Gaat hct „TreMia"-Cndint herleveg? Onderzoek naar Spore-Elementen Wereldnieuws in Vogelvlucht K.I.M. gaat 30e verjaardag vieren vaarin opgenomen OOST GOORECHT ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 f Vîertfe faorgang Woensdag S'October 1949 VOOR DE 1EENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN VAN 1871 NOORD- EN ZUIDSROEK EN HET NIEUWS EN No, 79 VEENDAM en omgeving MUNTENDAM Binnenlands Overzicht Gedacht wordt aan samenwerking met België LANDBOUW i ABONNEMENTSPRIJS f 3.50 p-kwartaal. Franco p. post f 1.73 (bij vooruitbetaling) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes ais te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAG8 Uitgeefster Seggers' en Kremers Uitgeverszaak ,,Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2351 en 2361) Postrekening No. 435883 S C HIETP ARTIJEN IN PRAAG Zaterdagavond hebben zich in Praag schietpartijen voorgedaan, waarbij drie personen werden ge- dood en verschillende andere gewond OPLICHTER GEPAKT Dezer dagen heeft de recherche van het politiebureau Singel te Am sterdam een 40-jarige Amsterdamse vertegenwoordiger van een glasfir- ma gearresteerd, die ten nadele van Ter gelegenheid van de Nederland- se deelneming aan de Keulse Textiel- jaarbeurs werd een zgn. Hollanddag gehouden, waarbij verschillende re- devoeringen werden gehouden. Na- mens de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland sprak prof. H. C. J. H. Gelissen, die het woord voerde over de nieuwe han- delsovereenkomst tussen ons land en Duitsland. Volgens Prof. Gelissen zal deze overeenkomst nieuwe mogelijk- heden en nieuwe wegen openen. West-Duitsland heeft zich bereid verklaard voor aile uit Nederland en zijn Overzeese Gebiedsdelen afkom- stige goederen, die de Duitse impor teurs wensen af te nemen, invoerver- gunningen te verstrekken, waarbij een uitzondering is gemaakt voor de producten van de Nederlandse land- bouw en de visserij, die tôt 'n maxi- mum-bedrag van de tegenwaarde van 21 millioen dollar kunnen wor- den geïmporteerd. Verder is voor de radio-industrie een maximum-bedrag van 3 millioen Dollar vastgesteld. In verband met de Duitse voorraadpo- sitie zijn enige grondstoffen, zoals oliën, dierlijke oliën en vetten voor industriële doeleinden, glycérine, lompen en ruwe tin voorlopig tôt 1 Januari 1950 aan een embargo on- derhevig. Op aandrang van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duits land zal binnenkort een bespreking plaats vinden over de mogelijkheid van de herinvoering van de ,,Tredo- fina". De Tredefina-organisatie stel de na de eerste wereldoorlog uit door de Nederlandse regering be- schikbaar gestelde middelen de daar- voor in aanmerking komende Duitse industrieën credieten beschikbaar voor de aankoop van grondstoffen. Deze credietverlening heeft er in de eerste jaren na de eerste wereldoor log belangrijk toe bijgedragen de herleving van de handel te bespoe- digen. In verband met deze credietverle ning is aan samenwerking met Bel gië gedacht. Ook voor België zal een bespoedigde herleving van het han delsverkeer met de Westduitse han- delspartner van belang zijn. Thans zal de mogelijkheid worden onder- zocht, in welke vorm de eventuele gemeenschappelijke credietverlening zal moeten worden gegoten. Urk jubileerde. en marine in internationaal verband vast. Het lijkt overste Duyverman onjuist de kop te construeren, voor- dat de basisorganisaties gereed zijn. Overste Duyverman is van mening, dat de grootste voorzichtigheid moet worden betracht met het budget van bijna een milliard gulden, dat thans per jaar aan vloot, leger en lucht- macht wordt besteed. Hij wenst eerst concrète plannen voor de organisatie, voordat tôt coôrdinatie onder één mi- nister zou worden overgegaan. Hij wees op het bedrag van 4.8 milliard, dat sinds de bevrijding aan de lands- verdediging is gelegd. Dit zou een waardeloze investering betekenen, indien niet uiteindehjk een effectieve rijksverdediging zou worden bereikt. En om die op te bouwen heeft Over ste Duyverman richtlijnen aangege- ven. Uit het parlement Het voornaamste onderwerp waar- mede de Tweede Kamer zich de af- gelopen week heeft beziggehouden la het wetsontwerp inzake Publiekrech- telijke Bedrijfsorganisatie. Van de vele sprekers wiïlen wjj al- leen aanhalen wat prof. Romme, een warme voorstander, heeft gezegd. Hij zeide het ontwerp zo belangrijk te vinden, omdat het niet minder bevat dan de opzet van een fundamentele maatschappelijke reconstructie. Het werken in die richting ontleent zijn belang aan de zedelijke waarde, die er uit kan voortspruiten, zoals het inschakelen van de werknemér als element in de economische gang van zaken. Het is een begin van de ver- heffing van de arbeider tôt de plaats, waar hij als mens in het productie- proces behoort. Minister van den Brink verklaarde. dat het ontwerp geen toeneming van de overheidsbemoeiing bedoelt. Het. gaat er om de taak die moet worden verricht zo doelmatig mogelijk te vervullen. Aan de regering staat een bedrijfsorganisatie voor ogen, die er een is in de werkelijke zin des woords. De bedrijfsorganen moeten zelfstandige lichamen zijn. Het moet echter voldoende mogelijk zijn coor- dinerend te werken. Welke taak aan deze lichamen zal worden toebedeeld kan niet in concreto worden gezegd. Geval voor geval zal worden bezien. De Staatssecretaris. de heer van der Grinten merkte op, dat de be de ronde deden, bevestigen. Er is geen officiële verklaring af- gelegd. Eén der slachtoffers zeide voor hij aan kogelwonden in de maag stierf „Kameraden, waarom heb je me dit gedaan?" Het eerste incident deed zich voor om 9.30 uur plaatselijke tijd in een donkere straat, Fibichova genaamd, in de wijk Ziskov, vroeger bekend als de „Rode Voorstad" wegens het grote aantal communisten, dat daar woonde. Drie mannen, die nog niet geïden- tificeerd zijn, wandelden daar langa de muur van een gesloten Joodse begraafplaats, toen een zwarte auto hun achteropreed, welks inzittenden een tommygun op hen leegschoten. Eén der mannen was op slag dood, de tweede stierf enige tijd later Bulgarie heeft het Russische voor- beeld gevolgd. Frankrijk De devaluatie in Frankrijk heeft een rijwiel had verduisterd. De man vorig nummer maakten wij er reeds het voortbestaan van het kabinet Joego-Slavië De consequenties van het geschil tussen Moskou en Belgrado manifes- Heden zijn berichten uit de eerste f OJ-nn - - - hand ontvangen, die geruchten over deze flrma, een bedrag van f 25°0 en teren zich steeds duidebjker. In ons de schietpartijen, die sinds Zaterdag had diverse bedragen voor de firma melding van dat de Russen het Rus geïnd maar het geld nooit afgedra- i sisch—Joegoslavisch vriendschaps- gen. Toen hem de grond te warm pact hadden opgezegd. Dat voorbeeld onder de voeten werd is hij er per is door andere landen van het Ooste- rijwiel, ook van de firma, vandoor ijjk blok nagevolgd. Eerst zegde Po- gegaan en hij heeft zich onder an- len het Pools-Zuidslavisch vriend- dere geruime tijd onder een valse schapsverdrag op, vervolgens Honga- naam in een hôtel in Breda verbor- rije het twee jaar oude verdrag van gen gehouden. Daar betaalde hij zijn vriendschap en wederzijdse bijstand rekening niet en toen hij de vorige met Joegoslavië. En ten slotte heeft week te kennen gaf weer naar Am sterdam te willen terugkeren, vond de hotelhouder het beter zijn cliënt zelf naar de hoofdstad te brengen, ook Roemenië het vriendschapsver- drag met het land van Tito opgezegd. Joegoslavië heeft aan de Sovjet- russische zaakgelastigde te Belgrado per motorrijwiel. Midden in de nacht een nota overhandigd, waarin gepro- kreeg men op de Moerdijkbrug mo- torpech. De hotelhouder zag zijn cliënt in het duister verdwijnen en was g enoodzaakt zelf de kapotte mo- tor naar Dordrecht te duwen. In Am sterdam werd de vertegenwoordiger tenslotte gevonden. Hij is voor de testeerd wordt tegen het opzeggen van het vriendschapsverdrag, maar, zo voegt Joegoslavië hieraan toe, door de Russische daden Was dit verdrag toch reeds een dode letter geworden. In Lake Success wordt gezegd dat i het geschil tussen Moskou en Bel- Queuille in gevaar gebracht. Het evenwicht tussen lonen en prijzen is weer verbroken. Voorlopig is in de regering overeenstemming bereikt. Het ligt in de Franse bedoeling een internationale co.nferentie bij een te roepen om monétaire en economische kwesties te bespreken. Naar verluidt hebben de Socialis- tische ministers er na een zeer lang- durig débat in toegestemd, dat de loonstop zou blijven gelden, behalvc- voor de laagste lonen. Maar wat ge- beurt er indien de vakverenigingen loonsverhoging gaan eisen? k/,„oT,rf5anr)» officier van justitie geleid. nex gescnu russen ivioskou en r>ei- woorden werden' opgeïangen De V0°» TWEE TON AAN JUWELEN grado waarschijnlijk door Joego Sla- derde werd ernstig gewond. De politie stelt een onderzoek in- GEROOFD ;vië aan de Verenigde Naties zal wor Drie gewapende mannen drongen den voorgelegd. Leden van de Zuid de woning van de oud-regent van slavische delegatie hebben zich hier- viif lrncplq uit dp muur van uc W'JUIUS vcul uuu-icecjii. van siaviscne ueiegaue neooen /.lui iimsi- C® Jïïî a+ccrfi, ail A Soerabaya, de heer R. A. Nitiadining- omtrent reeds uitgelaten. Zij wijzen Maandag was het tien Jaar geleden ZS dat het laatste gat in de Noordoost polderdijk werd gedicht, en daarme de was Urk eiland af. Hierdoor zijn voor Urk nieuwe toekomstmogelijk- heden geopend. De inpolderings- werkzaamheden hadden tengevolge, dat de bevolking toenam, want vele arbeiders vestigden zich op Urk. Veel grotere veranderingen bracht de aanleg van de Noordoostpolder. Vroeger leefde de Urker bevolking van de visvangst, maar die ging snel achteruit, en Urk kreeg een ach- terland, dat zich voornamelijk op de landbouw richtte. En omdat de Ur- kers niets van landbouw afwisten kwam er een onderwijzer met land- bouwacte. Er werd een landbouw- cursus gegeven, en daarvoor bestond grote belangstelling. Zo hebben een aantal Urkers zich een nieuwe toe- komst veroverd. Anderen kozen de handel als mid- del van bestaan, en de verbinding met het vaste wal heeft daartoe goede mogelijkheden geschapen. Een ministerie vaji Rijksverdediging? Kapitein-Luitenant ter zee Duyver man heeft een uiteenzetting gegeven over zijn inzichten over het al dan niet vormen van een ministerie van Rij ksverdediging. Hij achtte de tijd nog niet rijp om tôt samengaan van de ministeries van oorlog en marine over te gaan, omdat zowel nationaal als interna-1 tionaal nog niet bekend is waar men administratief en organisatorisch aan toe is- Een vlootplan, noch een defl- nitief plan voor de landmacht zijn tôt dusverre in het leven geroepen en evenmin staat de taak van leger HAD HELDERZIENDE HET MIS? Sedert veertien dagen wordt in Panningen het dertienjarig zoontje van de familie L. vermist. Nadat op- sporingspogingen via politie, radio en pers niet tôt het gewenste resul- taat hadden geleid, wendden de ouders zich tôt een helderziende te Eindhoven, die vertelde. dat de jon- gen zich in abnormale toestand bin- nen een af stand van viiftien kilome- ter in Noordelijke richting van de woning zou bevinden. Naar aanleiding van deze verkla ring hebben Zaterdag honderden personen uit Panningen en omgeving in deze richting gezocht en ook Zon- dag werd van de vroege ochtend af wederom door honderden mensen, o.a. leden van de ruiterclub „Te Paard" een terrein afgezocht, dat door de helderziende was opgegeven Zondagmiddag had men nog steeds geen resultaat en men besloot de helderziende er zelf bij te halen. Deze heeft toen aan de opsporings- pogingen deelgenomen. Verschillen de stromijten werden ondersteboven gehaald. Kreupelhout werd onder- zocht maar bij het invallen van de duisternis was er nog steeds geen spoor van de jongen ontdekt. schappij inrichting betekent. Individu en overheid zullen minder als tegen- stelling worden gezien. De arbeider zal mede verantwoordelijk worden voor het sociaal economisch gebeu- ren. Door zijn organisatorische in- schakeling krijgt de arbeider de plaats, welke recht doet wedervaren aan de waardigheid van de menselij ke persoonlijkheid. Nadat 35 amendementen en een motie waren ingediend werd de be- handeling van dit wetsontwerp ge- schorst, teneinde de comm. v. voor- bereiding uit de kamer gelegenheid te geven zich over de amendementen te beraden. Het wetsontwerp houdende regelen betreffende toekenning ener tege- moetkoming aan personen, die ten onrechte als politieke delinquenten zijn behandeld, of hun erfgenamen voor schade tengevolge van onder- gane bewaring of voorlopige hechte- nis geleden, werd aangenomen met 4722 stemmen. de begraafplaats gehaald. De tweede schietpartij viel voor aan de andere kant van de stad, de Pankrac gevangenis, waar een auto om 10 uur verscheen en een regen van kogels werd geçchoten op een groep mensen, die op de trolleybus stonden te wachten. Eén van hen werd gedood en een ander ernstig gewond. De gewonden zijn thans in het ziekenhuis onder politiebewaking Ooggetuigen verklaarden, dat de inzittenden van de auto, die langs de Pankracgevangenis reed, in unl- form gekleed waren, doch zij konden de uniformen niet thuisbrengen. Het officiële persbureau Ceteka, dat nog geen melding van de schiet partijen heeft gemaakt, meldde wel gisteren de terechtstelling van twee leden van een „terroristenbende, die voor een Westelijke mogendheid werkte". DIPLOMAAT SMOKKELBE GOUD De Nederlandse rijkspolitie heeft onlangs in samenwerking met de Franse recherche te Parijs een be- langrijke smokkelaffaire ontdekt, waar onder meer twee diplôme ten bij betrokken waren. Eén van hen, afkomstig uit Costa Rica, was werk- zaam bij de U.N.O. De man uit Costa Rica kwam per vliegtuig uit Amerika naar Schiphol. Daar viel de aandacht op zijn zware reiskoffer. Omdat hij doorvloog naar rat binnen en sloten de bewoners op er op dat dit aanvankelijk niet be be- in een kamer. De oud-regent, die doeling is geweest, maar c^at de om- thans 80 jaar is, weigerde te zeggen standigheden ongunstig zijn gewij- waar zich zijn juv^elen bevonden. zigd. De indringers broken toen op goed Ten slotte komen berichten bin- geluk een kast open, en toevallig nen, dat een aanslag op Tito zou zijn lagen daar juist de juwelen. gepleegd, maar dat de geheime poli- De bewoners zagen aanvankelijk tie deze aanslag op het laatste mo- geen kans zich uit de gevangenschap ment heeft kunnen verijdelen. te bevrijden. Daardoor duurde het enige uren voordat de politie ge- waarschuwd kon worden. Duitsland Rusland heeft bij Engeland, Frank rijk en Amerika' geprotesteerd tegen de totstandkoming van de Westduit se staat. West-Duitsland wordt een „marionettenstaat" genoemd, welks EEN I II) VAN „HEER" WAS GEEN HEER. In Maastricht werd de 3e klasse voetbalwedstrijd Willem IHeer ge- speeld. Wegens ruw spel had de vorming de tôt standkoming van een vredesverdrag met Duitsland heeft vertraagd. China Terwijl enerzijds de Chinese Na tionale Regering bij de Verenigde Naties over Rusland heeft geklaagd, is de Sovjet Unie er thans toe over gegaan de Communistische regering in China te erkennen. Zij zal haar de scheidsrechter een vrije trap aan Wil lem I toegekend. Een speler van Heer was het daarmede niet eens, en uitte zijn ongenoegen door handtastelijk te worden tegenover een speler van Wil lem I. Andere spelers en ook het pu- bliek mengden zich in de herrie, zo- dat de politie moest optreden. Toen er weer orde in de keet was heeft de scheidsrechter de wedstrijd diplomatieke betrekkingen met gestiakt. regering van Kanton verbreken. Over twee dagen, op Vrijdag 7 Oct. zal de K.L.M-, of laten we liever zeggen onze K.L.M., want we spre- ken toch over onze nationale lucht- vaartmaatschappij, haar 30e ver jaar- rCXblVUAACA. VSJ.llU.ai> 111J WW1T - Parijs, werd de Franse recherche aag vieren gewaarschuwd, die de diplomaat bij Va." fe+n baby het bedU)f uitge- aankomst op het vliegveld Le Bour- f°.«d tôt een volwassen man. Gelei- get aan de tand voelde. Zijn koffer de«k +ls.he* mateneel uitgebreid; werd geopend en er kwam 18 kg be* net is gegroeid, de omvang van goud te voorschijn. Thans is vast- het bednjf is^ toegenomen. En nu gesteld, dat het hier een goudsmok- beef| de K.L.M. de eerste burger- kel betrof tussen Amerika en Frank- luchtvaartmaatschappij - een plaats rijk. De- Franse recherche verricht °nder de grote luchtvaartmaatschap- het verdere onderzoek. De Neder- i P1-'611 ter wereld. landse rijksrecherche heeft zich te- ruggetrokken toen vast kwam te staan, dat deze smokkelaffaire geen vertakkingen in ons land had. INVAL IN NACHTHUIS De politie van het bureau Singel te Amsterdam heeft een inval gedaan in een nachthuis aan de Reguliers- gracht. Geconstateerd werd, dat hier drank werd verkocht zonder de ver- eiste vergunning.- De gehele inven- taris is in beslag genomen. Tegen de exploitant is procès verbaal opge- maakL Een blik in het postzegelalbum met speciale-vluchten-zegels is voldoende om te constateren, dat de gewezen luitenant-vlieger Albert Plesman en zijn aanvankelijk nog gering aantal getrouwen de basis legden en het monument bouwden van Neerlands burgerluchtvaart, bezield door de- zelfde geest, die in vroeger eeuwen de Nederlandse driekleur deed wap- peren op aile wereldzeeën. Of een blik op de trotse serie ge- denkborden, waarop de roemrijke vluchten van de H-NACC, de „PeIi- kaan", de ,,Uiver" en de ,,Snip" in Delfts blauw zijn vastgelegd. De We zijn weer een stapje verder ge- vorderd bij de verklaring van een der belangrijkste landbouwvraag- stukken. In de strijd tussen orga- nische mest en kunstmest begint zich ni. een richting van onderzoek te doen gelden, die wellicht ailes wat nu nog duister is zal ophelderen. Zulke punten bijv. als de achteruit- gang van de structuur van de grond, de toenemende onvruchtbaarheid van het vee, het optreden van allerlei plantenziekten en plagen begint men te betrekken in de kring van het onderzoek naar de spore-elementen. Zoals men weet zijn spore-elementen de stoffen, die in uiterst kleine hoe- veelheden in de grond dienen voor te komen om een goede plantengroei en gezond vee te garanderen. Van verschillende zij den is de laatste ja ren met steeds meer klem de stelling verdedigd, dat al die ziekten en achteruitgangsverschij nselen zouden zijn toe te schrijven aan het gebruik van kunstmest, terwijl herstel ver- kregen zou kunnen worden door aan- wending van meer stalmest, com- hoeveelheden in de bodem voorko- men, niet tôt hun recht komen. Zo is op het proefstation Ithaca in de Staat New-York vastgesteld, dat de aanwezigheid van borium in de grond nodig is om de voile werkzaamheid te verzekeren van mangaan, kobalt, ijzer, magnésium, fosforzuur en kalk. Dikwijls ziet men aan de gewassen geen verschil, maar deze gewassen zullen dan toch te weinig van de ge- noemde stoffen bevatten, waardoor het vee, dat met deze gewassen wordt gevoed, vatbaar wordt voor allerlei ziekten. Iets soortgelijks heeft Prof. E. Brouwer reeds enkele jaren geleden geconstateerd. Hij bracht ni. verschillende ziektever- schijnselen bij het vee, die men aan vankelijk aan kopergebrek toege- schreven had, terug aan een tekort aan kobalt, dat in minime hoeveelhe- den in de grond pleegt voor te ko men, maar dat ook wel eens gëheel mankeert. In Australië kon men op dergelijke gronden de sterfte onder de schapen en in Denemarken de slechte groei van kalveren goed be- post, e.d. Het is zeer aannemelijk, strijden door toepassing van kobalt- dat dit voor een groot gedeelte waar bemesting. Een dergelijke „bemes- is, alleen zal de verklaring van die waarheid waarschijnlijk aantonen, dat kunstmest in het geheel niet na- delig behoeft te werken als zij maar behalve de gebruikelijke planten- voedingsstoffen ook de zo even be- doelde spore-elementen aan de grond toevoegt. De jongste onderzoekingen wijzen er ni. op, dat wanneer in de grond een bepaalde stof mankeert dienten- gevolge ook andere stoffen onwerk- zaam blijven. Zo kan het mankeren van een spore-element de oorzaak zijn, dat stoffen, die in veel grotere ting." betreft echter hoeveelheden, die men in grammen per ha meet. Iets soortgelijks is met succès in Australië toegepast op gronden waar bepaalde klaversoorten niet wilden groeien- De oorzaak bleek te liggen in een gebrek aan molybdeen en tôt bestrijding daarvan werd ongeveer 200 gram van een molybdeen-stik- stofverbinding per ha op de grond gebracht. Daarna groeiden de-klavers wel. Verband met veeziekten In Amerika laat men zich ook niet onbetuigd en daar zoekt men naar 't verband, dat mogelijk bestaat tussen het mankeren van spore-elementen en het optreden van infectie-ziekten. Zo maakt een artikel in de „Missoun Ruralist" melding van een vergelij- kend onderzoek van het bloed van koeien, waarvan de ene groep van 50 dieren besmet was met de Bangse bacil (een der grote oorzaken der steriliteit), terwijl de andere groep uit gezonde dieren bestond. In het bloed van de zieke dieren constateer- de men een tekort aan mangaan, ko- per en kobalt. Deze onderzoekingen zijn echter nog slechts in het begin- stadium. Hoe komt het nu, dat deze ver- schijnselen meer en meer optreden? De verklaring zou kunnen zijn, dat door de verbeterde landbouwmetho- den en zware bemestingen grote oog- sten van het land worden getrokken, waardoor onvermijdelijk de voorraad spore-elementen voortdurend klel- ner wordt. Vandaar dat men gecon stateerd heeft, dat van nature vrucht- bare gronden, zoals de Amerikaanse prairiën na een halve eeuw totaal verarmd en daardoor verziekt zijn. In streken met hoog kunstmestge- bruik blijft de algemene vruchtbaar- heid van de grond langer op peil, doch ontstaat op den duur ook een tekort aan spore-elementen. Vooral op de lichtere gronden zal dit v?r- schijnsel eerder optreden. Wanneer mocht blijken. dat in deze richting inderdaad de oplossing van het be- mestingsvraagstuk gevonden kan worden zal de strijd tussen orga- nische mest en kunstmest van zelf tôt een einde komen. Wanneer een- maal is vastgesteld welke spore-ele menten aan de grond of aan de kunstmest moeten worden toege- voegd, zal voor een nadelig effect van de kunstmest-bemesting waar- schijnlijk niet meer behoeven te wor den gevreesd. H-NACC, de fragile Fokker, die net goed genoeg was om in 1924 de drie voortrekkers van de luchtweg naar Indië, door het nieuwe element 14.000 kilometer ver over onbekende gebieden te voeren. Van de Fokker „Pelikaan', die op 18 December 1933 in de fantastische tijd van vier dagen, vièr uren en veertig minuten met Kerstpost naar Batavia vloog en de avond voor Oudjaar weer op Schiphol neerstreek verwelkomd door 21.000 enthousias te Nederlanders. Van de Douglas „Uiver", het eer ste geheel metalen K.L.M.-vliegtuig, dat in 1934 aan de LondenMelbour ne race deelnam en als een gewoon lîjnvliegtuig met passagiers en post na een spannende en prachtige vlucht als eerste in de handicap- en als tweede in de snelheidsrace te Melbourne arriveerde. Van de Fokker ,,Snip", die even- eens in 1934, na een vlotte vlucht over de Atlantische Oceaan voor het eerst de verbinding tôt stand bracht tussen Nederland en West-Indië Het zijn feiten, die in de geschie- denisboekjes van de Nederlandse schooljeugd zijn geboekstaafd, even- als de ontdekkingsreizen van de zee- lieden uit vroeger eeuwen. De K.L.M.: een bloeiend bedrijf; moge dat bedrijf nog vele jaren blij ven bestaan om de Nederlandse vlag in de lucht hoog te houden. Eens zwalkten Nederlandse schepen uit over aile zeeën. En nu zijn het Ne- WEER EEN OVERVAL TE AMSTERDAM. In de Àlblasstraat te Amsterdam woont een kellner met zijn vrouw en 4 kinderen. De vrouw voelt zich al ge- durende enige tijd niet goed, en daarom komt de man wel eens des avonds reeds omstreeks 10 uur naar huis. Toen dan ook onlangs op een avond omstreeks 10 uur gebeld werd ver- baasde de vrouw zich niet, maar drukte op de knop, waardoor de deur electrisch werd ontsloten. Ook deed zij het slot van de bovendeur. Toen zij riep „Wie is daar?" en geen an - woord kreeg, wist zij zeker. dat het haar man was, want die gaf meestal geen antwoord. Zij ging naar de gang om het licht voor hem aan te doen. Juist toen zij dat wilde doen werd er een hoed of een sok voor haar gezicht gehouden en werd zij tegen de muur gedrukt. Een tweede persoon door- zocht het huis. Na een kwartier werd de hoed of sok voor haar gezicht weg- genomen, maar voor zij iets kon waarnemen waren de aanvallers reeds verdwenen. Het bleek dat zij een bedrag van 1385.dat tussen lakens in de lin- nenkast lag, was verdwenen, en dat verder drie horloges en een vulpen waren gestolen. De vrouw kon geen signalement van de daders geven. VELDSLAG TUSSEN LEIDSE EN DELFTSE STUDENTEN. De jaarljjks op 3 October gehouden veldslag tussen Leidse en Delftse stu- denten heeft het ingrijpen van, de po litie noodzakelijk gemaakt. 's Avonds bevonden zich op het Buitenhof te Den Haag een groepje studen.en. Van deze studenten heeft de politie weinig last gehad, maar wel van een troep opgeschoten jonge- lui, die steeds weer charges van de politie uitlokten. Tweemaal werd gesommeerd het plein te verla en, daarna maakte de politie gebruik van de sabels, waar door enkele personen werden gewond. Op het Gevers Deynootplein te Sche- veningen woedde echter intussen de veldslag tussen de ,,groenen" van de Leidse universiteit en de Delftse Ho- geschool, die gepaard ging me; hevi- ge explosies van voetzoekers, zeven- klappers, enz. Ook hier werden door de politie charges met de sabel uitge- voerd, waardoor de studenten wer den verspreid. De Haagse politie heeft aan de pers medegedeeld dat de talloze klachten, welke het vorige jaar van de Haagse burgerij waren binnen ge- komen over de 3 October-veldslag oorzaak waren dat de wnd. burge- meester van den Haag besloot in te grijpen. Aan de studentencorpura was mondeling en schriftelijk medegedeeld dat het vers oren der openbare orde niet was toegestaan, en dat degenen onder de studenten die zich hieraan schuldig maakten zouden worden ge- straft als ieder ander. DIEFSTAL VAN VEE Door de Haagse politie is de 43- jarige melkknecht G. J. de B. uit Don Haag gearresteerd. De man had de nacht tevoren drie koeien uit een stal te Oudorp (N.-H.) gestolen. Hij had de beesten met een veewagen naar Loosduinen laten brengen waar derlandse metalen vogels, die ge op vele vliegvelden ter wereld kunt i ze ]j00p aanbood met* de ver aantreffen. Van harte gefeliciteerd K.L.M. DUISTER AMSTERDAM Twee mannen bezochten verschil lende kroegen in Amsterdam-Oost, en in één er van ontmoetten ze een vrouw. Spoedig was het drietal in een geannimeerd gesprek gewikkeld- Men besloot naar het centrum van de stad te gaan. Men toog per taxi daar hreen en bezocht daar wederom een aantal minder gunstig bekend staande gelegenheden. Diep in de nacht ging het gezei- schap per taxi naar het Oosten van de stad terug. Eén van de mannen liet onderweg de auto stoppen en verliet deze. Kort daarna liet ook de andere man de wagen stoppen en vroeg de chauffeur zich even te ver- wijderen. Deze kuierde een eindje weg, en hoorde even later de vrouw schreeuwen „Houdt de dief". De autobestuurder ging toen terug, maar de vogel was reeds gevlogen, met een portemonnaie inhoudend f 15. Later heeft de politie hem in zijn woning aangehouden. DE Te RIJWEG IS iGEVAARLIJK SPEELTERREIN. Durgerdam (Amsterdam N.) klaring, dat hij in opdracht van de weduwe.van een overleden familie- lid, diens veestapel moest verkopen. De koop ging echter niet door want de Haagse recherche greep in. Een- maal gearresteerd bekende de B, ook dat hij op 14 en 23 September in Den Haag een paard uit een weide had gestolen. Eén paard kon worden achterhaald, het andere was reeds in een abattoir terecht gekomen. De man, die reeds verschillende malen voor dergelijke delicten is veroordeeld, is thans aan de justitie overgegeven. OPLICHTERS GEARRESTEERD Door de politie zijn een man en een vrouw gearresteerd, die tal van zakenlieden in Bolsward en omge ving hebben opgelicht. Zij kochten diverse artikelen. namen een gedeel te mede, en verzochten de rest te la ten bezorgen in het hôtel te Bols ward waar zij logeerden. Inmiddels waren zij reeds naar Sneek vertrok- ken, terwijl zij enige bagage in het hôtel achterlieten, voorgevende te rug te zullen komen. Bij een schoen- handelaar in Sneek werden vier paar schoenen gekocht. Eén Daar namen zij mee. Het adres, waar de andere bezorgd moesten worden bleek ge- fingeerd te zijn. De winkelier waar- schuwde de politie, waarop de vrouw spoedig werd ingerekend. De man wist nog per taxi naar Harlingen te ontkomen, maar werd daar eveneens gearresteerd. Zij hebben reeds een gantai bekentenissen afgelegd. De speelde een driejarig jongetje buiten. Plotseling holde het ventje naar het midden van de straat. Er naderde echter juist een auto en de bestuurder kon een aanrijding niet meer voor- komen. Het knaapje werd zeer ern- politie vermoedt echter, dat het aan stig gewond. tal gedupeerden nog groter is

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1