Sociale Verzekering PLAATSELIJK NIEUWS Froombosch. f 10 000 Harry Bouman stond terecht Intrede van Ds. Bloem De Winkelweek te Siddeburen STAATSLOTERIJ. 100.000 WAT GEEFT DE RADIO? RECHTSZAKEN Sappemeer-Oost vierde feest omdat de Oosterschool werd herbouwd SAPPEMEER. De heer D. J. Swarts, vroeger alhier woonachtig, thans wachtmees- ter der Rflkspolltie te Scheemda, be- haalde te Amersfoort zijn politiedlplo- ma. HOOGEZANDSAPPEMEEB Nu de competitie van de be- drijfsvoetbalbond H.-S. achter de rug is, werd Zaterdagavond in het hôtel Faber een feestelijke bijeen- komst gehouden waarin de prijzen aan de winnende ploegen werden uitgereikt. In zijn openingswoord zei de voor- zitter, de heer G. Pestman, tevreden te zijn. Er hadden aan de competitie 31 elftallen deelgenomen; er waren 230 wedstrijden gespeeld en er wer den 1255 doelpunten gemaakt. De heer Pestman memoreerde de oprichting van een Provinciale Bond. Het ligt in de bedoeling dat in het vervolg de afdelingskampioenen zul- len spelen om het provinciaal kam- pioenschap. De opstelling van het vertegen- woordigend elftal HoogezandSap pemeer voor de te houden districts wedstrijden werd bekend gemaakt. Vervolgens werden met een toe- passelijk woord de prijzen uitgereikt, en wel aan de aanvoerders van: Afd. A: 1. Chemica; 2. Beukema; 3. Koning; 4. WAS; Afd. B: 1. Cartona, 2 Broerken; 3. NIV; 4. Suurmeyer, Afd C: 1. EJS; 2. MSC; 3. Diamond; 4. Erica; Afd. D: 1- KVC; 2. WAS 2 en 3 BTC. Ten slotte bood de heer Pestman namens het bestuur aan de wed- strijdleider, de'heer H. Overzet, een electrisch scheerapparaat aan, en diens echtgenote bloemen. De avond werd verder gevuld met het optreden van het gezelschap veningen is gehouden, ter viering van het 50-jarig bestaan van het Centraal Bureau. ENGELBKRT. Door het bestuur van de ge- mengde zangvereniging werd hier ter plaatse een jeugdkoor opgericht. Dit koor zal oefenen onder leiding van de heer J. Bolster van *Gronin- gen. RUISCHERBRUG. Bij de Rijkspostspaarbank werd gedurende de maand September inge- legd f 403.24 en terugbetaald f 1172.33 GRONINGEN. Een bij het slachthuis, alhier, in- gesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat een groot aantal slagers geduren de 1949 met 't toegewezen vlees Werd benadeeld. Van deze knoeierijen pro- fiteerdeii een grossier en een combina- tieleider, lerwfjl een zestal slagers het vlees toegewezen kregen, dat aan hun collega s werd onthouden. Tegen allen, die bij deze fraude be- trokken zijn is procesverbaal opge- maakt, terwyl de grossier en de com- binatieleider in verzekerde bewaring zijn gesteld. OVERSCHILD. De heer Tj. Schaafsma, hoofd der Geref. school, alhier, is in geljjke functie te Kampen benoemd. SLOCHTEREN In den gelagd il ontataan doordat vier jongetjes van vier tôt acht jaar met lucifers hebben gespeeld. NOORDBROEK. Alhier had een aanrijding plaats tussen een vrachtauto van de heer Kruize te Bellingwolde en een luxe wagen van de Fa. Wagenborg's Scheepvaart- en Expeditiebedrjjf te Delfzijl. De inzittenden van de luxe wagen werden gewond, terwtJl de auto zwaar werd beschadigd. De polltie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. ZUIDBROEK, Het Instltuut „Steunt Wettig Gezag" hield een btjeenkomst in het hôtel Themmen. De heer van Ieperen, burgemeester van Leens, zeUe het doel van het Instituut uiteen, tewtjl majoor van der Zee de organisatori- sche en technische kanten van het instituut behandelde. Ter vergadering gaven zich 30 per- sonen als lid op. DE VOOR-UNIE MET BELGIë Bij de besprekingen, welke vanaï 14 September in Den Haag werden gevoerd over de voor-unie tussen Nederland, België en Luxemburg is in de loop van de vorige week over- eenstemming bereikt op de meeste punten. Er waren nog enkele proble- men op te lossen, waarvoor naar verwacht wordt deze week een op- vorige week verschillende zakenmen- sen uit ons dorp bij een. Er werd be- sloten om tegen St. Nicolaas een re clame-show te organiseren. Een com- missie Werd benoemd om de voorlo- pige plannen verder uit te werken. SCHILDWOLDE. Op de Veetentoonstelling van het N.R.S. te 's Hertogenbosch behaalde - de stier Piet Eduard van Gebr. de „Opoe Feenstra uit Groningen, en B e gjhier, in zijn rubriek een de K.L.M.-band. De' zaal was geheel gevuld. De bouw van onderstaande wo- ningen bestemd voor bouwsDaarders lossing zal worden gevonden. Ver- café Degenhart kwamen de m0edelijk zal de tekening van de 508# 8TAATSLOTERIJ, le kl. Se UJet f 20.000 21075. f 5.000 14658. f 2.000 13307. f 1.500 9102. f 1.000 6085 11030 18684. f 400.— 4129. f 200.— 12221 12975 14498 15367. f 100.— 4148 5635 7006 12157 12476 13031 17783 17903 17984 18439 19022. ADVERTENTIE I.M. Bij ons is U voor verzekerd tegen ongevallen, tegelijk enorme kansen door een jaarabonne- ment op de Denk aan het ongeval met de dors- machine te TripscomPagnie en op een Scheepswerf te Martenshoek. 27 x een pr(js w.o. 3 x de overeenkomst nog deze week plaats vinden. PROGRAMMA R.O.N. Woensdag 5 October: 18.4519.00 Landbouwkwartier. Ir. J. J. Keestra, wnd. Rijjcsveeteeltconsulent te Leeu- warden: „Voeding van het rundvee in de a.s. winter". 19-1519.30 De van de Bouwkas N.N.G., Assen wer den door het Architectenbureau G. J. Wichertjes te SapDemeer als volgt gegund: In het Prinses Margrietpark te Sappemeer: Voor D. Hogendorf, Foxhol: per- ceel 1 aan J. Messchendorp te Sap pemeer voor f 11.350, perc. 2 aan R. Maatjes, Foxhol f 730, perc. 3 aan G. Kramer, Foxhol f 700, perc. 4 aan F. v. d. Span, Sappemeer f 200; Voor St. Smit te Sappemeer: perc. 1 aan J. Wichertjes, Sappemeer voor f 11.350, perc. 2 aan M. Mulder, Sap pemeer f 449, perc. 3 aan J. v. d. Veen, Sappemeer f 600 en perc. 4 aan Jac. H. Fellinger, Hoogezand f 238; Voor A. Boog te Oostwold aan de aannemer S. Westerhuis te Midwolde voor f 11.800; Voor M. van Veen te Kleinemeer aan de aannemer L. Bakema te Sap pemeer voor f 12.175; Voor A. J. D. Siemers, Kleinemeer aan de aannemer L. Bakema te Sap pemeer voor f 12.320; Voor J. G. Drent te Sappemeer aan de aannemer L, Bakema te Sappe meer voor f 12.320; Voor P. v. d. Meij te Sappemeer aan de aannemer J. Wichertjes te Sappemeer voor f 12.320; Voor J. Douma, Kleinemeer aan de aannemer J. Wichertjes te Sappe meer voor f 12.320. Aan de G. Imbosstraat te Hooge zand: Voor H. Lambeck te Hoogezand aan de aannemer J. van Dam te Sid deburen voor f 11.425. HOOGEZAND Bij K.B. is toegekend aan de heer G. Huizinga te Hoogezand de ere-medaille aan de orde van Oranje- Nassau in zilver. De afbraak van de oude kom- school is thans zo ver gevorderd, dat men vanaf de Hoofdstraat de nieuwe Ambachtsschool, die vrijwel gereed is, kan zien staan. Zaterdag had nabi) de Hooge- zandsterbrug een aanrijding plaats tussen een grote vrach wagen en een kleine luxe-auto. De luxe au o be- kwam enige schade. Op de Foxholsterhoofdweg werd Maandag de wielrijder j. t, K. uit Hoogezand aangereden door een luxe auto uit Soest. Er onts ond alleen enige materiële schade. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de schuld vraag. FOXHAM De werkzaamheden, die er toe zullen leiden, dat de Nieuwe Laan een verkeersweg wordt, die, inplaats van de Knijpslaan de verbinding zal vormen met de verkeersweg langs het nieuwe kanaal, zijn al weer een stap verder. Thans is de brug, welke hier over het kanaal zal worden ge- legd, aangekomen. KROPSWOLDE Teneinde mede te werken aan het bijeenbrengen van geld voor de restauratie van de Ned. Herv. Kerk le prijs, terwijl door de Inspecteur Stem van het Noorden. van het N.R.S. twee van hun koeien Donderdag 6 October: 18.3018.55 in het stambôek werden opgenomen Optreden van de Chr. Muziekverenl- t.w. Hiltje 50, v. Cuperus met 80 ging „Bérnlef" o.l.v. A. K. Hietkamp. punten en Caabke 10, kleindochter uitzending vanuit de Baptisten kerk van de Preferente stier Adema met 81 te Noordbergum; 19.3020.00 Grun- punten. J/oor de Chr. Middenstandsver- eniging trad Vrijdagavond in het lo- kaal achter de Ger. Kerk als spr. op Mr. P. J. I. v. d. Wilde, secretaris van de Middenstandsbond te Den Haag, met als onderwerp Concur- rentie. Zeer uitvoerig belichtte spr. dit onderwerp t.a.v. Cooperatie en Groot Winkelbedrijf. Het onderwerp gaf aanleiding tôt discussie. Met het doel de kas te verster- ken zijn een groot aantal leden van de Gymn.ver. „S.G.V.", voetballers, handballers en gymnasten, twee Za- terdagmiddagen b\j landbouwers in Schildwolde en Slochteren aan het aardappelzoeken geweest. Er werd met veel animo gewerkt. Tôt directeur van het Chr. Mu- ziekcorps „De Woudklank" is be noemd de heer Tuinstra van Gronin gen, lid der G.O.V. SIDDEBUREN. De Landbouwver. ,,Voorultgang" vergaderde onder voorzitterschap van de heer J. Westerhof in café Por. Na bespreking van de agenda voor de V.B.B. vergadering werd besproken de kwestle van de aardappelmoeheid en de ziekten van de te velde staande gewassen. Hierna werden verschillen de beslellingen gedaan voor pootaard- appelen en stikstofkunstmest. FINSTERWOLDE Het is thans bekend geworden neger programma, a. „Ken ie joen aigen schrievers" (XII). A. M. J- Deelman van 't Knoal; b. 'n Stok of wat laidjes van de Grunneger Min- streels. (Aigen opnoamen). Vrijdag 7 October: 19.15—19.30 De Stem van het Noorden. Zaterdag 8 October: 18.0018.15 Groeten uit Indonesië en Noordelijk Niwinnieuws; 19-1519.30 Fop. I Brouwer verzorgt een reportage vanuit de woning van Dr. H. de Boer te Haren; 19.3019.45 Noordelijk weekoverzicht. KERKNIEUWS Toeneming Katholieke wereldbevolking Van 1920 tôt 1949 is het aantal Katholieken in de wereld gestegen van 304 tôt 423 millioen. zo meldt Radio Vaticaan. In deze tyd is de wereldbevolking met 600 millioen gestegen. Volgens het radiobericht Jjà het toenemen van het aantal Ksr®»iie- ken in deze période van 29 jaren in grote mate het gevolg van het be- keringswerk in Afrika en Azië. en 3 x Voluit Uw eigen geld is ner- gens anders mogelfjk KRANENBORG's ADV. BUREAU, J. Hultzingstr, 1, Hoogezand. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK H.-S. Nieuwe aanwinsten Wijsbegeerte Wijsbegeerte, wetenschap, mensbe- schouwing; door Prof. Pos, e.a. Godidlenst Dusen, Van. Het christendom in de wereld. Sociale wétenschappen Beveridge. The .price of peace. Taal- en letterkunde Meesterwerken der literatuur; inlei- dende beschouwingen over tien der voornaamste werken uit de wereldliteratuur; door Haantjes en Smit. Zo lacht Moskoul Door Sosjtsjenko, e.a. Natuurwetenschappen Kearton. Met de caméra door oer- woud en steppe. Toegepaste wetenschappen Bromberg. Bouwen in nieuwe banen. Rijn, Van. Indisch eten in Nederland. Kunst en Sport Thode. Franz von Assisi und die Anfânge der Kunst der Renaissan ce in Stalien. Aardrijkskunde, Land- en Volkenkunde Columbus. Logboek, 1^921493. Noordman. De republiek Turkije. Geschiedenis Koestler. Dialoog met de dood. Nederland tussen de natiën; onder red. van Bartsha en Banning. Nederl. en in 't Ned. vert, romans Dreiser. Het bolwerk. Hilton. Wij staan niet alleen. Oever, Van den. Laat mij maar zwerven. Chr. Wiechert. De wereld gaat bewegen. Jeugdboeken Betlem. Over en weer. (1417 jaar). Bothwell. Jivan en de dertiende steen. (12—14 jaar). Comte, Le. Saskia en het betoverds meer. (912 jaar). In oorlogstyd voltrok zich een drama te Kielwindeweer. De beruchte Lehnhoff was er heen gegaan, tezamen met de niet minder beruchte Harm Bouman, beter bekend als Harry Bouman, en nog een paar hand- langers van het Scholtenhuis te Groningen. Het doel van de tocht was de arrestatie van de Gebr. van Alteren, die zich bij de kleermaker P- Venema zouden bevinden. De S.D.ers hadden meer succès, dan zijzelf verwacht hadden, want buiten de Gebr. van Alteren was er nog een onderduiker bij Venema, en bovendien vonden zij er nog wapens en uni- formen. De vier mannen zijn toen ter plaatse terecht gesteld; Lehnhoff schoot er twee dood en Bouman de beide anderen. Daarna werd het huis in brand gestoken. zijn requisitoir eiste hij 20 jaar ge- vangemsstraf. Zondag jl. heeft ds. G. S. Bloem zijn intrede gedaan in zijn nieuwe gemeente, die zijn 4e gemeente is, ni. HoogezandSappemeer. Jl 's Morgens had de intrede plaats dat de grote brand te Finsterwolde, in de Geref. Kerk te Martenshoek- waarbij twee boerderijen in as wer- De preek van ds Bloem was geba- Iseerd op „Uw Koninkrijk Kome" WAT GEBEURT ER MET j (Zondag 48) en was als volgt ver- WESTELIJK ZUIDBROEK ^Hoe moetlhet°er In het artikel over wésteiyk Zuid- de kerkeraad Werd het woord ge- broek in ons blad van Zaterdag komt voerd door de heer A. van Dijk. Ds. de volgende alinéa voor ..Indien de Klapwijk sprak als collega. Door de beslissing ongunstig voor Zuidbroek gemeente werd de nieuwe predikant Aan de nieuwe predikant werd evenals 's morgens Ps. 121 -4 toege- zongen. In zijn antwoord vergeleek ds. Bloem zich met een aarden vat; hij wees op de breekbaarheid daarvan. Hij dankte de jeugdverenigingen en de mannen voor de „aankleding" van de pastorie. Velen uit de vorige gemeente van ds. Bloem, Hoogkerk, waren aanwe- zig. Maandag heert voor de Byzonaere Siraxitamer te uromngen een van ueze ù.JJ.ers, narry cumnan, tereeni gesiaan. Bouman, geooren te lieus- den is thans 31 jaar en zyn peroep is candidaat notans. i\iet aueen net urama te nueiwinaeweer wordt hem ten laste geiegd, maar een nexe ijjsi van mooraen, orandsuentingen, ar- restaties en andere wanaaaen. Zens nu nog op het bekiaaguenbankje maakt mj een onsympathiexe înurux, en die indruk worat met weggeno- men door het feit, dat hfj het aan het Roi wel heel gemakkexyk maaxi, door ailes grif te hekennen, zens de grootste wandaden. Hoeveei moorden of pogingen tôt moord heeft Bouman op zyn gewe- ten? We zullen een greep doen uit hetgeen bij de zitting werd naar voren gebracht. Hij heeft te Groningen geschoten op de student Jan v. 't Land, en hem in het rechteroog getroffen waar- door deze 2 maanden in het zieken- huis heeft moeten liggen. „Als ik hem had willen doodschieten had hij dood geweest" zei Bouman. Als de zaak van het schieten op de metselaar Jan Johannes Sissing te Groningen behandeld wordt, die verdachte eerst in de borst schoot, en later in de nek, waarvan deze nooit geheel is hersteld, zegt ver dachte tôt Sissing: „Het spijt my zeer getuige, dat ik op u geschoten heb". Hierop antwoordt de getuige; „U moest u bedacht hebben voordat u de tweede maal op mij schoot". Het volgende slachtoffer is Adolf Ruuls te Groningen, die door Bou man werd aangeschoten en van van Bruggen het genadeschot kreeg. Dan volgen slachtoffers in Haren en Veendam, ni. Dina Alberta Brechina Aikema en Jurien Geert Pinkster, bij welke laatste zyn broer, Albert Pinkster uit ^Groningen was onder- gedoken. Ook brandstichtingen passeren de revue. Veelal werden die branden gesticht om onderduikers te kunnen vangen. Fusilades worden besproken. Bouman bekent, hij schuift de schuld niet op anderen, maar hij bekent. De zitting gaat voort. Boumans wandaden in diverse plaatsen in de provincie Groningen worden be sproken. De overval op het gemeen- tehuis te Hoogezand, waar de politie- man van Beissum werd doodgescho- ten, zijn optreden te Kielwindeweer, Finsterwolde, Middelstum, enz. Bouman acht zichzelf geen misda- diger. Maar nu ziet hij de feiten an ders dan hij ze destyds heeft gezien. Hij is bij Lehnhoff in dienst gegaan, en heeft de bevelen die hij kreeg moeten uitvoeren. Is er nog wat goeds van deze mens te zeggen? Ja misschien. dat hij ge- holpen heeft om de secretarieambte- naar Eikema uit Sappemeer vrij te maken. Deze ambtenaar was gear- resteerd in verband met vervaising van persoonsbewijzen. Na 10 dagen werd hij op vrije voeten gesteld. Ook in enkele andere gevallen heeft Bou man wel eens iets goeds gedaan. Met dat goede wil de officier van justifie Jhr. Mr. A. H. S. van Wijck rekening houden, en aan het slot van Daarna hield de verdediger, Mr. Zeeijen een zeer uitvoerig pieidoui, waarin hij Harry Bouman tekende als een onevenwichtig mens, dat slachtoffer is geworden van zeer on- gunstige omstandigheden. Uitspraak over 14 dagen. Bouman is het laatste lid van het Groningse S.D. hoofdkwartier, dat zich voor zijn wandaden in oorlogs- tijd had te verantwoorden. Zijn zaak zou veel eerder behandeld zijn, doch werd twee maal uitgesteld. 15 jaar voor Viebahn en Riihl Het bijzonder- gerechtshof te Am sterdam, onder presidium van prof, mr. J. A. van Hamel, veroordeelde de 45-Jarige Emil Riihl en de 3£»- jarige Friedrich Christian Viebahn, die gedurende de bezettingstijd werkzaam waren als kriminal Sekre- tar bij de dienststelle Amsterdam van de sicherheitsdienst tôt 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorlopiee hechtenis in Ne derland doorgebracht. De advocaat-fiscaal. mr. M. H. Gelinck, eiste veertien dagen geleden tegen beiden de doodstraf. RAMP IN ZUID-ITALIë. Zuid-Italië is getroffen door een overstromingsramp. Een gebied van ongeveer 1000 vierkante mljl is over- stroomd. Veertig ^ersonen zijn in het water omgekomen, terwijl vele dui- zenden dakloos zijn geworden. Bene- vento, een stadje met 20.000 inwonçrs, is zwaar beschadigd. De Italiaanse regering heeft 50 millioen Lire beschikbaar gesteld voor hulpverlening, terwijl de paus op- dracht heeft gegeven levensmiddelen en medicamenten uit Vaticaanstad naar de geteisterde gebieden te zen- den. BOM IN HET T WENTEK AN A AL. In verband met werkzaamheden in het Twentekanaal werd de waterstand met 60 cm. verlaagd. Bij de lage wa terstand bleek, dat zich in een der bermen een bom bevond van 200 kg. Het is gelukkig, dat deze bom in al die jaren geen schade toegebracht heeft aan de scheepvaart. zou uitvallen, me en: de heer Steen- huis, dat het noodzakelijk zal zijn, dat het afgesneden gedeelte van Zuidbroek door HoogezandSappe meer wordt geannexeerd", De heer Steenhuis schriJft ons thans, dat hij di- niet zo gezegd heeft, of althans, dat wjj zijn woorden verkeerd begrepen hebben. Hij schrijft ons „Ik heb er alleen op gewezen, dat de bewoners van het Westeind dan meer op HoogezandSappemeer zou den zijn aangewezen, maar ik heb in geen enkel opztcht een uitspraak wil len doen om rent grenswijziging. Uit grenswijzigingen kunnen zoveel consequenties voortvloeien, dat die niet zo over de tafel kunnen worden overzien. Bovendien weet ik al te goed, dat volgens de wet voor het tôt stand brengen van grenscorrecties toegezongen Ps. 121 4. De intrede te Sappemeer had des middags plaats. Hier was de preek eveneens gebaseerd op „Uw Ko ninkrijk kome". Hier werd het woorcj gevoerd namens de Kerkeraad door de heer Turkstra. Deze wees op het verschil in de diensten gehouden bij het afscheid van ds. Tom en de in trede van ds. Bloem. Dank en blijd- schap vervult aile harten, zo zij deze spreker, en hij bracht naar voren dat de nieuwe predikant reeds vele ja ren in Groningen heeft gewerkt, en dat mevr. Bloem zelfs enkele jaren te Sappemeer heeft gewoond. Namens de Classis Groningen sprak ds. Boorsma van Kielwinde weer een welkomstwoord. Hij bracht naar voren dat de vreugde wordt ge- temperd door het feit, dat te Hoog kerk een vacature is ontstaan. Ook wees hij op de hulp die de omliggen Vrijdagmiddag is de Oosterschool, programma werd medegewerkt door die van buiten is opgeknapt en van koren van buurtvereniginaen en door binnen geheel vernieuwd. officiëei een toneelelub van een buurtverem- in gebruik genomen. Zoals in ons ging. Verder waren er Krontjonga vorig nummer vermeld geschiedde de met aardige liedies. open^g H. WH vele commissievergaderingen nodig zfjn en uitspraken van de betrokken de gemeenten steeds van Hoogezand- gemeenteraden en van hogere colle- Sappemeer hebben gehad. ges, I Als collega sprak ds. Klapwijk de Ook om die reden zou ik, nu om- wens uit van een goede samenwer- tren het al of niet tôt stand komen king. Hij deelde voorts mede dat te Kropswolde ligt het in de bedoe- van brug of weg niets vaststaat, geen van ds. Tom een telegram was bin- ling van de toneelvereniging „Har- uitSpraak willen doen omtrent de nengekomen, waarin aan ds. Bloem monie" van Hoogezand een voorstel- noodzakelljkheid van grenswijziging." moed en kracht wordt toegewenst. ling te geven van „Mensen in Nood".- Deze toneelvereniging zal op 19 Nov. haar 20-jarig bestaan op feestelijke wijze herdenken. KIELWINDEWEER D|nsdag vergaderde de land- bouwvereniging ..Kielwindeweer" 4" in het café Piest. Van Drs. F. I. Brou- verband met de winkelweek te Sid wer was bericht ingekomen dat hij deburen door het bestuur van de bereid is 15 Nov. a.s. een lezing te Middenstandsvereniging en de win- houden over een reis door Zweden. keliers zijn gedaan, beëindigd. Toen Door het bestuur van de pl. afd. van js de poging, Siddeburen een week de Bond v. Plattelandsvrouwen is iang in het middelpunt van de be- vernomen dat deze vereniging van langstelling te plaatsen, begonnen. de uitnodiging de lezing bij te wonen, De ruim 100 deelnemers hebben hun gebruik zal maken. uiterste beat gedaan van hun étalagés Algemeen werd er geklaagd over iets g0eds te maken, terwijl de ver- de achterstelling van de Landb. lichting, welke over een afstand van (Van onze correspondent) de gemeente is. Hij vergeleek Sidde- Zaterdag waren de vele voorberei- buren in verhouding tôt zijn omge- dende werkzaamheden, welke in ving met Meppel. Nadat spr. de deel- Vereniging „Kielwindeweer" door het C.B. bij de levering van Thomas- meel en stikstofmeststoffen. Hier- over zal met de vertegenwoordiger van het C.B. worden gesproken. 3V6 km is aangelegd er toe zal bij- dragen, dat de belangstelling des avonds niet verflauwt. De Zaterdagochtend gehouden re- clame-optocht verwekte reeds grote De heer A. Huisman bracht ver- verwachtingen. 's Middags had in slag uit van de jongste hoofdbe- het café Wierenga de officiële ope- stuursvergadering van de V.B.B. ning plaats. Nadat de voorzitter, de Daarna volgde bespreking van het heer E. Stuut een korte rede had ge houden, nam burgemeester O. J. nemers succès had toegewenst, ver klaarde hij de winkelweek voor ge- opend. Op het terrein van de heer J. Bui- tenkamp werd een demonstratie ge geven met tractoren en landbouw- werktuigen. Daarna begaf men zich naar het sportterrein waar om vier uur de beroemde motorkozakkpn o.l.v. Harry Kroeze optraden. Daar heeft men waar voor zijn geld ge- tkregen: staaltjes van gedurfde ac- crobatiek, zoals de evenwichtoefe- ning van 6 man op 1 motor. De sprong door een brandende hoepel en de sprong over een dozfjn dames en heren werden met succès en onder algemene stilte uitgevoera. Maandag zijn op verschillende plaatsen concerten gehouden. Giste- renavond was er vuurwerk, en voor aardapnelvraagstuk. houden, nam burgemeester u. J. renavunu was vuuiw««., vuui De heer J. Albronda bracht ten Scherphuis het woord. Spr. wees er vandaag staat een ballon en vlieger- alotte nog verslag uit van de verge- 0p, dat Siddeburen het dorp met ro- wad»trtfdvoor dajeugdop het sport- dering, welke 16 Septembar te Sche- Utief het meeste aantal zaken van terrein op het programma. van Hoogezand in een biieenkomst in het café Homan. De Zaterdag was bestemd om feest te vieren. Er waren vele versieringen aangebracht in dat deel van Sappe meer, en vele omwonenden hadden de vlag uitgestoken. 1 De mensen van Sappemeer- Oost zijn in hun nopjes met hun ge- restaureerd of we kunnen gerust zeggen nieuwe -school, wier witte muren zich thans 's avonds baden in het licht van vele schijnwerpers. Zoals reeds in ons vorig nummer gezegd is er Zaterdag door jong en oud feest gevierd. Het begon Zater- dagmorgen met een optocht door de jeugd, en 's middags werden er ba- lonnen opgelaten. En dat ailes speel- de zich af in de feestelijk versierde buurt. Het kinderfeest werd beslo- ten met feest in het café Homan. In het Parkhotel werd Zaterdag avond een feestavond gehouden door de ouders der kinderen en het on- derwijzend personeel. Het bleek he- laas dat er een kwestie was ontstaan, waardoor een groep zich had afgo- scheiden en afzonderlijk was gaan feestvieren bij het café Homan. Om ruim 8 uur opende de voorzit ter van de oudercomm., de heer Huizing de bijeenkomst in het „Park- hotel". Hij dankte de medewerkers en sprak zijn vreugde uit over het geslaagde kinderfeest. Over de ge- restaureerde school was hfj vol lof en noemde het een parel, die in de wijde omtrek zijn gelijke niet heeft. Evenals de heer Koopman, het hoofd der school, memoreerde hij de pijnlijke situatie, die was ontstaan door de splitsing. Beide sprekers achtten zich moreel verplicht allen toe te spreken en dus bfj beide groe- pen gast te zijn. De heer Koopman riep de mede- werking der ouders in om de kinde ren de nodige netheid bit te brengen, welke bij het gebruik van de school gewenst is. Hieraan Zullen de kinde ren zich moeten gewennen. Aan het feestelijk gedeelte van het Vanmiddag om vier uur zal de Verkoopten-oonstelling Froombosch, welke dit jaar wordt gehouden in een tent. achter het café Scheltens, offi- cieel worden geopend. Vermoedeiyk zal de opening geschieden door burge meester O. J. Scherphuis van Sloch teren. Gisteren zyn wfj een kljkje gaan nemen op het terrein der tentoonstel- llng. De tent heeft een oppervlakte van plm. 40 bfj 12 m. en daarin be vinden zich 22 stands. Gisteren was men druk bezig de stand „aan te kle- den" er werd gezaagd, geschilderd, getimmerd. Want vandaag moet ailes gereed zijn. Men kan op de tentoonstelling krul- denierswaren en rfjwlelen, electrlcl- teitsartikelen en bakkerfjproducten kopen. Men kan er koffie drinken en bloemen kopen. Men vindt er een stand met luxe huish.art. en speelgoe- deren naast een stand van de post- duivenvereniging „De Uiver". Verder z(jn er manufacture^ meubelen, vis, groenten en fruit en kuikens te koop. Brinta" heeft er een stand, men kan er zien hoe drukwerk wordt verzorgd en ten slotte is er de mooie stand van de melkproductenfabriek ,Duurswold', die een fraaie indruk maakt. Bfj elkaar zyn er 22 stands, dat ls aanmerkelyk meer dan verleden Jaar, toen de tentoonstelling werd gehou den in de schuur van de Zaadcentra- le Slochteren. Dus meer deelnemers en naar de organlsatoren hopen ook meer publiek. Want het doel van de tentoonstelling is te laten zien tôt wat de middenstand te Froombosch in staat ls. JUBILEUM. De heer W. Damhoff, Sappemeer, herdacht het feit dat hi) 25 jaar in dienst was van de Vellingsvereniging H.S. Hij werd door bestuur en per soneel gehuldlgd. De voorsltter, de heer Boer, sprak hem toe. De ouderdomsrenten ingevolge de Invaliditeltswet (slot) In het vorige artikel werd uiteen- gezet de regeiing voor de onbere- kende ouderdomsrente van f 3 per week. Het spreekt vanzelf, dat het bedrag aan zegels dat voor de verzekerden, welke de onberekende ouderdoms rente ontvangen, werd geplakt by lange na niet voldoende is om de kosten der uitkeringen te dekken. Het rijk moet de tekorten dekken en heeft daartoe in de loop der ja ren enige tientallen millioenen gul- dens in het Invaliditeitslonds, dat door de Rijksverz. Bank wordt be- heerd, gestort. Om aeze bijdrage verantwoord te doen zijn is o.a. de bepanng opgeno men dat indien de ecntgenoien bei den recht hepoen op ue otiucrcKenue ouderd.rente, het Dedrag uier renie wordt veriaagd van I lie p. jaar tôt f 130 p. jaar. oamen aus t Zou p. jaar. Voorts wordt deze rente met toe gekend aan de verzekerde die is aan- geslagen m de Vermogensoeiasting. Deze klexne groep moet dus zorgen meer dan 1248 zegels te hebben. Om misverstand te voorkomen wijs ik de lezers er nogmaais nadrukke- Ijjk op dat beide voorgaande artike- ien, zomede het bovenstaande uit- sluitend betrekking hebben op verze kerden die na hun 35e jaar, doch vôor 1 Juli 1922 in de verzekering werden opgenomen. Thans willen we eens nagaan hoe het staat met de verzekerden die vôôr' hun 35e jaar in de verzekering werden opgenomen. Zoals bekend mag worden veron- dersteld is de Invaliditeltswet 3 Dec. 1919 dus dit jaar 30 jaar geleden in werking getreden. De oudsten van de groep die, toen ze een rentekaart kregen, jonger waren dan 35 jaar, be- reiken dit jaar dus de leeltijd van 65 jaar en daarmede de rentegerechtigde leeltijd. De rente welke deze verzekerden krijgen is de berekende rente welke zoals in het eerste artikel werd ge- schreven, afhankelijk is van het be drag der in totaal geplakte zegels en de duur der verzekering. De berekende rente dus welke va- rieert van f 0.12 tôt f 6.25 p. week. Voor al de huisvrouwen zullen op- kijken wanneer ze van de Raad v. Arbeid bericht ontvangen, dat ze in aanmerking komen voor ouderdoms rente. De meesten hunner kunnen zich nauwelijks meer herinneren dat ze in vroeger jaren een rentekaart heb ben gehad. Voor de een is tôt voor f 16 zegels geplakt, voor de ander tôt t 160. De rente van eerstgenoemde zal dus ook veel lager zijn dan voor laatstge- noemde. Zij die destijdB door onverschillig- heid of om welke reden dan ook, hoewel in loondienst gewerkt heb- bende, geen of niet aile zegels heb ben laten plakken ondervinden daar van nu het nadeel. Elk zegel heeft voor de verzeker de waarde. Laat vooral de jongeren dit bedenken,

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2