DE CANDIDATEN !E EIFFEL?» ni Elle VEMMIM TEKORT AAN SPORTVELDEN Voor de 13e keer veroordeeld waarin opgenomen OOST GOORECHT VAN 1871 en het NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN 1888 Vîerde Jcrargang Zaterdag 22 October 1949 No. 84 VOOR DE Gt GEENTEN HOOGEZAND - SAPPEMEER - SLOCHTEREN NOORD- EN ZUIDBROEK MUNTENDAM VEENDAM EN OMGEVING Buitenlands Overzicht voor de vacatures in de Veiligheidsraad Joegoslavië gekozen te Hoogezand-Sappemeer VOETBALLERS NAMEN WRAAK OP VERSLAGGEVER. onvoordeCige import Op 6 November geen rijverbod RECHTSZAKEN. A long al op het slechte pad TE! OVERDENKING. Dît mmnner bestaat ait ZES paginais VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS ABONNEMENTSERTJS f 1.50 p. kwartaal. Franco p. post f L75 (bij vooruitbetaling) PRETS DER ADVERTENTIES 12 cent par mm. Zogen. Kleintjes als te feoop, te tour, gevraagd enz. mini- mtaan 7'S sent (b(j vooruitbetaling) Uitgeefster Seggers' en Kremers Uîtgeverszaak „Het Nieuwsblad" C.V. Kantoor Hoofdstraat 6, Hoogezand Telafoon 23T7 fb.g.g. 2301 en 2S61) Posteekening No. 435883 Frankrijk Frankrijk zit nog met de gevolgen van de devaluatie. Wij menen geen gevolgen op financiëel gebied die er ongetwijfeld ook wel zullen zijn maar gevolgen op.politiek gebied. Onenigheid tussen de partijen, waar- uit de regering is gevormd, met be- trekking tôt de vraag of er al dan geen looncorrectie zou moeten plaats vinden, had tengevolge, dat de rege ring Queuille ontslag vroeg. De Franse président, Auriol, heeft toen aan een der ministers van het demissionaire kabinet, Jules Moch (Socialist) opdracht gegeven een re gering te vormen. Moch heeft de op dracht aanvaard, en de volksverte- genwoordiging benoemde hem met de kleinst mogelijke meerderheid tôt. premier. Moch is er echter niet in geslaagd een regering samen te stel len; hij heeft zijn opdracht moeten teruggeven. De président heeft daar- na de aftredende premier Queuille gevraagd opnieuw een regering sa men te stellen, doch deze was daar- toe niet geneigd. Toen is de opdracht gekomen bij de aftredende minister René Mayer (Radicaal), die de op dracht heeft aangenomen en die door de volksvertegenwoordiging tôt pre mier is benoemd. Belgiè Als donkere wolk boven de Bel- gische politiek zweeft nog steeds de koningskwestie. De premier, Gaston Eyskens heeft een onderhoud gehad met Koning Leopold in diens villa aan het meer van Genève. Na afloop van het onderhoud verklaarde Eys kens, dat volledige overeenstemmmg was bereikt. Naar verluidt heeft Leopold er m toegestemd, dat het aantal stemmen dat bij een référendum op zijn te- rugkeer moet wordGn. uitgGbra.clit, om die terugkeer tôt werkelijkheid te maken, 55 bedragen. Dit is het percentage, dat door de Liberalen is vastgesteld. De Socialisten achten het noodzakelijk dat de Koning 66 van het totaal der stemmen behaait om opnieuw zijn prerogatieven te kunnen uitoefenen. Inmiddels heeft de Konmg bekend gemaakt hoe de capitulatie is verlo- pen Van verschillende zijden wordt deze publicatie ontijdig genoemd, omdat men van mening is, dat het de bedoeling van deze publicatie is de openbare mening te beïnvloeden. Tsjecho Slovakije In Tsjecho Slovakije woedt de kerkstrijd hog voort. Vorige week Vrijdag heeft de door de communis- ten beheerste nationale vergadering met algemene stemmen de nieuwe kerkwetten aanvaard. De bedoeling van deze wetten is de R.K. kerk aan banden te leggen. Bij de behandeling door de nationale vergadering werd geen enkele stem ten gunste van de kerk gehoord; geen enkele oppositie is in de stemming tôt uiting gebracht. Het is de bedoeling van de huidige Tsj echoslovaakse regering de geeste- lijkheid tôt ambtenaren te maken, en benoemingen te kunnen tegen- houden indien de functionarissen naar mening van de regering .poli tiek onaanvaardbaar" zijn. Verder wil zij de contrôle verkrijgen over aile kerkelijke aangelegenheden, zo- als over de gelden en hezittingen en ook de godsdienstopvoeding. Dezer dagen werd bekend ge maakt, dat van aile Tsjechoslovaak: se priesters geëist zal worden, dat zij de eed van trouw aan het „volksde- mocratische regiem" afleggen. Doen zij het niet, dan zullen zij niet door de staat gehonoreerd worden. Vacatures in de Veiligheidsraad In de Veiligheidsraad komen drie zetels vrij, o.a. die van de Oekraïne. Voor die zetel zijn twee candidaten: Tsjechoslovakije en Joegoslavië. De Tsjechische candidatuur wordt ge- steund door de Sovjet Unie en En- geland. Verder staat vast, dat Chili, Frankrijk en de V.S. de candidatuur van Joegoslavië zullen steunen. Intussen heeft de Russische minis- ter van buitGnl. zaken, Wysjinsky een persconferentie bij een geroepen, waarin hij heeft verklaard dat iede- re poging om Joegoslavië in de Vei ligheidsraad te brengen een ver- slechtering zal betekenen van de betrekkingen tussen Oost en West, en ten slotte zou leiden tôt onder- mijning van de basis der V.N. Iede: re steun aan Joegoslavië noemde hij een uitdaging aan de Sovjet Unie, en hij verklaarde, dat de verkiezing van Joegoslavië in de raad niet als wettig of rechtvaardig zal worden erkend. Bij de Donderdag gehouden stem ming werden gekozen Ecuador en India. De derde zetel kreeg Joego slavië, dat 39 stemmen kreeg tegen Tsjecho-Slovakije 19. Joegoslavië Door de Wereldbank is een lening van 2.700.000 verstrekt aan Joego slavië, teneinde het land in staat te stellen de houtproductie op te voe- ren ten behoeve van de West-Euro- pese landen. Ingevolge de lenings- overeenkomst, zal Joegoslavië hout moeten leveren aan de voornaamste houtimporterende landen in Europa, en zal overeenkomsten moeten aan- gaan met Engeland, Frankrijk, Italië en Nederland. Ook Finland heeft een lening ge- kregen ten behoeve van de intensi- vering van de houtcultuur, en wel ten bedrage van 2.300.000. Engeland De Britse Kanselier van de Schat- kist, Sir Stafford Cripps heeft in een verklaring gezegd, dat vele arbei- ders hun huidige werkkring zullen moeten opgeven om te gaan werken in industrieën die dollars opleveren. Cripps is van mening dat de kans om dollarmarkten te veroveren thans intensief moet worden ge bruikt. Cripps verklaarde verder, dat hij een verdere stijging van de prij- zen verwachtte. Inmiddels heeft de premier Attlee bekend gemaakt, dat er dit jaar geen algemenen verkiezingen zullen wor den gehouden. Hij zal de Koning ad- viseren dit jaar het parlement niet te ontbinden. Attlee meent, dat momenteel alge mene verkiezingen een ongunstige invloed zouden uitoefenen op de economische krachtsinspanning. BJLAP IN HET AANGEZICHT VAN M AL AN Het orgaan van de Ned. Herv. Kerk in Zuid-Afrika, „Die Kerk- bode" ontving dezer dagen een brief van een lezer, waarin hij als abonné bedankte, omdat er foto's van kleurlingen in voorkomen. Daarom leverde de redactie commentaar, zij schreef o.m.: „Dit vertegenwoordigt niet de loyale houding van onze kerk te- genover de niet-blanken en ver- raadt een geest, die vreemd is aan het Christendom en het beste deel van onze natie en onze kerk. Duizenden niet-blanken behoren tôt dezelfde kerk als wij." De tribune van het terrein achter het Inst. Hommes gaat verhuizen naar een noodveld Een verslaggever van een Italiaans provinciaal blad had scherpe critiek uitgeoefend op het spel van een voet- balclub. Dat was niet naar de zin van de spelers. En zo ontving de verslag gever dezer dagen een brief je, waarin hij werd uitgenodigd op een bepaalde tijd op een plein, aanwezig te zijn om eens met een der spelers te komen praten. De verslaggever ging, maar h\j deinsde terug toen de speler begon te praten met zijn vuisten, temeer, omdat de voetballer drie assistenten had meegebracht, die, indien de ver slaggever behalve een scherpe pen ook eens stevige knuisten mocht hebben, moesten ingrijpen. De verslaggever nam toen maar de benen, en ging een winkel in, waarna de aanvallers verdwenen. De voetbalvereniging heeft haar leedwezen over het gebeurde uitge- sproken en de betrokken speler is ge- straft. De verslaggever liep wat schram- men en builen op. GRONINGER KUSTVAARDER VERGAAN. Bemannlng gered. De derde ramp heeft dezer dagen de Groninger kustvaart getroffen. Eerst was het de „Pinquin", die op een wrak stootte, toen was het de ,,Or- ca", die op een mijn liep, en nu is het weer de „Sparta" van de heer K. R. Pronk te Beilen, die aan de Finse kust is vergaan. Wat de oorzaak is, staat nog niet vast. Wel staat vast dat de bemanning is gered. De ,,Sparta" werd begin 1940 ge- bouwd bjj de werf Gebr. Suurmeyer (Vooruitgang) te Foxhol. Het schip meet 291 brt. en heeft een draagver- mogen van 325 ton d.w. Het schip voer van Kopenhagen naar Helsingfors en had een lading stukgoederen aan boord. Door de import van varkens uit Zweden, zijn de varkens in midden- Noorwegen besmet met een zeer be- smettelijke ziekte. Het kraakbeen in de neus van de zieke dieren gaat groeien, waardoor de ademhaling belemmerd wordt, en de dieren be- ginnen te niezen. Genezen van de ziekte is uiterst moeilijk. Mede in verband met het besmettingsgevaar gaat men er daarom toe over de aangetaste dieren af te maken. BENDE VALSE MUNTERS OPGEROLD Ambtenaren van de Centrale ter bestrijding van Falcificaten, is er in jramenwerking met de Nederlandse en de Belgische politie in geslaagd een vaise-munters-complot op- rollen. Tôt nog toe zijn 15 arrestaties verricht. Hiermede is een einde gekomen aan de activiteit van een complot van afmetingen zoals in de laatste tijd nog niet is voorgekomen. Men hield zich speciaal bezig met het in omloop brengen van valse biljetten van f 100. Op uitnodiging van de Gem. Com- missie v. Lichamelijke Opvoeding verenigden zich Donderdagavond in het gebouw „De Regenboog" be- st.uursleden van verschillende sport- verenigingen alsmede leden van het gemeentebestuur (Burgemeester De Wit, de wethouders Kamps en Dijk en de secr. Prins), Voorts waren aanwezig de hoofdopzichter van ge- meentewerken en de gem. tuinman de heren Hendriks en Ubels. De voorzitter, de heer Albronda deelde mede, dat deze vergadering was belegd om de moeilijkheden en mogelijkheden in verband met het tekort aan sportvelden te bespreken De heer Mulder (Kwiek) wees er op dat in HoogezandSappemeer één vereniging is, die een eigen ter- rein heeft, ni. H.S. Verder bracht hij naar voren, dat het terrein aan de van Roijenstraat, waar Hoogezand, Kwiek en SVH spelen, overbelast is en dat verwacht werd, dat door het gemeentebestuur in deze iets gedaan zou worden. De burgemeester wees er op dat mer. vrij wel overal niet alleen in Hoogezand-Sappemeer met moei lijkheden zit om de sportverenigin- gen datgene te geven, waarop zij krachtens hun bestaan recht hebben- Hoe moeilijk het is blijkt uit de toe- stand te Kielwindeweer, waar verle- den jaar een sportveld werd aange- legd, welk velâ nu reeds geheel stukgespeeld is. In Hoogezand is het tekort nij- pend. Doch zolang er geen nieuwe velden kunnen worden aangelegd, dienen de bestaande terreinen met tact te worden bespeeld. Zij moeten zoveel mogelijk worden gebruikt, maar mogen niet worden overbelast. Doordat het oude sportveld te Sappemeer ten offer is gevallen aan de kanaalwerken, werd daar toe- sterriming verkregen voor de aanleg van een nieuw sportpark. ',Het sportterrein achter het Inst. Hommes was volkomen stukgespeeld en moest opnieuw worden aange legd, hetgeen is geschied. Het lag in de bedoeling der ge- meente in een der uitbreidingsplan- nen, en wel tussen Nieuweweg en de spoorlijn een sportpark aan te leggen. Daartegen werden echter ern- stige bezwaren geopperd door de kwekers. Niet alleen in verband met de grond welke momenteel door de kwekers wordt gebruikt, maar ook omdat er ter plaatse nog andere goede kwekersgrond wordt aangetroffen. De kwekers hebben deze bezwaren ook kenbaar gemaakt aan Ged. Staten en dit collège heeft nog geen toestem- ming gegeven, zodat met de aanleg nog niet kon worden begonnen. Zijn er andere mogelijkheden? Een sportveld aan de Zuidlaarder- weg is bezwaarlijk; een terrein aan de Kielsterstraat toebehorende aan „Atlanta" is door de sportvereniging van dit bedrijf in gebruik genomen, het overblij vende stuk grond in orde maken zou lang duren en bo- vendien zou het te klein zijn. Ten slotte werd besloten van twee stukken groenland achter Vredehof (boerderij Olthof) noodvelden te maken (waarvoor geen toesteinming nodig is) welke hopelijk voor de volgende herfst gereed zullen zijn. De heer H. Baas sprekend als voorzitter van de v.v. „Hoogezand" (niet als lid van de sporteomm.) is overtuigd van de moeilijkheden. maar hij wees op de impasse waarin de sportverenigingen zijn geraakt. Hij vroeg of verwacht kon worden, dat het plan tôt aanleg van een sportpark in de toekomst doorgang zou kunnen vinden. Voorts vroeg hij of het mogelijk was sportvelden te creëren van een terrein bij „Erica", terreinen ten Westen van de Spoor- straat, en terrein bij de nieuwe am- bachtsschooL Uit het feit, dat de door de raad aangenomen verbete- ring van de tribune op het terrein achter het Inst. Hommes niet is doorgegaan, wordt de conclusie ge- knoopt, dat men dit terrein voor andere doeleinden gaat gebruiken. Hoogezand zal dan van een noodveld gebruik moeten maken. Dan zou er wasgelegenheid en een tribune moe ten komen, terwjjl de K.N.V.B. een vgoede afrastering vraagt. De A.N.W.B. deelt mede, dat voor Zondag 6 November ontheffing van het rijverbod is verleend. Parijs en de Eiffeltoren, zij zijn onafscheidelijk met elkaar verbon- den althans voor het levende ge- slacht. Maar het is nog niet zo heel lang, dat de contouren van Europa's hoogste toren Parijs karak- teriseren. Hij werd gebouwd in 1889 door de ingénieur Gustav Eiffel. Hij is dus 60 jaar, en wat is een période van 60 jaar in verhouding tôt de historié van Parijs? Het was in 1889 de bedoeling dat de toren de clou zou vormen van een toen gehouden wereldtentoon- stelling. Van de toren weet men niets meer, maar de toren is behouden, en is een der bezienswaardigheden van TELEFOONGESPREKKEN met VEENDAM Lezers, die een geautomatiseer- de telefoon bezitten, en die ge- sprekken wensen te voeren met Veendam kunnen het telefoon- kantoor te Veendam bereiken door het kiezen van no. 05987. Door deze oproep krijgt men de telefoniste te Veendam aan de lijn, en deze brengt de verbin- ding met de abonné tôt stand. De verrekening van de gesprekkos- ten geschiedt als bij automatische gesprekken, ni. op de gesprekken- teller. Rechtbank Groningen. Recidivist K. te Hoogezand had om- gang met een 43-jarige juffrouw. Toen hei. horloge van deze juffrouw stuk ging, gaf zij het aan Bertus, die het zou laten repareren. Later vertelde Bertus, dat het niet meer gemaakt kon worden, maar hij gaf het ook niet terug. Het bleek, dat hij het horloge heeft verkocht. Deswege had htj zich te verantwoorden wegens verduiste- ring. Maar Bertus heeft nog meer op zijn geweten. Bij een kapper te Kielwinde weer vertelde hij, dat hij een perma nent-wave moest bespreken voor zijn vrouw. Er werd een afspraakje ge maakt, en toen kocht K. nog enige artikelen, die betaald zouden worden gelijk met de permanent. Er kwam echter geen betaling en ook geen da me om zich te laten permanenten. Bertus K. is in 1946 ter beschikking gesteld van de regering, en is toen voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hij is reeds 13 maal veroordeeld. Thans verklaarde hij, dat het be- slist de laatste keer zou zijn. De officier eiste 6 maanden met af- trek, waarna de verdediger Mr. Berg- huis zijn pleidooi hield. Economische Politierechter Overtr. Tuinbouwteeltverordening 1949. Frederik P. van Noordbroek heeft 15 are van zijn grond gebruikt voor de teelt van vruchtbomen, zon- der dat hij daarvoor vergunning had. Toen hij deswege was bekeurd, heeft hij een vergunning aangevraagd en deze verkregen. De officier eiste in verband met deze overtreding f 25 boete. De politierechter maakte er f 15 b: of 15 d. h. van. Overtr. Vee- en Vleesverordening 1942. Hendrik B. te Slochteren heefi een huisslachtingsvarken gekocht van de vader van Roelf S., eveneens te Slochteren. Roelf S. had een van de drie huisslachtingsvarkens, diè het gezin S. had, aan B. afgeleverd. B. werd veroordeeld tôt f 60 b. subs. 30 d. h. en verbeurdverklaring van het halve varken, dat hij nog had. Met betrekking tôt Roelf S. merk te de verdediger, Mr. T. Bout op, dat Roelf feitelijk niets met de zaak te maken had, omdat zijn vader het varken heeft verkocht. Politierechter Groningen Diefstal. Johannes M. uit Zuid- broek heeft hout weggenomen, toe behorende aan v. d- M. te Hoogezand, die bezig was het zwembad te Zuid- broek te herstellen. Verdachte beweerde eerst dat het niet zijn bedoeling was het hout te houden.. Later vertelde hij, dat hij het hout op enige meters afstand van het zwembad had gevonden, en zo zei verdachte, „dan neem je het toch mee". De politierechter was het daarmee echter niet eens en veroordeelde hem tôt f 15 b. of 15 d. h. Reind K. van Sappemeer, die niet is verschenen, heeft een broek ge- stolen uit de fietstas van mej. v. Z. De tas zat aan haar fiets, welke ge- stald was in de rijwielbergplaats' van de spoorweghalte Sappemeer-Oost. Verdachte werd bij verstek ver oordeeld tôt 3 maanden gevangenis- straf voorwaardelijk. A Anna Alida L. van Hoogezand heeft verschillende kleine diefstallen gepleegd. O.a. heeft ze bij een ma- nufacturenmagazijn een tricot meis- jesjurk en een coupon vitrage mee- genomen. In een andere winkel ont- vreemdde zij een cigarettentonnetje- Op de vraag, wat zij daarmede wilde doen, antwoordde de verdachte: „Op de radio zetten, ter versiering". De officier stelde voor de zaak te schorsen voor het laten verrichten van een psychiatrisch onderzoek. Wederspaimîgheid. Toen twee wachtmeesters van de Rijkspolitie de ronde deden door Muntendam kwa- men zij de Veendammer Albert K. tegen, die dronken was. De beide politiemannen wilden de dronkaard mee naar het bureau nemen, om hem zijn roes te laten uitslapen. De man werd echter woest en trapte een van de agenten tegen de buik. K. werd veroordeeld tôt 14 dagen gevangenisstraf. Mishandeling. Er verschenen twee verdachten, die elkaar mishandeld zouden hebben. Daar was in de eer ste plaats Harm B. (Hoogezand) die er van verdacht wordt zijn buurman Sander V. met de vuist te hebben geslagen, en Sander V., die er van verdacht wordt B met een bezem te hebben bewerkt. Op een middag in Juli was V. be zig zijn tuin te besproeien, en kwam in de nabijheid van B.'s waslijn, waaraan goed hing te drogen. B stapte toen over het hegje en ging in dreigende houding voor V. staan. V. nam toen de bezem en bewerkte zijn buurman daarmede, doch, naar hij verklaarde, eerst nadat B. hem een slag met zijn vuist had toegediend. De politierechter veroordeelde bei den tôt f 15 b. of 5 d. h. KANTONGERECHT ZUIDBROEK Uitspraken gedaan in de strafzit- ting van Woensdag 19 Oct. 1949: K, H., Hoogezand, 7 d. h. wegens openbare dronkenschap; A. H., Zuidbroek, f 3 b. of 1 d. h- wegens overtreding van de visserij- wet; A. K., Zuidbroek, f 10 b. of 4 d. h., wegens het besturen van een motor- rijtuig zonder vergunningsbewijs. keuringsbewijs, toestemmingsbewijs en geneeskundige verklaring; D J., Muntendam, f 5 b. of 2 d. h- met last tôt teruggave van de in be- slag genomen lengtematen, wegens overtreding van de ijkwet; H. G., Siddeburen, f 5 b. of 2 d. h., wegens het niet in acht nemen van een verkeersteken G. v. d. L., Kielwindeweer; A. de B., Sappemeer en H. D., Muntendam, f 4 b. of 2 d. h.; H. D., Muntendam en M. B., Sappemeer, f 3 b. of 1 d h., wegens fietsen in donker zonder verlichting aan het rijwiel; D. H. Kropswolde en D. R., Sloch teren, f 3 b. of 1 d. h., wegens het rijden met meer dan 2 aan elkander gekoppelde voertuigen; A. H. G. M., Sappemeer, f 2.50 b of i d. h., wegens het rijden met een auto, zonder vergunningsbewijs; T. B., Sappemeer, f 4 b. of 2 d. h., wegens het niet bijhouden van het werkboekje. ER WERD GRATIE GEVRAAGD voor E. Springelkamp Het Nwsbl. v. h. Noorden meldt, dat ten behoeve van Egbert Sprin gelkamp te Sappemeer, die op 30 Juni 1947 tôt de doodstraf werd ver oordeeld, welk vonnis bij K-B. van 17 April 1948 werd verwisseld in le- venslange gevangenisstraf, een gra- tieverzoek is ingediend. Parijs geworden. Niet minder dan een millioen touristen komen de Eiffeltoren bezichtigen en willen hem beklimmen. Omdat Jetterlijk te doen is een goede oefening voor de beenspieren, want om de top te be reiken (300 m) moet men gebruih maken van 1021 traptreden. Maar voor degenen, die zich niet ver- moeien willen staan liften ter be schikking. Bij moderne stalen constructies, wordt het staal zorgvuldig verborgen achter steen of cementlagen. Maai de Eiffeltoren staat zo ongegeneerd met zijn stalen benen in het hari van een der elegantste wijken van Parijs. Als men zo naar boven kijkt dar- zou men zeggen, dat de toren niet veel weegt, doch de 15.000 stukken ijzer, waarvan hij is opgebouwd we- gen, tezamen met de 2.500.000 klink- nagels die hen samenhouden, 7.000-000 kg. Om het gevaarte in de verf te zetten is 35.000 kg verf nodig, en de toren wordt ieder jaar geverfd» Er kunnen 10.000 personen gelijk- tijdig op de toren zijn. Op de eerste en de tweede etage kan men uitrus- ten en dineren, daar bevinden zich restaurants. Op de 3e (hoogste) etage heeft men uitzicht over Parijs en zijn omgeving, mçn kan een panora ma waarnemen cirkelvormig om de toren, met een straal van 80 km. Boven in de toren bevindt zich thans de antenne van een nieuwe televisie-zender, die binnenkort de nauwkeurigste beelden ter wereld zal uitzenden. (Wist u, dat in 1898 van de top van de Eiffeltoren het eerste lange afstandsein dp or de Franse radio werd gegeven?) En dan heeft de Eiffeltoren ten slotte de functie van reuzen-vlagge- stok. In de top wappert immer de Franse driekleur. Hoeveel maal per jaar die vlag door de wind in flar- den gereten wordt en door een nieuwe moet worden vervangen, we- ten alleen insiders. Mede omdat te verwachten is, dat het terrein aan de van Royenstraat mogelijk in de toekomst afgekeurd zal worden, bestaan bij „Hoogezand" plannen om zelf een sportveld aan te leggen, dat echter in de gemeente Slochteren zal liggen. Dit plan zal echter slechts in het uiterste geval worden uitgevoerd. De burgemeester zei de heer Baas niet namens het gemeentebestuur te kunnen antwoorden, daar geen over- lleg is gepleegd. Volgens zijn per- soonlijke mening bestaat er een re- delijke kans dat de plannen inzake de aanleg van een sportpark tussen spoorweg en Nieuweweg nog zullen kunnen worden uitgevoerd. Tegen het aanleggen van terreinen bij „Erica", Westelijk van de Spoor- straat en bij de Ambachtsschool zijn bezwaren. Spr. acht het juist vast te houden aan het oorspronkelijke plan. Wat de tribune op het terrein ach ter Inst. Hommes betreft deelde de burgemeester mede, dat, toen het oorspronkelijk plan inzake het sport park niet direct kon worden uitge voerd, en het plan naar voren kwam de noodvelden aan te leggen waarvan één zeer goed zal worden men overwogen heeft de tribune naar dat terrein te verplaatsen en dan te laten restaureren. Dit terrein zal een goed „home" voor „Hooge- zand" worden. Wordt het grote plan nog uitgevoerd, dan zal daar ook een passende tribune worden ge bouwd. De heer Baas meènde te moeten blijven ageren dat „Hoogezand" moet wijken voor 40 jongens van het Inst. Hommes. De burgemeester is van mening dat van wijken geen sprake is. Bovendien zal bedoeld ter rein niet slechts dienen voor de jongens van het ïnstituut. De heer Albronda bracht de mo- gelijkheid naar voren een noodveld aan te leggen op het ijsbaanterrein. De heer Kamps verklaarde, dat men rekening moet houden met de belangstelling voor de schaatsen. sport. Er moét een gelegenheid zijn, waar de ouders hun kinderen veilig kunnen laten schaatsen. Men zou het terrein zo laat mogelijk kunnen on- der water zetten. Een vertegenwoordiger van de korfbalvereniging UNI bracht hog - naar voren dat haar kleedgelegen- heid veel te wensen overlaat, terwijl namens WIK werd verklaard, dat haar terrein helemaal geen kleedge- legenheid heeft. Daarna werd de vercaderipg ^ge- sloten. Toen het s.s. „Zeeman" van de Kon. Rotterdamse Lloyd langs de Amerikaanse kust voer, heeft de 16- jarige logiesjongen J. S. het kastje van een Spanjaard, met wie hij een h'ut deelde, opengebroken en er 570 dollar uit gestolen, die de man van de bank had gehaald. De Spanjaard stelde de kapitein van de vermissing in kennis, maar de dader was aan- vankelijk niet te vinden. Totdat de grote verteringen van de 16-jarige knaap opvielen. De kapitein nam hem een streng verhoor af, dat op een bekentenis uitliep. In Durban aangekomen, werd S. overgegeven •aan de Nederlandse consul aldaar- Na enige tijd in een internerings- kamp te hebben doorgebracht, is de jongeman per s.s. „Loenerkerk" naar Nederland teruggebracht, waar de rivierpolitie te Rotterdam hem in arrest stelde. Van het gestolene zijn 345 dollars verstopt aan boord te- ruggevonden. VRIJHEID IN GEBONDENHEID „Maar van den beginne is het zo niet geweest". Matth. 19 8 Het volk Israël ten tijde van Jezus' verblijf op aarde, had zijn proble- men. Zoals trouwens iedere tijd die heeft. Eén van die problemen heeft men Jezus voorgelegd: of echtschei- ding geoorloofd was. Het pijnlijke in de situatie was, dat het voor sommi- gen geen probleem was! Zij beant- woordden de vraag gemakkelijk en graag met: Ja! Zij waren de verde- digers van de vrijheid: een man moest het recht hebben te scheiden, als zijn vrouw het eten aanbranden liet! Anderen, die beseften op welk een slavernij en ellende zulk een vrijheid voor ouders èn kinderen uitlopen moest, durfden zô ver toch niet te gaan! Daar heb je het pro bleem- Een probleem dat door de wrange werkelijkheid van vervlogen illusies en bittere conflicten telkens weer nieuw voedsel ontvangt. En wat is nu het heerlijke, het be- vrijdende in Jezus' woord? Dat Hij achter de problematiek van de mens- in-nood teruggrijpt naar het begin. D.w.z. naar de diepe zin van het hu- welijk, naar de oorspronkelijke be doeling van God! O, zeker, Jezus er- kent dat men soms wijken moet voor de hardr- onstellende feiten in dit ontwrichte, gebroken, leven. Doch dan zal men ook moeten erkennen. dat het de schuld van de zondige mens is, waardoor de levensbanden worden stukgetrokken. Maar van den beginne is het zo niet geweest. Wat God samen gevoegd heeft, scheide de mens niet! Als men in deze gezinsweek al- lerwege wijst op de nood van het ge zin, de grondpijler van het menselijk leven; als men worstelt om het be- houd van een gaaf gezinsleven, laat men dan het woord van Christus niet vergeten. Hij is het die de we reld weer terugroept naar het begin. naar de ordeningen van God1 En Christus roept ons niet alleen terug. Hij heeft niet enkel geworsteld door zijn waarschuwend woord. Hij heeft zijn leve voor ons gegeven. De zonde en de boosheid die het men- senleven stukmaakt, heeft Hem ge broken aan het kruis- En zo heeft Hij onze verschrikkeiijke schuld op Zich genomen, ons verzoend met God, die in den beginne zo duidelijk gezegd had, hoe Hij het mensenleven hebben wilde. Nu wil Hij het leven, ook uw leven, weer herstellen. en Daarom, luister niet slechts naar het woord van Christus. Maar geet u aan Hem over. Laat Hem uw leven beheersen. Menselijke vrijheid voert in haar uiterste consequenties naar een vre- selijke slavernij. Maar hij die door Christus gebonden is, vindt de echte vrijheid. „Als dan de Zoon u vrij gemaakt heeft, zult gij in waarheid vrij zijn." (Joh. 8 36). P. K.

Het Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1