Oostenrijkers en Noren gingen ter Stembus. Gerrit de Stotteraar een goede ethleet Frédéric François Chopin, 100 jaar geleden overleden Als het straks koud is.. q> Vïerde Jaargang Zaterdag 15 October 1949 Dît murrmer bcstaat oit ZE.S paffina's No. 82 ^OOR DE Gt MEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN - ,NOORO- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM - VEENDAM EN OMGEVTNG VAARIN opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 EN HET NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Buitenlands Overzicht Rusland heeft geen belang bij vredes- verdrag met Oostenrijk Hoe hij vermoedeiijk ontsnapte Agenda der Gemeenteraadsvergaderïng t* Muntendam gehouden gisterenavond een jonggestorven kunstenaar Menigte viel voormalig hoofd Gestapo aan TER OVERDEWKING. ABONNEMENTSFRIJS f 1.50 p- kwartaal. Franco p. post f 1.75 (by vooruîtbetaling) PRIJS I)F.R ADVERTENHES 12 cent per mm Zogen. Kleintjes ais te koop, te hxmr, gevraagd enz. mini mum 75 cent (bij vooruitbetaling) VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeefster Seggers' en Kremers Uitgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Talafnon 2117 Cb-gft. 3SB1 en S®84) Postrekening No. 435883 In twee Europese landen zijn ver- kiezingen gehouden, in Oostenrijk en in Noorwegen, en in geen van deze twee landen zjjn de verkiezingen gunstig verlopen voor de uiterst linkse groeperingen. In Oostenrijk steeg het aantal stemmen op de communisten tôt 5 De socialisten en de Volkspartij liepen iets terug, ten gunste van de Bond v. Onafhankelij- ken, die 16 van het stemmento- taal verkreeg. Deze Bond wordt hoofdzakelijk gevormd door voorma- lige nazi's, die hun straf hebben uitgezeten en in hun politieke rech- ten zijn hersteld. De regering, welke gebaseerd was op een coalitie tus- Ben Socialisten en Volkspartij (Ka- tholieken), is overeenkomstig de grondwet afgetreden. Door de ver- kiezingsuitslag kan de coalitie ech- ter worden voortgezet, en het is te verwachten, dat Figl (Volkspartij) wederom belast zal worden met de vorming van een kabinet. Voor de Sovjet Unie zijn de ver- kiezingsuitslagen niet gunstig. Maar Moskou heeft dit resultaat zien aan- komen. Vandaar dat het geen belang heeft bij een vredesverdrag met Oostenrijk. Indien een dergelijk ver- drag tôt stand zou komen zouden de Russische troepen (er zijn 4 bezet- tingslegers in Oostenrijk) en ook de andere bezettingstroepen moeten worden teruggetrokken. En terug trekking van zijn troepen acht Mos kou thans niet gewenst, in verband met de druk, die uitgeoefend moet worden op Joegoslavië. Zo onder- vindt Oostenrijk tweezijdige gevol- gen van Tito's desertie uit het Oos- telijk blok. Moskou ondersteunt de Joegoslavische eis tôt annexatie van Katinthië niet meer, zodat dit Oos- tenrijks bezit zal blijven. Maar an- derzijds wordt de totstandkoming van het vredesverdrag er door ver- traagd, zodat het land langer door 4 legermachten bezet zal blijven. In Noorwegen hebben de commu nisten een ernstige nederlaag gele den. Volgens de verkiezingsuitslag âiep het aantal communistische ze- tc-ls in het Storting terug van 11 tôt 1. De Socialisten stegen van 76 op 84 zetels. Noorwegen is een van de Skandl- navische landen die tôt het Atlan- tisch Pact wenste toe te treden, en dat ondanks de druk, die Moskou uitoefende, heeft gedaan. De verkie zingsuitslag heeft bewezen, dat de bevolking achter de regering staat. Frankrijk Nadat de regering Queuille was afgetreden, omdat door de devaluatie het evenwicht tussen lonen en prij- zen was verstoord, heeft président Auriol de minister van binnenlandse zaken, Jules Moch, verzocht inlich- tingen in te winnen over het samen- stellen van een nieuwe regering. Moch heeft toen getracht een com- promis-voorstel te vinden waarmede aile a an de regering deelnemende partijen zich konden verenigen; d.w.z. een voorstel waarmede zij die loonsverhoging wensten, en zij die in loonsverhoging een nutteloos ma ken van de devaluatie zagen. Daar- in is hij niet geslaagd, want de on- afhankelijke-, de boeren- en de re- publikeinse volkspartij konden zich niet met het compromis-voorstel verenigen. Ook président Auriol kon deze partijen niet overtuigen._ Toch heeft Moch die'partijen nodig om in de kamer een meerderheid te kun nen krijgen. Na de informatieve opdracht heeft Jules Moch thans opdracht gekregen een regering te vormen, en hij heetf deze opdracht aanvaard. De Nationale Vergadering keurde Moch's candidatuur voor het pre mierschap goed. Duitsland Oost-Duitsland heeft een grote dag beleefd, een dag, die toch eigenlijk maar heel erg klein is, want op die dag is formeel een splitsing tôt stand gekomen tussen West-Duitsland en Oost-Duitsland. De proclamatie van de Oostduitse staat is heel gemakkelijk gegaan. De zgn. Volksraad, een instituut, dat niet door vrije verkiezingen, maar door benoeming door het derde Volkscongres uit door de Russen aanvaarde partijen en organisaties is benoemd werd herdoopt in Volkska- mer en kreeg de functie van tweede kamer. De Volkskamer heeft 330 le- den. Tôt staatshoofd werd gekozen de leider der Communisten Wilhelm Pieck; tôt minister-president Otto Grotewohl, die intussen zijn kabinet reeds heeft samengesteld. Acht van de 18 portefeuilles zijn in handen gesteld van leden van de Socialis- tische Eenheidspartij. Hiermede is Oost-Duitsland opge nomen in het Oostelijk blok. West- Duitsland in het Westelijk blok, maar toch is het zaak dat deze beide landen, althans economische betrek- kingen met elkander aanknopen. West-Duitsland heeft de grondstof- fen uit het Oosten nodig; Oost- Duitsland de industrieproducten uit het Westen. Tsjechoslovakij e Terwijl wij dit schrijven hebben wij nog geen berichten over wat gis- teren in Tsjechoslovakije is gebeurd. Het lag in de bedoeling dat gisteren met groot „ceremonieel" het rege ringswetsontwerp het beheer over de kerken door de staat over te ne- men, zou worden aangenomen. Daarmede zal de kerkstrijd zijn hoogtepunt hebben bereikt. De afgelopen weken hebben zich gekenmerkt door massa-arrestaties. Niet alleen anti-communisten (voor- al middenstanders) zijn gearresteerd, maar odk leden van de Communis tische partij, naar verluidt, aanhan- gers van Tito. China De nationalisten hebben hun nieuwe hoofdstad, Kanton thans ook ont- ruimd. Verwacht wordt, dat de Communistische troepen vandaag de stad zullen bezetten. De zetel van de nationalistische regering wordt thans gevestigd in Tsjoenking. Daar de mogelijkheid bestaat, dat vele bezitters van haarden hun kolen- rantsoen niet geheel in anthraciet zullen kunnen krijgen, terwijl het sto- ken van eierkolen of cokes in een haard uitgesloten geacht moet wor den, doet de adviescommissie enkele mogelijkheden aan de hand om an thraciet gemengd met een andere kolensoort te stoken. Gemengd stoken van anthraciet en eierkolen. Het bijvullen met het mengsel, dat ten hoogste voor de helft uit eierko len mag bestaan, moet in kleine hoe- veelheden op een goed brandend vuur geschieden, met uitschakeling van de circulatie. Pas wanneer de eierkolen beginnen te gloeien kan van de circu latie weer gebruik worden gemaakt. Voor nachtafstelling van de haard moet overwegend met anthraciet wor den bijgevuld om het doven van het vuur gedurende de nacht te voorko- men. Gemengd stoken van anthraciet en cokes. Wanneer wordt uitgegaan van het gewicht zal het mengsel moeten wor den samengesteld in een verhouding van 2 kg. anthraciet tegen hoogstens 1 kg. cokes. Bij het vullen van een ihhoudsmaat, b.v. een kolenkit, dient men iets meer athraciet dan cokes te nemen, b.v. 3 scheppen anthraciet tegen 2 scheppen cokes. De afmeting van de cokes moet gelijk of iets klei- ner zijn dan de anthraciet. De haard mag met dit mengsel niet overmatig fel worden gestookt en niet te snel worden getemperd. Voor nachtafscel- ling dient eveneens hoofdzakelijk met anthraciet te worden bygevuld. VECHTPARTU TUDENS DE KERMIS Toen er in Maastricht kermis was, bevonden zich in een café Bouvrie en Yerma, twee in het Zuiden van ons land vrij bekende boksers, als- mede hun vrouwen. Er ontstond ru- ziè tussen andere gasten, die uitliep op een vechtpartij, en Yema meen- de goed werk te doen door de vech- tenden te scheiden. Een der vech- tersbazen was hierover zo kwaad, dat hij naar buiten liep en een fiets die daar stond, en die naar hij meen- de aan Yerna toebehoorde, bescha- digde. Hij had echter de fiets van Bouvrie te pakken gehad. Deze ging nu naar buiten en be- gon de fiets te herstellen. Ook de vechtersbaas kwam weer buiten en er ontstond een woordenwisseling tussen hem en Bouvrie. De eerste voelde zijn bloed weer kriebelen. Hij vloog op Bouvries vrouw af en trap- te haar. Dat was de bokser te erg en een paar minuten later lagen de vechtersbaas, zijn vrouw en zijn broer k.o. op de straat. Dezer dagen had Bouvrie zich voor de rechtbank te verantwoorden. De officier van justitie oordeelde dat Bouvrie zelfverdediging in te sterke mate had toegepast. Hij eiste f 150 b. of 50 d. h. en twee maanden voor- waardelijk met een proeftijd van 2 jaar. TWEE HOOFDSTEDELINGEN VER" VAARDIGDEN RIJKSDAALDERS. Er waren twee hoofdstedelingen, de een werkte bij een papierfabriek en de ander had zelf een kleine cartonnage- fabriek, die slecht in hun financiën zaten. Zij zonnen op een middel om hun financiële posiie in het reine te brengen, en zij vonden dat ze gingen valse muntbiljetten van een rijksdaal- der vervaardigen. Met de leugen dat het ten bate van de t.b.c.-bestrijding was, lieten ze een fotograaf een rjjksdaalder fotografe- ren en met dezelfde leugen bewogen zij een clichémaker een cliché te ver vaardigen. Toen kon het drukken be ginnen. En vervolgens het uitgeven, Daartoe hadden zij enige mannen in hun dienst, die de biljetten opkochten tegen f 1.25 f 1.35 per stuk en ze dan uitgaven. Toen één echter bijna tegen de lamp liep door de oplettend- heid van een kermisexploitant, legden deze mannen het bijltje erbij neer, en moesten de makers zelf maar zien, dat ze de biljetten kwijt raakten. Eén van hen gaf een valse riiksdnalder aan een tramconducteur. Deze weifelde en daardoor werd de passagier zenuw- achtig en sprong van de rijdende tram. De conducteur ging hem achterna en spoedig kwamen ook twee agenten ter plaatse. In een café werd de raan gearresteerd. Onder de barkruk vond men een aantal valse muntbiljetten. Na veel leugens te hebben verteld kwam eindelijk ook de waarheid aan het licht. In de drukkerij konden ruim 50.000 valse biljetten in beslag geno- men worden. Allen die bij de zaak betrokken zijn, werden gearresteerd. VREEMDEJLING LIET ZUN TAS STAAN. DIEFSTAL VAN EEN BAAL KOFFIE De rijksrecherche te water heeft te Amsterdam twee stokers van een rijnaak gearresteerd, die een baal koffie van een ander binnenschip hadden gestolen. Dit tweede schip was geladen met koffie en de sto kers, die geregeld naar Duitsland varen, dachten hun slag wel te kun nen slaan. Zij legden hun schip naast het koffieschip en in de nacht hebben zij zorgvuldig een baaltje overgedragen. Het werd echter be- merkt en hoewel zij de baal in vie- ren gedeeld en zorgvuldig verstopt hadden, wist de rijksrecherche de koffie te vinden. KERKWET IN TSJECHO-SLOWOKIJE AANGENOMEN De Tsjechoslawaakse Nationale Vergadering heeft met algemene stemmen bij handopsteken twee vetten aangenomen, volgens wel ke de administratieve contrôle van aile kerken in het land door de staat wordt overgenomen. Van de tribunes, geheel gevuld met spéciale genodigden, klonk een lang applaus na het aannemen van de wetten. Een aparté rege- ringsinstantie voor de krk zal worden ingesteld. Het salaris van aile geestelijken, die hun ambt uitoefenen, wordt vastgesteld. WISSELWACHTER MAAKTE EEN FOUT Gevolg: 18 doden en 56 gewonden Door een fout van een wisselwach ter zijn nabij de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires een goederentrein en een personentrein tegen elkander gereden. De ravage was verschrik- kelijk. Over het terrein van de ramp lagen armen en benen van slacht- offers verspreid. Volgens de officiële gegevens zijn 18 personen gedood en 56 gewond. In de dikke mist, die in de avond van de negende October boven een groot deel van ons land hing, ver- dween voor de zoveelste maal de „koning der uitbrekers" G. C. Blom, beter bekend als Gerrit de Stot teraar. Gerrit had fanatiek met het hoofd geschud, toen de procureur- generaal van het Amsterdamse ge- rechtshof een paar maanden geleden bij de behandeling van een van zijn inbraken opmerkte, dat Gerrit zich toch wel weinig zou storen aan de duur der op te leggen celstraf. Kro- kodillentranen stroomden toen over Gerrits wangen en deemoedig be- loofde hij beterschap. Thans staat vrijwel vast op welke wijze Gerrit ditmaal heeft kunnen uitbreken. Zoals wij reeds meldden was Zaterdagavond een aantal ge- vangenen, onder wie Gerrit, bijeen in de recreatiezaal van de Utrechtse strafgevangenis, waar geschaakt en gedamd werd. Hier heeft Gerrit kans gezien aan de aandacht te ontsnap- pen, heeft een gesloten deur ge- opend en is buiten de gevangenis te- recht gekomen. Het is namelijk zo, dat de recreatiezaal buiten de eigen- lijke gevangenis ligt, maar binnen de afsluitende ringmuur. Daarop is Gerrit vermoedeiijk in een boom geklommen en heeft zich ontdaan van zijn gevangenispakje. Het is wel zeker, dat hij hieronder een overall aan had. In de gevangenis worden deze overalls namelijk voor een fir- ma gemaakt en bij onderzoek is ge- bleken, dat de laatste tijd vier van deze overalls zijn verdwenen. Eén hiervan heeft men teruggevonden in de stroozak van een andere ge- vangene. Het bewakingspersoneel van de gevangenis heeft Gerrit's ge vangenispakje later onder de boom teruggevonden. Gerrit heeft daama, naar aile waarschijnlijkheid, gebruik gemaakt van de ongewoon athle- tische gaven, waarover hij beschikt. Hij heeft vermoedeiijk op een tak van de boom, die niet ver van de ringmuur afstaat, zolang gezwiept tôt hij kans zag zichzelf op of over de muur te doen belanden. De mist heeft hem zonder twijfel bij deze operaties goede diensten bewezen. De recherche is er tôt op heden nog steeds niet in geslaagd Gerrit weder om tussen de muren terug te bren gen. Een vreemdeling, die bp een firma op de Prinsengracht te Amsterdam moest wezen, liet zijn tas met inhoud in de wachtkamer staan. Toen hij le rugkwam, was de portefeuille, die er- in zat, verdwenen. De portefeuille be- vatte diverse bedragen aan vreemd geld, alsmede een passagebiljet van de K.L.M. voor de vlucht Amsterdam Caïro. De politie heeft enig vermoeden, wie de dief is. DE MAN, DIE WILDE VLIEGEN, Een bekende Finse parachutist, Viktor Andro, wilde eens wat anders dan springen met een parachute hjj wilde vliegen. Hij fabriceerde een paar leren vleugels en liet zich met een vliegtuig tôt een hoogte van 1700 m. brengen, Toen spropg hij. Maar de vleugels openden zich niet hjj viel te pletter op de grond. Men meent dat de parachutist di rect na de sprong een hartaanval heeft gekregen. Ingekomen zijn 10 stukken, waar- -fier zich bevinden: Bericht van de - -p _x ïîoltjvr-on J. T..oof dat zij hun benoeming tôt wethouder heb ben aangenomen; Mededeling, dat wethouder A. Holtjer is aangewezen als eerste ver- vanger van de burgemeester; Mededeling, dat door het ministe- rie van justitie extra bouwvolume is toegewezen aan deze gemeente voor de bouw van een rijkspolitiekazerne, waarin drie woningen, bureau en cellen, alsmede door het ministerie van oorlog bouwvolume voor de bouw van twee middenstandswonin- gen voor de maréchaussée; Bericht van de directeur-gneraal van de volkshuisvesting, dat mach- tiging werd verleend voor de bouw van een dubbele woning aan De Wijke Blik No.'s 9 en 11, voor de totale bouwkosten van f 18640; Bericht van Gedeputeerde Staten dat de gemeenterekening over het dienstjaar 1946 werd vastgesteld, zo als deze destijds voorlopig door de raad werd vastgesteld (gewone dienst nadelig slot f 9158.49; kapi- taaldienst nadelig slot f 83.672.04; Verzoek van de Ned. Ver. tôt Be- scherming van Dieren om ingaande 1 Januari 1949 toe te treden als bui- tengewoon lid, tegen een jaarlijkse bijdrage van f 50 tôt f 500, aange- zien financiële bijdragen van de zij de der overheid nodig zijn, omdat de ondanks particulière bijdragen de in- komsten der vereniging niet vol doende zijn om de uitgaven te dek- ken. B. en W. stellen voor afwijzend over dit verzoek te beschikken, om dat de werkzaamheden der vereni ging zich meer uitstrekken tôt de grotere gemeenten. ZIJN VROUW KWAM TE LAAT THUIS, toen heeft hij haar vermoord Toen de 29-jarige arbeider C. v. L. te Capelle a. d. IJssel'Woensdagmid- dag naar huis ging, ontmoette hij zijn vrouw, die nog even naar zijn ouders ging. Om ongeveer kwart over acht kwam zij terug in hun wo ning, het gedeelte van een huis van hun tante. Als man en vrouw wat met elkander te bespreken hadden, gingen zij gewoonlijk even naar de slaapkamer, waar zij konden spre- ken, zonder dat iemand het hoorde. Toen de 30-jarige vrouw Woensdag- avond thuis kwam, verzocht hij haar ook even mee naar boven te gaan. De vrouw, die dat helemaal niet vreemd vond ging mee. Boven gekomen wierp de man zijn vrouw op bed en wurgde haar. Toen hij losliet en bleek, dat zij nog niet overleden was, stak hij haar een ont- bijtmesje in de keel. Tijdens de moord, en bij het ver- laten van de kamer heeft v. L. steeds gesproken, teneinde geen argwaan te wekken. Zo zei hij, toen hij de kamerdeur opende: ,,Blijf jij nog maar even boven, dan ga ik de ko- nijnenhokken sluiten" De man is toen weggerend, heeft de bus naar Rotterdam genomen en heeft zich bij het huis van bewaring gemeld. Als motief voor zijn daad gaf nij op, dat zijn vrouw te laat was thuis- gekomen. DE BENEN VERBRIJZELD Het 8-jarige zoontje van de heer E. v. d. Griend te Papendrecht werd eergisteravond gegrepen door een autobus van de „2 Provinciën". Het kind werd tegen de grond-geslagen Voorstellen van B. en W. Door de bouwspaarder L. van der Veen te Borgercompagnie wordt een arbeiderswoning gebouwd ingevolge -de—financierlngQregelwonmgbouw rrct verbriizelde benen naar net 1948. Van de N.V. Bwuwkas N.N.G. ziekenhuis in Dordrecht vervoerd. ontvangt hij een geldlening groot Daar is het enige tijd later overle- f 11.300.52, waarvan f 10.710.52 onder verband van eerste hypotheek en f 590 onder verband van 2e hypo theek, waarbij de gemeente zich te- genover de Bouwkas dient te ver- binden rechtstreeks de tijdige beta- ling van rente en aflossing te ga- randeren. Voorgesteld wordt de j»e- vraagde garantie te verlenen. Naar aanleiding van het raadsbe- sluit om het voorrangsverkeer op de ophaalbrug over het Muntendam- merdiep niet in te trekken, merken Ged. St. op, dat het h.i. wel wense- lijk is het verbod in te trekken, aangezien de rijdekbreedte thans 5 m is. Ged. St. wijzen er op, dat de weg ZuidbroekMuntendam deel zal gaan uitmaken van het tertiair wegenplan en dat, wanneer het door- rijverbod op de brug van kracht blijft, deze brug voor het verkeer practisch gelijk gesteld wordt met een smalle brug, waardoor de uit- kering uit het verkeersfonds slechts 1/3 zal kunnen bedragen van het- geen de uitkering zal kunnen zijn voor een brug met een 5 m breed rijdek. B. en W. stellen voor het doorrijverbod op de ophaalbrug in te trekken. Gemeente-rekening 1947 De gemeente-rekening 1947 is door de gemeente-ontvanger opgemaakt en wordt nu door B. en W. aan de raad overgelegd. De cijfers zijn Ge wone dienst ontvangsten f 341.669.96; uitgaven f 387.304.20; nadelig slot f 45.634.24; kapitaalsdienst ontvang sten f 562.014.57, uitg. f 603.352.07; nadelig slot f 41.337.50. In Gent stond de 48-jarige Joseph Hentzinger, hoofd van de Gestapo in West-Vlaanderen, terecht. Het is daarbij verschillende malen tôt hef- tige tonelen gekomen. Een getuige die gedurende vier dagen was ver- hoord en daarbij geregeld door Hentzinger met de gummiknuppel was geslagen, wilde de beschuldigde een stoel op het hoofd slaan. Toen een vrouwelijke getuige vertelde, dat zij tijdens het verhoor aan haar voeten was opgehangen, klonk gejoel op de tribune. De getuige merkte op. „Deze schurk is niet eens waard, dat men' hem doodschiet". Toen Hentzinger onder geleide van zes gendarmes naar buiten werd ge- bracht, kon de wachtende menigte zich niet meer beheersen. Een aantal personen, voor het merendeel be- staande uit vrouwen verbrak het po- litiecordon en wierp zich op Hent zinger. Deze werd zo grondig toege- takeld, dat hjj bewusteloos bleef lig- gen. Frédéric Chaupin: een schat van onstervelijke muziek heeft hij het mensdom nagelaten toen hij stierf op 17 October 1849, dus over enkele dagen 100 jaar geleden. Hij was nog jong toen hij het levenslicht uit- blies. Zijn leven was moeilijk, door- -wrocht met moeilijkheden. Een on- geneselijke ziekte aan zijn long sloopte hem ten slotte op 39-jarige leeftijd. Het was in 1806, dat Nicolaas Chopin, van geboorte Fransman, en als leraar Frans werkzaam in een dorp in de nabijheid van Warschau (Polen) in het huwelijk trad met Justine Krzyzanonska. Eerst werd hun een dochter geboren, en in 1810 een zoon, die Frédéric François werd genoemd. Zijn geboorte geschiedde met muziek, want voor de kraamka- mer speelde de dorpskapel vrolijke marsmuziek, omdat die dag een hu welijk werd gesloten. Nog in hetzelfde jaar verhuisde het gezin Chopin naar Warschau, waar de leraar een aanstelling had gekregen en daar werden nog Esa- bella en Emilie geboren. Frédéric groeide op tôt een zacht- moedige jongeling, die vrolijk was tôt uitbunrigheid toe. Zijn jeugd werd beheerst voor liefde jegens zijn moeder enjegens zijn piano Op zeer jeugdige leeftijd moest hij eens bij Grootvorst Constantin ko men, om voor hem te spelen. En Frédéric speelde een zelfgecompo ineerde mars. Constantijn was ver- rukt en zorgde voor goede leermees- ters. Toen hij 15 jaar was, verscheen zijn eerste compositie; een simpel muziekstukje. Twee jaar later ver- liet hij de school en ging zich geheel aan de muziek wijden. Een dakka- mertje werd ingericht als studeer- vertrek en daar zagen zjjn eerste werken het licht. In 1828 maakte hij zijn eerste grote reis, een reis naar Berlijn. Een jaar later ging hij naar Wenen en vervolgens naar Praag. Terugge- keerd in Warschau componeerde hij zijn eerste wals (Op. 70 no. 3). Hij gaf concerten, componeerde, onder ging de liefde. Zijn eerste liefde betrof het blon de zangeresje Constance Glaskonska. Weer reisde hij, en terwijl hij in Wenen verbleef scheurde Polen zich los van de Russische overheersers. Op 21-jarige leeftijd besloot hij via Parijs naar Londen te gaan Maar hij bleef in Parijs, en verza- melde een vriendenkring van kun stenaars om zich heen. Chopin hoorde dat Constance hem ontrouw ge worden was; ze was met een ander getrouwd. Hij bewondef- de een buurmeisje. Praatte wel eens met haar. Maar toen zij hem eens tôt een bezoek uitnodigde, om voor haar piano te spelen kleurde hij, en zocht haastig een uitvlucht. Enkele jaren later liet hij zich het hoofd op hol brengen door de char mante gravin Delphine Potoçka. Maar die had een jaloerse echtge- noot en die verhuisde met haar naar Polen. Zijn volgende liefde gold een oud leerlingetje, de 19-jarige Maria Wod- zinska, een donker meisje. Toen zij enige tijd tezamen waren geweest en hij afscheid nam schonk hij haar zijn wals in As groot Op. 69 No. 1. Later ontmoette hij Maria in een Oostenrijkse badplaats. Tezamen reisden zij naar Dresden, en daar vroeg Chopin haar zijn vrouw te willen worden. Zij stemde toe. Haar vader stond er echter afwijzend te genover, mede om Chopin's zwakke gezondheid. Ten slotte verbrak Ma ria de verloving. Maar het duurde jarenlang voordat Chopins ziel gê nas van deze schok. De volgende vrouw in zijn leven is George Sand, een vrouw die drie kinderen had. Voor herstel van Chopins gezondheid reizen zij teza men naar Majorca (eiland in de Middellandse Zee). Maar Chopin kan er niet wennen, daarom beslui ten zij terug te keren naar Frank rijk. Op weg naar Palma krijgt Chopin echter een bloedspuging en te Barcelona opnieuw. De dokter van een ïkans oorlogsschip weet de bloeding te stuiten, en tijdens zijn verblijf in Marseille gênas hij. Na in enkele plaatsen in Frankrijk verblijf gehouden te hebben keerde hij in 1839 naar Parijs terug, waar hij en George aparté woningen be- trekken, maar na een jaar van sa- menzijn voelen zij zich teveel tôt el-kaar aangetrokken en spoedig neemt hij bij George zijn intrek. In 1842 begon het leven in Chopin te tanen. Een van zijn beste vrien- den stierf en 2 jaar later zijn vader. De winter van 1845 en het voorjaar van 1846 lijdt hij aan influenza. Dan krijgt hij onenigheid met de kinderen van George. Bij een woor denwisseling met haar zoon Maurice dreigt deze laatste het huis te zullen verlaten. George kiest zijn partij, en dan trekt Chopin weg. In 1848 bracht hij nog enkele maanden in Engeland en Schotland door, omdat het in Frankrijk te on rustig was. En dan op 17 October 1849 's nachts om 2 uur is hij ge- storven te Parijs op 39-jarige leef tijd. De komende week zal Chopin her- dacht worden. Pianisten zullen zijn werken uitvoeren. En onze gedach- ten zullen even verwijlen bij die grote pianist-componist Frédéric François Chopin. den. HOE EEN KOORDDANSER STEMDE De grootste sensatie van de Oos tenrijkse verkiezing in Linz was de koorddanser Adolf Hauenzwickel, die zich 53 uur lang 15 meter boven de grond op een touw zonder net er onder in evenwicht hield en zijn stembiljet van daar naar beneden gooide. Het biljet werd opgevangen door een „ambulante kiescommissie". Hauenzwickel heeft hiermee het „werelduurrecord" koorddansen, dat met 4 uur op naam stond van een andere Oostenrijker, Harry Daves, geslagen. GEEFT HEM EEN KANS! Wij kennen allen de bekende re- (plasseringsplaat: een jongeman, die de gevangenis verlaat en die nu het leven weer ingaat. Men zal hem heus niet met open armen ontvangen. Maar de plaat wekt ons op: geeft hem een kans! Een jonge kerel diende in de Mei- dagen van 1940 als militair. In de oorlogsjaren was hij onderduiker. Daama werd hij opnieuw in dienst geroepen. Nu is hij vrij man. Maar de toekomst is donker. Want overal waar hij zich aanmeldt, vindt hij ge- m sloten deuren. Hij is te oud! Jongere krachten zijn goedkoper en minder i riskant. En wat er van hem terecht moet komen? Een ander was jarenlang patiënt. Nu is hij volkomen genezen. Maar werk is er voor hem niet te vinden. Et zijn immers voldoende jongeman- nen te Vinden, die nooit ziek waren? Een jong enthousiast onderwijzer moest na de oorlog de gevolgen dra- gen van zijn houding in de oorlogs jaren. Nu solliciteert hij links en rechts om opnieuw te kunnen be ginnen. Voor zichzelf heeft hij een nieuw begin gemaakt, maar de maatschappij is daar nog niet aan toe. Het is dezelfde geschiedenis, die zich telkens herhaalt. Een wereld, die niet bereid is, de stukken van anderer le .'en te dragen. Intussen hoopt de bitterheid zich op in de le- vens van hen, voor wie in het leven geen plaats meer is. En eens zal deze verbittering zich keren tegen ons, die niet voldoende liefde bezaten, om hen de steun te verlenen, die zij nodig hadden. „Geeft hen een kans". Doet het terwille van de toekomst van onze eigen kinderen, die anders straks moeten opgroeien in een wereld, waarin de verbittering de atmosfeer verstikkend heeft gemaakt. Geeft hen een kans! Doet het ter wille van Hem, die voor elk mensen-' leven een kans had, die met elk mensenleven iets wist te beginnen, omdat Hij elk mensenleven lief had. De mens, die met een verbeten ge- zicht naast ons staat, ook voor deze mens gaf Hij Zijn leven. Heb ben we die ander er wel eens op aangezien? Hebben we er wel eens naar gehandeld? v. d. M.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1