscnu'l ilng af. In Finsterwolde heeft Donder dag een zeer ernstige brand gewoed. De brand ontstond in de model- boerderij van W. ten Have. De brand- weer van Finsterwolde, die ijlings te hulp geroepen was kon niets uit- richten, daar het blusmateriaal wei- gerde. De ter assistentie geroepen brandweren uit Beerta en Midwoldà moesten onder zeer moeilijke orn- standigheden werken, daar de brand- gracht, die hier, omdat er geen wa- terleiding is, langs de boerderij loopt, zeer weinig water bevatte. De blussingswerkzaamheden wer den verricht onder leiding van de burgemeester van Finsterwolde, de heer H. Tuin. Meer assistentie was noodzak'elijk en in dit verband dacht men aan de Winschoter brandweer, welke echter ook het water uit de brandgracht moest betrekken, zodat deze assistentie vrijwel geen resul- taat had. Weldra was de boerderij een laaiende vlammenzee. Toen het koren en voederhooi vlam vatten sloeg de brand over naar de model- boerderij van de heer O. Smith en men kon niet voorkomen dat ook deze boerderij, die op twintig meter afstand van die van de heer Ten Have staat, een prooi der vlammen werd. Buren hielpen zoveel ze kon- den om de inboedels te redden. Een grote partij landbouwwerktuigen ging verloren "en enkele varkens kwamen in de vlammen om. Tydens de blussingswerkzaamhe den stortte een der muren in, waar door de brandweerman P. Jurjens uit Finsterwolde zich genoodzaakt zag van zes meter hoogte uit een venster te springen. Hij liep daarbij een armfractuur en een enkelblessu- re op en werd naar het Winschoter ziekenhuis overgebracht, evenals mevr. W. de VoogdGrijze, een der toeschouwers, die een schouderfrac- tuur opliep doordat zij kwam te val- len. Het is een gelukkige omstandig- heid dat er zo goed als geen wind stond. Immers de overal ronddwar- relende smeulende hool- en koren- bundels vormden een groot gevaar voor de naaste omgeving. Om twee uur 's nachts stond de grote voorraad koren nog in lichter laaie en vormde een groot gevaar voor het nabij gele gen gemeentehuis. Blussen van deze korenvoorraad was onder deze om- standlgheden en met dit materiaal onmogelijk, zodat men zich moest beperken tôt het beschermen van het gemeentehuis tegen brandgevaar. Over de oorzaak van de brand kon men ons nog niets definitiefs mede- delen. De familie Ten Have vertoeft op het ogenblik met vacantie in Zeeland. De schade, welke door ver- zekering gedekt wordt, beloopt vol- gens een voorlopige raming ongeveer f 300.000. De blussingswerkzaamhe den, voor zover deze betrekking hebben op het beschermen Van ge meentehuis en omliggende percelen, duurden voort. Verwacht wordt dat de korenvoorraden nog wel enkele dagen zullen doorbranden, zodat het gevaar (vooral bij opstekende wind) voor ultbreiding niet uitgesloten is. De boerderij van de heer O. Smith werd mede bewoond door twee ar- beidersgezinnen. Zeventien personen zijn door deze brand dakloos gewor den.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2