Overeenstemming tussen Beneluxlanden De consumptiemetkvoorziening in gevear De vrouw in de Politiek Dr. Grashuis zet de strijd voort vaarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Vierde Jaargcmg Woensdag 19 October 1949 No. 83 ;OOR DE O ^lEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBBOEK EN HET NIEUWS EN VEENDAM EN OMGEVING MUNTENDAM Binnenlands Overzicht Economische fusie begint 1 Juli 1950 der drie landen KINDEREN SPEELDEN „ROVERTJE" Consumptiemelk moet door de melk- inrichtingen beneden de kostprijs worden verkocht ELECTRICI7 EIT IN DE WINTER KOFFIE EN THEE WORDEN DUURDER Uitspraak tegen Harry Bouman levenslang In de nacht van 17 op 18 October LANDBOUW INDONESÏë SOMBERE WOORDEN VAN DE SULTAN VAN DJOKJA Hoe Oorlogsmisdadigers verzorgd worden Hopelijk krijgt zij nu levenslang ABONNEMENTSPRIJS f 1.50 p- kwartaal. Franco p. post f 1.73 fbij voortiîtbetalîng) PRIJS DER ADVERTENTIES 12 cent per mm. Zogen. Kleintjes aïs te koop, te ïmur, gevraagd enz. mini mum 75 cent Cbij vooruitbetaling) NIEUW VERSCHITNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS Uitgeef ster Sëggers' en Kremers Uîtgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telefoon 2117 fb.g.g. 2351 en 2S61) Postrekening No. 435883 De afgelopen week stond in het teken van de Bénélux. Donderdag, Vrijdag en Zaterdag is te Luxem- burg een Benelux-conferentie gehou- den, een krachtige poging om de Unie tôt werkelijkheid te maken. In Nederlandse kringen bestaat de wens om tôt overeenstemming te ko- men. Dit blijkt weer duidelijk uit de rede, welke minister Rutten (O., K. en W.) onlangs heeft gehouden. Hij wees er op, dat de verhouding tus sen Nederland en België wel eens vergeleken wordt als die tussen man en vrouw. Het heeft geen zin even- tuele verschillen te ontkennen: bij een goed huwelijk speurt men niet naar de punten van verschil. Daar bestaat geluk ondanks de verschil len, die een zekere spanning teweeg brengen, maar ook een geestelijk aanpassingsvermogen. De nieuwere psychologie spreekt van een gebor- genheidsgevoel, dat vertrouwend in het verleden wortelt. Met de term „geestgenoten" wil de minister ac- centueren, dat beide volken van een gezin zijri, een* eenheid, die meer nog dan in geografische nabuurschap, haar oorsprong vindt in historié, in cultuur en in overeenkomstige vor men van denken. De minister meende, dat de broers uit het eene gezin, na vele eeuwen van scheiding, van gedwongen sa- menwonen en van nieuwe geschei- denheid, wel wat uit elkaar gegroeid zijn, maar nu in 1949, is er de be- reidheid om de verkregen gemeen- schap te behouden. De aanvankelijke onwennigheid zal wel verbeteren. wanneer men wat regelmatiger over de vloer bij elkaar komt, samen praat over het verleden en het ge- meenschappelijk erfgoed, maar voor- al ook plannen maakt voor een goede toekomst, die men samen wil bouwen. Dat zei een Nederlandse minister, maar van Belgische zijde komt er nogal wat critiek los, ook op de zgn. voorunie. Juist voor de aanvang van de conferentie te Luxemburg zei de Belgische minister van financiën, Henri Liebaert, dat de verwezenlij- king van de economische unie stuit op zeer veel moeilijkheden, die bui- tengewoon ingewikkeld zijn. Kosten van levensonderhoud, lonen, sociale lasten, belastingwetgeving, crediet- en investermgspolitiek, protectionis- me, geleide- of vrije économie, het zijn aile begrippen en problemen, die vereisen, dat men poogt begrip en toenadering te tonen. De unie is slechts dan te verwezenlijken, wan neer er naar binnen en naar buiten evenwicht bereikt wordt op het ge- bied van goederen en diensten. Inmiddels is men tôt overeenstem ming gekomen. Er is een overeen- komst gesloten volgens welke eerst een „voor-unie" zal ingaan en wel op 1 Oct. 1949 en die zal duren tôt 1 Juli 1950. Dan zal de economische fusie der drie landen beginnen. De economische samensmelting zal ge- leidelijk geschieden. De handel tussen Nederland en Engeland Nu wij toch over handel spreken, moeten wij even stilstaan bij de han del tussen Nederland en Engeland, waarover dezer dagen de- Britse mi nister van handel, Harold Wilson, heeft gesproken. Hij wees er op, dat aan het einde van de oorlog de moeilijkheden van Engeland en Nederland gelijksoortig waren, en dat beide landen trots mogen zijn op de wijze, waarop de productie werd opgebouwd. De En- gels-Nederlandse handel heeft een niet-onbetekenend aandeel gehad in het Nedeprlandse wederopbouwpro- gramma en zal dit ook in .de toe komst hebben. Niet alleen is In het Parlement In haar zitting van Woensdag heeft de Tweede Kamer de besprekingen over het wetsontwerp inzake Pu- bliekr echtelij ke Bedr ij f sorganisatie voortgezet. Het was juist drie uur toen dit onderwerp in behandeling werd gebracht, en juist toen het met 55 tegen 35 stemmen was aangeno- men kondigden de torenklokken aan, dat het middernacht was. In de vorige vergadering waren reeds 72 artikelen van het ontwerp goedgekeurd, en waren talrijke amendementen behandeld. Ook bij de laatste zitting werden vele amen dementen behandeld. Bij de stemming stemden voor het ontwerp K.V.P., P.v.d.A. en de heer Kikkert van de C.H. fractie. Werkstudenten Prof. Dr. G. C. Heringa, oud rector Magnificus van de Amsterdamse Universiteit heeft het een en ander tverteld over zgn. „werkstudenten dat zijn studenten, die door het ver- richten van allerlei werkzaamheden waarbij zij nog voldoende tijd overhouden om te studeren in de kosten van onderhoud voorzien. Hij wees er op, dat 25 der stu denten voortkomt uit gezinnen, die een inkomen hebben van om en na- bij f 4000 per jaar. Aan deze gezin nen is het niet mogelijk de stude- rende zoon of dochter f 2000 per jaar te geven, welk bedrag een stu- dent nodig heeft. Dat betekent, dat deze studenten aangewezen zijn op een beurs, of gedoemd zijn werkstu- dent te worden. En aangezien de ge- middelde beurs aan de Amsterdamse universiteit f 750 bedraagt, zijn dus practisch al deze studenten gedoemd werkstudent te worden, hetgeen voor deze studerende jongelui helemaal niet aangenaam is, omdat een mens moeilijk twee dingen kan doen. HLT HEETTE JANSEN en was oplichter. Een 37-jarige Amsterdammer, ze kere B., noemde zich Jansen. En zelfs zijn spoorwegabonnement stond op de naam Jansen. Die naamsveran- dering had ten doel op gemakkelij- ker wijze oplichting te kunhen ple- gen. Want mijnheer Jansen was rub- berfabrikant, naar hij vertelde. Hij nam zijn intrek bij een weduwe te Laren, en kocht in zaken in nabijge- legen plaatsen allerlei goederen, naar thans blijkt tôt een waarde van f 35.000, echter zonder te beta- len. De weduwe werd voor een be drag van f 26.000 opgelicht. Dezer dagen werd de man gearres teerd. Door de vele roofovervallen, die de laatste tijd in Amsterdam zijn ge- pleegd besloten twee jongens van resp. 11 en 14 jaar het ook eens te proberen. Zij kozen een zaak uit in electriciteitsartikelen, gevestigd dicht naast een der hoofdstedelijke politie bureaux. Ze gingen er binnen en in- formeerden bij de vrouw van de eigenaar, hoeveel een bepaalde lam- penkap kostte. De vrouw, die enigs- zins verbaasd was, dat zulke jeugdi- ge knapen belangstelling hadden voor een luxe kap, antwoordde, dat die kap verschrikkelijk duur was. Hierop zei de oudste jongen: „Geef mij de kas dan maar". Meteen duwde hij haar een klapperpistool onder de neus met de woorden: „denk er om, het is geladen!" De vrouw schrok eerst wel even maar toonde zich toch niet bang. Ze riep haar man, die beneden aan het werk was. Deze kwam ijlings de win- kel in en greep de oudste jongen Deze liet het pistool vallen. De jong- ste raapte het wapen op en nam de benen. Intussen kon de eigenaar van de zaak de oudste jongen niet de baas worden. Het werd een formele vechtpartij, waarbij de jongen kans zag om buiten te komen. Daar werd de vechtpartij voortgezet, en zonder dat iemand zich ermede bemoeide kon de jongen ontsnappen. Achteraf is gebleken dat de kna pen in 6 winkels overvallen hebben gepleegd, echter nergens met succès. De jongens zijn door hun vader naar de kinderpolitie gebracht. GERRIT DE STOTTERAAR GEGREPEN toen hij door een w.c.-raampje wilde vluchten G. C. Blom, of liever Gerrit de Stotteraar, of nog liever Nederlands populairste uitbreker, is nadat hij na voor de vierde maal te zijn ont- rnapt een week van zijn vrijheid had g'enoten, nu weer zo goed opgesloten, dat hij voorlopig wel geen kans meer zal hebben uit te breken. Dit succès van de politie is te dan- l.en aan het werk van een Amster damse rechercheur, die aile adressen vaar Gerrit zou kunnen aankloppen voor logies in de gaten liet houden. Zaterdagavond deed deze recher cheur, tezamen met enige collega's een inval in de woning van Gerrit's zûster, en daar bevond zich inder- daad de gezochte, die ijlings poogde door een w.c. raampje te ontkomen Eén der rechercheurs wist hem ech ter ditmaal niet figuurlijk maar letterlijk bij zijn haren vast te houden. met 3 4 cent per liter. Het gevolg van de laatste maatre- gel zou zijn, dat het - publiek zijn toch al hoge uitgaven voor levens onderhoud weer zal zien stijgen met aile gevolgen daarvan. Hoe aanzienlijk het ver lies is moge blijken uit het feit, dat de consump- tiemelkfabrieken op het wekelijks verbruik van 1.500.000 liter in de provincie Groningen, totaal f 45.000 f 60.000 meer moet worden betaald, dan de prijs waarbij bij het calcu- leren van de consumentenprijs reke- ning is gehouden. Evenals de vorige winter zal het ook deze winter verboden zijn om in de spitsuren étalageverlichting te ont- steken, met dien verstande, dat het onder bepaalde omsandigheden kan worden toegestaan gedurende de spitsuren winkel en étalageverlichting voor de helft in gebruik te hebben. Elke winkelier, die van deze regeling gebruik wil maken, zal zich jegens het electriciteitsbedrijf schriftelijk moeten verbinden om gedurende de spitsuren niet meer dan de helft van zijn winkel- en étalageverlichting te branden. Het ministerie van economische za ken deelt voorts mede, dat aile ver bruikers van electriciteit zich in de maanden November, December en Januari a.s. van Maandag t/m Vrij dag van 79 uur en van 1618 uur en op Zaterdag van 79 uur de grootst mogelijke beperking opleggen. Ingaande 17 dezer zijn de prijzen Deze beperking, welke dringend no- van koffie en thee voor de défaillis dig is, om de industriële productie op ten omhoog gegaan. Vanaf 24 Octo- peil te houden en dus voor onze volks- ber zullen de consumenten meer huishouding uitermate belangrijk is, moeten betalen. Koffie die f 0.98 per dient zoveel mogelijk vrijwillig te wor- half pond kost, zal dan f -1.10 kosten. den bereikt, waarbij vertrouwd wordt Thee, die nu f 0.74 per ons kost komt op de gemeenschapszin van ons volk. dan op f 0.80 per ons. DOODGESLAGEN In donker Amsterdam heeft een 24-jarige zeeman-kok een 52-jarige caféhouder zodanig met zijn vuist bewerkt, dat het slachtoffer dood bleef liggen. De dader, die door de politie ge- grepen is, staat in de buurt bekenS om zijn „harde handen". In een driftbui heeft hij de caféhouder ge- grepen, in een hoek geslingerd en hem toen geslagen tôt hij dood was. Toen hij door de politie verhoord werd kon de dader zich niets meer van het gebeurde herinneren. Hij is vroeger wel eens meer met de poli tie in aanraking geweest in verband met mishandeling. WAT EEN NSB-ADVOCAAT OP ZIJN GEWETEN HEEFT In bezettingstijd wendde zich een F.otterdammer tôt de 32-jarige NSB- advocaat J. Bleeker, te Rotterdam, en vertelde dat hij een Joodse vrouw had van wie hij wilde scheiden, maar dat deze vrouw, die bang was naar Polen gedeporteerd te zullen wor den, daartoe geen medewerking venste te verlenen. De NSB-advocaat wendde zich toen tôt bevriende Duitse relaties en vroeg hun de vrouw op te sluiten. Dit gebeurde en toen werd het hu welijk ontbonden. De vrouw is toen gedeporteerd en is niet teruggekeerd. Eovendien heeft deze advocaat op zijn geweten het beheer van Joods vermogen en dienstdoen bij de land- wacht. Door het Bijzonder Gerechts- hof werd hij tôt 9 jaar veroordeeld, maar hij vond die straf te hoog en ging in cassatie. De procureur-fiscaal dacht daar echter anders over. In felle bewoordingen laakte hij het op- treden van requirant, die naar zijn mening voor altijd' van de lijst van advocaten dient te worden geschrapt. BRAND TIJDENS RECEPTIF VAN BRANDWEERMAN. In de recreatiezaal van Verkade's Fabrieken te Zaandam werd het gou don jubileum gevierd van de brand- v -erman Heynsbergen. Tljdens de re- .fïjrrë kionïv plutshtig de roep. „Branâ aan de Stationsstraat te Koog", In een ommezien hadden aile aanwezige brandweerlieden de zaal verlaten. Al leen de oficials bleven over. En het was wellicht voor de eerste keer, dat de heer Heynsbergen niet behoefde uit te rukken bij brand. Het bleek dat inwoners van Koog op reis waren gegaan naar Alkmaar, en een pan waarin zich vlees en vet bevond, op het vuur hadden laten staan. Op een gegeven ogenblik sloeg de vlam in de pan. Omwonenden alarmeerden de brand- weer. De keuken brandde uit. WONINGSPLITSING De gevallen waarin om een premie voor woningsplitsing en voor maken tôt woonruimte van huizen die voor andere doeleinden werden gebruikt, werd gevraagd, en die door het dé partement nog niet werden behan deld, zullen thans in behandeling genomen worden. Aanvragen, welke niet uiterlijk 31 Dec. 1948 bij de ge- meentebesturen waren ingediend, kunnen niet in behandeling worden genomen. Na de bevrijding zijn de fabrieken voor consumptiemelk in een ongun- stige positie gekomen, daar de op- brengst van de export-producten, als kaas en melkpoeder, het mogelijk maakt een hogere inkoopprijs voor de grondstoffen, in dat geval de melk, te betalen. Op 24 April van dit jaar is deze toestand erger geworden, doordat de export werd vrij gelaten, terwijl de egalisatietoeslag van de regering werd opgeheven. Een gevolg hiervan is geweest, dat de consump- tiemelkbedrijven met steeds stijgen- de verliezen gaan werken, daar de prijzen voor de melkproducten is vrij gelaten, doch die van consumptie melk nog steeds wordt vastgehouden. Het gevolg is, dat de melkproducten - fabrieken een hogere prijs voor de melk gaan betalen, die ongeveer 4 et. boven de richtprijs ligt, om nu de consumptiemelkproductie niet in ge- vaar te brengen, zijn ook de con- sumptiemelkfabrieken wel genood- zaakt deze prijs te betalen. De prijs van de consumptiemelk is berekend naar de officieel vastgestelde richt prijs minimumprijs Het ligt voor de hand, dat het niet langer kan voortduren, dat_ de consumptiemelkfabrieken steeds geld op hun product zouden moeten toe- leggen. Het is dan ook noodzakelijk, dat deze bedrijven om zich in stand te houden gaan omschakelen op de productie van melkproducten. Van deze melkproducten kan men voor lopig nog volop produceren, daar er momenteel voor de export van kaas nog een groot tekort is Een gevaar van de omschakeling RECHTSZAKEN naL.i.,. De Bijzondere Straf kamer van de Arrondissementsrechtbank te Gro ningen veroordeelde Harry Bouman tet levenslange gevangenisstraf. Bij de behandeling van zijn zaak had Bouman 20 jaar tegen zich horen eisen. De président van de Bijz. Strafkamer, Jhr. Mr. W. W. Feith, achtte de doodstraf op zijn plaats. Rekening houdende met enkele goede dingen, welke Bouman heeft gedaan, werd verdachte tôt levenslang ver oordeeld. Bouman kreeg het recht om in cassatie te gaan, doch zal van die gelegenheid geen gebruik maken. POLITIE DOET INVAL IN SPEELHOL. van de fabrieken is dus, dat de voor- heeft de politie van het bureau Sin- ziening van consumptiemelk hierdoor gel, tezamen met enkele belasting- in gedrang zal komen. Het is een ambtenaren een inval gedaan in een probleem, dat vooral in de provincie perceel in de Vijzelstraat te Amster- Groningen zeer nijpend is. dam. Zoals verwacht werd trof men Verlaging van de productie Wer een gezelschap aan dat om geld speelde. Er werd geklaverjaat met In een vergadering van de geza- een ^gj. van £5.Bovendien wer- menlijke zuivelbedrijven in de den fiche3 en een roulette aangetrof- provincie Groningen, werd fen. De politie nam het speelmateri- Maandag jl. besloten, dat, indien aal in beslag, de belastingambtenaren de regering niet tijdig maatrege- ^et 8eld (een bedraS van f De aanwezigen waren voor het me- len neemt, de productie van con- ren(jeej bekenden van de politie, zij sumptiemelk met ingang van j^ben zich weï vaker aan dit soort Maandag 24 October tôt 40 zal worden verljagd, waarbij bij Onlangs maakten wij er mel- ding van, dat Dr. Grashuis, de direc teur van het Instituut voor Veevoe- deronderzoek „De Schothorst" verzet had aangetekend tegen het handha- ven van de distributie van ingevoerd '^gt veevoeder, terwijl de binnenlandse Verenigd Koninkrijk de voornaamste exportmarkt voor Nederland, zo zei Wilson, maar Engeland is ook een van de voornaamste leveranciers var. landbouwmachines voor Nederland en van uitrustingen voor de ontwik- keling van de Nederlandse industrie. Men verwacht, dat de handel tus sen de beide landen in evenwicht zal komen op een bedrag van onge veer 60 tôt 65 millioen Pond Sterling in elke richting. De Sultan van Djokja heeft Za terdag te Batavia een zeer sombere verklaring afgelegd. Hij verklaarde, dat indien de Nederlanders onrede- lijk blijven gevreesd wordt, dat een gewapende botsing onvermijdelijk is, en zich spoedig zal verspreiden over geheel Java en Sumatra. De Sultan sprak verder over „Explosieve mo- gelijkheden". Later heeft de Sultan gesproken over de mogelijkheid van een derde politionele actie. De R.T.C. Er werd besloten, dat op Vrijdag 21 October a.s. aile commissies en sub-commissies van de R.T.C. een gespecificeerd verslag zullen uit- brengen aan de centrale commissie, in het licht van het door aile com missies na te streven doel om de conferentie op 1 November te beëin- digen, aldus luidt het communiqué van het secretariaat generaal der conferentie. voedergranen vrij werden gelaten. Hetwas naar zijn mening veel be- ter wanneer men de veevoederdis- tributie geheel had opgeheven, doch nauwkeurig had voorgeschreven aan welke eisen de verschillende vee- voedermengsels hebben te voldoen. Niet alleen is dit niet gebeurd, maar men heeft de fabrikanten groten- deels de vrije hand gelaten en daar- voor wenst Dr. Grashuis als advi- seur van de overheid inzake de -imengvoed&rbereidmg geen verant- woordelijkheid te dragen. Wij ver- namen dan ook, dat hij als zodanig zijn ontslag heeft genomen. De directe aanleiding daartoe was de afkondiging van de zgn. „raam- voorschriften", waaraan de binnen landse mengvoeders moeten voldoen. De bepalingen van deze voorschrif- ten zijn zo ruim, dat er naar de mening van dr. Grashuis een chaos op het gebied van de mengvoeder- fabricage het gevog van zal zijn. Slechts 42 van de samenstelling moet bestaan uit voorgeschreven grondstoffen, de andere 58 kan de fabrikant naar eigen keuze toevoe gen. Daarvan is ongeveer 30 vrij van distributie en de andere 28 onderworpen aan toewijzingen. Maar nu is er één eigenaardige bepaling bij: de fabrikant mag op een bon meer voer ver'strekken dan de hoe veelheid, waarop de bon eigenlijk recht geeft. Dit is net zo'n bepaling als we ook bij sommige levensmid delen kenden, dat men bijv. 2 ons worst op een vleesbon van één ons mag geven. Bij 'deze mengvoeder- vervaardiging gaat het zo, dat de fabrikant weer nieuwe voorraden krijgt van de gedistribueerde vee- voederstoffen op inlevering van de bonnen, die hij van de boeren heeft ontvangen. Op iedere bon van 100 kg gedistribueerd voer kan de fabrikant 7 kg diermeel betrekken of een an der aan dierlijk eiwitrijke stof. Maar niets belet de fabrikant om inplaats van 100 kg op een bon 200, 300 en zelfs meer kilogrammen af te leve- ren. Hij kan er immers naar eigen verkiezing meer binnenlandse voe- 'derstoffen aan toevoegen, die vrij zijn. Dit is dan ook hetgeen thans geschiedt. Vrijwel aile voederfabri- kanten bieden het dubbele, het drie- voudige en soms meer van de bon- nenwaarde aan. Een groot gevaar Hierin schuilt het grote gevaar. dat dit aanbod van grotere hoeveel- heden geschiedt ten koste van de evenredigheid van de samenstelling d.w.z. dat het voer een te laag ge- halte zal krijgen aan verteerbaar dierlijk eiwit. De veehouder zal dan geneigd zijn vrij veel van dit voer te voeren, doch de resultaten daar van zullen tegenvallen, zodat de voerrekening te hoog en de vlees- en melkopbrengst te laag wordt. Dr. Grashuis had daarom als eis gesteld, dat op ieder mengsel de volledige samenstelling moest wor den aangegeven, evenals de zetmeel waarde, het gehalte aan verteerbaar eiwit, enz. Men was het daarover reeds eens, toen plotseling werd be sloten deze eisen te laten vallen en de fabrikanten veel meer vrijheid te laten. Naar wij van het Bedrijfschap voor Veevoeder vernemen, heeft men dit gedaan omdat de contrôle op het andere stelsel te moeilijk zou zijn en omdat men de fabrikanten meer gelegenheid wil geven te wer ken met de grondstoffen, die zij kunnen krijgen. Het Bedrijfschap wil met de „raamvoorschriften" al leen excessen voorkomen. Dr. Gras huis is van mening dat hierdoor juist excessen zullen optreden. Inderdaad is het gevaar groot, dat, vooral door de boeren, die niet vol doende letten op kwaliteitsgaranties, onnodig hoge uitgaven zullen wor den gedaan voor het veevoeder. Wij menen, dat. het de taak is van aile bonafide voederfabrikanten om thans uit eigen beweging zowel de samenstelling als het gehalte van de door hen in de handel gebrachte ar tikelen nauwkeurig op de label te vermelden. Vervolgens zal het de taak van de landbouwpers en de landbouwvoorlichtingsdienst zijn om te zorgen, dat de verschillende sa menstellingen op de juiste wijze worden gebruikt, bijv. in combinatie met ondermelkpoeder, wanneer het eiwitgehalte te laag mocht zijn. de verdeling onder de verbrui- kers rekening zal worden ge houden met zieken en zuigelin- gen. De door de regering te nemen maatregelen, zouden moeten bestaan uit een eventueel te verlenen toeslag op de melk welke de fabrieken in- kopen voor de vervaardiging van de consumptiemelk of het vrij geven van de prijs van de consumptiemelk, welke vrijgeving zou leiden tôt de stijging van de consumptiemelkprys In de gevangenis van Berlijn- Spandau zijn opgesloten Rader, Hess, Funx, Dônitz, von Schirach, von Neurath en Speer, en om deze oor logsmisdadigers te onderhouden vindt men het nodig om acht koks, een bakkersknecht, 16 keukenmeis- jes, vier kellners, zes kellnerinnen drie hofmeesters, twaalf werkvrou- wen, en twee wasvrouwen aan het werk te zetten. Dat personeel kost Berlijn jaarlijks 450.000 mark. Thans heeft de burgemeester aan de Gèal- lieerde Kommandanturà gevraagd het bedrag dat deze gevangenen jaarlijks kosten te verminderen, Het schreit ten hemel, dat deze massa-moordenaars op deze wijze be handeld worden, Hoe hebben de mensen geleefd in de Duitse concen- tratiekampen; hoeveel duizenden on- schuldigen zijn daar omgekomen door de ellende? Wij vragen ons af waarom er werkvrouwen moeten zijn; kunnen deze misdadigers hun eigen vuil niet opruimen? Indien men ze liet leven op brood, water en stamppot in de concentratiekampen hebben de mensen daarnaar gesnakt dan zou één man slechts enkele uren per dag nodig hebben om hen te verzorgen. Gedurende bijna de gehele mense- lijke geschiedenis, welke door his- torici is vastgelegd, leefde ongeveer de helft van het menselijke ras in volledige politieke onderwerping; de politiek werd hun voorgeschreven door hun vaders, hun echtgenoten en hun zoons. In 1893, naar aanleiding van een geschrift Politieke rechten van de Vrouw", gepubliceerd door de Verenigde Naties, begon de mo derne geschiedenis van politieke ge- lijkheid van man en vrouw, en wel in Nieuw Zeeland. In dat jaar wonnen de vrouwen in Nieuw Zeeland twee rechten, waaronder het recht om te stemmen De volgende vooruitgang kwam 13 jaar later, toen de vrouwen in Fin land stemrecht kregen. Nog vier jaar later kregen de Noorse vrouwen dat recht. Gedurende de eerste wereldoorlog werd het 'stemrecht verkregen door de vrouwen in Australië, Denemar- ken, IJsland en de Sovjet Unie; ter wijl de vrouwen in Canada, het Ver enigd Koninkrijk en de V.S. beperki kiesrecht verkregen. Na de oorlog hebben diverse vrou- wenorganisaties op verdere conses sies aangedrongen en hebben deze verkregen. Sedert 1918 zijn de poli tieke rechten van de vrouw voortdu rend toegenomen. Dit jaar rapporteerde de commissie van de status van de Vrouw van de Unesco dat 50 van de 71 souvereine staten gelijke kiesrechten hadder voor mannen en vrouwen; in 8 sta ten hebben de vrouwen beperktt kiesrechten, en in 13 helemaal geer kiesrecht. (Unesco). (In Nederland verkregen de vrou wen het passief kiesrecht bij de grondwetswijziging van 1917. Toen werd tevens bepaald dat de toeken- ning van het actief kiesrecht aan de vrouwen bij de wet geregeld zou kunnen worden. In 1919 werd een wet aangenomen waarin aan vrou wen het actief kiesrecht werd toe gekend. Red. Nwsbl.) misdrijf echuldig gemaakt. BOERDERIJBRAND In Vlijmen zijn twee naast elkan- der liggende boerderijen eén prooi der vlammen geworden. Niet alleen ging de gehele oogst van dit jaar verloren, maar ook kwamen enige varkens om. Bovendien zijn drie ge zinnen dakloos geworden. PAARD TRAPTE ACHTERUIT Boerenknecht gedood Te St. Maartensdijk (Zeeland) mende een boerenknecht een span van twee paarden, dat een kar mqt bieten trok. Toen een der paarden achteruit trapte werd de knecht ge- troffen. Hij was onmiddellijk dood. Het slachtoffer laat vrouw en 5 kinderen achter. PLEIZIERRITJE MET ERNSTIGE GEVOLGEN Drie jongens van 18 en 19 jaar hadden zin om een autoritje te ma ken. Zij stalen daarom in een garage te Gouda een jeep. Twee stapten in de derde durfdë niet en reden weg. De prêt duurde "echter niet lang, want bij de eerste hoek werd een echtpaar aangereden, en ernstig gewond. De bestuurder verloor toen de macht over het stuur en reed het water in. Voorbjjgangers haalden de jongens uit het water, en nauwelijlfis waren deze op het droge, of zij namen de benen. Iemand, die deze reactie wel heel erg merkwaardig vond, ging ze achterna, en wist een aan de politie uit te leveren. De tweede werd later gearresteerd. Ook de derde mede- plichtige werd later aangehouden. SCHOT STICHTTE BRAND Een Rotterdamse juffrouw ont- moette op straat een dronken Schot. Hetzij uit medeljjden, hetzij met an dere bedoelingen heeft zij de Schot meegenomen naar haar woning. Daar hebben zij echter ruzie gekregen, en toen is de juffrouw bang geworden en de straat opgelopen om hulp te halen. Toen zij terugkwam met as sistentie bleek de vogel echter reeds te zijn gevlogen, terwijl de kamer in brand stond. De Schot is later van boord ge- haald van het Schip, waarop hij werkzaam was, en is, verdacht van brandstichting opgesloten. Het beest van Buchenwald in vrijheid gesteld lise Kocht, het beest van Buchen wald, vrouw van de commandant van dat concentratiekamp, die talrij ke misdrijven liet plegen, werd aan- vankelijk door een Amerikaans Tri- bunaal tôt levenslang veroordeeld. Later werd de straf verminderd tôt 4 jaar. Deze vier jaar waren Maan dag verstreken. Zij werd derhalve in vrijheid gesteld, doch is door Duitse autoriteiten onmiddellijk weer gearresteerd. Zij zal zich nu te verantwoorden hebben voor misdrij ven gepleegd tegen Duitse burgers.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1