De Vos y zich.verborgen in Sappemeer Ooet De Bouwvallige toren van Kropswolde .De Werkloostieidswet PLAATSELIJK NIEUWS 100.000 Staatsloterij Hoe wordt men het vlugste rijk? Algemene Vergadering der Handelsvereniging H.=S, &UNST- EN AMUSEMENTSAGENDA KUNST Op de Vossenjacht Twee adviezen van de rijkste man ter werelû WAT GEEFT DE RADIO? Torencomité opgericht SAPPEMEER Maandag was het 30 jaar ge leden, dat de heer C. B. Bodewes (thans firmant) als 15-jarige jongen zijn intrede deed bij Wolters' Wo- ninginrichting te Martenshoek. In het hôtel „Struvé" werd dit feit op gezellige wijze herdacht in tegen- woordigheid van de hoogbejaarde moeder van de jubilaris, de ouders van zijn echtgenote, firmanten en personeel van de zaak, allen met hun dames. Bloemen vertolkten de gevoelens van personeel en anderen. Namens de beide andere firmanten werd de heer Bodewes een blijvend gesehenk aangeboden. HOOGEZAND—SAPPEMEER Vrijdagavond a.s. zal de raad dezer gemeente in openbare verga- dering bijeenkomen. HOOGEZAND. In een in het hôtel Faber gehou- den gecombineerde vergadering van de afdelingen Hoogezand en Sappemeer van de vereniging „Veihg Verkeer' is voorlopig besloten niet tôt fusie over te gaan in verband met de uit- gestrektheid van de gemeente. Op het bureau der gemeentepo- litie zijn inlichtingen te verkrijgen over de navolgende gevonden voor werpen: Halsketting met kruis, twee vulpennen, tas met onderkleertjes, leren actetas, gereedschapstas, twee ceintuurs, haarkam, haarlint, dames horloge, gekleurde sjaal met broche, horlogeglas, mes, halskettinkje, paar regenpijpen, overgordijnen, reis- of kampeerdeken, vulpotlood, kinder- schoentje en -sokje, kruk van auto portier, dop van auto-benzinetank, sigarenaansteker, bril, halve rijwiel- tas met inhoud, hoofddoek, rechter gymn.schoen, huissleutel, 2 paar da- meshandschoenen, 2 portemonnaies; verder zijn er inlichtingen te ver krijgen over 2 jachthonden, een an dere hond en een R.I. kip. De heer D. Veenstra, commies der directe belastingen te Hooge zand, die onlangs slaagde voor het vergelijkend examen voor beheerder van een ontvangkantoor, is per 1 November a.s. benoemd tôt contrô leur van 's Rijks belastingen en als zodanig verplaatst naar de directie van 's Rijksbelastingen en Domeinen te Groningen. Onder zeer grote belangstelling had Zaterdagmiddag op de begraaf- plaats „De Stille Hof" de teraarde- bestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer G. Benes, in leven eerst directeur en later com- missaris van de meelfabriek N.V. v.h. fa. Wed. J. G. Benes, alhier. Zeer vele bloemstukken dekten de baar. Allereerst werd het woord ge- voerd door een broer van de over- ledene, de laatste overlevende van drie broers. Deze schetste de over- ledene als een harde werker. De heer H. Een j es, die namens het personeel het woord voerde schet ste de overledene als een goede pa- troon en een edel mens, die ha|rt, had voor het personeel. In zijn dankwoord namens de fa- milie wees de zoon, de heer J. G. Benes er op dat zijn vader een har de leermeester is geweest, die hem altijd had voorgehouden, dat de naam hoog gehouden moet worden. een Mensenkind". Spr. heeft een dubbel verlies gele- Hoogezand: Hôtel Faber: 8 uur le den, want hij heeft zijn vader ver- abonn-voorst. „Voerman Henschel" dienst te Wageningen, een Bpreek- beurt zal vervullen. Ook zal in com- binatie met de vereniging van oud- leerlingen der Landbouwhuishoud- school een speech- en voordrachtavond worden georganiseerd, terwjjl weder- om een gezamelyke toneelavond zal plaatsvinden. SCHILDWOLDE. Het district Woldstreek van de N.C.L.B. vergaderde Vrijdag in het lokaal achter de Geref. Kerk, onder leiding van de heer D. Ilania van Sid- deburen. Als spreker trad op de heer H. de Groot van Groningen. Hierna werd het Bedrijfspensioen besproken, waarbij werd medegedeeld dat in de Prov. Groningen spoedig met de uit- keringen een aanvang zal worden ge maakt. Verzocht zal worden het Mantel- contract enigszins te wyzigen t.a.v. de vacantie. Het zoontje van de heer R. A. alhier, had het ongeluk van een stro- myt te vailen. De ontboien genees- heer constateerde een hersenschud- drng. Door tôt nu toe onbekende per sonen is in de vroege ochienu een duoûele teleloonpaai, een z.g. ook, ge- ramd. Het texexoonverkeer tussen acnndwoiae en biadeburen was hier- aoor geruime tya gestoord. alDDEJtSUKEN. in net aader van de winkelweek m iSidueburen gaf „S.G.V." Zateruag miaaag een sporcdemonstratie op het sportterrem. uischoon het voor gym- nasuek en athietiek veei te koud was heext nxen zxch hierdoor niet ai laten scnriaken en werd er met veel ent- nousxasme gewerkt. Ziateruagavond heerste er een ge- zexuge drttiuè m het dorp. o v JLdtsGHijnD. - axs watermuider op de molen ten zuxûen van het Afwateringska- naax xs Denoemd de heer K. van Heu- vexn, alhier. VEENDAM Door het warmlopen van een dorsmachxne ontstond brand in een boerderjj te Veensioot (gem. Veen- dam). Spoedig stond de geheie schuur, waarin de oogst was gebor- gen, in lichterlaaie. De dorsmachxne, evenals het vee, dat zich in de stai- len bevond, kon tijdig in veiligheid worden gebracht. De schade, die enige tienduizenden guldens bedraagt, wordt ten dele door de verzekering gedekt. GRONINGEN In de nacht van Vrijdag op Zaterdag waren arbeiders aan het werk bij grote hopen kolengruis, welke bij de Fries-Groningse Sui- kerfabriek liggen. Zoals wel meer gebeurf, kwam er beweging in deze hopen. De arbeider J. Oostman waarschuwde onmiddellijk zijn ka- meraden, die ijlings opzy sprongen. Zelf werd hij echter bedolven. Omniddeljjk ging men met 20 man aan het graven, doch toen men zijn lichaam gevonden had waren de le- vensgeesten reeds geweken. Woensdag: Hoogezand: Bioscoop: 8.30 u. „Ditte ONEEHLIJKE GLAÏKNWASSKR Enige dagen geleden werd door de H.aagse politie een oproep versprexd waarin de eigenaresse van een, door <ie Recherche in beslag genomen platina armbandhorloge met brilll- anten bezet, verzocht werd zich te melden. Dit kostbare horloge, dat een waarde van f 1.200 vertegen- woordigde, was door de politie aan- getroffen bij een goudsmid, die het van de 24-jarige glazenwasser M. J. uit Den Haag voor f 400 had ge- kocht. M. J. beweerde, dat hij het horloge had gevonden. Toen zich echter niemand op de oproep van de politie meldde, werd de glazenwas ser opnieuw aan de tand gevoeld. Hij viel door de mand en bekende het horloge ontvreemd te hebben. Op de Statenlaan te Den Haag had hij bij een oude dame de ramen aan de binnen- en buitenkant moe- ten zemen. Bij het binnenwerk had hij kans gezien een kast open te breken waarin zich een juwelen kistje bevond. Hij had het armband horloge er uit genomen. De oude dame, die dit horloge slechts zelden droeg, had van de diefstal niets bemerkt. ORKESTVERENIGING „ORPHEUS" De Orkestvereniging „Orpheus" (HoogezandSappemeer) heeft aan de Band NederlandIndonesië be- langeloze medewerking toegezegd voor de over enkele dagen te houden bij- eenkomst. STAATSLOTERU. f 2000.4510. f 1500.5956. f 1000.— 5981 16182. f 400.— 16359 18100. f 100.— 1906 2232 2893 5471 8834 20494. MARIANDEL AU S WIEN Ultgevoerd door de Resldentie- Operette in de Schouwburgzaal „Struvé" te Sappemeer. Het lied van Mariandel is na de ver- toning van de film en enige hoorspe- len voor de radio een schlager ge- worden. Wie na de film gezien te heb ben, of het hoorspel te hebben ge- hoord, Maandagavond de uitvoering heeft mëegemaakt in het hôtel „Stru- vé", zal tôt de ontdekking geko- men zijn dat deze uitvoering door de Residentie-Operette alleen maar het Mariandel-Lied_ met hetgeen men op film zag of van radio hoorde, gemeen heeft. In het restaurant, waar Mariandel ailes regelt, draait ailes om liefde, en juist door deze liefde gaat Mariandel het restaurant verlaten. Even dreigt het mis te gaan, maar er komt een happy-end. De operette is- door sommige critici verguisd, door anderen gewaardeerd. VVij kunnen echter direct zeggen dat deze uitvoering bij het publiek in de smaak gevallen is, en dat men zeer gui was met het applaudiseren, en daarvoor beloond werd met vele toe gif ten. Om het publiek te amuseren en daarin is men volkomen geslaagd werd zo nu en dan een lied in het Nederlands gebracht. Eén vraag Behoorde de „blote be- nenparade" -hoe voortreffelijk ook uitgevoerd wel in dit programma thuis Na 15 jaar van non-actief kan men Friedl Dotza (thans als Mariandel) weer op de planken terugzien, en z(j toonde zich hierop weer thuis, alsof haar toneelcarière nooit werd onder- broken. Josef Baar vertolkte de roi van Oberkellner, zoals die vertolkt moet worden. Wouter Canoy, die de roi van waard vervulde, behoorde als zanger tôt de besten. Ten slotte zorg- de Ket danspaar Rob Milton en Claire Clairy mede voor de amusante noot. Het orkest van Herman Woustra zorgde voor een goede aansluiting tussen muziek en toneel. De regie was bij Paul Olmtihl, hoofd- regisseur van het Ralmondttheater in Wenen, in uitstekende handen. H. D. B. loren en zijn leermeester. In een Maandagavond gehouden vergadering van de V.A.R.A., afd. H.-S. werd de te voeren propaganda besproken. Besloten werd b'egin No vember een propaganda-avond te houden voor de afdelingen Wester- broek, Kielwindeweer, Slochteren en HoogezandSappemeer. RUISCHERBRUG Alhier heeft een aanrijding plaats gehad met ernstige materiële schade, doch gelukkig zonder per- soonlijke ongelukken. Enige Roland-bussen, die uit de richting Groningen kwamen passeer- den de brug over het Damster Diep. Een D.A.M.-bus, komende uit tegen- gestelde richting verleende voorrang. Een vrachtauto, bestuurd door K. H. uit Sauwerd, komende uit de rich ting Ten Boer wilde na de Roland- bussen de brug op draaien, doch ook de D.A.M.-bus, bestuurd door de chauffeur U., had zich reeds in be weging gezet. De beide wagens bot- sten tegen elkaar. De DAM-bus werd tegen de brugleuning gedrukt en kwam met de beide voorwielen boven het water te hangen. NOORDDIJK Op de voordracht voor wijk- zuster-huisbezoekster komen de vol- gende namen voor: H. C. Franck, Amsterdam; E. G. Heesen, Soest en J. E. Gevink, Almelo. KOLHAM. De Ned. Herv. Vrouwenverenl- ging organiseerde Vrijdag en Zater dag een bazar ten bate van de kas der Kerkvoogdij. De opening en slui- tmg geschiedde door Ds. Huisman. De bazar mocht zich beide dagen in een grote belangstelling verheugen. Een bijzondere attractie was wel het plukken van roosjes ult een boom en het raden hoeveel distributiebonnen op een. groot bord waren geplakt. De bruto opbrengst bedroeg f 1200. SLOCHTEREN. De Vereniging van oud-Leerlin- gen der Lagere Landbouwschool ver gaderde o.l.v. de voorz., de heer G. Kroon van Kolham, in café Smit, al hier. Als spreker trad op Ir. Pattje, Rijkslandbouwconsulent te Veendam, die een Intéressante causerie hleld over „Het Bouwplan 19491950". Door de vereniging zullen een drie- tal cursussen worden georganiseerd en wel ln Engels, Paardenkennis en Fruitteelt. Er werd wederom een ruim gebruik gemaakt van de bibliotheek. Bjj de rondvraag werden practische vragen beantwoord door de adviseur der vereniging, de heer H. Duursma. Door de voorz. werd vervolgens het winterprogramma medegedeeld. O.a. zal ln November een film worden vertoond van de Chilisalpetermaat- schappt), terwjjl in Januari Dr. Gras- huis van de Plantenziektenkundige Donderdag: Hoogezand: Bioscoop: 8.30 u. „Ditte een Mensenkind". Vrijdag: Hoogezand: Bioscoop: 8.30 u. „Met twee Jantjes op stap". De Handelsvereniging „Hoogezand- Sappemeer" heeft haar gewone jaar- lijkse vergadering gehouden in „Het Bontehuis", onder leiding van Mr. W. J. Benes. Van de zijde der leden bestond een behûorlijke belangstel ling. In zijn jaarverslag zegt de secre- taris, de heer H. W. Bodewes, dat het komende jaar moeilijk zal zijn voor de handel en voor de Midden- stand. Hij wees op de sterke groei van het grootwinkelbedrijf. Voorts memoreerde hij de geslaagde krui- denierstentoonstelling. Het jaarverslag van de penning- meester, de heer W. J. Kliphuis is ,optimistisch gestemd. De financiële positie van de vereniging wordt niet ongunstig genoemd. Er is momenteel een saldo van f 1796.72, doch daarin is begrepen eén bedrag van f 1000 bestaande uit waarborgsommen, ge- stort in verband met de klokjesactie, zodat het eigenlijke saldo bedraagt f 796.72. Uit de klokjesactie is een voorde- lig saldo van f 182.41 voortgevloeid. Betreffende de bestaande contri- butieregeling zijn moeilijkheden ont- staan met de groep kruideniers. In verband daarmede is besloten steeds jaarlijks contributieregelingen vast te stellen. Voor het komende ver- enigihgsjaar werd de contributie vastgesteld op f 3 per lid, met dien verstande dat groepen van meer dan 25 leden niet meer dan f 75 behoe- ven te betalen. Destijds werd besloten, dat de by de Handelsvereniging aangesloten winkeliers niet zoudèn adverteren in niet periodiek verschijnende bla- den (waaronder in het algemeen wordt verstaan bladen en geschrif- ten die niet ten minste eenmaal per maand verschijnen), en dat zy geen cadeaux beschikbaar zouden stellen voor bazars e.d. Het is echter ge- bleken dat verschillende leden zich niet aan deze afspraak hebben ge houden, waardoor anderen, die zich wel daaraan gehouden hebben, som- tyds in een moeiiyke positie zyn ge- komen. Besloten1 werd de* afspraak te handhaven, en de overtreders te straffen met een verbod tôt deelna* me aan de eerstvolgende winkel- actie. In moeiljjke gevallen zal rug- gespraak worden gehouden met het bestuux. ADVERTENTIE I.M. (îlijft niet by 't oude 't Nieuwe ls veel kansryker en voordeliger. 3 x de 3 x voluit Uw eigen geld, totaal 27 x een prvjs op Uw jaarabonnement opde ls alleen b(j ons mogeiyk KRANENBORG's AD VIE S BUREAU J. Huitzlngstraat 1, Hoogezand. hebben achtergeiaten. Hij helt zijn smaxle handen op als een proleex. „Myn kmderen, de voorwaarden daartoe zijn m de eerste plaats eer- lijkheid, waarmede een onbiusbare viijt dxent samen te gaan en nxet te vergeten een staaihard doorzettmgs- vermogen. Dan heb je de gave van spaarzaamheid ontegenzeggexyk no- aig, een goede moraal gepaard aan een behoorlyk talent. Dat is ailes „Bezit u ai die eigenschappenï" De giimlach die rond Ho Tungs smalle lippen speelt, is nauwelyxs zichtbaar en zijn antwoord was dai van een Chinees wysgeer: „Oordeeh u zelfmaar onmiddellijk voegt hy hieraan toe: „Toch ben îk niet meer zo ryk aïs voor de oorlog. Myn prachtige huis in Hongkong werd verwoest, myn vrouw verloor ik in 1944". Ho Tung schat, dat hy ten gevol- ge van de oorlogshandeimgen 40 van zyn vermogen heeft verloren. Doch hy is altyd nog welgestelder dan zeventig jaar geleden, toen hy begon als vloerenschrobber. Hy werkte zich op tôt assistent op een advocatenkantoor. Zyn carrière tôt multi-millionnair werd ingeluid door zyn handel in onroerende goederen. Later bewoog hy zich op het ge- bied van verzekeringen, scheepvaart en industrie. Zyn kapitaal groeide igestadig. „Ik belyd echter de leer van „ontvangen en weggeven" zegt Ho Tung. Kwistig strooide hij in de afgelopen jaren met zyn miliioenen. Een millioen dollar voor het bou- wen van een universiteit te Hong kong, een millioen dollar voor dit goede doel en een millioen dollar voor dat goede doel. Maar het grootste werk van Ho Tung zal beginnen na zyn dooa. Hij wil een fonds stichten dat doet denken aan 'de carnegie-stichtmg. Het geld is uitsluitend voor China bestemd. „Ik kan u er nog weinig van ver- tellen, want het idee is zo uniek, dat ik bang ben, dat anderen het zouden willen overnemen. Ik kan u echter zeggen, dat het mdirect te maken heeft met de landbouw". „U heeft nu uw leer verteld over het ryk worden, heeft u ook uw eigen ideeën over het oud worden?'" „Ten eerste beslist God daarover. Ten tweede heb ik altyd, by al myn ziekten, myzelf genezen, door nauw- gezet myn dagtaken in te delen. Myn doktoren, die my anders advi- seerden, zyn aile gestorven. Ik leef nog En Ho Tung vervolgt: „Ook nu ik 86 ben, zorg ik voor myn eigen ge- zondheid. Ik gebruik één maaltyd per dag en voor de rest drink ik een paar glazen melk. En dan heb ik nog een goede raad voor u: „Trouw vroeg". Een, zy den, blauwe kimono, een paar niet te nieuwe lakschoenen, een zwart kalotje met rode pompoen en daaronder een aangenaam gelijkma- tig gezicht met een paar helder- blauwe ogen, in de welverzorgde handen een waaier: ziedaar het por- tret van de rykste man ter wereld, zoals we hem zagen in zyn hotel- kamer van het Amstelhotel te Am sterdam. Zes en tachtig jaar is sir Robert Ho Tung, die thans door Europa reist om zoals hij vertelde „de Euro- pese landen, die hij nog niet begucht, voor zijn dood te zien", - Op 2 Mei vloog Ho Tung met twee verpleegsters en zijn charman te secretaresse mej. Keat van Hong kong naar Londen. „Ik houd van Engeland. Daarom heb ik mijn acht zoons en twee dochters Engelse namen gegeven". „Kunt u ons een advies geven op welke wijze men het snelst rijk wordt?" Ho Tungs handen glijden even over het gladde zijde van zijn ki mono. Daaronder, op zijn knieën, zyn nog de lidtekens te zien, die het jarenlange schrobben van vloeren Altredenue beamursleden zyn de heren H. J. Bodewes, D. Foexstra en N. van Buuren, van wie de eerste twee zich herkiesbaar hebben ge- steld. Deze bexden worden herkozen. Voor de vacature van Buuren zyn 2 candidaten: de heren F. Wiltjer en J. Fledderman, van wie de eerste wordt gekozen. Met betrekking tôt het agenda- punt winkel-actie's wijst de voor- zitter er op, dat het onjuist is de activiteit van de Handeisveremgmfc te meten met het aantai gevoerae winkel-acties. Haar primaire taak ligt op ander gebied, bv. het uitno- digen van sprekers. Zij is echter be- reid zo nu en dan een winkel-actie te steunen. Zo is het bestuur voor- nemens tegen St. Nicolaas een win kel-actie te organiseren. Namens de winkeliers van het Centrum van Sappemeer stelt de heer J. Fledder man voor een winkelweek-commis- sie te benoemen. Hiertoe wordt door de vergadering besloten. Tevens wordt besloten het aantai leden der commissie te stel len op 9, waarvan 2 door het be stuur zullen worden aangewezen. Door de vergadering werden be noemd de heren J. Woldendorp, C. Meyer, H. C. Prenger, J. Bodewes, J. Fledderman, D. Aeilkema en F. v. d. Span. Met betrekking tôt de voor de klokjesactie gestorte waarborgsom men werd besloten dat degenen die het gestorte bedrag wensen terug te ontvangen, zich tôt de penning- meester kunnen wenden. Wendt men zich niet tôt de penningmees- ter, dan blijft het bedrag staan voor een volgende actie. Bij de rondvraag stelt de heer H. J. Bodewes voor een „Zwarte lijst" (bevattende de namen van wanbetalers) aan te leggen. .Terzake wordt geen beslissing genomen. Lezing. Na afloop van de officiële verga dering hield Mr. H. F. van der Laan, secretaris van de Kamer van Koop- handel en Fabr. te Veendam een le zing. Hjj schetste het ontstaan van de Kamers van Koophandel, het doel van handelsregister en bedrijfsre- gister, en besprak daarna wat de Kamer van Koophandel doet voor de middenetand, We hebben achter een vos ge- jaagd. Anderhait uur hebben we ronugelietst met als enxg wapen een raaio-ontvanger. Ln toen vonuen we het hoi, net was met zo heei ver van ae piaats waar we de jacnt be- gonnen. xtn anderen hauaen net nox reeas eeraer gevonaen Weet u wat een vossenjacht is? Dat xs een weostryd voor radio amateurs. V erscnnxende groepjes amateurs starten van een bepaaxa punt, aile uitgerust met een zgn. pener, een soort radio ontvangmsiai- latxe. Met behuip daarvan moet een ergens verborgen zenaer woraeix opgespoord. um dtudelijk te maken hoe dat gaat moeten wxj eerst îets vertellen van een peiier. Dat is een gewone ontvangmstaiiatxe, waaraan een cir- keivormxge antenne is gemonteerd. Trelt de zender deze antenne, oi anaers gezega, dit peiiraam, m het pxatte vxak, uan xs de zenaer met te noren. Het sterkst kxmxtt ae zenaer wanneer een zyae van het penraam erheen gekeera is. Zateraagmiaaag heeft de V.E.R.O. N. (Ver. voor Lxperimenteei Raaio Ûnderzoek in Neaeriand) afd. Gro ningen, zuik een vossenjacht gehou den in HoogezandSappemeer. De start had piaats by de R.O.N.- zender, waar de heer Assmann, ver- bonden aan deze zender, de leiding had. De groepjes, ieder uitgerust met een peiler zwalkten daar uit. WiJ voegden ons bij het uit twee perso- nen bestaande groep je van de heer K. Stellingwerf uit Groningen (kam- pioen vossenjager van het Noorden). Het pechduiveltje zat ons echter op de hielen. En nauweljjks waren wij de van Royenstraat in gefietst, toen het zich nestelde op de band van de heer Stellingwerf, met als gevolg dat deze terug moest om te pompen. Maar toen waren wy het duiveltje meteen kwyt. Vanuit de van Royen straat draaiden wij de Woldweg op in Zuidelijkç richting. Toen een zij- pad in, zodat we ergens, ongestoora door de bovengrondse electriciteits- leiding, een peiling konden nemen. Daarmede wisten we de richting van de aethergolf van de verborgen zen der over het land waar we gepeild hadden. Die peiling werd in kaart gebracht. Vervolgens reden we verder in Zuidelijke richting, draaiden de weg op naar Kielwindeweer. Toen weer een zij weg op, langs een paar woon- wagens. Een jongetje, in lompen ge- huld keek verbaasd naar het toestel. Zijn zusje sleepte hem naar binnen, en achter het gordijntje zat de ge heie familie te kijken hoe wij onze tweede peiling namen. De beide pei- lingen, als lynen in kaart gebracht, sneden elkaar in Sappemeer Oost Daar moest dus de zénder zitten. We reden over Kiel, de Kielsterach- terweg over; het geluid van de zen der werd sterker; we gingen dus in de goede richting. Toen verder langs de Stationsweg en de Midden- straat. Bij de Borgercompagniester- straat wees de peiler in de richting PROGRAMMA R.O.N. Woensdag 12 October 18.4519 u- Landbouwkwartier. Een gesprek tussen de heren L. J. Dijkhuis, Fop I. Brouwer, J. L. van Hasselt en A. Blokzijl over „Vakbekwame land- arbeiders"; 19.15—19.30 De Stem van het Noorden." Donderdag 13 October 18.30— 18.55 Optreden van Delfzijl's Haven- kapel o.l-v. Jan Zuidema. Uitzending vanuit de grote zaal van Hôtel Dik te Delfzijl; 19.3020 u. Grunneger Programma. ,As de Hoagdoorn bluit' Wie loaten joe 't ain en 't aander heuren uut dit zanbspul van Frieso Moolenaar en B. H. de Graaf in de bewaarken van Théo Westen en Jac. Kremer, uutvoerd deur de Grônne- ger Sproak bie gelegenhaid van het zesde Lustrum van dizze verainen. Vrijdag 14 October: 18.30—18.45 W. Diemer bespreekt .Zwitserland". 19.3020 u. Drents programma, a. P. H. v. d. Dam holt 'n proatien ,,'n Tocht over de heide"; b. „Dren- te van moand tôt moand" deur Mr. K. van Dijk. Zaterdag 15 October 1818.15 Groeten uit Indonesië en Noordelijk Niwinnieuws; 19.1519.30 Fop I. Brouwer beantwoordt brieven van luisteraars; 19.3019.45 Noordelijk weekoverzicht. GEEN HUISWERK MEER Leerltngen der Belgische Lagere Scholen juichen De Belgische minister van onder- wijs Léo Mundeleer heeft bepaald dat aan leerlingen van de lagere scholen geen huiwerk meer mag worden opgedragen. Dit besluit is genomen om gezondheidsredenen. Toen de kinderen dit besluit Za terdag hoorden werd er algemeen gejuicht. In verband met de bouwvallige toestand van de toren der Nederl. Herv. Kerk te Kropswolde, is een algemene vergadering gehouden in het café Kloosterhuis. De belang stelling voor deze vergadering was weliswaar niet overmatig groot, maar er is toch gebleken dat niet alleen de leden der Ned. Herv. Ge meente, maar aile inwoners van het dorp „hun" toren gaarne behouden zien. In deze vergadering is een „Toren- comité" opgericht, waarin naast le den van het kerkbestuur ook zitting hebben de heren _J. G. Topper, K. Nyboer en J. Buining, zodat niet al leen de kerk, maar het geheie dorp bij de zaak betrokken is, Men zal nu beginnen contact te zoeken met experts en met de hoofd- opzichter van de dienst gemeente- werken van HoogezandSappemeer, de heer Hendriks, opdat een begro- ting kan worden opgemaakt van de kosten van restauratie. Daarna zal men geld gaan verza- melen. Het ligt in de bedoeling dat een garantiefonds zal worden ge- sticht. De algemene indruk, die de verga dering gaf, was, dat het vrijwel aile inwoners van Kropswolde zou splj- ten, indien hun toren zou verdwy- nen. Men was overtuigd, dat het voor restauratie benodïgde geld wel bij elkaar aou komen, Sappemeer, en gaf toen aan dat de zender moest staan op het terrein van Houthandel Maatnuis. Het was geen gemakkelyk werk de zender te vinden tussen aile sta- pels hout, maar een brandende lamp wees ons de weg. En zo schoten we de vos als tweeden, na een lie.ts- tocht van IV» uur. De uitslag van de vossenjacht is: Eersten de groepen Struik en Ass- man, Hoogezand met 78 strafpunten. Verder 2: K. Stellingweii, Gronin gen 95 strafpunten; 3. J. Nijman, Groningen (118) en 4. F. Boeiens, Hoogezand (150). Nu invoering van de Werkloos- heidswet (Wet tôt verplichte verze kering van werknemers tegen gel- delijke gevolgen van onvrijwillige werkloosheid) binnenkort is te ver- wachten, laten wij een samenvat- ting van ,deze wet volgen. De wet onderschexdt tweeërlei verzekering, ni. een wachtgeldver- zekering en een daarop aansiuitende werkloosheidsverzekering. De wacht- geldverzekering veronderstelt nog een zekere band van de werkloze werknemer met een bepaalde tak van bedrijf of beroep en is bestemd voor de arbeidsreserve daarvan. Is de werkloosheid van de werknemer echter van langere duur, dan wordt een band met een bepaalde tak van bedrijf of beroep niet meer aanwe- zig geacht en wordt de werkloze tôt de algemene arbeidsreserve gere- kend. Voor deze algemene arbeids reserve is de werkloosheidsverzeke ring bestemd. Onder de werking van de wet vailen in het algemeen allen, die binnen het Rijk in loondienst werk- zaam zijn. Uitgezonderd zijn echter enkele categorieën van werknemers, zoals ambtenaren, huispersoneel, personen met een vast loon van meer dan f 6000 per jaar en perso nen van 65 jaar en ouder. De /erzekeringen zullen worden uitgevoerd door bedrijfsverenigin- gen, waarvan de besturen paritair zijn samengesteld uit vertegenwoor- digers van werkgevers en werkne mers en door een Algemeen Werk- loosheidsfonds. De bedrijfsverenigingen beslissen zowel over de aanvragen om wacht- gelduitkering als over die om uitke- ring krachtens de werkloosheidsver zekering. Aile aanvragen om uitke- ring moeten bij die verenigingen worden ingediend. De uitvoering door bedrijfsvereni gingen veronderstelt een indeling van het bedrijf s- en beroepsleven in een aantai onderdelen. Deze indeling geschiedt door de minister van so ciale zaken na advies van het geor- ganiseerde bedrijfsleven (Stichting van de Arbeid), J Het Algemeen Werkloosheidsfonds is te beschouwen als het algemeen toezichthoudend orgaan ten aanzien van" het beleid der bedrijfsverenigin gen. Wie komen in aanmerking? Om een uitkering te krijgen moet de werknemer uiteraard onvrijwil- lig werkloos zijn en voorts een be paalde tijd in het bedrijfsleven heb ben gewerkt. Recht op een wacht- gelduitkering ten laste van een wachtgeldfonds van een bedrijfsver- eniging heeft de werknemer, indien hij in de 12 maanden, aan zijn werk loosheid onmiddellijk voorafgaande, ten minste 156 dagen in loondienst heeft gewerkt in de betrokken be drijf stak. Om uitkering krachtens de werkloosheidsverzekering te ont vangen moet de werknemer in de 12 maanden, aan zijn werkloosheid onmiddellijk voorafgaande, ten min ste 78 dagen in loondienst hebben gewerkt in het bedrijfsleven in het algemeen. De uitkeringen krachtens de wachtgeldverzekering geschieden aan de hand van het wachtgeldre- glement, over ten minste 48 dagen (de bedrijfsvereniging kan het aan tai dagen dus hoger stellen). Die krachtens de werkloosheidsverzeke ring geschieden overeenkomstig het règlement voor de werkloosheids verzekering van het Algemeen Werkloosheidsfonds, over 78 dagen. Het totale aantai dagen uitkering bedraagt dus ten minste 126; indien het aantai dagen wachtgeld hoger is dan 48, stijgt het totale aantai dagen in gelijke mate. Een werkloze werknemer, die geen recht heeft op wachtgeld, doch wel op een uitke ring krachtens de werkloosheidsver zekering, ontvangt deze laatste uit kering over 126 dagen. Hoeveel wordt uitgekeerd? De hoogte van het wachtgeld be draagt minimaal (de bedrijfsvereni ging kan het dus hoger stellen): 80 voor gehuwden en kostwin- ners; 70 voor ongehuwden, niet- kostwinners, van 18 jaar en ouder, die niet bij hun ouders inwonen; 60 voor de overige werknemers. De hoogte der uitkeringen krach tens de werkloosheidsverzekering is dezelfde, met dien verstande, dat het hier vaste percentages betreft. De wachtgelduitkeringen komen ten laste van de wachtgeldfondsen der bedrijfsverenigingen, welke fondsen gevoed worden door pre- miën, te betalen door de betrokken werkgevers en werknemers. De uit keringen krachtens de werkloos heidsverzekering komen ten laste van het Algemeen Werkloosheids fonds, dat zyn inkomsten ontvangt uit premiën van werkgevers en werknemers, die elk i der kosten voor hun rekening nemen- en voor de helft uit een bedrage van het Rijk. De premiën voor de wachtgeldver zekering kunnen naar gelang van het werkloosheidsrisico van de be trokken tak van bedrijf of beroep variëren. De premie voor de werk- loosheidsverzekering daarentegen is unifsoa,

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2