Reeds 72 artikeien van het wetsontwerp PBO goedgekeurd Wereldnieuws in Vogelvluchi Franse Kruideniers in de aanval Waarin de Landbouw uitblinkt vaarin opgenomen OOST GOORECHT en het NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 MOORDAAN5LAG Vlerde Jaargang Woensdag 12 October 1949 No. 81 v/OOR DE v, '•EENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN VAN 1871 NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Binnenlands Overzicht Het Bouwprogramma i960 2ou dat waar zijn ZORGEN DER BERLIJNSE KAPPERS VAN DE DERDE ETAGE NAAR BENEDEN GEVALLEN te Rotterdam Levensmoe Politieke delinquent pleegde bijna 20 inbraken 1 ABONNEMENTSPRIJS f 1.50 p- kwartaal. Franco p. post f 1.75 (bij vooruitbetaling) PRUS DER ADVERTENTIE S 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes ais te koop, te huur, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeef ster Seggers' en Kremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 2117 (b.g.g. 2351 en 2361) Postrekening No. 435883 VROEGER S.S'er, NE A. F., een 29-jarige OPLICHTER. inwoner van Leeuwarden wendde zich tôt het ge- westelijk arbeidsbureau te Alkmaar en vertelde daar dat hij vertegen- woordiger was van het accountants- kantoor S. te Leeuwarden, welk kan toor een filiaal te Alkmaar wilde ope- curreren met het buitenland, maar nen. In verband daarmede zocht hij 2 thans îs daaraan een einde gekomen. assistent accountartts, 2 kantoorbe- Aileen aan de veeigesmaae boter dienden en een sténo typiste. Men gaf werd dit jaar, tôt aan Augustus, bem een aantal adressen. F. huurde Aigezien van het teit, dat het leek reeds een bedrag van t 130 mniioen een taxi en liet zich naar de verschil- oi sommige goederen wat scnaarser gewoxden waren neooen wy toi nu toe eigennjk maar wenug gemerxt van de dévalua ue van ue guiden. Dat kon men ook met verwachten, aan deviezen verkregen. Drs. de Groot betwyielde ot er een indu- strie-product îs, waarvan hetzen.de kan worden gezegd. Nog steeds wordt 50 van onze omdat geiyktijdig met de devaiuatie totale uitvoer verzorgd door de lende adressen brengen. Daar vertel de hij Drs. psychologie te zijn. In ver band met het feit dat het accoun- tantskantoor K. en K. te Amsterdam zo vertelde hij daar in Alk maar een filiaal wilde openen was een een pryzenstop was algekondigd. argrarische sector, hoewel die slechts bureau in Utrecht opgedra.gen enkele Maar nu geleiaelyk zuiien de gevoi- bestaat uit 20 van de bevoïking. gen van de devaiutatie merxbaar worden, want zo nu en dan woraen prysverhogingen toegestaan. Zo îs aezer aagen de derde uitzonderings- beschikking gepubliceerd op de pry zenstop, krachtens welke beschik- king ae verhoogde importprys van bepaaide grondstofien mag worden doorberekend. Bénélux Een der belangrijkste feiten van de afgelopen week is de parafering van de zgn. voorunie met Beigië en Luxemburg, welke voorunie aan een economische unie vooratgaat. De besprekingen tussen de drie landen hebben lang geduurd. De moeilijkheden waren veei groter, dan men aanvankelijk verwachtte. Dit was mede het gevolg van het feit, dat Belgiës economische positie na de oorlog aanmerkelijk beter was dan die van Nederland. Maar na veei confereren, na veei critiek van Bel- gische zijde op de houding van Ne derland, is de voorunie dan eindelijk geparafeerd, en zal ter bekrachtiging aan de drie regeringen worden voor- gelegd. Volledige bijzonderheden zyn nog niet bekend gemaakt, maar er kan reeds gezegd worden dat 30 van de invoer in Nederland uit Beigië zal worden vrijgegeven, en dus met meer aan contingenten gebonden zijn. De uitvoer van Nederland naar Beigië is, wat de industriële sector betreft, op enkele producten na ge- heel vrij geworden. Voor producten, welke met op de vrije lijst voorkomen, zoals land- bouwproducten zijn de bestaande eoHtiHgèrrten behmgiijk uitgebreid. Uit het voorgaande biijkt duideiyk de grote economische betekems van het piatteiand, een betekems, die zeifs in agrarische kringen dikwyis onderschat wordt. Kunstenaars confereerden In Den Haag hebben de kunste- j naars een congres gehouden, waar- by de mimster van Onderwys, ivun- sten en Wetensch. aanwezig was. De minister, Z. Ex. Rutten heeft er het woord gevoerd en heeft ge- sproken over de bestaansmogelyk- heid van de kunstenaar. Wie de ernst en de moeiiykheid van het vraagstuk in aanmerking neemt, aldus de minister, zal het gekozen kunstvak niet lichtvaardig zien ais basis voor zijn materiële bestaan. Het aantal van degenen die van kunst kunnen leven is beperkt, dat was vroeger zo en dat zal, zolang het paradijs nog buiten ons bereik blijft, waarschijnlyk wel niet an- ders worden. Minister Rutten voegde hieraan toe, dat de verschillende instanties en ook de overheid de plicht heb- GERR1T DE STOTTERAAR ONXSNAPXE VOOR DE VIERDE KEER Na twee maal uit een politiebu- reau en eenmaal uit het huis van bewaring te Amsterdam te zijn ont- snapt, is Gerrit de Stotteraar (Cor- nelis Blom) thans uit de strafgevan- genis te Utrecht ontsnapt. De ont- vluchting geschiedde van uit de re- Frankrijk Frankrijk zit nog zonder regering. De afgetreden minister Jules Moch heeft van président Auriol opdracht gekregen te informeren naar de mo- gelijkheid een regering te vormen. Moch wil een stapje verder gaan dan gesteld, en dat de staat van oorlog tussen Rusland en Oost-Duitsland zal worden opgeheven. Xsjechoslovakije De toestand in Joegoslavië heeft de aandacht voor de moeilijkheden in Tsjechoslovakije tijdelijk afge- creatiezaal, waar werd geschaakt en Queuille. Deze laatste wilde, om de Maar dat wil geenszins zeggen, voordelen van de devaiuatie met dat de moeilijkheden voortspruitend candidaten psychotechnisch te testen. Eigenlijk moest dat in Utrecht ge- beuren, maar omdàt er haast was met het aannemen van het personeel, zou de test in een café in Alkmaar geschieden. Ieder der candidaten moest f 25 meebrengen. Allen waren op een Zaterdag besteld. Het eerste slachtoffer was een juf- frouw. Het volgendede politie Want inmiddels was de zwendel aan het licht gekomen. A. F. is eerst N.S.B.'er geweest, la- ter S.S.'er, nu oplichter. ACHX WAGENS MEX SlRO IN BRAND GESIOKEN In de nabijheid van Urk stonden 8 wagens met stro, die geladen wa ren en gereed om te worden wegge- bracht. De stro behoorde toe aan de directie van de Noordoostpolder. Toen de politie op Urk van een kamp bericht kreeg, dat er brand was, en naar de' gemelde plaats ging, vond zij nog slechts de smeu- lende resten van de wagens stro. Daar de wagens een eind uit el- kaar stonden, zodat het overslaan van de brand vrij wel onmogelijk moet worden geacht, wordt veron- in Werkgevers. In Hengelo heeft het Nederlands Verbond van Werkgevers zijn alge mene vergadering gehouden Voor deze algemene vergadering werd de Vrijdag werd verdaagd tôt vandaag, plaats Hengelo gekozen, omdat het waren 72 artikeien van het ontwerp verbond zijn gouden jubileum vier- goedgekeurd. de, en omdat het 50 jaar geleden' door Twentse industriëlen te Henge lo werd opgericht. Onder de aanwe- zigen bevond zich de minister van economische zaken, Prof, van den Brink, die de voorzitter, de heer. T. J. Twijnstrâ benoemde tôt ndder m de or de van Or an je Nassau. Bouwplan 1950 Minister In 't Veld heeft de leden van de Staten-Generaal het bouw- nlan 1950 aangeboden, dat sluit met een bedrag van 1450 miihoen ot wel 110 millioen meer dan het plan Vayoor waterbouwkundige werken zal worden besteed f 300 millioen. De rest, f 1150 mUlioen is bestemd voor gebouwen. Hiervan zal f millioen worden bestemd voor bouw, herbouw en uitbreiding van womn- sen (vorig jaar f 400 millioen). He volume f 480 millioen komt overeen met 40.000 woningen. Voor boerderijen en overige agra rische gebouwen zal f 69 millioen worden besteed. Voor scholenbouw DE DUIXSE POLITIE GREEP NIEX IN Een Zwitser wilde een foto ma- ken van de straat der zwarte han- delaren, de Moehlstrasse, te Miin- chen. Dat was niet naar de zin van ben, de kunst tôt het publiek te brengen en het publiek tôt de kunst. Se^^de^îadVen "stro Het Parlement brand zijn gestoken. Allereerst dient gemeld te worden het verschijnen van een verslag van het mondeling overleg, dat heeft plaats gehad tussen de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer en de minister van financiën over het wetsontwerp betreffende de materiële oorlogsschade. Als re- sultaat van dit overleg is een nota van wijziging verschenen. De Tweede Kamer heeft z'ch Vrijdag weer bezig gehouden met Nederlands Verbond v. het ontwerp van wet inzake de pu- bliekrechtelij ke bedr y f sorganisatie. Op grond van de vorige behande- ling had de regering 24 wijzigingen in het ontwerp aangebracht. Toen de vergadering van de kamer gedamd. Gerrit de Stotteraar is blijkbaar ongemerkt naar buiten kunnen komen. Toen hij op de bin- nenplaats stond heeft hij kurmen profiteren van de mist, welke hem aan het 00g van de bewakers ont- trok. Hy is toen over de enige me- ters hoge muur geklommen. Hoe hij dat klaargespeeld heeft is voorals- nog een raadsel. SECRETARIS VAKGROEP PLEEGDE FRAUDE Het is gebleken dat de secretaris van de vakgroep groothandel in ge- bruikte vaten te Rotterdam, een 38- jarige fabrikant fraude heeft ge- pleegd. Vast staat dat een bedrag van f 130.000 werd verduisterd, ter- wijl het mogelijk is dat ook nog een bedrag van f 80.000 is verdwenen. Aecountants zijn thans bezig te trachten uit te pluizen op welke wijze dit bedrag is verdonkere- maand. Vooral kleine zijn de dupe geworden van de fraude HARTVERLAMMING VAN VREUGDE Tijdens de halve eindstrijd om de Schotse League-beker speelde East Fifo Football Club tegen Glasgow Rangers. Voor de eerste maal heeft East Fine Football Club deze wed- strijd gewonnen, maar deze over- winning heeft ook een emstig ver- lies gekost. De wedstrijd was in ge- lijk spel geëindigd en moest daarom prys te geven, alleen de allerlaagste lonen iets verhogen, Moch wil ook de subsidie op levensmiddelen weer invoeren. Moch heeft verslag van zijn po- gingen uitgebracht aan Auriol, uit het conflict tussen kerk en staat, zijn opgelost. Integendeel, juist de laatste dagen zijn in. Tsjechoslova kije veei arrestaties verricht, welke naar verluidt verband zouden hou- den met het voornemen van de re- waarna- hij zonder succès met de gering de kerk onder staatscontrôle partijen, die zich niet met het pro- te hrengen. gramma kunnen verenigen, heeft ge- praat. Thans heeft Moch opdracht gekre gen een regering te vormen. Oostenrijk Zondag zijn in Oostenrijk algeme ne verkiezingen gehouden. Oosten rijk heeft thans een regering ge- j vormd door een coalitie van de Volkspartij en Socialisten. Volgens Radio Moskou heeft een zekere Mahmet Boezakof, een boer uit het dorp Kirakoera (Azerbeids- jan) de leeftijd van 140 jaar bereikt. Zijn vrouw is 117 en zijn oudste dochter 100 jaar. Boezakof zou 112 Beide nakomelingen hebben. De Westberlijnse bond van kap- partijen liepen bij de verkiezingen weliswaar iets terug, maar behielden toch een belangrijke meerderheid, zodat men verwacht dat de coalitie - zal worden voortgezet. De achteruit- pers heeft medegedeela, dat ae laat- kuipersbedrijven gang moet worden toegeschreven sis weken 6 kappers m West-Berlijn t oprichting van een nieuwe door geldzorgen zelfmoord pleegden. partij, de bond van onafhankelijken, Vele Berlijners laten hun haar m de een partij die vooral voormalige Sowjet-sector kmppen, waar zy veei nazi's tôt zich getrokken heeft. Het goedkoper terecht kunnen. Linkse Blok is met een gering aan tal stemmen uit de bus gekomen. Reeds zijn in het Oost-Europese blok stemmen opgegaan, die zeggen dat hier geen vrije stemming is ge houden. De Oostduitse staat is een feit ge- verlengd worden. Toen tijdens deze WOrden. Dat betekent, dat Duitsland verlenging het tweede en winnende doelpunt werd gescoord zakte de voorzitter van East Fife, John Mac Arthur ineen en overleed ter plaat- se. Het bleek dat een hartverlam- ming de doodsoorzaak was. In Amsterdam Zuid in een vrouw, die bezig was op het balcon van haar woning, welke zich op een wellicht voorgoed in twee gedeelten is uiteengevallen. Algemene verkiezingen zullen in de Oostduitse Staat gehouden wor den op 15 October 1950. Het ligt in de bedoeling van de Russen de nieuwe staat grotere vrijheid te ge ven dan West-Duitsland heeft. Zo zal Oost-Duitsland ook een minister van buitenlandse zaken hebben. De gehele regering zal bestaan uit een de zwarte handelaren, en met 50 derde etage bevindt, naar beneden |uiinister-president, 3 vice minister- gevallen. Zij liep een hersenschud- presidenten en 14 ministers. Ver- din°' en diverse fracturen op. In iwacht wordt, dat Semjonov als Rus- tgjgstand is zij naar het zie- sische vertegenwoordiger bij kenhuis overgebracht. uitgetrokken""dan in 1949, zulks verband met de toenemmg van het aantal kinderen, dat behoefte heef aan onderwijs. platteland In een te Heerenveen gehouden rede heeft Drs. G. de Groot, econo- misch consulent van de Friese My - v. Landbouw gewezen op de betexe nis van lict plattGland. Voor de oorlog was de landbouw voor Nederland niet zo beJa^^r Nu de export voor ons land echter levensbehoefte is geworden krygt ook de agrarische sector zyn kans. Vroeger werd onze landbouw dix wijls verweten, dat zij niet kon con- Het ging niet best tussen een jong echtpaar te Rotterdam. En toen er een baby in aantocht was, ging het volkomen mis. Een en an- der was ook oorzaak van ruzie tus sen de ouders van man en vrouw. Op een avond dronk de vader van de vrouw zich moed in en toog met een mes in zijn zak naar de ouders van de man, die in de Zwarte Paar- denstraat te Rotterdam wonen. De 48-jarige classificeerder van S. maakte zelf open. De dronken keref, die voor hem stond trok een mes en takelde hem ernstig toe aan het on- derlichaam. Daarna vluchtte hij, uitroepend: wie mij in de weg staat, die steek ik neer. De politie heeft hem later aange- houden. Bij het slachtoffer bleek operatiet ingrijpen noodzakelijk. f 40 millioen of 15 millioen meer t f\ A r\ millrci m Een 44-jarige inwoner van Koog aan de Zaan heeft een zgn. Lemster Aak gekocht. Het vaartuig, dat vroe ger gebruikt werd door de waterpo- litie te Sneek, heeft een lengte van 9 m. en een breedte van 2.85 yi. De mast is 10 meter, waarin 60 m2 zeil kan worden gehesen. Er is een nieuw dek op getimmerd, en er is een dubbele bodem in gemaakt. Verder is er een watertank van 750 liter ingebouwd en een 4 pk. hulp- motor. En met deze schuit wil de Koger op reis, tezamen met de Am- sterdamse scheepstimmerman Z. Het programma luidt eerst naar de .Middellandse Zee, dan Zuid-Afrika en ten slotte Australië. De Koger wil in verschillende landen de na- tuurgeneeswijze bestuderen. In het onderhoud wil hij voorzien door als agent op te treden voor verschil lende Nederlandse firma's. man overvielen zij de niets vermoe- dende toerist en sloegen hem bewus- teloos Ziin tas en fototoestel maak- ten zij hem afhandig. En bij dat ailes bleef de Duitse politie staan te kijken want „zij wilde niet in strijd met de Amerl- kaanse jurisdictie als bezetter han- delen". Aan de Zwitser werd een gratis ziekenhuis-behandeling aangeboden. De zwarte handelaren hebben hem later zijn tas en zijn fototoestel te- ruggestuurd. De films waarop foto's voorkomen van henzelf hebben zij echter achter gehouden. ZWITSER BEDROOG AMSTERDAMSE MEISJES Een jeugdige Zwitser woonde in een hôtel te Bilthoven. Toen hij ech ter de rekening niet betaalde, liet de hôtelier hem arresteren. En toen kwam er heel wat aan het licht. In Amsterdam had hij contact gezocht. met diverse jongedames, aan wie hij op de mouw spelde dat hij werkte op de Zwitserse ambassade te Washington, en graag wilde trou- wen. De jongedames waren dan in het algemeen wel bereid hem enig geld te lenen. Zo leende hij steeds geldbedragen tussen f 50 en f 100, die hij natuurlijk nooit terugbetaaï- de. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de Zwitser inderdaad in Ameri- ka is geweest, echter niet bij de Zwitserse ambassade. Ook is hij in de Oostduitse regering zal worden aan- (Van onze Parijse correspondent) 1 De kruideniers in het Département van Maine en Loire (Frankrijk) zijn een actie begonnen om de laatste' artikeien welke nog op de bon zijn, Niemand begrijpt waarom. Een ge- zin met vier personen kan het sui- kerrantsoen niet op. Sla-olie krijgt men gemiddeld 350 gr. per maand (meer dan voldoende), rijst wordt nu MOORD OP KIND GESTRAFT MET 20 JAAR De rechtbank te Almelo heeft gis- termorgen uitspraak gedaan in de strafzaak tegen de 35-jarige voor- Duitslanû malige politieke delinquent H. J. V. uit Almelo, die in de nacht van 22 op 23 April jl. de 13-jarige Eppie Meilof van het leven heeft beroofd door deze zodanig met een hamer op het hoofd te slaan dat de dood bijna onmiddellijk intrad. V. werd veroordeeld tôt 20 jaar gevangenisstraf. De eis luidde le- venslang. DOOR TREIN GEGREPEN Op een overweg met flikkerlich- ten over de spoorlijn Zwolle-Almelo is een ongeluk met dodelijke afloop gebeurd. Maandagmorgen, toen er een zeer dikke mist hing naderde een 60-jarige inwoner van Zwoller- kerspel de overweg. Hij bemerkte de flikkerlichten niet en reed met zijn wagen door. Toen hij zich op de rails bevond werd hij door een trein gegrepen. De man was op slag dood. Het paard dat reeds over de rails was, toen de trein de wagen greep, bleef ongedeerd. hl- suiker, koffie, rijst en sla-olie, j en dan beschikbaar gesteld en koffie bonvrij te maken. En dus verkopen ontvangt men helaas slechts 125 gr. zij deze distributieartikelen zonderPer maand. Volgens de importeurs bon. en grossiers kraken de zolders ech- De Fransman wikt, doch Parijs van voorraden. beschikt, zegt een Frans spreek- hoeverre zij de wmkeliers in woord. Het biijkt echter, dat dit Penoem département „opgestookt hel»ben, zal wel een raadsel blijven, maar een feit is het dat sedert enige dagen de kruideniers aldaar koffie, suiker, sla-olie en rijst verkopen zonder bon. Hun opplakvellen heb ben ze hier en daar vôor het raam gehangen, bonnen die zij alsnog ont- in het openbaar niet altjjd uitkomt. De Fransen mogen overigens niet mopperen over het verloop der dis- tributie. Veei eerder dan in Neder land waren ze van de eerste zorgen af. De winkeliers en bakkers hebben daarbij bovendien een handje gehol- pen. Toen de bakkers meenden, dat vangen, worden m het er brood genoeg was en de regering Ve^a^„°l„Vef,fileUui niet voomemens scheen te zijn de distributie op te heffen, staken de Parjjse meelverwerkers hun hoofden bij elkaar en begonnen bonvrij te verkopen. In diverse departementen volgde men dit voorbeeld en tenein- de raad besloot Parijs te capituleren. DE VOORAS BRAK Een militair, die in Rotterdam fietste, werd gevolgd docff een vrachtauto uit Delft. Door het bre- ken van de vooras werd deze wagen onbestuurbaar en schoot naar rechts. De militair werd gegrepen. De auto reed door en kwam op een in de gracht liggende schuit tôt stilstand. Het zwaar verminkte lichaam van de militair werd later uit het water opgehaald. VERHOGING ENIGE TARIEVEN P.T.T.-VERKEER Ingaande 17 dezer zullen diverse tarieven voor post-telefoon en tele- Het leveren van bonloze koffie graafverbindingen met het_ buiten- aan niet-klanten heeft echter maar enkele dagen geduurd, want de voorraad koffie schijnt geringer te zijn dan die van suiker, sla-olie en rijst. De autoriteiten zijn evenwel niet! Boter en melk kwamen vrij omdat VQornemens zich zo gemakkelijk uit U 1 rtfnw r«l n avi #4 n-w /-4 *-\ T T f\ /-\ T- Opgemerkt moet worden, dat het Parijs geweest. kleine motortje niet in staat is het De Zwitserse politie biijkt hem scheepje door zware zeeën te lood- nog te zoeken wegens bedrog en sen. diefstal. Wij hebben geruime tijd besteed verbeteringen mogelijk zijn en dat - aan het bereiken van die verbete- men in Bretagne doodgemoedereerd begon met de bonvrij e ver koop en j zodoende wederom de regering i dwong de tickets af te schaffen. Suiker, koffie, sla-olie en rijst ble- ven echter tôt op heden op de bon. aan de bestudering van de Begroting van Landbouw en vooral aan de Me- morie van Toèlichting, waarin Minis ter Mansholt een omschrijving geeft| van het landbouwbeleid. Als men al, die verschillende posten nagaat, spreekt het weer zeer sterk tôt ons hoe nauw de band is, die in de land bouw bestaat tussen praktijk, weten- schap en regering. Een dergelijke band vinden we bij geen enkel an- der bedrijf in zo sterke mate. Aan de ene kant staat de wetenschap, die zoekt naar de beste methoden om het land te bebouwen, het vee te veredelen en te voeden, gewassen van hoog rendement en betere kwa- liteit, te kweken, enz. en aan de an- dere kant staan de boeren, die deze vorderingen en ervaringen moeten toepassen. Tussen beide in staat de Landbouwvoorlichtingsdienst, die ringen hard wordt gewerkt. De Begroting levert daarvan het bewijs. Zo vinden we dit jaar voor de mechanisatie en de rationa- lisatie van het kleine boerenbedrijf bijna een half millioen guiden meer uitgetrokken dan vorig jaar, terwijl voor de bevordering van de ver- bouw van veevoeder ruim een mil lioen ter beschikking wordt gesteld. Een derde deel van dat millioen gui den wordt besteed aan premies voor de aankoop van goed zaad van voe- dergewassen, het tweede derde deel is bestemd voor premies op de aan- schaffing voor electrische afraste- ring, terwijl het laatste derde deel premies betreft voor de bouw van silo's. Door dit premiestelsel kunnen met betrekkelijk weinig kosten uit- stekende resultaten worden bereikt. welke vindingen W de we- "±£*22: tenschap waarde hebben voor het dagelijkse bedrijf en op welke wijze de toepassing het best kan geschie den. Maar ook komen er van de zij de van de praktijk steeds weer vra- gen naar voren, die aan de weten schap worden voorgelegd en waar- verbeteringen cadeau, maar ver- strekt wel een aanmoedigingsbedrag voor installaties, die dadelijk hun nut afwerpen. Het is in dit opzicht, in deze re- gelrechte samenwerking tussen over heid en bedrijf, dat de landbouw in het veld te laten slaan dan de voor- gaande 'malen met de boter en het 4 brood. Ze hebben wel toegezegd dat de suiker ovër enigè tijd van de bon zal worden gedaan, doch koffie, sla-olie en rijst moeten nog een paar maanden gerantsoeneerd blij- u,j ven. Men heeft wat extra ambte- i Zi Ti6' naren naar de rebellenstreek gezon- Nederlandse die bekeuringen uitdelen aan ■p,„ i- de lopende band. Dit ailes heeft ech- reSultaten van dlt wertk z«n ter niet kunnen vèrhinderen, dat de voor een ieder voelbaar want onze bonvriie verkoop tôt nog toe onse ±?Tie9n«n nnnannnen m I stoord voortgegaan is, en dat het 948 reeds voor f 1.260.000.000. ex- voorbee](i zelfs navolging heeft ge- portproducten op en smdsdien is de, vonden in andere strBek|n van het uitvoer nog belangryk toegenomen.d In de eerste acht maanden van dit jaar leverde de uitvoer van de zul- velproducten alleen al f 350 millioen op, wat driemaal zoveel was als in land worden verhoogd. De binnen- landse tarieven, alsook de tarieven voor Indonesië blijven ongewijzigd. Suriname en Curaçao vallen ondei de internationale regelingen. De tarieven voor pakketpost, tele- graaf, telefoon en radio worden voor het buitenland met 20 ver- dezelfde période van 1948. Stelt men Beigië daarnaast, dan ziet men heel wat anders. In Beigië leeft evenals in ons land ongeveer 16 18 van In Vught werden kort na elkaar 2 inbraken gepleegd. Het spoor dat de de bevoïking van de landbouw, maar plaatselijke politie vond leidde naar Beigië heeft geen landbouwexport Amsterdam, zodat zij contact zocht van betekenis, terwijl Nederland de met de Amsterdamse recherche, bovengenoemde cijfers vertoont. Daar kon inderdaad een heler wor- Hieruit biijkt duidelijk welk een den gearresteerd. Van de inbreker hoog nuttig effect wordt verkregen kwam men alleen te weten, dat hij door die samenwerking van praktijk Nederlander is, maar zich voor Ca- wetenschap en regering in de lana- nadees uitgeeft. bouw. En nu komt er nog iets nieuws. In de Memorie wordt aangekondigd, dat het ministerie er toe zal mee- werken, dat cursussen zullen wor- Dezer dagen kreeg een man ruzie met enige vrouwen, met wie hij uit geweest was. De ruzie liep uit op een vechtpartij, waarbij de politie tussenbeide moest komen. De vrou- op dus een antwoord wordt ge- ons land boven aile andere beroepen vraagd. Zo ontstaat de wisselwer- uitblinkt. Er zijn altijd nog groepen king waarvan het gevolg is geweest, in ons volk, die neerzien op de land- dat onze landbouwproductie per hec- bouw, maar als men iets meer wist tare berekend een hoogte bereikt van de weldoordachte wijze, waarop heeft, die als een wereldrecord mag ons boerenbedrijf werkt, had men worden beschouwd. Niettemin weten meer reden om tegen de landbouw we, dat er nog altijd belangrijke op te zien. Geen industrie werkt als den georganiseerd tôt „verhoging wen vertelden aan de agent dat de der bodemproductie". Dit zullen'eut man Nederlander was, maar dat hij sussen zijn voor volwassenen, waar- iedereen wijs maakte, dat hij Cana- in de middelen aan de hand worden dees was. Toen herinnerden de agen- gedaan om de productie verder te ten zich iets ov^r een pseudo Cana- vergroten. Binnenkort hopen wij hierover nadere mededelingen te kunnen doen. Als de Minister nu maar kans ziet om de prijzen be- hoorlijk op peil te houden, zullen de Nederlandse boeren hem zeker niet teleurstellen. dees, en meende het beste te doen de man mee naar het bureau te ne- men. Bij het verhoor bekende de man niet alleen twee inbraken te Vugt. maar bovendien 12 te Tilburg, 3 in Breda, enkele in Roosendaal en 2 te Zuiien te hebben gepleegd. De intercontinentale luchtpostta- rieven worden met 40 verhoogd, behalve die voor Indonesië. Het ta- rief voor antwoordeoupons en voor telegrammen met betaald antwoord wordt volledig aangepast aan de aî- rekening op goudfrancbasis. Tôt troost van degenen, die huii brieven aan het intercontinentale luchtverkeer toevertrouwen, kan worden medegedeeld, dat de PTT in de loop van Noverober een ,,Lucht brief" in omloop zal brengen, die 2V2 gram zal wegen, Deze briet krijgt een opgedrukte zegel van 30 et. en zal via aile intercontinentale luchtverkeerswegen gestuurd kun nen worden. Voorlopig zal het normale inter nationale briefpostverkeer, incl. drukwerken, monsters, enz., niet aan prijsverhoging worden onderworpen. De directeur-generaal van de PT1, de heer Neher, stelde, nadrukkelijk vast, dat de thans per 17 Octobeï aangekondigde verhoging een tijde lijk karakter zullen hebben. Irtter- nationaal overleg in de wereldpost- vereniging en de internationale or- ganisatie voor telecommunicatie, zai zo spoedig mogelijk plaats hebben. Voorts is een verhoging te ver wachten die geheel buiten de d°va luatie staat, ni. de aansluitkosten voor ëën telefoon. 75 JAAR HAAGSE HOPJES Op 20 October zal het 75 jaar ge leden zijn, dat de eerste H^a^se Hopies werden geconsumeerd gelegenheid van dit feit heeft de fa- briek waar zij vervaardigd worden, de Rademakers Koninklijke Cacao- en Chocoladefabrieken een bedrag beschikbaar gesteld om zwakke en zieke Nederlandse kinderen voor herstel van hun gezondheid naar buiten te zenden. 0

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1