fjMcJLon PLAATSEUJK NIEUWS Kunst er» Amusement BURGERLIJKE STAND Staatsloterij NOORDBROEK KEGELEN Resultaat van de 87e Bondswedstrijd van de N.N.K.B. gehouden te Zuidbroek HOOFDPIJN1 <- rr rr wol wast U veilig in ALKALIVRIJ DIE LANTAARN HAD NOODLOT- TIG KUNNEN WORDEN. HOOGEZAND/SAPPEMEER. Woensdagavond sprak de heer H. Prinsen ult Arnhem, Inspecteur van de Nederl. Heide Maatschappt) voor de Bestuurdersbond van de bfl het N.V.V. aangesloten organisaties over het onderwerp „De Nederlandse Hei de My. en haar Werk", Spr, behandelde het ontstaan en de geschledenls van de maatschappij, die het vorige jaar 00 jaar heeft bestaan. De maatschappjj la een vereniging, waarvan ieder lid kan worden, en die momenteel 10.000 leden heeft. Haar taak is leiding te geven by landaan- winning, ontginnlng, ontwaterlng enz. Van de gelegenheld tôt het stellen van vragen werd druk gebrulk ge- maakt. Reeds enige jaren bestaat er in de Veenkoloniën een vereniging van in de Veenkoloniale industrie werk- zame leidinggevende technici, de Technische Kring „De Veenkoloniën" welke te Veendam is gevestigd. Deze vereeniging stelt zich ten doel het organiseren van lezingen, filmavon- den en excursies voor haar leden, om ze zodoende in de gelegenheid te stellen zich door specialisten van di verse richtingen op de hoogte te la- ten stellen., Woensdagavond organiseerde de Technische kring een lezing in het hôtel Faber te Hoogezand, om ook de Hoogezandster technici met het werk van de Kring bekend te ma- ken. Op deze avond, welke werd in- geleid door de voorzitter de heer E. Peters uit Veendam, sprak de heer Heesters van de Kon. Mach.fabr. Gebr. Stork Co. te Hengelo over pompen, welke lezing hij aan de hand van vele lichtbeelden toelichtte. Na de lezing was er gelegenheid tôt het stellen van vragen waarvan een nuttig gebruik werd gemaakt. De opkomst was goed, doch de technici uit HoogezandSappemeer en omgeving waren niet in ruime mate aanwezig, dat echter zovelen uit Veendam en omgeving aanwezig waren, toont aan, dat het werk van de kring in die omgeving op hoge prijs wordt gesteld. De voorzitter sloot met het geven van een overzicht van hetgeen in de naaste toekomst op het programma van de kring staat. Dit waren onder andere een excursie naar de Philips- lasstavenfabriek, naar Heemaf en paar de Aluminium-fabriek in Utrecht. Aan deze laatste excursie is een lezing over de toepassing van aluminium verbonden en een lasde- monstratie van aluminium. Verder staan er nog een aantal lezingen en filmavonden op het programma. HOOGEZAND Het m.s. „Yvonne", gebouwd bij Bodewes' Scheepswerven te Mar- tenshoek voor rekening van A. B. Ysra te Mariehamn heeft een ge- slaagde proefvaart gemaakt op de Eems. Het schip meet 800 ton en is uit- gerust met een 540 Mirlees motor, waarmede het schip een snelheid bereikte van 11 mijl. Te 's-Gravenhage slaàgde voor het staatgexamen motordrijver op de kustvaart onze plaatsgenoten P. Free- burg, J. Freeburg en R. Jansen, leer lingen van de opleidingscursus ver bonden aan de Gem. Avondnijver- heidsschool, alhier. TRIPSCOMPAGNIE Bij de landbouwer V., alhier, werd een aardappel gerooid, die 3 pond woog. KIELWINDEWEER, Voor de Afd. van de Bond van Plattelandsvrouwen vertoonde Zuster Wtfmans een film over de tubérculose- bestrtJding. Vooraf gaf zjj een toe- lichtlng. Twee dames gaven zich op voor de alg. vergadering te Groningen. Voor de door Drs. Fop I. Brouwer te hou- den lezing gaven zich eveneens nog enige dames op. NIEUW-COMPAGNIE De Coop. Landb. Vereniging „Kielcompagnie" vergaderde o.l.v. de heer O. Marring. De heer Boerma gaf een verslag van de streekverga- dering van het C.B. en wees er op, dat de stikstof-positie minder gunstig lijkt dan verleden jaar. De kali- positie is nog goed, iriaar de ver- wachtingen voor 1950 zijn niet gun stig. Ook de Thomasmeelpositie is niet rooskleurig. Geattendeerd werd op een nieuwe mengmeststof van het C.B., de N.P.K. (12 N-10 P-20 K). Besloten werd op voorjaarsleve- ring een bescheiden kwantum te be- stellen ni. pl. 200 balen. De verdere behoefte aan N meststoffen werd opgenomen. Meerdere leden gaven zich op voor een door de Landb. Ver. „Kiel" te organiseren avond, waarop Drs. Fop I. Brouwer een lezing zal houden. RUISCHERBRUG. Dezer dagen herdacht de heer P. Knollema het feit, dat hij 25 jaar in dienst was bij de N.V. Groninger Steenfabrieken, afd. Pottenbakkerij. MIDDELBERT. Zondag a.s. om 10 uur zal de nieuwe predikant, Ds. v. d. Ende, wor den bevestigd door Ds. Soetekouw van Zuidzande. Ds. van der Ende zal om 3.30 uùr zijn intrede doen. HARKSTEDE. Op de onlangs gehouden fokvee- dag te Groningen werd de samboek- stier Berend Eduard No. 495019 van de heer J. Makken te Harkstede als no. la geplaatst. Deze stier is geboren tussen 30 April en 1 Oct. 1948. Z^jn vader is Piet Eduard van Gebr. de Boer e.a. te Schildwolde. Die stier werd no. 1 geplaatst in de groep vol- bloedstieren geboren voor 1 Oct. '47. KOLHAM Aanbesteding. Het bouwen van een burgerwoning, voor rekening van de heer W. Eisseler te Kolham, lid van de N.V. Bouwkas N.N. Ge- meenten, is onderhands aanbesteed voor de totale bouVv aan Gebr. Smit te Kolham voor f 11400. Gunning na hogere goedkeuring. FROOMBOSCH. Vrjjdag a.s. zal het echtpaar J. Wiltjer en Z. WlltjerMusch zijn SLOCHTEREN Nog enkele dagen en de kinde- ren van de o.l. school in ons dorp zullen htm nieuwe school betrekken. Aan de werkzaamheden wordt thans de laatste hand gelegd zodat de ver- huizing 1 November a.s. kan plaats vinden. De school bestaande uit drie klassen en een kamer voor het per- soneel ziet er van binnen keurig uit, al zal men aan de bouwstijl, wat be- treft het uitwendige even moeten wennen, en is rustig gelegen op een 100 m afstand van de hoofdweg. SLOCHTEREN Woensdagmiddag vond in het „Hoogehuis" de aanbesteding plaats van het verbouwen van het gemeen- tehuis te Slochteren onder architec- tuur van de gemeente-architect, de heer Joh. van Timmeren. Ingeschreven werd als volgt: Hoofdbouw: K. P. A. Doornkamp, Nieuwolda f 29768 W. v. d. Molen, Groningen - 29950 R. Schreuder, Wildervank - 29950 W. RJossel, Slochteren - 30893 K. Mantjes, Westerlee - 30900 K. J. WÛtjes, Groningen - 31060 Smit en de Jong, Veendam - 31380 W. Akkerman, Wagenborgen - 31500 L. Schreuder en Zn., Zuidbr. - 31884 J. Sijtsema, Siddeburen - 32560 E. H. de Vink en v. Duinen, HarenGroningen - 32600 Gebr. Smid, Kolham - 33000 J. Bleker, Appingedam - 33400 P. Smit, Slochteren - 33700 H. G. Wilbrink, Winschoten - 34500 K. Schutter, Aduard - 34350 H. Gruben, Siddeburen - 35200 Gebr. H. en H. Schenkel, Veendam - 36500 J. Stegewans, Murmerwoude - 36510 G. Sijtsema, Siddeburen - 36665 Jac. Sijtsema, Siddeburen - 36900 K. Schipper, Appingedam - 37100 Lupp. Schreuder en Zn., Zuidbroek - 37200 J. Lenting, Noordbroek - 37380 H. Moedt en Jan v. Dam, SchildwoldeSiddeburen - 37733 Lood- en zinkwerk: L. Brian en Zn., Slochteren f 1389 R. Bekker, Groningen - 1694 M. Noorman, Slochteren - 1835 Schilderwerk: Jac. Bos, Siddeburen f 5340 H. Faber, Woltersum - 5500 Bakker, Overschild - 5540 D. Oostra, Schildwolde - 5550 J. Kuil, Woltersum - 5560 F. Noordhof, Slochteren - 5600 I. Prins, Slochteren - 5685 H. Noordhof, Schildwolde - 5725 A. Boer, Harkstede - 5955 Totaal bedrag der raming (inclu- sief electr. werk en verandering centrale verwarming) f 35000. Gun ning in beraad. De afd. Slochteren van de N.O. V. vergaderde onder voorzitterschap van de heer v. d. Kamp in het Hooge- huis. Na afhandeling van de huishou- deltjke zaken hield de heer Zetten, vertegenwoordlger van de N.V. Wol- ters' Uitgeversmt)., een lezing over het onderwerp ,,Eén en ander uijt de keuken van W schoolboek-uitgever- drukker". Naar aanleiding hiervan ontwikkelde zich een discussie over de onderwtjs-vernieuwing. SCHILDWOLDE. Dezer dagen vergaderde de Land- bouwvereniging Schildwolde". Er werden verslagen uitgebracht van de Ringvergadering te Musselkanaal, de Jubileum samenkomst te Schevenin- gen ter herdenking van het 50-Jarig bestaan van het Centraal Bureau en van de streekvergadering van het C.B. Besloten werd de bestelbriefjes voor de benodigde stikstof, voorjaars- levering 1950, rond te zenden. Ver- sehillende bestellingen werden gedaan. De vereniglngsbode, de heer E. Len ting, is dit jaar 25 jaar als zodanlg aan de vereniging verbonden. De afgevaardigden van de b(j het Centraal Bureau aangesloten Land- bouwverenigingen kwamen in streek vergadering bjjeen. De heer W. J. Kok van Veendam, gaf een uiteonzetting omtrent de kunstmest- en graanpo- sitie. In verband met stagnatie van de nieuwe fabrieken is de stikstof voor- ziening niet gunstig terwijl ook de aanvoer van Thomasmeel uit België en Frankrijk niet vlot verloopt. De Kalipositie schijnt gunstiger te zijn. In verband met vroege voorjaarszaai verdient het aanbeveling aandacht te schenken aan een mengmeststof. De heer E. Slump heeft zvjn bur- gerbehuizing aan de Meenteweg, al hier, in verband met emigratie onder hands verkocht aan de heer A. Rade- maker, landbouwer, alhier. Koopprijs geheim. De cursussen aan de Avondvak- tekenschool zijn deze week weer aan- gevangen. Het voorlopig aantal leer- lingen bedraagt 24. In de vacature leraar houtbewerking werd benoemd de heer O. J, Horetink, adj. gemeente- arohiteot. Tôt concierge werd be noemd de heer G. Kuper, alhier. HELLUM. In de eerate bjjeenkomst van de Ned, Ver. van Hulsvrouwen in dit seizoen, sprak voor de vereniging de heer Vogelenzang van Groningen, voorts gaf hij een demonstratie in het schikken van snybloemen. HELLUM. Dinsdagavond hield de Wlelrfr- vereniging „D.T.S." onder voorzitter schap van de heer H. B. Bouwman haar jaarlykse algemene vergadering in 't café Hansen, alhier. Als nieuwe bestuursleden werden verkozen de heren J. Noordman, W. Haan Hzn. en E. van Dalen. De heer S. Mefler werd aangewezen als algemeen adviseur. Als vaste helper voor wedstrijden werd de heer O. Bultje benoemd. Be sloten werd voor het winterseizoen zo mogelijk een Home-trainer aan te schaffen. SIDDEBUREN. Een gedeelte van de Eideweg van Noordbroek naar Siddeburen is de afgelopen zomer opgehoogd en verhard. Aangezien de bermen zijn aangevuld met los zand bezorgt dit menig autobestuurder een benauwd ogenblikje. Dit ondervond ook de heer B. die met zijn auto in de sloot terecht kwam. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Bij graafwerk op een bouwtàfr- rein van de heer N. Mossel. werd een zware granaat bloot gegraven terwijl op een bouwterrein van de heer H. Boerma enige zeer gevaarlijke fosfor- handgranaten te voorschijn werden ge- haald. TJUCHEM Zondag verbond de heer T. Sie- besma, overgekomen van Rotterdam, zich als lerend-ouderling-evangelist aan de Gereformeerde Gemeente te dezer plaatse. In de morgendienst vond de bevestiging plaats, door ds. S. Boersma van Oudehorne. Deze had tôt tekst Jer. 1 11 en 12. Na een kort persoonlijk woord gericht tôt de nieuwe voorganger en ge meente aan het einde van de dienst, werd gezorçgen de zegenbede van Ps. 134 3. 's Avonds deed de heer Siebesma zijn intrede met een pre- diking over Luc. 15 11-32, Aan het slot richtte hij zich tôt de bevesti- ger, Wijkraad, de Kerkeraad van Delfzijl en Siddeburen, en de Herv. Evangelist te Tjuchem, de heer Velt- huijsen, alsook tôt de gemeente en in het bijzonder tôt de jeugd, en de koster van Berea, waarbij hij aller medewerking inriep bij zijn nieuwe taak. Door ds. Nawijn van Delfzijl werd hem namens allen een harte- lijk woord van welkom toegesproken en hem en zijn gezin de zegen des Heren taegewenst. LAGELAND. Gisteren is de nieuwe ophaal- brug over het Slochterdiep voor weg- en scheepvaartverkeer opengesteld. Het geheel ziet er keurig uit en be- tekent, mede dank zij de verbeterde oprltten aan weerszijden, een beli 'î-yke vooruitgang.' In het hôtel Schrage had ten overstaan van notaris H. Kloppen- borg en ten verzoeke van de erven van wijlen Mevr. de Wed. H. Wes- tinga de publieke verkoping plaats van een renteniersbehuizing met erf en tuin aan de Scheemderweg. Koper de heer P. Kul te Noord broek voor f 4600. GRONINGEN. In het concerthuis had de eerste vergadering plaats van de Vereniging v. Paedagogiek onder leiding van de inspecteur voor het lager onderwtfs, de heer G. W. Comello. Prof. Dr. P. J. Bouman sprak over het onderwerp „Het Gezin in het licht der moderne sociologie". Door de spreker werden vergeleken de gezins- banden van vroeger en nu. Zijn con- clusie was, dat aan de school, naast een onderwjjs taak, steeds meer een opvoedende taak wordt toebedeeld. Er was grote belangstelling. 508e STAATSLOTERIJ 8e klasse, 2e Hjst f 20.000: 12338; f 5000: 5700; f 1500: 12G8; f 1000: 8680, 15954, 18623; I 400: 14251, 15142, 20272; f 200: 3806, 5125, 8339, 13689, 15755; I 100: 5602, 7152, 9150, 11721, 11885, 17263, 18889, 20005, 20140. ADVERTENTIE LM. Wilt U de meest mogelijke kansen voor Uw geld? Dan is een jaarabonnement op de juist iets voor U. KRANENBORG'S Adv. Bur. Jan Huitzingstraat 1 - Hoogezand P.S. Op een jaarab. van 1 Nov. tôt 1 Nov. 1950 voor f 72.85 kunt U f 180.000 winnen, zonder enige verdere kosten. GRETA GARBO IN HET ZONNETJE GEZET Een fotograaf van het Amerikaan- se dagblad „New York World Tele- gram" had kans gezien de filmster Greta Garbo op de gevoelige plaat vast .te leggen. Maar dat was niet naar Garbo's genoegen. Zy wendde zich tôt de hoofdredacteur en ver- bood de foto op te nemen. De krant verscheen toen met op de voorzijde een open ruimte. Hier- boven stond „Garbo wil haar foto ïiiet in de krant", en er onder: „dus drukken wij haar foto niet af". MIJNENVELD VOOR VLUCHTELENGEN. De Tsjechoslowaakse autoriteiten Twee weken lang heeft Zuidbroek in het teken van de kegelsport gestaan. Avond aan avond hebben de houten ballen over de baan gerold. Er is met ambitie gestreden, in tegenwoordigheid van talrijke belangstellenden. En toen het afgelopen was hebben wij bijna een week op de officiële uitslag moeten wachten. Enige hon- derden kegelaars hebben htm ongeduld bijna niet kunnen bedwin- gen. Er waren er, die iedere dag bij „Het Nieuwsblad" kwamen vragen of nog niets bekend was. Vanmorgen zullen wij hen niet meer zien. want hier volgt nu de officiële uitslag: le vijftallen heren: WOP, Hooge-, Vrije baan heren kl. A: 1. H. Bak- zand hoofdprijs 352; 1. Doe je Best, ker, Hoogezand 13 x 45; kl. B: 1. J. Hoogezand 321; 2. Anonymus, Hoo- Rook, Veendam 6 x 45; kl. C: 1. H. gezand 320 49 tr.; 3. Val Om, Gro- Heerlien, Hoogezand 45 (2); 2. R. ningen 320 46 tr.; 4. Aile Negen, Meerman, Zuidbroek 45 (1); 3. Alb. Zuidbroek 319 49 tr.; 5. Dussel, Hoo- Smit, Zuidbroek 43 (3); 4. W.__Wil- gezand 319 47 tr. 2e vijft. heren: 1. Veendam, Veen dam 322; 2. Schuine Plank, Gronin gen 306 50 tr.; 3. Anonymus, Hooge zand 306 49 tr.; 4. DTV, Groningen 303; 5. ONAT, Groningen 301. 3de vijft. heren: 1. Doe je Best, Hoogezand 327; 2. Anko, Ter Apel 311; 3. Atlanta, Hoogezand 295; 4. Acht om de Lange, Zuidbroek 292; 5. Schuine Plank, Groningen 286. Drietallen Heren: 1. Anonymus, Hoogezand 191; 2. Doe je Best, Sap pemeer 186. le vijftal Dames: 1. AD A, Hooge zand 300; 2. Zet 'm Op, Zuidbroek 292. 2de vijftal Dames: 1. Veendam, Veendam 276; 2. ADA, Hoogezand 249. 3e vijftal Dames: 1. Val Om, Ter Apel 253; 2. UDI, Hoogezand 239. Drietallen Dames: 1. Plat II, Zuid- deboer, Zuidbroek 43 (2); 5. H. B. Geerdes, Hoogezand 43 - 42 - 41. Vrije baan Dames, kl. B: 1. Mevr. Brust, Sappemeer 45 - 42 (2); 2. Mevr. Fledderman, Sappemeer 45; kl. C: 1. Mevr. RoggenBrust, Hoo gezand 43 - 41; 2. mevr. SmitKei- zer, Zuidbroek 43 - 40; 3. mevr. Nij- borg, Hoogezand 43. ADVERTENTIE I.M. Mijnhardr Hoofdpijnpoeders. Doos 45 Ct. Mijnhardt Hoofdpijncabletten. Koker 75 a. HET EINDE VAN 'S WERELDS OUDSTE SCHIP In 1789 liep te Rouchefort een oor- logschip van stapel, dat gedoopt werd „Duguay Trouin". Het schip nam deel aan de oorlogen van keizer Napoléon I en werd in 1805, enige dagen na de slag van Trafelgar, door hebben mijnenvelden laten leggen aan x T. Tr de grenzen. De bedoeling hiervan is te horn 146. 28 tr.; 2. Veendam, Veen- voorkomen, dat vluchtelingen naar de ,m .;J: TI een Engels smaldeel buitgemaakt. le en 2e vijft. Heren :_1. Anonymus De Engelsen gaven het schip een Hoogezand 320 306 626. andere naam ..Implacable". Het Best, seappemeeVrU"21 +n294 ^nog lange tijd in Engelse dienst 9flSe4en97fiejHf.tRDame": L Veendam Sle^ptnom1Sgesloop^te6wordîî Het 280 276 556. beeld van Neptunus, dat op de boeg le, 2e en 3e vijft. Dames: L Val stond en het halfdek van de achter- Om, Ter Apel 288 247 253 788 s^even ziillen in het scheepvaartmu- Hoogste korpsgooiers Heren: Afd. I seum te Greenwich bewaard worden. ADVERTENTIE I.M. Uw fijnste wollen japon, De wollen kleerijes van baby, Uw donzige, wollen deken, Uw wollen jumper en tricot. 35 et. per pak Netto 100 gr. Jj Amerikaanse zône van Duitsland trek- ken. GEEFT KINDEREN GEEN LUCIFERS en zorg dat ze zelf geen luclfers kunnen nemen. Kinderen, die met lucifers speelden, hebben al heel wat branden op hun geweten, vooral in de noordeltjke pro- vlnclën. In 1948 gingen ln Groningen, Friesland en Drenthe 57 boerderijen ln vlammen op doordat kinderen met lu clfers speelden. Hierdoor werd een schade veroorzaakt van f 233.749. In de eerste 9 maanden van dit jaar werd ln genoemde provincies reeds een schade veroorzaakt van f 400.567, doordat kinderen met luclfers speel den. DOOR KROKODIL AANGEVALLEN. In de buurt van Medan werd een Indoneslër, die aan het baden was, door een krokodll aangevallen en mee- gesleurd. De omstanders die dit voor hun ogen zagen gebeuren, konden niets doen om het slachtoffer te hel- pen. Een arts te Roermond had al jaren- lang een carbidlantaarn ln zijn kelder liggen. Het dlng lag daar totdat lemand de dokter erop attent maakte, dat het wel een m(jn of iets derge- lijks kon zt)n. Toen belde de medlcus de politie op en die haalde de hulp- verleningsdienst erbtJ. Het was geen carbidlantaarn, maar lnderdaad een mtJn. H. Brust, Sappemeer 85. Afd. II: T. Haan, Hoogezand 82. Afd. III: G. Kruyer, Hoogezand 74. Afd. IV: J. Pronk, Hoogezand 73. Hoogste korpsgooisters Dames: Afd. I Mevr. BosmaVos 71. Afd. II: MeJ. Timmerman 67. Afd. III: Mevr. Mul- der 69. Afd. IV: Mevr. Wegter 57. Jubileumwedstrijd: 1. M. de Haan, Hoogezand 82; 2. J. Krans, Zuid broek 81 (5 x 9); 3. L. Stalman, Zuid broek 81 (4 x 9). Serie Personeel kl. A: 1. Joh. Mul- der, Veendam 121; 2. E. Boerma, Borgerc.nie 120; kl, B: 1. M. de Haan Hoogezand 118; 2. Gruppelaar, Oude Pekela 117; 3. J. Hunze, Groningen 115; 4. P. Themmen, Zuidbroek 114; 5. W. Spoor Jr., Hoogezand 113; kl. C: 1. L. Stalman, Zuidbroek 122. Enkele kaart personeel kl. A: H. Bakker, Hoogezand 45, G, Duister, Groningen 45, lotihg om le en 2e; De romp zal in de nabijheid van de normandische eilanden tôt zinken worden gebracht. GEEN CHAMFIGNONTEELT ZONDER GRONDIGE KENNIS. Sedert enige weken verschijnen ln sommige dagbladen advertenties met een aanmoediging tôt het kweken van champignons, waarbij de voorstelling wordt gegeven als zou deze teelt zon der noemenswaardjge voorzieningen en inspanning een aantrekkeltjke btjver- dienste opleveren. Deze Indruk wordt nog versterkt door een circulaire, wel ke men op aanvrage krijgt toegezonden Het Ministerie van Landbouw, Vis- sery en Voedselvoorziening waar- schuwt eventuele reflectanten evenwel voor de moeiHjkheden, welke kunnen optreden wanneer men zonder voldoen- de kennis van zaken een begln wil maken met de champignoncultuur. Dè" door de stellers der advertentie gele- Th. Kiers, Groningen 44, J. Krans, verde handleidlng voor de teelt acht Zuidbroek 44, loting om 3e en 4e; het Ministerie onvoldoende voor het Kl. B: 1. M. de Haan, Hoogezand 44; verkr(jgen van de noodzakelijke ken- 2. J. Hunze, Groningen 44, loting; 3. W. Spoor Jr., Hoogezand 43; kl. C: 1. A. B. Geerdes, Hoogezand 44; 2. Lanfvers, Ter Apel 43; 3. R. Meet- man, Zuidbroek 42; 4. J. de Groot, Hoogezand 42; 5. L. Stalman, Zuid broek 42. Voerman Henschel Eerste Abonnementsvoorstelling ln de Schouwburgzaal Faber Als eerste abonnementsvoorstelling in het hôtel Faber heeft het Neder- lands Volks Toneel, onder leiding van Ben Groeneveld en Ferd. Ster- neberg een uitvoering gegeven van een toneelspel van Gerhart Haupt- mann „Voerman Henschel". „Voerman Henschel" is geen op- pervlakkig stuk; het dramatisch ge geven heeft een diepe zin. Als Willem Henschel, een ruwe, sterke, maar aan de andere kant goedhartige, kerel zijn stervende vrouw belooft niet met Hanna Schâl te zullen trouwen, en dat later door omstandigheden toch doet, dan meent hij, wanneer dit huwelijk hem niet brengt, wat hij er van verwacht, dat dit moet worden toegeschreven aan het feit, dat hij de belofte, ge daan aan zijn stervende eerste vrouw, heeft gebroken. Deze ge- dachte wordt hem tôt een obsessie, en ten slotte pleegt hij zelfmoord. Rondom voerman Henschel, zijn vrouw en Hanna Schâl speelt het gebeuren zich af; om hen zien wij HOOGEZAND—SAPPEMEER 6 t.m. 12 Oct. 1949 Geboren: Thresia Catharina Ma ria, d. v. P. H. Joosten en L. M. Poelma, Kalkwijk; Berend, z. v. P. Muntin'ga en J. Dupon, Westerbroek; Geertje, d. v. D. van Veen en L. Wôstenfeld, Hoogezand; Jan, z. v. J. Lever en F. Dallinga, Sappemeer; Tobias Nanno, z. v. F. Brink en H. de Boer, Sappemeer; Roelfien, d. v. R. Hoving en A. Retsema, Sappe meer; Gerharda, d. v. A. Kleefman en G. Dijkman, Nieuw-Compagnie. Ondertrouwd: Geert van Duinen, 22 j., Sappemeer en Arendina H. Ruiter, 20 j. Hoogezand; Jan de Vries, 26 j., Zuidbroek en Fenne- chiena A. Meijer, 20 j., Hoogezand; Johannes Burema, 21 j., Hoogezand en Pietertje Lutterop, 21 j., Zuid broek; Wesselius R. J. Niehuis, 43 j., Kiel-Windeweer en Bouwke Ridder, 36 j., Groningen; Berend Stap, 30 j., Groningen en Janke Trip, 29 j., Em- men; Jan Schomaker, 23 j., Sappe meer en Kornelia A. Kruijer, 20 j., Sappemeer; Andries Blaauw, 23 j., Amsterdam en Helena M. Dieters, 23 j., Hoogezand; Johannes H. Krui- ze, 36 j., Sappemeer en Catharina gouden huweiyksfeest herdenken. Het I van der Veen, 26 j., Kiel-Windeweer adrea la Halteweg, Froomboach. I Getrouwd: Jan Abee, 28 J., Mun- tendam en Jantje Pool, 31 j., Sappe meer; Willem J. G. van den Hooff, 35 j., Hoogezand en Klaassien Boots- man, 30 j., Sappemeer. Overleden: Jan Jansen, 55 j., overl. te Gron., echtg. v. A. Ham- minga, Hoogezand; Johannes G. Be- nes, 76 j., echtg. v. M. H. Smit, Hoo gezand; Hitje Eisenga, 55 j., overl. te Gron., echtg v. G. Balk, Wester broek. SLOCHTEREN 6 t.m. 12 Oct. 1049. Geboren Aile Daniel, z. v. A. de Vries en M. Beereboom, Lageland Pieter, z. v. H. Hammlnga en B. Puister, Schildwolde Abeltje, d. v. O. Uildriks en Z. Hooites, Slochteren Trientje Jantje, d. v. A. Abbring en H. van Velzen, Kolham Hendrik, z, v. H. de Jonge en M. S. Heethuls, Tjuchem Geert, z. v. H. B. Venema en S. Zuur, Overschild. Ondertrouwd W. de Boer, 27 j. en Tj. F. Bronts, 26 j., b. v. Siddeburen; J. Kamps, 21 j., Noorddtjk en F. J. Kloosterhuis, 21 j., Harkstede. Getrouwd B. Hulsman, 54 j„ Kol ham en B. Star, 38 j., Groningen. Overleden J. Wlldeboer, 79 j., wedn. van M, Bultenkamp, Scharmer; A. Jansen, 69 j., echtg. van A. Bats, Harkstede. MUNTENDAM 6 t.m. 12 Oct. 1949 Geboren: Roelfina, d. v. J. Veld- man en G. op de Dijk. Ondertrouwd: J. R. Tepper, 24 j., Muntendam en G. H. Koops, 26 j., Muntendam. Getrouwd: P. van Oosten, 22 j., Meeden en A. Loots, 19 j., Munten dam. VEENDAM 5 t.m. 11 Oct. 1949 Geboren: Trijntje, d. v. J. Puister en J. Bos; Roelfina Catharina, d. v. J. Veldman en G. o. d. Dijk, Mun tendam; Martha Maria, d. v. E. Vis ser en G. Rozing; Anna Hinderika, d. v. C. W. Drenth en R. v. d. Veen, Muntendam; Maria Annechina, d. v. A. Kemp en T. A. Keizer; Albert, z. v. B. Meinders en E. C. Meijer, Klaassina, d. v. J, Mellies en H. H. Weij, Nw. Pekela; Jan, z. v. J. J. Miedema en A. C. v. Huizen; Roelf Rudolf en Janny Alie, z. en d. v. H. Hesse en W. Vos; Marian, d. v. K. Hendriks en E. F. C. Suhr; Jan- tiena Berendiena, d. v. L. Orsel en A. G. Martens; Evert Reint, z. v. S. Mit en J. H. de Lange. Getrouwd: J. L. de Weijs en A. Bonsema, b. v. Veendam; G. Kruijer, Sappemeer en J. Tienkamp, Veen dam. Overleden: J. Kapenga, 41 j., m. v, F. H. Aapkes; J. Bonsema, 76 j., wed. v. R. Germa, de verschillende figuren zich bewe- gen. Het stuk werd geschreven in de laatste jaren van de 19e eeuw en speelt zich af in 1860, ergens in een badplaats in Silezië. Het is voor ons, mensen van 1950, niet gemakkelijk de mentaliteit te realiseren van lieden, die bijna een eeuw eerder hebben geleefd. Maar de schrijver heeft de karakters zo zuiver getekend, dat men als het ware wordt meegesleept door het ge beuren. Johan Elsensohn, vertolker van de hoofdrol, heeft zijn medespelers Csters) allen overtroffen wat betreft de zuiverheid van de uitbeelding van zijn roi. Hij was een volmaakte voer man Henschel. Ook Nell Knoop (Hanna Schâl eh later vrouw Hen schel), Tanne Wierts (Henschels eerste vrouw) en Jan Vreeken (paar- denhandelaar Walther) hebben vol- daan. De anderen sloten zich bij deze spelers aan, zodat er een goed geheel werd gevormd. Het publiek toonde zich dankbaar 0nOveldirfen'mzet van de reeks abon- afgelopen oorlog geen gifgassen zijn nem^^tsvooretellingen kunnen wij gebndkt Vo^ens Sturdee dient men volkomen tevreden zijn. BE ALGERA'S DANSORKEST PRESENTEERT „ORGANELLA" Groningen beschikt over een aan tal uitstekende beroepsdansorkesten, waarvan dat van Be Algera er een is. Be Algera streeft steeds naar iets exclusiefs, en is thans met iets ge heel nieuws voor de dag gekomen ni. een klein bioscoop-orgel, welke naar men ons mededeelde enig in ons land is. Het draagt de schone naam „Organella" en werd vervaar- digd door de orgelfabriek „Stan- daard" te Schiedam. Het orgel is niet groot maar be schikt over vele mogelijkheden. Niet minder dan 21 registers en 200 pijpen zijn aangebracht, waardoor men een grote variatie in de be- schikbare tonen krijgt. Normaal zal het orgel een aanvulling zijn op het bestaande, doch geheel gewijzigde, dansorkest van Be Algera. Een kleine repetitie welke wij bewoonden heeft aangetoond, dat vooral in dansbezet- ting „Organella" een belangrijk aan- vullend element is. Doch ook bij vocale begeleiding doet het orgel het bijzonder aardig. De klank is vloei- end en ondanks de geringe afmetin- gen van de ombouw zeer sterk. Zondag a.s. zal het orkest in Hôtel „Struvé" een pemière voor de pro nis. Ook de ln de circulaire voorgestel- de omvang van de teeltruimte is te klein voor de betrekkelijk grote hoe- veelheid mest, te weten minimaal drie- kwart ton, welke men voor een toerei- kende broeicapacitejt behoeft. Behalve grondige kennis eist de teelt van champignons bovendien veel ar- beid en voortdurende zorg. Degenen, die zich op de teelt van champignons willen toeleggen, kunnen gratjs aile inlichtingen van de Rykstuinbouwcon- sulenten ontvangen. NORTH DUTCH AIRCRAFT COMP. Een dezer dagen werd aan de North Dutch Aitcraft Company (R. W. Oosterhuis, Ulrum), gevestigd op het vliegveld Eelde, door de minis- teries van Oorlog en Marine ver- gunning verleend tôt het vervaardi- gen van luchtfoto's. Operateur is de bekende bedrijfs- fotograaf de heer K. H. Smit. PESSIM3STISCHE VOORSPELLENG Generaal Sturdes, chef van de Au- stralische generale staf, heeft ver- klaard dat naar zijn mening een oor log tussen het Sovjet Russische blok en het Westen vrijwel onverm(jdeljjk is. Hjj zeide niet te weten wanneer de oorlog zou losbarsten. Mogeljjk zor het nog verscheidene jaren duren voordat het zover is. Door het feit dat de Sovjet Unie het atoom-geheim kent, achte hij de toestand niet ver- anderd. Mogelijk zou de atoombom niet gebruikt worden, zoals ook in de zich wel op een atoombomoorlog voor te bereiden. DE RUNDVEE- EN VARKENSHERFSTTELLINGEN Blijkens de thans door het Cen traal Bureau voor de statistiek in het statistisch bulletin gepubliceerde cijfers van de herfstveetellingen ver- toont de rundveestapel, welke nu 2.542.000 stuks groot is, ten opzichte van September 1948 een bevredigen- de uitbreiding. De toeneming be draagt bijna 10 en het peil van de stapel in September 1939 (2.733.000 stuks) wordt hiermede meer en meer benaderd. Het aantal melk- en kalfkoeien steeg sinds het overeenkomstige tijd- stip van het vorige jaar met bijna 124.000 stuks. Het aantal stuks jong- vee beneden 1 jaar ligt reeds boven het peil van September 1939. De gestadige vooruitgang van de varkensstapel heeft zich ook in de afgelopen maanden voortgezet. Ver geleken met September 1948 bedroeg de stijging niet minder dan 630.000 stuks, waardoor het peil van Sep tember 1939 met 75.000 stuks- werd overschreden. Verheugend is^de stij ging van het aantal fokzeugèn, dat hetwenselijk geachte peil van 300.000 stuks dicht begint te naderen. Het aantal biggen is thans even groot als in September 1939, terwijl vincie geven, waarvoor zeker van 'het aantal mestvarkens sinds Sep- de kant der danslustige jongelui tember 1948 met 50 is toegeno- grote belangstelling zal bestaan. j men.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2