flitsen van de PLAATSELIJK NIEUWS Sociale Verzekering Gemeenteraadsvergaderingen I I SLOCHTEREN KUNST Veemarkt Gronîngen Overzicht Veemarkt Graanmarkt Groningen Overzicht Graanmarkt, YEULXNGYERENIGINQ H^S. INGEZONDEN Met het troepentransportschip „Grote Beer", dat 24 October in Ain sterdam wordt verwacht, zullen de volgende militairen uit ons rayon repatriëren: J. Schober, Verl. Hoofd- straat 8, Hoogezand en W. Tepper, Kolham E 323. De volledige lijst ligt voor belang- bebbenden op ons kantoor ter inzage. SAPPEMEER. Daar van verschillende zyden (oudérs en oud-leerlingen) verzoeken zijn binnengekomen om de vernieuw- de Oosterschool te bezichtigen, is een dag vastgesteld, dat deze scbool voor beiangsteilenden te bezicbtigen zal zijn. In het Bontehuis had ten over- staan van notarié Mr. P. H. Veisen en ten verzoeke van de erven van de wy- len echtelieden H. Boawyk en A. Berg, de pubiieke verkoop plants van Ben behuizing met schuur, erf en tuin, aan de Zuidersiraat, Sap- pemeer, no. 46 en 47, tez&men groot 5.23 a en bewoond door de gezinnen Hof en Elzinga. Koper de heer J. A. Koeneman te Hoogezand voor 3050. Ben behuizing me schuur, er£ en tuin, groot 6.55 a, Zuiderstraat no. 44' en 45 te Sappemeer, bewoond door W, Boswyk en Mej. M. Mulder. Ko per de heer J. A. Koeneman, Hooge zand, voor f 3625. Ben behuizing met erf en tuin groot 7.10 a., Zuiderstraat 41, 42 en 43 te Sappemeer, bewoond door de gezin nen W. Hulshof, J. Minkema en J. Schut. Koper de heer K. Kruyer te Sappemeer voor f 1875. HOOGEZAND/SAPPEMEER. In een in het Bontehuis gehou- den vergadering van de Bond van Plattelandavrouwen werd een causerie gehouden over Florence Nightingale. Een aantal winkeliers in deze gemeente werd bekeurd wegens overtreding van het pr^jsaanduidings- besluit. Dinsdagmorgen is de „Marus Fluvius" gebouwd by de scheepswerf Gebr. Coops naar Martenshoek ge- sleept, waar by Gorter de motoronder- delen geladen zullen worden, waarna het schip naar de werf zal worden te- ruggebracht. Het schip werd gesleept door het personeel van de werf. Het passeren, van het hooghout btj de Kalkwyk gaf weinig moeite, omdat dit hooghout geopend kan worden. De volgende hindemls was de Hoo- gezandsterbrug. Deze heeft een door- vaartbreedte van 7.m, terwtjl het schip 6.05 m. breed Is. Deze hlnder- nis werd zonder veel moeite genomen en toen was er als laatste hindernls de brug te Martenshoek, die een door vaartbreedte heeft van 0.89 m. Men heeft hier dan ook het remmingswerk moeten verwtjderan. HOOGEZAND Opgeluisterd door de muzikale medewerklng van de orkestvereni- ging „Orpheus" had Vrijdagavond een bijeenkomst plaats van de Band NederlandIndonesië. Spreker was de heer Lampon (res.kap. 1-12-1) die sprak over het leven van de solda- ten in Indonesië. Het leger aldus 8pr. is een mannenmaatschappij het leven is er ruwer dan in de bur- germaatschappij, maar de kameraad- schap is er groter, Vooral in het vuur vallen aile verschillen weg; dan 1s er geen verdeling meer in meerderen en minderen. Spr. betreurt het, dat de streek- bataljons zijn opgeheven; hierin heeft hij veel met Groningers omge- gaan en deze leren kennen als kop- plge maar hartelijke jongens. Wanneer soldaten in Indonesië niet op een aanvankelijk vastgesteld tijd- stip naar Nederland kuntien terug- keren, dan vinden ze dat in de regel niet zo heel erg. Maar dikwijls ma» ken de brieven van thuis htm dan onrustig. Spr. deed een beroep op briefschrijvers om geen onnodige weekhartigheid of onmogelijke ver- langens bij de jongens op te wekken. Als de jongens in de burgermaat- schappij terugkeren valt de ruwheid en onverschilligheid gauw weer van hen af. De meesten vinden wel een baantje; ze zijn flinke kerels gewor- den. Slechts enkelen lijden aan zelf- overschatting, zoals bv. een arbei- dersjongen, die in Indonesië sergeant geweest is, zich verbeeldt een hele Piet te zijn, en geen gewoon werk meer wil verrichten. Over fiet algemeen zullen de jon gens zich echter spoedig aanpassèn. Zaterdag zal de Bakkertj Zwart in de van Royenstraat weer van het achterste gedeelte van het huis naar het voorste gedeelte verhuizen. Dat voorste gedeelte (de winkel) is intus- sen gemodemiseerd en verbouwd. HARKSTEDE In de zaal Staalstra heeft het Noord Nederlands Toneelgezelschap „Hart" een uitvoering gegeven van het stuk „Als het Koren rijpt", een spel uit Drenthe in 3 bedrijven. Als toegift werd een klucht in 1 bedrijf gegeven. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden overleed^ zacht en kalm onze geliefde Vrouw, Moeder, Behuwd-, Groot- en Over- grootmoeder BERENDINA SLU1TER in de ôuderdom van 80 jaar, echtgenote van EPPO NIJ- BORG. KIELWINDEWEER, 18 Oct. P. Venemakade. Uit aller naam E. NIJBORG De begrafenis zal plaats vinden op het Stille Hof" te Hoogezand, Vrljdagmiddag 21 Oct., om 3 uur. Vertrek vanaf J, TRIP, Kielsterstraat 1 I om half drie. KOLHAM. Zeer ten gerleve van de schip- pers 1s de beschoeiïng van de Hofsloot op zodanige wijze verbeterd dat het laden der schepen nu op vlotte vvijze kan geschieden. Een en ander heeft plaatsgevonden op Initiatief van de Landbouwvereniging Kolham en on- der toezicht van de technische dlenst van het Waterschap „Duurswold". De Chr. Besturenbond Slochte- ren en Omstreken vergaderde in het café Kampen te Schildwolde. De voorzitter, de heer Hania heette 6 afdelingen welkom Harkstede ont- brak en verder de districtsbe- stuurder, de heer Visscher, die als adviseur aanwezig was, en enige vertegenwoordigers uit Hoogezand Sappemeer. Besproken werd de jubi- leum-avond van het C.N.V., welke 29 November zal worden gehouden. Overwogen werd een filmavond te houden. Dit plan zal nader worden bezien. Ook de G.B.O, werd bespro ken. Bij de bestuursverkiezing wer- den gekozen de heren B. G. Hania (voorz.), H. v. Dijken (secr.) en J. Smallenbroek (penn.) Tôt assistent directeur aan de Coop. Zuivelfabriek „Duurswold", al- hier, is benoemd de heer S. Benning te Farmsum, thans in gelijke functie werkzaam aan de zuivelfabriek, al- daar. Onze plaatsgenoot de heer W. Winter, thans korporaai by de Mari, niers te Volkel, is met ingang van 1 Jan. a.s, benoemd tôt agent van po- litie te Amsterdam. SCHILDWOLDE. Maandagmorgen tegen, 6 uur werd de brandweer gealarmeerd voor een felle uitslaande brand in de kapi- tale boerder\j, alhier, toebehorende aan de heer Bontkes te Haren en in huur b\j zijn schoonzoon, de heer H. Koning. Door krachtig ingrijpen wist de brandweer het woongedeelte te sparen, de schuur, waarin zich een gedeelte van de ongedorste korenoogst alsmede diverse landbouwwerktuigen bevonden, ging totaal verloren. Om ongeveer 8 uur was het gevaar voor uitbreidlng geweken en kon de brand weer zich tôt de nablussing beperken. Vermoedelijk is kortsluiting de oor- zaak van de brand. De schade wordt door de verzekering gedekt. Op het terrein van de brand waren aanwezig de burgemeester van Sloch teren, de heer O. J. Scherphuis, de district-commandant van de Rykspo- lltie, majoor Romelingh en de Inspec teur van het brandweerwezen, de heer Comello. Het bouwen van een pastorle voor de Geref. Gemeente, alhier, is opgedragen aan de aannemer J. syt- sema te Slddeburen voor f 22000. Zondagavond bevonden zich en- kele Friese jongens, die hier b|j boe- ren werken, in het dorp. Zjj waren in gezelschap van melsjes. Of dit laatste niet naar de zln was van de jongens uit Schildwolde e.o. la niet bekend, doch er ontatond een veehtpartij waarbij één der Friese Jongens, een zekere R, v. d. y. van Zwaagwestein- de, mishandéld werd. In verband hier- mede is procesverbaal opgemaakt te gen J. A. te Overschild. Het gebruik van sterke drank heeft hier een roi gespeeld. De 7-jarige K. Folkersma was Zaterdagmiddag aehter op een ryden- de auto geklommen en nadat hy hier van af was gesprongen liep hij direct de weg over. Op dit moment kwam julst de motorrtjder F. K. aangere- den. Deze wist de jongen nog voor de motor weg te schoppen. Hij kwam echter zodanig te vallen dat htj een hersenschudding bekwam. ZHIDBROEK Hier ter plaatse is opgericht een comité ter behartiging van de kin- derbescherming en deel uitmakend van de Stichting „De Opbouw", In dit comité hebben zitting de dames Wildeboerv. Alphen, MulderDe Lange; KuitersDoddema; Zuster Gooyert en N. Gerlofs. De verbouw van het door de Geref. Kerk aangekochte pand aan de Kerkstraat is onderhands opge dragen aan de heer L. Schreuder, aannemer, alhier. MUNTENDAM De eerste Baptisten-jongelieden herfst-propaganda-avond, welke Zon dagavond is gehouden is uitstekend geslaagd. De kerk was geheel bezet. Ds. Hekhuis sprak een doeltreffend openingswoord. Verschillende Zon- dagnummers en declamaties werden ten beste gegeven. Ook werden en- kele liederen ten gehore gebracht door de heer Jurjen Zondervan van Leeuwarden, die met zijn prachtige bas-barriton stem de jeugd wist te boeien. Bij zonder mooi was o.a. „Wo Du hingehst will auch ich hingehen". Door de reciteerclub „O.K.K." werd het lekenspel „Mirjam" opgevoerd. Mirjam stelt het Joodse slavinnetje voor uit Naâmanshuis te Damascus. Zij werd het middel, door haar ge- trouwheid, dat de generaal van zijn melaatsheid werd genezen. Voor de jongeliedenver. en „OKK" was het een succesvolle avond. Voor de Bond van Plattelands- vrouwen hield de heer Henkel van Stadskanaal een bespreking over het boek „Sil de Strandjutter". Vervolgens werd de agenda afge- handeld. Besloten in de loop van de volgende maand een avond te orga niserez waarop een lerares zal spreken over het onderwerp „Huis- houdelijke voorlichting". Die Czardassfiirstin Naar wij vememen zal de Fritz Hirsch-Operette in het hôtel Faber een uitvoering geven van „Die Czar dassfiirstin". Gebruik gemaakt zal worden van de oorspronkelijke (Duitse) taal. DEEVEGGE AANGEHOUDEN Een 33-jarige vrouw zwierf met haar 3-jarig kind door ons land, en leefde van de opbrengst van dief- stallen. In Rotterdam liep zij echter tegen de lamp. Het kind werd aan de Haagse voogdijraad toevertrouwd, en toen bleek, dat de vrouw door de po- litie van verschillende plaatsen werd gezocht, werd zij opgesloten, STRUD TEGEN HET WATER IN AFRIKA Een onderzoek, dat is ingesteld naar de Bangweulu moerassen in Noord Rhodesia belooft een nieuw en belangrijk hoofdstuk te openen in de dramatische geschiedenis om de onmetelijke voedsel-voortbren- gings-capaciteit van Afrika practisch te gaan benutten. Een groot deel van het Centraal- Afrikaans plateau heeft een over- vloed van water, dat vele moerassen heeft gevormd, waarvan de grootste zich bevindt in Noord-Rhodesia. To taal worden 20.000 vierkante mijlen in het natte seizoen overstroomd, waarvan 1/3 gedeelte gedurende het gehele jaar moeras is. Moerassen hebben een belangrijke taak te vervullen in de natuur^ wjgt zij voorkomcn, dat'de regen wefit"*i het korte, natte seizoen valt, te snel zou weglopen. Maar de uitdamping is zeer groot, en dit vocht komt niet als regen terug. De Bangweulu moe rassen zijn gewooniijk ca. 3.000 vier kante mijlen groot en 5000 vierkante mijlen in het natte seizoen. Er om- heen is een krans van vruchtbaar grasland van een breedte van onge veer 5 mijlen, dat ieder jaar ver- scheidene maanden onder water staat. Nog een vruchtbare streek van ongeveer 200.000 acres, die zich bin- nen de moerassen bevindt moet ge durende een gedeelte van het jaar door de landbouwers worden ont- ru imd. Het plan, dat thans in studie ge nomen is behelst het water onder contrôle te krijgen, en het surplus te gebruiken voor het vruchtbaar maken van dorre streken. Gedurende verscheidene maanden zal nog voor- bereidend werk moeten worden ver- rlcht, voordat men met de uitvoe ring van de plannen kan beginnen. Maar de aanwijzingen, die tôt nu toe zijn vërzameld luiden gunstig voor de uitvoering van de plannen. (Unesco). Dinsdag 18 Oct. 1949 Kalf- en melkkoeien f 775825, f 675—725, f 475—600; Kalfvaarzen f 050725, f 375575; Voorjaars kalv. f 625—700, f 475—575; Vare koeien f 525—575, f 375—450; Kalve- ren en pinken f 140400; Weide- schapen f 6575, f 5060; vette lammeren f 4554; vette schapen f J8592; Biggen f 32—43, f 23—30. Door de markt te Zuidlaren had- den de aanvoer van vee en de be- langstelling, weinig of niets te bete- kenen. Van het gebruiksvee was het aanbod abnormaal klein met boven- dien weinig of geen handel. Het grootste gedeelte van het aangevoer- de vee was bestemd voor de vlees- voqrziening. Het BVV nam 100 run- deren en de aangevoerde kalveren over. Het aanbod van schapen was veel minder groot. In weideschapen was weinig keuze; de verkoop zeer langzaam. Overigens was de handel gericht op de levering. Voor de ex port werd niets gekocht. Voor de biggen was de belangstelling verge- leken bij de gewone marktdagen ver beneden normaal. De handel verliep nauwelyks en soms niet geheel prijs- houdend. De paarden waren in het geheel niet aangevoerd. Dinsdag 18 Oct. 1949. Rode Tarwe f 18.2021.90; Witte Tarwe f 18.20—22.00 Inlandse Rog- ge f 20.2022.70 Wintergerst f 23.20 26.95 Zomergerst f 24.2028.45 Witte Haver f 21.20—25.20 Halaca- pucyners f 50.2564.25 Blauwpeul- erwten f 32.2544.25 Groeue Erw ten f 30.2542.25 Paardenoonen f 28.2532.25 Wierdebonen f 28.25 f 32.25 Koolzaad f 50.3066.80 Karwyzaad f 65.4080.40 Gele Mos- terdzaad f 50.3059.30 Kanariezaad f 30.30—40.30. Op de Groninger graanbeurs waren de aanvoeren ruim. In tegeusteiling met voorgaande weken was de stem- ming zeer flauw en bestond er een beperkte kooplust tegen belangrijke lagere pryzen. Karwy bleef onveran- derd. Een deel der aanvoer bleef on- verkocht. Rode Tarwe werd in de goe- de soorten betaald met f 21.90. Witte tôt f 22.Rogge moest in de goede kwaliteiten verkocht worden voor f 22.70. Een groot gedeelte bleef on- verkocht. Voor wintergerst werd in de handelskwalitelt van f 26.25 tôt f 20.75 besteed. Voor de pellery werd nog f 27.20 gemaakt. In de laatbeurs waren deze pryzen niet meer te be- dingen. Voor zomergerst in de gewo ne soorten besteedde men f 27.70 soms iets meer, terwyi extra zware Mansholt meer opbracht. Witte haver werd middenbeurs soms verhandeld voor f 25.30 om te elndigen met f 25.20 Laatbeurs was deze prtfs niet meer te bedingen. Voor een paar mooie par- tyen Halacapucijners waren kopers in pr^zen van om en b(j f 64.25, groene erwten waren lager. Beste monsters brachten f '42.25, soms nog lets meer op. De gewone soorten van f 40.25 f 41.25. De verkoop van bonen ging vlug. Koolzaad was lets minder, ter- wtjl voor goed karwijzaad f 80.40; soms f 81.40 werd gemaakt. Maandag 17 Oct. 1949 Kaskomkommers 1 f 49; Idem 2 f 35; Platglaskomkommers 1 f 1013 Idem 2 f 68; Bloemkool 1A f 49 01; Idem 2 f 37—55; Idem 2 f 23^3; Knolselderij I f 10; Meloenen f 826 per 100 stuks. Andijvie f 5—13; Augurken A f 70- 86; Idem B f 50—61; Breekpeen f 5 8; Kroten 1 f 7—8; Prei 1 f 8—13; Idem 2 f 8; Pronkbonen f 1521.90; Rode kool f 6.107.30; Sav. kool geel f 8.2Q; Sav. koo groen f 10.60 11.50; Stamslabonen z, dr. f 3753; Stokslabonen z. dr. f 56; Tomaten A f 34—39; Idem B f 36—38; Idem C f 20—28; Idem CC f 16—17; Waspfeen 1 f 6—14; Witte kool f 4.60—9; Sla- vellen f 11-=—12; Appelen f 717; kilo komkommers 69 per 100 kg. Kropsla 1 f 4.305.10; Idem 2 f 2.704.30 per 100 krop. In een bus, die Maandagavond uit Zuidlaren terugkeerde, zat een jonge man, die heel erg vroljjk was. H\j lachte voortdurend en wuifde naar de melsjes. „Mojje dei doar ais kiek'n, dei is naît nuchter meer" zei een lang blond meisje. Ze stapten uit by dezelfde halte, de vroiyke jonge' man en het lange blonde meisje. Wat er verder met hun gebeurd is weet ik niet, maar gisteren kwam ik hen te gen op de Zuidlaardermarkt. Dit voor- val is kenschetsend voor de sfeer van Zuidlaren op de derde Dinsdag in October. Eigenîyk is deze historié niets by- zonders, want hoeveel huwehjken zou- den hun oorsprong gevonden hebben op Zuidlaardermarkt? Op de Zuidlaar dermarkt plegen ieder jaar weer jon gens en meisjes met elkaar kennis te maken. En de markt is reeds 750 jaar oud De kennismaking geschiedt natuur- iyk niet tussen de koeien, of ergens op de paardenmarkt, maar in de auto-scooter, of een van de andere kermisgeneugten. Want de Zuidlaar dermarkt wordt voorafgegaan, bege- leid en gevolgd door kermis. Op de derde Dinsdag in October is Zuidlaren het centrum van de wyde streek er om heen. Vanuit aile rich- tingen trekken reeds 's morgens vroeg de voertuigen er heen. Grote veëauto's gemerkt A, D, E en zelfs M. Dus ook Overijsel en Gelderland zyn vertegen- woordigd. Dan komen de eerste be iangsteilenden, meest op de fiest. En degenen die gisteren uit de Veenkolo- niën kwamen, die hebben het niet ge- makkelyk gehad op de heenreis. Ver schillende mensen, die niet meer zul- ke heel jonge benen hebben stapten af en bereikten de finish te voet. Men weet wel dat de Zuidlaarder. markt een zeer oude traditie. is, in welk jaar de eerste markt gehouden werd is niet precies bekend, maar het is tussen 700 en 800 jaar geleden. Men neemt nu aan dat in 1950 de 750a Zuidlaardermarkt zal worden gehou den. Het vorige jaar waren er 70.000 be- zoekers. Men rekent erop, dat het be- zoek dit jaar 30.000 meer zal zyn. De fietsenbewaarders varen daar wel by. Aangenomen dat van die 30.000 men sen 25.000 op de fiets komen, dan beuren zy 25.000 x t 0.20 is f 5000 meer. De café's zullen hun best moeten doen om allen te laven. Daarover zyn nog nooit klachten geweest. Er zyn natuuriyk allerlei lieden, die van de drukte op de Zuidlaardermarkt willen profiteren. Daar heb je de lam- me, die zich in een wagentje door de mensenmassa laat duwen en klagend om een aalmoes vraagt. Daar is ver der een blinde, die speculeert op de goedgeefsheid van het feestvierend publiek. Maar verder is er niets dan vroiyk- heid. Vroiyk geschreeuw van stand- werkers en venters, er zyn Zuidlaar- derbollen en er is dit jaar een byzon- dere attractie een landbouwtentoon- stelling. Op de veemarkt was de aanvoer iets kleiner dan verleden jaar. Hier volgen de aantallen aangevoerde die. ren, met tussen haakjes de cyfers van verleden jaar er achter Paarden 2396 (2887), koeien 709 (880) en schapen plm. 250 (255). Er werd betaald voor Werkpaar- den f 500600 enters f 300—400 veulens plm. f 300 kalf- en melk koeien f 725800 kalfvaarzen f 575 f 675 voorj. kalvende koeien f 475 f 575 vare koeien f 375475 kal veren en pinken f 200375. In Zuidbroek is een comité opge richt ter behartiging van de kinder- bescherming, meer in het bijzonder in dat van de stichting „De Opbouw" Voor dit zo uitermate belangrijke werk zal Zaterdag 22 October een collecte worden gehouden. Moge ieder een steentje bij dragen om de verwaarloosde jeugd in betere le- vensomstandigheden te laten op- groeien. JEUGDHERBERGEN POPULARISEREN GOEDKOOP REIZEN Meer dan 400.000 jeugdige touris- ten, die zich anders niet de weelde van reizen zouden hebben kunnen veroorloven, vonden onderdak, voed- sel en prêt in Europa gedurende het afgelopen jaar, dank zij de Jeugd- herberg-Beweging. Dat is meer dan twee maal zoveel als een jaar eer- der. Deze gegevens werden bekend gemaakt op het jaarlijks congres van de Internationale Federatie van Jeugd-Herbergen, welke onlangs te Humleboek (Denemarken) werd ge houden. Het congres besloot tôt verdere uitbreiding van de federatie over te gaan door drie nieuwe leden toe te laten: Algerië, Italië en Tunesië. Verder werd voorgesteld stappen te doen om het reizen van land tôt land te vergemakkelijken. Het congres nam een resolutle aan, waarin aan de leden werd ge- vraagd het werk van de Unesco te steunen door actief mede te werken aan internationale werkkampen, en hun goedkeuring te hechten aan de plannen van de Unesco om interna tionale uitwisseling van jonge men sen aan te moedigen. (Unesco). Zowel van de gemeenteraadsver- gadering te HoogezandSappemeer als die te Muntendam, beide Vrij dagavond gehouden, namen wij in ons blad van Zaterdag de agenda met toelichting op, zodat wij kunnen volstaan met daarnaar te verwijzen. HoogezandSappemeer De ingekomen stukken werden allen voor kennisgeving aangeno men, met uitzondering van het ver- zoek van de heer W. van Koldam om eervol ontslag als onderwijzer aan de o.l. school te Hoogezand, wegens zijn benoeming te Den Helder. Dit ont slag werd verleend. De benoeming van de heer J. H. Reints tôt tijdelijk leraar in wis- en natuurkunde, en van Mr. B. A. Fik- kers tôt tijdelijk leraar in de staat- huishoudkunde aan de Gem. H.B.S. geschiedde met algemene stemmen. Met betrekking tôt het geschil tus sen de gemeente HoogezandSappe meer en de C.V. Gasfabriek Hooge zand merkte de heer MULDER (CPN) op, dat hij gaarne zou zien, dat de fabriek door de gemeente zou worden beheerd. Zijn fractie acht het wenselijk, dat dergelijke bedrijven in handen van de gemeente zijn. Het voorstel van B. en W. om Prof. L. M. J. Beel, Hoogleraar te Nijmegen te verzoeken als arbiter op te treden, werd daarna zonder verdere discus- sie aangenomen. (Zie verdere bijzon- derheden in ons vorig nummer). Met betrekking tôt het voorstel om ingaande 1 Januari 1949 de gel- dende verordening op de heffing van straatbelasting voor de voorm. gemeente Sappemeer in te trekken en per die datum een nieuwe ver ordening vast te stellen gelijkluidend aan die geldig in de voorm. gemeen- te Hoogezand, en verder de veror- deningen geldig in de voorm. ge per 1 April 1949 in te trekken en een nieuwe verordening vast te stellen voor de gemeente HoogezandSap pemeer werd aangenomen met aan- tekening dat de CPN fractie moet geacht worden te hebben tegerige- stemd. Het voorstel om f 950 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een sportterrein te Boven-Kalkwijk ten behoeve van de voetbalvereniging „Kalkwijk" deed de heer H. EENJES (Arb.) opmerken, dat hem f 950 erg weinig voorkwam voor het aanleg- gen van een behoorlijk voetbalveld. Hij zôu liever zien, dat er een ho- ger bedrag werd uitgetrokken, en dat er iets behoorlijks zou worden gemaakt. De BURGEMEESTER antwoordde dat de vereniging, die het veld vraagt, nog zeer jong is. Daarom acht hij het bedrag hoog genoeg. Blijft de vereniging bestaan, dan kan de zaak later nogmaals bekeken worden. Volgens deskundigen kan van het terrein voor f 950 een be hoorlijk voetbalveld gemaakt wor den. Het voorstel wordt daarna aange nomen. De verdere voorstellen van het gemeentebestuur zie ons blad van Zaterdag werden zonder discussie aangenomen. Alvorens de openbare vergadering van de gemeenteraad begon, had de raad een langdurige besloten zitting. Op de vergadering waren wet- houder Dijk en het raadslid Brugge met kennisgeving afwezig. Voorts was afwezig het raadslid Wieringa. Muntendam Negen van de tien lngezonden stukken genoemd in ons blad van meenten Hoogezand en Sappemeer Zaterdag werden voor kennisge ving aangenomen; het tiende, het verzoek van de Ned. Ver. tôt be- scherming van dieren aan de ge meente, om toe te treden als buiten- gewoon lid, werd overeenkomstig het advies van het gemeentebestuur, door de raad afgewezen. Het voorstel tôt opheffing van het voorrangsverkeer over de ophaal- brug over het Muntendammerdiep (overeenkomstig het advies van Ged. Staten) ontlokte een breedvoerige discussie. Op een vraag van de heer BOSSCHER antwoordde de burge meester dat het mogelijk was, dat twee auto's elkaar passeerden. De heer GRUBEN zag liever een geringe uitkering van het verkeers- fonds, dan dat er ongelukken gebeu- ren. Ten slotte maakte de burgemeester een einde aan de discussies en stelde voor het voorstel in stemming te brengen. Met 2 tegen 9 stemmen werd besloten het verbod niet op te heffen. De overige voorstellen aile ge noemd in ons vorig blad werden aangenomen. By de rondvraag informeerde de heer Bosscher wanneer het zand bij de heer S. Bakker verwijderd zou worden. De voorzitter antwoordde dat dit een kwestie was, die B. en W. betrof, TE ZLIJJJBROEK, gehouden Maandagavond. Afwezig met kennisgeving de heer Koerts. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangeno men, w.o. goedkeuringsbeslulten van Ged. Staten betreffende aankoop van gronden van de heren F. de Boer en Mr. A. W. L. Talma Stheeman. Van de omwonenden aan de Klaas Woltjerweg was een verzoek ontvan- gen om een llchtmast aan te brengen en om de weg te verbeteren. B. en W. atelden voor ook dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer Niehoff zou gaarne zien dat deze weg en het aangevraagde licht- punt zo gauw mogelyk in orde komt. De Voorzitter antwoordde, dat de heer Niehoff weet dat hier zo hard mogelyk aan gewerkt wordt en dat hij dit verzoek vry overbodig vond. Het verzoek werd voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd in de Vleeskeuringsverordening een wy- ziging aangebracht. Het salaria van de Gemeentegenees- heer werd vastgesteld, terwyl tevens de instructie van deze functionaris werd gewyzigd. Aan G. L. Swart werd een vergoe- ding toegestaan voor het bezoeken van zyn kinderen van de R.K. school te Sappemeer. Met de Vereniging Ned. Gemeenten werd een rekening-courant-overeen- komst aangegaan tôt een crediet van f 20.000. Op voorstel van B. en W. werd de gemeentewerkman J. Jager in vaste dienst aangesteld en zyn salaria be- paald. B. en W. stelden voor om met het oog op een te bouwen duplex-woning de strook gronden aan de Klaas Wol tjerweg, tussen v. Bergen en Oom- kens aan te kopen van de heren F. Prins en F. de Boer voor een prys van f 200.per are. Zonder verdere bespreking werd hiertoe besloten. De woningstichting had aangevraagd om de benodigdè grond voor de bouw van een duplexwoning. Besloten werd de benodlgde grond te verkopen aan de woningstichting voor f 80 per m. By het punt rondvraag vestigde de heer Smlt de aandacht op de dam in het nieuwe kanaal naby 't z.g. Kraai- bos, waar voor de veiligheid van de bewoners een lichtpunt geen overbo- dlge weelde zou zyn. De Voorzitter antwoordde, dat deze zaak door B. en W. ondcraccht soi tfordaa. Het begrip „învaliditeit" in de Inval. wet. Op 1 Augustus waren niet minder dan 91.133 personen wegens blijven- de of tijdelijke invaliditeit in het ge- not van Inval.rente. Voorts genoten op die datum 69.251 weduwen een weduwenrente. Deze rente wordt ge noten door weduwen die de leeftijd van 60 jaar hebben bereikt of in dien zij invalide zijn. Aangenomen kan worden dat 50 of rond 35000 weduwen een rente genieten op grond van invaliditeit. Derhalve is het aantal verzeker- den, dat op grond van Invaliditeit een rente geniet zeker te stellen op rond 126000. Voorzeker een niet ge- ring aantal. Welke zijn de voorwaarden waar- aan een verzekerde volgens de Inval.wet moet voldoen om voor inval.rente in aanmerking te komen? En wie is «invalide"? Mede in verband met gestelde vragen lijkt het ons nuttig de lezers en speciaal de inval. rentetrekkers onder hen eens hierover in te lichten. Reeds eerder werd in dezp rubriek geschreven aaiî welke voorwaarde moet worden voldaan om inval.rente te kunnen aanvragen. Wordt aan die voorwaarde niet voldaan dan wordt de aanvrage zonder meer afgewezen en niet verder in behandeling geno men. Wordt wel aan de gestelde voor waarden voldaan en de aanvraag in behandeling genomen dan wordt onderzocht of de betrokkene inder- daad invalide is in de zin der Inva- liditeitswet. Het begrip, invaliditeit in alge mene zln drukt uit de lichame- lijke of geestelijke toestand waarin de verzekerde door ziekte of onge- val is geraakt en waardoor zijn ar- beidsgeschiktheid tijdelijk of blij- vend geheel of ten dele is verloren gegaan. De oorzaak der invaliditeit kan derhalve zowel een ongeval, als een ziekte of een ander gebrek zijn. (De samenkoppeling van de ver- plichte invaliditeits- en de ouder- domsverzekering in één wet ni. de Inval.wet is te verklaren uit de op- vatting, dat ouderdom is te beschou- wen als een vorm van invaliditeit gevolg van ouderdomsgebreken). Het gevolg der invaliditeit is een mindere of meerdere mate van ar- beidsongeschiktheid. Het karakter der invaliditeit "en der ongevallen- verzekering brengt mede, dat het begrip «arbeidsongeschiktheid" nauw- keurig wettelijk is vastgesteld. Voor de ongevallenverzekering is de omschrijving nodig teneinde een maatstaf te bezitten waarop de be- rekening is gegrond van de schade door het ongeval aan. de arbeids- geschiktheid toegebracht. Als maatstaf geldt voor beide ge- noemde verzekeringen dat de arbei- der ongeschikt moet zijn, niet om enige arbeid, ook niet om zijn eigen arbeid te verrichten, doch om arbeid te verrichten, die voor zijn krachten en bekv^aamheid is berekend en die hem met het oog op zijn opleiding en vroeger beroep in billijkheid kan worden opgedragen ter plaatse waar hij arbeid verricht of verricht heeft of op een naburige soortgelijke plaats. Het karakter der ongevallenverze kering als schadeloosstelling voor de gevolgen van het ongeval brengt mede, dat rekening is te houden met een blijvende vermindering van het arbeidsvermogen. Na het herstel van het ongeval, dat de arbeider geheel ongeschikt tôt werken maakte, zal hem het gémis vergoed worden, dat zijn arbeidsvermogen blijvend heeft ondergaan. In verhouding tôt de normale arbeidsgeschiktheid zal derhalve een invaliditeitspercentage bepaald moeten worden. Een ander karakter heeft de inval. verzekering. Zij waarborgt de verze kerde een uitkering indien hij inva lide is. De wet bepaalt daarom welke mate van Invaliditeit aanwezig moet zijn wil de verzekerde aanspraken kunnen doen geldeh. In de Invaliditeitswet is dit begin- sel zo, dat de aanspraak alleen dan bestaat, indien de verzekerde buiten staat is om met arbeid meer te ver- dienen dan 1/3 deel van het loon, dat een lichamelijk en geestelijk ge» zonde persoon van dezelfde soort en dezelfde opleiding in dezelfde of in een riaburige plaats kan verdienen (art. 72 der Inval.wet). Vragen en Sociale Verzekering be treffende is te zenden aan de redac- tie van dit bled.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2